Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


BAŞKAN MUSTAFA DEMİR, BALAÇLILAR LA BULUŞTU

18.11.2019 12:31

BÜYÜKŞEHİR DE HEDEF, LİDERLİK! Samsun Büyükşehir Belediyesinin Belediye-Vatandaş koordinasyonunu hızlandıracak yeni bir sisteme geçeceğini açıklayan Başkan Mustafa Demir, Türkiye de bu sistemi en iyi uygulayan il olmayı hedefliyoruz dedi

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Mahalle Buluşmaları kapsamında Atakum İlçesinde Balaç sakinleriyle bir araya geldi. Mahalle halkının sorunların dinleyen Başkan Demir, Belediye-Vatandaş koordinasyonunu hızlandıracak yeni bir sistemle en başarılı şehir olmayı hedefliyoruz dedi.

AK Parti Atakum İlçe Başkanı Av. Haluk Köksoyun eşlik ettiği Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Balaç Mahallesinde vatandaşlarla hasret gidererek sorunlarını dinledi. Yatsı namazı sonrası Mahalle Muhtarı Hasan Limanın ev sahipliğinde Köy Konağında gerçekleştirilen buluşmada Başkan Demir, ilçenin ve kente değer katacak projelerle ilgili halkı bilgilendirdi.  

BELEDİYE HİZMETLERİNDE ARTAN KALİTE

Seçim sonrası geçen 8 aylık dönemde belediye hizmetlerini çok iyi noktalara taşıyacak planlama ve düzenlemeleri yaptıklarını söyleyen Başkan Mustafa Demir, şehrin ana sorunlarının çözümü ve ihtiyaçlarına ilişkin proje hazırlıklarında önemli mesafe kat ettiklerini söyledi. Başkan Demir, İlçelerimizde aciliyeti olan  hizmetlere ilişkin birçok faaliyet yaptık. Ekiplerimiz sahada başarılı çalışmalara imza atıyor. Kalan 4.5 yılda çok güzel hizmetlere vesile olacağız. Seçim öncesinde gerçekleştirdiğimiz proje lansman toplantısında açıkladığımız tüm projelerle ilgili ciddi mesafe aldık. Allahın izniyle daha da iyi olacağız dedi.

20 YILDIR KONUŞULAN KENTSEL DÖNÜŞÜM

Kentleşme yönünden Samsunu daha refah ve konforu yüksek bir şehir haline getirmeye çalıştıklarını vurgulayan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, 'Dünyanın en güzel coğrafyasına sahip şehrimizde 20 yıldır konuşulan ama bir türlü hayata geçirilemeyen bir konu vardı. Kentsel dönüşüm... Genel Başkan Yardımcımız Çiğdem Karaaslan başta olmak üzere milletvekillerimizle birlikte Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum ile görüşerek bu işi bitirdik. Allaha şükürler olsun, şehrimizde Kentsel Dönüşüme başladık. Gülsan Sanayi Sitesi başta olmak üzere bir çok noktada Kentsel Dönüşüme tüm Samsunlular şahit olacak. Sayın Bakanımıza ve milletvekillerimize teşekkür ediyorum dedi.

VATANDAŞ ODAKLI YENİ SİSTEM

Belediye-Vatandaş koordinasyonunu sağlayacak ve iş birliğini güçlendirecek yeni bir sistemi hizmete geçireceklerini duyuran Başkan Demir, açıklamalarını şöyle tamamladı:

Muhtarlarımızla sık sık görüşüyoruz ancak vatandaşlarımız belediyeye hızlı şekilde ulaşabilsin diye yeni bir sistem getireceğiz. Gerekli çalışmaları başlattık. Siz belediyeye, belediye de size ulaşabilecek. Elektronik anlamda her türlü istek ve talebinizi belediyeye iletebileceksiniz. Tam bir koordinasyon ve iş birliğiyle yürüteceğiz çalışmalarımızı. Türkiye'de bunu en iyi başaran il olmayı hedefliyoruz. Gece gündüz koşturuyoruz. Daha az maliyetli, vatandaşlarımıza yük getirmeden hizmet yapabilmek için büyük emek harcıyoruz. Alt yapı yatırımlarına ilişkin bu bölgede de hazırlıklarımız var. İnşallah 2020 de vatandaşlarımızın yolla ilgili acil bir ihtiyacı kalmayacak.BAŞKAN DEMİR, YABANCILAR ÇARŞISI ESNAFIYLA BULUŞTU

18.11.2019 12:28

MERKEZ SAMSUNa yeni dizayn! Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Doğu Park ve Yabancılar Çarşısını içine alan yeni bir konsept planlıyoruz. Merkez Samsun dediğimiz Cedit ile Canik yeni bir inşa sürecine giriyoruz dedi

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Yabancılar Çarşısı esnafını ziyaret etti. Şehir merkezine yönelik hazırlıkları devam eden projelerle ilgili bilgi veren Başkan Demir, Çarşı esnafına, Yabancılar Çarşısının sorunlarını sizlerle birlikte çözeceğiz dedi.

