Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


SAMSUN UN GELECEĞİ PARLAK

20.12.2019 11:17

Orta Karadeniz Basım ve Ambalaj Sanayicileri ile buluşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Sanayi yatırımları noktasında önümüzdeki 3 – 4 yıl çok verimli geçecek. Samsunun geleceği parlak. dedi.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Orta Karadeniz Basım ve Ambalaj Sanayicileri Derneği yöneticileri ile kahvaltıda buluştu. Sevgi Kafede düzenlenen ve Dernek Başkanı Hüseyin Yalgın ile sektör esnafının yer aldığı programda önemli açıklamalarda bulunan Başkan Demir, matbaacılar sitesinin kurulması ile ilgili çalışma yapılacağı müjdesini verdi. Önümüzdeki yılların Samsun için sanayi anlamında çok verimli geçeceğine de işaret eden Başkan Demir, Hedeflerimizi gerçekleştirerek hep birlikte Samsunu arzulanan noktaya ulaştıracağız dedi.

ÇOK GENİŞ BİR ALANA YAYILIYOR

Konuşmasında matbaacılık sektörünün önemine vurgu yapan Başkan Demir, Yaklaşık 20 yıla yakındır da size hizmet için çalışıyorum. Elimizden geleni yapıyoruz. Matbaacılık sektörü çok geniş bir alana yayılıyor. Sizin temsil ettiğiniz sektörün her sektörle bir ilişkisi var. Sağlık alanından tutun kamu yönetimine kadar çok önemli bir alan. Buradaki camia Samsun’un ticari, ekonomik ve iktisadi hayatını en iyi izleyen camiadır. Çok zor da bir alan. Teknolojinin hızlı gelişiminden en fazla etkilenen sektörsünüz dedi.

MATBAACILAR SİTESİ KURULACAK

Matbaacılar Sitesinin kurulması ile ilgili bir çalışma yapılacağını da ifade eden Başkan Demir, Beraber çalışalım. Bir kooperatif gibi yapı kurun. Alan tespit noktasında çalışmaları da yapalım. Biz belediye olarak size elimizden gelen her türlü katkıyı sağlayacağız. Bir ihtiyaç belirlemesi yapın. Bu alanda Samsun Türkiyenin çok önemli bir merkezi olmak zorunda. Bir arada olmak, kümelenmek şehir için avantajdır. Kendi alanınızdaki karşılıklı yapacak olduğunuz iş birliğinde de maliyetinizi ciddi anlamda düşürür. Böyle bir merkez olduğunda Türkiyede de bilinir diye konuştu.

ÇIĞIR AÇACAĞIZ

İstihdam noktasında ciddi yatırımlar yapıldığını ifade eden Başkan Demir, Bundan sonra Allah nasip ederse hedeflerimizi büyük ölçüde gerçekleştireceğiz. Böyle bir çığırı da birlikte açacağız. Yeniden bir istihdam artışı başladı. Sanayi yatırımları noktasında da önümüzdeki 3 – 4 yıl çok verimli geçecek. Bununla ilgili çalışmaları bir taraftan yapıyoruz. Yeni OSByi kuruyoruz. Yazıyı bakanlığa gönderdik. Yakında tüzel kişiliği oluşacak. Hemen arkasından arazi meselesinin halledilmesi, planlama, alt yapı derken hemen tahsise başlayacağız. Havza Bekdiğinde şu anda 9 tane fabrika inşaat halinde. Bir tanesi hizmete girdi. Önümüzdeki yılsonunda 4 – 5 tane daha çalışmaya başlar şeklinde konuştu.İTFAİYEDEN ENGELLİ VE YABANCI UYRUKLU VATANDAŞLAR İÇİN WHATSAPP İHBAR HATTI

20.12.2019 11:15

Samsun Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı, kendini ifade edemeyecek durumda olan bedensel engelli vatandaşlar ile yabancı uyruklu vatandaşlar için Whatsapp İhbar Hattı kurdu. Türkiyede ilk olma özelliği taşıyan engelli ve yabancı uyruklu vatandaşlar için 112 Acil Çağrı Merkezinde görevli itfaiye ekibi tarafından takip edilecek.

