Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


SAMSUN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ NDEN DEV PROJELER

15.01.2019 13:18

BAFRAYA HİZMET YAĞDI! 

Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, Bafra İlçesine 3 Mayıs 2018 tarihinden bu yana adeta hizmet yağdığını belirterek, Bafra, 2019 ve 2020 yıllarına sorunlarını büyük ölçüde çözmüş olarak girecek dedi

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, Bafrada, Kızılırmak Seddesi, şehirlerarası terminal, atık su arıtma tesisi projeleri ile turizme yönelik yatırımların tüm hızıyla sürdüğünü belirterek, Özellikle altyapı, yol, kaldırım, aydınlatma gibi bir çok hizmeti tamamladık dedi.

Büyükşehir Belediyesi, Zihni Şahin başkanlığında özellikle son 7 ayda ilçelerde adeta yatırım ve hizmet seferberliği başlattı. Bu yatırım ve hizmet seferberliğinden en çok faydalanan ilçelerin başında ise Bafra geldi. Büyükşehir Belediyesi, kentin geleği için hayati önem taşılan Kızılırmak Seddesi, Şehirlerarası Terminal, Atık Su Arıtma gibi dev projelere hız kazandırdı. Ayrıca ilçe genelinde bir çok yol, kaldırım ve aydınlatma çalışması tamamlandı.

40 KİLOMETRELİK YENİ YOL
Bafrada yapılan ve yapılmakta olan proje ve yatırımlarla ilgili açıklamalarda bulunan Zihni Şahin, 3 Mayıs 2018 tarihinde göreve geldiğimiz günden itibaren her ilçemizde çok yoğun bir çalışma yaptık. Bu süreçte sıcak asfalt, beton yol ve satıh kaplama asfalt olmak üzere 500 kilometre yol inşa edilerek halkımızın kullanımına sunuldu. Her ilçemizde yaptığımız hizmet ve çalışmaları halkımızla paylaşıyoruz. Bafra ilçemizde de bu süre içerisinde 10 milyon lirayı aşan bir maliyetle 30 kilometre yol yaptık. Bu yetmedi, şimdi ise 17 milyon tutarında yaklaşık 40 kilometrelik yeni yol çalışması başlattık. İlçenin Yaşar Doğu ile Alaçam caddeleri ve Yeni Mezarlık yolu, Üçpınar yolu ve güzergahı olmak üzere çeşitli yerlerinde yoğun bir beton yol ve asfalt çalışması proje kapsamına dahil edildi dedi.

SEDDE PROJESİ, YENİ OTOGAR...
Başkan Zihni Şahin, ilçedeki bazı yatırımlarla ilgili ise şu bilgiyi verdi:

Bafra, yeni otogarına kavuşmak üzere. Tesisin yapımına başlandı. Katı atıkların bertaraf edileceği tesisi ise 8 milyon lira tutarında yatırım yaparak revize ettik. Kızılırmak Sedde Projesinin 2 etabını tamamladık. Jandarma Komutanlığı olarak bilinen noktadan başlayarak Gençlik Caddesi istikametinde Cumhuriyet Meydanına kadar, Alaçam ve Yaşar Doğu caddelerini de kapsayan tüm bölge, yeni aydınlatma sistemine kavuşuyor. Projenin ihalesi tamamlandı. Hasan Aslan Bulvarı, Süleyman Türk, Hasan Çakın, Yaşar Doğu ve Alaçam caddelerinde ise baskı beton kaldırım çalışmaları tamamlandı, sırada ağaçlandırma var. Bafra Kültür Merkezinin yapımı için geçtiğimiz günlerde ihaleye çıktık. Baframız kültür merkezine kavuşuyor.

8 AYDA 100 MİLYON LİRA!
Başkan Zihni Şahin, açıklamalarının son bölümünde, Bafra, 8 ayı aşkın gibi kısa sürede 100 milyon tutarında hizmete kavuşmuş olacak. İlçemize ve Bafralılara hayırlı olsun ifadelerini kullandı.BAŞKAN ZİHNİ ŞAHİN, DERSE GİRDİ, MİNİK ÖĞRENCİLERLE BULUŞTU.

15.01.2019 13:16

EĞİTİM, EN BÜYÜK GÜÇTÜR

 Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, ziyaret ettiği özel kolejde derse girdi, öğrencilerle sohbet etti, Eğitim, elimizdeki en büyük güçtür mesajını verdi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, Özel Samsun Sınav Kolejini ziyaret etti. Eğitim kurumunun kurucuları Osman Teber ve Adnan Demirci ile Özel Samsun Sınav Koleji Anadolu Lisesi Müdürü Ender Varol ile beraberindeki öğretmenler ile bir süre görüşen Zihni Şahin, ardından sınıfları ziyaret etti, öğrencilerle sohbet etti.


