Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


BÜYÜKŞEHİR DEN ESNAF VE SANATKARLAR İÇİN THM KONSERİ

10.01.2020 07:18

Samsun Büyükşehir Belediyesi Konservatuvarının, 40. kuruluş yıl dönümü etkinlikleri kapsamında esnaf ve sanatkarlar için verdiği Bozkırın Sesi isimli Türk Halk Müziği (THM) Konseri büyük beğeni topladı.

Neşat Ertaş, Muharrem Ertaş, Çekiç Ali ve Hacı Taşan dan derlenen deyiş, bozlak ve türküler, Bozkırın Sesi Türk Halk Müziği Konserinde bu kez esnaf, sanatkar ve aileleri için seslendirildi. Şef Yavuz Özkaran yönetimindeki orkestra ve koronun sahne aldığı konser, büyük ilgi gördü.

Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezinde düzenlenen konsere katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Anadolu kültürünü müzikle evrenselleştiren halk ozanlarının unutulmaz türkülerini, Samsun Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Eyüp Güler ve Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Daire Başkanı İdris Akdin ile dinledi. 

Etkinlikler sürecek

Gecede bir konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Çok ciddi bir çalışma içerisindeyiz. Sanat, kültür ve müzik dünyamızın üstatlarıyla yakında bir programımız olacak. Kültür ve sanat alanında Cumhuriyet öncesi geçmişiyle Samsun, üstatlarımızla birlikte artı bir değere ve öneme sahip. Biz ayrıca çok önemli bir şehirde yaşıyoruz. Buradan hareketle her alanda olduğu gibi sanatta da öncü olmak gibi bir sorumluluğumuzun olduğunu düşünüyoruz dedi.

 İnsan ve toplum için önemli

Samsunun sanat ve kültürel özeliklerini 7den 70e kadar daha geniş halk kitlelerine ulaştırmaya yönelik çalışmalar başlattıklarını ifade eden Başkan Mustafa Demir, sanatın hem insan hem de toplum için büyük öneme sahip olduğunun altını çizdi. Demir, Üstat Muharrem Ertaşın döneminde ben gençtim. Lise ve üniversite yıllarım onun nağmeleriyle geçti. Radyoda türkülerini dinlerdik. Neşet Ertaş üstatla da çok özel hukukumuz oldu. Birlikte çok sohbetlerimiz oldu. Samsun'da da misafir ettik. Bu sebeple halk ozanlarının hayatımda büyük önemi var diyerek anılarını paylaştı.

  Bizi biz yapan değerler

Türkiye toplumunu toplum yapan kültürel ve sanatsal değerler olduğuna değinen Büyükşehir Belediye Başkanı Demir, Bizim medeniyetimizin merkezinde de insan var. İnsanın yaşat ki devlet yaşasın, dünya yaşasın. Herkeste olduğu gibi bir insan hayatı ömre bedeldir. Böyle düşündüğünüzde insan adına, insana artı katan değer adına her kim ne yapıyorsa çok ulvi bir şey yapıyor demektir. Hayatımız boyunca mutlu, huzurlu, acılı, sıkıntılı, güzel ve kötü yaşayabiliyoruz. Bunları bir kenara koyduğumuzda bizi biz yapan değerler çok önemli. Biz ne isek aslında bizi biz yapan değerler de var. Belki bilmediğimiz çok özel yanlarımız var. Dünyanın en güzel hayatını da yaşasak bizi biz yapan değerlerden yoksunsak asla mutlu olamayız tespitini aktardı.

Şükranla anıyoruz

Hizmetler bugün var yarın yok, yarın var bugün yok olur. Ama insana ait ihmal edilen hiç bir şeyi başka alanla kapatamazsınız diyen Başkan Demir, sözlerini şöyle tamamladı: Biz, kutlu bir medeniyetin, insani anlamda dünya insanlığının bile gıpta ettiği bir milletiz. Katkı sağlayan geçmişteki tüm sanatçılarımıza, sanat erbaplarına, hüzünlerini, acılarını, mutluluklara dizelere, mısralara, nağmelere döken herkesi hayır ve şükranla anıyoruz.PROJELER 2020 DE START ALACAK

03.01.2020 07:43

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir Demir, yayınladığı yeni yıl mesajında, Karadenizin incisi Samsunun var olan potansiyellerini ön plana çıkartmak, değerine değer katmak için çalışmalarımıza devam edeceğiz dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, yeni yıl dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı. Mesajında 2020 yılının projelerinin startının verileceği yıl olacağına işaret eden Demir, 2019 yılını geride bırakıyoruz. Göreve geldiğimiz yaklaşık 9 aylık süreçte Samsunun geleceğine yönelik hayata geçireceğimiz projelerin alt yapı çalışmalarını hazırladık. İnşallah yeni yılda bu projelerin start aldığını hep birlikte göreceğiz. dedi.

ENERJİMİZİ ŞEHRİMİZ İÇİN HARCIYORUZ

Samsuna hizmet etmek için 17 ilçede var güçleriyle çalıştıklarını belirten Başkan Demir, Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada tüm personelimiz ile şehrimizin değerine değer katmak için çalışmaya devam edeceğiz. Bütün enerjimizi şehrimiz ve hemşerilerimizin geleceği adına yaşam standardını daha da yukarı taşımak için harcıyoruz. Bu duygularla, 2020 yılının ülkemize, şehrimize ve tüm insanlığa sağlık, mutluluk ve huzur getirmesini temenni ederek,  tüm hemşerilerimizin yeni yılını en içten dileklerimle kutluyorum ifadelerini kullandı.SAMULAŞ 30 MİLYONUN ÜZERİNDE YOLCU TAŞIDI

03.01.2020 07:37

Samsun da trafiğin akıcı ve sorunsuz bir şekilde işlemesi için çalışmalarını sürdüren Samsun Proje Ulaşım İmar İnşaat Yat. San. Ve Tic. A.Ş (SAMULAŞ) 2019 yılında 30 milyon 220 bin 954 yolcuya ulaşım hizmeti sağladı.

