Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


MECLİS ONAYLADI, BAŞKAN DEMİR TEŞEKKÜR ETTİ

22.01.2021 07:39

Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından şehitlerimizin anne ve babası ile koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden sağlık çalışanlarına ücretsiz mezar yeri verilmesine ilişkin karar oy birliği ile onaylandı. Başkan Mustafa Demir, meclis üyelerine teşekkür ederek, “Ocak, Şubat ve Mart ayları ile ilgili hat dolmuşlarımızdan alınan bedelleri almıyoruz. Ayrıca Yabancılar Pazarı esnafımızdan kapalı olduğu dönem için kira bedeli almayacağız. Pandemi sürecinin başından itibaren mağdur olan hangi kesim varsa yanında yer aldık” dedi.

Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi Ocak Ayı kapanış toplantısı yapıldı. Ömer Halisdemir Salonu’nda yapılan mecliste konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, 20 Ocak’ta Samsunspor Anıtı’nın açılışını yapacaklarını söyledi. 20 Ocak 1989 yılında meydana gelen elim kazada hayatını kaybeden Teknik Direktör Nuri Asan, futbolcular Mete Adanır, Muzaffer Badalıoğlu ve Zoran Tomiç ile otobüs şoförü Asım Özkan’ı rahmetle anan Başkan Demir, Millet Bahçesi’nde yapımı devam eden Samsunspor Anıtı’nın kazanın yıl dönümünde Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun da katılımıyla açılacağını ifade etti.

BAKAN KASAPOĞLU AÇACAK
“20 Ocak’ta yaşanan trafik kazasında Samsunspor kafilesinden hayatını kaybedenler için yaptırdığımız Samsunspor Anıtı bitmek üzere” diyen Başkan Demir, “20 Ocak’ta bir açılış merasimi planlıyoruz. Onları da hayırla yad etmek, rahmet okumak üzere güzel bir proje oldu. Millet Bahçesi’ne de o anlamda bir nitelik yüklenmiş oldu. Millet Bahçesi, pandemiye rağmen çok ciddi anlamda kullanılıyor. Orayı daha işlevsel hale getireceğiz. Gençlik ve Spor Bakanımız 20 Ocak’ta Samsun’a ziyarette bulunacak. Samsunspor Anıtı’nın da açılışını yapacak” dedi.

SU SIKINTISI YAŞANMAYACAK
“Çakmak Barajı'ndaki su miktarı bizi Nisan ayına kadar götürebilir seviyedeydi” diyerek meclisteki konuşmasını sürdüren Başkan Mustafa Demir, “2.5 aylık bir suyumuz kalmıştı. Ama SASKİ Genel Müdürlüğümüzün yaptığı çalışma sonucu Hasan Uğurlu Barajı'ndan motopomplarla günlük Samsun ihtiyacının üçte biri kadar suyu şu anda Çakmak Barajı'na takviye ediyoruz. Yağmurların yağması ile birlikte 10 milyon metreküplük su bekliyoruz. Samsun'da inşallah kuraklıkla ilgili su sıkıntısı yaşanmayacak. Bununla ilgili de her konuda titiz çalışma yürütüyoruz. İklim değişikliği konusu son günlerde oldukça ciddi bir hal aldı. İyi bir yere gitmiyoruz bu konuda. Bizim merkezde günlük 300 bin metreküplük Tekkeköy'deki yeni arıtma projemiz bitti. 2021 yılında ihale edeceğiz. Mevcut olan arıtma 200 bin idi. Bu 300 bin. Yapılınca onu hemen devreye alacağız. Mevcut olan arıtma tesisinin de kapasitesini 300 bin metreküpe çıkaracağız. Türkiye'de yedekli arıtması olan tek il olacağız” ifadelerini kullandı.
Salıpazarı Barajı ile ilgili çalışmaların da başlayacağını dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “2021 yılında özellikle Ayvacık, Salıpazarı, Terme ve Çarşamba'nın da büyük bölümüne su verecek olan içme suyu arıtma, isale hatları ve içme suyu şebekesini ihale edeceğiz. Bafra tarafında isale hattının da 20 Ocak tarihinde ihalesi var. 19 Mayıs'taki çalışmalar ise 2021 yılının sonunda bitiyor. Yaptığımız tüm çalışmalar 1 milyon 350 bin insanımızın hiçbir şekilde su sıkıntısı yaşamaması adına” diye konuştu.

