Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Başkan Şahin: Hizmet Atağına Kaldığı Yerden Devam Ediyoruz

11.05.2018 07:02

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin ilçelerin sorunlarını istişare etmek ve devam eden çalışmaları incelemek üzere gerçekleştirilen toplantılara doğu bölgesinde devam ediyor.

SASKİ Salıpazarı Hizmet Binasında gerçekleştirilen toplantıda ilçede yapılan ve yapılması planlanan hizmetler masaya yatırıldı. Türkiye nin önemli bir süreçten geçtiğini ve bu süreçte her zaman dik durmak gerektiğini belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, Ülkemiz önemli bir süreçten geçiyor.  Dolayısıyla bu sürecin önünü tıkamak için tetikte olanlar var. Ne zaman bizim ülkemizde istikrar hâkim olsa, ekonomimiz iyiye gitse bunun önüne geçmek için kuşatmak istiyorlar. Allah a şükürler olsun ki başımızda Dünya beşten büyüktür diyen bir Cumhurbaşkanımız var. Onun dik duruşundan örnek alarak bu kuşatmalara müsaade etmiyoruz. Yusuf başkanımız Samsun da yapılması güç ve kalıcı eserlere imza attı. Salıpazarı ilçemizde bu çalışmalardan nasibini aldı. Eksik kalanları da Allah ın izniyle sırasıyla biz tamamlayacağız. Büyükşehir Belediyeleri Kanunu ile birlikte Samsun İl Özel İdaresi döneminden sonra başlayan hizmet atağına tüm gücümüzle biz devam edeceğiz diye konuştu.

CUMHURBAŞKANIMIZI ÖRNEK ALIYORUZ

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin gittiği her ilçede vatandaşın yoğun ilgisiyle karşılaşırken, yolu üzerindeki esnafları da ziyaret ederek işlerinde bol kazanç diledi.

Salıpazarı nda gerçekleştirilen programda muhtarlarla da bir araya gelen Başkan Şahin daha sonra Ayvacık ve Çarşamba da da toplantılar gerçekleştirerek doğu bölgesindeki incelemelerini tamamladı.Başkan Şahin : Çiftçimizin Her Zaman Yanında Olacağız

11.05.2018 06:57

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, mantar üretiminin ve tüketiminin arttırılması amacıyla düzenlenen Yemeklik Kültür Mantarı Şenliğinde üreticilerle bir araya geldi.
Samsun Valisi Osman Kaymak ile birlikte mantar üreticilerini dinleyen ve bilgi alan Başkan Şahin,  Üreteni her zaman destekleyen bir anlayış ile yaptığımız çalışmalarımızı önümüzdeki dönemde de artırarak devam ettireceğiz. Çiftçimiz, üreticimiz ve tüm tarım emekçilerimizin her zaman yanında olmaya, elimizden gelen desteği vermeye gayret edeceğiz diye konuştu.


Başkan Şahin: İlişkilerimizi Geliştirmeliyiz

11.05.2018 06:53

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, Kuveytli turizm acentesi temsilcileriyle tanıtım toplantısında bir araya geldi. Acente sahipleri, Samsun-Kuveyt direk uçuş seferleri öncesinde turizm ve sanayi yatırımları konusunda Başkan Şahin den bilgi aldı.

Kent ekonomisine ve Müslüman iki ülke arasındaki sosyo kültürel ilişkilere büyük katkı sağlaması beklenen uçak seferlerine ilişkin toplantıda misafir heyet, yatırım fırsatlarıyla ilgili bilgi aldı. Kuveytli acente yetkililerini Samsun da ağırlamaktan mutlu olduğunu ifade eden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, Türkiye gibi Kuveyt de Müslüman ve kardeşimiz bir ülkedir. Dolayısıyla tarihi ve kültürel bağlarımızın kuvvetliliği, bu seferler sayesinde ileriki zamanlarda daha da gelişecek ve artacaktır. Başladığımız çalışmalarla beraber, ileri zamanlarda ilişkilerimiz hem sürekli olur hem de daha da güçlenir diye ümit ediyorum.  dedi.Türk Hava Yolları nın Temmuz ayında başlatacağı Samsun-Kuveyt direk uçuş seferleri arifesinde düzenlenen tanıtım toplantısına Samsun Valisi Osman Kaymak, Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Coşkun Öncel, Türk Hava Yolları Samsun Bölge Müdürü Deniz Öztırpan ile Kuveytli turizm acenteleri sahipleri katıldı.

