Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


BAŞKAN ZİHNİ ŞAHİN, TEKNOLOJİ ZİRVESİ NDE KONUŞTU:MİLLİ VE YERLİ ÜRETİM ŞART!..

15.01.2019 13:15

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, Türkiyede yerli ve milli üretimin sürekli artış göstermesi şart. Bu şekilde kalkınmamız hızlanabilir ve gelişebiliriz dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, Samsun Üniversitesinin düzenlediği Milli Teknoloji Zirvesinin açılış programına katıldı. Yaptığı konuşmada, Milli ve yerli üretimin önemine vurgu yapan Zihni Şahin, Türkiyede yerli ve milli üretimin sürekli artış göstermesi şart. Bu şekilde kalkınmamız hızlanabilir ve gelişebiliriz dedi.

HİÇBİR ÜLKE OYUN OYNAYAMAZ!..

Samsun Üniversitesi tarafından düzenlenen ve 2 gün sürecek Milli Teknoloji Zirvesi, 19 Mayıs Gençlik Kampında başladı. Zirvenin açılış programına katılan ve bir konuşma yapan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, milli ve yerli üretim'in önemine değindi. Türkiyenin son yıllarda bu alanda çok önemli aşamalar kaydettiğini hatırlatan Başkan Zihni Şahin, Kendi üretimimizi kendimiz yaptığımız, ülke olarak ekonomik açıdan güçlü olduğumuz sürece hiçbir devlet ülkemiz üzerinde oyun kuramaz. Bu bakımdan gençlerimizin milli tekonoji ile ilgili farkındalıklarını artırmak amacıyla yapılan bu toplantıyı çok önemsiyorum dedi.

YERLİ MARKALAR ORTAYA ÇIKIYOR

Türkiyenin dışarıya döviz vermeden kendi üretimini yapması halinde çok daha kolay kalkınacağının altını çizen Zihni Şahin, Türkiye, ancak yerli üretimle kalkınmasını sürdürebilir ve genişletibilir. Sayın Cumhurbaşkanımızın ve hükümetimizin bu yöndeki büyük çabaları son yıllarda meyvelerini vermeye başladı. Başta savunma sanayi olmak üzere bir çok alanda yerli markalara sahip olmaya başladık. Ayrıca bir çok firmanın, işletmenin bu ilkeden yola çıkarak ihracat yapmaya başladığını görüyoruz. Tüm bunlar son derece sevindirici diye konuştu.

TEKNOLOJİ BAKANI DA KATILACAK

Açılış konuşmalarının ardından katılımcılar Milli ve Yerli Savunma Teknoloji Politikaları, Sivil Toplum ve Teknoloji Çalışmaları, Hava Savunma Sistemlerinin Gelişimi, Milli Savunma ve AR-GE gibi konularda sunumlarda bulundu. Toplantı yarın da Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varankın katılımıyla devam edecek.
BÜYÜKŞEHİR EKİPLERİ HER YERDE!..

14.01.2019 07:43

Samsunda Büyükşehir Belediyesine bağlı ekipler, gece boyunca yoğun kar altında kalan bölgelerde seferber edildi. Başkan Zihni Şahin, Mağduriyet yaşanmaması için Büyükşehir olarak her yerdeyiz. Tüm ekiplerimize teşekkür ediyorum dedi.

Samsunda Büyükşehir Belediyesi ekipleri, özellikle kırsal kesimlerde yoğun şekilde etkisini gösteren kar yağışı nedeniyle adeta seferber edildi. Dün gece boyunca karla mücadele eden ekipler yolda kalan araçları kurtardı, hastalar hastanelere taşındı, kapalı yolları açtı. Başkan Zihni Şahin, Mağduriyet yaşanmaması için Büyükşehir olarak ekiplerimiz her yerde görev yaptı. Tüm ekiplerimize teşekkür ediyorum mesajı yayımladı

TÜM EKİPLERE TEŞEKKÜR MESAJI

Dün akşam saatlerinde kar yağışının yoğunlaşmasıyla birlikte Büyükşehir ekiplerinin çalışmalarını yakından takip eden ve sosyal medya hesabından sürekli kamuoyunu bilgilendiren Başkan Zihni Şahin, Karla mücadele kapsamında ekiplerimiz fedakarca 7/24 çalışarak yollarımızın açılmasını, sağlık teşkilatımızla işbirliği yaparak hastalarımızın hastanelere sevkini ve yolda kalan araçların kurtarılmasını sağlamıştır. Tüm imkanlarımız gece ve gündüz seferber edilmiştir. Fen işlerimize, Tüm ekiplerimize, ilçe belediyelerimize, sağlık teşkilatımıza teşekkür ediyorum açıklamasında bulundu.