TRAFİK SIKIŞIKLIĞI TARİH OLACAK
Şehir içindeki trafik sıkışıklığını tarihe gömecek bir proje hazırladıklarını söyleyen Başkan Mustafa Demir, “Ankara Yolu'nun üstünden, Kürtün Irmağı'nı üstten geçip tünelle altından giren Samsun'un merkezden iki tane çıkışı olan Şehir Hastanesi'ne kadar gidecek bir proje. Ön etütleri yapıldı. Hayata geçmesi içinde bu konuda etkili olan bir proje grubuna çalıştırdık. Uygulamaya koyduğumuzda inşallah Ulaştırma Bakanlığımıza sunup yaptırmayı hedefliyoruz. Bunu eğer başarırsak Samsun'daki tüm şehir içindeki trafik sıkışıklığını tarihe gömeceğiz. Doğu Çevre Yolu Projesi çalışılıyor. Batı Çevre Yolu bitti. Atakum'da imar çalışmamızı yapıyoruz. Kamulaştırdığımız alanları teslim ettiğimizde  bakanlığımız ihale edecek.  Ayrıca hızlı tren konusunda ciddi bir mesafe kat edildi. Ama bizim şehir için önceliğimiz Batı ve Doğu Çevre Yolu” dedi.

ESNAFA BÜYÜK DESTEK
Gündem maddeleri ile ilgili tek tek açıklamalarda bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, pandemi nedeniyle esnaflara desteklerini sürdürdüklerini belirterek şunları söyledi:
“Ocak, Şubat ve Mart ayları ile ilgili hat dolmuşlarımızdan alınan bedelleri almıyoruz. Ayrıca Yabancılar Pazarı esnafımızdan kapalı olduğu dönem için kira bedeli almayacağız. Pandemi sürecinin başından itibaren mağdur olan hangi kesim varsa yanında yer aldık. İmkanlarımızı seferber ederek mağduriyetleri gidermeye çalıştık. İlçe belediyelerimizle gayret içerisinde olduk. Haklı hiçbir talebi geri çevirmedik. Zor bir süreç. Nice canlarımızı yitirdik. Ama alınan tedbirlere halkımızdan destek geldi. En kısa sürede normal hayatımıza dönmeyi Yaradan inşallah bizlere nasip eder.”

ÜCRETSİZ MEZAR YERİ
Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi’mizde alınan karar uyarınca Covid nedeniyle yaşama veda eden sağlık çalışanlarına mezar yerleri ücretsiz olacak. Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’nın ‘Kıranköy ve Asri mezarlıklarında meftun bulunan şehitlerimizin anne ve babasının vefat etmesi durumunda ücretsiz mezar yeri teklifi’ maddesi ile yine ‘Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı'nın pandemi dönemi sürecinde yeni tip koronavirüs hastalığından dolayı vefat eden sağlık personeline Derecik, Kıranköy ve Asri mezarlıklarında ücretsiz mezar yeri tahsisi teklifi’ oy birliği ile onaylandı. Başkan Demir, karar nedeniyle meclis üyelerine teşekkür etti.BAŞKAN DEMİR: ETİK VE AHLAKİ OLMAYAN HİÇBİR ŞEYE FIRSAT VERMEYİZ

13.01.2021 09:11

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, mecliste yaptığı konuşmada 1 milyon 350 bin insanın hakkının ve hukukunun suistimale uğramasına meydan vermediklerini dile getirerek, “Etik ve ahlaki olmayan hiçbir şeye fırsat vermeyiz. Gereği neyse de yaparız” dedi.

Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi Ocak Ayı açılış toplantısı Ömer Halisdemir Toplantı Salonu’nda yapıldı. 53 maddenin görüşüldüğü mecliste konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Atakum Belediyesi’ne ait midibüsün devrilmesi sonucu hayatını kaybeden vatandaşlara Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileklerini iletti. Yaralılara da acil şifalar dileyen Başkan Demir, bir daha böyle kazaların yaşanmamasını temenni etti.
Koronavirüs salgını ile mücadelede vatandaşların farkındalığını artırmaya yönelik gayretlerinin olduğunu ifade eden Başkan Demir, “Büyükşehir Belediyemiz başta olmak üzere ilçe belediyelerimizle birlikte denetimlerimizi ve dikkatimizi artırarak salgınla mücadelede halkımızın farkındalığını artırıcı gayretle devam edeceğiz. Aşılama çalışmalarının da başlamasıyla yakın gelecekte salgından kurtuluruz diye ümit ediyoruz. Tanıdığımız, birlikte mesai harcadığımız çok sayıda arkadaşımız, vatandaşımız hayatını kaybetti. Allah hepsine rahmet eylesin. Çok üzülüyoruz. Ailelerine sabırlar diliyorum” diye konuştu.


