Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Başkan Şahin: Biz İki Devlet Tek Milletiz

18.10.2018 08:36

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, Azerbaycan ın Türkiye Büyükelçisi Khazar İbrahim i ağırladı. Azerbaycan ile Türkiye nin iki ayrı devlet tek millet olduğunu belirten Başkan Şahin, Azeri Büyükelçi İbrahim i Samsun da görmekten büyük mutluluk duyduğunu söyledi.

Karadeniz de birçok ili ziyaret eden Azerbaycan ın Türkiye Büyükelçisi Khazar İbrahim Samsun a gelerek Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin e konuk oldu. Misafirini kapıda karşılayan Şahin, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.  Azerbaycan ile Türkiye nin iki ayrı devlet tek millet olduğunu vurgulayan Başkan Şahin, tarihi-tarımı-ticareti-turizmi-kültürüyle Samsunun Karadenizin göz bebeği ve incisi olduğunu belirterek, bu ziyaret inşallah iki ülke arasındaki ilişkilerde Samsunun daha aktif rol almasına vesile olur. İki ülke tek millet olarak yoğun bir çalışma halinde olmamız gerektiğini biliyoruz. Azerbaycan tabii ki bu manada bizim için vazgeçilmez bir ülke. Bu sürece ne kadar katkı verebilirsek, bizim için o kadar kardır dedi. Misafirperverliği ve sıcak karşılamasından dolayı Şahine teşekkür eden Büyükelçi İbrahim ise, Samsun'un çok güzel bir kent olduğunu belirterek, ikili ilişkilerin daha da artırılması gerektiğine dikkat çekti.  Ziyaret karşılıklı hediye takdiminin ardından sona erdi. Azeri Büyükelçi ziyaretinde Başkan Şahine Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Fikret Vatansever de eşlik etti.Başkan Şahin den Yusuf Ziya YILMAZ a Raylı Sistem Teşekkürü

18.10.2018 08:33

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin Samsun Hafif Raylı sistemin 8.yılı kutlaması kapsamında bu toplu ulaşım sistemini Samsun a kazandıran Samsun milletvekili ve Büyükşehir Belediyesi eski başkanı Yusuf Ziya Yılmaz a teşekkür etti.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin yaptığı açıklamada şunları söyledi:  Samsun Hafif Raylı sistemi 10 Ekim 2010 tarihinde Gar – Üniversite istasyonları arasında ilk seferine başlamıştı. Bu önemli hizmetin 8.yılına girdik.  Samsun olarak 10 Ekim 2019 tarihinde hafif raylı sistem hattı faaliyete girişinin 8. Yılını kutlamış oluyoruz.  SAMULAŞ A.Ş. nin faaliyete girdiği 8. yıldayız ve Samsun hafif raylı sistem hattımız  bu geçen sürede 136 milyon insanımıza hizmeti vermiştir. Geçen 8 yıl içerisinde Büyükşehir Belediyemiz adına halkımıza toplu taşımacılık hizmeti veren Samulaş hizmet ağını günden güne geliştirerek büyüdü. 2010 yılında 16 km de hizmet veren raylı sistem hattı bugün, yaklaşık 30 km de güvenli ve konforlu toplu ulaşım hizmetine devam ediyor. 2019 yılı içerisinde hizmete alınacak kampüs hattı ile birlikte raylı sistem hattı uzunluğu 35 km’ye ulaşacaktır. Yapılacak yeni çalışma ve programlarlar raylı sistem ağımızı daha da genişleterek böyle çağdaş bir ulaşım aracının Samsun halkına uzun yıllar hizmet vermesini sağlayacağız. Bu devasa hizmeti Samsun halkımıza sunan Samsun Milletvekilimiz ve büyükşehir eski belediye başkanımız Sayın Yusuf Ziya Yılmaz a teşekkür ediyorum. Biz de bu anlamlı ve devasa hizmeti genişleterek, geliştirerek devam ettiriyoruz.  Dedi.Başkan Şahin Sıfır Atık Projesini Yakından Takip Ediyor

12.10.2018 07:32

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin  Sıfır Atık projesi kapsamında 7 aşamalı yol haritasının 5 aşamasını tamamladıklarını ve 6. Aşama olan uygulama safhasına geçtiklerini, belediye binasında çöp kutularını kaldırdıklarını, e uygulamaya geçerek de kâğıt kullanımını büyük oranda azalttıklarını söyledi.