GELİŞİM, KALİTELİ EĞİTİM İLE OLUR

Başkan Zihni Şahin, ziyaretiyle ilgili yaptığı değerlendirmede, Bir eğitimci olarak belediye başkanlığı yaptığım her dönemde eğitime ayrı bir önem verdim. Çünkü ben, toplumların gelişmesi, ülkelerin ilerlemesinin kaliteli eğitim ile mümkün olduğuna inandım hep. Eğitim bu anlamda elimizdeki en büyük güçtür. Bunu çok iyi değerlendirmek zorundayız dedi.

FİZİK ŞARTLAR DÜZELDİ

Türkiyede eğitim şartlarının yaşanan zorluklara rağmen her geçen yıl daha da düzeldiğini söyleyen Zihni Şahin,Gerek kamu, gerekse özel okullarımızın fiziki şartları artık neredeyse mükemmele yakın. Özellikle kent merkezlerinde bu durum çok daha net görülüyor. Bugün de burada her yönüyle donanımlı bir eğitim kurumumuz olduğunu gördük. Çocuklarımızın geleceği için bu sıcak yuvayı kuran, onları bağrına basan değerli öğretmenlerimize teşekkür ediyorum diye konuştu.BAŞKAN ZİHNİ ŞAHİN, TEKNOLOJİ ZİRVESİ NDE KONUŞTU:MİLLİ VE YERLİ ÜRETİM ŞART!..

15.01.2019 13:15

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, Türkiyede yerli ve milli üretimin sürekli artış göstermesi şart. Bu şekilde kalkınmamız hızlanabilir ve gelişebiliriz dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, Samsun Üniversitesinin düzenlediği Milli Teknoloji Zirvesinin açılış programına katıldı. Yaptığı konuşmada, Milli ve yerli üretimin önemine vurgu yapan Zihni Şahin, Türkiyede yerli ve milli üretimin sürekli artış göstermesi şart. Bu şekilde kalkınmamız hızlanabilir ve gelişebiliriz dedi.

HİÇBİR ÜLKE OYUN OYNAYAMAZ!..

Samsun Üniversitesi tarafından düzenlenen ve 2 gün sürecek Milli Teknoloji Zirvesi, 19 Mayıs Gençlik Kampında başladı. Zirvenin açılış programına katılan ve bir konuşma yapan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, milli ve yerli üretim'in önemine değindi. Türkiyenin son yıllarda bu alanda çok önemli aşamalar kaydettiğini hatırlatan Başkan Zihni Şahin, Kendi üretimimizi kendimiz yaptığımız, ülke olarak ekonomik açıdan güçlü olduğumuz sürece hiçbir devlet ülkemiz üzerinde oyun kuramaz. Bu bakımdan gençlerimizin milli tekonoji ile ilgili farkındalıklarını artırmak amacıyla yapılan bu toplantıyı çok önemsiyorum dedi.

YERLİ MARKALAR ORTAYA ÇIKIYOR

Türkiyenin dışarıya döviz vermeden kendi üretimini yapması halinde çok daha kolay kalkınacağının altını çizen Zihni Şahin, Türkiye, ancak yerli üretimle kalkınmasını sürdürebilir ve genişletibilir. Sayın Cumhurbaşkanımızın ve hükümetimizin bu yöndeki büyük çabaları son yıllarda meyvelerini vermeye başladı. Başta savunma sanayi olmak üzere bir çok alanda yerli markalara sahip olmaya başladık. Ayrıca bir çok firmanın, işletmenin bu ilkeden yola çıkarak ihracat yapmaya başladığını görüyoruz. Tüm bunlar son derece sevindirici diye konuştu.

TEKNOLOJİ BAKANI DA KATILACAK

Açılış konuşmalarının ardından katılımcılar Milli ve Yerli Savunma Teknoloji Politikaları, Sivil Toplum ve Teknoloji Çalışmaları, Hava Savunma Sistemlerinin Gelişimi, Milli Savunma ve AR-GE gibi konularda sunumlarda bulundu. Toplantı yarın da Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varankın katılımıyla devam edecek.
BÜYÜKŞEHİR EKİPLERİ HER YERDE!..

