Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Başkan Şahin den Anneler Günü Mesajı

14.05.2018 05:51

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin Anneler Günü dolayısıyla yayınladığı mesajda Kadına şiddete hayır dedi
Başkan Şahin Anneler Günü için yayınladığı mesajda şu ifadelere yer verdi, Her gün aldığımız kadına şiddet haberlerine Dur demek için elimizden geleni yapacağız. Kadına şiddetin olmadığı, her kadının özgürce yaşayabildiği bir dünya vazgeçilmezimiz olmalıdır. Bizleri 9 ay karnında taşıyan, doğduktan sonra gecelerce uykusuz kalarak bizi rahat ettirmeye çalışan annelerimize borcumuz büyüktür. Bizlere gösterdiği bu emekler için tüm anneler cennetliktir. Başta şehit ve gazi annelerimiz olmak üzere tüm annelerimizin Anneler gününü tüm içtenliğimle tebrik ediyorum.


Büyükşehirden Anneler Günü Etkinliği

14.05.2018 05:47

Samsun Büyükşehir Belediyesi, Anneler Günü sebebiyle kutlama programı düzenledi. Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin in eşi Şükriye Şahin in öncülük ettiği Anne Olmak temalı etkinlikte anneliğin yeri ve önemi vurgulandı.

Etkinliğe davet edilen anneleri güllerle karşılayan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin in eşi Şükriye Şahin, yaptığı konuşmada tüm annelerin Anneler Günü nü tebrik etti. Anneliğin bir gözü gerçeklere bakarken diğer gözüyle hayallere dalmak, yumuşak tuttuğu kalbiyle her sıkıntıya dağ gibi durmak olduğunu ifade eden Şükriye Şahin, Anne olmak, her türlü gürültüde evladın tek nefesini bile duymak, bahşettiği lütuftan dolayı Yaradan a yanaşmaktır. Bugün annelerimize vereceğimiz hiçbir hediye bizlere verdiği hediye gibi olamaz. Çünkü annelerimiz bize bir hayat vermiştir. dedi.Dereköy Niyazi Kesim Restourant ta düzenlenen Anneler Günü kutlama etkinliğine Büyükşehir Belediyesi bürokratları, kaymakam, siyasi parti,  il ve ilçe emniyet müdürleri, belediye başkanları, siyasi parti il ve ilçe başkanlarının eşleri ile davetliler katıldı.

Annelerin sevgi, saygı, merhamet, sabır ve fedakarlıkları ile barış dolu bir toplum yaşantısının tesis edilmesinde önemli rol oynadığının altını çizen Şükriye Şahin, Sağlam bireyler, büyük milletler ve sağlıklı ilişkilere sahip toplumların arkasında her zaman güçlü annelik olmuş ve medeniyetler bu şekilde yükselmiştir. Bizim annelerimiz, şehit olan Kınalı  kuzusunu toprağa verirken bile Vatan sağ olsun diyebilecek kadar asildir. Bizim annelerimiz, hiçbir tereddüt göstermeksizin vatan savunmasını yapmış kahramanlığın destanını yazandır. Bugün, 365 günü bir tek güne sığdıramayacağımız tüm annelerimizin günüdür. Bugün Cennet annelerin ayakları altındadır. Hadis-i şerifinin muhatabı annelerimizin günüdür. Cenab-ı Allah ın bize verdiği bu özellikten dolayı ne kadar sevinsek azdır.  şeklinde konuştu.

Şehit ve gazi annelerini de unutmayan Şahin, Saygının ve sevginin en büyüğünü hak eden tüm annelerimizin Anneler Günü nü kutluyor, ahirete göç etmiş annelerimize rahmet diliyorum. ifadelerini kullandı.Başkan Şahin den Sağlıklı Beslenme Uyarısı

14.05.2018 05:42

4. Samsun Yöresel Ot Yemekleri Festival inin açılış programına iştirak eden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, düzensiz beslenmeye dikkat çekerek sağlıklı yiyeceklerin tüketilmesi uyarısında bulundu.

