Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


VEZİRKÖPRÜ’NÜN SUSUZ MAHALLESİ’NE DEV HİZMET

13.01.2021 08:54

Samsun'un Vezirköprü ilçesine bağlı 850 nüfuslu Susuz Mahallesi'nin yol sorunu Büyükşehir Belediyesi tarafından çözüldü. Yeni bir güzergahla geniş ve kaliteli bir yola kavuşan mahalle sakinleri, daha önce 3 saate gittikleri ilçe merkezine şimdi bir saatte ulaşıyor.

Samsun Büyükşehir Belediyesi, sorunsuz bir ulaşım ağı oluşturmak için kent merkezinde olduğu gibi ilçelerde de yürüttüğü çalışmalara devam ediyor. Vezirköprü ilçesi Susuz Mahallesi’nde vatandaşların ‘Cehennem Deresi’ olarak tabir ettiği eski yol yerine Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir'in talimatıyla yeni yol güzergahı açıldı. 6 bin metre sathi kaplama,7 bin 500 metre beton yol, altyapı, menfez çalışmaları ve sanat yapıları tamamlanarak vatandaşların hizmetine alındı. 16 bin 500 metre yol genişletmesinin de yapıldığı yeni güzergahtaki çalışmalar vatandaşların yüzünü güldürdü.

"KIŞIN ÇAMURDAN YAZIN TOZDAN GİDEMİYORDUK"
Yıllarca çektikleri yol çilesini Büyükşehir Belediyesi'nin bitirdiğini söyleyen Susuz Mahallesi Muhtarı Kadir Çalışır, "Kışın çamurdan yazın tozdan topraktan gitmek imkansızdı. Yol dardı. Bir araç durmayınca diğeri geçemiyordu. Ama en büyük sıkıntıyı hastamız olduğunda yaşıyorduk. Büyükşehir Belediye Başkanımız Mustafa Demir göreve geldiğinde kendisine sorunumuzu ilettik. O da köyümüze geldi durumu bizzat yerinde gördü ve anında ekibine talimat verdi. Yolun güzergahını değiştirdiler. Eski yol yerine bize altyapısı ile genişletilmiş yepyeni bir yol yaptılar. Vezirköprü merkeze mahallemiz 60 kilometre uzaklıkta. Eskiden merkeze ulaşmak 3 saati buluyordu. Şimdi ise 1 saate gidebiliyoruz. Başkanımız sorunumuzu gördü ‘çileyi bitireceğim’ dedi ve bitirdi. Mahallem ve kendi adıma Büyükşehir Belediye Başkanımıza çok teşekkür ediyorum" diye konuştu.

"ÇOK KAZA YAŞANIYORDU"
Mahalle sakinlerinden Ahmet Hava da, "Hizmetler gerçekten takdire şayan. Başkanım Mustafa Demir bizim sesimize kulak tıkamadı. Anında bize geri dönüş yaptı. Diyecek hiç bir şey yok. Allah ondan bin kere razı olsun. Eski yolumuzda gelip gidemiyorduk. Çok kaza yaşanıyordu. İki araba yan yana gidemiyordu. Sanki rüya gibi. Sebep olan herkese teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

Mahalle sakinlerinden Yusuf Dağ ise, "Bu şekilde yol çalışması Vezirköprü'de herhalde daha önce yapılmamıştır. Eskiden yolu kullanmak imkansızdı. Derenin içinden geçiyordu ve sürekli araçlarımız yolda kalıyordu. Traktörle çekiliyordu. Başta Büyükşehir Belediye Başkanım olmak üzere emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum" ifadelerine yer verdi.BÜYÜKŞEHİR DEN KÖKÇÜOĞLU MAHALLESİ NE HALI SAHA

13.01.2021 08:52

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından İlkadım ilçesine bağlı Kökçüoğlu Mahallesi'ne yapılan halı saha mahalle halkının hizmetine sunuldu. Yapılan halı saha özellikle mahalledeki çocuk ve gençlerde büyük sevinç yaşattı.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir'in gençleri spora teşvik etmek ve sosyal aktivite alanları oluşturmak amacıyla verdiği talimatla Emlak İstimlak Dairesi Başkanlığı tarafından hayata geçirilen proje kapsamında İlkadım İlçesi Kökçüoğlu Mahallesi'ne halı saha yapıldı.