112 ACİLİ İŞ MAKİNELERİ TAŞIDI!

Yoğun yağışın özellikle yüksek kesimleri etkisi altına aldığını belirten Zinhi Şahin, Alaçam Köseköy Mahallesinde yolda mahsur kalan araçlar saat 22.00 itibariyle kurtarıldı. Alaçam Ortaköy Mahallesinde rahatsızlanan vatandaşımız, belediyemize ait iş makinesi ile birlikte giden 112 acil servis ekipleri tarafından alınarak saat 23.00 itibariyle hastaneye ulaştırılmıştır. Yakakent İlçesi Yassıdağ Mahallesinde mahsur kalan veteriner aracı ise birlikte saat 23.20 itibariyle kurtarılmıştır dedi.

DİĞER KURUMLARLA PLANLI ÇALIŞMA

Kar yağışının en çok etkisini gösterdiği yerlerden birisi olan Asarcık'ta kapanan Kavak yolunun 5 ayrı ekiple yoğun bir çalışma sonucu açıldığını da duyuran Başkan Şahin, Karla mücadele ekiplerimiz refüj mahallerinde yol açma çalışmalarını AFAD ve 112 Acil ambulans servisi iletişimiyle planlı şekilde sürdürdü. Kavak- Asarcık yolu yeniden ulaşıma açılarak hasta olan vatandaşlarımızın hastaneye ulaşımı sağlandı. Ladik Akdağ yolunda saat 06.00dan itibaren 1 adet greyder ve 1 kar bıçaklı tuzlama kamyonu devamlı çalıştırılmaya başlandı. Gece boyunca seferber edilen ekiplerimiz kar temizleme ve yol açma çalışmalarına bugün de devam ederken il genelinde herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması bizleri sevindirdi diye konuştu.Samsun Büyükşehir in Dijital Yolculuğu.

04.01.2019 07:19

AKILLI ŞEHİR SAMSUN! 
Samsun Büyükşehir Belediyesi ile Akıllı Şehir İşbirliği Protokolü imzalayan Huawei, konuyla ilgili muhteşem bir tanıtıma imza attı. Başkan Zihni Şahin, Çıktığımız bu yolculuk Samsun'u akıllı şehire dönüştürecek, halkımıza daha iyi bir yaşam sunacak dedi.
AMAÇ, DAHA YAŞANABİLİR, HUZURLU SAMSUN
Başkan Şahin ayrıca, Bu pilot uygulama, dijitalleşmenin ve akıllı şehir sistemlerinin şehir hayatına nasıl fayda sağlayabileceğini göstermekte sadece bir örnektir. ITS ile atılan küçük bir adım Akıllı Samsun için büyük bir adım. Hedefimiz Samsunun trafik ve diğer problemlerini hallederek daha yaşanabilir ve huzurlu kent haline gelmesini sağlamak. Bu yönde büyük çaba harcıyoruz. İnşallah hep birlikte faydasını göreceğiz diye konuştu.

Samsunda, başta trafik sorununa kökten çözüm getirerek kentin yaşam standardı kalitesini çok daha yükseklere çıkartmayı hedefleyen Büyükşehir Belediyesi, bu yönde dünya teknoloji devi Huawei ile imzaladığı Akıllı Şehir İşbirliği Protokolünün meyvelerini almaya başladı. Dev teknoloji şirketi bu yönde muhteşem bir tanıtım filmine imza atarken Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahinden, Çıktığımız bu yolculuk Samsunu akıllı şehire dönüştürecek, halkımıza daha iyi bir yaşam sunacak açıklaması geldi.

SAMSUN, DİJİTALDE ÖNCÜ OLACAK

Eylül ayının başında Büyükşehir Belediyesi ile Turkcellin de dahil olduğu Akıllı Şehir İşbirliği Protokolüne imza atan Huawei, dünyadakı lider uzmanlığını ve deneyimini Samsuna getirmeye hazır olduğunu açıkladı. Huaweinin proje ile ilgili 4 dakikalık tanıtım videosu ise büyük beğeni topladı. Ülkemizin önemli şehirlerinden biri olan Samsun, adını Türkiye tarihine yazdırmıştır denilerek başlanan videoda ayrıca, Samsun şimde de Dijital Türkiye tarihinde öncü şehirler arasında olma potansiyeline sahip vurgusu yapıldı.