HAKSIZLIĞA, HUKUKSUZLUĞA, SUİSTİMALE ASLA MEYDAN VERMEDİK
Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak 1 milyon 350 bin insanın hakkının ve hukukunun suistimale uğramasına müsaade etmediklerini ve etmeyeceklerini söyleyen Başkan Mustafa Demir, “Belediyemizde bir mesai arkadaşımızla ilgili bize gelen duyumlar neticesinde Cumhuriyet Savcılığına müracaatla ilgili bir süreç yaşandı. Teknik takiple suçüstü olayıyla birlikte şuanda soruşturma devam ediyor. Bununla ilgili bizlik bir durum olmadığı için ilave bir açıklamayı uygun bulmuyorum. Özellikle bir kısım yerel basında bu olayı mecrasından çıkarıp farklı yöne doğru çekme gayretinde olduklarını gördük. Şunu ifade etmek istiyorum. Samsun Büyükşehir Belediyesi, 1 milyon 350 bin insanımız adına haksızlığa, hukuksuzluğa, suistimale asla meydan vermedik ve vermeyeceğiz. Bir kısım arkadaşların algı yapmaya yönelik çabalarını da görüyoruz. Bizim tutumumuz bellidir ve asla işe yaramaz. Elhamdülillah, Büyükşehir Belediyesi Türkiye’ye, yerel yönetimlere örnek olacak yeni nesil belediyecilikle, şeffaf, etkin, vizyoner ve her alanda pandemi sürecine ve mali portresine rağmen yatırımlarımıza devam ediyoruz. Etik ve ahlaki olmayan hiçbir şeye fırsat vermeyiz. Gereği neyse de yaparız. Bizim talimatımızla teftiş kurulu da belediye hesaplarında soruşturmasını yürütüyor. Dava açıldığında detaylarını hep birlikte öğreneceğiz” dedi.


BU HAKKI KENDİNDE KİM GÖRÜR
Şehit yakınlarının ücretsiz mezar yeri verilmesiyle ilgili konuya da değinen Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir şunları söyledi:
“Buna bir kısım siyasilerimizde yayın yaparak takıldı. Merak ediyorum. Hangi birimiz başka biri hakkında şehitlerimize ve ailelerine daha az saygıda bulunduğu yargısında bulunabilir. Bu hakkı kendinde kim görür. Sanki Samsun’da belediye, şehitlerimize ve yakınlarına saygıda kusur etmiş gibi yargı oluşturulmaya çalışılıyor. Bu şehrimizin imajı adına hoş bir şey değil. Geçmişte SASKİ’ de de yaşadık. Logo çalışması yapılırken belediyenin ambleminden Atatürk portresi kaldırılıyor. Yok böyle bir şey. Bu şehir hepimizin. Samsun’da tarihi bir dönem yaşıyoruz. Daha iyi hizmet için birbirimize önerilerimiz olabilir.”


ELEKTRİKLİ OTOBÜSLER HİZMETE ALINIYOR
Kente yapılacak projelerle ilgili de açıklamalarda bulunan ve “Bakanlarımızla yaptığımız proje toplantılarında 4 projemiz kabul edildi” diyen Başkan Demir şöyle konuştu:
“Bakanlarımıza, genel başkan yardımcımıza ve milletvekillerimize teşekkür ediyorum. Türkiye’de ilk kez ASELSAN işbirliğiyle elektrikle çalışan 10 otobüsü Samsun’da hizmete alacağız. 2021 yılı içinde bunu göreceğiz. Fosil yakıtlı mazota göre işletme maliyeti 10’da bir. 2 hatta pilot uygulama yapacağız. Hattın biri 70 kilometre uzunluğundaki Taflan-Havaalanı. Lityum pillerle çalışıyor. Diğeri üzerinde de çalışıyoruz. Çok iyi bir netice alacağımızı düşünüyoruz
.
Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, pandemi sürecinde kiraya verdikleri işletmelerden kapalı kaldığı süre boyunca hiçbirinden kira almadıklarını, esnafa bu anlamda ciddi katkı verdiklerini de sözlerine ekledi.BAŞKAN DEMİR'DEN 10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ MESAJI