MUHTAR KİNDAN: BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANIMIZ ÇOK DUYARLI DAVRANDI
Yapılan halı sahanın mahallenin çocukları için büyük önem arz ettiğini belirten Kökçüoğlu Mahallesi Muhtarı Kemal Kindan, "Çocuklarımızı bağımlılıktan kurtarmak için bir proje hazırladık. Mahalle esnaflarımız, imamımız bir araya gelerek önce bir futbol kulübü kurmaya karar verdik. Bu düşüncemizi de Büyükşehir Belediye Başkanımız Mustafa Demir ile paylaştık. Başkanımız o kadar duyarlı davrandı ki anlatamam. ‘Bir çocuk da sen kurtar’ diyerek çıktığımız yolda Başkanımız Mustafa Demir mahallemizde atıl durumda olan bu alanın halı saha olarak açılması için ekiplerine talimat verdi. Kısa sürede burası hazırlanarak kurduğumuz futbol kulübüne teslim edildi. Şimdi çocuklarımız burada spor yapıyor. Enerjilerini burada atıyorlar. Şu anda 80 lisanslı sporcumuz var. Her gün yüzlerce aile bizi arıyor. Halı saha ile kalmadı Büyükşehir Belediyemizin hizmeti. Şimdi çocuklarımız için soyunma odaları da inşa ediyorlar. Çocuklarımızın ve gençlerin spor yapmalarına imkan sağlayan Büyükşehir Belediye Başkanımızdan Allah razı olsun. Bizim elimizden tuttu. İnşallah kendisinin katılımıyla buraya küçük de olsa bir açılış yapmayı planlıyoruz" dedi.

FATİH GÜVEN: MAHALLEMİZ İÇİN BÜYÜK HİZMET
Atıl durumdaki alanın spor kompleksine dönüştürülmesi ile kulüpteki çocukların büyük sevinç yaşadığını ifade eden Kökçüoğlu Spor Kulübü Başkanı Fatih Güven ise, "Eskiden Mahallemizde spor alanı olmadığı için çocuklarımızı hep dışarıda başka sahalara götürmek zorunda kalıyorduk. O zaman 20 çocuğumuz varken Kökçüoğlu Mahallemize yapılan halı saha ile bu sayı anında 80'e çıktı. Aileler güvenle çocuklarını buraya gönderiyor. Enerjilerini burada atan çocuklar sporla meşgul olduklarından dolayı farklı alanlara yönelmiyor. Halka ve gençliğe yapılan hizmet işte bu. Belki yapılan tesis kimileri için küçük bir hizmet gibi algılanabilir ama bu mahalle ve çocukları için büyük bir hizmet. Başta Büyükşehir Belediye Başkanımız olmak üzere emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.SAMULAŞ TA TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ SEVİNCİ

18.12.2020 12:02

Samsun Büyükşehir Belediyesi SAMULAŞ A.Ş.de 514 personeli ilgilendiren toplu iş sözleşmesi düzenlenen törenle imzalandı. Aralık 2022ye kadar geçerli yeni sözleşmeyle çalışanların maaş ve sosyal haklarında önemli oranda iyileştirme yapıldı. Törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, sözleşmenin hayırlı olmasını diledi.

Grev kararından vazgeçen Demiryolu İş Sendikası, Samsun Büyükşehir Belediyesi ile 2 yıllık toplu iş sözleşmesi imzaladı. Belediye binasında yapılan imza töreninin ardından maaş ve sosyal hakları artan 514 sendikalı SAMULAŞ çalışanı büyük sevinç yaşadı. Sözleşme ile ikramiye ve ücret zammında artış yapılırken, yemek yardımı, çocuk aile yardımı,  vardiya ve mesai, yılda bir kez öğrenim, sosyal yardımlar içinde de doğum, askerlik ve evlilik yardımları hak kazanıldı. Törende koronavirüsten hayatını kaybeden makinist Salih Türkmen de anıldı.

