Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Başkan Şahin: Yollarla Gönülleri Birbirine Bağlıyoruz

11.06.2018 08:11

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, Asarcık ilçesine bağlı mahallelerde yapımı süren ve tamamlanan alt yapı çalışmalarını inceledi.
Asarcık AK Parti İlçe Başkanı Hami Karakaş, belediye meclis üyeleri ile muhtarların da katıldığı gezide yol, su ve restorasyon yatırımlarını değerlendiren Başkan Zihni Şahin, mahalleleri ve gönülleri birbirine bağlayan uzun ömürlü yollar yaptıkları söyledi. Başkan Şahin, il genelinde yol problemini ortadan kaldıracaklarını kaydetti.İlçenin Acısu, Yeşildere ve Akyazı mahallelerinde yapılan yol ve restorasyon çalışmalarına ilişkin teknik inceleme gezisi yapan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, çalışmalar hakkında Asarcık Fen İşleri Şube Müdürü Suat Özen den bilgi aldı.

Çalışmaların hızla sürdüğüne dikkat çeken Büyükşehir Belediye Başkanı Şahin,Acısu mahallesi Değirmendere mevkiinde 1450 metre uzunluğundaki beton yolun yapımı tamamlandı. Şuan üzerinde gezdiğimiz yolla 30 yıllık hasreti sona erdirdik. Yol yapmakla kalmayıp genişleterek, ulaşım konforunu da artırmış oldu. Halkımıza helali hoş olsun. İyi günlerde kullansınlar. şeklinde konuştu.

2018 yılı sonuna kadar planlanan yatırımların tamamlanacağına da değinen Başkan Zihni Şahin, Yeşildere mahallesinde 550 metre uzunluğunda mahalle  geçişi, Yeşildere-Musaağa arası 2 kat satih kaplama çalışmasını bitireceğiz. Toplamda ise yıl sonuna kadar 10 km beton yol, 7 km sıcak asfalt, 5.5 km satih yenileme, 1750 metre 1. kat satih kaplama ve 20 km stabilize yollarda malzemeli bakım çalışması yapıp tamamlayacağız. Şimdiden hayırlı uğurlu olsun.  ifadelerini kullandı.

TARİHİ CAMİ TURİZME KAZANDIRILIYOR

İlçelerdeki turizm potansiyelini canlandırmak ve geliştirmek amacıyla başlatılan Asarcık Turizm Eylem Planı kapsamında restorasyona alınan 300 yıllık Gökgöl camiini de ziyaret eden Başkan Şahin,  ahşap sütunlarında yer alan Osmanlıca bilgileri, dikkatle inceledi. Taşıyıcı direklerdeki Türk ahşap oymacılığının özellik ve güzelliklerinin yaşatıldığı cami,  en son 1970 yılında restore edilmişti.Başkan Şahin : Esnafımızın Daima Yanında Olacağız

11.06.2018 08:08

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, seçim çalışmaları kapsamında gezdiği İlkadım ilçesinde esnafları ziyaret ederek sohbet etti.

Çarşı esnafından büyük bir ilgi ve yakınlık gören Başkan Şahin; Her zaman halkımızın yanında ve içinde olmaya dikkat ediyorum. Yaptığımız hizmet görevini ve sorumluluğunu vatandaşımızın mutluluğunu, rahatını sağlamak, beklentilerine cevap verebilmek için yerine getiriyoruz. Onların isteği ve düşüncesi çok önemli. Ekonomimizin en dinamik ve halkın içinde olan kesimi olan esnafımızın da hep yanında olduk ve olmaya da devam edeceğiz dedi.Göreve geldiği günden buyana halkın içinde olmaya ve dertlerini, taleplerini, beklentilerini dinlemeye önem veren Başkan Şahin ziyaret ettiği esnaflarla hem sohbet etti hem de düşüncelerini paylaştı.Ayrıştırma Konteynırı Makam Katına Konuldu

