Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


BAŞKAN DEMİR : BAŞARI EKİP ÇALIŞMASI İLE MÜMKÜN

08.12.2020 10:56

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Park ve Bahçeler Daire Başkanlığında yapılan değerlendirme toplantısında personele, başarının iyi bir ekip çalışması ile mümkün olduğunu söyleyerek, Her birimiz zincirin halkalarıyız. 1 milyon 350 bin insanımıza karşı en önemli yüzümüzden biri Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı birimimiz. Rengarenk, pırıl pırıl bir şehri vatandaşlarımız kapısından dışarı çıktığı ilk anda görsün dedi.

Park ve Bahçeler Daire Başkanı Ekrem Şahin ve personelin de hazır bulunduğu değerlendirme toplantısına katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, herkesin işini ciddiye alıp takip etmesi gerektiğine vurgu yaptı. Gelecek yıl, her birimle belli zamanlarda, bir araya geleceklerini söyleyen Başkan Demir, Mevcut durum tespitini hazırlayın. Park Bahçelerin görev alanındaki parkların, bulvarların, kavşakların röntgenini çekin görelim. Yapılacak çalışmalarla nereden nereye geldiğini görelim. Her bir arkadaş işini gönülden yapmalı. Makineleri kullanacak olanlar işinin en iyisi olmalı ifadelerini kullandı.

Önünüze bir program koyun. 2021 yılında ne yapacağınızı çıkarıp projelendirip programınızı yapın diyen Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Ne yapılması gerekiyorsa düzenli olarak yapar hale gelmeliyiz. Yeni bulvarlara iğde bulvarı, ıhlamur bulvarı, manolya bulvarı, çam bulvarı, defne bulvarı, çınar bulvarı gibi isimler verelim. İsmine göre de çiçeklendirelim ve ağaçlandıralım. İnsanlar tünel gibi buralardan geçsin ve huzur bulsun. Kokusuyla hayran bıraksın. Şehrimize ayrı bir estetik, güzellik ve farkındalık ortaya koyalım dedi.

Başkan Mustafa Demir, Bizim sizlerden tek farkımız sorumluluğumuz daha fazla. Genel Sekreterimiz, Genel Sekreter Yardımcılarımız ve ben Belediye Başkanı olarak hepimiz birer belediye çalışanıyız. Bir yerde bir eksiklik gördüğünüzde daima birbirinizle iletişim halinde olun. Sizin sorumluluğunuzda olan bir yer olmasa bile banane asla demeyin. Negatif art niyetli bir çalışma arkadaşlarınız olursa onlarla ilgili duyarlı olun. Benim numaram hepinizde olsun. Bir aksaklık ve sıkıntı gördüğünüzde bana anında ulaşın diye konuştu.

Başarı iyi bir ekip çalışması ile mümkündür diyerek sözlerini sürdüren Başkan Demir, daire başkanlıkları ile şube müdürlüklerinin zincirin birer halkaları gibi olduğunu dile getirip şöyle konuştu:

Her bir zincir halkası görevini iyi yaptığı sürece gerçek başarıdan söz edebiliriz. Sizlerden istediğim her gün bir önceki günden daha fazla çalışmanız ve işinize tıpkı bizim gibi aşkla sarılmanızdır. Yaptığınız işte duyarlı olun. Şehrimizi çok daha güzel yarınlara hep birlikte taşıyalım. 1 milyon 350 bin insanımıza karşı en önemli yüzümüzden biri Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı birimimiz. Rengarenk, pırıl pırıl bir şehri vatandaşlarımız kapısından dışarı çıktığı ilk anda görsün. Kendilerine verilen değeri görsün. Gayretimiz, samimiyetimiz ve hizmetlerimizle insanlarımızın gönlünde yer tutmalıyız.

Toplantıya Genel Sekreter İlhan Bayram ve Genel Sekreter Yardımcısı Ali Seyfi Küçükgöncü de katıldı.BAŞKAN DEMİR : HERKES GÖREVİNİ LAYIKİ İLE YAPMAK ZORUNDA

