Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


MASKELER BÜYÜKŞEHİR DEN

08.04.2020 06:28

Tramvay ve otobüslerde güvenli yolculuk Samsun Büyükşehir Belediyesi, SAMULAŞa bağlı tramvay ve otobüslerle yolculuk eden vatandaşlara Koronavirüs Tedbirleri kapsamında Ücretsiz maske dağıtıyo

Koronavirüs salgının başladığı ilk günden bu yana aldığı tedbir ve önlemleri sıkı bir şekilde uygulayan Samsun Büyükşehir Belediyesi, şimdi de tramvay ve otobüsleri kullanan vatandaşlar için ücretsiz maske dağıtımına başladı. SAMULAŞa bağlı tramvay ve otobüslerde başlatılan uygulama, vatanları oldukça memnun etti.

BAŞKAN DEMİR: SAĞLIK ÖN PLANDI

Dünya Sağlık Örgütünün(WHO), koronavirüsteki yayılım hızının artması üzerine tüm dünyada Pandemi ilan etmesinin ardından Türkiyede de alınan önlemler her geçen gün arttırılıyor. Türkiyede koronavirüs vakasının görülmesiyle birlikrte toplum sağlığını korumak ve virüsün yayılmasını azaltmak adına ilk adımı atan belediyeler arasında yer aldıklarını söyleyen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Bilim Kurulu tarafından alınan her kararı anında uyguladık. Böylece Samsun halkının sağlığını ön planda tuttuk, tutmaya da devam ediyoruz. Son olarak, tramvay duraklarında ve otobüslerde vatandaşlara ücretsiz maske dağıtmaya başladık dedi.

SAMSUNLULARI MEMNUN EDEN UYGULAMA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın Bilim Kurulu tarafından alınan kararları açıkladığı Ulusa Sesleniş programında, toplu alanlarda maske takma zorunluluğu getirildiğini duyurmasının ardından Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından toplu ulaşım araçlarında başlatılan maske dağıtımı vatandaşları mutlu etti. Vatandaşlar, maske temin etmekte zorlandıklarını belirterek, Büyükşehir Belediyesinin böyle bir hizmete imza atması son derece sevindirici dediler.BÜYÜKŞEHİR HALK SAĞLIĞI İÇİN ÇALIŞIYOR

08.04.2020 06:25

Samsun Büyükşehir Belediyesi, vatandaşları koronavirüs tehdidinden korumak için 7/24 yoğun bir şekilde çalışıyor. Başkan Mustafa Demir, sebze, meyve ve balık hallerinde de tedbirler aldıklarını söyledi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, koronavirus ile mücadele kapsamında, Samsun halkının sağlığını korumak amacıyla sebze ve meyve halleri ile balık halinde de önemli tedbirler aldıklarını belirtti. Büyükşehir Belediyesi olarak yoğun bir çalışma içerisinde olduklarını ve özellikle halkın yoğun bir şekilde kullandığı hastane, eczane, bankalar, otobüs durakları, tramvay ve otobüsler başta olmak üzere tüm kritik alanlarda dezenfeksiyon çalışmalarına devam edildiğini belirten Demir Ülkemizde de etkisini gösteren bu salgınla il düzeyinde mücadele etmek için ilk günden itibaren tüm ekiplerimizle birlikte 7/24 çalışma yürütüyoruz dedi. 

HİJYEN ŞARTLARI ARTIRILDI

Önceliklerinin kritik alanlardaki dezenfeksiyon çalışmalarını eksiksiz bir şekilde yapmak olduğunu ifade eden Demir, Ayrıca şehir içi toplu taşıma sistemimizde de yoğunluk oluşturmadan taşıma işlemleri yapabilmek için gerekli tedbirleri aldık. Bu süreçte önemli tedbirleri aldığımız bir başka alan ise sebze ve meyve halleri ile balık halimiz olmuştur. Yaş sebze ve meyve ile balığın ticaretinin kaliteli, standartlara ve gıda güvenliğine uygun olarak serbest rekabet şartları içinde yapılmasını, malların etkin şekilde tedarikini, dağıtımını ve satışını, üretici, tüketici ve tüccarlarımızın hak ve menfaatlerinin korunmasını sağlamak amacıyla hallerimizin açık kalması ve hijyen şartlarının artırılmasını sağladık diye konuştu. 


