Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Büyükşehir in Kırsal Kalkınmaya Destekleri Devam Ediyor

02.04.2018 08:01

Milli tarım politikası kapsamında ilçelerde kırsal kalkınma yatırımlarına devam eden Samsun Büyükşehir Belediyesi, Vezirköprü ilçesinde çiftçilere sertifikalı nohut ve fasulye tohumu dağıttı.
Eğitimin ardından çiftçilere, Vezirköprü Kültür Merkezi nde 4 ton nohut ve 2 ton fasulye tohumu dağıtıldı.Kırsal Kalkınmaya yönelik desteklerini sürdüren Samsun Büyükşehir Belediyesi Kırsal Kalkınma Daire Başkanlığı çiftçi eğitimlerine devam ediyor. Bilinçli tarım yapılması amacıyla Vezirköprü Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü işbirliği ile çiftçilere nohut ve fasulye ekimi konusunda eğitim verildi. Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü uzmanları tarafından verilen eğitimi başarıyla tamamlayan 100 çiftçi, sertifikalarını aldı.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Sefer Arlı ile Kırsal Kalkınma Daire Başkanı Mehmet Akif Özdemir’in de katıldığı tohum dağıtımında, çiftçilere hayırlı ve bol kazanç temennisinde bulunuldu.Şehit Pilot ve Tüm Şehitler İçin Dualar Okundu

02.04.2018 07:58

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Nevşehir de eğitim uçuşu sırasında düşen uçakta şehit olan Samsunlu Pilot Üsteğmen Yasin Boy için okutulan Mevlid-i Şerif e katıldı.
Nevşehir de eğitim uçuşu sırasında düşen uçakta şehit olan Samsunlu Pilot Üsteğmen Yasin Boy un baba ocağında Mevlid-i Şerif okutuldu. Şehit olan Pilot Üsteğmen Yasin Boy un Zeytinlik Mahallesi ndeki baba ocağının bulunduğu caddede okutulan Mevlid-i Şerif de şehit ve tüm şehitler için dualar edildi. Zeytinlik Camii'nde kılınan akşam namazının ardından gerçekleştirilen Mevlid-i Şerif programında, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz şehidin ailesiyle yakından ilgilendi acılarını paylaştı. Duaların ardından mevlit yemek ikramıyla sona erdi. Programa, Samsun Valisi Osman Kaymak, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanvekili Turan Çakır, Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Coşkun Öncel, İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, kurum amirleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.


Cumhurbaşkanı Erdoğan dan Başkan YILMAZ a Teşekkür

28.03.2018 07:53

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Samsun 6. olağan il kongresinde yaptığı konuşmada ; Ben Samsun da da değerli belediye başkanımıza çok teşekkür ediyorum. Gerçekten Samsun bizim iktidarımızda çok daha farklı bir yere geldi. Çok daha farklı bir konuma geldi. İnanıyorum ki çok daha iyi bir duruma gelecek diye konuştu.

Spor salonunu dolduran binlerce vatandaşa hitap eden Erdoğan, Genel başkan olduğumuzda bir metal yorgunluğu olduğundan bahsetmiştim. Diriliş hareketini Afrin ile başlattık. Devamına var mıyız? Yola çıkarken dedik? Uzun ince bir yoldayız, gidiyoruz gündüz gece. Gideceğiz gündüz gece. Durmak yok. Bizden öncelikler hep laf laf laf yaptı. Biz ise iş iş iş yaptık” ifadelerini kullandı.Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Samsun 6. olağan il kongresine katılmak üzere şehre geldi. Samsun-Çarşamba Havalimanına inen Erdoğan, buradan kongrenin yapılacağı Yaşar Doğu Kapalı Spor Salonuna geçti.

SAMSUN A MÜJDELER

Konuşmasında Samsun a müjdeler veren Erdoğan, Samsunspor un durumu iyi değil. Şimdi sizlere bir müjde vermek istiyorum. Samsun a şehrin ismini taşıyan ikinci bir devlet üniversitesi açıyoruz. Samsun Üniversitesi nin kuruluşuyla ilgili karar YÖK te alındı. İnşallah kanun olarak Meclisten çıkacak ve üniversitemiz de en kısa zamana eğitim-öğretime başlayacak. 900 yataklı şehit hastanemiz ihale sürecinde. Samsun gibi bir şehir hızlı trensiz olmaz dedik. Kırıkkale- Çorum-Amasya-Samsun hızlı tren proje ve sondaj çalışmalarına başladık.  Samsun-Sivas arasındaki mevcut demiryolunu da yeniliyoruz. Samsun Havaalanına yeni bir iç hatlar terminal binasını kazandıracağız. Bunun yanında çiftçilerimize de destek veriyoruz. Bay Kemal Çiftçi ağlıyor diyor. Biz çiftçiye o kadar yatırım yaptık. Senin cebine koyacak halimiz yok ya diye konuştu.

