Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


GELECEĞİN SAMSUNU İNŞA EDİYORUZ!..

17.09.2019 13:21

Sürdürülebilirlik Şehircilik Toplantısında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Cumhurbaşkanlığı Yeni Hükümet Sistemi paralelinde Samsunu yeni vizyonuyla geleceğe hazırlıyoruz dedi

Türkiye ve Avrupa Birliği Şehir Eşleştirme Hibe Programı kapsamındaki Sürdürülebilir Bir Gelecek için Ortaklık Projesinin sahibi Samsun Büyükşehir Belediyesi, Sürdürülebilir Şehircilik Toplantısına ev sahipliği yapıyor. 2 gün sürecek ve bugün açılışı gerçekleştirilen toplantıda konuşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Cumhurbaşkanlığı Yeni Hükümet Sistemini hatırlatarak, Belediyelerin vizyonu yeni sisteme adapte olmak zorunda. Bu yüzden Samsunu yeni vizyonuyla geleceğe hazırlıyoruz dedi.

GELECEKTE SAMSUNDA YAŞAM NASIL OLACAK?

Samsun-Türkiye ve Portekiz yerel yönetimleri arasında sürdürülebilir iletişim ağı ve iş birliği kurmanın hedeflendiği proje çerçevesinde planlanan Sürdürülebilir Şehircilik Toplantısı, Samsun Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde Ömer Halis Demir Çok Amaçlı Salonunda yapıldı. Çok sayıda davetlinin katıldığı toplantının açılışında konuşan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İlhan Bayram, belediyecilik hizmetleri bakımından Samsunun istenilen konumda olduğuna dikkat çekti. Bayram, şunları söyledi:

Yaklaşık 5 aydır şehrimize yeni bir belediye anlayışı oluşturuyoruz. Gelecekte insanlar Samsunda nasıl yaşayacaklar, hangi talepleri olacak, hangi sektörler ön plana çıkacak... Bu gibi konularda yeni bir şehircilik anlayışı ortaya koyuyoruz. Küresel ısınma faktörleri, şehircilik anlayışını yakından etkilediği gibi yapılacak yatırımlara da yön veriyor. Samsun, küresel ısınmadan en az etkilenecek kentlerden biri haline gelecek. Samsun aynı zamanda tarım şehirdir. Bunların ayrı ayrı incelenmesi gerekiyor. Samsun, yakın gelecekte insanlarımızın ihtiyaçlarını hızlı ve pratik olarak karşılayacağı bir şehir olacak. dedi

İHTİYAÇLAR VE TALEPLER BELİRLEYİCİ OLACAK

Şehircilikte Samsuna yeni bir vizyon kazandırmaya çalıştıklarını ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, ise, Cumhurbaşkanlığı Yeni Hükümet Sistemi modeline geçtik. Belediyelerin vizyonu da yeni sisteme adapte olacak. Bu manada Samsunun ihtiyaçlarını, halkımızın taleplerini bilerek yeni kent vizyonu oluşturuyoruz. Artık Samsun, Büyükşehir Belediyesi organizasyonunda dünyadaki bilgi teknolojilerini çok iyi gözlemleyen ve takip eden, başarıyla değerlendirerek bunu projelere uyarlayan, gelecekle ilgili problemleri hızla çözen bir kent haline gelecek. Biz, Samsunu tüm ilçelerimizle birlikle bütün olarak planlıyor ve geleceğe hazırlıyoruz. Kitlesel göçün tersine dönmesiyle birlikte ciddi bir hareketlilik var. 5 yıl içinde kırsal mahallelerimizin alt yapı ihtiyaçlarını karşılayacağız. Kent merkezlerindeki yoğunluğun ilçelerimize yatay olarak dağılıp azalacağını hep birlikte göreceğiz diye konuştu. 

SEL BÖLGESİ YENİDEN PLANLANACAK...

Konuşmasında Salıpazarında yaşanan sel felaketine de değinen Başkan Demir, şöyle devam etti: 

İki insamızı kaybettik. Allah'tan bir kez daha rahmet diliyorum. Bütün alt yapı, anında felç oldu. Sanki geçmişte hiç yerleşim kurulmamış bir hale geldi. Tarım toprakları aktı gitti. Şuan 70e yakın makineyle hasarları gideriyoruz. İnsanlar günlük yaşamlarına döndüler ama onları şimdi rehabilite etme noktasında, bir daha böyle acıların ve kayıpların yaşanmaması adına farklı proje ve planlama çalışmalarına başladık.  400 milyon TLye yakın maddi zarar var. Böyle büyük felaketin yaşanmaması adına yapılacak yatırım ise 205-300 milyon TL civarında. Bu yüzden yapılacak alt yapı çalışmalarına büyük önem veriyor, çok dikkatli davranıyoruz. Kentsel Dönüşüm konusunda özellikle sanayi alanlarımıza ilişkin proje çalışmalarımız devam ediyor. Samsun'un, gelecekte çok ciddi projelere ve çalışmalara imza atıldığı farklı bir şehir haline geleceğini ön görüyoruz.

