Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


BAŞKAN DEMİR DEN TERME YE MÜJDE ÜSTÜNE MÜJDE

06.12.2019 10:10

Terme yeni bir kimlik kazanacak. Terme İlçesi nde yapılan yatırımları ve planlanan çalışmaları yerinde inceleyen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Belediye Hizmeti Binası, Kaymakamlık Kampüsü, Otel ve Kongre Merkezi, 25 metrelik yeni bulvar yolunu projelerini hayata geçireceklerini belirterek, Bu projeler ile Terme yeni bir kimlik kazanacak dedi.

Samsun il genelinde ilçe belediyeleriyle birlikte adeta hizmet seferberliği başlatan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, çalışmaları yerinde incelemeyi ihmal etmiyor. Başkan Mustafa Demir, beraberinde Fen İşleri ve SASKİ şube müdürleri ile birlikte Terme İlçesinde incelemelerde bulundu. Terme Belediye Başkanı Ali Kılıçında eşlik ettiği ziyarette Mustafa Demir, cadde ve sokaklarda yapılacak yol çalışmalarıyla ilgili yetkililerden bilgi aldı. İncelemelerin ardından Termenin Gölyazı mahallesinde vatandaşlarla bir araya gelen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Demir, ilçede hayata geçirilecek yatırım ve projeleri anlattı.

2020 DE 75 KM YOL YAPILACAK

264 km yol ağı bulunan ilçede 4 ayda 40 km yol yaptıklarının altını çizen Başkan Demir, 2020 yılında planlanan yol uzunluğu ise 75 km. İlçedeki her cadde ve sokağın adeta yeniden yapılması gerekiyor. Allah ın izniyle adım adım yapacağız. Yeni yapılacak yolların standardı yüksek olacak. Düz arazide genellikle 20 cm kalınlığında ve 6 metre genişliğinde beton yol yapacak, yanlarına kanallarını da döşeyeceğiz.  Sıcak asfalt olması gereken yerlere asfalt dökeceğiz. Fen işleri şube müdürlüğümüz ile detaylı planlama yapıyoruz.  Önümüzdeki yıl ilçede yapacağımız tüm alt yapı yatırımlarını size bildireceğiz. bilgisini verdi.

İLÇEYİ DEĞİŞTİRECEK YOL

Termenin ulaşımına ve gelişime büyük fayda sağlayacak 25 metrelik bulvarı yapmak istediklerini ifade eden Demir, Mevcut bulvarlarda düzenleme yapacağız. Ama söz konusu bulvar yapıldığında ilçenin şehircilik konsepti değişecek. Modern ve güzel hale gelecek, çağ atlayacak. O bulvarla birlikte Termeyi yeniden inşa edeceğiz. Meydanı açacağız. Otoparklar konusunda elimizden geldiği bütün gayreti sarf edeceğiz. Kaldırımlara park eden araçlardan insanlarımız yürüyemiyor. Terme gibi bir ilçede böyle bir şey olamaz. Bu işin üzerine kararlılıkla gideceğiz. İlçedeki okulları dışarı taşıyarak merkezi her anlamda rahatlamalıyız. Boşalacak alanların altı otopark, üstü park olabilir. dedi.

SELE KARŞI BARAJ ÖNLEMİ

Termede bir daha sel felaketinin yaşanmaması için DSİnin baraj çalışmasına başladığını belirten Başkan Demir,  Yaşanan sel afeti, Termede planladığımız projelerimizi ve çalışmaları ciddi oranda aksattı. İçme suyu alt yapımız devre dışı kalmıştı. Bunları adıma adım rehabilite ederek, planlı yapım sürecine başladık. 76 iş makinesini bu bölgeye yığdık. DSİ ile baraj çalışması başlattık. Ödeneğini gönderdik. Arkasından yarısı tamamlanan depolama alanını tamamlayacağız. diye konuştu.

YENİ PROJELERİ ANLATTI

Belediye Hizmet Binasını ve kaymakamlığı Fiskobirlik caddesine taşıyacaklarını açıklayan Mustafa Demir, Hastaneye komşu olan itfaiyeyi aşağıya kaydırarak mevcut itfaiye alanına camiyi taşımaya, boşalacak cami yerini de hastanenin otoparkı olarak hizmet vermesine karar verdik. Gerekli talimatları vereceğim. Yeni sanayinin alt yapısını planlıyoruz. 2020 sonuna kadar bitirerek sanayi esnafına kazandıracağız. Eski hastanenin bulunduğu yerin turizm, otel kongre merkezi olması için yazısını yazdık.  Plan tadilatı ile ilgili çalışıyoruz. Samsun ile Ordu arasında Terme, sanayi, ticaret, kültür ve turizm merkezi haline dönüşecek. Turizm denildiğinde akla ise Gölyazı geliyor. Burada Karavan Turizm Merkezi projesini başlattık. Şuan uygulama projesi çiziliyor. Önümüzdeki hafta Türkiyenin en önemli mimarlarından biri gelecek ve bu konuyu görüşeceğiz. Projeyi tam bir turizm ve rekreasyon alanı tarzında genişletmeyi planlıyoruz. Bu yatırımları 4.5 yıl içinde tamamladığımızda büyük bir fark ortaya çıkacak.  açıklamasını yaptı.