ARLI:  75 YENİLEBİLİR OT ÇEŞİDİ TOPLANDI

Bu yıl dördüncüsü düzenlenen festivalin açılış programı Samsun Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi bahçesinde gerçekleştirildi. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin açılışta yaptığı konuşmada, düzensiz beslenme ve kilo yapıcı yiyeceklerin tüketiminin zararına dikkat çekerek, Gerçekten ülkemizde düzensiz beslenme ve kilo yapıcı yiyeceklerin tüketilmesi neticesinde sağlıksız bir topluma doğru gidiyoruz. O bakımdan ot yemeklerinin bilhassa sağlıklı yiyeceklerin tüketilmesine yönelik tanıtım yapma amaçlı 4. Samsun Yöresel Ot Yemekleri Festivali ni düzenliyoruz. Bundan sonra diğer belediye başkanlarımızla da toplantı yapıp katılımın daha fazla olması ve bu olayın yaygınlaşması noktasında her türlü çabayı göstereceğiz. Destek vermeye de devam edeceğiz. Burada valiliğimizin büyük desteği var. Turizmciler derneği ve SAMTAP başta olmak üzere bütün taraflar bu işin içinde. Sağlıklı bir toplum oluşturma yönünde ve de ekonomik anlamda baktığımızda daha ucuza üretilecek yemeklerin tüketilmesi aile bütçesine de katkı sağlayacaktır. Bu festivale katkı veren herkese teşekkür ediyorum. En önemli katılımlarıyla bu festivali anlamlandıran katılımcılara ve üreticilere teşekkür ediyorum. Diye konuştu.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı da, Bir önceki gün Bafra ilçesi Sürmeli mahallesinde 75 yenilenebilir ot çeşidi toplanıldığını belirterek; Dün ise Alaçam ilçesi Gökçeboğaz da 76 çeşit ot tespit edildi. Son yıllarda gerek tarımsal ilaçların, gerekse gübrelerin bilinçsizce kullanımı bitkisel üretimde artışın yanında kalitesiz ve insan sağlığını tehdit edecek ürünlerin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Tarımsal üretimde kullanılan kimyasalların (ilaç, gübre gibi) olumsuz etkilerinin insan ve toplum sağlığı üzerindeki geri dönüşü zor etkiler bırakmaktadır. Tüm bu olumsuz etkilerin ortadan kaldırılması amacıyla kimyasal gübre ve tarımsal savaş ilaçlarının yerine aynı görevi yapan organik gübre ve Organik Bitki koruma ilacı kullanılması amacıyla 60 adet Sıvı Organik gübre ile 85 adet bitki koruma ilacı temin edilmiştir. Pazar ile ilgili ilk Dernek Başkanı Süleyman Özata ve Dernek üyeleri tarafından ihtiyaçlar bildirildiğinde birinci şart olarak kendi üreticilerin dışında burada satış yapılmayacaksa biz bu işte varız dedik. Bize söylenen sözler tutulmuş ve bu gün burada sadece çiftçilerimiz kendi ürettiklerini ürünleri satmaktadır. Yani tarladan sofraya kadar kontrol edilen ürünler bu pazarda Samsun halkıyla buluşmaktadır. Ayrıca pazarda satılan süt ürünlerinin uy şartlarda saklanması için sanayi tipi buzdolabı da Belediyemiz tarafından Derneğimize en kısa sürede tedarik edilecektir. Bu güne kadar olduğu gibi bundan sonraki büyüme süreçlerinde Derneğin her zamanda yanında olacağız. Bu örnek Organik Köy modelinin İlimizde yaygınlaşmasını istiyoruz. Diye konuştu.

Başkan Şahin konuşmaların ardından kurulmuş olan standları tek tek gezerek vatandaşlarla sohbet etti ve hatıra fotoğrafı çektirdi.

Programa Vali Yardımcısı Recep Yüksel, samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı, AK Parti Meclis Grup Başkan Vekili Nihat Soğuk, Büyükşehir Belediyesi Daire Başkanları, Bürokratlar ve vatandaşlar katıldı.Yavru Tilki Emin Ellerde

14.05.2018 05:38

Ordu nun Ünye ilçesinde ormanlık alanda bulunan tilki yavrusunun bakımı, Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti ndeki Samsun Büyükşehir Belediyesi veteriner kliniğinde görevli veteriner hekim Paria Tabatabaei tarafından özenle yapılıyor.