SAMSUN'A GELENLER MUTLU OLUYOR

Samsun, tarım, kültür, turizm, sanat gibi alanlarda iddialı bir şehir olduğunu vurgulayarak, Samsun imkan ve kabiliyetleri olan kenttir. Bunu çok iyi görmemiz lazım diye Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, sözlerini şöyle tamamladı:

Samsun, her alanda diğer şehirlerle eşdeğer potansiyele, imkan ve kabiliyetlere sahip bir kent. Tarımdaki potansiyelimizi katma değere dönüştürerek sürekli gelişme kat edeceğiz. Turizm potansiyelimiz Antalyadan aşağı kalır değil. Antalyada tabiat, kum ve güneş turizmi hakimken, Samsunda turizmin adı mutluluktur. İnsanın en önemli ihtiyacı mutlu olmaktır. Samsuna ilk kez gelenlere sorun, mutlu bir şehir olduğunu söyleyecektir. Bu potansiyelimizi de dünyaya tanıtacağız. Kültür konusunda inanılmaz bir alt yapımız var. Türkiyenin kültür zenginliğine sahip en önemli şehirlerindeniz. Sanatta, müzikte, halk oyunlarında, konservatuar olarak çok iyi yerdeyiz. Sanat potansiyelimizi geliştirerek daha güzel yerlere geleceğiz.BÜYÜKŞEHİRDEN ÇOK ÖNEMLİ TOPLANTI!

17.09.2019 13:12

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, yürüttükleri Sürdürülebilir Bir Gelecek İçin Ortaklık Projesi kapsamında düzenlenen Ulusal Sürdürülebilir Şehircilik Toplantısının, yarın Samsunda başlayacağını açıkladı

Türkiye ve Avrupa Birliği Arasında Şehir Eşleştirme Hibe Programı kapsamında Sürdürülebilir Bir Gelecek için Ortaklık projesini yürüten Samsun Büyükşehir Belediyesi, yarın ve salı günü çok önemli bir toplantıya ev sahipliği yapacak. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Son derece önem verdiğimiz bu toplantılarda Akıllı Şehir, Kentsel Dönüşüm, Çevre ve İklim Değişikliği' konuları masaya yatırılacak dedi.

2 GÜN BOYUNCA ÇOK AMAÇLI SALON DA

Samsun Büyükşehir Belediyesinin Türkiye ve Avrupa Birliği Arasında Şehir Eşleştirme Hibe Programı kapsamında 15 Ocak tarihinden itibaren yürüttüğü Sürdürülebilir Bir Gelecek için Ortaklık projesi, çalışmalarına devam ediyor. Bu kapsamda düzenlenen Ulusal Sürdürülebilir Şehircilik Toplantısı, 9-10 Eylül 2019 tarihlerinde Samsunda Samsun Büyükşehir Belediyesi Çok Amaçlı Salonunda gerçekleştirilecek.

SAMSUN-TÜRKİYE-PORTEKİZ İŞ BİRLİĞİ

Konuyla ilgili bir açıklamada bulunan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından ortaklaşa finanse edilen proje, ilk etapta Samsun ve Türkiye ile proje ortakları arasında yer alan Portekiz yerel yönetimleri arasında sürdürülebilir iletişim ağı ve işbirliğini kurmaktır. İlimizde faaliyet gösteren Bafra Sürmeli Mahallesi Derneğinin de yer aldığı proje faaliyetleri arasında 17 ilçe belediyesine yönelik AB müktesabatı ve BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri konusunda bilgilendirme toplantıları, Portodan Samsuna ve Samsundan Portoya çalışma ziyaretleri,  Sürdürülebilir Enerji Eylem ve İklim Uyum Planının hazırlanması, Bilgilendirme Toplantıları, Ulusal ve Uluslararası Sürdürülebilir Şehircilik Toplantıları yer alıyor dedi.

İLERİYE DÖNÜK YEREL ORTAKLIKLAR

Yarın ve salı günü gerçekleştirilecek toplantının önemine dikkat çeken Başkan Demir, Ulusal Sürdürülebilir Şehircilik Toplantısının amacı sürdürülebilir şehircilik ana başlığı altında, akıllı şehir, kentsel dönüşüm, çevre ve iklim değişikliği konularında ülkemizdeki yerel yönetimlerin bilgi ve deneyim sahibi olarak iyi uygulama örneklerinin paylaşılmasını sağlamak, ileriye dönük yeni yerel ortaklıkların kurulmasına zemin hazırlamaktır diye konuştu.