BELEDİYE HİZMET BİNAMIZDA SIFIR ATIK UYGULAMASINA GEÇTİK

Başkan Zihni Şahin yaptığı açıklamada şunları söyledi: Sıfır Atık israfın önlenmesini, kaynakların daha verimli kullanılmasını, atık oluşum sebeplerinin gözden geçirilerek atık oluşumunun engellenmesi veya minimize edilmesi, atığın oluşması durumunda ise kaynağında ayrı toplanması ve geri kazanımının sağlanmasını kapsayan atık yönetim felsefesi olarak tanımlanan bir hedeftir. Bizim hedefimiz, Sürdürülebilir kalkınma ilkeleri çerçevesinde atıklarımızı kontrol altına almak, gelecek nesillere temiz, gelişmiş bir Samsun bırakmaktır. Sıfır atık Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğanın saygıdeğer eşi Sayın Emine Erdoğanın başlattığı çok önemli bir çevre projesidir. Bu Proje Çevre ve Şehircilik bakanlığımız tarafından da özenle takip edilmekte ve desteklenmektedir. Ülkemizde ki tüm resmi kurumlar Valililerimiz ile birlikte çalışmalar yürütmektedir.  Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak bu çalışmalara büyük önem veriyoruz. Tüm eğitim çalışmalarına ve toplantılara oluşturduğumuz ekipler gitti. 7 aşamalı yol haritamızın 5 aşaması tamamlandı ve 6.aşama olarak uygulamaya geçtik.

SAMSUN OLARAK ÖRNEK OLACAĞIZ

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin açıklamalarına şöyle devam etti: Biz Yol haritamıza göre ilerledik. Uygulama safhasına geçtik. Bu kapsamda E imza uygulamasını başlattık. Meclis toplantılarımız için meclis gündemi yollanmaktaydı. Artık e mail adreslerine yollayacağız. Bu uygulama ile yılda 200.000 adet A4 kâğıdı kullanımının önüne geçiyoruz. Yemekhanemizde yemek atıkları konusunda da önemli bir uygulama başlattık. Bu uygulama personellerimize iletildi. Gerekli eğitim ve duyurularımızı yaptık. Belediyemizde çöp kutularını kaldırdık. Belediye binamızda atık geri dönüşüm üniteleri kurduk. Sıfır atık projesinin tüm kurumlarımızda uygulanması için valiliğimizde önemli çalışmalar yürütmektedir. Kısacası Sayın Emine Erdoğanın öncülüğünde ki bu proje ile ülkemiz ve insanlarımızın geleceğine önemli kazanımlar bırakılacaktır. Samsun Büyük şehir belediyesi olarak da sıfır atık projesinde öncü olacağız. Örnek olacağız. İnsanlarımıza ve Samsunumuza önemli bir hizmeti kazandırıyoruz. Bu vesileyle Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan Bey ve muhterem eşi Sayın Emine Erdoğan Hanımefendiye, Çevre ve şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kuruma, Sayın valimiz Osman Kaymaka Çevre ve Şehircilikten sorumlu Genel Başkan Yardımcımız ve milletvekilimiz Sayın Çiğdem Karaaslan Hanımefendi’ye, milletvekillerimize,  Resmi kurum ve kuruluşlarımıza, sivil toplum örgütlerimize, Genel sekreterimiz ve Genel sekreter yardımcılarımıza, meclis üyelerimize, daire başkanlarımız ve personellerimiz ile hemşerilerimize teşekkür ediyorum dedi.
Sahipsiz Sokak Hayvanlarına Ziyaret

12.10.2018 07:30

3. Sokak Hayvanları Refahı Kongresi için Samsuna gelen katılımcılar, Samsun Büyükşehir Belediyesi Sahipsiz ve Güçten Düşmüş Hayvanlar Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezini ziyaret etti.

