Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Destek Yerini Buldu, Şeftali Üretimi Artıyor

14.08.2017 06:24

Türkiye nin en verimli tarım ovalarından Çarşamba da Samsun Büyükşehir Belediyesi nin şeftali üreticilerine verdiği anaç fidan desteği amacına ulaştı. Kurdukları kapalı meyve bahçelerinde yetiştirdikleri fideler, ilk ürününü verdi. Üreticiler, gelecek yıl ekim alanını büyütmeye hazırlanıyor.
Çiftçilerin laboratuvar ortamında doku kültürü ile yetiştirilmiş aşılı fidan talebini inceleyen Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı, Yalova dan 25 bin adet Chef 677 fidanını satın alarak şeftali üreticilerine dağıttı. Hastalıklara karşı dayanıklı fidanlar aşılanıp Köseli, Yukarı Dikencik, Aşağı Dikencik, Durakbaşı, Hacılıçay daki 3 bin 500 dekarlık arazilere dikildi. Getirtilen 25 bin adet yeni fidanları da teslim alan şeftali üreticileri, bunları da aşılayıp dikti.  Mart ayından sonra da fidanların bulunduğu araziler, kapalı meyve bahçelerine dönüştürüldü.  10 yıl önce ülkenin şeftali ihtiyacının yüzde 16 sını karşılayan ilçede eski anaçların yaşlanması, verimlerinin düşmesi ve bölgeye uyum sağlayamaz hale gelmeleri nedeniyle verim yok denecek kadar azaldı. Firmaların 20 bin adetten daha küçük sayıda fidan vermemesi, üreticilerle muhatap olmaması veya ellerinde kalmış kalitesi düşük fidanları satmaları gibi zorluklar yaşayan şeftali üreticileri, Samsun Büyükşehir Belediyesi ne müracaat etti.

Emeklerinin karşılığını alan şeftali üreticileri, ilk meyvelerini topladı. Yüksek verim ve kaliteyi yakalayan üreticiler, Yukarı Dikencik mahallesinde tarla günü düzenledi. Etkinliğe Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı, Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Mehmet Akif Özdemir, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Nail Kırmacı, Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü, Çarşamba İlçe Tarım Müdürlüğü yetkilileri ile Şeftali Üreticileri Birliği üyeleri katıldı.

Tarla günü kapsamında Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı, üreticilere ilave olarak 20 bin anaç dağıtımı gerçekleştirdi. Şeftali üreticileriyle bir araya gelen Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı ile Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Mehmet Akif Özdemir, daha sonra da meyve bahçeleri gezerek incelemelerde bulundu. Dekar başına 50 adet dikilecek yeni fidanlar, üretiminin bin dekarlık alanda daha yapılmasını sağlayacak. Daire Başkanlığı nın üreticilere bugüne kadar verdiği toplam fide desteğinin maliyeti ise 150 bin TL.

Şeftali üreticileri ile buluşan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı, yeni fidanların bölge çiftçisine hayırlı olmasını temenni etti.  Bölgede şeftali üretimini yaygınlaşıp artırmak istediklerinin altını çizen Arlı,  Getirtip dağıttığımız fidanlar şuan aşılanmış durumda. Dağıttığımız anaçlar da aşılanacak, ekim başı kasım sonu itibariyle toprakla buluşacak. Toplamda 50 bin kaliteli şeftali fidanını, dikmiş olacağız. Çarşamba da şeftali anacı varlığının devamını sağlayarak çiftçilerimizin gelir seviyesini artırmayı hedefliyoruz. değerlendirmesinde bulundu.

