Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Başkan YILMAZ Kadınları Deltada Ağırladı

09.03.2018 06:58

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yaklaşık 300 kadını Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti nde ağırladı.
Kahvaltıdan sonra kadınların gününü kutlayan Başkan Yılmaz, Hayatımda ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığı sürecinde çok ilginç anlar yaşadım. Ama bu sabahki kadar bir kahvaltı ortamında hiç olmadığımı söyleyebilirim. Böylesine güzel organizasyonlar olabilir ama katılabilir. Ama siz işinizi gücünüzü bırakıp bu davete icabet ettiniz. 8 Mart Dünya Kadınlar Gününüzü tebrik ediyorum. AK Parti kadınlara önem veren bir parti. Sayın Cumhurbaşkanımızın da bu konuda açıklamaları var. Samsun'da 20 ye yakın kadın muhtarımız var. Siyasete girin ve bu alanda ilerleyin. Kadın kollarında görev alın ve oralarda etkili olan. Siz bizim başımızın tacısınız. Siz olmazsanız yarısı olmayan bir yaratık gibiyiz. Eli, ayağı olmayan, kolu olmayan, belki beyni olmayan bir yaratığa dönüşürüz dedi.Başkan Yılmaz, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Kızılırmak Deltası ndaki mahallelerde oturan kadınlarla Kızılırmak Deltası Yörükler Ziyaret Merkezi nde düzenlenen kahvaltıda bir araya geldi. Hayatındaki en anlamlı günlerden birini yaşadığını belirten Başkan Yılmaz, kadınların siyasette ve sosyal hayatta daha fazla yer alması gerektiğini vurguladı. Kızılırmak Deltası nın doğal yapısının korunması gerektiğini belirten Yılmaz, tarım ve hayvancılık konusunda yöre halkına gereken desteğin verileceğini bildirdi.

BURANIN SAHİPLERİ OLARAK DELTAYI KORUMALISINIZ

Kızılırmak Deltası nın korunması gerektiğini belirten Başkan Yılmaz, Burayı koruyarak geleceğe taşımalıyız. Burası için belediye olarak elimizden geleni yapıyoruz. Siz de buralarda oturan insanlar olarak buraya sahip çıkmanız lazım. Buranın esas sahibi olan insanlar olarak sizin burayı korumanız gerekiyor. Burası korunması gereken Dünya Mirasının geçici listesine girdi. Bu yıl da asıl listeye girmek için çalışmalarımız devam ediyor. İnşallah kalıcı listeye de gireriz diye konuştu.

TARIM VE HAYVANCILIK KONUSUNDA DESTEĞE HAZIRIZ

Tarım konusunda delta halkının endişeleri olduğunu belirten Başkan Yılmaz, Manda, çeltik, meyve ve sebzecilikle ilgili bizden ne istiyorsanız size yardım etmeye hazırız. Bundan şüpheniz olmasın. Buradaki rençberimiz bugüne kadar ciddi bir destek alamadı. Ama bundan sonra buraya destek vermeye hazırız. Ama hangi konularda destek vereceğimiz, sizin talepleriniz doğrultusunda olacak. Siz evde bu konuda düşünüp, neye ihtiyacınız olduğunu düşünün. Ondan sonra hangi alanda destek istiyorsanız bizimle paylaşın. Bizim bu noktada sizden tek bir isteğimiz var. Bu doğal ortamı korumak şeklinde konuştu.  Kahvaltının ardından hatıra fotoğrafı çektirilerek, kadınlara hediyeler dağıtıldı.Başkan YILMAZ: Kırsal Kalkınma Katlanarak Artacak

07.03.2018 08:20

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Sizin derdinizle dertleniyor, sevincinizle mutlu oluyorum dedi.

SİZİN DERDİNİZ BİZİM DERDİMİZ, ÇÖZMEK BOYNUMUZUN BORCU

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Vezirköprü ilçesine bağlı 12 mahalle muhtarı ile bir araya gelerek sorunlar hakkında istişarelerde bulundu.

Samsun un en uzak ilçesi olan Vezirköprü’nün mahallelerinde yaşanan sorunları görüşmek üzere kendisini ziyaret eden muhtarları dinleyen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Vezirköprü de en çok rastladığımız sorun yollarla ilgili oluyor. Şehir merkezine uzak olduğu için her zaman göz ardı edilmiş Vezirköprü müz. Görevi devraldığımız günden itibaren biz böyle yapmadık. Samsun un her noktasına hizmet götürürken Vezirköprü yü asla göz ardı etmedik. 2014 yerel seçimlerinden bu yana 4 sene oldu. Bu süreçte mahallelerimizdeki büyük sorunları çözdük. Kalanlarıyla da canla başla mücadele ediyoruz. Bu yıl Allah izin verirse tempomuzu arttıracağız. Samsun’un tüm sorunlarını çözeceğiz. Değerli muhtarlarım şunu unutmayın sizin derdiniz bizim derdimiz. Ben sizlerin dertleriyle dertleniyor, sevincinizle mutlu oluyorum. O yüzden derdinize çare bulmak için elimizden geleni yapacağız. Bundan hiç şüpheniz olmasın dedi.

