Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Başkan YILMAZ Türkiye nin Gündeminde

10.04.2018 06:01

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Türkiye'nin marka ve en başarılı belediye başkanları arasında gösterildi.

Türkiye nin en önemli araştırma şirketi temsilcilerinin katıldığı programda yerel seçimlerde kimler aday olur, kimler başarılı, uzun süre görevde olanlar değişecek mi ? gibi konular görüşüldü.CNN Türk te yayınlanan Türkiye Gündemi programında en iddialı ve başarılı belediye başkanları tartışıldı. Sunuculuğunu Ahu Özyurt un yaptığı Türkiye Gündemi programında yerel seçimler ve peşine takip edecek Cumhurbaşkanlığı seçimleri başta olmak üzere bir çok konu görüşüldü.

BAŞKAN YILMAZ AŞIRI BAŞARILI

Andy-Ar Araştırma Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Acar, yaptıkları araştırmaları kamuoyuyla paylaştı. Uzun süredir görevde olan belediye başkanlarının AK Parti bünyesinde siyasette nasıl değerlendirileceği yönünde görüşünü açıklayan Faruk Acar, Türkiye de uzun süredir görevde olan ve başarı grafiğini katlayarak ilerleten istisnai sayılı belediye başkanları olduğunu söyledi. Özellikle Türkiye genelinde Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ın bu konuda başı çektiğini ifade eden Acar, Türkiye de istisnai, bölgelerinde marka isimler var. Mesela 19 yıldır belediye başkanı olan Yusuf Ziya Yılmaz. Onun dışında da başka yok zaten. Çok başarılı değil, çok aşırı başarılı. Kendi bölgelerinde çok önde olan markalar. Bu isimler önemli ve kalitesini, hizmetlerini, farkını her zaman ortaya koymuştur. dedi

Genar Araştırma Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Aktaş’da, çok aşırı başarılı belediye başkanları arasında Yusuf Ziya Yılmaz ın öne çıktığını dile getirdi.Kuş Cenneti nde Büyükşehir-YEDAŞ İşbirliği

10.04.2018 05:57

Samsun Büyükşehir Belediyesi ile YEDAŞ Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti nde yaşanan ve özellikle leyleklerin hayatını tehdit eden elektrik çarpmalarını önlemek için harekete geçti.

Samsun Büyükşehir Belediyesince deltada 2016 yılı itibari ile başlatılan çalışmalar doğal hayatın korunmasına yönelik farklı sorunların çözümüne odaklandı. Deltada faaliyet gösteren ve bu alanda ülkemizde öncü çalışmalar yürüten yaban hayatı ilk yardım ünitesine gelen vakalar ve OMÜ Ornitoloji Merkezi uzmanlarının yapmış olduğu saha çalışmaları sonucunda özellikle deltanın belirli bölgelerinde Leylekler başta olmak üzere diğer bazı kuşlar türlerinde elektrik çarpması sonucu ölümler ve yaralanmaların yoğunlaştığı belirlendi.Ülkemizin ilk ve tek UNESCO Dünya Doğal Miras alanı adayı olan Kızılırmak Deltası Sulak Alan ve Kuş Cennetinde yürütülen çalışmalar hız kazandı.

ELEKTRİK ÇARPMALARI YEDAŞ İŞBİRLİĞİ İLE ÖNLENECEK

Bazı yuvaların elektrik direklerinin üzerinde olması yanı sıra Leyleklerin gün içerisindeki uçuşları sırasında tellere takıldığı gözlendi.  Bunun üzerine sorunların ilgili kurumlarla görüşülerek çözüm üretilmesi ve deltada gerekli çalışmaların yapılması için konunun tarafı olan kurumlar ve uzmanlar Yörükler ziyaretçi merkezinde bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıya Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter yardımcısı Zennube Albayrak, YEDAŞ Yetkilileri Murat Kılıç ve Tevfik Fikret Demirel, OMÜ ornitoloji merkezi uzmanı Doç.Dr. Kiraz Erciyas Yavuz, Alan başkanı Doç.Dr. Mustafa Güler, SAMKUŞ Birlik Müdürü İsmail Mutlu ve Yaban hayatı ilk yardım ünitesinde görevli veteriner hekim Paria Tabatabaei katıldı.

