Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Başkan Şahin: Samsun İçin Seferberlik Halindeyiz

22.10.2018 10:20

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin tarafından başlatılan Samsun dışında yaşayan Samsunlu bürokrat, akademisyen, sanatçı, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve üyeleri, siyasetçi, sanayici, iş adamı ve her kesimden insanları buluşturmayı hedefleyen  SEVDAMIZ SAMSUN buluşmalarının ikincisi Ankara’da gerçekleşti.

Birincisi İstanbulda yapılan toplantıların ikincisi olan Ankara buluşmasına büyük ilgi ve katılım oldu.  Başkan Zihni Şahin  Bizim sevdamız Samsun. Her şey Samsun içindir. Samsunumuz için seferberlik başlamıştır. Bu seferberlik yatırım, üretim ve istihdam seferberliğidir. Bu seferberlik Milli mücadelemizin 100.yılı olan 19 Mayıs 2019 seferberliğidir. Bu seferberlik Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. Yılı olan 2023 seferberliğidir. Bu seferberlik bir ve beraber olma, birlikte başarma ve Samsun’un büyük gücünü her yönüyle hayata geçirme, Samsunumuzu daha güzel bir geleceğe ulaştırma, insanlarımızı daha çok mutlu etme seferberliğidir  dedi.

Ankara Meyra Palace otelde gerçekleşen  Sevdamız Samsun buluşmasına Samsunlu üst düzey bürokratlar, iş insanları, yargı mensupları, sanayiciler, Samsunlu dernek, federasyon, konfederasyon başkanları, yönetim kurulu üyeleri, basın mensupları, generaller, sanatçılar, bilim adamları, belediye başkanları, meclis üyelerinden oluşan 500 den fazla Samsunlu katıldı. Toplantıda Samsun ve 17 ilçesini tanıtan video sunumu büyük beğeni topladı. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı tüm katılımcılara Samsunspor atkısı hediye etti. Katılımcılar Samsunspor atkıları ile coşku gösterilerinde bulundu. Toplantının açılış konuşmasını Prof. Dr. Orhan Arslan yaptı.

SAMSUNA YATIRIM SEFERBERLİĞİ

Açılış konuşmasından sonra kürsüye gelen Samsun Büyükşehir belediye Başkanı Zihni Şahin herkesi Samsuna yatırım yapmaya davet ederek şunları söyledi:  Samsunumuz büyük potansiyelleri olan bir şehrimizdir. Bu potansiyellerimizi harekete geçirmek için her şeyi yapmaya ve destek vermeye devam edeceğiz. Samsunumuza yatırım ve İnsanımıza iş sağlamak istiyoruz. Bunun için Türkiyenin her yerinde ki Samsunlu hemşerilerimizle buluşmaya devam edecek ve Samsun çağrısı yapacağız. Birlik ve beraberlik içerisinde olduğumuz sürece insanımızı mutlu edecek ve Samsunumuzu çok daha ileriye taşıyacağız. Biz gönülleri girerek, gönülleri feth ederek hizmet edeceğiz. İlkini İstanbulda ikincisini Ankara’da yaptığımız  Sevdamız Samsun buluşmalarına katılan tüm hemşerilerime ve emek veren herkese çok teşekkür ediyorum.  dedi

O GÜN SENDE SAMSUNDA OL

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin toplantıda hemşerileriyle yaptığı sohbet ve değerlendirmede Milli mücadelemizin 100.yılı olan 19 Mayıs 2019 kutlamalarını gündeme getirerek şunları söyledi. Milli mücadelemizin 100.yılını kutlayacağız. Bu kutlamaların tüm Türkiye ve dünyanın gündeminde olmasını arzu ettik. Bunun için valimiz, Genel Başkan yardımcımız Çiğdem Karaaslan, milletvekillerimiz, il başkanımız ile istişareler içerisinde olduk. 100.yıl kutlamalarının Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğanın himayelerinde gerçekleşmesini arzu ettik.  100.yıl kutlamaları Cumhurbaşkanımız himayelerinde gerçekleşecektir. Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan Beye çok teşekkür ediyor ve şükranlarımızı sunuyorum. 100.yıl kutlamalarında Samsunumuz Türkiyenin kalbinde olacaktır. Hemşerilerimizle birlikte 100.yılı muhteşem kutlayacağız. Samsunumuz milli mücadele, Atatürk, bağımsızlık, istiklal ve meşale şehri olduğunu bir kez daha ortaya koyacaktır. Bizde tüm Türkiyeye seslenerek  o gün sende Samsunda ol diyeceğiz.

