Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


SAMULAŞ TA İLK YARDIM!

23.09.2019 07:30

Samsun Büyükşehir Belediyesi SAMULAŞ, İlk yardım hayat kurtarır ilkesinden yola çıkarak personeline yönelik Sertifikalı İlk Yardım Eğitimleri düzenliyor. İlk etapta 40 personel ilk yardım eğitimi aldı

Samsunda son dönemde hız kazandırdığı personele yönelik eğitim programlarıyla dikkati çeken Büyükşehir Belediyesi Proje Ulaşım İmar İnşaat Yat. San. ve Tic. A.Ş.(SAMULAŞ), şimdi de Sertifikalı İlk Yardım Eğitimleri düzenliyor. İlk yardım hayat kurtarır ilkesinden yola çıkan SAMULAŞ yönetimi tarafından başlatılan uygulama ile ilk etapta 40 personel ilk yardım eğitimi aldı.

OLAY YERİ VE TEMEL YAŞAM DESTEĞİ

SAMULAŞ, 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası kapsamında iş yeri doktoru tarafından tehlike sınıflarına göre tüm birimlerden belirlenen personele, 4 ayrı programda Sertifikalı İlk Yardım Eğitimi gerçekleştirdi. Samsun 112 Acil Sağlık Hizmetkleri İstasyonu Eğitim Salonunda gerçekleştirilen eğitim programları, Genel İlk Yardım Bilgileri, Hasta/Yaralının Ve Olay Yerinin Değerlendirilmesi, Temel Yaşam Desteği ve Kanamalarda İlk Yardım başlıkları altında gerçekleştirildi. 

UYGULAMALARI SOLUNUM VE KALP MASAJI

Düzenlenen eğitimlere katılan SAMULAŞ personeline, acil tedavi metotları, ilk yardımın temel uygulamaları, vücutta nabız alınabilen bölgeler, solunum ve kalp masajı, kanamalara müdahale, şokta ilk yardım gibi uygulamalar teorik ve pratik olarak öğretildi. Hasta ya da yaralının yaşamsal fonksiyonlarının sürdürülmesini, böylece durumunun kötüleşmesinin önüne geçilmesini hedefleyen igenel lk yardım eğitimlerine büyük ilgi gösteren SAMULAŞ personeli ayrıca vücudu oluşturan sistemlerle ilgili de detaylı bir şekilde bilgilendirildi.  

SAMULAŞ: İLK YARDIM HAYATİ ÖNEMDE

SAMULAŞ tan konuyla ilgili yapılan açıklamada, acil sağlık sorunlarında ilk dakikaların önemine vurgu yapılarak, Acil bir durum karşısında profesyonel ekiplerin olay yerine gelmesi, dünyanın en gelişmiş ülkelerinde dahi 5 dakika ve üzeri zamanı bulabilmektedir. Bir çok durumda ne yazık ki bu süre hayat kurtarmak için yeterli olamamaktadır. Bu nedenle, acil yardım ambulansı gelene kadar doğru ve zamanında yapılacak ilk yardım uygulamaları hayati önem taşımaktadır. SAMULAŞ olarak personelimize acil durumlarda hasta ya da yaralıya bilinçli, etkin ve en uygun müdahaleyi yapabilecekleri eğitimin verilmesini sağlıyoruz denildi. 

YAŞAMIN HER YERİNDE, HER ANINDA...

Yaşamın her alanında ve anında kaza ve hastalanma riski bulunduğuna dikkat çekilen açıklamada ayrıca, Bu nedenle ve İlk yardım hayat kurtarır ilkesinden yola çıkarak başlattığımız ve ilk aşamada 40 personelimize verilen ilk yardım eğitimlerimiz devam edecektir ifadelerine yer verildi.ATTIĞIM HİÇ BİR ADIM RASTGELE DEĞİL!..