Yabancılar Çarşısı esnafının davetine katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, esnaf tarafından alkış ve çiçeklerle karşılandı. Yoğun ilginin yaşandığı buluşmada Başkan Mustafa Demir, Yabancılar Çarşısı Dernek Başkanı Alaattin Sayın, Oda Başkanı Olcay İnanç, Cami Dernek Başkanı Şamil Aymak ve Yabancılar Pazarı Spor Kulübü Başkanı Ali Akyüzden Çarşının durumuyla ilgili bilgi aldı.

FUAR, BATI PARK VE YABANCILAR PAZARI

Çarşı esnafına hitap eden Büyükşehir Belediye Başkanı Demir, kentin her alandaki sorunlarına tek tek neşter vurmaya başladıklarını, yakın gelecekte Samsunda önemli değişim ve gelişimlerin yaşanacağını söyledi. Başkan Demir, Seçim kampanyası sırasında ne söylediysek ona göre hareket ediyor, ona göre çalışıyoruz. Başkan seçildikten sonra başka türlü konuşmak bizim fıtratımızda yok. Söz verdiğimiz ve konuştuğumuz tüm sorunlarla ilgili başlattığımız çalışmalar sürüyor. Bunlardan birisi de Samsun Fuarı. Fuar alanını yeniden inşa edeceğiz demiştik. Bununla ilgili önemli mesafe kat ettik. Kentsel Dönüşümü başlattık. Gülsan Sanayi ile ilgili proje üzerinde çalışılıyor. Doğu Park ve arkasından Yabancılar Pazarını da içine alan yeni bir konsept planlıyoruz. Bunlar devasa projeler. Yabancılar Pazarı da fuar alanının merkezi olacak. Ancak biraz zamana ihtiyacımız var dedi.

YENİDEN İNŞA EDİLİRSE NASIL OLUR?

Kent merkezinin dizaynına ilişkin projeler hakkında çarşı esnafını bilgilendiren Başkan Mustafa Demir, şöyle devam etti:

Hizmet yapanın önünde engel yok. Bizim ana felsefemiz, yaptığımız ve yapacağımız hizmetlerin belediyeye, esnafa ve vatandaşlara yarayacak şekilde sunulmasıdır. Bu noktada Merkez Samsun dediğimiz Cedit ile Canik arasında kalıcı, akılcı ve vizyoner projelerle yeni bir inşa sürecine giriyoruz. Şehir merkezini topyekün ihya edeceğiz. Yabancılar Çarşısı ile ilgili projemizi sizlerle paylaşacağız. Mevcut haliyle ne yapılabilir, yeniden inşa edilirse nasıl olur? Bunları proje kapsamında konuşacağız. Buradaki yapıyı ve esnafımızı yeni konsept projesine entegre edeceğiz.  İnşallah çok özel bir statüde hizmet veren esnaf olacaksınız. Çatı sorunun çözülmesi noktasında fizibilite çalışması yapıp maliyetleri çıkaracağız. Sonra oturup sizlerle konuşacağız. Buranın sorunlarını da birlikte çözeceğiz.

SAATHANE, MARKA PROJE OLACAK

Saathane Meydanı Projesi ile ilgili de açıklamalarda bulunan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Saathane Projesi çok çetrefilliydi. Orada yargı süreci vardı. Esnafla mutabakata vardık ve şuan proje hazırlıyoruz. Bu bölgede Samsunu ciddi anlamda markalaştıracak bir doku oluşturacağız. Her şeyi anlaşma ve helalleşmeyle yapıyoruz. Doğrunun önünde engel yok. Samsun, dünyanın en güzel şehirlerinden bir tanesi. Bu şehri, geleceğe hep birlikte taşıyacağız dedi.SAMSUNDA 20 YILDIR BEKLENEN KENTSEL DÖNÜŞÜM ÇALIŞMALARI BAŞLADI

18.11.2019 12:21

Samsunda Saitbey, Ulugazi ve Kökçüoğlu (Anadolu, Zeytinlik, Kadıköy) Mahallelerinde gerçekleştirilecek kentsel dönüşüm çalışmaları için Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) ile firma arasında protokol imzalanırken, hak sahipleriyle görüşmeler başladı. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Samsunun 20 yıldır beklediği kentsel dönüşüm başlıyor dedi.