13.01.2021 09:02

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’den 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü mesajı ;

“Kamuoyunun doğru ve eksiksiz bilgilendirilmesini ilke edinmiş tarafsız ve özgür basın, demokratik ve gelişmiş devletlerin en önemli güçlerinden biridir. Toplumun aydınlatılması, bilinçlendirilmesi, halkın talep ve beklentilerinin kamuoyuna iletilmesi, kentimizin ve ülkemizin tanıtılması gibi pek çok konuda önemli bir kamu görevi üstlenen yerel ve ulusal basınımızın dün olduğu gibi bugün ve yarın da aynı özveriyle görevini yerine getireceğine inanıyorum. Tüm bu yönüyle basın, kentlerin gelişiminde de önemli bir katkı sağlamaktadır. İlkeli, tarafsız, sorumlu gazetecilik anlayışı çerçevesinde görevlerini başarıyla yürüten tüm basın çalışanlarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyorum.”LGS ADAYLARINA BÜYÜKŞEHİR’DEN “ONLİNE EĞİTİM DESTEĞİ”

13.01.2021 09:01

Liselere Geçiş Sınavı’na (LGS) hazırlanan öğrencilere Samsun Büyükşehir Belediyesi’nden eğitim desteği. 11 Ocak’ta SBB TV YouTube kanalı üzerinden başlayacak online canlı derslerde gönüllü özel okul öğretmenleri tarafından konu anlatımları ve soru çözümleriyle öğrencilerin bilgileri pekiştirilecek.

Pandemi sürecinde yüz yüze eğitimin yapılamaması, LGS’ ye hazırlanan 8. sınıf öğrencilerini olumsuz etkiliyor. Milli Eğitim Bakanlığı’nın uzaktan eğitim sistemi EBA’ dan eğitim alarak sınava girecek öğrenciler için Samsun Büyükşehir Belediyesi de eğitim hareketi başlattı.

16 HAFTA SÜRECEK
Uzaktan Eğitim ve Öğretim Takviye Dersleri Projesi ile bir ilke imza atan Büyükşehir Belediyesi, LGS adaylarını 12 özel okuldan 24 öğretmenle buluşturacak. 16 hafta sürecek 207 saatlik online canlı derslerde Türkçe, Matematik ve Fen Bilimleri konuları anlatılacak. Öğrenciler canlı yayını Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin resmi YouTube kanalı SBB TV’den ücretsiz izleyebilecek. Ayrıca çözülemeyen sorular yine whatsapp hattına iletilerek, çözümleri de yine canlı olarak yayınlanacak.

SÜRPRİZ HEDİYELER VERİLECEK
Hafta içi her gün 18.30 - 20.30 saatleri arasında SBB TV YouTube kanalında yapılacak online eğitimlere katılan öğrencilere sürpriz hediyeler de verilecek. Haftanın ilk 4 günündeki canlı eğitimlerde verilecek şifreleri birleştirerek cuma günkü dersin ardından 0 505 195 50 00 numaralı whatsapp hattına gönderilecek. İlk 40 öğrenciye aktivite içerikli hediyeler verilecek.

ÖĞRENCİLERE LYS DESTEĞİ
Eğitim hareketiyle ilgili değerlendirmede bulunan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, öğrencilerin LGS’ ye en iyi şekilde hazırlanmaları için online eğitime büyük önem verdiklerini söyledi. Başkan Demir, “Pandemi sebebiyle öğrencilerimiz yüz yüze eğitimden bir süredir uzak. Bu sene yapılacak LGS sınavına girecek 8. sınıf öğrencilerimizin kurs imkanı da ortadan kalktı. EBA’ dan alabildikleri kadar bilgi alan öğrencilerimiz, evlerinde konu tekrarı yapıyor, soru çözmeye çalışıyorlar. Büyükşehir Belediyesi olarak biz de İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün desteğinde bu öğrencilerimize ilave katkı sağlamak, destek olmak istedik. SBB TV üzerinden takviye uzaktan eğitim programları yapacağız. Ücretsiz ders yayınlarımız sayesinde öğrencilerimiz eksiklerini tamamlayacak hem de bilgilerini pekiştirecek“  dedi.

