Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


ÖĞRENCİLERE TOPLU TAŞIMANIN FAYDALARI ANLATILIYOR

06.12.2019 10:54

SAMULAŞ bilgilendirmeye devam ediyor. Samsun Büyükşehir Belediyesi SAMULAŞ Genel Müdürlüğü, ilköğretim okulu öğrencilerine toplu taşıma araçlarında uyulması gereken kurallar ile toplu ulaşımın kente, çevreye ve ülke ekonomisine sağladığı faydalar anlatıldı.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Proje Ulaşım İmar İnşaat Yat. San. ve Tic. A.Ş.(SAMULAŞ), Gelecek Nesiller Bilinçleniyor projesi kapsamında ilköğretim okullarında sürdürdüğü eğitim çalışmalarına devam ediyor. Öğrencilere toplu taşıma araçlarında uyulması gereken kurallar ve toplu ulaşımın kente, çevreye ve ülke ekonomisine sağladığı faydalar anlatıldı. 

TOPLU ULAŞIMDA NASIL HAREKET EDİLMELİ

Bugünün küçükleri yarının büyükleridir düşüncesiyle planlanan proje kapsamında, bu hafta Atakent Ortaokulu öğrencileri ile bir araya gelindi. Okulun Konferans salonunda ilkokul öğrencilerine toplu ulaşım araçlarını tanıtarak, kente, çevreye ve kent ekonomilerine faydalarını anlatan eğitmenler ardından otobüs ve tramvayların güvenli kullanılması, seyahat halinde uymaları gereken kurallar ve nasıl davranacakları konularında bilgi verdi.

PROJEYİ DESTEKLİYORUZ

Toplu taşıma eğitiminin önemine dikkat çeken Sınıf öğretmeni Neşenur Aydın, Yaptığınız projeyi destekliyoruz. Toplu taşımayı bilmeyen ve binmeyen çocuklar var. Onun için bu hizmet daha fazla okula götürülmeli ve uygulanabilir hale getirilmeli. Bundan sonra çocukların tramvay, otobüs gibi toplu taşıma araçlarının kullanımında daha dikkatli ve duyarlı olacağını düşünüyorum. Ayrıca ilginizden dolayı sizlere çok teşekkür ediyorum. Güzel bir hizmet, güzel bir proje. Devamını da başarıyla sağlamanızı diliyorum. ifadelerini kullandı.ULUSLARARASI SÜRDÜRÜLEBİLİR ŞEHİRCİLİK KONFERANSI SAMSUN DA YAPILACAK

06.12.2019 10:52

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen Sürdürülebilir Bir Gelecek İçin Ortaklık Projesi kapsamında düzenlenen Ulusal Sürdürülebilir Şehircilik Konferansı 2 Aralık Pazartesi günü Samsunda başlayacak.

Samsun Büyükşehir Belediyesi,  Türkiye ve Avrupa Birliği Arasında Şehir Eşleştirme Hibe Programı kapsamında 15 Ocak tarihinden itibaren yürüttüğü Sürdürülebilir Bir Gelecek için Ortaklık projesi, çalışmalarına devam ediyor. Bu kapsamda düzenlenen Ulusal Sürdürülebilir Şehircilik Toplantısı, 2-3 Aralık 2019 tarihlerinde Samsun Büyükşehir Belediyesi Çok Amaçlı Salonunda gerçekleştirilecek. AB Türkiye Delegasyonu Başkanı, Büyükelçisi Christian BERGERin katılımıyla gerçekleştirilecek olan konferansta akıllı şehir, kentsel dönüşüm, çevre ve iklim değişikliği konuları konuşulacak.