14.01.2019 07:43

Samsunda Büyükşehir Belediyesine bağlı ekipler, gece boyunca yoğun kar altında kalan bölgelerde seferber edildi. Başkan Zihni Şahin, Mağduriyet yaşanmaması için Büyükşehir olarak her yerdeyiz. Tüm ekiplerimize teşekkür ediyorum dedi.

Samsunda Büyükşehir Belediyesi ekipleri, özellikle kırsal kesimlerde yoğun şekilde etkisini gösteren kar yağışı nedeniyle adeta seferber edildi. Dün gece boyunca karla mücadele eden ekipler yolda kalan araçları kurtardı, hastalar hastanelere taşındı, kapalı yolları açtı. Başkan Zihni Şahin, Mağduriyet yaşanmaması için Büyükşehir olarak ekiplerimiz her yerde görev yaptı. Tüm ekiplerimize teşekkür ediyorum mesajı yayımladı

TÜM EKİPLERE TEŞEKKÜR MESAJI

Dün akşam saatlerinde kar yağışının yoğunlaşmasıyla birlikte Büyükşehir ekiplerinin çalışmalarını yakından takip eden ve sosyal medya hesabından sürekli kamuoyunu bilgilendiren Başkan Zihni Şahin, Karla mücadele kapsamında ekiplerimiz fedakarca 7/24 çalışarak yollarımızın açılmasını, sağlık teşkilatımızla işbirliği yaparak hastalarımızın hastanelere sevkini ve yolda kalan araçların kurtarılmasını sağlamıştır. Tüm imkanlarımız gece ve gündüz seferber edilmiştir. Fen işlerimize, Tüm ekiplerimize, ilçe belediyelerimize, sağlık teşkilatımıza teşekkür ediyorum açıklamasında bulundu.

112 ACİLİ İŞ MAKİNELERİ TAŞIDI!

Yoğun yağışın özellikle yüksek kesimleri etkisi altına aldığını belirten Zinhi Şahin, Alaçam Köseköy Mahallesinde yolda mahsur kalan araçlar saat 22.00 itibariyle kurtarıldı. Alaçam Ortaköy Mahallesinde rahatsızlanan vatandaşımız, belediyemize ait iş makinesi ile birlikte giden 112 acil servis ekipleri tarafından alınarak saat 23.00 itibariyle hastaneye ulaştırılmıştır. Yakakent İlçesi Yassıdağ Mahallesinde mahsur kalan veteriner aracı ise birlikte saat 23.20 itibariyle kurtarılmıştır dedi.

DİĞER KURUMLARLA PLANLI ÇALIŞMA

Kar yağışının en çok etkisini gösterdiği yerlerden birisi olan Asarcık'ta kapanan Kavak yolunun 5 ayrı ekiple yoğun bir çalışma sonucu açıldığını da duyuran Başkan Şahin, Karla mücadele ekiplerimiz refüj mahallerinde yol açma çalışmalarını AFAD ve 112 Acil ambulans servisi iletişimiyle planlı şekilde sürdürdü. Kavak- Asarcık yolu yeniden ulaşıma açılarak hasta olan vatandaşlarımızın hastaneye ulaşımı sağlandı. Ladik Akdağ yolunda saat 06.00dan itibaren 1 adet greyder ve 1 kar bıçaklı tuzlama kamyonu devamlı çalıştırılmaya başlandı. Gece boyunca seferber edilen ekiplerimiz kar temizleme ve yol açma çalışmalarına bugün de devam ederken il genelinde herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması bizleri sevindirdi diye konuştu.Samsun Büyükşehir in Dijital Yolculuğu.

04.01.2019 07:19

AKILLI ŞEHİR SAMSUN! 
Samsun Büyükşehir Belediyesi ile Akıllı Şehir İşbirliği Protokolü imzalayan Huawei, konuyla ilgili muhteşem bir tanıtıma imza attı. Başkan Zihni Şahin, Çıktığımız bu yolculuk Samsun'u akıllı şehire dönüştürecek, halkımıza daha iyi bir yaşam sunacak dedi.
AMAÇ, DAHA YAŞANABİLİR, HUZURLU SAMSUN
Başkan Şahin ayrıca, Bu pilot uygulama, dijitalleşmenin ve akıllı şehir sistemlerinin şehir hayatına nasıl fayda sağlayabileceğini göstermekte sadece bir örnektir. ITS ile atılan küçük bir adım Akıllı Samsun için büyük bir adım. Hedefimiz Samsunun trafik ve diğer problemlerini hallederek daha yaşanabilir ve huzurlu kent haline gelmesini sağlamak. Bu yönde büyük çaba harcıyoruz. İnşallah hep birlikte faydasını göreceğiz diye konuştu.