Samsun un turizm potansiyellerine ilişkin değerlendirmede bulunan Başkan Şahin, Samsun, tarih, kültür ve doğa turizmine müsait bir yer. Merkezde çok sayıda otelimiz mevcut. İnşallah ilçelerimizde de turizm çalışmaları yeni başladığı için konaklamayı artırmaya çalışıyoruz. Her türlü ihtiyaçlar inşallah karşılanacak. Kentimizin turizm alanındaki yatırımlara ihtiyacı var. Turizm alanında Ayvacık barajı, Vezirköprü kanyonu, Altınkaya ve derbent baraj gölünde müthiş bir manzaraya sahip. Dinlenme ve turistik yatırımlar olabilir. Yamaç paraşütü yapmak mümkün. Dünya da yamaç paraşütü bakımından ender yerlerden birisi. 30 ülkeden 113 yamaç paraşütçü gelip kamp yaptı. İçlerinde Kuveyt ten gelenler de vardı. Kamp alanında da 5 kişiyi misafir etmiştik. Bu yıl da 25-30 Temmuz tarihleri arasında aynı festivali yine yapacağız. Bu noktada yatırımlar olabilir. şeklinde konuştu.

YATIRIM YAPMAK İSTEYENLERE YARDIMCI OLABİLİRİZ

Yabancı yatırımcılara kolaylıklar sağlayacaklarının altını çizen Başkan Şahin, Samsun cerrahi alet üretiminde Dünya da 3. Sırada. Bunlar kümeleştiler. 43 tane firmamız var. Bafra’da yatırım yapacaklar. Daha önceleri 865 ülkeye ihracat yaptılar. O dönemde herkes kendi başına ihracat yapıyordu. Büyükşehir onları markalaştırdı. Bütün üretilen ürünler, Mediculast markası olarak dünyaya ihraç edilecek. Bu alanda da yurt içi ve yurt dışından talepler var. Bu konuda da yatırımcılar gelip yatırım yapabilirler. Yüzde 70 arsayı hibe olarak veriyoruz. Ama devlet destekli yatırımlar yapabilirler. Talepte bulunulduğunda iki sene içinde yatırım yapması gerekiyor. Yatırım düşünenler olursa devlet destekleri konusunda bilgi verebiliriz. açıklamasında bulundu.

MÜSLÜMANIN MÜSLÜMANDAN BAŞTA DOSTU YOK

İki ülkenin daha sağlam ilişkiler kurup, karşılıklı olarak birbirine destek vermemiz gerektiğine de değinen Başkan Şahin, Ancak zor günler olduğunda insanlar birbirinin kıymetini anlıyor. Kuveyt te bir Müslümanın sıkıntı yaşadığında üzülüyoruz. Türkiye de de yaşanan bir sıkıntı yaşadığında oradaki Müslümanların da üzüleceğini düşünüyorum.  ifadelerini kullandı.Başkan Şahin 626. Geyikkoşan Güreşleri ne Katıldı

07.05.2018 06:42

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, Alaçam ilçesinde Hıdrellez şenlikleri kapsamında gerçekleşen 626. Geyikkoşan Güreşleri ne iştirak etti.

600 yılı aşkın geçmişi olan Geyikkoşan Yağlı Güreşleri nde Türkiye nin çeşitli bölgelerinden gelen güreşçiler kıyasıya mücadele etti. Miniklerin karşılaşmalarıyla başlayan güreşler, pehlivanların kategorileri arttıkça güreş severlerin heyecanlarını da artırdı. Karadeniz’in Kırkpınarı olarak bilinen Geyikkoşan Güreşleri nde kıran kırana geçen müsabakalar sonunda Recep Kara ile Salih Erinç, finalde karşılaştı. Rakibini güzel bir oyunla yenen Recep Kara, başpehlivanlığı kazandı. Ağalık yarışını 7 yıldır Geyikkoşan güreş ağalığını sürdüren Hasan Hasan, 100 bin TL ile kazandı. Hasan Hasan a başkan Uyar teşekkür plaketi verdi. Güreş ağalığını kazanan Hasan Hasan ağalık koçunu Alaçam Belediyesi çalışanlarına bağışladı. Bafra Mehtere Takımı nın gösterisi ise güreşlere renk kattı.Alaçam Belediyesi tarafından organize edilen geleneksel Hıdırellez şenliklerinde vatandaşlar mesire alanına akın etti. Güreşler ise mesire alanın karşısında yeni yapılan güreş alanında yapıldı. Güreş sevenlerin yanı sıra Geyikkoşan mesire alanını dolduran vatandaşlar ise kasaplar tarafından hazırlanan kuzuları mangalda pişirerek piknik yaptı.

Geyikkoşan Güreşleri nin Karadeniz’in Kırkpınar ı olarak bilindiğini dile getiren Alaçam Belediye Başkanı Hadi Uyar, Burada 600 yıllık geneli geride bırakıp 626. kez düzenlenen güreş etkinlikleri çerçevesinde bize bu güzel mekanı kazandıran başka genel başkan yardımcımız Çiğdem Karaaslan, eski bakanımız Akif Çağatay Kılıç bey ve emeği geçenlere teşekkür ederim dedi.

Kaymakam Oğuz Alp Çağlar, Günümüz teknolojisinde, modern çağda bir takım adetleri yaşatmak zorlaşıyor. Bir takım adetlerimizi, geleneklerimizi kaybediyoruz. Ama Alaçamda görüyorum ki her geçen yıl bir öncekinden daha coşkulu, daha katılımlı bir şekilde Geyikkoşan güreşlerimiz devam ediyor diye konuştu.