2 gün sürecek olan konferansın ilk gününde sürdürülebilir şehirler başlığı altında sunumlar gerçekleştirilecek. İkinci gün ise Sürdürülebilir Ortaklık başlığı altında yurtdışından gelen kurumlarla Samsun ve Türkiyenin çeşitli kurumlarından katılan uzmanların fikir alışverişi yapabilecekleri ve ileriye dönük yeni proje fikirleri gerçekleştirebileceği ortam sağlamak amacıyla yuvarlak masa çalışmaları yapılacak.BÜYÜKŞEHİR ANAKENTTE DÖNER HAZIRLIĞI

06.12.2019 10:50

Samsun Büyükşehir Belediyesi Anakent Spor Kulübü, pazar günü karşılaşacağı Berlin Döner Antalyaspor maçına hazırlanıyor. 3-0lık Kahramankazan galibiyeti ile moralleri yerinde olan Büyükşehir Anakent Bayan Voleybol Takımı, Berlin Döner engelini geçip Nevşehire daha güçlü gitmek istiyor.

Kıyasıya mücadele yaşanan Voleybol Kadınlar 1. Ligi B Grubu takımlarından Samsun Büyükşehir Belediyesi Anakent Spor Kulübü,  kendi evinde kazandığı Ankara Kahramankazan Belediyespor Kadın Voleybol Takımı galibiyeti sevincini geride bıraktı. 9. haftada yine kendi evinde 6 puanla 11. sıradaki Berlin Döner Antalyasporu ağırlayacak olan Kırmızı-Beyazlı ekip, müsabaka öncesi hazırlıklarını sürdürüyor.

16. puanla 4. sıraya yerleşen Büyükşehir Anakent, Berlin Döner Antalyasporu mağlup ederek liderle puan farkını 5e indirmenin hesaplarını yapıyor. Kulüp binasında yapılan idmanda fizik kondisyon ve blok çalışması yapan bayan voleybolcular, Berlin Döner engelini aşacaklarından emin görünüyor.

1 Aralık Pazar Günü Samsun Mustafa Dağıstanlı Spor Salonunda oynanacak müsabakayla ilgili değerlendirme yapan Samsun Büyükşehir Anakent Baş Antrenörü Taşkın Taşkıran, oyuncularının hırslı olmasının kendisini mutlu ettiğini belirtti. Kahramankazan müsabakasında çok önemli 3 puana sahip olduklarını dile getiren Taşkıran, Biz güçlü bir takımız. Oyunlarım hepsi de çok profesyonel. Biz takım olarak voleybolu en iyi oynayan, izleyenlere keyif aldıran ve sonuç olarak da kazanan taraf olmak istiyoruz. Bu sebeple hazırlıklarımızı sürdürüyoruz. Berlin Döner Antalyaspor da iyi bir takım. Sahaya centilmence çıkıp performansımızı ve kalitemizi ortaya koyacağız. Her takım galip gelmek ister ama hak eden kazanacaktır. İfadelerini kullandı.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Anakent Spor Kulübü, Berlin Döner Antalyaspor müsabakasına kaptan Bahar Ekinci, Zehra Tönge, Dilara Yılmaz, Zehra Coşkunsu, Berrak Deniz Kakaşçı, Gülcan Akyıldız, Gülbahar Karagöz, Bahar Ekinci (Kaptan), Maedeh Borhani Esfahani (İran Kadın Milli Takım Kaptanı), Duygunur Doğan, Aslı Türker, Azra Çilez ve Hilal Duyar'dan oluşan 12 kişilik kadroyla çıkacak.2020 PROJELERİ HAYATA GEÇİRECEĞİMİZ YIL OLACAK

06.12.2019 10:20

İlkadım ilçesinin en önemli sorunlarının kentsel dönüşüm, ulaşım ve otopark olduğunun altını çizen Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Mustafa Demir, 2020 projelerimizi hayata geçirdiğimiz yıl olacak dedi.

