Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


UNUTTUĞU KİTAPLARI BÜYÜKŞEHİRDEN İSTEDİ

18.12.2020 11:42

Samsunun Canik ilçesi Tuzaklı İlkokulu 3.sınıf öğrencisi Meryem Aybey, 17 Kasım’da okulların kapanıp online eğitime geçmesi üzerine ders kitaplarını sınıfta unuttu. Babası İstanbul’da çalışan öğrenci, Büyükşehir Belediyesinden yardım istedi. Zabıta ekipleri, evine 5 kilometre mesafede olan okuldan aldıkları ders kitaplarını Meryem Aybeye ulaştırdı.

Koronavirüs nedeniyle okulların yeniden kapanıp online eğitime geçmesi üzerine öğrenciler evlerinden eğitimlerini sürdürüyor. Birçok ailenin yardımına sosyal belediyecilik anlayışı ile koşan Büyükşehir Belediyesi, öğrencilerin de taleplerini yerine getiriyor. Canik ilçesi Yayla Mahallesi’nde oturan ve babası İstanbul’da çalıştığı için annesi Sultan Aybey ile yaşayan 3.sınıf öğrencisi Meryem Aybey, okulların yeniden kapanması nedeniyle ders kitaplarını sınıfında unuttu. Online derslere katılan ancak kitapları olmadığı için çalışamayan Meryem Aybey, için Büyükşehir Belediyesi seferber oldu.

Anne Sultan Aybey, çözüm merkezini arayarak yardım istedi. Bunun üzerine zabıta ekipleri okula gidip, Meryem Aybeyin ders kitaplarını sınıfından aldı ve 5 kilometre mesafedeki evine götürdü. Kitaplarına kavuşmanın mutluluğunu yaşayan küçük kız, zabıta ekiplerine teşekkür etti. Günlerdir kızının ders çalışmakta zorlandığını anlatan anne Sultan Aybey, Eşim gurbette. Okul evimize uzak. Çocuğum online derslerine giriyor ancak ders çalışmakta sıkıntı yaşıyordu. Ben de Büyükşehir Belediyesi Çözüm Merkezini arayarak yardım istedim. Onlar da kızımın kitaplarını bize getirdi. Allah razı olsun dedi.AZERBAYCANA İLAÇ VE TIBBİ ALET DESTEĞİ

08.12.2020 11:05

Cerrahi el aletleri başta olmak üzere medikal üretimde Türkiyenin öncü şehirlerinden olan Samsundan Azerbaycana tıbbi malzeme ve ilaç desteği yapıldı.

Samsun Valiliği öncülüğünde Büyükşehir Belediyesi, Medikal Sanayi Kümelenme Derneği (MEDİKÜM) üyesi firmaların ve Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) Samsun Şubesi işbirliğiyle gerçekleştirilen Azerbaycana destek kampanyası için hazırlanan, içinde ilaç ve tıbbi malzemelerin bulunduğu yardım tırı yola çıktı.
Bugün Cumhuriyet Meydanında düzenlenen programa Vali Dr. Zülkif Dağlı, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, MEDİKÜM Derneği Başkanı Ahmet Aydemir, ASKON Samsun Şube Başkanı Ahmet Alp Doğru ile medikal ve cerrahi el aletleri üretimi yapan iş insanları katıldı.
Azerbaycan Milli Savunma Bakanlığına ulaştırılmak üzere yola çıkan ve üzerinde Azerice ve Türkçe Karabağ Azerbaycanındır yazısı bulunan tır, Cumhuriyet Meydanında yapılan basın açıklamasının ardından lojistiği Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanmak üzere hareket etti.

SAMSUN HER ZAMAN ÜZERİNE DÜŞENİ YAPMIŞTIR

Karabağın 30 yıllık esaretten sonra Azerbaycanın öz topraklarına döndüğünü belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Bugün Samsunda güzel bir birliktelik örneğini yaşıyoruz. Can Azerbaycan, tek millet iki devlet kardeş ülkemiz Azerbaycan, Karabağda 30 yıllık esaretten sonra kahramanca verilen mücadelenin neticesinde işgal topraklarını tekrar öz topraklarına dönüştürdü. Bizde bununla gurur duyduk, mutlu olduk. Samsun özellikle cerrahi aletler, ilaç sanayi ve medikal ürün üretimi noktasında Türkiyenin en önemli kümelenme noktalarından. Bu kapsamda yapılan yardım çok anlamlı oldu. Büyükşehir Belediyesi olarak MEDİKÜM ve ASKON üyesi firmalardan temin edilen yardım ürünlerinin ulaşımını sağlıyoruz. Ortaya koydukları duyarlılıktan dolayı MEDİKÜM, ASKON başkanlarımıza ve üreticilere teşekkür ediyorum. Samsun her türlü afette, savaşta, özel durumlarda dünyanın her yerine destek noktasında üzerine düşeni yapmıştır. Emeği geçen herkese teşekkür ederim açıklamalarında bulundu.