Samsunun İlkadım ilçesinde Saitbey, Ulugazi ve Kökçüoğlu Mahalleleri sınırları içerisinde afet bölgesi ilan edilen 79,5 hektarlık alanda gerçekleştirilecek kentsel dönüşüm çalışmaları şantiye kuruldu. Büyükşehir Belediyesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve TOKİ arasında gerçekleştirilen görüşmeler tamamlanırken kurumlar arasında söz konusu 3 mahallede kentsel dönüşüm çalışmalarının başlatılması için protokol imzalandı.

 Kentsel dönüşüm çalışmalarını gerçekleştirecek firma yetkilileri ile Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak başkanlığında yapılan son toplantıda tüm detaylar masaya yatırıldı. Toplantının ardından 3 mahallede inceleme gezisi düzenlendi. Yapılan incelemelerde arazi yapısı ve mevcut yapılaşmalar tespit edildi. Arazide ölçümler, tapu bilgileri, binalara ilişkin belgelerin toplanması çalışmalarına başlandı.

  Samsunun 20 yıldır beklediği kentsel dönüşüm başladı

 Kentsel dönüşümün başlaması konusunda açıklamalarda bulunan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Samsunda aşağı yukarı 15-20 yıldır kentsel dönüşüm noktasında ciddi bir beklenti vardı. Cedit bölgesinden Canik ilçesinin sınırları içerisinde kalan Samsun’un asıl ana merkezi olan alanda neredeyse tüm mahallelerde ciddi bir kentsel dönüşüm ihtiyacı vardı. Biz özellikle Canik te Gaziosmanpaşa, Soğuksu Mahalleleri, İlkadım da Hastanebaşı, Zeytinlik, Anadolu, Kökçüoğlu, Saitbey, Kadıköy ve Fatih Mahallelerine varana kadar o bölgeyi kapsayacak çalışmalarımızı tamamladık. Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum da seçim çalışması döneminde buralarda incelemelerde bulunmuştu. Bunun akabinde zor olan o çalışmaları tamamladık, bakanlığımızla mutabakata vardık. Bakanlık da firmayı belirledi, firma da Samsuna geldi. Şu anda çalışmaya başladı. Rezerv alan çalışmalarında oluşturulan projeyi de ocak ve şubat ayı içerisinde ihale edeceğiz. Samsun’un 20 yıldır beklediği kentsel dönüşümü de böylece başlamış oldu. Fiili olarak da proje ihalesini de 2020 yılının başında gerçekleştireceğiz diye konuştu.

Dönüşecek konutlarla ilgili de bilgi veren Başkan Mustafa Demir, Çevre ve Şehircilik Bakanlığına çok teşekkür ediyoruz. Yetkin kadrosunu ve bütün imkanlarını seferber ettiler. Biz de belediye olarak ilçe belediyeleriyle beraber proje içerisinde yer alıyoruz. Samsun’un yerel yönetimler tarihinde dönüm noktası olacaktır. TOKİ aracılığıyla bakanlığımız fiiliyata geçiriyor şeklinde konuştu.

  Yatay mimari olacak

Kentsel dönüşüm kapsamına uğrayan alanların yeniden planlanması konusuna da değinen Demir, şunları söyledi:

 Kentsel dönüşüm çalışması benim iyi bildiğim bir konu. Bakanlık dönemimde Türkiye gündemine yasa olarak çalışmasını yapan kişiyim. Dolayısıyla rezerv alandaki projelerin ihale edilmesiyle dönüşecek olan alanlara mülkiyet taşıyacağız. Yani insanlarımızla görüşerek, ikna ederek, kendi mevcut ellerindeki dairelerini, mülklerini veya binalarının değerini tespit edip, onlara ihale edilen projeden takas yapmış olacağız. Bu yapacak olduğumuz plan, çok önemli. Partimizin ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan öncülüğünde yatay mimari kavramına uygun Samsunun o bildiğimiz ana merkezindeki mahalleleri yeniden planlayıp, şehrimize ve insanlarımıza kazandırmış olacağız.BAŞKAN MUSTAFA DEMİR: SAMSUN OLUMSUZ ETKİLENİYOR KÜRESEL ISINMA UYARISI!