KIRSAL KALKINMA KATLANARAK ARTACAK

Yol sorunlarını çözdükten sonra tarıma ve hayvancılığa yönelik daha büyük katkılar sağlamayı düşündüklerini de sözlerine ekleyen Başkan Yılmaz konuşmasını şöyle sürdürdü; Allah bize nasip eder tüm bu yol sorunlarını çözeriz. Ardından kırsal kalkınma çalışmalarımızı arttıracağız. Siz bize üreteceğiz dedikten sonra her türlü desteği vereceğiz. Köylerimizde tarım ve hayvancılık artacak. Bu doğrultuda daha büyük adımlar atacağız. Siz yeter ki üretmeye söz verin. Kırsal Hizmetler Daire Başkanımız Mehmet Akif Özdemir ile irtibat halinde olun. Projeniz varsa gelin istişare edin. Hayata sunmanızda elimizden gelen desteği verelim. Sizlerle bir arada olmak bana moral depoluyor. Ben bu ziyaretinizden dolayı hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.Başkan YILMAZ dan Samsunspor a 100 Bin Lira Pirim Sözü

07.03.2018 08:17

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsunsporlu futbolculara 100 bin TL pirim müjdesi verdi.
Son zamanlarda ekonomik anlamda zor zamanlar geçiren Spor Toto 1. Lig ekiplerinden Samsunspor da futbolculara, Elazığspor maçı öncesi pirim müjdesi verildi. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, ligin 26. haftasında kendi sahasında Elazığspor la karşılaşacak olan Samsunsporlu futbolculara 100 bin TL galibiyet pirimi vereceğini açıkladı.Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Tetiş Yapı Elazığspor maçında, Samsunsporlu futbolculara 100 bin TL pirim vereceğini açıkladı.

Pirim haberini değerlendiren Samsunspor Kayyum Başkanı Ahmet Güral Karayılmaz, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Elazığspor maçı için 100 bin TL galibiyet pirimi vereceğini açıkladı. Başkan Yılmaz, Elazığ maçının çok büyük önem taşıdığını belirtti. Kendisine teşekkür ediyoruz. Samsunspor a destek olunması gerekiyor. Bu konuda herkesin Samsunspor a sahip çıkmasını istiyoruz dedi.Halk Oyunları Şampiyonası na Büyükşehir Damgası

07.03.2018 08:14

Okul Sporları Halk Oyunları Samsun İl Şampiyonası nda Samsun Büyükşehir Belediyesi Samsun Halk Oyunları Gençlik ve Spor Kulübü, 6 kategoride kupa kazandı.

Minikler, yıldızlar, gençler ve büyükler kategorilerinde gösterilerini sunan ekipler, otantik, düzenlemeli ve düzenlemesiz dallarında jüri üyelerinden yüksek puan almak için kıyasıya mücadele etti. İzleyenleri büyüleyip coşturan dansçılar, vatandaşların büyük beğenisini topladı.Okul Sporları Halk Oyunları Samsun İl Şampiyonası, Atatürk Spor Salonu nda yapıldı.  Türkiye Halk Oyunları Federasyonu, Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğü ile Milli Eğitim Müdürlüğü’nün işbirliği ile gerçekleşen şampiyonada 23 ekip yarıştı. Türk kültürünün geleneksel öğelerinden biri olan halk oyunlarına ilgi duyan Samsunlular, yarışmaya geniş katılım gösterirken, dansçılar ise Samsun ve Artvin yöresi gösterileriyle yoğun alkış aldı.

Jürinin değerlendirme yaparken zorlandığı Okul Sporları Halk Oyunları Samsun İl Şampiyonası nda Büyükşehir Belediyesi Samsun Halk Oyunları Gençlik ve Spor Kulübü, Minikler kategorisi geleneksel düzenlemeli dalında il üçüncülüğü, geleneksel düzenlemesiz dalında il ikinciliği, yıldızlar kategorisi geleneksel düzenlemeli ve düzenlemesiz dallarında il ikinciliği, büyükler kategorisi geleneksel düzenlemeli de il birincisi, düzenlemesiz de ise il ikinciliği elde etti.

Toplamda 6 dalda derece elde ederek, kupa sahibi olan kulüp, 19-20- ve 21 Nisan tarihleri arasında Ordu’da yapılacak THOF Halk oyunları Bölge Şampiyonası nda Samsun u temsil edecek.Öğrencilerinden Mimarlık Günleri Etkinliği

07.03.2018 08:08

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğrencileri tarafından geçen yıl Samsun da kurulan Mimarlık Öğrencileri Derneği (MÖD), 1. kuruluş yıldönümü kutlamaları kapsamında Mimarlık Günleri Etkinliği düzenledi.