BİRLİKTE GÜÇLÜYÜZ VE 17 İLÇEMİZDE HİZMET SEFERBERLİĞİ İÇİNDEYİZ

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin açıklamalarını şu şekilde tamamladı:  Samsunumuz 17 ilçemiz ile güçlüdür. Samsunumuz her ferdinin bir ve beraber olması ile güçlüdür. Samsunumuz gurbetteki hemşerilerimizle güçlüdür. Samsunumuz iş insanı, çiftçisi, memuru, işçisi, akademisyeni, üniversitesi, genci, esnafı, bayanları, serbest meslek mensupları, odaları dernekleri, belediyeleri, belediye başkanları ile güçlüdür. Samsunumuz bürokratı, siyasetçisi, çocukları, sanatçıları, basın mensupları, sporcuları ile güçlüdür. Samsunumuz emeklisi, çalışamayanı, öğretmeni, din görevlileri, bilim adamları ile güçlüdür. Biz bu gücün seferberlik halinde potansiyellerimizi harekete geçirmesi için göreve geldiğim günden itibaren birlikte başarmak, birlikte güçlüyüz, ortak akıl ve gönül belediyeciliği diyorum. Samsunumuzda gelişen bu anlayıştan Samsunumuz ve İnsanımız kazançlı çıkacaktır. Bunu daha ileriye taşıyacak, fitne ve fesata fırsat vermeyeceğiz. Kimse Samsundan yüksekte değildir. Hepimiz Samsun için varız. Belediye hizmetleri anlamında ise 17 ilçemizde tüm imkânlarımız ile hizmet seferberliği içerisindeyiz. Göreve geldiğimiz 3 Mayıs 2018 tarihinden itibaren 17 ilçemizde Ulaşım ve alt yapı, çevre ve peyzaj kültür ve turizm, hizmet binaları, sosyal tesisler, eğitim ve spor, içme suyu, kanalizasyon, dere ıslahları, arıtma tesisleri ve yağmur suyu olmak üzere bir kısmı başlamış, bir kısmı yeni ihale edilmiş bir kısmını da bizim ihale edip başlattığımız 180 proje yürütüyoruz. Bu projelerin tutarı 960.406.487 TLdir. 5 ay gibi kısa bir sürede ise 145 km beton yol, 30 km BSK yol , 280 km satıh kaplama yol olmak üzere toplam 455 kilometre yol yaptık.Yeşilçam ın Şişko Nuri si Kent Müzesi nde Yaşatılacak

18.10.2018 08:38

Samsun Büyükşehir Belediyesi Huzurevi nde yaşamını sürdürürken geçen 18 Ağustos ta hayatını kaybeden Şişko Nuri lakaplı sinema sanatçısı Sıtkı Sezgin in (68) hatırası Kent Müzesi nde yaşatılacak. Müzede Sezgin in eşyaları, fotoğrafları ve plaketlerinin yer aldığı bir bölüm oluşturulacak.
ŞİŞKO NURİ SANAT DÜNYASINDA SEVİLEN BİR SİMAYDIYapılacak çalışma ile ilgili bilgi veren Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, Gerçekten sanat dünyasında Şişko Nuri olarak sevilen bir simaydı. Tabi Samsunumuz da böyle değerlerin çıkması sanatçı ve tanınmış Samsunu tanıtan bireylerin çıkması bizleri de tabi sevindiriyor.  Şişko Nuri de yakın zaman da kaybettiğimiz bir değerimiz. Onun eşyaları huzur evinin bir köşesinde muhafaza edilmekte. Fakat daha sonra inşallah kent müzesinde yakın zaman da bunları ona bir köşe ayırarak Samsun'un bir değeri olarak onun isminin yaşatılması için bir çalışma başlattık. Tekrar  Sıtkı Sezgin kardeşimizi rahmetle anıyorum Allah mekanını cennet etsin. Türk Sinemasına etki eden büyük katkılar vermiş bir hemşerimizdi.  Bu bakımdan bizde kendisiyle iftihar ettik gene de ediyoruz.  Belediye olarak bu şekilde onun adını yaşatmak adına çalışmayı yapıyoruz dedi.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Huzurevi nde kalan ve çoklu organ yetmezliği nedeniyle tedavi gördüğü hastanede 18 Ağustos ta hayatını kaybeden Şişko Nuri  lakaplı sanatçı Sıtkı Sezgin in hatırası Kent Müzesi nde yaşatılması için girişim başlatıldı. Yeşilçam da 300 den fazla filmde rol alan Sezgin, için kent müzesinde sanatçılar için ayrılan bölümde yapılacak özel alanda fotoğrafları ve bazı özel eşyaları sergilenecek. Ayrıca Sezgin in fotoğrafları, plaketleri ve eşyaları Büyükşehir Belediyesi Huzurevi nde oluşturulan bir bölümde sergileniyor.Başkan Şahin: Biz İki Devlet Tek Milletiz