18.11.2019 12:12

Küresel İklim Değişikliği ve Samsun Konferansında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Karadenizde en güzel coğrafyaya sahip şehrimiz son yıllarda iklim değişikliğinden olumsuz yönde etkilenmeye başladı dedi

Başkan Mustafa Demir: Samsun olumsuz etkileniyor

KÜRESEL ISINMA UYARISI!

Küresel İklim Değişikliği ve Samsun Konferansında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Karadenizde en güzel coğrafyaya sahip şehrimiz son yıllarda iklim değişikliğinden olumsuz yönde etkilenmeye başladı dedi

Samsun Üniversitesinin düzenlediği ve İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Miktad Kadıoğlunun konuşmacı olarak yer aldığı Küresel İklim Değişikliği ve Samsun Konferansına katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Samsun, son yıllarda küresel iklim değişikliğinden olumsuz yönde etkilenmeye başladı dedi.

Küresel İklim Değişikliği ve Samsun Konferansı, Ömer Halis Demir Çok Amaçlı Salonunda yapıldı. Vali Yardımcısı İbrahim Avcı, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Canik Belediye Başkanı İbrahim Sandıkçı, Meteoroloji 10uncu Bölge Müdürü Yücel Yüce, Samsun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydın ile çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldığı konferansta İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Miktad Kadıoğlu, Karadenizin en büyük metropol şehri Samsunun küresel ısınmadaki konumuna ilişkin bir sunum gerçekleştirdi.

SAMSUN, SU PROBLEMİ YAŞAYABİLİR...

Samsunun 2023 projeksiyonu başta olmak üzere orta ve uzun vadede karşılaşacağı iklimsel değişikliklere dikkat çeken  Prof. Dr. Miktad Kadıoğlu, Samsun, su potansiyeli bakımından şanslı olmasına rağmen küresel ısınma artışına bağlı olarak gelecekte su problemi ile karşı karşıya kalabilir uyarısında bulundu ve bu yönde alınması gereken tedbirleri anlattı.

TERME VE SALIPAZARI'NDAKİ YAĞIŞLAR

Konferansta bir konuşma yapan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir ise, küresel ısınma ve iklim değişikliğinin dünyanın en önemli sorunları haline geldiğini belirtti. Demir, şunları söyledi:

Hepimiz için en önemli konu insan sağlığıdır. Sağlığın dışında da her şey boştur. Küresel ısınma ve iklim değişikliği,  insan sağlığından da önemli bir konu haline geldi. Çünkü toplumları topyekün tehlikeye götüren fiili durum söz konusudur.  Samsun, Karadenizin en özel coğrafyasıdır. Bu nedenle iklim değişikliğinin farkında değiliz ama çok etkileniyoruz. Bu sene Terme ve Salıpazarı ilçelerimizde yaşanan sel olaylarında bir gecede metrekareye 205 kilogram yağış düştü. Ondan kısa bir zaman önce de bölge, metrekareye 140 kilogram yağış aldı. Bu tamamen iklim değişikliğinin meydana getirdiği bir olaydır. Afet sonrası ortaya çıkan maddi zarar, selden önce almamız gereken tedbirlere harcanacak yatırımdan çok daha fazla oldu. Dünyada iklim değişikliğine sebebiyet veren her şeyi geri kazanmak için kat kat fazlasını harcayacağız. Muhtemelen de çok zorlanacağız. Konu bu kadar önemli ve hassas.

SAMSUN ÜNİVERSİTESİ'NE ÖVGÜ

Konuşmasında Samsun Üniversitesi nin çalışmalarından övgüyle söz eden Başkan Mustafa Demir, Samsun Üniversitesi yeni kurulmasına rağmen sayın rektörümüzün başkanlığında çok güzel hizmetlere ve çalışmalara imza atıyor. Üniversitemize böyle bir program başlattığı için de çok teşekkür ediyorum. 2 nci yılında olmasına rağmen Samsun Üniversitesi, hocalarımızın gayretiyle çok önemli bir yere geldi. Gelecek yıllarda çok daha iyi yerlere geleceğini göreceğiz. Büyükşehir Belediyesi olarak Samsun Üniversitesi ile iş birliği içerisinde şehrimizi birlikte daha güzel yerlere getireceğiz dedi.SAMULAŞTAN İLKOKUL ÖĞRENCİLERİNE TOPLU ULAŞIM EĞİTİMİ

18.11.2019 12:07

Toplu taşıma araçlarında uyulması gereken kurallar ve davranış şekillerine ilişkin bilinçli nesiller yetiştirmeyi hedefleyen Samsun Büyükşehir Belediyesi SAMULAŞ Genel Müdürlüğü, yürüttüğü proje ile öğrenci eğitimlerine devam ediyor.

