Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


BÜYÜKŞEHİR DE SEL MESAİSİ!

02.09.2019 13:10

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Sel felaketi yaşanan Terme ve Salıpazarı ilçelerimizde Fen İşleri ekiplerimiz yollar açılması, SASKİ ekiplerimiz ise alt yapı ve temiz içme suyu temini için gece gündüz demeden çalışıyor dedi

Samsunda cuma günü meydana gelen aşırı yağışların sel felaketine yol açtığı Terme ve Salıpazarı ilçelerinde hayatın normale döndürülmesi amacıyla başlatılan çalışmalar sürüyor. Özellikle Büyükşehir Belediyesi ne bağlı ekipler, gece gündüz demeden sel felaketine uğrayan bölgelerde yol açma, temiz içme suyu sağlama, alt yapıda meydana gelen arızaları giderme gibi çalışmalarını ara vermeden sürdürüyor.

TERMEDE 30, SALIPAZARINDA 20 YOL AÇILDI

Konuyla ilgili bir açıklamada bulunan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Fen İşleri Daire Başkanlığı ile SASKİye bağlı ekiplerin gece gündüz demeden Terme ve Salıpazarı ilçelerinde yaraları sarmak için mücadele verdiğini aktardı. Başkan Demir, Salıpazarı ve Terme'de özellikle kırsal kesimlerde sel nedeniyle bir çok yol hasara uğradı, köprüler yıkıldı. Ulaşıma kapanan yolların açılması, köprülerin onarılması için Fen İşlerine bağlı ekiplerimiz ilçe belediyeleri ile birlikte hummalı bir çalışma içerisindeler. Sel ve heyelandan dolayı kapanan Terme ilçemizde 30, Salıpazarı ilçemizde ise 20 mahallenin yolu açıldı. Ekiplerimiz halen Terme'de 22, Salıpazarında 19 iş makinesi ile yol açma çalışmasına devam ediyor dedi.

SASKİ KRİZ MASASINDAN YOĞUN TEMPO

SASKİnin ise yoğun bir tempoda çalışarak Terme halkına temiz ve sağlıklı içme suyu akışını yeniden sağladığını vurgulayan Başkan Mustafa Demir, Yine SASKİ ekiplerimiz, yoğun çalışma programı uygulayarak Terme ve Salıpazarı ilçelerimizde sel felaketinin yaralarını sarmak için mücadele veriyor. Oluşturulan SASKİ Kriz Masası, her 2 bölgede su akışından bodrum katlardaki suların tahliyesine, elektrik kesintilerinden sondaj kuyularının temizliğine, son olarak da kesintisiz sağlıklı içme suyunun yeniden arzına kadar yoğun bir çalışma temposu geçirdi ve geçirmeye devam ediyor diye konuştu.

GECE GÜNDÜZ DEMEDEN HALKA HİZMET

SASKİye bağlı saha ekiplerinin son olarak Salıpazarı İlçesinde hasar gören Çağlayan Deresindeki çelik boru isale hattını tamir ettiklerini de açıklayan Başkan Demlir, Zor şartlar altında çalışan tüm ekiplerimize kolaylıklar diliyoruz. Gece gündüz demeden halkımıza hizmet etmek için çalışıyoruz dedi.SAMSUN BÜYÜKŞEHİR 4 KOLDAN!

09.08.2019 08:24

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demirin ilçelerde yol sorunu kalmayacak sözünün ardından harekete geçen ekipler, il genelinde yol genişletme, sıcak asfalt ve sathi kaplama çalışmaları başlattı. 19 Mayıs İlçesinde incelemelerde bulunan Başkan Demir, 4 koldan hizmet yarışına girdik dedi

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demirin ilçelerde başlattığı Muhtarlarla İstişare ve Değerlendirme Toplantılarının sonrası, mahallelerdeki talepler doğrultusunda yol yapım çalışmalarına start verildi. 5 yıllık görev süresi boyunca yol, içme suyu, kanalizasyon gibi eksiklerin tamamlamayı hedeflediklerini altını çizen Başkan Demir, Bu kapsamda ekiplerimiz çalışmalarına başladı dedi.