Samsunda, başta trafik sorununa kökten çözüm getirerek kentin yaşam standardı kalitesini çok daha yükseklere çıkartmayı hedefleyen Büyükşehir Belediyesi, bu yönde dünya teknoloji devi Huawei ile imzaladığı Akıllı Şehir İşbirliği Protokolünün meyvelerini almaya başladı. Dev teknoloji şirketi bu yönde muhteşem bir tanıtım filmine imza atarken Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahinden, Çıktığımız bu yolculuk Samsunu akıllı şehire dönüştürecek, halkımıza daha iyi bir yaşam sunacak açıklaması geldi.

SAMSUN, DİJİTALDE ÖNCÜ OLACAK

Eylül ayının başında Büyükşehir Belediyesi ile Turkcellin de dahil olduğu Akıllı Şehir İşbirliği Protokolüne imza atan Huawei, dünyadakı lider uzmanlığını ve deneyimini Samsuna getirmeye hazır olduğunu açıkladı. Huaweinin proje ile ilgili 4 dakikalık tanıtım videosu ise büyük beğeni topladı. Ülkemizin önemli şehirlerinden biri olan Samsun, adını Türkiye tarihine yazdırmıştır denilerek başlanan videoda ayrıca, Samsun şimde de Dijital Türkiye tarihinde öncü şehirler arasında olma potansiyeline sahip vurgusu yapıldı.

AKILLI ŞEHİR SAMSUN İNŞA EDİLECEK

Huaweinin, Tamamen bağlı ve akıllı bir dünya için tüm kişileri, evleri ve kurumları dijitalleştirme misyonuyla dünyanın önde gelen Bilgi ve İletişim Teknolojileri çözüm sağlayıcısı olduğunun altı çizilen videoda, Şehir Dijital Dönüşüm Yolculuğuna başladı. Bu yolculuk Samsunu akıllı şehire dönüştürerek insanlara daha iyi bir yaşam vaad ediyor ifadeleri dikkati çekti. Hazırlanan tanıtımda kısaca şu görüşlere de yer verildi:

Samsun Büyükşehir Belediyesi, akıllı şehri inşa etmek için Huaweii stratejik ortak olarak seçti. Akıllı şehir alanında Huawei, 40tan fazla ülke ve bölgeye, 120den fazla şehre ve 400 milyon kişiye hizmet vermiştir. Ve şimdi Huawei, dünyadaki lider uzmanlığını ve deneyimini Samsuna getirmeye hazır. Samsun halkının her gün karşılaştığı en büyük sorunlardan biri trafiktir. Büyükşehir Belediyesi, trafik sorununu tüm dijital dönüşüm planının ilk adımı olarak ele aldı.

ZİHNİ ŞAHİN: SİSTEM KURULDU VE TEST EDİLDİ

Konuyla ilgili bir açıklamada bulunan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, Huaweinin kendilerine,Akıllı Trafik Çözümü (Intelligent Traffic Solution(ITS) önerdiğini hatırlatarak, ITS; şehir trafiğini yönetmek ve yollardan maksimum verim sağlamak için ağ, bulut bilişim, büyük veri ve yapay zeka teknolojileri kullanılıyor. ITS çözümünün bir parçası olan akıllı trafik sinyal denetleyicisi, 7/24 otomatik olarak trafik ışıkları konfigürasyonlarını ayarlayabilen, sezebilir, düşünebilir ve karar verebilir bir sistem. Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Huawei, bu sistemi DLH kavşağına kurdu ve test etti dedi.

TRAFİK IŞIKLARINDA YAPAY ZEKA!..

ITSnin kısa sürede kayda değer sonuçlar verdiğini söyleyen Başkan Zihni Şahin, bunları ise şu şekilde sıraladı:

Klasik sistemde gün boyu aynı sürelerde yanan ışıklar trafiği sıkıştırırken akıllı sistem ışık sürelerini yoğunluğa göre ayarlayarak birikmeyi önledi. Klasik sistemde bir araç birden fazla kez aynı kırmızı ışığa takılabilirken, akıllı sistemde rahat akış ve esnek ışık süreleri zaman kaybına neden olmuyor. Klasik sistem kavşak dönüşlerinde kısa süreli yeşil ışık yakarken, akıllı sistem yoğunluğuna göre yeşil ışık sürelerini ayarlayıp dönüşü rahatlatıyor.

Klasik sistemde yoğunluğa bakmaksızın her koşulda ışık süreleri değişmez iken, akıllı sistem algılayıcılar ve yapay zeka sayesinde en uygun ışık sürelerini belirliyor.