18.10.2018 08:36

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, Azerbaycan ın Türkiye Büyükelçisi Khazar İbrahim i ağırladı. Azerbaycan ile Türkiye nin iki ayrı devlet tek millet olduğunu belirten Başkan Şahin, Azeri Büyükelçi İbrahim i Samsun da görmekten büyük mutluluk duyduğunu söyledi.

Karadeniz de birçok ili ziyaret eden Azerbaycan ın Türkiye Büyükelçisi Khazar İbrahim Samsun a gelerek Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin e konuk oldu. Misafirini kapıda karşılayan Şahin, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.  Azerbaycan ile Türkiye nin iki ayrı devlet tek millet olduğunu vurgulayan Başkan Şahin, tarihi-tarımı-ticareti-turizmi-kültürüyle Samsunun Karadenizin göz bebeği ve incisi olduğunu belirterek, bu ziyaret inşallah iki ülke arasındaki ilişkilerde Samsunun daha aktif rol almasına vesile olur. İki ülke tek millet olarak yoğun bir çalışma halinde olmamız gerektiğini biliyoruz. Azerbaycan tabii ki bu manada bizim için vazgeçilmez bir ülke. Bu sürece ne kadar katkı verebilirsek, bizim için o kadar kardır dedi. Misafirperverliği ve sıcak karşılamasından dolayı Şahine teşekkür eden Büyükelçi İbrahim ise, Samsun'un çok güzel bir kent olduğunu belirterek, ikili ilişkilerin daha da artırılması gerektiğine dikkat çekti.  Ziyaret karşılıklı hediye takdiminin ardından sona erdi. Azeri Büyükelçi ziyaretinde Başkan Şahine Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Fikret Vatansever de eşlik etti.Başkan Şahin den Yusuf Ziya YILMAZ a Raylı Sistem Teşekkürü

18.10.2018 08:33

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin Samsun Hafif Raylı sistemin 8.yılı kutlaması kapsamında bu toplu ulaşım sistemini Samsun a kazandıran Samsun milletvekili ve Büyükşehir Belediyesi eski başkanı Yusuf Ziya Yılmaz a teşekkür etti.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin yaptığı açıklamada şunları söyledi:  Samsun Hafif Raylı sistemi 10 Ekim 2010 tarihinde Gar – Üniversite istasyonları arasında ilk seferine başlamıştı. Bu önemli hizmetin 8.yılına girdik.  Samsun olarak 10 Ekim 2019 tarihinde hafif raylı sistem hattı faaliyete girişinin 8. Yılını kutlamış oluyoruz.  SAMULAŞ A.Ş. nin faaliyete girdiği 8. yıldayız ve Samsun hafif raylı sistem hattımız  bu geçen sürede 136 milyon insanımıza hizmeti vermiştir. Geçen 8 yıl içerisinde Büyükşehir Belediyemiz adına halkımıza toplu taşımacılık hizmeti veren Samulaş hizmet ağını günden güne geliştirerek büyüdü. 2010 yılında 16 km de hizmet veren raylı sistem hattı bugün, yaklaşık 30 km de güvenli ve konforlu toplu ulaşım hizmetine devam ediyor. 2019 yılı içerisinde hizmete alınacak kampüs hattı ile birlikte raylı sistem hattı uzunluğu 35 km’ye ulaşacaktır. Yapılacak yeni çalışma ve programlarlar raylı sistem ağımızı daha da genişleterek böyle çağdaş bir ulaşım aracının Samsun halkına uzun yıllar hizmet vermesini sağlayacağız. Bu devasa hizmeti Samsun halkımıza sunan Samsun Milletvekilimiz ve büyükşehir eski belediye başkanımız Sayın Yusuf Ziya Yılmaz a teşekkür ediyorum. Biz de bu anlamlı ve devasa hizmeti genişleterek, geliştirerek devam ettiriyoruz.  Dedi.Başkan Şahin Sıfır Atık Projesini Yakından Takip Ediyor