19 MAYIS İLÇESİNDE 2 KİLOMETRELİK YOL

19 Mayıs İlçesi Yörükler Mahallesinde yapımı tamamlanan 2 kilometrelik asfalt çalışmasını Belediye Başkanı Osman Topaloğlu ile birlikte yerinde inceleyen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, İl genelinde birçok mahallemizde sıcak asfalt ve sathi kaplama çalışması yapılacak. Bütün ilçelerde ayrıca Bitümlü Sıcak Karışım(BSK) ve sathi kaplama çalışmaları hazırlık aşamasında. Özellikle dar olan yollarda vatandaşların daha güvenli ve konforlu seyahat etmeleri için yol genişletme çalışmaları da yapılıyor. Bugün burada 19 Mayıs ilçemizdeki 2 kilometrelik asfalt yapılan yolda incelemelerde bulunduk. Bisiklet yolu ve aydınlatma çalışmalarını da kısa sürede tamlayarak hizmete sunacağız. 19 Mayıslı hemşehrilerime şimdiden hayırlı olsun dedi.

MAHALLELERDE SORUN KALMAYACAK

Yaptıkları her çalışmada örnek belediyeciliği hedeflediklerini de söyleyen Başkan Mustafa Demir, Vatandaşlarımız hizmetin en iyisini hak ediyor. Samsunu bugün bulunduğu noktdan çok daha iyi yerlere taşıyabilmek en büyük hedefimizdir. Samsunlulara da güzel hizmetleri sunmak amacıyla kolları sıvadık. Bakımı yapılmamış, yenilenmemiş yol kalmaması için 4 koldan harekete geçtik. İlçelerde muhtarlarımıza verdiğimiz sözler doğrultusunda başlattığımız yol çalışmalarında büyük mesafe katedeceğiz. 5 yılın sonunda mahallelerimizdeki bütün problemleri çözeceğiz diye konuştu.

İLÇELERDE BELEDİYELERLE İŞ BİRLİĞİ

Başlattıkları hizmet seferberliğinde ilçe belediyelerle ortak hareket ettiklerini hatırlatan Başkan Demir, Her ilçede oluşturulacak mobil ekipler, hizmetleri yakın takibe alacak. Hem Büyükşehir hem de ilçe belediyelerinin tüm imkanları seferber edilecek. Mobil ekiplerimizdeki görevliler yapılan işi sonuna kadar takip etmekle yükümlü olacaklar. Ortak akılla hareket ederek, planlayarak ve harekete geçerek işlerimizi yapacağız. Böyle bir planlamanın, böyle bir bakış açısı ve uygulamanın ilçelerimizdeki topyekün kalkınmaya büyük ivme kazandıracağından kimsenin şüphesi olmasın dedi.PERSONEL, EMPATİ YAPACAK!

09.08.2019 08:20

Samsun Büyükşehir Belediyesi SAMULAŞ, oluşturduğu Akademi bünyesinde personele yönelik eğitim programlarına bir yenisini ekledi. SAMULAŞ personeli, Eğitici Eğitimi kapsamında Empati Eğitimi nden geçirildi

Samsun Büyükşehir Belediyesi Proje Ulaşım İmar İnşaat Yat. San. ve Tic. A.Ş.(SAMULAŞ), Ulaşımın her alanında hizmette kalite ilkesi doğrultusunda başlattığı SAMULAŞ AKADEMİ eğitimlerini aralıksız sürdürüyor. Eğitici Eğitimleri kapsamında düzenlenen Empati Eğitiminde SAMULAŞ personeline, engelli vatandaşların ulaşım araçlarına inip binerken yaşadıkları sıkıntılar uygulamalı şekilde gösterildi.

TRAMVAY VE OTOBÜSLERDE UYGULAMA

SAMULAŞ Genel Merkezi Akademi Salonunda ilk olarak, uzman eğitimci tarafından Empati ve İletişimin önemi anlatılarak özellikle engelli vatandaşlara yönelik pozitif davranışlara değinilen eğitimler, daha sonra sahada devam etti. Eğitime tabi tutulan 16 SAMULAŞ personeli, kurum hizmet binası içerisinden başlayıp tramvaylarda ve otobüslerde engelli vatandaşların yaşadıkları sıkıntıları ve bunlara karşı yapılması gerekenleri uygulamalı olarak görmüş oldu.