KİTAPÇIK DAĞITILDI

Cumhurbaşkanlığı ve diğer ilgili kurumlar tarafından yayımlanan tüm tedbirler ve genelgeler kapsamında hallerde gerekli çalışmaları yaptıklarını belirten Demir, Tüm hallerimizde koruyucu tedbirler artırıldı. Tüm hal esnafına Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan Yeni Koronovirus Riskine Karşı 14 Kural, Ellerimizi ne zaman ve nasıl yıkmalıyız ve Yeni Koronavirüsü Bilgilendirme Kitapçığı dağıtılırken dikkat edilecek hususlar konusunda bilgilendirmeler yapıldı. Tüm hallerimizde el temizliğini sağlamak adına gerekli dezenfektanlar ve cihazlar temin edilmiş olup tesislerimizde insanların kolay ulaşabileceği alanlara yerleştirilerek kullanımı teşvik edildi. Tüm ilimizde yürüttüğümüz dezenfeksiyon çalışmalarına hallerde de devam ediyoruz şeklinde konuştu. 

DEZENFEKTE EDİLİYOR

Ekiplerin merkez ve ilçe hallerinde düzenli olarak dezenfeksiyon çalışmaları yaptığına ve bu sayede olası hastalık riskinin minimum düzeye indirildiğine de işaret eden Başkan Demir, Önümüzdeki süreçte bir sorunla karşılaşmamak ve hallerimizin çalışmalarına sorunsuz bir şekilde devam edebilmesi için aldığımız tedbirlere yenilerini ekliyoruz ve çalışma saatlerinde yeni düzenlemeler yaparak hallerin dezenfeksiyon çalışmalarının etkinliğini artırıyoruz. Ayrıca tüm hallerimizde giriş kontrol noktalarında hale gelen tüm vatandaş ve esnafımızın ateşleri ölçülerek kontrol edilmeye ve bu şekilde içeriye almaya başlıyoruz. İlimizde ve ülkemizde alınan diğer tüm tedbirlerle birlikte hallerimiz özelinde yaptığımız uygulamalar sayesinde bu salgın hastalıkla mücadele sürecini sorunsuz bir şekilde atlatacağımıza inanıyorum ifadelerini kullandı.

EVDE KAL SAMSUN

Başkan Demir, şunları söyledi: Geçen haftalarda hallerimizde bir yoğunluk yaşanmıştı. Özellikle mal tedarikinde sorun yaşanabileceği kaygısı ile oluşan bu hareketlilik ülkemizdeki alınan mevcut tedbirler sayesinde mal tedarikinde bir sorunla karşılaşılmayacağının anlaşılması ile normal seyrine döndü. Benzer şekilde fiyatlarda ortaya çıkan artış da geçici olmuş ve normal seviyelere inmiştir. Büyükşehir Belediyesi olarak Samsun halkımızın sağlıklı ve uygun fiyata balık, sebze ve meyve tüketebilmesi için tüm hallerimizdeki tedbirlerimizi almış bulunuyoruz. Biz Büyükşehir Belediyesi olarak ülkemizin ve halkımızın bu süreci en az hasarla atlatabilmesi için tüm imkanlarımızı seferber ettik ve çalışıyoruz. Samsun halkımızdan tek isteğimiz ise zorunlu olmadıkça dışarıya çıkmamaları, kişisel tedbirlerini almaları ve korona virüs ile mücadelede dikkate edilecek 14 kurala titizlikle uymalarıdır. Evde Kal. Hayat Eve Sığar Samsun.BAKAN KURUMDAN TAM DESTEK

08.04.2020 06:20

Başkan Mustafa Demir ile video konferanslı yatırım zirvesi. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile Video Konferans yöntemiyle Kentsel Dönüşüm ve Gülsan Sanayi Sitesi başta olmak üzere birçok projeyi masaya yatırdı. Bakan Kurum, Her türlü desteği vermeye hazırız dedi

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile video konferans yöntemiyle yaptığı görüşmede başta Kentsel Dönüşüm ve Gülsan Sanayi Sitesi olmak üzere birbirinden önemli projeleri masaya yatırdı. Bakan Murat Kurum, Bakanlığımız bünyesinde gerçekleştireceğiniz tüm projelere her türlü desteği vermeye hazırız. Samsuna, ve Samsunlulara selam olsun dedi.