08.12.2020 10:54

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Ulaşım Daire Başkanlığında yapılan yerinde değerlendirme toplantısında, Her bir çalışanım görevini layıkıyla yerine getirmek zorundadır. Vatandaşlarımızın taleplerinin hangi arkadaşımızı ilgilendirdiğini çözüm merkezinde kodlayacağız dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Ulaşım Daire Başkanlığında istişare toplantısına katıldı. Daire Başkanı Kadir Gürkan ve personelin hazır bulunduğu toplantıda konuşan Başkan Demir, artık sunum üzerinden çalışanların performansıyla ilgili bilgilendirme dönemini kapattıklarını dile getirdi. 153 Kent Yönetim Merkezi’nin devreye girmesinden sonra her çalışanın alanıyla ilgili ismi üzerinden performansını ölçüp takip edeceklerini ifade eden Başkan Demir, Elimizdeki işlerle ilgili nereden nereye geldik, kim ne yaptı, bunları değerlendireceğiz. 153 Kent Yönetim Merkezi’nin temelini attık. Alanınızla ilgili ne tür talepler, şikayetler geldi, ne kadarı yerine getirildi, ne kadarı getirilmedi, ne kadarı bekliyor, raporları elimizde var. Şimdi hangi talebin hangi arkadaşı ilgilendirdiğini görür hale geleceğiz. Burada herhangi bir arkadaşımıza örneğin Asarcıktaki bir yolla ilgili şikayet geldi. Asarcıka kim bakıyorsa neden böyle olduğunu soracağız. Bugüne kadar böyle toplantılar yapılmıyordu. Çünkü sistem yoktu. Sistem olmadan belediyeyi yönetemezsiniz ifadelerini kullandı.

Otobüs seferlerinden şoförlere, sinyalizasyona kadar gelen tüm talep ve şikayetleri gördüklerini dile getiren Başkan Mustafa Demir, Şikayeti olan her bir vatandaşımızı arayacağız. Vatandaşımıza soracağız. Sorunun çözümü noktasında ne yapılabiliyorsa yapılacak. Gelen şikayetlerle ilgili her bir arkadaşımız sorumludur diyerek şunları söyledi;
Talepler bizimle ilgili ise yerine getirmeliyiz. Memnuniyetsizliği de inceleyeceğiz. Talep sahibine mutlaka geri döneceğiz. Biz haksız olup halkımızın memnuniyetsizliğine sebep veremeyiz. Halkımızdan aldığımız paraların hakkını vermekle yükümlüyüz.  Her bir çalışanım görevini layıkıyla yerine getirmek zorundadır. Vatandaşlarımızın taleplerinin hangi arkadaşımızı ilgilendirdiğini çözüm merkezinde kodlayacağız. Herkesin görev tanımı belirlenip, talep geldiğinde ilgilisinin hanesinde kayıt altına girecek. Dolayısıyla hangi vatandaşın hangi talebiyle hangi arkadaşın ilgilendiğini, sorunu çözüp çözmediğini, talep sahibine bilgi verip vermediğini göreceğiz. Her biriniz sorumlu, daire başkanı da hepinizden sorumlu olacak. Böyle bir çalışmaya gireceğiz.

Kimseye götüremeyeceği yükü yüklemiyoruz diyen Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Personelde eksiğimiz, fazlalığımız mı var ortaya çıkacak. Yani kimin çalışıp çalışmadığını, görevini layıkıyla yapıp yapmadığını, kimin vatandaşa saygılı olup olmadığını anlayacağız. Görevi yapmamanın affı yok. Ulaşım Daire Başkanlığı, görevi gereği Türkiyenin en iyisi olmak zorunda. Otomatikman başarı gelecek. Herkes işini daha iyi nasıl yapabileceğini araştırmalı, kendisini sorgulamalıdır.  Adaleti, hakkaniyeti sağlamak benim görevim. İş akışını aksatan durumlar ve kişilerle ilgili sorunları çözmek benim işim. İşimizi iyi yapmalıyız. İşimizi yarına bırakmamalıyız diye konuştu.BÜYÜKŞEHİR DEN YATIRIMCIYA BÜYÜK DESTEK

08.12.2020 10:52

Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle teşvik kapsamına alınan Samsunun 8 ilçesindeki organize sanayi bölgeleri, yatırımcıları bekliyor. Yatırımcılara vergi indirimi, gümrük vergisi muafiyeti, sigorta primi işveren hissesi, döviz ve dövize endeksli kredi gibi çok sayıda desteğin verileceği ilçelerde OSB yatırımcılarına Samsun Büyükşehir Belediyesi de yer tahsis edecek.

Cumhurbaşkanlığının 21 Ağustosta Resmi Gazete de yayınlanarak yürürlüğe giren Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkındaki Kararı ile 53 ilde teşviklerden yararlanacak ilçeler açıklanmıştı. İllerin gelişmişlik seviyelerinin altındaki ilçelerde sosyo-ekonomik gelişmelerin sağlanmasının amaçlandığı alt bölge teşvikleriyle sanayi yatırımlarının artırılması hedefleniyor. 