AKILLI ŞEHİR SAMSUN İNŞA EDİLECEK

Huaweinin, Tamamen bağlı ve akıllı bir dünya için tüm kişileri, evleri ve kurumları dijitalleştirme misyonuyla dünyanın önde gelen Bilgi ve İletişim Teknolojileri çözüm sağlayıcısı olduğunun altı çizilen videoda, Şehir Dijital Dönüşüm Yolculuğuna başladı. Bu yolculuk Samsunu akıllı şehire dönüştürerek insanlara daha iyi bir yaşam vaad ediyor ifadeleri dikkati çekti. Hazırlanan tanıtımda kısaca şu görüşlere de yer verildi:

Samsun Büyükşehir Belediyesi, akıllı şehri inşa etmek için Huaweii stratejik ortak olarak seçti. Akıllı şehir alanında Huawei, 40tan fazla ülke ve bölgeye, 120den fazla şehre ve 400 milyon kişiye hizmet vermiştir. Ve şimdi Huawei, dünyadaki lider uzmanlığını ve deneyimini Samsuna getirmeye hazır. Samsun halkının her gün karşılaştığı en büyük sorunlardan biri trafiktir. Büyükşehir Belediyesi, trafik sorununu tüm dijital dönüşüm planının ilk adımı olarak ele aldı.

ZİHNİ ŞAHİN: SİSTEM KURULDU VE TEST EDİLDİ

Konuyla ilgili bir açıklamada bulunan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, Huaweinin kendilerine,Akıllı Trafik Çözümü (Intelligent Traffic Solution(ITS) önerdiğini hatırlatarak, ITS; şehir trafiğini yönetmek ve yollardan maksimum verim sağlamak için ağ, bulut bilişim, büyük veri ve yapay zeka teknolojileri kullanılıyor. ITS çözümünün bir parçası olan akıllı trafik sinyal denetleyicisi, 7/24 otomatik olarak trafik ışıkları konfigürasyonlarını ayarlayabilen, sezebilir, düşünebilir ve karar verebilir bir sistem. Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Huawei, bu sistemi DLH kavşağına kurdu ve test etti dedi.

TRAFİK IŞIKLARINDA YAPAY ZEKA!..

ITSnin kısa sürede kayda değer sonuçlar verdiğini söyleyen Başkan Zihni Şahin, bunları ise şu şekilde sıraladı:

Klasik sistemde gün boyu aynı sürelerde yanan ışıklar trafiği sıkıştırırken akıllı sistem ışık sürelerini yoğunluğa göre ayarlayarak birikmeyi önledi. Klasik sistemde bir araç birden fazla kez aynı kırmızı ışığa takılabilirken, akıllı sistemde rahat akış ve esnek ışık süreleri zaman kaybına neden olmuyor. Klasik sistem kavşak dönüşlerinde kısa süreli yeşil ışık yakarken, akıllı sistem yoğunluğuna göre yeşil ışık sürelerini ayarlayıp dönüşü rahatlatıyor.

Klasik sistemde yoğunluğa bakmaksızın her koşulda ışık süreleri değişmez iken, akıllı sistem algılayıcılar ve yapay zeka sayesinde en uygun ışık sürelerini belirliyor.Başkan Zihni Şahin, Omüde

04.01.2019 07:16

Raylı, prestij katacak! Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, OMÜyü ziyaret etti. Başkan Zihni Şahin, Rektör Sait Bilgiç ile raylı sistem çalışmalarını denetledi, Teknoparkı ziyaret etti.
TEST SÜRÜŞLERİ DEVAM EDİYOR
DENETİMLER TİTİZLİKLE YAPILDI
Başkan Zihni Şahin, daha sonra Teknoparkı da ziyaret ederek Rektör Sait Bilgiçden çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, Ondokuz Mayıs Üniversitesinde(OMÜ) bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulundu. Başkan Zihni Şahin, Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç ile birlikte kampüs içerisinde devam eden raylı sistem çalışmalarını yerinde inceledi, ardından Teknoparkı ziyaret etti.

Başkan Zihni Şahin ilk olarak OMÜ Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç ile Rektörlük makamında bir araya geldi. Karşılıklı fikir ve görüş alışverişinin yapıldığı ziyarette Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç, üniversitede yapılan faaliyetler,  gelişmeler ve araştırmalar hakkında Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin’i bilgilendirdi. Başkan Zihni Şahin, OMÜnün Türkiyedeki başarılı üniversitelerden biri olduğunu belirterek, Büyükşehir Belediyesi olarak üniversitemizin her zaman yanında ve destekçisi olduk, olmaya devam edeceğiz dedi.

Başkan Zihni Şahin daha sonra Rektör Sait Bilgiç, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Kuran ve Genel Sekreter Doç. Dr. Menderes Kabadayı ile birlikte yapımı devam eden Raylı Sistem çalışmalarını yerinde inceledi. Başkan Şahin, Karadenizin tek hafif raylı sistem hattını OMÜye kadar uzatacak olmanın heyecanını yaşıyoruz. 36 durakta 29 tramvayla hizmet verilen hafif raylı sistemin güzergahı, 5.2 kilometre daha uzatılarak artık OMÜ içerisinde. Tramvayların test sürüşleri devam ediyor. En kısa zamanda çalışmalar tamamlanacak ve raylı sistem OMÜ içerisinde de halkımızın hizmetinde olacak dedi.