İLKADIM KENTSEL DÖNÜŞÜM İLE NEFES ALACAK

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Mahalle Buluşmaları kapsamında İlkadım İlçesinde hançerli mahallesi sakinleriyle bir araya geldi. Mahalle halkının sorunların dinleyen Başkan Demir, Kentsel dönüşüm, ulaşım ve otopark sorunu çözdüğümüzde ilkadım İlçemiz nefes alacak dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, AK Parti İlkadım İlçe Başkanı Oktay Avcılar ile büyükşehir belediyesi meclis üyelerinin katılımıyla gerçekleştirdiği Hançerli mahalle buluşması, Tuğlu Kafede yapıldı.  Mahalle halkıyla sohbet eden Başkan Mustafa Demir, kentsel dönüşüm, ulaşım ve otopark başta olmak üzere hazırlıkları devam eden projelerle ilgili bilgiler verdi.

2020 de KENTSEL DÖNÜŞÜM BAŞLIYOR

Kentsel dönüşüm çalışmalarına başladıklarına vurgu yapan Başkan Demir, Samsunda aşağı yukarı 15-20 yıldır kentsel dönüşüm noktasında ciddi bir beklenti vardı. Cedit bölgesinden Canik ilçesinin sınırları içerisinde kalan Samsunun asıl ana merkezi olan alanda neredeyse tüm mahallelerde ciddi bir kentsel dönüşüm ihtiyacı vardı. Biz özellikle Canikte Gaziosmanpaşa, Soğuksu Mahalleleri, İlkadımda Hastanebaşı, Zeytinlik, Anadolu, Kökçüoğlu, Saitbey, Kadıköy ve Fatih Mahallelerine varana kadar o bölgeyi kapsayacak çalışmalarımızı tamamladık. Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum da seçim çalışması döneminde buralarda incelemelerde bulunmuştu. Bunun akabinde zor olan o çalışmaları tamamladık, bakanlığımızla mutabakata vardık. Bakanlık da firmayı belirledi, firma da Samsuna geldi. Fenişlerinin eski şantiyesinin bulunduğu alanda şantiyesini kurdu. Şu anda çalışmaya başladı. Rezerv alan çalışmalarında oluşturulan projeyi de şubat ayı içerisinde 1200 konutu ihale edeceğiz. Samsun’un 20 yıldır beklediği kentsel dönüşümü de böylece başlamış oldu. Fiili olarak da proje ihalesini de 2020 yılının başında gerçekleştireceğiz diye konuştu.

ULAŞIMI ÇÖZECEĞİZ

Kenti içindeki toplu ulaşım sorunu çözmeye yönelik çalışmalara başladıklarını ifade eden Başkan Mustafa Demir, Doğruyu yapmanın önünde engel yok. Toplu ulaşım noktasındaki sorunları birinci önceliğimiz olan halkımızın huzuru, güvenliği ve rahatı doğrultusunda çözeceğiz. En az zahmetle ve en uygun maliyetle insanlarımızı nasıl taşırız konusunda çalışacağız. Toplu ulaşım araçlarına ilişkin sistem doğru kurgulanmadığı için maliyet yüksek. Halk otobüslerinde kalite düşmüş. Onları çağırıp konuşacağız. Doğru olana herkes Evet demek zorunda. Eskisi gibi yaptım oldu demeyeceğiz. Adaletli bir şekilde istişare ile çözeceğiz. dedi.