ÇALIŞMA HAYATINDA EMPATİ VE İLETİŞİM

SAMULAŞ Akademi kapsamında personele yönelik eğitimlerin devam ettiğini belirten  Genel Müdür Enver Sedat Tamgacı, Son olarak personelimize yönelik Empati eğitimini gerçekleştirdik. Konusu itibariyle kurum içerisinde bir ilk olan bu eğitimde personelimiz, empati ile iletişimin önemini ve empatiyi iş hayatlarının bir parçası haline getirmeyi öğrendiler. Ayrıca personelimiz, engelli bireylerin SAMULAŞa bağlı ulaşım araçlarında çektikleri sıkıntıları anlayabilmek ve çözümüne yönelik alınması gerekli tedbirleri öğrenmek için sahada son derece başarılı bir uygulama da gerçekleştirdiler dedi.

ŞİRKETİN HEDEFLERİ VE VERİMLİLİK

Empati Eğitimi sayesinde personelin, karşısındaki kişinin hislerini ve düşüncelerini anlayarak daha hızlı ve etkili çözümler geliştirmelerini amaçladıklarını da söyleyen SAMULAŞ Genel Müdürü Enver Sedat Tamgacı, Bu tarz eğitimler sayesinde çalışanların normal ve iş hayatlarında çok daha başarılı oldukları bilinmektedir. SAMULAŞ çalışanları da böylece, şirketimizin hedeflerine ulaşmasında çok daha verimli olacaklardır. Doğru iletişimin ilk şartının karşındaki ile empati kurmak, yani kendimizi onun yerine koymak olduğundan hareketle çalışanlarımızın özellikle engelli vatandaşlara yönelik pozitif yaklaşımları son derece önemli diye konuştu.

OTOBÜS ŞOFÖRLERİNE EĞİTİM VERECEKLER

SAMULAŞ çalışanları ise, Eğitici Eğitimlerinden duydukları memnuniyeti, Engelli vatandaşlarımızın ulaşım araçlarında bu kadar sıkıntı yaşadıklarını doğrusu fark etmemiştik. Bizler de tüm otobüs şoförlerimizin bu yönde bilinçlenmesi ve eğitilmesi için çalışacağız. Engelli kardeşlerimizi şimdi çok daha iyi anlıyoruz. SAMULAŞ olarak onlara bugüne kadar olduğumuzdan çok daha fazla yardımcı olacağımıza inanıyoruz ifadeleriyle dile getirdi.DENİZE KANALİZASYON AKMIYOR!

09.08.2019 08:19

Samsun Büyükşehir Belediyesi SASKİ, Atakumda denize kanalizasyon akıtıldığı yönündeki haberler üzerine, Arızalı pompa nedeniyle kısa süreli atık su denize deşarj edildi. Sorun kısa sürede çözüldü. Denize kanalizasyon akmıyor açıklamasında bulundu

Samsun Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü(SASKİ), Atakum İlçesi Adnan Menderes Bulvarı sahilindeki arıtma tesisinden denize kanalizasyon akıtıldığı iddiaları üzerine bir açıklamada bulundu. Açıklamada, bölgede arızalı pompalar nedeniyle kısa süreli atık suyun denize deşarj edildiği belirtilerek, Sorun en kısa sürede çözüldü. Denize kanalizasyon akması söz konusu değil denildi.

SORUN KISA SÜREDE ÇÖZÜLDÜ

Perşembe günü meydana gelen olay sonrası mavi bayraklı sahile kanalizasyon akıtılıyor iddiasıyla meydana gelen tepkiler üzerine SASKİden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

1 Ağustos tarihinde Çobanlı mevkiinde bulunan atık su terfi sisteminde oluşan arıza neticesinde, arızalı pompaların sökülmesi ve yedek pompanın montajı aşamasında iş güvenliğini temin etmek üzere emme haznesinde bulunan atık su geçici bir süre için denize deşarj edilmiştir. Aynı gün öğle saatlerinde sorun çözülerek yedek sistem devreye alınmıştır. Sahil hattı boyunca hiç bir bölgede atık suların denize dökülmesi mümkün değildir.