17.09.2019 13:31

İş insanları ve STK temsilcileriyle bir araya gelen Başkan Mustafa Demir, Samsunu her alanda ön plana çıkartacağız. Her türlü öneriye açığız. Rastgele, düşünülmeden hiç bir adım atmıyoruz dedi

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, bazı Sivil Toplum Kuruluşları(STK) temsilcileri ve iş insanıyla, geleneksel hale getirilen kahvaltı programında bir araya geldi. İş insanlarıyla proje ve yatırımları paylaşarak fikir alış verişinde bulunan Demir, Samsunu her alanda ön plana çıkartacağız. Rastgele, düşünülmeden hiç bir adım atmıyoruz dedi.

SAMSUNLU, DEVLETİNE HİZMET EDER

Samsunun Türkiyenin en güzel şehirlerinden biri olduğunu belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Dünyada da eşi emsali az bulunan özelliklere ve nimetlere sahip bir şehrimiz var. Biz bu özellikleri ön plana çıkartarak ve farklı açılımlarda bulunarak Samsunu çok iyi yerlere getireceğiz diye konuştu. 

YENİDEN ATAĞA KALKMA DÖNEMİ

Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde geçtiğimiz hafta yapılan Büyükşehir Belediye Başkanları toplantısına değinen Başkan Demir, Türkiye ekonomik şartları itibariyle toparlanma ve rehabilitasyon süreci yaşıyor. Önümüzdeki dönemde toparlanmanın da beraberinde getirdiği yeniden bir atağa kalkma dönemine ciddi ciddi hazırlık yapıyoruz. Cumhurbaşkanımızla külliyede 30 Büyükşehir Belediye başkanımızla bir araya geldik. Görüşme trafiği çok dolu, çok yararlı geçti. Cumhurbaşkanımız, Büyükşehirlerin kaynak ve fonksiyon itibariyle yasal düzenleme ile daha güçlendirileceğini ifade etti. Bu şehrin sorumlusu olarak halkımızın verdiği sorumluluğu yerine getirme noktasında, Samsunu ön plana çıkarmak gibi planlarımız var dedi.

ÖNERİ VE TAVSİYELERİNİZİ BEKLİYORUZ

Konuşmasının son bölümünde Attıkları her adımı düşünerek ve planlayarak attıklarını belirten Başkan Demir, Bundan sonra inşallah daha sık bir araya geliriz. Buradaki her bir insanımızın çok büyük tecrübesi var. Her birimizin şehir ile ilgili hemen hemen her alanda öneri ve tavsiyeleri varsa bunlara açığız. Hem komisyon başkanlığı hem de bakanlık dönemimde dinleme ve iletişimden çok istifade etmiş biriyim. Rast gele düşünülmeden hiç bir adım atmıyoruz bundan emin olun diye konuştu.CUMHURBAŞKANIMIZ MORAL VERDİ!

17.09.2019 13:29

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Cumhurbaşkanımız, belediyelerimizin mali sıkıntılarının çözülmesi başta olmak üzere birbirinden önemli mesajlarıyla biz belediye başkanlarına hem moral hem güç verdi dedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde gerçekleştirdiği Büyükşehir Belediye Başkanları Toplantısı'na katılan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Sayın Cumhurbaşkanımız açıklamalarıyla bizlere moral verdi, güç verdi dedi.

SORUNLARIN ÇÖZÜMÜ ORTAK SORUMLULUĞUMUZ

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın davetiyle Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde gerçekleştirilen Büyükşehir Belediye Başkanları Toplantısı ile ilgili bir değerlendirmede bulundu. 31 Mart Yerel Seçimleri sonrası göreve başlayan her belediye başkanının üzerlerindeki büyük sorumluluğun bilinci içerisinde halka hizmet için kolları sıvadığını hatırlatan Başkan Mustafa Demir, Sayın Cumhurbaşkanımız, 31 Martı bir Demokrası Zaferi olarak nitelendirdikten sonra belediyelerimizin içerisinde bulunduğu mali sıkıntılara da değindi. Kendilerinin de belirttiği gibi bu ülkenin 81 vilayeti de hepimizin. Bu nedenle başta belediyelerimiz olmak üzere tüm idari birimlerin yaşadıkları sorunların tespiti ve çözüm yollarının bulunması, hepimizin ortak sorumluluğudur. Sayın Cumhurbaşkanımızın, AK Parti Politika Kurulu ile ilgili Bakanlıkların bu yönde hazırlıklar içerisinde bulunduğunu söylemesi bizlere moral verdi diye konuştu.