SAMULAŞtan İlkokul Öğrencilerine Toplu Ulaşım Eğitimi

Toplu taşıma araçlarında uyulması gereken kurallar ve davranış şekillerine ilişkin bilinçli nesiller yetiştirmeyi hedefleyen Samsun Büyükşehir Belediyesi SAMULAŞ Genel Müdürlüğü, yürüttüğü proje ile öğrenci eğitimlerine devam ediyor.

Toplu ulaşım araçlarında yaşanan davranış sorunlarına çözüm bulmaya çalışan SAMULAŞ Genel Müdürlüğü,  geleceğin ebeveynleri olacak çocukları bilinçlendirmek için eğitim seferberliği başlattı. Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğünün de destek verdiği Gelecek Nesiller Bilinçleniyor Projesi kopsamında SAMULAŞ eğitmenleri, öğrencilerle 4. Kez buluştu.

Startı Fahrettin Ulusoy İlkokulunda verilen projede her hafta bir ilkokul ziyaret edilerek öğrencilere görsel bilgiler veriliyor. Atakent İlkokulu ve Balaç İlkokulunun ardından SAMULAŞ eğitmenleri, bu hafta da Atakum Pelitköy Şehit Onbaşı Yücel Ünsal İlkokulu öğrencileriyle bir araya geldi. Okulun konferans salonunda ilkokul öğrencilerine toplu ulaşım araçlarını tanıtarak, kente, çevreye ve kent ekonomilerine faydalarını anlatan eğitmenler ardından otobüs ve tramvayların güvenli kullanılması, seyahat halinde uymaları gereken kurallar ve nasıl davranacakları konularında bilgi verdi.

Neşeli geçen eğitimde sorulara heyecanla cevap veren öğrenciler, otobüs ve tramvay maketlerine de büyük ilgi gösterdi. Öğrenciler, maketlerde şoför ve vatman olabilmek için birbiriyle yarıştı. Eğitimin ardından edindikleri bilgilerin işitsel ve görsel hafızalarında kalıcı yer alması için otobüslerle şehir gezisine çıkarılan öğrenciler, tramvaylarla da seyahat etti. SAMULAŞ hafif raylı sistem işletmesi ile bakım atölyesini de ziyaret ederek öğrenciler, son olarak teleferikle de seyahat etti. 

Toplu taşıma eğitiminin önemine dikkat çeken sınıf öğretmeni Şenol Gülhan, SAMULAŞ eğitiminin çok yararlı olduğunu söyledi. Gülhan, Bu tür eğitimlerin her okulda verilmesi lazım. Çocuklarımız toplu taşıma araçlarına binerken ve inerken güvenlik ve genel kurallara uymaları gerekiyor. Ayrıca seyahat halindeyken de büyüklerine yer verme bilinci kazanmaları gerekiyor. O nedenle böyle bir eğitim projesi başlatan SAMULAŞı tebrik ediyorum. şeklinde konuştu. 

Pelitköy Şehit Onbaşı Yücel Ünsal İlkokulu Müdürü Kadir Hapakaz ise otobüs ve tramvaylarda büyüklere saygının giderek azaldığını belirterek, bu tür sıkıntıların gelecekte yaşanmaması adına projenin büyük önem taşıdığını kaydetti. Müdür Hapakaz, Toplu taşıma araçları çok sık kullanan birisiyim. İnsanlarımızdan kaynaklanan çok eksiklikler ve yanlışlıklar görüyorum. Mavi koltuklarda gençler otururken yaşlıların, engellilerin, çocuklu bayanların ve hastalarımızın ayakta seyahat etmeleri beni çok rahatsız ediyor. Demek ki bir yerde hata var. Bu sorunun gelecekte yaşanmaması adına proje çok önemli. Böyle bir projeye ve eğitime hakikaten büyük ihtiyaç olduğunu görüyor ve destekliyorum. Çünkü eğitim, küçük yaşta verilmelidir. SAMULAŞ da zaten ulaşımda güzel çalışmalara imza atıyor. İnşallah çocuklarımız bilinçli yetişecek ve nasıl yolculuk öğrenecek. Tebrik ediyor, başarılar diliyorum.  ifadelerini kullandı.