Büyükşehir Belediyesi Atakum Sanat Merkezi nde başlayan 3 günlük etkinlikte, mimarlık fakülteleri öğrencilerinin hem kişisel gelişimlerine katkı sağlayacak hem de akademik ve sosyal yönden gelişmelerine yardımcı olacak seminerler, yapı ürünleri tanıtımı ve benzeri bileşenlerden oluşan Kariyer Zirvesi programı yapılacak. Programda, mesleğinde önde gelen mimarlar, tasarımcılar, mimarlık eğitimine katkı sağlayan akademisyenler, mimarlık ve yapı alanında üretici firmalar ve eğitim camiasından davetliler katılacak. Etkinlik, Samsun gezisi ile sona erecek.Samsun Büyükşehir Belediyesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi, SAMKON, Genç MÜSİAD Samsun Şubesi ve Atabek Derneği nin katkılarıyla düzenlenen etkinliğin açılış törenine Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Coşkun Öncel, OMÜ Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Derya Oktay, Mimarlık Öğrencileri Derneği Başkanı Kaan Öztürk, SAMKON Genel Başkan Yardımcısı Necati Melek, Sadef Başkanı Cafer Mersin, Genç Müsiad Samsun Şube Başkanı Cem Emre Çakan ile Amasya, Trabzon, Diyarbakır, Kırıkkale, Gaziantep, Hatay, İstanbul daki fakültelerden çok sayıda mimar adayı öğrenci katıldı.

Mimarlık Günleri programının açılış töreninde konuşan MÖD Başkanı Kaan Öztürk, derneğin mimarlık eğitimi alan öğrenciler arasındaki etkileşimi, mimarlık öğrencilerinin sosyal yaşamdaki birlikteliklerini, mesleki gelişimlerini artırmayı amaçladığını söyledi. Öztürk, bu amaç doğrultusunda ulusal ve uluslararası platformlarda bireysel ve kurumsal düzeyde iletişim, işbirliği ve yardımlaşmanın sağlanacağı koşulları ve ortamı oluşturmayı hedeflediklerini belirtti.

Fakülte öğrencilerine hitap eden OMÜ Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Derya Oktay, önemli tavsiyelerde bulundu. Etkinlik ile pratik eğitim alan öğrencileri sahadaki uygulamacılarla buluşturmak istediklerini ifade eden Prof. Dr. Oktay, Sizler, bizlerden farklı olarak küreselleşme dönemi mimarları olacaksınız. Çok büyük şanslarla karşı karşıyasınız. Kitaplardan çıkacak, dünyaya çok kolay açılacaksınız. Ama çok çaba harcamalısınız.  İnternetten değil, ülkeler görüp farklı uygulamalar yapmalısınız. Yabancı mimarların bilgi ve tecrübelerinden istifade etmelisiniz. Hayallerinize uluşmak için kendinize yatırım yapmalısınız. Bu nedenle en az çok iyi 2 yabancı dil bilmenizsiniz. Bilginizi artırın. Mimarlık, bir binayı iyi çizmek sanatı değildir. Mimarlık, bir yaşam çevresi oluşturma sanatıdır. Karmaşık ve sofistike bir bilimdir. Bu bilinçle hareket ederek, mesleğinizi en iyi şekilde yapmalısınız. diye konuştu.

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Coşkun Öncel ise şehirdeki değişimlerden söz ederek, belediyenin hizmet ve çalışmalarını anlattı. Öğrencileri Samsun da ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Genel Sekreter Öncel, Böyle bir etkinliği düzenlemenizden dolayı gençliğe olan güvenim ve inancım daha yükseliyor. Bu, siz gençlerin başarıya adım attığınızı göstermektedir. Siz de fikirlerinizi, projelerini bize sunabilir, biz de bunları değerlendirebiliriz. Samsun u kentsel dönüşüm projelerimiz kapsamında önemli oranda değiştirdik. Kent içindeki birçok yapıyı, şehir dışına taşıyarak, insanlarımızın yaşam konforunu artırdık. Peyzaj ve rekreasyon düzenlemeleri ile halkımızın istifadesine sunduk. Eski konak, han, köprü ve benzeri yapıları restore ederek, yaşamın içine dahil ediyoruz. Sizler de mesleğinizde çok sayıda başarılara imza atacak, kalıcı eserler bırakacaksınız. Ülkemize iz bırakacak kalıcı ve değerli eserler yaparak, insan yaşamını kolaylaştıracağınıza inanıyorum. Mimarlık Günleri etkinliğinin sizlere büyük kazanımlar sağlamasını temenni ediyorum.  ifadelerini kullandı.

Açılış programının ardından özel sektör tarafından kurulan standlar gezilerek, bilgiler alındı.