SİYASETEN FARKLI GÖRÜŞTEN OLSAK BİLE...

Toplantı vesilesiyle büyükşehir belediye başkanları olarak görüş, dilek ve temennilerini dile getirme imkanı bulduklarını ayrıca, başkanlar arasında görüş alışverişlerinin yaşandığını da hatırlatan Başkan Mustafa Demir, Siyaseten farklı görüşte olmamıza rağmen şehirlerimizin gelişmesi, kalkınması, halkımıza daha iyi hizmetler götürülmesi noktasında aynı hedefi taşıdığımızı bir kez daha ortaya koyduk. Değerli başkanlarımızla şehirlerimiz arasında iş birliğini geliştirmemiz yönünde fikir alış verişinde bulunduk. Belediye hizmletlerinde ortaya koyacağımız başarı dolayısıyla halkımızı memnun edecektir dedi.

KÜLLİYEDE DEMOKRASİ TABLOSU...

Halka hizmet için var olduklarını ifade eden Başkan Mustafa Demir, Yine sayın Cumhurbaşkanımızın belirttiği gibi, siyasi çekişmelerin geçici, buna karşılık ülkemize ve şehirlerimize yapılan hizmetlerin kalıcı olduğu gerçeğini hiç unutmamamız gerekiyor. Bugün Cumhurbaşkanımızın önderliğinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde  ortaya koyduğumuz tablonun demokratik uzlaşı için de çok önemli olduğuna inanıyorum. Bu vesileyle, böylesine bir organizasyonya bizleri bir araya getiren ve değerli fikirleriyle bizlere ışık tutan sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğana teşekkürlerimi sunuyor, toplantının şehirlerimize, ülkemize, halkımıza hayırlar getirmesini diliyorum dedi.SAMSUN İÇİN GÜÇ BİRLİĞİ YAPMALIYIZ!

17.09.2019 13:25

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfının(TEGV) üst düzey yöneticilerini ağırlayan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Samsunun kalkınması için siyasetçisinden sivil toplum kuruluşları temsilcilerine kadar herkesin gücünü birleştirmesi gerekiyor dedi

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Oktay Özinci ve Vakıf Genel Müdürü Sait Tosyalı, 2019-2020 Eğitim Öğretim Dönemi etkinlikleri kapsamında geldikleri Samsunda Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demiri de ziyaret etti. Başkan Demir, TEGVin Sivil Toplum Hareketi içerisinde çok önemli yere sahip olduğunu belirterek, Eğitime ve eğitim için çalışan gönüllülere desteğimiz sürecek dedi.

TEGVİN ÜST DÜZEY YÖNETİCİLERİ BÜYÜKŞEHİRDE

Samsunda 18 yıl önce faaliyete geçen TEGVin Yönetim Kurulu Başkanı Oktay Özinci ve Vakıf Genel Müdürü Sait Tosyalı, beraberlerinde TEGV Samsun Büyükşehir Belediyesi Eğitim Parkı yöneticileri Nehir Günay ve Tuba Ergüler Kirçiçek, TEGV Eğitim Dostları grubundan Rüştü Araboğlu ve Tevfik Sönmez ile birlikte Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demiri ziyaret etti. 

SAMSUNDA 6 BİN 500 ÇOCUĞA EĞİTİM DESTEĞİ

Ziyarette bir açıklamada bulunan TEGV Büyükşehir Belediyesi Eğitim Parkı Yöneticisi Nehir Günay, vakıf olarak geçtiğimiz eğitim öğretim döneminde Samsun'da 6 bin 500 çocuğun eğitimine katkıda bulunduklarını söyledi. Günay, Tüm bu katkıları gönüllülerimiz ile gerçekleştirdik. Yılda 320 gönüllü ile çocuklara eğitim desteği sunuyoruz. Çocuklarımızın eğitimine katkıda bulunurken en büyük destekçilerimiz yerel yönetimlerimiz. Samsun Büyükşehir Belediyesi de Eğitim Parkımızın kuruluş aşamasından bu yana her zaman bizlerin yanında olmuştur dedi.