DERSLERE ÖZEL OKUL ÖĞRETMENLERİ GİRECEK
Proje kapsamında bir ilki gerçekleştirerek öğrencileri özel okul öğretmenlerinin bilgi ve tecrübesinden istifade etmelerini sağladıklarının altını çizen Başkan Demir, “Bu süreçte uzaktan eğitimi çok önemsiyoruz. Milli Eğitim Bakanlığımız EBA sistemi üzerinden eğitim öğretime devam ediyor. Biz de ‘Eğitim öğretim bir kamu hizmetidir’ anlayışıyla hareket ederek farkındalık oluşturmak istedik.  Devlet okulu öğrencilerimize daha çok fayda sağlamak için onları gönüllü özel okul öğretmenlerimizle buluşturuyoruz. 16 hafta sürecek online eğitimin ders programını hazırladık. Bu sayede ilçelerimizdeki öğrencilerimiz de özel okul öğretmenlerinden ders almış olacak. Öğretmenlerimiz de katsayıları yüksek Türkçe, Matematik ve Fen Bilimleri konularını kendileri planlayarak derslere girecek.“ bilgisini verdi.TOPLU ULAŞIM KONFORU ARTIYOR

13.01.2021 09:01

Samsun Büyükşehir Belediyesi, toplu ulaşım konforunu artırmak amacıyla 33 yeni otobüs satın aldı. Son teknoloji ürünü 2021 model otobüsler, Samsun’a getirildi.

Akıllı şehir projesi kapsamında şehrin trafik problemlerini dijital yönetim sistemiyle çözmeye hazırlanan Samsun Büyükşehir Belediyesi, sunduğu hizmet kalitesini de yükseltiyor. Ulaşım Daire Başkanlığı tarafından şehrin toplu ulaşımını yöneten SAMULAŞ’ın araç filosu için satın aldığı 33 yeni otobüs Samsun’a getirildi. Fabrikası İzmir’de bulunan BMC Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş.’den satın alınan otobüslerin Samsun halkına hayırlı olmasını dileyen Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, SAMULAŞ’ ın günde ortalama 100 bin kişiye yolculuk hizmeti verdiğini söyleyerek, “Üstün teknolojik altyapısı, donanımlı, iyi eğitilmiş sizlerle birlikte gece gündüz demeden halkımıza sağlıklı ulaşım hizmeti veriyoruz. Belediye yönetimi olarak şehrimizi kaliteli kent yaşamı, mutlu, huzurlu insanların hayat sürdüğü bir büyükşehir haline getirme misyonumuz var. Tüm sorunların üstesinden gelerek, modern ulaşım alanında belirlenen hedefler ve ilkeler doğrultusunda Samsunlulara en iyi hizmeti sunmayı, şehrimize değer katmayı bundan böyle de sürdüreceğiz” dedi.

Samsun’un toplu ulaşımında 2 yıl içinde çok önemli değişimler yaşanacağını ifade eden Başkan Mustafa Demir, kentin trafik problemlerini çözecek akıllı dijital sistemle ilgili çalışmaların sürdüğünü de belirtti. Başkan Demir, “Samsun, Dünya’nın en güzel şehirlerinden birisi. Karadeniz’in ise en güzel şehri. Dolayısıyla şehrimizin her sorununu çözmekle mükellefiz. Bunlardan bir tanesi de ulaşım ve trafik problemleridir. Trafik sorununu kökten çözecek Akıllı Şehir Projesi, ASELSAN tarafından çalışılıyor. İnşallah 2021 yılında başlayacağız. Proje kapsamında kavşakların geometrik yapıları modernize edilerek trafik akışı hızlandırılacak. Kazaların önüne geçebilmek için kırmızı ışık, hatalı parklar gibi denetim altyapısı da oluşturulacak. Atatürk Bulvarı, Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı, 100. Yıl Bulvarı ve Abdullah Gül Bulvarı’ndaki kavşaklar da trafik akışı hızlandırılacak. Trafik yol ağındaki seyahat süreleri, ortalama taşıt durma ve gecikme süreleri en aza indirilecek. Yakıt tüketimleri, zehirli gaz salınımı ve gürültü kirliliği azaltılarak çevre kirliliği önlenecek. Ayrıca kırmızı ışık ihlallerinde ve trafik kazalarında azalma sağlanacak. Projenin devreye girmesiyle Samsun, Türkiye’de en iyi trafik sistemine sahip şehirlerden biri haline gelecek” ifadelerini kullandı.