HAYIRLI OLSUN
İkinci dönem toplu iş sözleşmesini imzalanmasının ardından Hayırlı olsun temennisinde bulunan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Biz toplu iş sözleşmesiyle ilgili anlaştığımızı sanıyorduk ama grev kararı çıktı. Bu hiç hoş olmadı. Orta yolu bulma gayretinde olduk ve bulduk. Personelimiz, herkesten ve her şeyden önce bizim personelimizdir. Onları mahcup etmez, başlarını öne baktırmayız. Özellikle çalışan arkadaşlarımıza şunu ifade etmek istiyorum. Asıl olan SAMULAŞ tır, hizmet verdiği halkımızdır. Belediyecilik ve işletme anlayışında önceliğimiz vatandaştır. Ondan sonra çalışanımız, sonra da bizler geliriz. Bu ilkeden de asla taviz vermeyiz. SAMULAŞ taki sendika sorumluları, şube başkanları ve çalışanlarımızın dikkatine sunuyorum. Bundan sonraki oluşacak toplu iş sözleşmelerinde dikkate alınacak husus budur. Çalışanlarımıza hayırlı olsun. dedi.

YÜKSEK PERFORMANS BEKLİYORUZ
Pandemi sürecinde SAMULAŞın 30 milyon lira zarar ettiğine dikkat çeken Başkan Mustafa Demir, Mali olarak da kapasiteye baktığımızda en çok destek verdiğimiz kuruluştur SAMULAŞ. Çünkü işletmesi çok pahalı bir sistemdir. 87 milyon TL giderimiz, 60 milyonun altında gelirimiz var. Dolayısıyla işçilerimize verilen net ücret, bir anlamda aslında bu giderlerin içinde büyük bir pay tutuyor. SAMULAŞ ta personel maliyeti ise toplam giderler içindeki payı yüzde 60ın üzerindedir. Bu şartlarda bu sözleşmeyi imzaladık. Öyle bir ücret politikası olmalı ki hem çalışanlarımız işlerini güzel yapmalı hem vatandaşa güzel hizmet üretelim, hem de mali yönden verimli yönetelim. Şuan toplu sözleşmede bunu gözetme gayretinde olduk.  Çalışanlarımızdan daha yüksek bir performans bekliyoruz diye konuştu.

PERSONEL, TRAMVAY VE OTOBÜS SAYISI ARTACAK
SAMULAŞ ın Samsunda toplu ulaşımı yöneten bir kurum olduğunun altını çizen Başkan Demir, Raylı sistemi, 80 otobüsümüzü SAMULAŞ yönetiyor. 5 tane daha tramvay alacağız. 33 tane de yeni otobüsümüz gelecek. Yeni araçlarımızla birlikte alacağımız personellerle sayımız muhtemelen 150 kişi daha artacak. Ayrıca toplu ulaşımda 2 yıl içinde çok ciddi değişimler olacak. Topyekün şehir sathını önümüze yatırarak 17 ilçeyi bütün olarak ele alan, toplanma ve dağıtım noktalarını yeniden planlayan, bulvarlarımızdaki trafik sıkışıklığını giderecek projelerimizi 2021de hayata geçiriyoruz. Kavşakların düzenlenmesi ve görüntülenmesiyle ilgili proje bitti. İçişleri Bakanlığında onayını bekliyoruz. Kavşakları düzenleyip yenileyeceğiz. Küçük olanları kaldırıyoruz. Trafiği yüzde 52 verimli hale getiren bir projeyi hayata geçiyoruz açıklamasında bulundu. 

BAŞKAN DEMİR’E TEŞEKKÜR
Demiryolu İş Sendikası Genel Sekreteri Hüseyin Kaya ise, İkinci dönem toplu iş sözleşmemizin Samsun, belediyemize ve sizlere hayırlı olmasını diliyorum. Sayın başkanımız sizlere daha güzel kazanımlar sunmak isterdi ama ülkemizde yaşanan ekonomik sıkıntılar, pandemi sürecinde Demiryolu İş Sendikası olarak bizim asli görevimiz çalışanlarımızın sosyal ve ekonomik haklarını geliştirmek olduğu gibi ülkemizin önemli olan değerlerine de sahip çıkmaktır. Bu hassasiyetimizi gözeterek sizlerin menfaatlerini korumak için elimizden gelen gayreti gösterdik. Kıymetli başkanımız da bu işin değişik mecralara çekilmemesi adına bütün şartları zorlayarak sizlerin geçimini temin edecek hakkınızı vermek için elinden geleni yaptı. Kendisine sizler adına teşekkür ediyorum. Çalışanlarımıza hayırlı uğurlu olsun ifadelerini kullandı.