Toplantıda Doç.Dr. Kiraz Erciyas Yavuz deltadaki leylek popülasyonu, ülke genelindeki durum, yuvaların durumu, dağılımı, elektrik çarpması vakalarından örnekler, ülkemizde yapılan iyi uygulama örnekleri ve yapılması gereken çalışmalar hakkında bir sunum yaptı. Paria Tabatabaei ise ilk yardım ünitesine gelen vaka çeşitleri, leyleklerde yaşanan elektrik çarpması vakaları, bunların seyri ve en fazla elektrik çarpması vakasının gözlendiği lokasyonlar hakkında bilgilendirmede bulundu.

Toplantıda söz alan Genel Sekreter yardımcısı Zennube Albayrak Kızılırmak deltası ülkemiz adına birçok ilkin yaşandığı doğa koruma faaliyetleri açısından güzel örneklerin yaşandığı bir alan özelliğindedir. Belediyemiz olarak tüm imkân ve kaynaklarımızı Kızılırmak deltasının korunması ve ülke çapında tanıtılmasına harcıyoruz. Tüm çalışmalarımızda konu uzmanları ile birlikte çalışıyoruz. Kızılırmak deltası için en çok önemsediğimiz çalışmamız UNESCO dünya miras listesine girebilmeye yöneliktir. Yürüttüğümüz bu çalışmaların yanında özellikle leylekler açısından önemli bir sorun olan elektrik çarpması vakalarının önüne geçebilmek için bugün bir araya geldik. Yapacağımız bu çalışmalar özellikle leyleklerin hayatta kalmasını sağlamaya yönelik olacaktır. Aynı zamanda Kızılırmak Deltasının UNESCO sürecine de önemli katkıları olacaktır. Bugün bu önemli konuyu görüşmek üzere buraya gelen başta YEDAŞ yetkililerine, hocamıza ve uzman arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum şeklinde konuştu.

YEDAŞ bölge koordinatörü Murat Kılıç ise Elektrik çarpması sonucunda Leylek ölümleri önemli bir sorundur. Bu durum aynı zamanda elektrik şebekeleri açısından da ciddi bir sorundur. YEDAŞ olarak uzun yıllardır bu konuda kritik bölgelerde önemli çalışmalar yaptık. Sinop ta benzer birçok uygulamamız oldu. Elektrik hatlarına izolatörlerin takılması, direklerdeki yuvaların yükseltilmesi gibi uygulamalar sonucunda vaka sayılarında önemli azalmalar elde ettik. Kızılırmak deltasında mevcut durumla ilgili yapılan sunumlardan gördüğümüz sorunlu bölgelerde YEDAŞ olarak gerekli çalışmaları yapacağımızı söylemek isterim. Bu konularda YEDAŞ olarak her zaman belediyelerimizin ve doğal hayatın yanında olmaya devam edeceğiz dedi.

Toplantının devamında deltada leylek yuvaları ve sorunlu bölgeler yerinde incelenerek yapılacak çalışmalar konusunda fikir alışverişi yapılarak kararlar alındı.Başkan YILMAZ: Liseyi Bitirene Kadar İngilizceyi Öğrenin

10.04.2018 05:52

Model Birleşmiş Milletler Konferansı için Türkiye nin dört bir yanından Samsun a gelen öğrenciler dünyanın gündemindeki sorunlara çözüm önerileri sunacak.