Açıklamalar sırasında Cumhuriyet Meydanında bulunan Azerbaycanlı üniversite öğrencisi Fidan Aliyeva Türkiyenin Azerbaycana her zaman verdiği destekten dolayı mutlu olduklarını gözyaşlarıyla anlatarak ülkesi adına teşekkür dileklerini iletti.BÜYÜKŞEHİRDEN 140 MİLYONLUK YATIRIM

08.12.2020 11:02

Samsun Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Müdürlüğü, bereketli Yeşilırmak ve Kızılırmak havzalarını korumak için 140 milyon liralık yatırım yaptı. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Çevre konusunda hassasiyetimiz çok yüksek. Çünkü bütün derdimiz yarınlarımıza daha yaşanılır bir çevre bırakmak. Yaptığımız atık su arıtma tesisleri yatırımları ile tüm ilçelerinde arıtma tesisi olan Karadeniz de tek Türkiye’de ise beşinci kent biziz dedi.

Kavak, Ladik, Vezirköprü ve 19 Mayıs ilçelerinde yapılan atık su arıtma tesislerini hizmete alan Büyükşehir Belediyesi, Salıpazarı ve Çarşamba ilçelerindeki tesislerin inşaatını tamamlanmak için de yoğun bir şekilde çalışıyor. Yapılan yatırımlarla 17 ilçesinde arıtma tesisi olan Karadenizde tek Türkiyede de beşinci il Samsun olacak. 

SASKİ Genel Müdürlüğü, gelecek nesillere yaşanılabilir bir çevre bırakmak ve Samsunun geleceğe daha sağlıklı bir şekilde taşınması hedefiyle, milyonlarca liralık yatırım yapıyor. Kavak, Ladik, Vezirköprü, 19 Mayıs, Çarşamba ve Salıpazarına yeni atık su arıtma tesisleri inşa ederek Kızılırmak ve Yeşilırmaka nefes aldıran SASKİ, il genelinde toplamda 23 olan atık su arıtma tesisini 27ye çıkardı.

TOPLAM YATIRIM BEDELİ 140 MİLYON

Toplam 140 milyon liralık yatırım olan Kavak, Ladik, Vezirköprü, 19 Mayıs, Çarşamba ve Salıpazarı atık su arıtma tesisleri; uzaktan müdahale (Scada), tesise ait verileri depolama ve ekipmanların gerektiği zamanda devreye girip çıkmasını sağlayarak enerji tüketimini azaltan otomasyon gibi teknolojik sistemleri ile de dikkat çekiyor. Günlük 3 bin 840 metreküp atık su arıtma kapasitesi olan 19 Mayıs ilçesi 7 milyon 874 bin, 6 bin 187 metreküp atık su arıtma kapasiteli Vezirköprü ilçesi 9 milyon 132 bin, 4 bin 500 metreküp atık su arıtma kapasiteli Kavak ilçesi 15 milyon 651 bin, 5 bin 500 metreküp atık su arıtma kapasiteli Ladik ilçesi 13 milyon 690 bin, 6 bin metreküp atık su arıtma kapasiteli Salıpazarı ilçesi 18 milyon ve 15 bin 500 metreküp atık su arıtma kapasiteli Çarşamba ilçesi İleri Biyolojik Arıtma Tesisinin yatırım bedeli ise 74 milyon 200 bin lira.

SAMSUNA HİZMET SEVDAMIZ BİTMEYECEK

Büyükşehir Belediyesinin elinin değmediği yerin kalmadığını belirten Başkan Mustafa Demir, Su ve Kanalizasyon İdaremiz ile birlikte 17 ilçemizde kalkınmış bir Samsun için büyük projelere imza attık ve atmaya da devam ediyoruz. Samsun için hep daha iyisini, daha güzelini yapma heyecanımızı asla yitirmedik. Atık su arıtma tesislerinden altyapıya, içme suyu depolarının inşasından bakım onarımına, üst yapıdan dere ıslah ve temizlik çalışmalarına, sağlıklı içme suyu temininden yağmur suyu ızgaralarının temizliklerine kadar hizmet sahamız içerisinde yer alan her alanda vatandaşımızın yanındayız. Bizim Samsunumuza olan hizmet sevdamız bitmeyecek dedi.

DAHA YAŞANABİLİR ÇEVRE

Kavak, Ladik, Vezirköprü ve 19 Mayıs ilçesindeki atık su arıtma tesislerinin açılışının yapıldığını ve şu anda inşaatı devam eden Salıpazarı atık su arıtma ve Çarşamba İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi'nin en kısa sürede bitirileceğini söyleyen Başkan Mustafa Demir, Vatandaşlarımızın ihtiyaçları doğrultusunda yapılması gereken ne varsa yapmaya gayret ediyoruz. Göreve geldiğimiz ilk günden beri aynı anlayışla gece gündüz çalışıyoruz. Çevre konusunda hassasiyetimiz çok yüksek. Çünkü bütün derdimiz yarınlarımıza daha yaşanılır bir çevre bırakmak. Yaptığımız atık su arıtma tesisleri yatırımları ile tüm ilçelerinde arıtma tesisi olan Karadeniz de tek Türkiyede ise beşinci kent biziz ifadelerini kullandı.BÜYÜKŞEHİRDEN ZEYTİN FİDANI DESTEĞİ