2020 YILINDA FAALİYETE GEÇİYORLAR

Başkan Mustafa Demir, beraberinde Genel Sekreter İlhan Bayram, genel sekreter yardımcıları ve ilgili daire başkanlarıyla birlikte Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile adeta bir Mini Zirve gerçekleştirdi. Büyükşehir Belediyesi Toplantı Salonunda video konferans yöntemiyle yapılan görüşmede Başkan Mustafa Demir, 2020 yılı içerisinde faaliyete geçecek projelerle ilgili bilgi verdi.

KENTSEL DÖNÜŞÜM, GÜLSAN, KATLI OTOPARK

Başkan Mustafa Demir, gerçekleştirilen toplantıyla ilgili yaptığı değerlendirmede, Sayın Bakanımıza, İlkadım ve Canik ilçelerimizde gerçekleştireceğimiz Kentsel Dönüşüm ile Gülsan Sanayi Sitesi'ni Toybelen bölgesine taşımayı planladığımız projenin, şehrimiz için önemini anlattık. Ayrıca katlı otopark gibi diğer Bakanlığı ilgilendiren projeleri değerlendirdi. Bu yıl içerisinde temellerini atacağımız projelerimizin Samsun için ne kadar önemli olduğunu, şehrimize büyük değer katacağını sayın Bakanımıza bir kez daha ilettik dedi.

ÇEVRE BAKANI KURUM'DAN YAKIN İLGİ

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurumu projeleri incelemek üzere Samsuna davet ettiklerini de söyleyen Başkan Mustafa Demir, Sayın Bakanımız, söz konusu projelerimizle çok yakından ilgilenmektedir. Bu son görüşmemizde de ne kadar ilgili olduğunu bizlere verdiği tam destek ile bir kez daha görmüş olduk. Sayın Murat Kurum başta olmak üzere tüm Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkililerine şehrimiz çalışmaları ve projelerine verdikleri destekten dolayı Samsun halkı adına teşekkür ediyorum diye konuştu.

SAMSUNU GELECEĞE TAŞIYACAK PROJELER

Göreve geldiği günden bu yana Samsun için var güçleriyle çalıştıklarını ifade eden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir ayrıca, Bakanımızın, milletvekillerimizin de desteği ile Samsuna değer katacak, şehrimizi geleceğe taşıyacak birçok projemizi hayata geçireceğiz. Tek bir amacımız var o da Samsunumuza katkı sağlamak, vatandaşlarımıza çok daha mutlu ve huzurlu bir Samsun inşa etmektir dedi.

DESTEĞİMİZ TAM, SAMSUNLULARA SELAM OLSUN

Öte yandan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, video konferans görüşmesinin sonunda, Samsunda, Bakanlığımız bünyesinde gerçekleştireceğiniz tüm projelere gerekli desteği veriyoruz. Projelerin bir kısmının 2020 yılında ihalelerini gerçekleştireceğiz. Tüm ekibimle birlikte sizin nezdinizde Samsuna ve Samsunlulara selamlarımı gönderiyorum. Allah yardımcınız olsun ifadelerini kullandı.TOPLU ULAŞIMA SOSYAL MESAFE DÜZENLEMESİ

08.04.2020 06:17

Samsun Büyükşehir Belediyesi, Samsunluların sağlığını korumak amacıyla koronavirus tehdidine karşı önlemleri artırıyor. SAMULAŞ, tramvay ve otobüslerin koltuklarını Sosyal Mesafe kuralına göre yeniden düzenledi.