KARADENİZ'İN TEK DERİN DEŞARJI

SASKİ açıklamasında ayrıca, Samsunun  Doğu İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi ve Derin Deniz Deşarjı Projesini hayata sokan Karadeniz'in tek ili olduğu hatırlatılarak, 220 dönümlük bir alan içerisinde yer alan tesis atık suları arıtarak 2,5 kilometre açık denize deşarj etmektedir. SASKİ olarak sahillerimizi ve denizimizi atık sudan korumaya devam ediyoruz denildi.SAMSUN UN HER İLÇESİ BİR MARKA!

09.08.2019 08:14

Samsunda, İstişare ve Değerlendirme Toplantıları kapsamında Ladikli muhtarlarla bir araya gelen Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Samsun Türkiyenin en önemli şehirlerinden bir tanesi. Kuzeyin merkezi. Potansiyeli yüksek. Her ilçesi ayrı bir marka dedi

İlçelerde başlattığı Muhtarlarla İstişare Toplantılarına Ladikte devam eden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, büyükşehir ve ilçe belediyelerinin ortak çalışmalarının meyvesini almaya başladıklarını belirterek, Kuzeyin merkezi olan Samsunun yüksek potansiyelini mutlaka değerlendireceğiz. Samsun'un her ilçesi adeta bir marka dedi.

ŞUNU YAPALIM, DEMEKLE OLMUYOR!..

Ladik Belediyesi Toplantı Salonunda gerçekleştirilen toplantıda konuşan Başkan Mustafa Demir, Bu toplantıda önümüzdeki 5 yıl yapacak olduğumuz projelerin teknik çalışmasını yapacağız. Ladik, bu toplantıları yaptığımız 15inci ilçemiz. İşi iş yapmaz. Şunu yapalım bunu yapalım demekle çalışma olmuyor. Ne zamanki çıkıp adım atarsan çalışma orada başlar. 5 yılın sonunda ne yapabileceğimizi göreceğiz. Kendimizi nasıl gördüğümüz değil vatandaşın bizi nasıl gördüğü önemli. Samsun'da biz bu 5 yılı yerel yönetimlerde teşkilatlarla birlikte en iyi geçiren il olmayı hedefliyoruz dedi.

CHPLİ VE İYİ PARTİLİ BELEDİYELER

Büyükşehir Belediyesi ile ilçe belediyelerinin ortak çalışacaklarını hatırlatan Başkan Demir, Atakumda CHPden, İlkadımda İyi Parti'den olan belediye başkanlarımızla da konuştu. Atakum ve İlkadımda da bu toplantıları gerçekleştireceğiz. Tüm Türkiyeye örnek olacak bir çalışmamızı böylelikle tamamlayacağız. 31 Mart seçimleri öncesi bu toplantıların sözünü vermiştik ve tutuyoruz. Mahallelerdeki alt yapı ihtiyaçlarını planlayacağız. Fen İşleri ve SASKİ ekiplerimiz bu planlamaları gerçekleştirecek. İlçe belediye başkanımızın ve bizim Büyükşehir olarak seçim kampanyasında ifade ettiğimiz projeleri müştereken yürüteceğiz diye konuştu.

GELECEĞİ YEREL YÖNETİMLER BELİRLEYECEK

Samsunun Türkiyenin en önemli şehirlerinden biri olduğunu ifade eden Başkan Demir, Kuzeyin merkezi Samsun, her yönüyle potansiyeli yüksek bir il. Ayrıca her ilçesi de bir marka. Bugün Ladikteyiz. Tarihi ve kökleri bakımından, Anadolunun en eski yerleşim yerlerinden birisi. Samsunun bütün ilçeleri Türkiyenin her köşesinden insanımız bilir. Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminden sonra yerel yönetimlerin önemi fazlaca arttı. Artık şehirlerin geleceğini yerel yönetimler belirleyecek. Onun için yerel yönetimlerin yetki alanlarındaki kapasiteyi, vizyonu, gayreti, enerjiyi doğru noktaya odaklamak çok önemli hale gelecek. Bir kısım ilçelerde çalışmalara başladık ve verimini almaya başladık. İlçe ve büyükşehirin güç birliği yapmasının bereketi, faydası görünmeye başladı. Maliyetlerdeki ciddi düşüşler de bunun göstergesi dedi.