Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


SASKİ DE KORONAVİRÜS ÖNLEMLERİ ÜST SEVİYEDE

31.03.2020 08:13

MOBİL EKİPLER MESAİDE! Samsun Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü(SASKİ), salgın tehlikesi devam eden Koronavirüse karşı vatandaşlar ve personelin sağlık güvenliği için Üst Düzey önlemler aldı

Samsun Büyükşehir Belediyesi SASKİ, küresel bir salgın haline gelen ve son günlerde Türkiyede de etkisini gösteren koronavirüse karşı vatandaş ve personelin sağlık güvenliği için çeşitli önlemler aldı. SASKİ Genel Müdürü Fatih Yıldız, Vatandaşlarımız,  SASKİye gelmeden de işlemlerini yapabilir. Mobil ekiplerimiz halkımızın hizmetinde dedi.

SASKİ YE GİTMEDEN HİZMET

Salgına karşı seferberlik ilan edilen SASKİ de bir çok noktaya dezenfektan sıvılar yerleştirilirken vatandaşların elle temas edeceği kapılar sürekli olarak açık bırakılıyor, böylece temaslar en aza indiriliyor. Tüm birimlerde görev yapan personele ise maske ve eldiven dağıtılarak riskin en aza indirilmesi hedeflendi. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demirin göreve gelmesiyle birlikte hayata geçirilen mobil ekipler, vatandaşların evlerinden çıkmadan taleplerini yerine getirmek için görev bekliyor.

OTURMA GRUPLARI KALDIRILDI

KAPILAR AÇIK TUTULUYOR

SASKİ de alınan önlemlerle ilgili bir açıklamada bulunan kurumun Genel Müdürü Fatih Yıldız, Tüm dünyada etkili olan koronavirüs salgınından dolayı biz de kurum olarak gerekli tedbirleri aldık. En çok işlem yapılan Abone İşleri Servisi nin bekleme alanında bulunan oturma gruplarını kaldırdık. Kapıları açık tutarak temas alanlarını azalttık. Çay servisini ve diğer bulaşıcı hastalıkları arttıracak, insanların temas edebileceği malzemeleri de kaldırdık. Sürekli olarak temizlik yapıyoruz. Günde en az 2 kez dezenfeksiyon işlemi yapılıyor. Personelimizi sağlık güvenliği açısından eldiven ve maske ile çalıştırıyoruz dedi.

YILDIZ: HİZMETLERDE AKSAMA YOK

Vatandaşların SASKİ ye gelmeden işlemlerini, Alo 185, Saski Whatsapp Hattı (0552 727 54 55) ve sosyal medya üzerinden iletişime geçerek göreve hazır halde bekletilen Mobil Ekipler aracılığıyla gerçekleştirebileceklerini ifade eden Fatih Yıldız, Kurumumuza gelmeden yapılması gereken işlemler için bize ulaşmaları durumunda vatandaşlarımıza mutlaka yardımcı oluyoruz. Engelli ve yaşlı vatandaşlarımıza yönelik hizmetlerimiz de aksamadan devam ediyor diye konuştu.

SASKİ, daha önce yaptığı açıklamayla virüs ile mücadele çerçevesinde borcundan dolayı suyu kesilecek olan konut abonelerinin borçlarını ertelediğini duyurmuştu.ULAŞIM ARAÇLARININ BELEDİYE AİDATLARI 2 AY ERTELENDİ

31.03.2020 08:09

Samsun Büyükşehir Belediyesi, özel halk otobüsü, minibüs, dolmuş ve taksilerin aidatlarını 2 ay süreyle ertelerken SAMULAŞ, toplu taşımada abonman hakkı bulunanların mağdur edilmeyeceğini açıkladı

Koronavirüs salgınıyla birlikte her türlü önlemi ve başarıyla uygulayan Samsun Büyükşehir Belediyesi, ulaşım alanında da bir dizi tedbir ile esnaf ve vatandaşların mağduriyetinin önüne geçiyor. Büyükşehir Belediyesi, aidatlarla ilgili, 2 aylık erteleme açıklarken SAMULAŞ da abonman hakkının kullanımı ile ilgili bilgilendirmede bulundu.

AİDATLARA 2 AYLIK ERTELEME

Samsun il genelinde ulaşım araçlarının belediyeye ait aidatlarının 2 aylık ertelendiğine dair açıklama, Başkan Mustafa Demir tarafından yapıldı. Başkan Demir, Samsun Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde özel halk otobüsü, minibis,dolmuş ve taksilerin belediyeye ait aidatlarını 2 ay süre ile erteledik açıklamasında bulundu. Alınan karar kapsamında aidatların Ramazan Bayramı sonrasında ödeneceği de duyuruldu.