Dünyayı etkisi altına alan Koronavirüsnün (Covid-19) Türkiyede ortaya çıktığı ilk günden itibaren salgınla ilgili tüm tedbirleri alarak uygulamaya geçiren Samsun Büyükşehir Belediyesi, toplu taşıma araçlarında da toplum sağlığını korumak için önlemleri artırıyor. Daha önce vatandaşların yoğun olarak kullandığı toplu ulaşım araçlarının dezenfekte ve sterilizasyonunu sağlayan belediye, şimdi de tramvay ve otobüslerdeki koltukları sosyal mesafe kuralına uygun olarak yeniden düzenledi.

KOLTUKLARA SOSYAL MESAFE ÖNLEMİ

Sosyal Mesafe kuralına ilişkin tramvay ve otobüslerde gerekli tedbirleri aldıklarını ifade eden Tamgacı, Sosyal medyadan bunların duyurularını yapmıştık. Koltuklarımıza uyarı yazıları asarak araçlarımızı yeniden düzenledik. Ayrıca vatmanlarımız sürekli hijyen ve sosyal mesafeyle ilgili anonslarla vatandaşlarımızın bilincini artırmaya çalışıyor. Araçlarımızı ne kadar steril hale getirsek de yeterli değil. En önemli görev yine halk olarak bizlere düşüyor. Şartları kendimize göre belirlememiz, uzmanların da belirttiği gibi sosyal mesafeye çok dikkat etmemiz gerekiyor. Yolcularımızdan sabırlı ve anlayışlı davranarak bizlere ve personellerimize yardımcı olmasını bekliyoruz. Yolculuk sırasında kapı önlerinde fazla beklememelerini, inerken ve binerken de sosyal mesafeye uymalarını rica ediyoruz.

VATANDAŞA TEŞEKKÜR

Raylı sistem tramvay ve otobüslerde son 1 ay içiresinde yüzde 90, son bir haftada da yüzde 30 oranında yolcu azalması olduğunu ifade eden SAMULAŞ Genel Müdürü Tamgacı, Bu oranlar da vatandaşlarımızın uyarıları ne kadar ciddiye aldığının en açık göstergesidir. Hassasiyetlerinden dolayı halkımıza teşekkür ediyoruz. Hükümetimizin toplu ulaşımda yolcu kapasitesini yüzde 50ye indirmesine ilişkin aldığı karara uyuyoruz. Bu ana kadar yüzde 50 lik yolcu taşıma kapasitesini geçmedik ve bunu da başardık. Her gün hangi tramvay veya otobüste ne kadar yolcu olduğunu takip ediyoruz. Buna göre mağduriyetleri önlemeye yönelik seferleri artırıyor veya azaltıyoruz. Halkımızın içi rahat olsun. Biz her türlü önlemi aldık ve almaya da devam edeceğiz ifadelerini kullandı.

TRAMVAY VE OTOBÜSLER VİRÜSLERDEN TEMİZLENİYOR

Tramvay ve otobüslerdeki koronavirüs önlemleri hakkında bilgi veren SAMULAŞ Genel Müdürü Enver Sedat Tamgacı, yolcu koltuklarını Sosyal Mesafe uyarısı kapsamında yeniden düzenlediklerini söyledi. Toplu ulaşımın virüsle mücadelede en önemli sosyal alanlardan biri olduğunu ifade eden Genel Müdür Tamgacı, Virüs salgını çıktığı ilk andan itibaren tüm önlemlerimizi aldık. Her seferde tramvaylarımız detaylı bir şekilde temizleniyor.

YOLCULARIN ATEŞİ ÖLÇÜLÜYOR

Tramvay istasyonlarında hem güvenlik görevlilerinin hem de yolcuların turnikeden geçmeden önce sağlık ekibi tarafından ateşlerinin ölçüldüğüne dikkat çeken Enver Sedat Tamgacı, ateşi normalin üzerinde olan vatandaşların geçişine izin verilmeyeceğini, form doldurularak hastaneye sevk edileceklerini kaydetti. Tamgacı, Hem kendimiz hem de sevdiklerimiz için sosyal mesafeye harfiyen uymamız gerekiyor. Bu konuda halkımızın duyarlı olmalarını bekliyoruz. Çünkü biz halkımızı seviyor ve sağlıklarını düşünüyoruz. Onlar için 7/24 çalışıyoruz. diye konuştu.SAMSUN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, SOKAK HAYVANLARINA SAHİP ÇIKIYOR