BAŞKAN YILMAZ A TEŞEKKÜR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Samsun daki değişime de dikkat çekerek; Ben Samsun da da değerli belediye başkanımıza çok teşekkür ediyorum. Gerçekten Samsun bizim iktidarımızda çok daha farklı bir yere geldi. Çok daha farklı bir konuma geldi. İnanıyorum ki çok daha iyi bir duruma gelecek dedi.

GIRTLAĞIMIZA BIÇAK DAYARCASINA

Dostlarımızın sayısını artırmaktan memnuniyet duyarız diyen Erdoğan şöyle devam etti: Dostlarımızın sayısını artırmak isteriz. Ancak birileri ısrarla gelip gırtlağımıza bıçak dayarcasına işler karıştırmaya çalışırsa kimseyi gözümüz görmez. Bize husumet besleyenlere haddini bildirmek vazifemizdir. Türkiye nin sınırında bir terör koridoru kurulurken başımız ağrımasın diye bu gerçeğe sırtımızı dönemeyiz.

ÜNİVERSİTELER TERÖRİST GENÇLİK YETİŞTİREMEZ

İstanbul da bir üniversitede yaşanan gerginliğe değinen Erdoğan şöyle konuştu: İstanbul da bir üniversitede imanlı, milli, yerli gençlik Afrin le ilgili lokum dağıtıyor. Bu gençlik orada lokum dağıtırken o Komünist vatan hani gençler onların bu masalarını dağıtmaya yelteniyor. Bu terörist gençler, bu terörist gençlerle ilgili her türlü çalışmayı yapıyoruz. Bunların eşkallerini her şeyini belirlemek suretiyle de bu teröristlere üniversitelere okuma hakkını vermeyeceğiz. Üniversiteler terörist gençlik yetiştiremez. Üniversitemizde vatanına, milletine kendisine hizmet edecek bir nesil yetiştirilmesi lazım.

YA OLACAĞIZ YA ÖLECEĞİZ

Erdoğan, Büyük ve güçlü Türkiye yi mutlaka inşa edeceğiz. Bunun için gerekirse canımızı vereceğiz gerekirse de can alacağız. Ama asla esir olmayacağız. Suriyeli yaşlı amcamızın yürek acısını yaşamayacak ve yaşatmayacağız. Suriyeli amca bayrağınızın gölgesi bile bize yeter, diyor. Aynı şeyi Suriyeli hanım kardeşimiz de diyor. Eve herkes duysun diye Samsun’dan yine haykırıyoruz. Ya olacağız, ya öleceğiz. Biz bunları söylerken kesinlikle hamaset yapmıyoruz. Birileri hala bizim kararlılığımızı anlayamamış olabilir. Birileri bizim sözlerimizi blöf olarak görebilir. Emin olun çok yanılıyorlar dedi.

BU İTTİFAKIMIZ ÜLKEMİZE VE MİLLETİMİZE HAYIRLI OLSUN

Erdoğan şöyle konuştu: En güçlü orduya da dünyada biz sahip olacağız. Afrin harekatında eğer bizim SİHA larımız olmasaydı biz o operasyonları yapabilir miydik? Bizim İHA mız da var, SİHA mız da. Çok şükür. Bu bizim için önemli bir güç ve imkan. Zırhlı taşıyıcılarımız da çok önemli. Onlarla birlikte dağ taş demeden ilerliyoruz. Şimdi tanklar da devreye girecek. Bütün bunları başardıktan sonra kimin ne dediğinin önemi yok. Her şey zamanla telafi edilir de, geçip giden zaman hiçbir şeyle telafi edilmez.

Bizim Milliyetçi Hareket Partisi ile yaptığımız bir ittifak var. Bu ittifakımız ülkemize ve milletimize hayırlı olsun. İnşallah önümüzde Kasım seçimleri, Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin ittifakı, bütün bunlar Türkiye nin yeniden diriliş harekatının bir noktalaması olacak. Çok daha güçlü çıkacağız. Bu ümmeti parçalamak isteyenler gerekli tokadı Mart yerel seçimleri ve Kasım Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde alacaktır.

TAYYİP DEDE HİÇ SEN YORULMUYOR MUSUN?

Erdoğan konuşması sırasında yanına küçük bir kız çocuğunu çağırdı. Erdoğan, Tayyip dedesini karşılamak için kuaföre gitmiş. Saçını yaptırmış. Gelirken bana Tayyip dede hiç sen yorulmuyor musun? dedi  sözlerine yer verdi.