Ziyarette kedi ve köpeklerin bakıldığı alanları gezen katılımcılar, Veteriner İşleri Şube Müdürü ve Kongre Koordinatörü Nurhan İşler’den bilgi aldı. Merkezin sahipsiz sokak hayvanları için oluşturulmuş Türkiyenin en modern doğal yaşam alanı olduğunu ifade eden katılımcılar, emeği geçen herkese teşekkür etti.

Sahipsiz can dostlarımızın yaşadıkları sorunları tüm yönleriyle ele almak, kurumların sorumluluklarını netleştirmek, kurumlar arası işbirliği yaparak çözüme katkı sunmak amacıyla düzenlenen 3. Sokak Hayvanları Refahı Kongresi, İstanbul ve Bursanın ardından Samsun’da ilk kez yapılıyor.

Kongre ile ilgili bilgi veren Veteriner İşleri Şube Müdürü ve Kongre Koordinatörü Nurhan İşler, yıllardır çözüm bekleyen sokak hayvanlarının yaşadığı sorunların çözümüne katkı sağlanmayı hedeflediklerini söyledi. İşler, Büyük şehirlerde kentleşme süreci ile birlikte yaşam alanları daralan sahipsiz sokak hayvanlarının refah ve sağlığı ile çevre sağlığı ve halk sağlığı sorunları giderek büyümektedir. Bu nedenlerle hayvan ve insanın uyumlu bir şekilde yaşayacağı ortamların yaratılması ve gerekli kanuni düzenlemelerin yapılması her zamankinden daha elzem olmuştur. Kongremizin sokak hayvanlarımızın sağlık sorunlarına için kalıcı çözümler üretilmesi noktasında başarıyla geçeceğine inanıyorum. İfadelerini kullandı.Başkan Şahin: Ağaç Katliamı Yok Buna Da İzin Vermem

12.10.2018 07:29

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin Atakum ilçesinde ağaç katliamı yapılıyor diye gündeme gelen konu hakkında açıklamalarda bulundu.

Başkan Zihni Şahin konuya duyarlı davrandığını söyleyerek; Ağaç katliamı yok. Anlayış olarak ağaç katliamına da izin vermem, vatandaşlarımızın mağdur ve hizmetten mahrum olmasına da izin vermem. Biz daha çok ağaç dikmek, daha çok yeşil alan oluşturmak, çevreyi korumak ve gelecek nesillere daha güzel bir çevre bırakmak için varız.  Dedi

TRAFİK YOĞUNLUĞU AZALTILMAK İÇİN YAPILMIŞ DEĞİŞİKLİKLER

Başkan Zihni Şahin yaptığı açıklamada şunları söyledi: Söz konusu alanda 2011 yılında yapılan imar alanı değişikliği ile konut alanlarına ulaşımın sağlanabilmesi ve trafik yoğunluğunun azaltılması amaçlanmıştır.  Atakumun önemli ulaşım yollarından birisi olan Alaçam Caddesinin aşırı eğimli olması ve alternatifinin olmaması nedeniyle genişletilmesi yoluna gidilmiştir. Genişletilme çalışmaları kapsamında ise hak sahiplerinin mağduriyete uğramaması düşünülmüş ve konut alanı kullanımı oluşturulmuştur. Tüm bunlar insanlarımıza önemli hizmetler ve insan hayatına verilen değer olarak görülmelidir. Bu alanda ağaç katliamı yapıldığı yönündeki bilgiler gerçek dışı olmakla beraber Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak bu konudaki hassasiyetimiz çok yüksektir.