11.06.2018 08:03

Samsun Büyük Belediyesi, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı nın geliştirip ülke geneline yaydıkları Sıfır Atık Projesi nde uygulanma sahasında pilot kurum seçildi. İlk somut adımı Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin in attığı projede özel kalem katına konulan mini atık ayrıştırma konteynırı büyük ilgi görüyor.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ile Çevre Şehircilik Bakanlığı ndaki çalışmaları yerinde görüp inceleyen Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı Katı Atık Geri Dönüşüm Şube Müdürlüğü, Samsun Büyükşehir Belediyesi ni pilot kurum seçti. Sıfır Atık konusunda uzun süredir toplumsal çalışmalar yürüten belediye, somut adım atan ilk kurum oldu.İsrafın önlenmesi, doğal ve kamu kaynaklarının daha verimli kullanılması, atık oluşum sebeplerinin gözden geçirilerek atık oluşumunun engellenmesi veya minimize edilmesi, atığın kaynağında ayrı toplanması ve geri kazanımının sağlanmasını kapsayan Sıfır Atık Projesi, hızla büyüyor.  Cumhurbaşkanı eşi Emine Erdoğan ın öncülük ederek geçen yıl ülke geneline yayılan projede Samsun da ilk somut adımı Büyükşehir Belediyesi attı.

Geri dönüşümde atıkların nasıl ayrıştırılarak biriktirileceğini gösteren ve ayrıntılı bilgilerle farkındalık oluşturan 43 adet mini atık konteynırı alan Katı Atık Geri Dönüşüm Şube Müdürlüğü, Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin in desteği ile ilk konteynırı özel kalem katına koydu. Belediye personeli, ayrıştırma konteynırına cam, kağıt, plastik ve metal atıklar ile geri dönüştürülemeyen evsel ve organik atıkları, ayırarak biriktirecek.

Konteynırları belediye hizmet binasının her katına yerleştireceklerini ifade eden Geri Dönüşüm Şube Müdürlüğü proje sorumlusu Elif Özcan, çalışmalarla ilgili bilgi verdi. Özcan, Projeyi ilk olarak pilot kurum seçtiğimiz büyükşehir belediyesinde hayata geçiriyoruz. Personel eğitimlerinin ardından start vereceğiz. Personelimize atıklarımızı ayrıştırarak atmalarını sağladıktan sonra odalarından çöp kovalarını kaldırmalarını isteyeceğiz.  Yemekhanemize de bunları yerleştireceğiz. Artan yemeklerimiz hayvan barınağına gidecek. Belediyenin zemin katında biriktirme alanı oluşturduk. Ayrıştırılarak atık biriktirme konusundaki başarılı olduğumuzda projeyi kent genelinde de yaygınlaştıracağız. diye konuştu.

Sıfır Atık Projesi ne büyük önem verdiklerinin altını çizen Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak ise Mevcut şartlarla atıklarla mücadele etmek mümkün değil. Atıklarımızı ayrıştırarak biriktirirsek, doğaya geri dönüşlerde o kadar başarılı oluyor. Katı atık düzenleme tesislerimizin de bir kapasitesi ve ömrü var. Bu projelerle tesislerimizin ömrünü uzatmaya çalışıyoruz. Bilgilendirme levhalarımızla, masa üstü broşürlerimizle, afiş ve bilbordlardaki reklam ve tanıtımlarla de projemizi anlatacağız. ifadelerini kullandı.Çocuklar Suçtan Uzaklaşıyor, Anneler Para Kazanıyor

11.06.2018 07:59

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından suç oranı yüksek kenar mahallelerde hayata geçirilen Bilgi ve Kültür Evleri projesi ile 3-5 yaş arası çocuklara eğitim verilirken, anneler de el işleri yaparak aile ekonomisine katkı sağlıyor.