Desteklerinden dolayı Samsun Büyükşehir Belediyesi ne teşekkür eden üreticiler ise bölgede tükenmek ürete olan şeftali üretiminin yeniden yaygınlaşacağını söyledi. Üretici İlyas Sezgin, Ovamızda şeftali üretimi giderek tükeniyordu. Anaç fide bulamıyor ve alamıyorduk. Çünkü firmalar büyük siparişlerle çalışıyorlar. Yani biz bin tane talep ettiğimizde yüzümüze dahi  bakmıyorlardı. Büyük işlerle uğraşıyoruz  diyerek fidanı vermiyorlar veya çok zor temin ediyorduk. Dolayısıyla başarılı olamıyorduk. Eskisi gibi ağaç yetiştiremiyoruz. Masrafları ağır oluyor. Klasik anaçlar büyümüyordu. Dolasıyla verim düşüktü. Destek için başvurmaktan başka çaremiz kalmamıştı. Şimdi ise Büyükşehir Belediyemiz sayesinde muhatap bulabiliyor ve istediğimizi alabiliyoruz. Bize ön ayak olup tarımın gelişmesine katkı sundular. Geçen yıl aşılanmış bin tane aldım. Bu fidanları getirdiğimizde çok dirençli olduklarını, hızlı yetiştiğini gördük. Şimdi kazancımız artacak. Kapalı sistem bahçelerimizi kurduk. İlk verimimizi de aldık. Artık ovamızda hem kalite hem de verim daha güzel olacak. Kendilerine çok teşekkür ediyoruz.  ifadelerini kullandı.Çocukluk Yıllarındaki Gibi Tütün Dizdi

14.08.2017 06:19

Bafra Tütün Müzesi ni gezen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz tıpkı çocukluk yıllarındaki gibi tütün kırıp tütün dizdi.
Konuklar tarafından fabrika dönemlerine ve geçmişteki üretim kademelerine ait her türlü aletin bulunduğu müze büyük ilgi görürken Başkan Yılmaz, Vali Kaymak ve beraberindekilere çocukken çok tütün dizdiğini belirterek o günleri anlattı.Samsun Valisi Osman Kaymak ile birlikte Bafra ilçesindeki temaslarını sürdüren Başkan Yılmaz, Vali Kaymak a Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Bafra Tütün Müzesi ni gezdirdi.
İlk saatini tütün dizerek kazandığı para ile aldığını söyleyen Yılmaz, Çocukluk yıllarımın büyük bir bölümü tütün kırıp dizmekle geçti. Gece olurdu uyku bastırır biz hala tütün dizerdik. Hatta bazen artık uykusuzluk öyle bir hal alırdı ki tütün iğnesini çok elime batırdım. Hiç unutmuyorum çok istediğim bir saat vardı.Tatil boyunca o saati alabilmek için tütün dizmiştim. Kazandığım o parayla da gittim o saati aldım. Duygulanmamak elde değil. Yıllar ne de çabuk geçmiş. Bu müzeye her geldiğimde o anılar tekrar gözümde canlanıyor diye konuştu. Sonrasında Başkan Yılmaz, müze önünde yetiştirilen tütünleri kırıp dizdi. Çocukluk yıllarında Çarşamba’da çiftçilikle uğraşan ailesi ile birlikte günlerce tütün kırıp tütün dizen Başkan Yılmaz, hem nostaljik bir an yaşadı hem de bu konudaki becerisinden hiçbirşey kaybetmediğini bir kez daha herkese göstermiş oldu.

O SAATİ ALABİLMEK İÇİN TATİL BOYUNCA TÜTÜN DİZDİM
Yusuf Ziya YILMAZ: 19 Mayıs ın Nefes Kaynağı Nebiyan

14.08.2017 06:17

Samsun Valisi Osman Kaymak ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz Bafra daki programlarının ardından 19 Mayıs ilçesinin nefes kaynağı Nebiyan a çıkarak Doğa ve İzcilik Kampını inceledi.
Samsun Valisi Osman Kaymak ise Büyükşehir Belediyesi nin beton çalışmalarını beğendiğini ifade ederek beton yolun kalitesini ve uzun ömürlülüğünü her yerde örnek göstereceğini söyledi.Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin özellikle son yıllarda yaptığı yatırım ve çalışmalarla birlikte turizm altyapısı konusunda ciddi adımlar atıldığını belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak Samsun da turizmi canlandırmak için her şeyi yapıyoruz. Turizm yatırımlarının takibi için kurulan Samsun ve Çevresi Turizm Alanı Altyapı Hizmet Birliği (SAMTAB) bu konuda önemli işler yapıyor. Biz göreve geldiğimiz 3 yılda 40 yıldır yapılamayan işleri yaptık. Yapmaya da devam ediyoruz. Nebiyan ve çevresinde yer alan köylerde yaşayan vatandaşlarımız böyle bir beton yolu hayal bile edemiyordu. Biz Büyükşehir Belediyesi olarak bunu gerçekleştirdik. Bazı bölümlerde çalışmalarımız devam ediyor. O çalışmalarda bitince rahat ve konforlu şekilde buraya gelecek olan misafirlerimiz Nebiyan Yaylasının havasını soluyacak ve farkı görecek diye konuştu.Okul Servislerine Zam Yok