Ordu nun Ünye ilçesinde 3 hafta önce doğada tek başına gezinen 15 günlük tilki yavrusunu köpek yavrusu zanneden bir vatandaş, yavruyu alıp beslemeye başladı. Birkaç gün sonra yavrunun köpek olmadığını fark eden kişi, hayvanı Doğa Koruma ve Milli Parklar görevlilerine teslim etti.Samsun da, Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti nde bulunan Büyükşehir Belediyesine bağlı veteriner kliniğinin sorumlusu veteriner hekim Paria Tabatabaei, ormanlık alanda bulunan tilki yavrularının bakımını üstlendi.

Tilki yavrusu, tedavisinin yapılıp büyütülmesi için Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti nde bulunan Samsun Büyükşehir Belediyesine bağlı veteriner kliniğine getirildi.

Burada görevli veteriner hekim Tabatabaei, tilkinin annesinden ayrılmaması gerektiğini düşünerek, yavruyu Ünye ilçesinde bulunduğu ormanlık alana götürdü.

Doğaya bıraktığı yavruyu uzaktan takip eden Paria Tabatabaei, annesi gelmeyen hayvanı yeniden kliniğe götürdü.

Klinikte 3 haftadır tilki yavrusunu biberonla süt vererek besleyen Tabatabaei, ek gıda olarak da köpek maması veriyor.

Paria Tabatabaei, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaban hayvanlarının kesinlikle doğadan koparılmaması gerektiğini söyledi.

Özellikle kurt, çakal, tilki, ayı gibi hayvanların, yavrularına doğada kalabilmeleri için eğitim verdiğine işaret eden Tabatabaei, tilki yavrusunu ise annesini bulamadıkları için mecburen bakmak zorunda kaldıklarına dikkati çekti.

Tilki yavrusunun her geçen gün biraz daha gelişip büyüdüğünü ama ona annesi gibi doğada kalma becerisi veremeyeceklerini vurgulayan Paria Tabatabaei, bu nedenle büyüdükten sonra tekrar doğaya salmalarının pek mümkün olmadığını dile getirdi.

YAVRU YABAN HAYVANLARINA DOKUNMAYALIM

Tabatabaei, tilki, kurt, çakal ve ayı gibi yırtıcı memeli hayvanların yavrularına avlanmayı sadece annesinin öğretebildiğinin altını çizerek, şunları kaydetti:

Biz ne kadar uğraşsak da bu beceriyi onlara kazandıramıyoruz. Yavruyu tekrar doğaya bırakmayı denedik. Bulunduğu yere götürdüm, 6 saat ormanda annesinin gelmesini bekledim. Annesi gelmeyince bakımını üstlendim. Geldiğinde dişleri çıkmamıştı, pençeleri yoktu. Şimdi dişleri çıktı, pençeleri de yeni yeni oluşmaya başladı. Vatandaşlardan ricam, lütfen yavru yaban hayvanlarına dokunmayalım. Mutlaka annesi etrafındadır, yavrusuna sahip çıkar.Deltada Bisiklet Gezisi

14.05.2018 05:37

Türkiye de İklim Değişikliği Alanında Kapasitenin Geliştirilmesi Hibe Programı kapsamında Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından uygulanan Samsun un İklim Değişikliğine Adaptasyonu Sürecinde Kızılırmak Deltası Su Yönetiminin Modellenmesi Projesi devam ediyor. Projenin farkındalık faaliyetleri çerçevesinde deltada bisiklet gezisi düzenledi.
Yörükler ziyaretçi merkezinden başlayan bisiklet gezisi, Jandarma kontrol noktasından sonra 3 kilometrelik güzergahı kapsadı. Bir süre dinlenen katılımcılar, daha sonra geri dönüş yaptı. Projenin ana temasını desteklemek ve Samsun da bisiklet kullanımını artırmaya yönelik farkındalık oluşturmak amaçlı gezide katılımcılar, Türkiye nin ilk ve tek UNESCO Dünya Mirası kuş cennetini tanıma ve sağlıklı vakit geçirme imkanı buldu.Türkiye Bisiklet Federasyonu ve Bisikletliler Derneği işbirliği ile Kızılırmak Deltası Sulak Alan ve Kuş Cenneti nde yapılan bisiklet gezisine çeşitli kamu kurum kuruluş temsilcileri, öğrenciler, yetişkinler olmak üzere farklı yaş gruplarından yaklaşık 150 kişi katıldı. Bisikletsiz gelen 100 katılımcıya ise gezide kullanmaları için Büyükşehir Belediyesi bisikletler verdi.