BAŞKAN ŞAHİN: HIDIRELLEZ BAHAR BAYRAMINIZI KUTLUYORUM

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, Hayatın, tabiatın tekrardan canlandığı, tekrar hayat bulduğu Hıdırellez gününde çok güzel bir ortamdayız. Hıdırellez bahar bayramınızı kutluyorum. Toplum hayatında belli özel günler vardır. İnsanları bir araya getiren, kaynaştıran, kardeşlik ve dostluk duygularının kenetlendiği, güçlendiği günler vardır. Hıdırellez de bizim böyle önemli günlerimizden birisi diye konuştu.

Samsun Valisi Osman Kaymak, Bizler ata sporuna sahip çıkarak aslında birlik beraberliğimizi koruyoruz. Zira Türkiye şu anda uluslararası güçlerin cenderesi altında. Bunlara karşı verebileceğimiz en büyük cevap birlik ve beraberliktir şeklinde konuştu.

AK Parti Genel Başkan Yardımcı Çiğdem Karaaslan, Birliğimizi, beraberliğimizi baharın müjdecisi bir günde hep birlikte kutluyoruz. Yüzyıllardır süren bir geleneğin bugün temsilcileri olarak yine bir aradayız dedi.

Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Demircan ise, Güreş sporu bizim milli kültürümüzün önemli bir hamurudur. Bizi biz yapan, kaynaştıran değerlerimizden biridir. Burada bu topraklarda bu tarihi değerlerimizi yaşatma zorunda Alaçam ve bölgenin insanı üzerine düşeni yapıyor bizde sizlere vazifemizi yerine getirmek, bu çalışmalarınızı daha güzel bir ortam yapmanızı sağlamanız için bu güzel tesisi Alaçamımıza kazandırdık. Alaçamımız, Türkiyemiz, Samsunumuz her türlü güzelliğe sahip. Yeni dönemde Alaçamımıza yeni bir hastane lazım. Baktık değerlendirdik, eski hastane yetmiyor. Adı üzerinde eski hastane Yeni 75 yataklı bir hastaneyi, 100 yatak kapasitesiyle birlikte Alaçam ın hizmetine sunmak üzere bu sene programımızda temeli atıp hızla inşaatını yükselteceğiz diye konuştu.

Güreşleri ayrıca, Samsun Valisi Osman Kaymak, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, CHP Samsun Milletvekili Hayati Tekin, MHP Grup Başkan Vekili ve Samsun Milletvekili Erhan Usta, Danıştay Üyesi Osman Tural, AK Parti Samsun Milletvekili aday adayı Yusuf Ziya Yılmaz,  ilçe belediye başkanları, siyasi parti ilçe başkanları ve çok sayıda güreş sever izledi.Hem Eğlendiler Hem Öğrendiler

07.05.2018 06:40

Türkiye de İklim Değişikliği Alanında Kapasitenin Geliştirilmesi Hibe Programı kapsamında Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığınca uygulanmakta olan Samsun un İklim Değişikliğine Adaptasyonu Sürecinde Kızılırmak Deltası Su Yönetiminin Modellenmesi Projesi kapsamında 20 ortaokul öğrencisine 30 Nisan-1 Mayıs 2108 tarihlerinde doğa kampı düzenlendi.

Kuş Halkalama Merkezi ve Yaban Hayvanları Tedavi Merkezinde veteriner hekimler tarafından bilgilendirilip tedavisi süren hayvanları ziyaret eden grup, kuş türleri, yılkı atları ve mandalar başta olmak üzere delta sakinlerini yakından görerek gözlemlerde bulundu. Subasar Ormanı ve Leylek Ormanı Gezisi yapıldı. Gözlem yapabilmeleri için her bir öğrenciye dürbün temin edildi. Halk eğitim merkezi eğitmeni nezaretinde doğal ağaç yaprağı üzerine leylek figürü resmedildi. TOG İğne Deliği Gençlik Merkezi gönüllülerince çeşitli atölye çalışmalarıyla çocuklarda doğa sevgisinin pekiştirilmesi sağlandı.İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile işbirliği halinde düzenlenen kampa Fahrettin Ulusoy Ortaokulu 7.sınıf öğrencilerden 20 öğrenci ve 2 Fen bilgisi öğretmeni katıldı. Kızılırmak Deltası Sulak Alan ve Kuş Cennetinde 2 gün olarak düzenlenen kamp süresince bir dizi etkinlik yapıldı, çocukların doğal yaşam, ekoloji, çevre, sürdürülebilirlik ve doğadaki etkileşim alanlarında farkındalıkları arttırılmaya çalışıldı.

Kamplar devam edecek.

Proje süresi içerisinde yapılması gereken doğa kamplarının diğerleri aşağıdaki tarihlerde yapılacak.

•  2-3 Mayıs 2018 Canik İnönü Ortaokulu

•  7-8 Mayıs 2018 Ladik İmam Hatip Ortaokulu