ABONMAK KART AÇIKLAMASI

Samsun Büyükşehir Belediyesi iştiraki olan Samsun Proje Ulaşım İmar İnşaat Yat. San. ve Tic. A.Ş.(SAMULAŞ A.Ş.) ise,  koronavirüs salgını nedeniyle abonman hakkı bulunanların mağdur edilmeyeceğini belirten Demir, Abonman hakkı bulunmasına karşın, koronavirüs salgınından dolayı toplu ulaşımı kullanamayan vatandaşlarımız, salgın önlemleri sona erdiğinde kalan Biniş
adetlerini ve sürelerini SAMKART Başvuru Merkezine(SBM) başvurarak yeniden kullanabilecekler diye konuştu.YAŞLILAR İÇİN SEFERBERLİK

31.03.2020 08:05

Başkan Demir telefonla tek tek aradı, Samsun Büyükşehir ekipleri ev ev dolaştı Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, 65 yaş üstü vatandaşları arayarak koronavirüse karşı uyarılarda bulundu, Bizi arayın, her türlü ihtiyacınız karşılanacak diye seslenirken Büyükşehir ekipleri ise maske, kolonya, eldiven dağıttı

Samsun Büyükşehir Belediyesi koronavirüs salgınına karşı önlemleri artırarak sürdürürken Başkan Mustafa Demir,  yaşlı vatandaşları telefonla arayarak onlara, İhtiyaçlarınız için bizi arayın diye seslendi. Büyükşehire bağlı Sağlık ve Yaşlı Hizmetleri ekipleri ise yaşlıları evlerinde ziyaret ederek maske, kolonya ve eldiven dağıttı.

SAMSUN BÜYÜKŞEHİR, YAŞLILARIN YANINDA

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınına karşı ilk günden itibaren önlemlerini alan Samsun Büyükşehir Belediyesi, özellikle 65 yaş üsta yaşlılar için seferber oldu. İl genelinde okullarda, camilerde, kamu kurumlarında ve halkın yoğunlukla kullandığı noktalarda düzenli olarak dezenfekte ve izolasyon çalışmalarını yürüten Büyükşehir Belediyesi ekipleri bu kez de evleri tek tek ziyaret ederek çeşitli sağlık malzemeleri dağıttı.

BAŞKAN DEMİR'DEN TELEFON TRAFİĞİ

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir ise güne, yaşlılarla telefon görüşmeleri yaparak başladı. Yaşlı vatandaşlara ihtiyaçlarının olup olmadığını soran Başkan Mustafa Demir, daha sonra koronavirüse karşı çeşitli uyarılarda bulundu. Yaşlı vatandaşlara, Evinizden zorunlu olmadıkça çıkmayın diye seslenen Başkan Demir, Başta sizler olmak üzere kronik hastalığı olan tüm vatandaşlarımızda etkisini daha fazla hissettiren koronavirüse karşı etkin önlemler alınması gerekiyor. Büyükşehir Belediyesi olarak bu konuda bizlere düşen ne gerekiyorsa yapıyoruz dedi.

SALGIN BİTENE KADAR EVDEN ÇIKMAYIN

Koronavirüs ile mücadelede vatandaşların Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan kurallara ve kişisel hijyene dikkat etmeleri gerektiğini hatırlatan Başkan Mustafa Demir, telefonda ayrıca, Koronavirüs salgını geçene kadar çok önemli bir durum olmadıktan sonra kesinlikle dışarıya çıkmayın. Bir ihtiyacınız olursa belediyemizin Çözüm Merkezini arayın. Bizler size her konuda yardımcı olacağız. Bu süreci hep birlikte atlatacağız ifadelerini kullandı. Başkan Demir telefon açtığı vatandaşlara ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğanın selamlarını da iletti.

