Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Onlarda Can Taşıyor

25.06.2018 06:59

Samsun da 2017 yılında bin 200, 2018 yılı ilk 5,5 ayında 640 kedi ve köpek Samsun Büyükşehir Belediyesi Güçten Düşmüş Sahipsiz Hayvan Bakım Merkezi ne getirilerek tedavi ve rehabilite edildi. Son olarak sırtında yanık yarası bulunan ve kulakları kesilmiş bir köpek ile trafik kazası sonucu sırtında derisinin bir kısmı kopan başka bir köpeğin tedavisi de burada yapıldı.
Son olarak sırtında yanık yarası bulunan ve kulakları kesilmiş bir köpek tedavi edildi. Yine trafik kazası sonucu sırtında derisinin bir kısmı kopan başka bir köpeğin de tedavisi yapıldı. 2013 yılında faaliyete geçirilen Güçten Düşmüş Sahipsiz Hayvan Bakım Merkezi nde görev yapan Bakım Evi Merkezi Sorumlusu Veteriner Hekim Hande Yaman, tesise getirilen hayvanların tüm tedavi işlemlerinin yapılmasının ardından kısırlaştırıldığını belirterek, Kedi ve köpekler sağlıklarına tamamen kavuştuktan sonra da sahiplendirme alanlarımızda yaşamaya devam ediyorlar. Trafik kazası geçirmiş, travmaya maruz kalmış, darp edilmiş, şiddet eğilimi gösterilmiş köpeklerimiz de burada bulunmaktadır. Son olarak tedavilerini yaptığımız iki köpeğimiz var. İkisi de melez kırma köpek. Doberman kırması olan köpek trafik kazasında arabanını altında ezilip sırtında sürtünmeye bağlı açık yara vardı ve 1 aylık tedavi sonrasında sağlığına kavuştu. Diğer köpeğimiz ise sırtı bel bölgesine kadar yanık şekilde geldi. Yanık tedavisi uyguladık. Kulakları kesilmişti. Şu an tedavisi devam etmekte. Bir ay sonra tedavisinin biteceğini ümit ediyoruz diye konuştu.Samsun Büyükşehir Belediyesi Güçten Düşmüş Sahipsiz Hayvan Bakım Merkezi nde getirilen sokak hayvanları tedavi ve rehabilite ediliyor. 156 dönüm alan üzerine kurulu tesise travma, hastalık, trafik kazası ya da şiddete maruz kalma nedeniyle 2017 de bin 200 kedi ve kopek, 2018 yılı ilk 5,5 ayda ise 640 kedi ve köpek buraya getirildi.

Şiddet görmüş hayvanların geldiklerinde insanlardan korktuklarını dile getiren Yaman, Onlara sevgimizi göstererek yaklaşmamızla birlikte bir hafta sonra uyum sağlayabiliyorlar. Bu konuda halkımıza eğitim vererek bilinçlendirmelidir. Hayvanlar onlara sevgi şefkat gösterdiğinizde hemen anlıyorlar. Onların tek istediği sevgi diye konuştu.Başkan Şahin : Hep Beraber Ortak Akılla Bu İşi Çözeceğiz

25.06.2018 06:55

Gülsan Sanayi esnafı ile bir araya gelen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, Hep beraber ortak akılla bu işi çözeceğiz. Dedi.
Bu konudaki gelişmeleri bildiğini ve yakından takip ettiğini dile getiren Başkan Şahin; Size rağmen burada bir şey yapmak mümkün değil. Ne olursa olsun yer problemini çözmedikten sonra kimsenin buradan çıkmak gibi bir durumu olmayacak. Bunu herkes bilsin ve rahat olsun. Hep beraber ortak akılla bu işi çözeceğiz. Çünkü Samsun un böyle bir şeye ihtiyacı var mı? Var. O zaman önce yer problemini çözeceğiz. Yine tekrar ediyorum; ne yapılacaksa beraber konuşarak yapacağız. Bu sanayi taşınacaksa biz taşıyacağız. Diye konuştu.Başkan Şahin seçim çalışmaları kapsamında 2. kez bir araya geldiği Gülsan Sanayi Sitesi esnafına sanayinin taşınması konusundaki çalışmaların ortak akılla yürüyeceği mesajını verdi.

GÜÇLÜ HÜKÜMET GÜÇLÜ MECLİS

24 Haziran da ülkenin kaderi ile ilgili önemli bir kararın verileceğini ifade eden Başkan Şahin seçime yönelik açıklamalarını şu şekilde sürdürdü; Bunun için sorumluluk almak hepimizin görevi. 19 yıldır bu ülkede bir istikrar devam ederken her alanda büyük kazanımlar oldu. Ekonomide, siyasette, demokraside, eğitimde, ulaştırmada, sağlıkta, gençlik hizmetlerinde çok büyük değişim ve gelişmeler yaşandı. Bu istikrar devam ederse bu hizmetlerde en iyi şekilde devam edecek. Bunların var olabilmesi için hakikaten güçlü bir iktidar ve güçlü bir meclise ihtiyaç var. Birde biliyorsunuz ülkemiz üzerinde oynanan oyunlar önceleri gizliydi ancak son zamanlarda alenileşti. Başta ABD, müttefikimiz denilmesine rağmen en son 17-15 Aralık hadiseleri ve 15 Temmuz darbe girişimi ile birlikte ülkemizi kendisine bağımlı, kendisi tarafından kontrol edilebilir olan, kendisinin uşağı olan insanlar tarafından yönettirmek istediler. Ama başımızda dirayetli bir Cumhurbaşkanının olması ve Türk milletinin karakteri buna izin vermedi. İşte dış güçlerin de oyunlarını bozabilmek için ve içerideki hizmetlerin de devam edebilmesi için güçlü bir iktidara ihtiyaç var, güçlü bir meclise ihtiyaç var.

