Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


SAMSUN UN MAVİ BAYRAKLI PLAJ SAYISI 13 E ÇIKTI

03.07.2020 14:50

Samsun Büyükşehir Belediyesine ait 12 olan Mavi Bayraklı Plaj sayısı, bu yıl 13e yükseldi. Samsun, Türkiyede en fazla mavi bayrağa sahip 6ncı il oldu.

Terme ile Yakakent arasında denize girilebilecek 29 kilometrelik sahilde Mavi Bayraklı plaj sayısı 12 olan Samsun, bu rakamı 13’e yükseltti. Büyükşehir Belediyesi'nin yatırım ve çalışmaları ile 13e çıkan Mavi Bayraklı Plaj sayısıyla Samsun, bu alanda Türkiye altıncısı oldu.

Fener Plajı, İnci Plajı, Körfez Plajı, Omtel Plajı, İncesu Plajı, Terme Karavan Plajı, Terme Çevre Eğitim Plajı, Nazar Plajı, Gençlik Plajı, Denizevleri Plajı, Denikızı Plajı ve Dantel Plajının yanı sıra bu yıl da Golf Plajı Mavi Bayrak unvanına sahip oldu.

Samsun, en fazla mavi bayrağa sahip Antalya, Muğla, İzmir, Aydın ve Balıkesir’in ardından 6ncılığı Çanakkale ile paylaştı.

13 plajında mavi bayrağın dalgalandığı Samsun kıyılarını alt ve üst yapı çalışmalarıyla turizm sezonuna hazırladıklarını belirten Büyükşehir Belediyesi Kaynak Geliştirme ve İştirakler Dairesi Başkanı Doç. Dr. Mustafa Güler, Mavi bayraklı plajı sayısını artırmayı, plajların yüzme suyu kalitesi, çevre yönetimi ve can güvenliği konularında standartlarının yükseltilmesini hedefliyoruz. Mavi bayrak turizm sektörü adına önemli bir ölçüt. Uluslararası öneme sahip özelliğiyle de Türk turizmine katkı sağlamaktadır. Bu yıl 13ncü mavi bayrağımızı göndere çekeceğiz. Covid-19 ile mücadele kapsamında belirlenen hususlarda tüm önlemlerimizi aldık. Bu yıl şezlong mesafeleri, donanım ve ekipmanların hijyenine yönelik önlemler ve atıkların yönetimine dair birtakım ilave kriterleri uygulayacağız dedi.TÜBİTAK PROJELERLE GELDİ

03.07.2020 14:48

Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İlhan Bayram, Samsunun iklim ve toprak yapısının, tıbbi ve aromatik bitki üretimi için son derece elverişli olduğunu belirterek, Çiftçilerimizle birlikte yerli üretim yapmayı hedefliyoruz dedi. TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Murat Makaracı ise Samsun Büyükşehir Belediyesi ile birlikte hangi çalışmalara imza atacaklarını tespit etmek üzere kente geldiklerini ve 77 adet konuyu getirdiklerini ifade etti.

Samsun Büyükşehir Belediyesi nin daveti üzerine kente gelen Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Marmara Araştırma Merkezi (MAM) Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Murat Makaracı ve TÜBİTAK Enstitüleri nin araştırmacıları; Gıda, Gen Mühendisliği, Kimyasal Teknoloji, Yer ve Deniz Bilimleri, Enerji, Malzeme, Çevre ve Temiz Üretim ile Endüstriyel Hizmetler konularında sunum gerçekleştirdi. Şehit Ömer Halis Demir Çok Amaçlı Konferans Salonunda gerçekleştirilen toplantıda Genel Sekreter İlhan Bayram, Genel Sekreter Yardımcıları, daire başkanları ve bürokratlar yer aldı.