HİZMETİ ALLAH RIZASI İÇİN YAPIYORUZ

Vatandaşlarla sohbet de eden Başkan Demir, sözlerini şöyle tamamladı: İşi iş değil, işi insan yapıyor. Ne kadar çok çalışırsak sizlere o kadar faydalı oluruz. Israrla işin peşinde koşarsak, dakik ve seri hareket edersek, bunları da akılla kumanda edersek ne olur? Arkasına gayreti tak, Allahın izniyle çözemeyeceğimiz sorun kalmaz. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi için Samsun önemli, Samsun için de Terme önemli. Hizmeti de Allah rızası için yapıyoruz. Hiç bir hizmet durduğu yerde olmuyor. Çalışarak oluyor. Önümüzdeki dönemi en verimli, hizmet noktasında en başarılı şekilde geçireceğiz. Sizin için koşturduğumuzdan asla şüphe etmeyiniz.BAŞKAN DEMİRDEN ENGELLİLERE ŞARJ İSTASYONU MÜJDESİ

06.12.2019 10:07

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, şehrin belirli noktalarına Engelli Araç Şarj İstasyonu yapacaklarının müjdesini verdi.

3 Aralık Dünya Engeliler Günü dolayısıyla düzenlenen programda konuşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, şehrin belirli noktalarına Engelli Araç Şarj İstasyonu yapacaklarının müjdesini verdi. Herkesin engelli adayı olduğuna dikkat çeken Demir, Engelli vatandaşlarımızın yaşamını kolaylaştırmak için var gücümüzle çalışacağız dedi.

HEPİMİZ FARKLI ŞEKİLDE İMTİHAN EDİLİYORUZ

Engellilerin bir gün değil her gün hatırlanması gerektiğini vurgulayan Başkan Demir, Engelli diye tabir ediliyor ama en iyi tabir biz kardeşiz. Herkesin yaşama biçimi yaratılış itibariyle farklı. Yaratan hepimizi bu dünyada farklı şekillerde imtihan ediyor. Bedenen, zihnen, özellik itibariyle… Dünya göz açıp kapayıncaya kadar gelip geçiyor. 90 yaşındaki bir büyüğümüze sormuşlar Ne anladın dünyadan diye. Göz açıp kapayıncaya kadar geldi geçti demiş. Hepimizin birbirimize karşı sorumlukları var. Bugün 3 Aralık Dünya Engelliler Günü. Özel kardeşlerimizin hatırlanması, onların dünyadan, ailelerinden, komşularından, toplumdan bütün hayatı boyunca kendi hakkı olan hayatı yaşantıyı onlara sunmak için ilave bir fırsat dedi.

ÇEŞİTLİ NOKTALARA ŞARJ İSTASYONU

Engelli vatandaşların yaşamlarını kolaylaştırmak ve farkındalık oluşturmak için çalışmalarının devam ettiğini belirten Başkan Demir, Geçen engelli bir vatandaşımız elektrikli araçların şarj istasyonları için bizden bir talepte bulundu. Hemen notunu aldık ve çalışmayı başlattık. Samsunda Mavi Işıklar Eğitim, Dinlenme ve Rehabilitasyon Merkezimizde 1 tane, Piazza AVM karşısı Samsunspor tesisleri durağında, kız meslek lisesi durağında, Anneler Parkında, Bulvar AVM Meydanında, Cumhuriyet Meydanında, Gençlik Parkında, Batı Park ve Amazon Köyünde, Atakum Emek Parkta, Yeşilyurt AVM Sanat Merkezinin orada ve Çobanlı İskelesi’ne şarj istasyonu kuruyoruz. Bizim eski Ruh ve Sinir Hatalıkları Hastanesinin olduğu alanda güzel bir yerimiz var. Oraya kadınlar ve çocuklar için bir proje hazırlıyoruz. O parkta ayrıca hangi konuda engeli olursa olsun o çocuklarımız ve aileleri için mutlu olacakları, engelsiz var olabilecekleri bir alan olacak diye konuştu.