İtfaiye görev ve hizmetlerini daha hızlı ve profesyonel olarak yerine getirmeye çalışan

Samsun Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı, toplumun her kesiminin rahatça ulaşabilmesine imkan tanımak amacıyla bilgi ve iletişim kanallarını genişletiyor. Bu kapsamda itfaiye daire başkanlığı, konuşma ve duyma özürlü engelli vatandaşlar için yazılı ve görsel ihbarda bulunabilmesi için Whatsapp İhbar Hattı kurdu.

İTFAİYEYE HIZ KAZANDIRACAK

112 Acil Çağrı Merkezindeki itfaiye ekipleri kontrolünde 1.5 ay önce açılan 0530 157 26 79 numaralı Whatsapp İhbar Hattının doğru bilgilendirilmede, acil müdahalede ve arama kurtarma faaliyetlerinde ekiplerin hızını artırması ve işini kolaylaştırması bekleniyor. Hattın hizmete girdiğini duyuran Samsun Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Rıza Zengin, engelli ve yabancı uyruklu vatandaşlar ile iletişim kuracak olmanın mutluluğu yaşadıklarını söyledi.

ENGELLİ VE YABANCI UYRUKLU VATANDAŞLAR YARARLANACAK

112 ambulans, 155 polis, 156 jandarma, 122 AFAD, 158 sahil güvenlik, 177 orman gibi kurumların çağrı sistemlerinin ocak ayından itibaren 112 Acil Çağrı Sistemi bünyesinde birleştiğini hatırlatan İtfaiye Daire Başkanı Rıza Zengin, bunlar arasında itfaiyenin de bulunduğunu kaydetti. Zengin, Vatandaşlarımız acil olaylarda kurum karışıklığı yaşamaması için artık sadece 112 yi arayacak. 11 aylık süreçte İtfaiye Daire Başkanlığı olarak ekstra ayrı bir çalışma daha başlattık. Özellikle Türkçe bilmeyen yabancı uyruklu insanlarımız ile konuşma ve duyma özürlü engelli vatandaşlarımızın bizimle nasıl iletişim kurabileceklerini, bu konuda neler yapabileceğimizi düşündük. Neticede olası afet durumunda bize yazılı ve görüntülü olarak da ihbarda bulunabilmeleri için itfaiye whatsapp iletişim hattı açtık. Artık konuştukları dilleri akıllı telefonlarda tercüme ettirerek bize rahatlıkla ulaşabilir, sorunlarını iletebilir, yardım isteyebilir ve ihbarda bulunabilirler. bilgisini verdi. 

ASILSIZ İHBARDA BULUNULMAMALI

112 Acil Çağrı Merkezindeki itfaiye ekiplerinin whatsapp ihbar hattı ekranına düşen ihbarların anında müdahale ekiplerine iletildiğini belirten Daire Başkanı Zengin, Whatsapp hattımızı asılsız ve amaç dışı kullanmamaları, kullanmak isteyenlere engel olunması noktasında halkımızdan anlayış ve hassasiyet bekliyoruz. İçişleri Bakanlığı koordinesinde hizmet veren 112ye yapılan her ihbar, kayıt altına alınıyor. Çağrının kimin, nereden ve ne zaman yapıldığı bellidir. O yüzden asılsız ihbarlar ve lüzumsuz meşguliyetler bizi engellemektedir. 112 ve diğer acil durum hatlarının meşgul edildiği gibi bu hattımızın meşgul edilmemesi, doğru ve hızlı şekilde hareket ederek müdahalede bulunabilmemiz açısından büyük önem taşımaktadır.  diye konuştu. 