08.12.2020 11:01

Samsun Büyükşehir Belediyesi kırsalda verimi artırmak ve kaliteyi yükseltmek amacıyla üreticinin yüzünü güldüren projelerine devam ediyor. Hazırlanan Zeytin Fidanı Dağıtım Projesi kapsamında 4 ilçede üreticilere 1500 adet zeytin fidanı dağıtıldı.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir'in yerelden kalkınma hedefiyle birlikte 17 ilçede tarımı ve hayvancılığı geliştirme ve destekleme çalışmaları aralıksız sürüyor. Bu kapsamda Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler ve Muhtarlıklar Daire Başkanlığı ve Tarım İl Müdürlüğü işbirliği ile hazırlanan Zeytin Fidanı Dağıtım Projesi kapsamında Bafra ilçesinde üreticilere zeytin fidanı dağıtıldı. Program kapsamında Yakakent, Alaçam, 19 Mayıs ve Bafra olmak üzere toplam 4 ilçede üreticilere 1500 adet zeytin fidanı teslim edildi.

ÜRETİCİ MEMNUN

Fidan yardımı ile zeytin üretimini artırmak ve tarımı desteklemek amaçlanıyor. Fidan desteği ile çiftçilerin maliyetini azaltan Büyükşehir Belediyesi, tarımın her alanında üreticilerin yanında yer alıyor. Fidan yardımı çiftçiler tarafından da memnuniyetle karşılandı. Yöre halkı Samsun Büyükşehir Belediyesi’ne üretime ve üreticiye yönelik destekleri için teşekkür etti.

Zeytin bereket demek. Zeytin ağacı çok uzun yıllar yaşayabildiği için sağlamlık, deneyim demek diyen Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler ve Muhtarlıklar Daire Başkanı Mehmet Akif Özdemir, Büyükşehir Belediye Başkanımız Mustafa Demir önderliğinde çiftçilerimize yönelik desteklerimiz devam edecek dedi. Programa Bafra Kaymakamı Cevdet Ertürkmen, Tarım İl Müdürü İbrahim Sağlam ve üreticiler katıldı.BÜYÜKŞEHİRDEN YARDIMA DEVAM

08.12.2020 10:59

Samsun Büyükşehir Belediyesi, koronavirüs tehdidi taşıyan ve 14 günlük evlerinde karantinaya alınan vatandaşların gıda ihtiyaçlarını karşılamaya devam ediyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Yaşadığımız zor günleri paylaşarak atlatacağız. Bizler hemşehrilerimizin iyi ve kötü günlerinde yanlarında olmaya devam edeceğiz dedi.

Koronavirüs tehdidi taşıyan vatandaşlar karantinaya alınarak evlerinde 14 gün gözlem altında tutuluyor. Büyükşehir Belediyesi de bu kapsamda ihtiyaçlarını gideremeyen vatandaşlara yardım elini uzatmaya devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından yürütülen yardımlar ile karantinadaki vatandaşların gıda gibi önemli temel ihtiyaçları hazırlanan kolilerle kendilerine ulaştırılıyor.

SICAK YEMEK VE GIDA KOLİSİ
Ayrıca çalışmalar kapsamında yemek pişirme imkanı bulunmayan yaşlı, kimsesiz, engelli, bakıma muhtaç vatandaşlara günlük iki öğün olacak şekilde evlerine sıcak yemek ulaştırılıyor. Yemekleri evlerine kadar getirilen vatandaşların zahmetsizce yemek yemesi sağlanıyor. Yemek yapabilen karantina altında bulunan ailelere de erzak kolisi veriliyor. Bu doğrultuda karantina sona erene kadar  destek devam edecek.

ÇÖZÜM MERKEZİ'Nİ ARAYIP TALEPTE BULUNMAK YETERLİ
Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından Büyükşehir Belediyesi Çözüm Merkezine gelen gıda yardımı talepleri, telefonla ön görüşme yapılmasının ardından müracaat sırasına göre yerine getiriliyor ve temel gıda malzemelerinden oluşturulan gıda kolisi, ihtiyaç sahibi vatandaşların adreslerine teslim ediliyor

SÜRECİ ELBİRLİĞİYLE AŞACAĞIZ
Sosyal belediyecilik anlayışının değeri en çok bu gibi zamanlarda ortaya çıkıyor diyen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Bizler hemşehrilerimizin iyi ve kötü günlerinde yanlarında olmaya devam edeceğiz. İnanıyorum ki yaşadığımız zor günleri paylaşarak atlatacağız. Bugünler dayanışma ve birlik günü. Tedavileri devam eden tüm hemşehrilerimize geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Rabbim şifalar versin ve bir an önce bu beladan kurtulmamıza yardımcı olsun inşallah dedi.