ADIM ADIM ÖRNEK KENT OLMA YOLUNDAYIZ

Bütün projelerinin 7den 70e herkesin kolayca kullanabileceği şekilde olmasına özen gösterdiklerini belirten Başkan Demir, 19 Mayıs İlçesini geçince Sarıgazel Tabiat Parkının bulunduğu yerde, bin 700 dönümlük alan için bir projemiz var, başladı şu anda. Türkiyenin en iyi, 7den 70e herkesin yaşam merkezi olacak. Gezi, kültür, sanat, hayvanat bahçesi ve birçok alan bulunacak. Hayvanların doğadan, insanların tüp geçitlerde izlediği bir proje kazandıracağız. Engelli kardeşlerimizin kolaylıklar gelip barınabileceği alanlar da olacak. 1 milyon 350 bin insanımızın her yaptığımız yatırımı kolayca kullanabildiği ve ulaşabildiği yatımlar inşa edeceğiz. Samsunu Türkiye’ye örnek bir kent haline adım adım taşıyacağız dedi.

Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Samsun Valiliğinin 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolaysıyla Mavi Işıklar Eğitim, Dinlenme ve Rehabilitasyon Merkezinde düzenlenen programa Vali yardımcısı Mehmet Aktaş, Gençlik ve Spor İl Müdürü İsmail Hakkı Kasapoğlu, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Tekin Balcı katıldı.ANAKENT TE HEDEF GALİBİYET

29.11.2019 08:34

Voleybol Kadınlar 1. Liginde mücadele eden Samsun Büyükşehir Belediyesi Anakent Spor Kulübü, ligin 8. haftasında evinde Ankara Kahramankazan Belediyespor Kadın Voleybol Takımı ile karşı karşıya gelecek. Müsabakaya hazırlanan ev sahibi ekip, sahaya mutlak galibiyet için çıkacak.

Türkiye Voleybol Federasyonu (TVF) 1. Lig Kadınlar B Grubunun başarılı takımlarından Samsun Büyükşehir Belediyesi Anakent Spor Kulübü, zirve yarışını sürdürüyor. 13 puanla ligin 5. sırasında yer alan Büyükşehir Belediye Anakent Spor Kulübü, lider İLBANK ile arasında 8, ikinci sıradaki Kuzeyboru ile de 5 puan buluyor. Anakent ekibi, 3. sıradaki Merinos ve 4. sıradaki Nevşehir Belediye ile puanı ise aynı.

1 Aralık Pazar Günü Samsun Mustafa Dağıstanlı Spor Salonunda oynanacak müsabakaya aynı salonda günde çift idman yaparak hazırlanan Büyükşehir Belediyesi Anakent Spor Kulübü oyuncular, karşılaşmaya büyük önem veriyor. Baş antrenör Taşkın Taşkıran önderliğinde kondisyon, taktik ve vuruş ağırlıklı çalışma gerçekleştiren sporcular,  ligin 10. sırasındaki Ankara Kahramankazan Belediyespor Kadın Voleybol Takımının yenerek üst sıralara yükselmeyi hedefliyor.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Anakent Spor Kulübü, Ankara Kahramankazan Belediyespor müsabakasına kaptan Bahar Ekinci, Zehra Tönge, Dilara Yılmaz, Zehra Coşkunsu, Berrak Deniz Kakaşçı, Gülcan Akyıldız, Gülbahar Karagöz, Bahar Ekinci (Kaptan), Maedeh Borhani Esfahani (İran Kadın Milli Takım Kaptanı), Duygunur Doğan, Aslı Türker, Azra Çilez ve Hilal Duyar'dan oluşan 12 kişilik kadroyla çıkacak.SAMSUN TERSANE ALANI SANAYİ BÖLGESİ OLACAK

29.11.2019 08:31

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, tersane alanının sanayi bölgesi olmasına karar verildiğini belirterek, Samsunda 30 bin kişiye iş kapısı sağlayacaklarını söyledi

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirlinin Samsun ziyaretinde şehrin tüm dinamikleriyle yapılan toplantıda tersane alanın sanayi bölgesi olması konusunda karar alındığını kaydetti. Demir, yeni sanayi bölgesi ile Samsunda 30 bin kişiye iş kapısı sağlayacaklarını, ilçelerdeki OSBlerin de faaliyete geçmesiyle Samsunun ekonomik alanda kalkınacağını açıkladı.

ÇALIŞMALAR BAŞLADI

Yeni sanayi bölgesi için çalışmalara başladıklarını kaydeden Başkan Demir, Bizim projemizde 3 bin 500 dönümlük yeni bir sanayi bölgesi kuracağımızı ifade etmiştik. Bu tersane alanımızın hemen önünde Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğünün (TİGEM) orada 2 bin 300 dönümlük ilave bir arazisinde çalışmamızı o yönde yapmıştık. Şu ana kadar yaptığımız çalışmalarda milletvekillerimizle de beraber değerlendirme yapıyoruz. Son 7 ayda Samsuna 10a yakın bakanımız geldi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli şehrimize ziyaret düzenlediler. O alanı helikopterle de gördük. DSİ’de yapılan toplantıda oranın sanayi bölgesi olabileceğini, olması gerektiğine karar verildi. Şu anda da çalışmaları başlattık dedi.