12.10.2018 07:32

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin  Sıfır Atık projesi kapsamında 7 aşamalı yol haritasının 5 aşamasını tamamladıklarını ve 6. Aşama olan uygulama safhasına geçtiklerini, belediye binasında çöp kutularını kaldırdıklarını, e uygulamaya geçerek de kâğıt kullanımını büyük oranda azalttıklarını söyledi.

BELEDİYE HİZMET BİNAMIZDA SIFIR ATIK UYGULAMASINA GEÇTİK

Başkan Zihni Şahin yaptığı açıklamada şunları söyledi: Sıfır Atık israfın önlenmesini, kaynakların daha verimli kullanılmasını, atık oluşum sebeplerinin gözden geçirilerek atık oluşumunun engellenmesi veya minimize edilmesi, atığın oluşması durumunda ise kaynağında ayrı toplanması ve geri kazanımının sağlanmasını kapsayan atık yönetim felsefesi olarak tanımlanan bir hedeftir. Bizim hedefimiz, Sürdürülebilir kalkınma ilkeleri çerçevesinde atıklarımızı kontrol altına almak, gelecek nesillere temiz, gelişmiş bir Samsun bırakmaktır. Sıfır atık Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğanın saygıdeğer eşi Sayın Emine Erdoğanın başlattığı çok önemli bir çevre projesidir. Bu Proje Çevre ve Şehircilik bakanlığımız tarafından da özenle takip edilmekte ve desteklenmektedir. Ülkemizde ki tüm resmi kurumlar Valililerimiz ile birlikte çalışmalar yürütmektedir.  Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak bu çalışmalara büyük önem veriyoruz. Tüm eğitim çalışmalarına ve toplantılara oluşturduğumuz ekipler gitti. 7 aşamalı yol haritamızın 5 aşaması tamamlandı ve 6.aşama olarak uygulamaya geçtik.

SAMSUN OLARAK ÖRNEK OLACAĞIZ

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin açıklamalarına şöyle devam etti: Biz Yol haritamıza göre ilerledik. Uygulama safhasına geçtik. Bu kapsamda E imza uygulamasını başlattık. Meclis toplantılarımız için meclis gündemi yollanmaktaydı. Artık e mail adreslerine yollayacağız. Bu uygulama ile yılda 200.000 adet A4 kâğıdı kullanımının önüne geçiyoruz. Yemekhanemizde yemek atıkları konusunda da önemli bir uygulama başlattık. Bu uygulama personellerimize iletildi. Gerekli eğitim ve duyurularımızı yaptık. Belediyemizde çöp kutularını kaldırdık. Belediye binamızda atık geri dönüşüm üniteleri kurduk. Sıfır atık projesinin tüm kurumlarımızda uygulanması için valiliğimizde önemli çalışmalar yürütmektedir. Kısacası Sayın Emine Erdoğanın öncülüğünde ki bu proje ile ülkemiz ve insanlarımızın geleceğine önemli kazanımlar bırakılacaktır. Samsun Büyük şehir belediyesi olarak da sıfır atık projesinde öncü olacağız. Örnek olacağız. İnsanlarımıza ve Samsunumuza önemli bir hizmeti kazandırıyoruz. Bu vesileyle Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan Bey ve muhterem eşi Sayın Emine Erdoğan Hanımefendiye, Çevre ve şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kuruma, Sayın valimiz Osman Kaymaka Çevre ve Şehircilikten sorumlu Genel Başkan Yardımcımız ve milletvekilimiz Sayın Çiğdem Karaaslan Hanımefendi’ye, milletvekillerimize,  Resmi kurum ve kuruluşlarımıza, sivil toplum örgütlerimize, Genel sekreterimiz ve Genel sekreter yardımcılarımıza, meclis üyelerimize, daire başkanlarımız ve personellerimiz ile hemşerilerimize teşekkür ediyorum dedi.