GÖRÜNTÜLÜ İHBARLAR ÇOK ÖNEMLİ

Whatsapp ihbar hattına atılacak görüntü ihbarların kendileri için büyük önem taşıdığına da değinen Zengin, Çünkü vatandaşlarımız bazen olay ve olay yeriyle ilgili bilgileri net iletemiyor. Bilgi ve iletişim teknolojisi çağındayız. Dolayısıyla görüntülü ihbarlarda da bulunulması, bilgiyi doğru alınmamız ve en uygun itfaiye ekiplerimizi olay yerine sevk etmemiz noktasında hareket kabiliyetimizi artıracak. Görüntü atıldığı zaman adres yazılırsa ve doğru bilgiler verilirse olay yerini bulmamız ve müdahale etmemiz daha kısa sürecek. ifadelerini kullandı.SAMSUN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNDEN KIŞ ÖNLEMLERİ

20.12.2019 11:10

Yağmur suyu hatları temizleniyor. Samsun Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) ekipleri yağışların artması ile birlikte meydana gelebilecek su baskını ve taşkınlara tedbir almak amacıyla şehir genelinde mazgal temizliklerini sürdürüyor.

Samsun Büyükşehir Belediyesi SASKİ Genel Müdürlüğü Kanalizasyon Dairesi Başkanlığı tarafından şehir genelinde yürütülen mazgal temizliği çalışmalarıyla, olası yağışlardan dolayı meydana gelebilecek su baskınların önüne geçilmesi hedefleniyor.

17 İLÇEDE ARALIKSIZ ÇALIŞMA

Atakum, İlkadım, Canik ve Tekkeköyde SASKİ Genel Müdürlüğü ekipleri, diğer ilçelerde ise şube müdürlüklerine bağlı ekipler temizlik çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Altyapının sorunsuz çalışması, yollarda meydana gelebilecek tahribatın önlenmesi ve en önemlisi can güvenliğinin sağlanması için yapılan çalışmalarda su baskınlarına karşı önlem alınması amaçlanıyor.

ÇALIŞMALAR PERİYODİK OLARAK GERÇEKLEŞTİRİLİYOR

Yağmur suyu hatlarının tıkanmasına neden olan yaprak, taş ve atıkların mazgalların kaldırılarak temizlenmesiyle birlikte hattın sağlıklı bir şekilde çalışması sağlanıyor. Düz cadde ve sokaklardaki hatlarda eğim olmadığından dolayı daha çabuk tıkanma yaşandığından temizlik çalışmaları diğer hatlara göre daha sık gerçekleştiriliyor. Periyodik olarak yapılan çalışmaların yanında yoğun yağışlarda meydana gelen ani su baskınlarında da ekipler anında müdahale gerçekleştiriliyor.ANAKENT SPORDA HEDEF ŞAMPİYONLUK

20.12.2019 11:06

Samsun Büyükşehir Belediyesi Anakent spor Kadın Voleybol Takımı ligden başarı ile ayrılarak şampiyon olmayı hedefliyor.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Anakent spor Kadın Voleybol Takımı, Türkiye Voleybol Federasyonu Kadınlar 1. Liginde 1. devrenin son maçında evinde Merinos ile yapacağı karşılaşma için hazırlıklarını sürdürüyor.

ANAKENT SPOR VOLEYBOL ANTRENMALARA TAM GAZ DEVAM EDİYOR

Türkiye Voleybol Federasyonu Kadınlar 1. Ligi B Grubu 11. Hafta müsabakalarında Merinosu evinde ağırlayacak olan Samsun Büyükşehir Belediyesi Anakentspor zorlu müsabaka için hazırlıklarını sürdürüyor. Mustafa Dağıstanlı Spor Salonunda gerçekleştirilen antrenmanlarda fizik, kondisyon ve blok çalışması yapan Samsun Büyükşehir Belediyesi Anakentspor Takımı son haftalarda kazandığı maçlarla grupta 3. sıraya yerleşirken 4. sırada yer alan rakibi Merinosu yenerek 1. devrenin sonunda sıralamadaki yerini korumayı hedefliyor. Başarılı oyuncular grupta lider olan Kuzeyboru ile aralarında bulunan 11 puanlık farkı kapatarak birinciliğe yükselmeyi düşünüyor.