TRAFİK VE OTOPARK SORUNU KALMAYACAK

Minibüs terminalinde uygulama projesinin bittiğini vurgulayan Başkan Demir; Minibüs ve hususi araçları Nisan ayına kadar sayacağız. Çünkü trafiği ona göre düzenleyeceğiz. O zaman Samsun, eski cıvıl cıvıl haline geri dönecek. Otoparkla ilgili Subaşının orda projemiz bitmek üzere.  Asansör kısmı bitti inşaat kısmı hazırlanıyor. Katkı otoparkı biran önce kazandırmak istiyoruz. Eski tarihi bir çeşme varmış zamanında, onu yapacağız. Anakent iş merkezinin kamulaştırma çalışmalarını başlattık. Orayı yıkıp katlı otopark yapacağız. Otopark sorunun çözeceğiz. İlkadım Belediye binasının yazısını yazdık. Orayı alıp yıkıp, alttan ve üstten girilecek şekilde otopark yapacağız. Yaptığımızda o bölge rahatlayacağız. Ayrıca çiftlik bölgesinde tespitlerimizi yapıyoruz. Adaları kamulaştırıp yıkıp otopark yapacağız. Çiftliğin trafiğe açılıp açılmamasıyla ilgili anket çalışmasına bu hafta sonu başlıyoruz. İnsanlarımızın çoğu trafiğe açın derse açacağız. Açmayın derse açmayacağız. Akıllı trafik yönetimleri üzerinde çalışıyoruz. 4 kavşakta uygulama projelerine başlayacağız. Ufak göbekleri kaldıracağız. Optik okuyucular araç trafiği sayacak ve ışıkları ona göre ayarlayacak. Sistem yeşil ışığı kendisi ayarlayacak. Dolayısıyla trafik bayağı rahatlayacak.  diye konuştu.

TİCARET VE TURİZM CANLANACAK

Ticareti ve turizmi canlandırmaya yönelik çalışmalardan da bahseden Başkan Demir; Saathane esnafı ile anlaştık. Yeni proje meclise gelecek. Oraya tarihi iki katlı doku yapacağız. Eski kapalı çarşı gibi harika olacak. Büyükşehir belediye binasını yıkınca orası tam bir ticaret merkezine dönüşecek. Turizm konusunda Ladikte, Kapıkayada, Vezirköprüde, Ayvacık’ta çalışmalarımız devam ediyor. Teleferikle ilgili ön tespit raporu geldi. Müthiş manzaraya sahip Canik bölgesine Türkiyenin en uzun ve en iyi teleferiğini yapacağız. Turist çekmek ve insanlarımızın kullanması için güzel bir hizmet olacak. ifadelerini kullandıBAŞKAN DEMİR DEN TERME YE MÜJDE ÜSTÜNE MÜJDE

06.12.2019 10:10

Terme yeni bir kimlik kazanacak. Terme İlçesi nde yapılan yatırımları ve planlanan çalışmaları yerinde inceleyen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Belediye Hizmeti Binası, Kaymakamlık Kampüsü, Otel ve Kongre Merkezi, 25 metrelik yeni bulvar yolunu projelerini hayata geçireceklerini belirterek, Bu projeler ile Terme yeni bir kimlik kazanacak dedi.

Samsun il genelinde ilçe belediyeleriyle birlikte adeta hizmet seferberliği başlatan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, çalışmaları yerinde incelemeyi ihmal etmiyor. Başkan Mustafa Demir, beraberinde Fen İşleri ve SASKİ şube müdürleri ile birlikte Terme İlçesinde incelemelerde bulundu. Terme Belediye Başkanı Ali Kılıçında eşlik ettiği ziyarette Mustafa Demir, cadde ve sokaklarda yapılacak yol çalışmalarıyla ilgili yetkililerden bilgi aldı. İncelemelerin ardından Termenin Gölyazı mahallesinde vatandaşlarla bir araya gelen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Demir, ilçede hayata geçirilecek yatırım ve projeleri anlattı.

2020 DE 75 KM YOL YAPILACAK

264 km yol ağı bulunan ilçede 4 ayda 40 km yol yaptıklarının altını çizen Başkan Demir, 2020 yılında planlanan yol uzunluğu ise 75 km. İlçedeki her cadde ve sokağın adeta yeniden yapılması gerekiyor. Allah ın izniyle adım adım yapacağız. Yeni yapılacak yolların standardı yüksek olacak. Düz arazide genellikle 20 cm kalınlığında ve 6 metre genişliğinde beton yol yapacak, yanlarına kanallarını da döşeyeceğiz.  Sıcak asfalt olması gereken yerlere asfalt dökeceğiz. Fen işleri şube müdürlüğümüz ile detaylı planlama yapıyoruz.  Önümüzdeki yıl ilçede yapacağımız tüm alt yapı yatırımlarını size bildireceğiz. bilgisini verdi.