TÜBİTAK MAM İLE SAMSUN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İŞ BİRLİĞİ

TÜBİTAK ile Samsun Büyükşehir Belediyesi arasındaki iş birliği ve bilgi alışverişinin önemli olduğunu söyleyen TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Murat Makaracı, TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi ile Samsun Büyükşehir Belediyesinin birlikte hangi çalışmalara imza atacağını tespit etmek üzere Samsun'a geldik ve 77 adet konuyu getirdik. Samsundaki tüm tesisleri gezdik. Samsun Büyükşehir Belediyemizin ihtiyaçlarına cevap verebilecek tüm alanlarda sunumlar hazırlayarak bilgilendirme yaptık. Yaptığımız toplantı ile Gıda, Gen Mühendisliği, Kimyasal Teknoloji, Yer ve Deniz Bilimleri, Enerji, Malzeme ile Çevre ve Temiz Üretim konularında her iki kurumun yapacağı iş birliğini değerlendirdik ifadelerini kullandı.

 ŞEHRE KATMA DEĞER SAĞLAYACAK

TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezinden gelen ekibi Samsun'da ağırlamaktan büyük mutluluk duyduğunu belirten Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İlhan Bayram, Tıbbi Aromatik Bitki Üretimi konusunda TÜBİTAK ile ortak bir çalışma yaparak Samsun'un potansiyelini ön plana çıkarmayı hedeflediklerini söyledi. Bayram, Tıbbi Aromatik Bitki Üretimi ve bunların değerlendirilmesi konusunu oldukça önemsiyoruz. Samsun üretim yapılacak son derece verimli topraklara sahip. Çiftçilerimizle birlikte yerli üretim yaparak ilaç sanayisine verebiliriz. Samsunda üretilen bu ürünler başta sağlık sektörü olmak üzere birçok alanda kullanılarak şehrimize katma değer sağlayacaktır diye konuştu.

TÜBİTAK ın belediyecilik hizmetlerinde sismik araştırma, zemin mekaniği çalışmaları olduğunu da hatırlatan Bayram, Yeni imar planlarında bu çalışmalardan faydalanmayı düşündüklerini ve özellikle Çevre ve Atık Yönetimi, Enerji Üretimi, Asfalt Üretiminde maliyetlerin düşürülmesi gibi birçok konunun da görüşülerek iş birliği çalışmalarının değerlendirildiğini sözlerine ekledi.BAŞKAN DEMİR: YAKLAŞIK 170 MAHALLEMİZİ BU YIL SUYA KAVUŞTURUYORUZ

03.07.2020 14:46

Samsun Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) 2020 yılı Olağan Genel Kurul Toplantısına katılan Başkan Mustafa Demir, Susuzluk yaşayan 170 civarı mahallemizi bu yıl sonuna kadar suya kavuşturuyoruz dedi.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir'in başkanlığında Ömer Halisdemir Çok Amaçlı Salonunda gerçekleştirilen SASKİ 2020 Yılı Olağan Genel Kurul Toplantısında Teknik İşler Komisyonu, Çevre ve Sağlık Komisyonu, Plan ve Bütçe Komisyonu, Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu, Ulaşım Komisyonu, Hukuk Komisyonu, Su Hizmetleri Komisyonu ve Kanal Hizmetleri Komisyonu seçimleri gerçekleştirildi.

Toplantıda SASKİ nin yıl boyunca görev yapacak olan komisyon üyelerinin seçimi ve 2019 yılı faaliyet raporu oylandı. Burada bir konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, susuzluk sıkıntısı yaşayan mahalle kalmayacağını ifade ederek, Vezirköprü bölgesinde de arıtma ihalesine çıkıyoruz. Bu yıl sonuna kadar Vezirköprü’ deki su sıkıntısını gideriyoruz. Susuzluk yaşayan 170 civarı mahallemizi bu yıl sonuna kadar suya kavuşturuyoruz. 70e yakın mahalleyi de 2021 yılının sonuna kadar problemlerini çözeceğiz. İçme suyu noktasında tüm vatandaşlarımızı kaliteli, kayıp kaçak oranı çok düşük suya kavuşturacağız. Denetim kontrolü ve veri toplama (Scada) sistemiyle suyun kalitesi, kayıp kaçak oranı, debilerini oradan tam olarak görebileceğiz. Bize ihbarlarla gelen kayıp kaçağı tespit etme durumundan çıkacağız. Hangi hattan ne kadar su geçiyor, arada ne kadar kayıp var sistem bize onu gösterecek. Temmuz ayında ihaleye çıkıyoruz. Önümüzdeki 4 yıl içinde Türkiye’de en gelişmiş Scada sistemine biz sahip olacağız. Bunun için biz 100 milyonun üzerinde yatırım yapacağız dedi.

