Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Samsun-Krasnodar Uçak Seferleri Başladı

04.04.2018 07:00

Geçen yıl Samsun-Çarşamba Havaalanının bakım onarıma alınması dolayısıyla ertelenen Samsun-Krasnodar arası uçak seferleri bugün yeniden başladı.

Uçuşlar haftada iki gün (salı ve cumartesi) tarifeli olarak gerçekleştirilecek. Karşılıklı düzenlenen seferlerle; Türkiye ve Samsun için büyük bir pazar konumunda olan Rusya ile karşılıklı kazan kazan temelli ilişkiler kurulacak. Uçuşların tekrar başlamasında memnun olan Rus kafilesi için çevre illere de geziler düzenlenecek.Rusya ile karşılıklı işbirliği ve ticaretin geliştirilmesi amacıyla Samsun ile Krasnodar arasında başlatılan uçak seferleri kapsamında Krasnodar dan kalkan uçak saat 16.50 de Samsun-Çarşamba Havaalanına indi. Uçakla; iş adamı, bürokrat, turizm, sağlık ve basın mensuplarından oluşan 40 kişilik konuk kafile Samsun a geldi.

Tarihi bir gün

Uçuşların tekrar başlaması ile iki ülke ilişkilerin gelişeceğini söyleyen Mambeğ Bölgesi Belediye Başkanı Tahumov Ruslan Aslanbekovic ve Cerakay Bölgesi Belediye Başkanı Kağazejev Yuri Nurbiyeviç, ayrıca Akkuyu Nükleer Santrali açılışı için Türkiye ye gelen Rusya Devlet Başkanı Viladimir Putin ile aynı gün Türkiye de olmalarını tarihi bir gün olduğunu belirttiler.

Asıl iş Samsunlulara düşüyor

Rus misafirleri havaalanında karşılayan Samsun Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Necmi Çamaş, Samsun ile Krasnador arasında 2017 Mayıs ayında tarifeli uçak seferleri Büyükşehir Belediye Başkanımızın destekleri ile başlamıştı. Bu seferler havaalanımızın bakım onarıma alınması ile kesintiye uğramıştı. Uçuşlarımız 2018 Nisan itibariyle bu gün haftada iki sefer salı ve cumartesi günü olmak üzere yeniden başladı. Samsun için bir dönüm noktası. Kıyının karşı tarafındaki komşularımızla, kültürel, sosyal, ticari ve ekonomik ilişkilerimizi geliştirmek için bu uçuşlar büyük bir dönüşüm. Kuzeyin kuzeye açılan kapısı olan Samsun uluslararası anlamda önemli bir konumda olacak. Bu uçuşların başlamasına çok büyük emek sarf eden Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum. Samsun Valimize de teşekkür ediyoruz. Burada asıl görev Samsunlulara, iş adamlarımıza ve sanayicilerimize düşüyor. Hep birlikte bu ilişkileri geliştirmemiz gerekiyor dedi.Başkan YILMAZ: Dostluklarımız Büyük Bir Boyuta Ulaşacak

04.04.2018 06:56

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Krasnodar ile dostluklarımız büyük bir boyuta ulaşacak dedi.

Toplantıda konuşma yapan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, İnşallah Krasnodar ile olan ikili ilişkilerimiz en iyi şekilde devam edecektir. Burada sizleri misafir etmekten duyduğumuz mutluluğu ifade etmek için inanın sözler yeterli olmaz. Sizlerle hep birlikte olacağız inşallah. O zamanlarda da çeşitli ortamlarda çeşitli sohbetler edeceğiz. Bu dostluğun inşa edilmesindeki süreçte emeği geçenlere teşekkür ederim. Ben öyle inanıyorum ki bundan sonra bizim dostluklarımız büyük bir boyuta ulaşacak. Çok daha köklü bir tabana oturmuş diyalog sistemlerimiz başlayacak diye konuştu.Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından, Samsun - Krasnodar uçuş seferlerinin yeniden başlaması nedeniyle Krasnodar Samsun Uçuşları Tanıtım Toplantısı  düzenlendi. Samsunda bir otelde düzenlenen toplantı, Rusya-Krasnodardan gelen 40 kişilik kafilenin katılımıyla gerçekleşti.

SAMSUN TÜRKİYE NİN RUSYA’YA AÇILAN KAPISIDIR

Daha sonra konuşan Samsun Valisi Osman Kaymak ise, Birbirimizi tanıdıkça birbirimizi daha çok seveceğimize inanıyorum. Samsun Türkiye nin Rusya ya açılan kapısıdır. Misafirlerimiz lütfen bu kapıyı çok iyi kullansınlar şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Samsun Valisi Osman Kaymak, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ve Krasnodar Belediye Başkanı tarafından iki şehir arasındaki direkt uçuş protokolü imzalandı.

