Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Büyükşehir de Kurban Bayramı Bayramlaşması

27.08.2018 06:57

İslam alemi için büyük önem taşıyan Kurban Bayramı sebebiyle Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin in ev sahipliğinde halk bayramlaşması düzenlendi.Ömer Halis Demir Çok Amaçlı Salonunda düzenlenen bayramlaşma merasimine Samsun Valisi Osman Kaymak, Garnizon Komutanı Topçu Albay Recep Ali Üstün, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, Samsun Milletvekili Fuat Köktaş, Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Ünsal Ağaoğlu, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Coşkun Öncel, AK Parti Büyükşehir Belediyesi Meclis Grup Başkan Vekili Nihat Soğuk ile çok sayıda bürokrat ve vatandaş katıldı.Bayramlaşma merasiminde engelli vatandaşlarla özel ilgilenilirken, gazeteciler ile bayramlaşma ise unutulmadı.Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, katılan herkese teşekkür etti.


Karadeniz Bisiklet Turu 27 Eylül de Başlıyor

27.08.2018 06:46

Türkiye Bisiklet Federasyonu Samsun İl Temsilcisi Tarık Torun ve beraberindekiler Tour Of Black Sea etkinliği hakkında bilgi vermek için Samsun Büyükşehir Belediye Başkanvekili Turan Çakır ı ziyaret etti.
27 – 30 Eylül arasında düzenlenecek olan ve Uluslararası Bisiklet Birliği nin etkinlik takviminde de yeralan Tour Of Black Sea (Karadeniz Bisiklet Turu) hakkında bilgi vermek üzere Samsun Büyükşehir Belediye Başkanvekili Turan Çakır ı ziyaret eden federasyon yetkilileri organizasyonun dolu dolu geçeceğini belirtti. Başkanvekili Turan Çakır ise böyle bir spor organizasyonunun düzenlenmesi noktasında herkesi tebrik ederken ziyaretlerinden dolayı federasyon temsilcilerine teşekkür dileklerini iletti. Ziyarete Türkiye Bisiklet Federasyonu Samsun İl Temsilcisi Tarık Torun, Yarış Direktörü Kemal Ağvaz, Parkur Direktörleri Suat Torgay ve Fikret Keleş katıldı.


Osmanlı Mirası Tarihi Medresenin Restorasyonu Sürüyor

27.08.2018 06:43

Osmanlı medreselerinin en geç tarihli eserlerinden Samsun Hazinedarzade Süleyman Paşa Medresesi nin restorasyonu tüm hızıyla devam ediyor. 205 yıllık medrese, restorasyonun ardından turizme kazandırılacak.
Samsun tarihinin ilk eserlerini gün ışığına çıkarmak, kentte tarih ve kültür turizminin gelişmesine önemli katkılar sağlamak amacıyla Samsun Büyükşehir Belediyesi nin başlattığı Saathane Meydanı Projesi hızla devam ediyor. Vakıflar Bölge Müdürlüğü bünyesinde sürdürülen restorasyon faaliyetleri kapsamında Osmanlı mirası 500 yıllık tarihi Taşhan, Şifa Hamamı, Süleyman Paşa Medresesi ve Camii,restore edilerek turizme kazandırılmaya çalışılıyor.Sultan II. Murad döneminde Osmanlı himayesine geçerek, 1807–1857 arasında Hazinedârzâde ailesi tarafından yönetilen Samsun da, devrin en güzel mimari eserleri inşa edildi. Günümüze miras kalan bu eserlerden birisi de şehir merkezindeki Süleyman Paşa Medresesi dir. Sultan Abdülaziz döneminde 1893 yılında onarılan dikdörtgen mimarili medrese, Sultan 2.Abdülhamid döneminden de izler taşıyor.1914 yılına kadar eğitim yuvası olan medrese, daha sonra otel ve kahvehane olarak kullanılmıştı.
TARİH VE TURİZM ALANI OLACAK
Restorasyon ve yeni peyzajla birlikte proje bittiğinde Saathane Meydanı nın buram buram tarih kokacağını dile getiren Başkan Şahin, Saathane önemli bir dönüşüm, kültür, tarihle bütünleşme, modernizasyon projesidir. Saathane, Samsun un vizyon projelerinden birisidir. Bu sebeple projeye büyük önem veriyoruz. Burayı Samsun a yakışan, Samsun u temsil edebilecek bir tarih ve turizm alanı haline getiriyoruz. Bu tarihi dokuyu, şehrimizin bu önemli merkezini kamu yararı da göz önünde bulundurularak tüm Samsun a kazandırıyoruz. Bu eserimiz, tüm Samsun un gurur duyacağı, hepimizin yüz akı olan, şehrin gülen yüzü olacak bir yer haline gelecek  ifadelerini kullandı.

Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL) nın yürüttüğü Saathane Meydanı Proje ile tarihi taşınmaz eserlerden Taşhan orijinal haline döndürülürken, diğer mimari örnekler ise yenileniyor. Çalışmalarda ise önemli mesafe kat edildiği öğrenildi.

Projede gelinen son durumla ilgili değerlendirme yapan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, Osmanlı uygarlığının Samsun da bulabileceğimiz ilk hatıraları Saathane Meydanı ndadır. Saat Kulesi, cami, han, medrese ve hamam, Anadolu uygarlıklarının ilk eserleridir. Şimdi bu eserlerin restorasyonunu yapıyoruz. Mirasımızı en iyi şekilde korumaya ve gelecek kuşaklara aktarmaya çalışıyoruz. Bu nadide eserlerimiz, çevre düzenlemelerinden aydınlatmasına kadar pırıl pırıl, ışıl ışıl olacak. Samsunlular tarihinden mahrum kalmasın diye bu projeyi hayata geçireceğiz  bilgisini verdi. Büyükşehir Destekli Domates Fideleri Çiftçinin Yüzünü Güldürüyor

27.08.2018 06:40

Kırsal kalkınma yatırımları ve çiftçi destekleriyle Samsun Büyükşehir Belediyesi, ilçelerde tarımsal üretimi artırmaya devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı nın Vezirköprü ilçesinde Tarım Komisyonu aracığıyla yıl içinde çiftçilere dağıttığı 160 bin domates fidesinden ürün alınmaya başlandı.