Proje ile Samsun da sosyoekonomik olarak geri kalmış mahallerde oturan ailelere daha kaliteli eğitim ve hizmet sunabilmek amacıyla aylık hane geliri bin lira ve altında olup, 3-5 yaş aralığında çocuğu olan ailelerin eğitilerek aile içi bağlarının güçlendirilmesi, ekonomik yapılarının artırılması, madde alışkanlığı olan bireylerin rehabilite sürecine katkı verilmesi, çocuk ile anne baba ilişkisinin arttırılması hedefleniyor. Bu evlerin amacı aile içi iletişimi güçlendirmek ve bu etkileşim ile birlikte  bireyleri madde bağımlılığından korumak olarak dikkat çekiyor. Bu süreç sonunda çocukların aileden aldıkları desteğin artacağı, anne ve babaların hayattan beklentilerinin yükseleceği ve madde kullanım riskinin düşeceği öngörülüyor.Samsun Büyükşehir Belediye Meclisinin 14 Mart 2017 tarihinde 93 sayılı almış olduğu karar ve uyuşturucu ile mücadele komisyonunun da tavsiyesiyle İlkadım ilçesi Zeytinlik, Kadıköy ve Anadolu mahallelerinde Bilgi ve Kültür Evleri açılmasına karar verildi. Bu karar neticesinde 2017 Kasım ayında Zeytinlik Mahallesi nde 2, Kadıköy Mahallesi nde 1, Anadolu Mahallesi nde 2 olmak üzere toplam 5 adet Bilgi ve Kültür Evi yapıldı. Bu evlerde 3-5 yaş arası 97 çocuk ve anneler, suç oranının yüksek olduğu mahallelerde eğitim görüyor.

AİLE BÜTÜNLÜĞÜ BÜTÜN PROBLEMLERİN ÖNÜNÜ KESER

Bilgi ve Kültür Evleri nin önemi hakkında konuşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin,  Türk toplumunun en önemli ihtiyaçlarından birisi çocuk eğitimidir. Çünkü çocuklar bizim geleceğimizdir. Çocuğun eğitimiyle birlikte annelerin de kendilerini geliştirmesi, çocuklara karşı davranışlarında eğitim almaları aileleri mutlu ediyor. O yüzden bu evlerin sayısı çoğalarak devam edecek. Toplumumuzda sağlam bir aile yapısı oluştuğunda çocuklar kötü alışkanlıklardan ve uyuşturucudan uzak duracaktır. Aile bütünlüğü, her zaman bu problemlerin önünü keser. Ailedeki iletişim zayıf olduğunda ise çocuklar ailede mutlu olamıyorsa nerede mutlu olursa oraya yöneliyor. Bu da çocukların ve ailenin başına problem getirecektir. Şu anda aileler ve çocuklarımız için hazırladığımız 5 evimiz var. 97 çocuk ve anne bu evlerde eğitim alıyor. Babalar da burada babalık eğitimi alıyor. Çocukların gelişimine katkı sağlanırken, anneler de yaptıkları el işleriyle aile ekonomisine destek oluyor. Sıkıntılı yerleşim alanlarında her türlü şer odakları at oynatacakları ortamı buluyorlar. Bizim bu semtler de uyuşturucunun ve gayri meşru iş yapanların alan olarak seçtiği bir çevre. O bakımdan biz de bu çevrenin çocuklarına ve ailelerine sahip çıkmak adına bu evleri yaptık dedi.

AİLEMİZE ÇOK OLUMLU YANSIYOR

Aldıkları eğitimin ardından ailelerindeki huzurun daha da arttığını ifade eden Hanife Ak, 5 yaşında bir oğlum var. Onunla birlikte bu evlere geliyoruz. Daha önceden evde zaman geçirmek zorunda kalıyorduk. Evimizde sadece eşim çalıştığından dolayı çocuğumu kreşe verememiştim. Samsun Büyükşehir Belediyesinin böyle bir kreşi olduğunu duyunca başvurduk. Kabul edilince de buranın güzelliklerini fark ettik. Çocuğumuz burada çok güzel anaokulu eğitimi alıyor. Çok güzel etkinliklere katılıyor. Ayrıca biz de halk eğitim merkezlerinden gelen hocalar eşliğinde bilmediğimiz el işlerini öğreniyoruz. Bunları da daha sonra satarak para kazanıyoruz. Biz ve çocuğumuz burada sosyalleşiyor. Bu da ailemize çok olumlu yansıyor diye konuştu.