5 bölge 9 il 22 farklı liseden gelen 140 öğrenci ve 20 öğretmen; Atakum Anadolu İmam Hatip Lisesi nin düzenlediği MUN konferansına katılıyor. Taflan 19 Mayıs Gençlik Merkezi nde yapılan MUN konferansında 140 öğrenci, İngilizce ve Arapça olarak dünya meselelerini tartışacak. Dil alanı ve akademik alanda iyi olan liselerin tercih ettiği MUN konferansları öğrencilere dil alanında büyük imkanlar sunuyor. MUN konferansları, öğrencilerin Arapça ve İngilizceyi; akademik, resmi ve diplomatik şekilde kullanabilmesi, dünya sorunları karşısında bilinçlenmesi ve bu sorunlara çözümler üretmeye çalışmasına katkı sağlıyor. Türkiye de; Arapça, İngilizce ve Fen- Sosyal hazırlık alanında eğitim veren tek proje okulu olan Atakum Anadolu İmam Hatip Lisesi, kurulduğundan bu zamana kadar uluslararası bir çok MUN konferansına katılarak dil alanındaki iddiasını ortaya koyuyor.Türkiye de 2. kez Atakum Anadolu İmam Hatip Lisesi MUN Kulübü nün düzenlediği MUN(Model Birleşmiş Milletler) Konferansı Samsun da başladı.

Dünyanın en büyük Birleşmiş Milletler Konferansı Harvard MUN prosedürünü kullanarak gerçekleşecek Atakum Anadolu İmam Hatip Lisesi ATA-MUN 18 Konferansı, 4 İngilizce ve 2 Arapça komiteden oluşuyor.  İngilizce komitelerden Silahsızlanma ve Uluslararası Güvenlik Komitesi nin konusu Siber Savaşlar olarak belirlenirken, UNESCO komitesinin konusu İfade ve Basın Özgürlüğü ve Gazeteci Güvenliği için Çevre Oluşturmak olacak. Keşmir probleminin tartışılacağı Özel, Politik ve Bağımsızlık Komitesi nin yanı sıra Orta Doğu sorununa çözüm bulmayı amaçlayan Öncüler Komitesi de İngilizce Komiteler arasında yerini alacak. Arapça komitelerin birinde Global Terör sorunu diğerinde ise Kudüs teki İnsan Hakları İhlali tartışılarak çözüm bulunmaya çalışılacak.

8 Nisan a kadar devam edecek Mun Konferansı nın açılışı 19 Mayıs Gençlik Merkezi nde yapıldı. Konferansın açılışına Samsun Valisi Osman Kaymak ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz da katıldı.

Konferansta bir konuşma yapan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Burada dünyanın güncel sorunlarını tartışacaksınız. Uluslararası ticarette yabancı dil çok sorun olmuyor. Ama diplomaside uluslararası sorunları tartışırken işin içine hukuk, uluslararası ilişkiler gibi şeyler giriyor. O bakımdan buradaki simülasyon programınız çok güzel. Üniversiteyi bitirdiğiniz zaman İngilizceyi öğrenmeye kalkışırsanız yabancı dil öğrenmek için harcayacağınız enerjiyle üç tane üniversite bitirebilirsiniz. Çünkü o zaman hayatın başka meşgaleleri başlayacak. Lise bitinceye kadar İngilizceyi öğrenin dedi.

Okuldaki eğitimin dışında dünya sorunlarına hakkında da fikir sahibi olunması gerektiğini belirten Samsun Valisi Osman Kaymak, Dünyayı ve hayatı bu yıllarda tanımak durumundayız. Sadece derslerine çalışan etrafından bihaber bir kişilik olmaması lazım. Sizler şimdiden dünya meselelerini tartışan ve yorumlayan insanlar olmanız lazım. Bu sizi daha başarılı kılacaktır. Aksi taktirde hayatta sürprizlerle karşılaşabilirsiniz. Onun için dilinizi geliştirip çok kitap okumalısınız diye konuştu.

Konferansla İngilizce ve Arapçayı geliştirme fırsatı yakaladıklarını belirten ATAMUN Konferansı Genel Sekreteri Fatma Betül Tuncer, etkinlikle öğrencilerin dünya sorunlarına karşı bilinçlenmeyi hedeflediklerini söyledi.

Komitede yer alan öğrenciler ise konularına en iyi şekilde hazırlandıklarını ve dünya sorunlarına katkı sağlamaya çalıştıklarını belirttiler. Konferansın sonunda öğrenciler çözüm önerileri yazacak. Oylamadan geçen çözüm önerileri ise Birleşmiş Milletlere gönderilecek.