DOĞRUDAN 5 MİLYAR YATIRIM

Yeni sanayi bölgesine doğrudan 5 milyar yatırım yapılacağını belirten Başkan Demir, Samsunda bize ulaşan kesin talep 5 milyar TLnin üzerinde yatırım. Bu, karar verildikten sonra talep toplamaya çıkıldığında bunun 5 milyar TLden çok fazla olduğunu gördük. 5 milyar TL sadece doğrudan yatırım yapılacak o alanda. Çalışacak olan işçi sayısı da planlamamıza göre 30 bin civarında. Bu konuda çok büyük bir mesafe kat ettik ve çalışmalara başladık. Samsuna ekonomik alanda Cumhuriyet tarihinden bu tarafa oluşan kapasite kadar kapasite oluşturacağız diye konuştu.

TÜRKİYENİN ÖNDE ŞEHRİ OLACAK

Samsunun istihdam ve sanayi yatırımları noktasında en önde gelen şehirlerden olacağını ifade eden Başkan Demir, açıklamalarını şöyle sürdürdü: Kavak Organize Sanayi Bölgesi şu anda dolma aşamasında. 2. etabını devreye alacağız. Vezirköprüde bir çalışmamız var. O tamamlandığında fevkalade bir katkı sağlayacak. Bu arada Çarşamba OSBnin alt yapı yatırımlarıyla ilgili bakanlarımızla mutabakata vardık. Onun da hızlı bir şekilde alt yapısı yapılacak. Şu anda yapılı olsa tamamı dolu olurdu Çarşamba OSBnin. Yine Çarşamba’da tekstil alanında bir alan oluşturuluyor. 4 bin civarında istihdam sağlayacak bir proje de 2020 yılında hayata geçirilecek. Önümüzdeki yıllarda Samsun, Türkiye’de istihdam artışı ve sanayi yatırımları noktasında en önde gelen şehirlerden birisi olacak. Bu geçmişten gelen birikmiş ve ihmal edilmiş konuydu. Bunu da İnşallah hayata geçiriyor olacağız.BAŞKAN MUSTAFA DEMİR, ÖĞRETMENLERLE BULUŞTU

29.11.2019 08:26

Samsunu Vizyonuna Kavuşturacağız .Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, göreve gelir gelmez belediyenin kapılarını sonuna kadar açtıklarının altını çizerek, Samsunun vizyonunu ortaya çıkartmalıyız dedi.

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından Şehir Buluşmaları adı altında düzenlenen programda eğitimci sendika temsilcileri ve öğretmenlerle bir araya gelen Başkan Mustafa Demir, Samsunu marka şehir yapmak için var gücümüzle çalışacağız dedi. Büyükşehir Belediyesi 2inci Şehir Buluşmaları toplantısı, Bayraktepe Tabiat Parkı tesisinde yapıldı. Toplantıya Eğitim İş Samsun Şube Başkanı Rüstem Kara, Türk Eğitim Sen Samsun Şube Başkanı Levent Kuruoğlu, Eğitim Birsen Samsun Şube Başkanı Hamdi Yıldız ve çok sayıda öğretmen katıldı. Öğretmenlerin talep ve önerilerini dinleyen Başkan Demir, kenti yeni vizyonuna kavuşturma noktasında her alanda yapacakları çalışmalarla ilgili hazırlık içerisinde olduklarını söyledi.

GELECEK SİZİN ESERİNİZ

Konuşmasına tüm öğretmenlerin 24 Kasım Öğretmenler Gününü tebrik ederek başlayan Demir, öğretmenliğin en kutsal mesleklerden biri olduğunun altını çizdi. Başkan Demir, Öğretmenlik, çok önemli bir meslek. Hayatımda da öğretmenlerimin çok büyük izi var.  Pozitif anlamda çok faydasını gördüğüm. Resim ve matematik konusundaki yeteneklerimi ortaya çıkaranlar öğretmenlerim oldu. Örnek aldığım öğretmenlerim var. Dolayısıyla tüm öğretmenlerimiz bizim için çok kıymetlidir. Gelecek nesillerimizi daha hayırlı, kişilikli, özgüvenli ailesine, şehrine, ülkesine ve milletine faydalı yetiştirmeniz için Allah size enerji versin. Rabbim ömrünüzü ve emeklerinizin bereketinizi artırsın.  temennisinde bulundu.