BÜYÜKŞEHİR EKİPLERİNDEN EV ZİYARETLERİ

Başkan Mustafa Demirin görüşmelerinin ardından Samsun Büyükşehir Belediyesi Kadın, Aile ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Sağlık ve Yaşlı Hizmetleri Şube Müdürlüğü ekipleri yola çıkarak yaşlı vatandaşları evlerinde ziyaret etti. Ekipler, içerisinde maske, kolonya, eldiven gibi hijyen ürünlerinin bulunduğu paketleri teslim ettiği yaşlı vatandaşlara, koronavirüs konusunda uyarılarda bulundu. Ekipler ayrıca, Her konuda ihtiyacınızı karşılamaya hazırız. Bunun için belediyemizin Çözüm Merkezinin 0362 431 10 12 numaralı telefonunu aramanız yeterli bilgisini de verdi.

YAŞLILAR MUTLU: BAŞKANDAN ALLAH RAZI OLSUN!

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’in kendisini aramasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren 90 yaşındaki Kore Gazisi Suat Öztanır, Başkanımızın beni arayarak,  Yakın zamanda ziyaret edeceğim demesi beni son derece mutlu etti. Devletimizin yetkili insanlarıyla görüşmek büyük bir şereftir. Yakın zamanda ameliyat olmuştum. Pansuman yaptırmam gerekiyordu, onu söyledim başkanımıza. O da sağ olsun doktor da gönderdi. Bizleri düşündüğü için başkanımıza teşekkür ediyorum. Allah razı olsun dedi.

ŞEHİT ANNESİNİN MEMNUNİYETİ

Telefonla yaptığı arama için Başkan Mustafa Demire ve ziyaret ederek ihtiyaçlarını karşılayan belediye personeline teşekkür eden Şehit Polis Memuru Secaattin Gürlekin 79 yaşındaki annesi Sevim Gürlek ise, Başkanımız arayarak, Bir ihtiyacınız var mı? Derhal yerine getirelim dedi. Virüsten dolayı evde durmamız gerektiğini söyledi. Cumhurbaşkanımızın selamını iletti. Ben de memnun oldum. Cumhurbaşkanımıza da, başkanımıza da duacıyım. Allah hepsinden razı olsun diye konuştu.TOPLU TAŞIMA DA KALİTE ARTACAK

20.03.2020 07:12

Akademi bünyesinde Sınav ve Belgelendirme birimi. Samsunda Büyükşehir Belediyesi adına toplu taşıma hizmetlerini yürüten SAMULAŞ, hizmet kalitesi ve vatandaş memnuniyetini artırmaya yönelik çalışmalarını ara vermeden sürdürüyor

Samsun Büyükşehir Belediyesi iştiraki olan Samsun Proje Ulaşım İmar İnşaat Yat. San. ve Tic. A.Ş.(SAMULAŞ A.Ş.), hizmet kalitesi ve vatandaş memnuniyetini artırmak gibi hedeflere yönelik bünyesinde oluşturduğu Akademi faaliyetlerini hız kesmeden sürdürüyor. SAMULAŞ Akademi bünyesinde son olarak Sınav ve Belgelendirme Birimi oluşturuldu.

MESLEKİ YETERLİLİKLER ÖLÇÜLÜYOR

SAMULAŞ Akademinin ulusal ve uluslararası standartlar çerçevesinde faaliyet gösterdiğini belirten Genel Müdür Enver Sedat Tamgacı, Bu çalışmalar kapsamında SAMULAŞ Akademi bünyesinde, ulaşım sektörünün ihtiyaçları doğrultusunda, sektörde çalışan ve/veya çalışmak isteyenlerin mesleki yeterlilikler çerçevesinde var olan yeterliliklerini bağımsız ve tarafsız kurallar çerçevesinde, belirlenmiş ulusal ve uluslararası standartları temel alarak ölçme, değerlendirme ve belgelendirme amacı Sınav ve Belgelendirme Birimi kuruldu dedi.

GELİŞEN İSTİHDAM VE ARTAN REKABET GÜCÜ

Sınav ve Belgelendirme Biriminin genel hedefini, Avrupa Yeterlilik Çerçevesi doğrultusunda uygun bir değerlendirme, ölçme ve belgelendirme sistemi oluşturarak, etkin ve sürdürülebilir bir Ulusal Yeterlilik Sistemi kurulmasına ve işletilmesine katkıda bulunma olarak belirten Enver Sedat Tamgacı, Ulusal Yeterlilik Sistemi orta ve uzun vadede işsizliğin azalmasına, istihdamın gelişmesine, verimlilik ve rekabet gücünün artmasıyla ülke ekonomisinin güçlenmesine katkı sağlamaktadır. Nitelikli ve belgeli işgücü istihdamının artması daha kaliteli ürün ve hizmet sunumunu yaygınlaştırarak yaşam standartlarımızın yükselmesini de desteklemektedir.