BAŞKAN DEMİR'DEN ÖVGÜ: GÜVENİLİK VE SORUMLU

TEGVin Samsun için ne kadar önemli çalışmalara imza attığını bildiğini söyleyen Başkan Mustafa Demir ise, Güvenilirlik, gönüllülük ve dayanışma, yenilikçilik, farklılıklara saygı, sorumluluk değerleri ile kurulduğu günden bu yana ilimizde etkinliklerini sürdüren TEGVin eğitime ve çocuklara sunulan katkısı yadsınamaz boyutlarda diye konuştu.

SAMSUNUN ÖNÜNDE HİÇBİR GÜÇ DURAMAZ

Türkiyede sivil toplum hareketlerinin önemine daima inandığını, kendisinin de yıllarca sivil toplum kuruluşlarında görev yaptığını hatırlatan Başkan Demir, Şahsım ilke olarak, bir şehrin, bir bölgenin, bir kentin kalkınması için siyasetçisinden sivil toplum kuruluşları temsilcilerine kadar herkesin gücünü birleştirmesi gerektiğine inanıyorum. Bunu da her fırsatta dile getiriyorum. Çünkü ben, birlik ve beraberlik içerisinde olduğumuzda Samsunun önünde hiç bir gücün duramayacağını biliyorum. Bu nedenle şehrimize katkı veren herkesi, her hareketi önemsiyor ve destekliyorum. TEGV de bugüne kadar sivil toplum hareketleri içerisinde ne kadar önemli bir yerde olduğunu yaptığı çalışmalarla gösterdi. Özellikle eğitime ve eğitim gönüllülerine olan desteğimiz sürecek dedi.GELECEĞİN SAMSUNU İNŞA EDİYORUZ!..

17.09.2019 13:21

Sürdürülebilirlik Şehircilik Toplantısında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Cumhurbaşkanlığı Yeni Hükümet Sistemi paralelinde Samsunu yeni vizyonuyla geleceğe hazırlıyoruz dedi

Türkiye ve Avrupa Birliği Şehir Eşleştirme Hibe Programı kapsamındaki Sürdürülebilir Bir Gelecek için Ortaklık Projesinin sahibi Samsun Büyükşehir Belediyesi, Sürdürülebilir Şehircilik Toplantısına ev sahipliği yapıyor. 2 gün sürecek ve bugün açılışı gerçekleştirilen toplantıda konuşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Cumhurbaşkanlığı Yeni Hükümet Sistemini hatırlatarak, Belediyelerin vizyonu yeni sisteme adapte olmak zorunda. Bu yüzden Samsunu yeni vizyonuyla geleceğe hazırlıyoruz dedi.

GELECEKTE SAMSUNDA YAŞAM NASIL OLACAK?

Samsun-Türkiye ve Portekiz yerel yönetimleri arasında sürdürülebilir iletişim ağı ve iş birliği kurmanın hedeflendiği proje çerçevesinde planlanan Sürdürülebilir Şehircilik Toplantısı, Samsun Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde Ömer Halis Demir Çok Amaçlı Salonunda yapıldı. Çok sayıda davetlinin katıldığı toplantının açılışında konuşan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İlhan Bayram, belediyecilik hizmetleri bakımından Samsunun istenilen konumda olduğuna dikkat çekti. Bayram, şunları söyledi:

Yaklaşık 5 aydır şehrimize yeni bir belediye anlayışı oluşturuyoruz. Gelecekte insanlar Samsunda nasıl yaşayacaklar, hangi talepleri olacak, hangi sektörler ön plana çıkacak... Bu gibi konularda yeni bir şehircilik anlayışı ortaya koyuyoruz. Küresel ısınma faktörleri, şehircilik anlayışını yakından etkilediği gibi yapılacak yatırımlara da yön veriyor. Samsun, küresel ısınmadan en az etkilenecek kentlerden biri haline gelecek. Samsun aynı zamanda tarım şehirdir. Bunların ayrı ayrı incelenmesi gerekiyor. Samsun, yakın gelecekte insanlarımızın ihtiyaçlarını hızlı ve pratik olarak karşılayacağı bir şehir olacak. dedi