Törende Demiryolu İş Sendikası Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Yaşar Aydın, Demiryolu İş Sivas Şube Başkanı Murat Kütük, Demiryolu İş Sivas Şube Sekreteri Ahmet Çakmak, Demiryolu İş Sivas Şube Mali Sekreteri Kemal Uzman, SAMULAŞ Genel Müdürü Enver Sedat Tamgacı ve çalışanlar da hazır bulundu.VEZİRKÖPRÜDE KALİTELİ İÇME SUYU SEVİNCİ

18.12.2020 11:58

Samsun Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Müdürlüğünün, inşa ettiği ve dün açılışı yapılan İçme Suyu Arıtma Tesisi Vezirköprü halkını mutlu etti. İlçenin içme suyu sorununa neşter vuran tesis ile kaliteli suya kavuştuklarını ve bunun için Başkan Mustafa Demire teşekkür eden Atatürk Mahallesi Muhtarı Ayhan Alper, Memba kalitesinde suya kavuştuk. Büyükşehir Belediye Başkanımıza ilçem ve mahallem adına şükranlarımı sunuyorum dedi.

Çevre yatırımlarıyla Türkiyeye örnek olan Samsun Büyükşehir Belediyesi, Vezirköprü ilçesinde hizmete aldığı İçme Suyu Arıtma Tesisi sorunlarına tek tek neşter vuruyor. Dün hizmete açılan ve 12 milyon liraya inşa edilen, günlük ortalama 9 bin metreküp suyu arıtarak ilçeye hizmet vermeye başlayan tesis, Vezirköprü halkını mutlu etti.
MUSLUKLARDAN CAM GİBİ SU AKIYOR
Tesis ile birlikte musluklardan akan suyun renginin ve tadının değiştiğini ifade eden Atatürk Mahallesi Muhtarı Ayhan Alper, Arıtma Tesisi öncesinde her yağmur yağdığında musluklarımızdan çamurlu su akıyordu ve biz bu suyu asla kullanamıyorduk. Sıkıntılarımızı Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve SASKİ ye bildirdik. Daha sonra İçme Suyu Arıtma Tesis projesi onaylandı ve kısa sürede bitirilerek ilçemize hizmete sunuldu. Şu anda gerçekten çok mutluyuz. Arıtma Tesisi ile birlikte suyumuzun rengi tadı her şeyi değişti. Şu anda musluklarımızdan memba kalitesinde su akıyor. Gönül rahatlığıyla içebiliyoruz. Musluklarımızdan deyim yerindeyse cam gibi su akıyor diyerek herkes memnuniyetini ifade ediyor. Bu hizmeti ilçemize kazandıran başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Mustafa Demir olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum diye konuştu.
BAŞKAN DEMİRİ TELEFONLA ARADI TEŞEKKÜR ETTİ
Daha sonra Muhtar Alper, mahalle halkının ve kendisinin memnuniyetini ifade etmek üzere Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demiri görüntülü aradı. İçme Suyu Arıtma Tesisi nin bitmesiyle birlikte Memba kalitesinde suya kavuştuk başkanım diyen muhtar Alper, Mutluluğumuzu paylaşmak için telefonla aramak istedim sizi Başkanım. Suyumuz şu anda cam gibi akıyor. Emeğiniz ve hizmetleriniz için sizlere şükranlarımı sunuyorum ifadelerini kullandı. Ardından da musluktan bardağa doldurduğu suyu içerek Başkan Demire suyun tadının ve renginin hazır su gibi olduğunu söyledi.
17 İLÇEMİZDE HERKES MEMBA KALİTESİNDE SU İÇECEK
Yapılan hizmet ilçeye hayırlı olsun diyerek cevap veren Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, İlçe halkımız artık içme suyu için sıkıntıya düşmeyecek. Arıtmadan sonra şu anda musluklardan akan su içmek için en sağlıklı su. Dışarıdan alınan sulardan daha temiz ve daha kaliteli. Sadece Vezirköprü'de değil 17 ilçemizde tüm hemşerilerimize memba kalitesinde su içirmek için gece gündüz sizlerle birlikte çalışmaya devam edeceğiz dedi.
SU ÇAYIN TADINI DEĞİŞTİRDİ
Vezirköprüde 40 yıldır çay ocağı işleten Şaban Aksu da Arıtma Tesisinin hizmete girmesiyle birlikte çayın tadının değiştiğini ve daha lezzetli hale geldiğini söyledi. Aksu, Bu hizmeti Vezirköprümüze kazandıran Büyükşehir Belediye Başkanımız Mustafa Demir ve ekibine çok teşekkür ediyorum ifadelerini kullandı.BAŞKAN DEMİR : KARDEŞ ŞEHİRLERE YÖNELİK PROGRAM YAPACAĞIZ