Kongreye İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, AK Parti Samsun Milletvekilleri Akif Çağatay Kılıç, Fuat Köktaş, Orhan Kırcalı, Hasan Basri Kurt, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, AK Parti İl Başkanı Hakan Karaduman, belediye başkanları, MHP İl Başkanı Taner Tekin ve partililer katıldı.Başkan YILMAZ: Tek Derdim Samsun ve Samsun Halkına Hizmet

28.03.2018 07:49

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Kurtuluş Mücadelesinin sembol isimlerinden Sefer Bey in Sıralı Mahallesi nde bulunan tarihi evini yakınlarıyla birlikte ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

ESKİ YAPILAR RESTORE EDİLDİ

Mustafa Kemal Atatürk ün 19 Mayıs 1919 da Milli Mücadeleyi başlatmak için Bandırma Vapuru yla Samsun a gelişinin ardından Amasya ya gidişinde kullandığı 98 kilometrelik Kurtuluş Yolu, 99 yıl sonra Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ın tarihçilerle birlikte başlattığı proje ile tekrar ortaya çıkarılmıştı. Yolun ortaya çıkarılmasının ardından her geçen gün yapılan çalışmalar kapsamında yeni tarihi bulgular elde edilirken, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz da ekibiyle beraber, Kurtuluş Mücadelesi ni an be an yeniden yaşatacak tarihi yoldaki çalışmaları büyük bir titizlikle takip ediyor.

Eski yapıları restore ederek, güzergâha kağnı arabaları ve o dönemde olan kaybolmuş bir çok tarihi yapıyı yeniden yerleştirdiklerini belirten Başkan Yılmaz, Daha önce bu güzergâha yol gösterici çanlar yerleştirmiştik. Bu çanlar fırtına, sis ve tipi sebebiyle güzergâhını kaybetme riski olan yaya ve taşıtlara o zamanlar güzergâh göstermek amacıyla Karayolları ekipleri tarafından sesli uyarıcı yol gösterici olarak kullanılmaktaydı. Güzergâh üzerinde namazgâhlar olacak. Proje çerçevesinde tarihi köprüler, çeşmeler, hanlar, ambarlar da restore edildi. Tarihi dokuyu yansıtmak için o dönemlerden kalan tüm eserleri ve objeleri toplayarak Kurtuluş Yolu na kazandırma çabalarımız sürüyor. O dönemin sembol isimlerinden Sefer Bey in Kavak İlçesi Sıralı Mahallesi nde bulunan tarihi evini de bugün yakınlarıyla beraber ziyaret ederek burada ne gibi bir çalışma yapabilirizi istişare ettik dedi.

KURTULUŞ YOLU İLE TARİH YENİDEN CANLANACAK

Projenin 19 Mayıs 1919 gününe bitirileceğini belirten Başkan Yılmaz, Proje tamamlandığında insanlarımız, Atatürk ün bilinmeyen bu meşakkatli ilk yolculuğuna çıkarak, milli kurtuluş ruhunu yüreklerinde yeniden hissedecek. Bu güzergaha girdiklerinde hiç sıkılmadan, belirli noktalarda ihtiyaçlarını karşılayarak, Mustafa Kemal in yolunu ve izini takip edecek, bu nostalji içinde bilgilenip 1919 Mayıs ını yeniden yaşayacak. Kısacası Kurtuluş Yolu, turizm amaçlı içi dolu dolu tarihi bir yol ve Açık Hava Müzesi olarak tarihe ışık tutacak dedi.

DERDİMİZ SAMSUN'A VE MİLLETİMİZE HİZMET

Kurtuluş Yolu nu ilmek ilmek titizlikle işleyerek 1919 günlerini canlandıracağız diyen Başkan Yılmaz, Samsun kimliğinin en önemli referansı olan 19 Mayıs 1919 ve kurtuluş mücadelesinin meşale şehri olarak bu kimliği ön plana çıkartmak en önemli hedeflerimizden birisi. Birileri boş konuşmalarla gündem yaratmaya çalışsa da bizim tek derdimiz Samsun ve Samsun halkına hizmettir. Kimileri boş işlerle uğraşıp algı operasyonu için çalışır biz ise Samsun için çalışıyoruz. Bu uğurda ömrümce de hizmet etmeyi ve çalışmayı sürdüreceğim ifadelerini kullandı.

Başkan Yılmaz a Kurtuluş Yolu ziyareti sırasında Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak, Samsun Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu Müdürü Menderes Alan, Samsun Büyükşehir Belediyesi Tasarım ve Grafik Şube Müdürü Şevki Başyurt da eşlik etti.Büyükşehir in Acı Günü

28.03.2018 07:47

Samsun Büyükşehir Belediyesi nin sevilen simalarından Çözüm Merkezi personeli Hüseyin Sancar geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

Saygılı kişiliğiyle tanınan ve her personelin kalbinde yer edinen Hüseyin Sancar ın naaşı Dikbıyık Camii nde kılınan öğle namazı ve cenaze namazının ardından Sancarlar Mezarlığında toprağa verildi.Genç yaşta hayatını kaybeden Hüseyin Sancar ın ailesine taziye ziyareti gerçekleştiren Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Genç ve dinamik personellerimizden birisini ebediyete uğurlamanın hüznünü yaşıyoruz. Hüseyin kardeşimiz de bizler gibi Samsun un gelişmesi için çaba sarf eden bir kardeşimizdi. Allah taksiratını affetsin diyerek ailesine başsağlığı diledi.