VİYADÜKLER, GEÇİTLER VE KÖPRÜ

Hafif raylı sistemin Samsun için bir presteji projesi olduğunu da vurgulayan Başkan Şahin, Bu proje şimdi de OMÜye prestij kazandıracak. OMÜ kampüsü içerisinde inşa edilen raylı sistem ayrıcva viyadükleriyle, üst geçidiyle, tüp geçidiyle, çelik köprüsüyle tamamlandığında bu bölgede ulaşımda çok önemli bir rahatlama ve kolaylık sağlayacaktır. Şimdiden hayırlı olsun diye konuştu.

Rektör Sait Bilgiç de yaptığı açıklamada, OMÜ yönetimi olarak, başta öğrencilerimiz olmak üzere her bir bireyimiz, en önemlisi de Samsunluların daha konforlu ve daha kolay bir ulaşım imkanına kavuşması için başlatılan raylı sistem çalışmalarında sona gelmenin mutluluğu içerisindeyiz. Kampüs içerisindeki çalışmalar esnasında her türlü denetim ve diğer işlemler titizlikle yerine getirildi. Tramvaylarımız en kısa sürede hizmete girecektir dedi.


Başkan Şahinden Personele Çok Önemli Mesajlar.

04.01.2019 07:12

YÜREĞİNİZİ ORTAYA KOYUN!.. 
Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, yılın son gününde ziyaret ettiği SAMULAŞta personelin yeni yılını kutladı, çok önemli mesajlar verdi.
Başkan Zihni Şahin son olarak Trafik Kontrol Merkezine geçti ve burada tramvaylarda toplu taşıma hizmeti veren vatmanların yeni yılını kutladı. Başkan Şahin, vatmanlara telsiz aracılığıyla, Yeni bir yıla gireceğiz. Cenabı Allah'tan ailelerinizle birlikte sağlık, huzur, afiyet içinde nice yıllara kavuşmanızı diliyorum. Allah kazasız belasız hizmetler vermenizi nasip etsin diye seslendi.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, SAMULAŞ A.Ş.yi ziyaret etti. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Vekili Fikret Vatanseverin de katıldığı ziyarette Başkan Zihni Şahin, Samsun için her hizmeti çalışma arkadaşlarımızla yapıyoruz. Sağolsun Samsun bizi bağrına bastı dedi.

NE YAPTIYSAK SİZLERLE YAPTIK

SAMULAŞ Yönetim Kurulu üyesi Kadir Gürkan ile birlikte kurumun 1 yılının değerlendirmesini yapan Başkan Zihni Şahin, Samsunumuza elimizden geldiğince hep birlikte hizmet etmeye çalıştık. Biz belediye başkanı olarak öndeydik ama ne yapılmışsa hepsini bütün çalışma arkadaşlarımızla birlikte yaptık. Herkesin fikrini alarak özümseyip oradan çıkacak sonucu ortak akılla hayata geçirdik. Samsun'un neresinde problem varsa üzerine gitmeye gayret ettik. Ortak çözüm yolları aradık. Bu gayretlerimiz halkımız tarafından takdir etti. Bu vesileyle tüm hemşehrilerimize bir kez daha teşekkür ediyorum dedi.

HER ŞEY DÖRT DÖRTLÜK OLMAZ

Başkan Zihni Şahin, daha sonra İş Güvenliği ve Sağlığı Eğitimini tamamlayan SAMULAŞ personeline sertifikalarını dağıttı. Burada çalışanlara hitap eden Şahin, şunları söyledi:

Bu kadar büyük bir kurumda her şeyin dört dörlük olması mümkün değil. Tabi ki eksikler olacak, hatalar olacak. Size her zaman tavsiyem, sabırlı olun. Yaptığınız işi kendi işiniz gibi görün. Çünkü sizin yaptığınız olumlu şeyler bu şehire de olumlu olarak yansıyacaktır. Attığınız her yanlış adım bu şehire zarar verecektir. Esas olan belediye çalışanlarının yaptığı işlerdir. Birim başkanları, daire başkanları, genel müdürler her şeyi görecek değil. İşin uygulayacısı sizlersiniz. Sizlerin samimi olması ve yüreğini ortaya koyması gerekir. Samimi olduğunuzda hata yapıp zarar da verseniz insan ona üzülmez.

HELALİNDEN KAZANMAK LAZIM...

Çoğunuzun ailesi, çoluğu, cocuğu var. Bekar olanlar var. Burada kazandığınız parayla geçiniyosunuz. Helalinden maaş almak lazım. Biz bugün varız yarın yoğuz ama bu kurum devam edecektir. Sorumluluk sizlerde. Sizlerin her zaman sorumluluklarınıza sahip çıkmanızı öneririm.

TELSİZLE SESLENDİ: YENİ YILINIZ KUTLU OLSUN!