18.12.2020 11:55

Türkiye Belediyeler Birliği bugün KKTC Kardeş Şehirleri gündemi ile toplandı. Pandemi sonrası kardeş şehirlere yönelik programlar yapacaklarını söyleyen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, KKTCnin İskele Belediyesi ile kardeş şehir uygulamamız var. İskele Belediyesi’ne yönelik KKTCli kardeşlerimizle daha nasıl sağlıklı iletişim kurabilir, ilişkilerimizi nasıl geliştiririz noktasında daha hassas duruyoruz. Bunu önemsiyoruz dedi.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Türkiye Belediyeler Birliği toplantısına video konferans ile katıldı. Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı Fatma Şahin başkanlığında KKTC Kardeş Şehirleri gündemiyle yapılan toplantıda kardeş şehir ilişkilerinin geliştirilmesine yönelik fikirler görüşüldü. Bu çerçevede Türkiye’de belediyelerin en fazla kardeş şehir ilişkisi kurduğu ülkeler arasında yer alan KKTC yerel yönetimleri ile yapılabilecek işbirlikleri ve ortak etkinlikler de değerlendirildi.
Samsun Büyükşehir Belediyesinin KKTCnin İskele Belediyesi ile kardeş şehir olduğunu hatırlatan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Özellikle KKTCnin geldiğimiz süreçle ilgili yerel yönetimlerin çok önemli aşamada olduğunu görüyorum. Daha güçlü iletişim kurulduğu, kardeşliğin pekiştirildiği, hemhal olmada yerel yönetimler en önemli enstrümandır. Bizim de KKTCnin İskele Belediyesi ile kardeş şehir uygulamamız var. Arkadaşlarımızla üzerinde çalışıyoruz. Pandemi sebebiyle henüz karşılıklı ziyaretlerimizi yapamadık. Ama pandemi sonrası sadece İskele şehri değil, tüm ülkelerdeki kardeş şehirlerimize yönelik program yapıyoruz. İskele Belediyesine yönelik KKTCli kardeşlerimizle daha nasıl sağlıklı iletişim kurabilir, ilişkilerimizi nasıl geliştiririz noktasında daha hassas duruyoruz. Bunu önemsiyoruz. Kardeş belediye oluşturulduğunda, bunun arkası doldurulmalı. İlişkiler ve iletişim artırılmalı dedi.

Yerel yönetimlerin hayata geçirdiği projelerin, halkların, medeniyetlerin ve şehir markasının oluşmasında önemli rol oynadığını söyleyen Başkan Mustafa Demir, Yerel yönetimlerin projeleri, şehrin kendini tarif eden hemen hemen her alanda oluşumunda, gelişiminde çok önemli misyonu var. Kendi potansiyellerini algılamaları, onları hayata geçirmeleri, bunları şehrini ve ülkesini istifade ettirme noktasında stratejik çalışmalara ihtiyaç var diyerek, Yerel yönetimler reform süreci yaşıyor. Gelecek yıllarda çok önemli reform süreçleri de önümüze gelecek. Belediyeler Birliği’nin de belediyeler olarak bizlerin bu sürece ciddi katkı vermesi gerektiğini düşünüyorum diye konuştu.

Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise, Bu stratejik dönemde yavru vatan dediğimiz KKTC ile iş ve güç birliğimizi artırarak devam ettirmeliyiz. Özel bir coğrafyada bulunan kardeşlerimizle gerçekten kardeş olduğumuzu, tematik ve sürdürülebilir kalkınmada da her şehrin kazanacağı şekilde modellemeye ihtiyacımız var. Karşılıklı olarak sağlıklı ve verimli değerlendirmelere, tavsiyelere ihtiyacımız var. Bölgenin huzuru ve ülkemizin kalkınması için daha çok iletişime ihtiyacımız var ifadelerini kullandı.