8 İLÇE KAPSAMINDA

İlçe bazında sınıflama ve teşviklerin tasarlanmasına yönelik önemli adımlar atılırken, Samsunda Vezirköprü, Havza, Kavak, Asarcık, Alaçam, Yakakent, Salıpazarı ve Ayvacık ilçeleri alt bölge teşvik kapsamına alındı. Yatırım yapacak firmalara KDV istisnası ve gelir vergisi muafiyeti yanında yüzde 30 yatırıma katkı ve yüzde 70 vergi indirimi yapılacak. Sigorta primi işveren hissesinde 6 yıl azami yüzde 25 oranında destek sağlanacak. Faiz veya kar payı desteğinde ise 4 puanlık iç kredi, 1 puan da döviz ve dövize endeksli kredi verilecek. Aynı destekler Samsun Merkez OSB, Samsun Gıda OSB ve Bafra OSB için de geçerli olacak. Buralarda yatırım yapanlara faiz veya kar payı desteğinde ise 3 puanlık iç kredi, 1 puan da döviz ve dövize endeksli kredi söz konusu olacak.

İKİ OSB DAHA AVANTAJLI

5. bölgede yer alan Kavak ve Havza OSBleri, diğer ilçelerdeki organize sanayi bölgelerinden ayrışarak bir adım öne çıktı. Değişikliğe göre yatırım yapan firmalar, KDV istisnası ve gelir vergisi muafiyeti ile yüzde 40 yatırıma katkı ve yüzde 80 vergi indiriminden yararlanacak. Sigorta primi işveren hissesinde azami destek miktarı yüzde 35 olurken, destek süresi 7 yıl olacak. Ayrıca faiz veya kar payında ise 5 puanlık iç kredi, 2 puan da döviz ve dövize endeksli kredi desteği sağlanacak. 

KENEVİRE YATIRIM YAPILABİLECEK

Teşvik sistemindeki değişikliklerden birisi de Samsunda kenevirin tekstil sektörüne yönelik işlenmesi hususunda yapıldı. Daha önce sadece genel teşviklerden faydalanabilen kenevir, keten, jüt vb. kabuk liflerinin elyaf haline getirilmesi ve entegre iplik yatırımları da artık bölgesel teşviklerden yararlanabilecek. 

BÜYÜKŞEHİR ARSA TAHSİS EDECEK

İlçe organize sanayi bölgelerinin gelişmesi için yatırımcılara her türlü kolaylığı sağlamaya hazır olduklarını ifade eden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Karadeniz ekonomisinin bel kemiği Samsun, sanayi, lojistik, gıda, tarım, turizm ve sağlık başta olmak üzere pek çok sektörde yatırımcılara büyük avantajlar sağlamaktadır. Gelişmiş sanayi alt yapısı, deniz, kara, havayolu ve demiryolu bağlantıları, coğrafi konumu, iş gücü bakımından yeni yatırımlar için önemli cazibe merkezidir. Teşvik kapsamına alınan 8 ilçemiz, potansiyelleriyle kapılarını yeni yatırımcılara açmıştır. Teşvik destekleriyle ilçelerimiz yatırımlarda daha önemli hale geldi. Belediye olarak da yatırımcılara yer tahsis ediyoruz. Bu fırsat kaçmamalı. İlçelerimize ve yatırımcılarımıza hayırlı olsun  dedi.

İLÇE OSB’LERİ DAHA AVANTAJLI
Şehir merkezindeki merkez organize sanayi bölgesinde yatırım alanı kalmadığına dikkat çeken Başkan Demir, Yatırımcılar genellikle şehir merkezinden yer istiyor. Ama yatırım yapılacak en doğru alanlar Kavak OSB ve Havza OSBdir. Çünkü şehrimiz, ilçelerle birleşmiştir. Samsun-Kavak arası 30 dakika, Havza-Merzifon arası 35 dakikadır. Yani mesafe oldukça kısadır. Bunun yanında Kavak OSB ve Havza OSB, yatırım olarak oldukça rantabldır. Çok sayıda firma, yatırımlarını yaparak ticari faaliyetlerini sürdürmektedir. Yakın zamanda Kavak ve Havza OSBleri, bölgenin en büyük organize sanayi bölgeleri olacak ifadelerini kullandı.GÖÇMENLERİN İŞGÜCÜ VE EĞİTİM DURUMLARI MASAYA YATIRILDI

08.12.2020 10:51

Samsun Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı göçmenlerin işgücü ve kabiliyetlerini haritalandırmayı amaçlayan sosyal sorumluluk projesinin yaygınlaştırma toplantısına ev sahipliği yaptı.