Yedekli arıtma sistemi çalışmalarının da sürdüğünü belirten Başkan Demir, Selahattin Ereren Arıtma tesisine sıfırdan bir arıtma yapacağız. Günlük 300 bin metre küp kapasiteyle. Önümüzdeki yıl ihale etmeyi planlıyoruz. Onu kullanırken şu anki mevcut arıtmayı terk edeceğiz. Samsun sanıyorum ki Türkiyede yedekli arıtma sistemine sahip kent merkezinde ilk il olacak. Dünyanın bin bir türlü hali var. Şu anki arıtma sisteminde bizim irademiz dışında teknik anlamda bir sıkıntı yaşasak Samsun’a su veremeyiz. Bunun tedbirini alıyoruz diye konuştu.

Toplantıda SASKİ Genel Müdürü Fatih Yıldız bir sunum gerçekleştirerek meclis üyelerini bilgilendirdi.GÜNDE 2 BİN METREKARE ALANDA LARVA MÜCADELESİ YAPILIYOR

03.07.2020 14:44

Samsun Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı tarafından yürütülen larva mücadelesi çalışmaları kapsamında günde 2 bin metrekare alan ilaçlanıyor.

Yıl boyunca sivrisinekle mücadelede ilaçlama yapan Samsun Büyükşehir Belediyesi ekipleri, bu aylarda çalışmalarını daha da yoğunlaştırdı. Artan hava sıcaklıkları ile birlikte çoğalan larvaların insan ve çevre sağlığını olumsuz etkilemesinin önüne geçmek için harekete geçen Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı ekipleri şehrin birçok noktasında ilaçlama yapıyor. 

Özellikle inşaat çevrelerinde, asansör boşluklarında, göl ve göletlerde yoğun bir şekilde rastlanan larvalar ile yürütülen mücadele çalışmaları kapsamında dalgıç pompası, bina altı suları, rögarlar, fosseptikler, yağmur suyu kanalları, açık ve kapalı derelerde modern makineler ile larva mücadelesi veriliyor.

12 ekipten oluşan ve 50 personelin görev aldığı çalışmalarda günde ortalama 250 rögar, 20 dalgıç su pompası, 50 inşaat çevresi ve asansör boşluğu olmak üzere ortalama 2 bin metrekarelik alanda uygulama yapılıyor.ŞEHİDİMİZİ SON YOLCUĞUNA UĞURLADIK

12.06.2020 11:39

Suriyenin İdlib kentinde zırhlı araca düzenlenen hain saldırı sonucu şehit olan Uzman Onbaşı Ercan Zengin, bugün memleketi Samsunda son yolculuğuna uğurlandı. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, şehidin ailesine baş sağlığı dileklerinde bulunarak, Kahraman evladımızın mekanı cennet olsun dedi.

İdlibte Türk Silahlı Kuvvetlerine ait zırhlı ambulansa yapılan hain saldırı sonucu şehit olan Samsunlu Uzman Onbaşı Ercan Zenginin Türk Bayrağına sarılı naaşı, bugün askeri uçakla getirildiği Samsun Çarşamba Havalimanında dualarla karşılandı.  Ardından da  tören için askeri araçla Büyük Camine getirildi.

Törene, Samsun Valisi Osman Kaymak, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Garnizon Komutanı Topçu Albay Recep Ali Üstün, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Bakan Yardımcısı Dr. Mehmet Selim Bağlı, Samsun Milletvekilleri, Yusuf Ziya Yılmaz, Çiğdem Karaaslan, Fuat Köktaş, Orhan Kırcalı, AK Parti İl Başkanı Ersan Aksu ve protokol üyeleri ile vatandaşlar katıldı.

Şehidin annesi Feriha, babası Rahmi ve eşi Hatice Zengine baş sağlığı dileklerinde bulunan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Kahraman şehidimize Allahtan rahmet, kederli ailesine ve milletimize baş sağlığı diliyorum ifadesini kullandı.

Öğle namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından şehit Uzman Onbaşı Ercan Zengin, İlkadım ilçesi Aşağıavdan Mahallesinde toprağa verildi.