Programa Zonguldak Valisi Ahmet Çınar da katıldı.Başkan YILMAZ: Allah Nasip Ederse Susuz Köy Bırakmayacağız

04.04.2018 06:47

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, İçinde bulunduğumuz zamanda bunu konuşuyor olmamız bile doğru değil ama Allah nasip ederse susuz köy bırakmayacağız dedi.
Başkan Yılmaz ziyaretlerinden dolayı teşekkür ettiği Alaçamlı muhtarlara seslenerek; Köylerimizde su sorunu bırakmamak için büyük çabamız var. Bu zamana kadar öyle ya da böyle yapılmamış olan içme suyu hatlarını öncelikli olarak elden geçiriyor, olmayan yerlerde yapımını gerçekleştiriyoruz. İçme suyundan kaynaklı meydana gelen herhangi bir sağlık sorununda hukuki yönden sıkıntılar çekebileceğimiz gibi vicdanen de büyük rahatsızlık duyarız. Samsun da su sorunu yaşayan mahalle sayısı her geçen gün azalıyor. Allah nasip ederse susuz köy bırakmayacağız. Alaçam ın veya Vezirköprü nün bir köyünde su açılışı yaptığımızda suya kavuşan vatandaşımızın memnuniyeti beni onlardan çok mutlu ediyor. Bu memnuniyeti suyu olmayan tüm mahallelerimizde yaşatmak için gerekeni yapacağız ve en kısa zamanda tüm mahallelerimizde sorun kalmayacak şekilde çalışmalarımızı tamamlayacağız. Diye konuştu.Muhtarlarla bir araya gelerek sorunlarını ve taleplerini dinlemeye devam eden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz Alaçam İlçesinden gelen mahalle muhtarlarını makamında ağırladı.

Tüm ilçelerde ve mahallelerde yol sorununu çözmek adına önemli ilerleme kaydettiklerinin altını da çizen Başkan Yılmaz; Ağırlıklı olarak uzun ömürlü beton yollar imal ederek gurup yollarımızı yeniliyoruz. Çalışmalarımıza ara vermeden devam edeceğiz. En uzak mahallelerimiz de dahil olmak üzere planladık ve belirli bir takvim içerisinde inşallah hepsini yapacağız. Sizin de desteklerinizle yorulmadan, bıkmadan, gece gündüz çalışarak hizmetkarınız olmaya devam edeceğiz diye konuştu.

Başkan Yılmaz, ziyaretin ardından Muhtarlarla hatıra fotoğrafı çektirerek misafirlerini uğurladı.Büyükşehir in Kırsal Kalkınmaya Destekleri Devam Ediyor

02.04.2018 08:01

Milli tarım politikası kapsamında ilçelerde kırsal kalkınma yatırımlarına devam eden Samsun Büyükşehir Belediyesi, Vezirköprü ilçesinde çiftçilere sertifikalı nohut ve fasulye tohumu dağıttı.
Eğitimin ardından çiftçilere, Vezirköprü Kültür Merkezi nde 4 ton nohut ve 2 ton fasulye tohumu dağıtıldı.Kırsal Kalkınmaya yönelik desteklerini sürdüren Samsun Büyükşehir Belediyesi Kırsal Kalkınma Daire Başkanlığı çiftçi eğitimlerine devam ediyor. Bilinçli tarım yapılması amacıyla Vezirköprü Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü işbirliği ile çiftçilere nohut ve fasulye ekimi konusunda eğitim verildi. Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü uzmanları tarafından verilen eğitimi başarıyla tamamlayan 100 çiftçi, sertifikalarını aldı.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Sefer Arlı ile Kırsal Kalkınma Daire Başkanı Mehmet Akif Özdemir’in de katıldığı tohum dağıtımında, çiftçilere hayırlı ve bol kazanç temennisinde bulunuldu.Şehit Pilot ve Tüm Şehitler İçin Dualar Okundu

02.04.2018 07:58

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Nevşehir de eğitim uçuşu sırasında düşen uçakta şehit olan Samsunlu Pilot Üsteğmen Yasin Boy için okutulan Mevlid-i Şerif e katıldı.
Nevşehir de eğitim uçuşu sırasında düşen uçakta şehit olan Samsunlu Pilot Üsteğmen Yasin Boy un baba ocağında Mevlid-i Şerif okutuldu. Şehit olan Pilot Üsteğmen Yasin Boy un Zeytinlik Mahallesi ndeki baba ocağının bulunduğu caddede okutulan Mevlid-i Şerif de şehit ve tüm şehitler için dualar edildi. Zeytinlik Camii'nde kılınan akşam namazının ardından gerçekleştirilen Mevlid-i Şerif programında, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz şehidin ailesiyle yakından ilgilendi acılarını paylaştı. Duaların ardından mevlit yemek ikramıyla sona erdi. Programa, Samsun Valisi Osman Kaymak, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanvekili Turan Çakır, Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Coşkun Öncel, İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, kurum amirleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.