HEDEF ŞAMPİYONLUK

Tüm sporseverleri takıma destek için 22 Aralık Pazar Günü Samsun Mustafa Dağıstanlı Spor Salonunda Merinos ile yapılacak müsabakaya davet eden Samsun Büyükşehir Belediyesi Anakentspor Kadın Voleybol Takımı Baş Antrenörü Taşkın Taşkıran, Takımımızın kondisyonunu en üst seviyede tutmak için antrenmanlarımızı aralıksız sürdürüyoruz. 1. devrenin kapanış maçında rakibimiz Merinos ile zorlu bir karşılaşmaya çıkacağız. Bu müsabakada taraftarlarımızın desteği takımımız için çok önemli. Karşılaşmadan galibiyet ile ayrıldığımızda 1. devreyi 3. sırada kapatacağız.  2. devreyi de başarıyla tamamlayıp playy-off karşılaşmalarından şampiyon olarak çıkmayı hedefliyoruz dedi.

Anakentspor, Merinos müsabakasına kaptan Bahar Ekinci, Zehra Tönge, Dilara Yılmaz, Zehra Coşkunsu, Berrak Deniz Kakaşçı, Gülcan Akyıldız, Gülbahar Karagöz, Bahar Ekinci (Kaptan), Maedeh Borhani Esfahani (İran Kadın Milli Takım Kaptanı), Aslı Türker, Azra Çilez ve Hilal Duyar'dan oluşan kadroyla çıkacak. Geçtiğimiz hafta Nevşehir Belediyesi ile oynanan maçta ön çapraz bağları kopan Duygu Nur Doğan, sakatlığı nedeniyle forma giyemeyecek.ANAKENT, NEVŞEHİR BELEDİYE MAÇINA KİLİTLENDİ

13.12.2019 08:07

Samsun Büyükşehir Belediyesi Anakent Spor Kulübü, Nevşehir Belediyespor maçına kilitlendi. Pazar günü deplasmanda oynanacak müsabakaya hazırlanan BŞB Anakent Bayan Voleybol Takımı, hazırlıklarını sürdürüyor.

Voleybol Kadınlar 1. Ligi B Grubunda mücadele tüm hızıyla sürüyor. Ligin güçlü takımlarından Samsun Büyükşehir Belediyesi Anakent Spor Kulübü Bayan Voleybol Takımı, 10. haftada Nevşehire gidecek. Geçen hafta kendi evindeki Berlin Döner Antalyaspor mağlubiyetini kazası olarak kabul eden Samsun BŞB Anakent Bayan Voleybol Takımı, deplasmanda oynayacakları maça hazırlanıyor.

27 puana sahip lider İlbank ile arasında 10 puan fark bulunan 4. sıradaki Samsun BŞB Anakent, 16 puanla 5. sıradan takip eden Nevşehir Belediyespora konuk olacak. 15 Aralık Pazar Günü Nevşehir Damat İbrahim Paşa Spor Salonunda oynanacak müsabaka için antrenmanlarına kulüp binasında devam eden Anakent, Nevşehir engelini aşarak lider ile puan farkını 7 ye indirmek istiyor.

Samsun Büyükşehir Anakent Baş Antrenörü Taşkın Taşkıran, Berlin Döner Antalyaspor maçını geride bıraktıklarını belirterek, Nevşehir Belediyespor maçına kilitlendiklerini söyledi. Taşkıran, 'Sporda kazanmak da var kaybetmekte. Adı üstünde spor. En iyi olan kazanacak. Geçen maçta çok iyi bir performans ortaya koyduk. Sadece şans bizden yana değildi. Antalya ekibini tebrik ediyoruz. Şimdi ise önümüzde Nevşehir Belediyespor engeli var. Hazırlıklarımızı sürdürüyoruz. Oyuncularımız ciddiyetle çalışmalarına devam ediyor. Sahada kazanmak için var gücümüzle mücadele edeceğiz. İnşallah kazanan taraf olup yolumuza bakacağız. Tüm taraflardan destek bekliyoruz. ifadelerini kullandı.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Anakent Spor Kulübü, Nevşehir Belediyespor müsabakasına kaptan Bahar Ekinci, Zehra Tönge, Dilara Yılmaz, Zehra Coşkunsu, Berrak Deniz Kakaşçı, Gülcan Akyıldız, Gülbahar Karagöz, Bahar Ekinci (Kaptan), Maedeh Borhani Esfahani (İran Kadın Milli Takım Kaptanı), Duygunur Doğan, Aslı Türker, Azra Çilez ve Hilal Duyar dan oluşan 12 kişilik kadroyla çıkacak.