MUN nedir?

Model Birleşmiş Milletler dünyanın dört bir yanında ortaokul, lise ve üniversite düzeyinde ders dışı veya kulüp aktiviteleri adı altında faaliyet gösteren bir konsepttir. Katılımcı öğrenciler danışman öğretmenler eşleğinde Birleşmiş Milletler delegesi rolünü üstlenir. Böyle Model Birleşmiş Milletler, Birleşmiş Milletler in uluslararası yaşanan problemlere yönelik çalışmalarını simüle ederek, öğrencilere sorunlara ilişkin bilinç kazandırmayı hedefler.

Konferansa; Atakum Kaymakamı Namık Kemal Nazlı, AK Parti Samsun İl Başkanı Hakan Karaduman, Samsun İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen, Atakum Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Zahit Köseoğlu, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.Büyükşehir den Otizm Farkındalık Günü ne Destek

06.04.2018 06:25

Samsun Büyükşehir Belediyesi Otizm Farkındalık Günü ne destek olmak için Belediye binası ve şehrin belirli yerlerini mavi ışık ile aydınlattı.
Kampanya kapsamında Büyükşehir Belediyesi binası, Tütün İskelesi ve İlkadım Anıtı akşam saatlerinde mavi ışık ile aydınlatıldı.Samsun Büyükşehir Belediyesi, Birleşmiş Milletler’in (BM) otizmin hızlı artışı karşısında kamuoyunun dikkatini çekmek için deklare ettiği 2 Nisan Otizm Farkındalık Günü nde, Otizme Mavi Işık Yak kampanyasına destek verdi.


Başkan YILMAZ: Üreticilerimizin Yanındayız

06.04.2018 06:19

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, kırsal mahallelerde tarım ve hayvancılığın canlandırılması ve gelişiminin sağlanması konusunda üreticilerin yanında olduklarını söyledi.
Aynı zamanda mahalle muhtarı olan çiftlik sahibi İdris Gökhan Şen den çiftlik hakkında bilgi alan Başkan Yılmaz, Değerli muhtarımız dışarıdan 150 adet büyükbaş hayvan ithal etmiş. Diğer hayvanlarla birlikte toplam da 218 büyükbaş hayvanı var. Böyle işletmelerin çoğalması gerekiyor. Hep söylüyorum; kırsal ekonominin canlanması ve mahallelerimizdeki rençberliğin yeniden canlanması, buralardaki gelir getirecek üretim çeşitliliğinin artırılması gerekiyor. Büyükşehir Belediyesi olarak bu yönde önemli adımlar atıyoruz ve destek vermeye çalışıyoruz. Tarım ve hayvancılık konusunda her türlü desteği vererek üreticilerimizin yanında oluyoruz. Böyle güzel bir büyükbaş hayvan çiftliğini kurarak köydeki yaşamı canlandıran muhtarımıza teşekkür ediyorum.  Bu ülkede her zaman köylerden kente göç oldu. Bunu tam tersine çevirmek için çabalıyoruz. Diye konuştu.Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Lâdik ilçesi Büyükalan mahallesinde faaliyet gösteren hayvan çitliğini ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

Çiftlik sahibi ve Büyükalan Mahallesi Muhtarı İdris Gökhan Şen de ailesinin eskiden beri hayvancılıkla uğraştığını ve bu mesleği çok iyi bildiklerini ifade ederek; Sayın Başkanımıza ziyaretleri ve destekleri için teşekkür ederim. Ben köye kesin dönüş yaptıktan sonra zaten iyi bildiğim bu üreticilik işine ağırlık verdim. Yanımda sigortalı 2 işçi çalışıyor. Amacım bu işi daha da geliştirerek ileride entegre bir tesis haline getirmek. Şeklinde konuştu.

Ziyarete Meclis Başkan Vekili Turan Çakır, Kırsal Kalkınma Daire Başkanı Mehmet Akif Özdemir, Fen İşleri Daire Başkanı Serkan Çam ve Etüd ve Projeler Daire Başkanı Cüneyt Yalçınkaya da iştirak ettiler.