AĞAÇLAR VATANDAŞ MÜLKİYETİNDEKİ ALANDA

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin açıklamalarını şöyle devam etti:  Burada bir başka önemli hususta idare tarafından bu alana park olarak ulaşılmasının arazinin hem eğimli olması hem de dört bir yandan yolla çevrili olması açısından kolay olmayacağının düşünülmesidir. Arazinin park olarak kullanılmaya uygun olmamakla birlikte kesilen ağaçlarda Atakum ilçemizin Atakum mahallemizde ki 11760 ada 4 nolu parsel vatandaş mülkiyetinde olup bu mülkiyet içerisinde kalmaktadır. Bu alanın 40 metre doğusunda Veterinerlik bahçesinde yer alan ağaçlık alan ise Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından  ‘ korunacak Ağaçlık alan olarak plana işlenmiştir. Bu çok önemlidir. Çünkü burası aynı bölgemize ve oradaki ki hemşerilerimize hitap etmektedir. Bu kararla da ağaçların kesilmesi önlenmiş ve koruma altına alınmıştır. Aynı alanın 350 metre kuzeyinde ise Atakum ilçemize hizmet eden kent park bulunmaktadır. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı olarak fiziki mekânlarda ki yeşil dokunun korunması ve artırılmasına büyük özen göstermekte ve önem vermekteyim. İfade ettiğim işin teknik boyutları dışında ise anlayış olarak ağaç katliamına da izin vermem, vatandaşlarımızın mağdur olmasına da izin vermem. Biz daha çok ağaç dikmek, daha çok yeşil alan oluşturmak, çevreyi korumak ve gelecek nesillere daha güzel bir çevre bırakmak için varız.  Dedi

AK PARTİ GENEL BAŞKAN YARDIMCISI ÇİĞDEM KARAASLANA TEŞEKKÜR

Samsun olarak bizim önemli bir şansımız vardır. Samsun Milletvekilimiz Sayın Çiğdem Karaaslan Hanımefendi Çevre, şehir ve kültürden sorumlu partimizin genel başkan yardımcısıdır. Bu konulara çok duyarlıdır. Tüm çalışmaları yakından takip etmektedir. Çevre adına, şehircilik adına her konuda bizlere destek vermektedir. Samsunumuzda yeşil alanların çoğalması, ağaçlandırma, fidan dikme, ormanlık alanlar oluşturma konularında çok önemli adımların atılmasını ve gelişmeyi sağlayan Genel Başkan yardımcımızla birlikte milletvekilimiz ve Samsun Büyükşehir eski belediye başkanımız Yusuf Ziya Yılmaz, bakanlarımız milletvekillerimiz ve tüm kurumlara teşekkür ediyorum.

YEŞİL ALANLAR ARTARAK DEVAM EDECEK

Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanı Zihni Şahin açıklamalarını şu şekilde tamamladı:  AK parti iktidarı 2003 yılından 2016 yılı sonuna kadar 3 milyar 750 milyon fidanı toprakla buluşturmuştur. 2019 yılı sonuna kadar bu sayıyı 4 milyar 500 milyona çıkartacaktır.  Ayrıca İhtiyacımız olan fidanları da artık kendi fidanlıklarımızda üretiyoruz. 1992-2002 yılları arasında yılda ortalama 75 milyon fidan üretilirken, Sadece 2016 yılında 338 milyon fidan üretilmiştir. AK parti iktidarı döneminde151 milyon fidan ise bedelsiz olarak vatandaşlarımıza dağıtılmıştır. 1992-2002 yılları arasında 743 bin hektar alanda ağaçlandırma çalışması yapılmışken,  2003-2016 yılları arasında takriben 4,5 milyon hektar alanda ağaçlandırma çalışması yapılmıştır. Yani, önceki 10 yıllık dönemin 6 katı kadar ağaçlandırma çalışması yapılmıştır. Ağaçlandırılan Alan 6 Katına Çıkartılmış ve 1,5 Milyon Hektar Yeni Orman Alanı ülkemize kazandırılmıştır. Ülkemiz çapında yapılan bu devasa çalışmalara Samsunumuzda önemli katkılar vermiştir. Valiliğimiz, Büyükşehir belediyemiz, Kaymakamlıklarımız,  ilçe belediyelerimiz,  Kamu kurum ve kuruluşlarımız, sivil toplum kuruluşlarımız ve toplumumuzun her kesimi fidan dikme, ağaçlandırma, koruluk ve orman alanları oluşturma, bitkilendirme ve çiçeklendirme, yeşil alanlar oluşturma çalışmaları yapmıştır. Bundan sonrada yapmaya da devam edeceğiz.  dedi.