Samsun Büyükşehir Belediyesi nin desteklerinden yararlanan 200 çiftçi, domates fidelerini toprakla buluşturmuştu. Meyvelerini veren fidelerden yüksek verim alınmaya başlanması, çiftçilerin yüzünü güldürüyor. Artan üretim ve fidelerin sağladığı verim sebebiyle iç piyasada domates fiyatlarının düşmesi, tüketicilere de olumlu yansıyor. Yaklaşık 20 dönüm arazide gerçekleştirilen ekim sonucu domatesler, iç piyasada 3 liradan tüketiciyle buluşuyor. Vezirköprü Tarım Komisyonu, bu yıl yaklaşık 100 ton civarında domates alınmasını beklediklerini açıkladı.Tarımsal destek ve yatırımlar bakımından Vezirköprü ilçesine büyük önem verdiklerini ifade eden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, ilçede tarımın gelişmesi için verdikleri hizmetlere devam edeceklerini söyledi. Büyükşehir Belediyesi ve Vezirköprü Belediyesi ile işbirliği içinde çalışmaları sürdürmekte kararlı olduklarının altını çizen Başkan Şahin, En büyük geliri tarım olan ilçemizde meyve ve sebze üretiminin artacağını düşünüyoruz. Çiftçi desteklerimiz ve yatırımlarımızla Vezirköprü tarımını daha da geliştireceğiz. Üretimle birlikte pazarlama da arttığında hem çiftçimiz hem de tüketicilerimizin memnuniyeti devam edecektir. Bu noktada çalışmalarımız daha müreffeh bir Vezirköprü içindir. ifadelerini kullandı.

ÜRETİCİ 100 TON DOMATES HASADI BEKLİYOR

KAVUN VE KARPUZA BÜYÜK TALEP

Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı nın Vezirköprü de dağıtımını yaptığı 130 bin kavun ve karpuz fideleri, yaklaşık 250 dönümlük alana ekildi. Olgunlaşarak pazarlarda satışa sunulan kavun ve karpuzlar, sofraları süslüyor. Yetkililer, iç piyasada daha fazla talep gören kavunun ilçede 2 TL ile 2,5 TL, karpuzun ise 1 TL den satıldığını ifade ediyor.

Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı nın dağıtımını yaptığı çilek, buğday tohumu, nohut, fasulye, silajlık ve danelik mısır, yonca, fiğ, yem bezelyesi ve korungadan ise büyük verim alındığı öğrenildi. Bu ürünlerdeki verimin de hem üreticileri hem de tüketicileri sevindireceği kaydedildi.Başkan Şahin: Beton Yolda Atağa Geçtik

08.08.2018 12:20

Terme ilçesindeki beton yol çalışmalarını inceleyen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin,Bütün grup yollarımızı asfalt veya beton yapıyoruz. Amacımız kaliteli ve uzun ömürlü yollar yapmaktır. Beton yolda atağa geçtik dedi.

KALICI YOLLAR HİZMETE GİRDİ
Başkan Şahin, Ambartepe'deki beton yol çalışmaları incelemeleri sonrası Kocamanbaşı Mahallesi ne giderek vatandaşların sorunlarını dinledi. Çalışmalardan dolayı Şahin e teşekkür eden vatandaşlar, yıllardır birçok dönemde yapılmayan yolların bu dönem yapılmasından duydukları memnuniyeti dile getirdiler.  Daha sonra Emiryusuf Mahallesi ne giden Şahin, Belediye ve İlçe Başkanlığı nı da ziyaret ettikten sonra Terme den ayrıldı.

Terme Belediye Başkanı Şenol Kul ve AK Parti Terme İlçe Başkanı Ali Kılıç ile birlikte beton yol yapılan bölgelerde inceleme yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin,teknik ekipten çalışmalar hakkında bilgi alırken aynı zamanda denetlemeler de yaptı. Başkan Şahin, ilk olarak Ambartepe Mahallesi nde devam eden beton yol çalışmalarını inceledi.

Ambartepe de başlayan 12 kilometrelik beton yol çalışmalarının kısa sürede 3 kilometresinin bittiğini belirten Başkan Şahin,  Her zaman söylediğimiz gibi yol medeniyettir ve bizi sevdiklerimize kavuşturur. Sayın; Cumhurbaşkanımız ile birlikte Türkiye de yol kavramı tamamen değişmiştir. İnsanlarımız bölünmüş yol kavramı ile bu dönemde tanışmış oldu. Bizler göreve geldiğimiz günden itibaren mahallelerimizin temel sorunu ve talebi olan yol çalışmalarına ağırlık verdik. 20 ila 30 yıl bakım istemeyen ve kalıcı yollar hizmete sunuyoruz. Bütün grup yollarımızı asfalt veya beton yapıyoruz. Amacımız kaliteli ve uzun ömürlü yollar yapmaktır. Beton yolda atağa geçtik. Ben özellikle yol yapımına duyarlı olan ve yeri geldiğinde arazilerinden feragat eden vatandaşlarımıza çok teşekkür ediyorum diye konuştu.

VATANDAŞLARDAN BAŞKAN ŞAHİN E HİZMET TEŞEKKÜRÜ