Uluslararası nitelikle olan projenin 3lü Ortaklık yapısına sahip olduğunu da söyleyen Başkan Mustafa Demir, Proje ortakları arasında Portekizden Büyük Porto Belediyelerarası Atık Yönetim Birliği Kurumu (LIPOR), 8 belediyeden oluşan bir kurum. 1982den itibaren faaliyet gösteren LIPOR, atık yönetimi, su ve sağlık önlemleri, atıktan elektrik üretimi, kompostlama ve çevre eğitimleri konularında faaliyet gösteriyor. Bafra Sürmeli Mahallesi Derneği ise, ekolojik sürdürülebilirlik ve organik tarımsal üretim konularında örnek çalışmalar yapan derneklerden biridir. Samsun’da faaliyet gösteren dernek ulusal ve yerel çapta çeşitli projeler yürütmekte, kırsal alanda yaşayan çiftçilerin ve kadınların sosyal ve ekonomik yönden güçlenmesi için çalışmalar yapmaktadır. Projenin hedef grupları arasında öncelikli olarak proje ortağı olan 3 kurumun personeli bulunuyor. Bu kurumlara bağlı diğer kurumlar ise projenin yararlanıcıları arasında. Samsun’da bulunan 17 ilçe belediyesi, LIPORa bağlı 8 belediye ve ilgili STKlar hedef gruplardır dedi.

KENTLEŞMEYİ BAŞARMIŞ ÖRNEK BELEDİYELER

Başkan Demir, açıklamalarını şöyle tamamladı:

Şehrimizde düzenlenecek Ulusal Sürdürülebilir Şehircilik Toplantısında kentleşme konusunda farklı ülkelerden uygulamalar paylaşılacak. 2 gün sürecek olan toplantılara Türkiyede bulunan ilgili paydaşlar ve Portekiz ortak LIPORun yanı sıra uluslararası çapta sürdürülebilir kentleşme konusunda iyi örnek olabilecek belediyeler katılım sağlayacak.SASKİ DEN MOBİL EKİP UYGULAMASI

17.09.2019 13:08

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir'in seçim öncesi açıkladığı projeler arasında yer alan Mobil Ekip Uygulaması, Su ve Kanalizasyon İdaresi(SASKİ) tarafından başlatıldı

Samsun Büyükşehir Belediyesi SASKİnin başlattığı Mobil Ekip Uygulaması sayesinde vatandaşlar abonelik işlemlerini şubeye gitmeden yapabiliyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, seçim öncesi vatandaşlara, Hizmet ayağınıza gelecek sözünü verdiğini hatırlatarak, Söz verdiğimiz hizmetlerimizden birini daha hayata geçirmenin mutluluğu içerisindeyiz dedi. 

VATANDAŞA KAPIDA HİZMET

Mobil ekip uygulamasının abonelik işlemleri için son derece kolaylık sağladığını belirten Başkan Mustafa Demir, Abonemize sunduğumuz hizmetlere bir yenisini eklemenin mutluluğunu yaşıyoruz. Özellikle kırsal mahallelerde ikamet eden vatandaşlarımız, abone olmak istediklerinde SASKİye gelmek zorunda kalmayacak. Mobil hizmet araçlarımızla bu hizmeti abonemizin kapısında vereceğiz. Vatandaşlarımızın tek yapması gereken 185 aracılığıyla abonelik yapma talebini iletip, iletişim bilgilerini bırakmak. Mobil SASKİ ekiplerimiz randevu oluşturup, o tarih ve saatte aboneliği yapmak için verilen adrese gidecekler. Abonelik esnasında alınması gereken bedeller ilk faturaya yansıyacak. Bu sayede vatandaşlarımız SASKİye gitmeden SASKİ abone olabilecek dedi.

SAMSUN GENELİNE YAYILACAK

SASKİ Mobil Ekip Uygulamasını il geneline yayacaklarını söyleyen Mustafa Demir, Şubelere giderek zaman kaybetmeyi ortadan kaldırmak ve işlemleri kolaylaştırmak amacıyla bu uygulamayı  başlattık. Hızla devam eden uygulama Samsun geneline yayılacak. SASKİ Mobil Ekip uygulamasıyla şu ana kadar 380 abone gerçekleştirdik. 400ün üzerinde de günü belirlenmiş abone işlemi var bilgisini de verdi.SAMULAŞ OTOBÜS SEFERLERİ KIŞ TARİFESİ BAŞLIYOR

17.09.2019 13:05

Samsunda SAMULAŞ, yaz döneminin sona ermesi ve yeni eğitim öğretim yılının başlıyor olması nedeniyle Ekspres, Ring, Terminal otobüs seferlerinde Kış Dönemi Sefer Saatleri uygulamasının pazartesi günü uygulamayı konulacağını açıkladı

Samsun Büyükşehir Belediyesi Proje Ulaşım İmar İnşaat Yat. San. ve Tic. A.Ş.(SAMULAŞ), yaz döneminin sona ermesi ve okulların açılmasıyla birlikte değişen ulaşım talepleri doğrultusunda otobüs ekspres ve ring hatlarında 09 Eylül Pazartesi gününden itibaren Kış Sefer Programını uygulamaya koyacak.