İHTİYAÇLAR VE TALEPLER BELİRLEYİCİ OLACAK

Şehircilikte Samsuna yeni bir vizyon kazandırmaya çalıştıklarını ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, ise, Cumhurbaşkanlığı Yeni Hükümet Sistemi modeline geçtik. Belediyelerin vizyonu da yeni sisteme adapte olacak. Bu manada Samsunun ihtiyaçlarını, halkımızın taleplerini bilerek yeni kent vizyonu oluşturuyoruz. Artık Samsun, Büyükşehir Belediyesi organizasyonunda dünyadaki bilgi teknolojilerini çok iyi gözlemleyen ve takip eden, başarıyla değerlendirerek bunu projelere uyarlayan, gelecekle ilgili problemleri hızla çözen bir kent haline gelecek. Biz, Samsunu tüm ilçelerimizle birlikle bütün olarak planlıyor ve geleceğe hazırlıyoruz. Kitlesel göçün tersine dönmesiyle birlikte ciddi bir hareketlilik var. 5 yıl içinde kırsal mahallelerimizin alt yapı ihtiyaçlarını karşılayacağız. Kent merkezlerindeki yoğunluğun ilçelerimize yatay olarak dağılıp azalacağını hep birlikte göreceğiz diye konuştu. 

SEL BÖLGESİ YENİDEN PLANLANACAK...

Konuşmasında Salıpazarında yaşanan sel felaketine de değinen Başkan Demir, şöyle devam etti: 

İki insamızı kaybettik. Allah'tan bir kez daha rahmet diliyorum. Bütün alt yapı, anında felç oldu. Sanki geçmişte hiç yerleşim kurulmamış bir hale geldi. Tarım toprakları aktı gitti. Şuan 70e yakın makineyle hasarları gideriyoruz. İnsanlar günlük yaşamlarına döndüler ama onları şimdi rehabilite etme noktasında, bir daha böyle acıların ve kayıpların yaşanmaması adına farklı proje ve planlama çalışmalarına başladık.  400 milyon TLye yakın maddi zarar var. Böyle büyük felaketin yaşanmaması adına yapılacak yatırım ise 205-300 milyon TL civarında. Bu yüzden yapılacak alt yapı çalışmalarına büyük önem veriyor, çok dikkatli davranıyoruz. Kentsel Dönüşüm konusunda özellikle sanayi alanlarımıza ilişkin proje çalışmalarımız devam ediyor. Samsun'un, gelecekte çok ciddi projelere ve çalışmalara imza atıldığı farklı bir şehir haline geleceğini ön görüyoruz.

SAMSUN'A GELENLER MUTLU OLUYOR

Samsun, tarım, kültür, turizm, sanat gibi alanlarda iddialı bir şehir olduğunu vurgulayarak, Samsun imkan ve kabiliyetleri olan kenttir. Bunu çok iyi görmemiz lazım diye Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, sözlerini şöyle tamamladı:

Samsun, her alanda diğer şehirlerle eşdeğer potansiyele, imkan ve kabiliyetlere sahip bir kent. Tarımdaki potansiyelimizi katma değere dönüştürerek sürekli gelişme kat edeceğiz. Turizm potansiyelimiz Antalyadan aşağı kalır değil. Antalyada tabiat, kum ve güneş turizmi hakimken, Samsunda turizmin adı mutluluktur. İnsanın en önemli ihtiyacı mutlu olmaktır. Samsuna ilk kez gelenlere sorun, mutlu bir şehir olduğunu söyleyecektir. Bu potansiyelimizi de dünyaya tanıtacağız. Kültür konusunda inanılmaz bir alt yapımız var. Türkiyenin kültür zenginliğine sahip en önemli şehirlerindeniz. Sanatta, müzikte, halk oyunlarında, konservatuar olarak çok iyi yerdeyiz. Sanat potansiyelimizi geliştirerek daha güzel yerlere geleceğiz.