AB fonlarıyla desteklenen ve Sofya Üniversitesi ortaklığıyla gerçekleştirilen göçmenlerin işgücü ve kabiliyetlerini haritalandırmayı amaçlayan toplantı Samsunda gerçekleştirildi. Samsun Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığının ev sahipliği yaptığı toplantıya proje koordinatörleri Düzce İl Milli Eğitim Müdürlüğü Strateji Geliştirme uzmanları öğretmen Ayşe Betül Candar ve Öğretmen İlyas Ayyıldız konuşmacı olarak katıldı.
Büyükşehir Belediyesi Encümen Salonundaki toplantıda Milli Eğitim, Gençlik ve Spor, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler il müdürlükleri ile il müftülüğünün temsilcileri, Göç İdaresi İl Müdürlüğü, ilçe belediyelerinin ilgili birim temsilcileri, göç ve mültecilik konularını çalışan uzman akademisyenler ve lisansüstü öğrenim gören gönüllü öğrenciler de hazır bulundu.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Sosyal Hizmetler Şube Müdürü Eyüp Elmas, göç ve göçmenlik  konusunun, dünyada artan siyasal, sosyal ve ekonomik krizler sebebiyle yadsınamaz bir gerçeklik olduğunu söyledi. Yaygınlaştırma toplantısına Düzceden katılan proje koordinatörü öğretmen Ayşe Betül Candar ise yaptığı sunumda, kısa adı ALMIT olan projenin amacının ülkemizde bulunan yabancı uyruklu göçmenlerin iş becerilerinin ve eğitim durumlarının belirlenmesine yönelik bir çalışma olduğunu ifade etti.  Program soru cevap ile devam etti.TEMELİ ATILDI, 19 MAYISTA HİZMETE GİRECEK

08.12.2020 10:49

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demirin katılımıyla bugün 153 Kent Yönetim Merkezinin temel atma töreni gerçekleşti. 19 Mayıs 2021de tamamlanarak hizmete girecek binanın teknoljik olarak çok nitelikli ve özellikli olacağını belirten Başkan Demir, Samsun, büyükşehir belediyeleri içinde bilgi ve iletişim teknolojilerini en iyi şekilde kullanan bir belediye olacak dedi.

Vatandaş ile Büyükşehir Belediyesi arasındaki iletişimi sağlayacak, problemlerin kısa sürede çözümü noktasında önemli bir misyon üstlenecek 153 Kent Yönetim Merkezinin temel atma töreni bugün yapıldı. Daire başkanları ve belediye bürokratlarının da yer aldığı temel atma töreninde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, 19 Mayıs 2021de tamamlanacağını dile getirerek, Buranın yan tarafında da seçim kampanyasında ifade ettiğimiz minibüs terminali yer alacak. Bu 17 ilçede ve merkezdeki ilçelerin mahallelerinden gelecek minibüslerin yer alacağı terminalle entegreli 153 Kent Yönetim Merkezi temel atma törenindeyiz. Öncelikle binamız hayırlı uğurlu olsun. Maliyeti 5 milyon TLnin üzerinde. Teknolojik olarak çok nitelikli ve özellikli bir bina. Merkez içinde kuracağımız yazılım, bilgi teknolojileri, sistemiyle birlikte büyükşehir belediyelerine yepyeni bir ufuk açacak. Yazılımla beraber belediyenin tüm faaliyetlerini, hizmetlerini halkıyla irtibatlandıracak bir merkez olacak dedi.

Belediyenin 4 bin 300 çalışanı, 1 milyon 350 bin insanı olduğunu hatırlatan Başkan Demir, Belediyeler her alanda vatandaşına hizmet üreten kuruluşlardır. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nden sonra Anadoluda yerel ve yatay kalkınmayı bundan sonra lokomotif olarak büyükşehir belediyeleri üstlenecekler. 31 Mart’ta görevi devraldıktan sonra Samsun’da altyapıdan üst yapıya, tarımdan turizme, 7den 70e bütün insanlarımızın hayatına dokunacak projeleri hayata geçiriyoruz. Geçmişte yapılan uygulamaların da üzerine ekleyerek geliştiriyoruz. Burası da belediyemizin halkımızla olan irtibatını sağlayan tek merkezdir. Dışı küçük, içi çok büyük. 4 bin 300 çalışanımızın sorumluluk alanlarındaki faaliyetlerini halkımızın hizmetine sunacak ve vatandaşlarımızla irtibatlandıracak bir merkezin temelini atıyoruz ifadelerini kullandı.

Buranın yazılım ve donanımlarının hazır olduğunu dile getiren Başkan Demir, 19 Mayısta hizmete girecek. Gazi Mustafa Kemal Atatürkün kurtuluşa giden ilk adımını attığı yerin yanında temelini attık. 102. seneyi devresinde binamızı devreye alacağız. Samsun, büyükşehir belediyeleri içinde bilgi ve iletişim teknolojilerini en iyi şekilde kullanan, bünyesindeki 4 bin 300 insanımızın görevlerini ve hizmetlerini de tanımlayan bir belediye olacak. Herkes kendi alanındaki performansını ölçecek dedi.