14.08.2017 06:15

2017-2018 eğitim döneminde okul servisi ücretleriyle ilgili yapılan toplantıdan aileleri sevindirecek karar çıktı. Samsun Büyükşehir Belediyesi Ağustos 2017 Olağan UKOME Toplantısı nda servis ücretlerine zam yapılmamasına ilişkin madde, oy birliği ile kabul edildi.
Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı binasında toplantıda, 2017-2018 eğitim öğretim döneminde uygulanacak okul servis aracı fiyat tarifelerine zam yapılmaması kararı alındı. Öğrenci taşıma fiyatlarının 2016-2017 dönemindeki gibi uygulanmasına, oy birliği ile karar verildi.Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME), Ağustos 2017 Olağan toplantısı yapıldı. SAMULAŞ Genel Müdürü Kadir Gürkan başkanlığında toplantıya Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Hüseyin Binay, trafik ekipleri ile servis esnafı katıldı.


Trafik yatay, düşey işaretleme, güzergah değişiklikleri, yeni taksi duraklarının oluşturulması ve ilçelerin servis aracı ihtiyaç analizlerinin yapılması gibi konularında görüşüldüğü toplantıda ayrıca il merkezi ve ilçelerde düzenlenecek Sosyal Etkinlik ve Sportif Müsabakalar için toplu taşım planlama ve trafik akışı belirleme konusunda süreli bir alt komisyon kurulması da kararlaştırıldı.

UKOME toplantısıyla ilgili değerlendirme yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, zam yapmama talebini kabul eden Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Hüseyin Binay a teşekkür etti. Başkan Yılmaz, Toplantıda 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı için zam yapmama kararı alınmasını vatandaşlarımız adına memnuniyetle karşılıyorum. Karardan ötürü Samsun halkı adına  Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Hüseyin Binay a ve esnafımıza teşekkür ediyorum  ifadelerini kullandı.Başkan YILMAZ: Bu Ülke Zengin Olmak Zorunda

04.08.2017 07:15

Vezirköprü de düzenlenen Nohut Tarla Günü programına katılan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, hasat makinesinin başına geçerek nohut hasadı yaptı.
Samsun da kırsal kalkınmada onlarca projeyi hayata geçirerek çiftçilere destek sağlayan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Vezirköprü ilçesinde düzenlenen Nohut Tarla Günü programına katılarak Samsun da tarımın durumu hakkında açıklamalarda bulundu.