İLÇEYİ DEĞİŞTİRECEK YOL

Termenin ulaşımına ve gelişime büyük fayda sağlayacak 25 metrelik bulvarı yapmak istediklerini ifade eden Demir, Mevcut bulvarlarda düzenleme yapacağız. Ama söz konusu bulvar yapıldığında ilçenin şehircilik konsepti değişecek. Modern ve güzel hale gelecek, çağ atlayacak. O bulvarla birlikte Termeyi yeniden inşa edeceğiz. Meydanı açacağız. Otoparklar konusunda elimizden geldiği bütün gayreti sarf edeceğiz. Kaldırımlara park eden araçlardan insanlarımız yürüyemiyor. Terme gibi bir ilçede böyle bir şey olamaz. Bu işin üzerine kararlılıkla gideceğiz. İlçedeki okulları dışarı taşıyarak merkezi her anlamda rahatlamalıyız. Boşalacak alanların altı otopark, üstü park olabilir. dedi.

SELE KARŞI BARAJ ÖNLEMİ

Termede bir daha sel felaketinin yaşanmaması için DSİnin baraj çalışmasına başladığını belirten Başkan Demir,  Yaşanan sel afeti, Termede planladığımız projelerimizi ve çalışmaları ciddi oranda aksattı. İçme suyu alt yapımız devre dışı kalmıştı. Bunları adıma adım rehabilite ederek, planlı yapım sürecine başladık. 76 iş makinesini bu bölgeye yığdık. DSİ ile baraj çalışması başlattık. Ödeneğini gönderdik. Arkasından yarısı tamamlanan depolama alanını tamamlayacağız. diye konuştu.

YENİ PROJELERİ ANLATTI

Belediye Hizmet Binasını ve kaymakamlığı Fiskobirlik caddesine taşıyacaklarını açıklayan Mustafa Demir, Hastaneye komşu olan itfaiyeyi aşağıya kaydırarak mevcut itfaiye alanına camiyi taşımaya, boşalacak cami yerini de hastanenin otoparkı olarak hizmet vermesine karar verdik. Gerekli talimatları vereceğim. Yeni sanayinin alt yapısını planlıyoruz. 2020 sonuna kadar bitirerek sanayi esnafına kazandıracağız. Eski hastanenin bulunduğu yerin turizm, otel kongre merkezi olması için yazısını yazdık.  Plan tadilatı ile ilgili çalışıyoruz. Samsun ile Ordu arasında Terme, sanayi, ticaret, kültür ve turizm merkezi haline dönüşecek. Turizm denildiğinde akla ise Gölyazı geliyor. Burada Karavan Turizm Merkezi projesini başlattık. Şuan uygulama projesi çiziliyor. Önümüzdeki hafta Türkiyenin en önemli mimarlarından biri gelecek ve bu konuyu görüşeceğiz. Projeyi tam bir turizm ve rekreasyon alanı tarzında genişletmeyi planlıyoruz. Bu yatırımları 4.5 yıl içinde tamamladığımızda büyük bir fark ortaya çıkacak.  açıklamasını yaptı.

HİZMETİ ALLAH RIZASI İÇİN YAPIYORUZ

Vatandaşlarla sohbet de eden Başkan Demir, sözlerini şöyle tamamladı: İşi iş değil, işi insan yapıyor. Ne kadar çok çalışırsak sizlere o kadar faydalı oluruz. Israrla işin peşinde koşarsak, dakik ve seri hareket edersek, bunları da akılla kumanda edersek ne olur? Arkasına gayreti tak, Allahın izniyle çözemeyeceğimiz sorun kalmaz. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi için Samsun önemli, Samsun için de Terme önemli. Hizmeti de Allah rızası için yapıyoruz. Hiç bir hizmet durduğu yerde olmuyor. Çalışarak oluyor. Önümüzdeki dönemi en verimli, hizmet noktasında en başarılı şekilde geçireceğiz. Sizin için koşturduğumuzdan asla şüphe etmeyiniz.