HAYATIMDA İLK KES PARA KAZANDIM, ONU DA ÇOCUKLARIMA HARCADIM

Bilgi ve Kültür Evleri sayesinde hem eğitim gördüklerini hem de para kazandıklarını vurgulayan Derya Şentaş, Daha önce hiç işte çalışmamıştım. Sadece ev hanımıydım. Şimdi ise çocuğum burada okurken ben de el işi yaprak para kazanıyorum. Buradan kazandığım ilk parayla koşa koşa mağazaya giderek çocuklarıma giysi aldım. Onları giydirmek çok güzel. Eşimden para temin etmeden çocuklarıma bir şeyler almak çok güzel bir duygu. Kendi emeğimle kazandığım parayla çocuklarıma bir şeyler almak çok güzel bir duyguymuş şeklinde konuştu.

Bilgi ve Kültür Evleri'nin eğitimleri sabah ve öğlen olmak üzere iki grupta veriliyor. Bu eğitimlerde çocuklara çocuk gelişimi eğitmenleri; annelere ise Halk Eğitim usta öğreticileri tarafından çeşitli eğitimler veriliyor.Başkan Şahin: O Güzel Denize Artık Kanalizasyon Akmayacak

05.06.2018 13:40

Başbakan Binali Yıldırım ın tele konferansla canlı bağlandığı Samsun daki Yakakent Atıksu Arıtma Tesisi nin açılışı gerçekleştirildi.
Açılışa katılan, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, yaptığı konuşmada, çevreyi yalnızca korumak için değil aynı zamanda yaşatmak adına çok önemli projeleri hayata geçirdiklerini söyledi.Açılışta Bir Konuşma Yapan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak çevre odaklı projelerden birisini daha hayata geçirdiklerini kaydederek;  Bu proje ile birlikte Yakakent ilçemizde artık atık su sorunu ortadan kalkacak. İlçemizin o güzel denizine artık kanalizasyon akmayacak. Yakakent ilçemiz Samsun’un deniz kenarında olan, turizme müsait olan şirin bir ilçemiz. Atık su probleminin çözülmesi gerekiyordu. 29 Eylül 2015 tarihinde ihaleye çıkarak 23 milyon 317 bin 600 lira olarak bir bedel tahsis edilmiş. 14 Ocak 2016 da ihale sözleşmesi imzalanmış. Bugün bu tesisimiz hizmete girmiştir. Alt yapı olmayan yerleşim alanlarında bırakın ilçeleri, köylerde dahi büyük sıkıntı yaşanmakta. AK Parti belediyeciliği ile son dönemde büyük atılımlar yapılarak köylerimize de artık kanalizasyon problemleri, içme su problemleri bir bir çözülüyor. Bir anda hepsinin olması tabii ki mümkün değil. Daha önceki başkanımız Yusuf Ziya Yılmaz ın da çevreci yaklaşımlarıyla mavi bayraklı plajlarımız oldu. Burada da Karadeniz e derin deşarj sistemiyle bu atıkların tamamen denizin derinliklerine gönderilerek Tesisimizde yapılacak işlemin ardından atık su arıtılarak kıyıdan bin 400 metre ileriye ve 25 metre derinliğe tahliye edilecek. Hizmete açtığımız bu tesisin yapımında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Diye konuştu.

Türkiye de 4 milyar fidanı toprakla buluşturduklarını belirten Karaaslan, Orman varlığımızı artırdık. Şehirlerde arıtma tesisleri kurduk. Biz çevreyi sadece ağaç dikmek olarak ele almadık. Biyolojik çeşitliğinin zenginleşmesinden ekolojik dengenin korunmasına, arıtma tesisleri ile yaşam kalitesinin artmasına bütün bu değerlere sahip çıktık. diye konuştu.

Samsun Valisi Osman Kaymak da çevre için çok önemli yatırımların yapıldığını anlattı.

Konuşmaların ardından canlı yayın ile Samsun'a bağlanan Başbakan Binali Yıldırım, Samsun'a 55 milyon lira değerinde 4 tesisin yapıldığını belirterek hayır olsun temennisinde bulundu.

Yakakent Atıksu Arıtma Tesisi ile birlikte Kavak, Salıpazarı ve Çarşamba ilçelerindeki atıksu arıtma tesislerinin de açılışının yapıldığı belirtildi.

Törene, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihin Şahin, AK Parti İl Başkanı Hakan Karaduman, Yakakent Kaymakamı Selin Sarı ve vatandaşalar katıldı.