08.04.2020 06:16

Bulaşıcı salgına karşı Samsunlular Evde Kal uyarılarına riayet edince yiyecek bulmakta güçlük çeken sokak hayvanlarına Büyükşehir Belediyesi sahip çıkıyor. Şehrin muhtelif yerlerine bırakılan mamalar, can dostların beslenmesini sağlıyor

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiyede de etkisini sürdüren Koronavirüs (Covid-19) toplumun yanı sıra sokak hayvanlarının da yaşamını olumsuz etkiliyor. Virüsün yayılmaması için yapılan Evde Kal uyarılarının büyük ölçüde karşılık bulduğu Samsunda 7den 70 e vatandaşların büyük bölümü evlerine kapanırken bu durum, sokak dostlarının besin bulmasını zorlaştırıyor. 

TESİSLERDE PROTEİNLİ MAMA ÜRETİLİYOR

Sokak hayvanlarının hayatta kalabilmeleri için harekete geçen Samsun Büyükşehir Belediyesi ekipleri, Can Dostlarını aç bırakmıyor. Veteriner İşleri Şube Müdürlüğü ne bağlı ekipler, kamu kurumlarından topladıkları arta kalan yemekleri Güçten Düşmüş Hayvan Bakım Merkezindeki Mama Üretim Tesisi nde Proteinli Konserve Mama haline getiriyor. Hazırlanan mamaları şehir merkezi dışında yer alan muhtelif doğal yaşam alanlarına bırakan veterinerler, bu şekilde hayvanların beslenmesine katkı sağlıyor.

VETERİNER HEKİMLERDEN SAHA ÇALIŞMASI

Konuyla ilgili bir açıklamada bulunan Samsun Büyükşehir Belediyesi Veteriner İşleri Şube Müdürü Nurhan İşler, Güçten Düşmüş Hayvan Bakım Merkezi nın dezenfekte edildiğini, burada koruma altına alınan kedi ve köpeklerin sağlık muayenelerinin yapıldığını belirtti. Sokak dostları için mama üretimi ve dağıtımı çalışmalarına devam ettiklerini söyleyen Nurhan İşler, ayrıca şu bilgileri verdi:

Koronavirüs tehdidi karşısında Evde Kal uyarısıyla birlikte vatandaşlarımızın ve başta lokantacılar olmak üzere esnafımızın evlerinden çıkamıyor olması, sokak hayvanlarının beslenmelerinde ciddi sıkıntılar yarattı. Bu nedenle veteriner hekimlerden oluşan ekiplerimiz saha çalışması yaparak çeşitli gözlemlerde bulundu. Veteriner İşleri Şube Müdürlüğü olarak biz de sokak hayvanlarımızın beslenmelerine katkı vererek hayatlarını rahat bir şekilde devam ettirebilmeleri için mama üretim kapasitemizi artırdık. Belediyelerimiz aracılığıyla ilçelerimize mama gönderiyor, böylece sokak hayvanlarının il genelinde yeterli gıdayı almalarına yardımcı oluyoruz. Mama Üretim Tesisinde ürettiğimiz yiyecekleri, barınak dışında yaşayan hayvanlarımıza da dağıtarak beslenmelerini sağlıyoruz. 

SİZ EVDE KALIN, ONLAR İÇİN BİZ VARIZ

Hayvanseverlere seslenen ve Evde Kal çağrısı yapan Nurhan İşler, Sokak hayvanı dostu olan hayvanseverlerimizin, can dostlarına zaman ayırıp beslenmelerine katkı verdiklerini biliyoruz. Bundan dolayı da kendilerine teşekkür ediyoruz. Ancak tüm vatandaşlarımızın salgına karşı Evde Kal çağrısına uymalarını istiyoruz. Bizler, diğer belediyelerle işbirliği yapmak suretiyle bu tür hayvanların beslenmelerini sağlayacağız. Sokakta  dostlarınız için endişe etmeyin. Onlar için biz varız, siz lütfen evde kalın ifadelerini kullandı.