PERSONEL BELGELENDİRME YÖNETİM SİSTEMİ

Kurumumuz, bu kapsamda Servis Aracı Şoförü, Şehir İçi Toplu Taşıma Otobüs Şoförü ve Kent İçi Raylı Sistemler Tren Sürücüsü meslek dallarında, Mayıs 2019 tarihi itibari ile TS EN ISO/IEC 17024 Personel Belgelendirme Yönetim Sistemi çalışmalarına başlamış, Şubat 2020 tarihinde Mesleki Yeterlilik Kurumu’na ön başvuru yapılmış ve onaylanmıştır. Bu çalışmalar ilerleyen zamanlarda diğer meslek dalları ile de yapılacaktır.

HİZMET KALİTESİ VE VATANDAŞ MEMNUNİYETİ

Mesleki Yeterlilik Kurumu ile Yetkilendirme Ön Sözleşmesini imzaladıklarını da duyuran SAMULAŞ Genel Müdürü Enver Sedat Tamgacı, Böylece, vatandaş beklentilerini, ihtiyaçlarını ve mevzuat şartlarını karşılama koşulu ile hizmet kalitesi ve vatandaş memnuniyetini arttırma konuları öncelikli olmak üzere yaptığımız akreditasyon çalışmalarımızın ilk aşamasını tamamlamışSAMSUN BÜYÜKŞEHİR DEN KORONAVİRÜS ÖNLEMİ

20.03.2020 07:11

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, küresel bir salgın haline gelen Koronavirüs önlemleri kapsamında belediyeye bağlı tesislerin bir kısmının geçici olarak kapattıklarını vurgulayarak, Tedbirleri ne kadar sıkı tutarsak, tehdit o kadar zayıflar dedi.

Dünya genelinde etkili olan ve Türkiyede de görülmeye başlanan koronavirüs salgınına karşı Samsun Büyükşehir Belediyesi sterilizasyon ve dezenfeksiyon çalışmalarını düzenli olarak sürdürüyor. Çinde ortaya çıkarak hızla dünyaya yayılan koronavirüs salgınına karşı ilk andan itibaren önlemlerini alan Samsun Büyükşehir Belediyesi halka açık tesislerin bir kısmını geçici olarak kapattı.

DÜZENLİ DEZENFEKTE ÇALIŞMASI YAPILIYOR

Raylı sistemlerden otobüslere, hizmet birimlerinden ortak kullanım alanlarına, camilerden okullara, çöp konteynerlarından sosyal tesislere kadar birçok noktada dezenfeksiyon ve sterilizasyon çalışması yürütülüyor. Büyükşehir Belediyesi hizmet binası giriş ve katları ile tüm belediye tesislerinin yanı sıra raylı sistem duraklarına da dezenfektan cihazları yerleştirildi.

İLK ANDAN İTİBAREN ÖNLEM ALDIK

Koronavirüs salgınına karşı Belediye olarak ilk andan itibaren önlem aldıklarına vurgu yapan Başkan Mustafa Demir, Küresel salgın haline gelen koronavirüse karşı ülke olarak bugüne kadar etkin ve başarılı bir mücadele veriyoruz. Alınan önlemlere karşın vatandaş olarak bizlere de çok büyük bir görev düşüyor. Önümüzdeki 4-5 hafta son derece önemli. Bu dönemde virüsten korunma kurallarına çok sıkı bir şekilde uygulamalıyız. Bu süreci birlikte atlatacağız dedi.

HİZMETE ARA VERİLDİ

İçişleri Bakanlığının 81 il valiliklerine gönderdiği Koronavirüs Tedbirleri ek genelgesi doğrultusunda ise Büyükşehir Belediyesi, bir kısım tesisinin faaliyetini durdurdu. Durdurulan tesisler ise şunlar;

Ömer Halis Demir Çok Amaçlı Salon, Doğupark Kafe, Şirin Kafe, Amazon Kafe, Kültür Kafe, Tütün Kafe, Yörükler Delta Kafe, Palmiye Kafe, Atlı Spor Tesisleri, Go Kart ve Akülü Araç Tesisi, Kent Müzesi, Panoroma 1919 Müzesi, Şeyh Sadi Tekkesi Kuva-i Milliye Ruhu Külliyesi ile Şehit ve Gazi Anı Evi, Kurupelit Düğün Salonu,  Bandırma Gemi Müze ve Satış Reyonu