29 tramvay ve 111 otobüsü bünyesinde barındıran SAMULAŞ, Samsun da binlerce kilometrelik ulaşım ağıyla vatandaşa kaliteli hizmet vermeye devam ediyor. Alanında gelişen teknolojik yenilikleri sistemlerine uygulayarak hizmet kolaylığı sunan SAMULAŞ deneyimli mühendis kadrosuyla sorunlara anında müdahale ederek aksaklıkları en kısa sürede gideriyor.

2019 YILINDA 30 MİLYONDAN FAZLA YOLCU

Üniversite den Tekkeköye 35 kilometrelik güzergahta 43 istasyona uğrayan Hafif Raylı Sistem İşletmesi 2019 yılı boyunca toplamda 20 milyon 657 bin 739 yolcu taşıdı. SAMULAŞ a ait 111 otobüs ise şehrin her noktasında milyonlarca yolcunun ulaşımını sağlamakta önemli rol oynuyor. SAMULAŞ a ait otobüslerde yıl boyunca 9 milyon 563 bin 215 yolcu seyahat etti. Bu rakamlar göz önünde bulundurulduğunda SAMULAŞ a ait ulaşım araçları 2019 yılı boyunca toplamda 30 milyon 220 bin 954 yolcu taşımış oldu.

TEK ARAÇLA ÜNİVERSİTE İÇİNE ULAŞIM SAĞLANDI

Türkiye de kampüs içine giren sayılı tramvay hatlarından olan Samsun Hafif Raylı Sistem işletmesi, öğrencilerin ve hasta yakınlarının yıllardır yaşadığı ulaşım sorununa da çözüm oldu. Temmuz ayından itibaren Lojmanlar, Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Sağlık Bilimleri, Yaşam Merkezi, Eğitim Fakültesi ve Yurtlar bölgesindeki duraklara yolcu taşıyan Hafif Raylı Sistem Projesi sayesinde Tekkeköy den Üniversite içine kadar tek tramvay ile yolculuk imkanı sağlandı.SAMSUN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KONSERVATUVARI 2020 OCAK AYI ETKİNLİK PROGRAMI

03.01.2020 07:29BÜYÜKŞEHİRDEN ZABITAYA HİZMET İÇİ EĞİTİM SEMİNERİ

03.01.2020 07:24

Başkan Demir: Her alanda örnek olacağız. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, her alanda örnek olacak bir belediyeciliği sergileyeceklerini söyledi.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanlığı 17 ilçe zabıtasında görev yapan 200 personele hizmet içi eğitim semineri düzenledi. Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Görevlisi Cuma Yıldırım ve İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Şahin tarafından verilen seminerde katılımcılara sertifika takdim edildi. Büyükşehir Belediyesi Hizmet Binası Toplantı Salonunda gerçekleştirilen seminerde, slayt eşliğinde ilgili kanunlar, yönetmelikler ve iş ahlakı hakkında bilgiler verildi.

Şehrin huzur ve refahına katkı

Eğitim seminerine katılan personele teşekkür ederek sözlerine başlayan Zabıta Dairesi Başkanı Abdülkadir Dizman, Zabıta teşkilatımız şehrimizin huzur ve refahının sağlanmasında, kanunların verdiği yetki kapsamında çalışmalarımızı sürdürüyor. 17 ilçe zabıta personelimiz bu seminerimize katıldı. Seminer 2 ayrı grup halinde yapılacak dedi.

Hizmetle yükümlü bir kurumuz

Bu tür eğitimlerin vatandaşa hizmet noktasında çok önemli olduğunu vurgulayan Genel Sekreter İlhan Bayram, Eğitim şarttır diye hep söyleriz. Biz vatandaşa hizmet etmekle yükümlü bir kurumuz. Bu hizmeti yaparken belli bir çerçeve ve hukuk içinde hareket ediyoruz diye konuştu.

Her alanda örnek olacağız

Zabıta Daire Başkanlığının yaptığı her icraatın belediyeye güç katacağına dikkat çeken Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir ise, Zabıta Daire Başkanlığımız bir bütün halinde tüm hizmetlerin halka, kamuya yansımasını temsil eden bir birimimiz. Büyükşehir Belediyesi 1 milyon 350 bin vatandaşımızın hayatını ilgilendiren her alanda yetkili. Biz ne kadar çok gayret eder ve çalışırsak bu şehir hem fiziki anlamda hem de insanlarımızın güvenliği, sağlığı, mutluluğu açısından çok iyi noktalara gelir. İnsanımıza hizmet noktasındaki en önemli güçlerimizden ve imkanlarımızdan bir tanesi zabıta dairesi. Bu bilinçle birlikte güzel bir eğitim programı olacağını düşünüyorum. Bu eğitimden sonra her bir arkadaşımızın daha iyi bir bilinçle sahaya yansımasını artı olarak görmek istiyoruz. Biz belediye olarak hemen hemen her alanda örnek olacak bir belediyeciliği sergileyeceğiz şeklinde konuştu.