VEZİRKÖPRÜ ÖNEMLİ BİR TARIM BÖLGESİ

Başkan Yılmaz, Türkiye nin Gayri Safi Milli Hasılası nın (GSMH) 800 milyar dolar olduğunu hatırlatarak, Samsun bir tarım şehri. Sanayi şehri olma yolunda da mücadele eden bir şehir. Büyükşehir Belediyesi olarak tarım ile uğraşan çiftçilerimize de, sanayicilerimize de destek sağlamaya çalışıyoruz. 800 milyar dolar civarındaki GSMH nin 80 milyar doları bu topraklardan kazanıyor. Bunun içinde sadece rençberlik yok. Hayvancılık da var. Peki Samsun da durum ne? Samsun’un GSMH nda tarımın payı yüzde 25. Yani Türkiye genelinde sanayinin payı nasıl GSMH içinde yüzde 25 ise biz Samsun da da bunu tarımdan sağlıyoruz. Sanayide yüzde 19 civarlarındayız. Tarımla birlikte koşan bir de sanayimiz var. Bu yönden biz çok avantajlıyız. Birinden biri geri kalmış değil. Türkiye genelinde tarım geri kalmış, sanayi daha ön plana çıkmış. Ama Samsun özeline baktığımız zaman tarımdan kazandığımız yüzde 25, sanayiden kazandığımız yüzde 19 ise arada yüzde 6 lık bir fark var. Bu fark kapansın demiyorum. Aksine her ikisi de yükselsin. Sanayide yüzde 30 ları bulalım, tarımda yüzde 40 ları bulalım. Toplam GSMH nın içindeki mutlak değeri yükseltmek lazım. Turizmde de, eğitimde de yükseltmek lazım. Bizim var olan asıl öz sermayemiz bu mübarek topraktan ve bizim insanımızın kabiliyetinden hiç şüphe etmediğim sanayi üretiminde yol kat etmemiz lazım. Vezirköprü ve Havza çevresinde aşağı yukarı 100 bin hektar bir tarım alanımız var. Vezirköprü müz önemli bir tarımsal bölgemiz. Burada çiftçimizin muhakkak elinden tutmamız lazım, destek olmamız lazım. Burada en küçük bir ihmalimiz olursa Allah bizi affetmez. Size samimi söylüyorum. Geçtiğimiz 3 sene içinde 350 milyon TL civarında köylerimizde yol hizmetine para harcadık. Bildiğim kadarıyla Vezirköprü’de 2014 den önce 1 kilometre sıcak karışım yoktu. Şimdi bırakın sıcak asfaltı köylerimize beton yollar yapıyoruz. Bunlar az işler değil. dedi.

VEZİRKÖPRÜ DE KIRSAL KALKINMAYA TAM DESTEK

Kırsal kalkınmada Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin büyük rol oynadığını da söyleyen Başkan Yılmaz, 200 çiftçiye 5 ton nohut tohumu dağıtarak 500 dekar arazide nohut ekimini sağladık. 1 dekarda 180 – 200 kg. arası verim alınmış. Nohut üretimi için çiftçilerimize 40 bin TL lik destek sağladık. 22 çiftçiye 6 ton sarımsak tohumu dağıttık. 100 dekar alana dikimini sağladık. Bir dekardan yaklaşık 500 kg ile 900 kg arasında verim alınmış. Belediyemiz bütçesinden sarımsak desteği için 100 bin TL harcamışız. Çiftçilerimizin sebze fidesi ihtiyacını karşılamak için Vezirköprü Belediyemizle ortaklaşa yürütülen proje kapsamında domates, salatalık, biber, patlıcan, kavun ve karpuz fidesi dağıtımı yaptık. İpek böcekciliğine, mantar üretimine, çilek üretimine ve daha sayamadığım birçok tarımsal faaliyete destek olduk. Desteklerimizi arttırarak köylerimizde yaşayan çiftçilerimizin kalkınmalarını sağlayacağız diyerek tarıma verdikleri destekleri açıkladı.

BU ÜLKE ZENGİN OLMAK ZORUNDA

Bu ülke zengin olmak zorunda diye konuşan Başkan Yılmaz, sözlerine şu şekilde devam etti; Bu ülke 2023 e kadar kişi başına düşen geliri 20 bin dolarlara çıkartmak zorunda. Bizim mutlaka kalkınmamız ve üretmemiz lazım. Üretmek deyince akan sular durmalı. Biz 2023 de tarımda, sanayide, hizmetler sektöründe kişi başına düşen geliri artırırsak, ihracatta 500 milyar dolar seviyesini yakalarsak ondan sonra geçen 15 Temmuz’da yaşadığımız hain saldırı gibi saldırıya da kimse cesaret edemez. Şimdi Türkiye nin dağlarında, Hakkari de, Şırnak’da, Diyarbakır’da askerimize kurşun sıkan bu şerefsiz PKK cılar da bu işi yapmaya bir daha cesaret edemezler. Leşleri oralarda kayalıkların arasında kokar ve oradaki kartallara yem olurlar.