DEĞİŞEN ULAŞIM TALEPLERİ

SAMULAŞtan konuyla ilgili yapılan açıklamada, Yeni eğitim öğretim sezonunun başlaması ve yaz aylarının geride kalmasıyla birlikte otobüs seferlerimizde değişen ulaşım taleplerine göre düzenlemeler yapıldı. Başta öğrencilerimiz ve eğitimcilerimiz olmak üzere tüm vatandaşlarımızın sonbahar ve kış dönemlerinde yine rahat, hızlı, konforlu ulaşım imkanına sahip olmaları için gerçekleştirdiğimiz yeni düzenlemenin hayırlı olmasını diliyoruz denildi.

E1 HATTINDA YENİ SÜRE: 8 DAKİKA!

Açıklamada ayrıca, Beledieyevlerinden OMÜ yurtlarına kadar ulaşım imkanı sağlayan E1 hattında ise, yoğun saatlerde 8 dakika aralıklarla sefer düzenleneceği de vurgulanarak, Yoğun tüm saatlerde sıklaştırılmış sefer aralıklarıyla ulaşım hizmeti vermeye devam edeceğiz. Terminal hattımız, yaz döneminde olduğu gibi yine 24 saat halkımızın hizmetinde olacaktır ifadelerine yer verildi.

E3 VE E5 10 DAKİKA ARAYLA

Açıklamada ayrıca, ekspres, ring ve terminal otobüslerinin, Belediyeevleri ile Baruthane-Kalkancı güzergahında hizmet veren E3 hattında yoğun saatlerde 10 dakika, Büyük Cami-Araştırma Hastanesi güzergahında hizmet veren E4 Ekspres hattında yoğun saatlerde 15 dakika, Ondokuzmayıs Üniversitesi(OMÜ)-Araştırma Hastanesi-Otogar güzergâhında hizmet veren E5 Ekspres hattında 10 dakika aralıklarla hareket edecekleri belirtildi.

DETAYLI PROGRAM RESMİ SİTEDE

SAMULAŞ açıklamasının sonunda ise vatandaşlara, 09 Eylül 2019 Pazartesi günü başlayacak otobüs seferlerinin detaylı programına resmi internet sitemiz www.samulas.com.tr den ulaşabilirsiniz mesajı da iletildi.BAŞKAN MUSTAFA DEMİR DEN MİLLİ COŞKU YA DAVET!

17.09.2019 13:01

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Samsunluları, yarın akşam oynanacak Türkiye-Andorra maçını Cumhuriyet Meydanındaki dev ekranda izlemeye davet etti

Türkiye Milli Futbol Takımı, 2020 Avrupa Şampiyonası Elemeleri H Grubu 5 inci maçında yarın akşam İstanbulda Andorra ile karşı karşıya gelecek. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir ise Samsunlulara, karşılaşmayı Cumhuriyet Meydanındaki dev ekranda izleme çağrısında bulunarak, Milli coşkuya hep birlikte ortak olalım açıklamasını yaptı.

MİLLİ TAKIM A İNANIYORUZ

Avrupa Şampiyonası na katılma yolunda her maçına büyük önem veren A Milliler in ülkede yeni bir futbol heyecanı yaşattığını söyleyen Başkan Mustafa Demir, Milli Futbol Takımımız, hepimizin gururu. Gruplara iyi bir başlangıç yaptık. Bunun devam etmesi en büyük arzumuz. Bu nedenle ilk olarak Andorra yı, ardından Salı akşamı deplasmanda Moldova yı yenmek istiyoruz. Milli Takımımız bunu başaracak güçte. Biz de Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak milli heyecanımızı Cumhuriyet Meydanı nda hep birlikte yaşamak istedik. Tüm Samsunluları dev ekranda milli coşkuyu yaşamak için yarın akşam Cumhuriyet Meydanı na bekliyoruz dedi.

MAÇ 21.45 TE, İSTANBUL DA

Grupta Fransa ve İzlanda ile birlikte 3 galibiyeti bulanan Ay-Yıldızlılar rakibi karşısında galip gelerek puan kaybı yaşamak istemiyor. Türkiye - Andorra maçı yarın akşam saat 21.45 te Vodafone Arena da oynanacak.