Gülsan Sanayi Sitesindeki programa Başkan Şahin in yanı sıra Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı İhsan Şener, Canik Belediye Başkanı Osman Genç, AK Parti Samsun İl Başkanı Hakan Karaduman, Canik İlçe Başkanı Ercan Eler, parti yöneticileri ve sanayi esnafı katıldı.Kuş Yuvaları Yıkımı Durdurdu

25.06.2018 06:52

Kızılırmak Deltası nda kaçak konteyner yapıları yıkan Samsun Büyükşehir Belediyesi ekipleri yıkımına başladıkları yapının içindeki kuş yuvalarını fark edince yıkımı durdurdu.

Dünyada ve Türkiye de çok sayıda kuş çeşidinin yuvası ve üreme yeri olan Kızılırmak Deltasında yaşam çeşitliliği hayran bırakırken bu hoş sürprizi fark eden ekipler yıkımı durdurarak yetkililere bilgi verdi.Kızılırmak Deltası Üçpınarlar mevkiinde yapılmış olan kaçak konteyner yapıların yıkımını sürdüren Samsun Büyükşehir Belediyesi ekipleri, bu yapılardan birisini yıkmaya başladığında büyük bir sürprizle karşılaştı. Binanın birçok yerinde farklı kuş türlerine ait yuvalar ve yumurtalar vardı.

ALBAYRAK:  YAVRULARIN YUMURTALARDAN ÇIKMASI BEKLENECEK

Kızılırmak Deltası nın kuşlar ve farklı canlı türleri için dünyadaki en önemli barınma ve üreme merkezlerinden birisi olduğuna dikkat çeken Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayarak, UNESCO doğal dünya mirası geçici listesinde bulunan ve kalıcı liste için de önemli bir aday olan deltamız çok sayıda kuş çeşidinin de barınma ve üreme alanı olarak dikkat çekiyor. Buradaki bu canlılığın korunması ve devam ettirilmesi için çevresel zararı olan tüm etmenleri ortadan kaldırmak için mücadele ediyoruz. Kaçak yapılaşma da bu mücadelenin önemli bir parçası. Üçpınarlar mevkiindeki kaçak konteyner yapıları yıkarken karşımıza çıkan yaklaşık 32 yuva nedeniyle hemen buradaki çalışmaları durdurduk ve çevresini koruma altına aldık. Kuş yavruları yumurtalardan çıkana kadar bekleyeceğiz. Burada karşılaştığımız görüntü deltadaki canlı yaşam çeşitliliğini bir kez daha görmemizi sağladı. Diye konuştu.Savaş Gemisi Müze Oluyor

25.06.2018 06:47

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı nın Samsun a tahsis ettiği eski gemi Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından müze gemiye dönüştürülecek.BU YIL HİZMETE AÇMAYI PLANLIYORUZ

Sahil Güvenlik Bölge Komutanlığı tarafından bakım onarımı yapılan gemi Mert Plajı na alındı. Büyükşehir Belediyesi tarafından iç düzenlemeleri yapılacak geminin, Samsun sahilinde müze gemi olarak hizmet vermesi bekleniyor.

Gemi müze projesi hakkında bilgi veren Samsun Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Necmi Çamaş, Gemiyi Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı mız Samsun a tahsis etti. Sahil Güvenlik Bölge Komutanlığı mız tarafından yapıldı. İçinin düzenlenmesi için diğer gemi müzeleri inceliyoruz. Çalışmalarımız sürüyor. Bu yıl içerisinde müze gemiyi hizmete açmayı planlıyoruz. Açtığımızda Samsun umuz güzel bir projeye kavuşmuş olacak  dedi.Medikal Cerrahi Aletler Müzesi nde Sona Yaklaşılıyor

25.06.2018 06:46

Samsun Valiliği ve Samsun Büyükşehir Belediyesinin destekleriyle Türkiye de bir ilk olarak Medikal Cerrahi Aletler Müzesi yapılacak binada restorasyon çalışmalarında sona yaklaşıldı.
Restorasyon çalışmalarının ardından binanın Medikal Cerrahi Aletler Müzesi olarak hizmete açılması bekleniyor.Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryollarının (TCDD) Kılıçdede mevkisinde bulunan eski lokomotif tamir atölyesi binasının restorasyon çalışmalarının 3-4 ay içinde bitirilmesi planlanıyor. Dış restorasyonu büyük oranda biten binanın iç çalışmaları da hızla devem ediyor.