Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


DEMİR, TOPLU ULAŞIMI YENİDEN PLANLAYACAĞIZ

06.03.2020 11:10

Samsunda toplu ulaşım sorununu çözüme kavuşturacaklarının altını çizen Mustafa Demir, 2021 yılının sonuna kadar dolmuş ve minibüslerin güzergahını yeniden planlayacağız dedi

Cezaevi ve Hasköy minibüsçüleri ile bir araya gelen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Dolmuş ve minibüs güzergahını yeniden planlayacağız. Bunu da sizlerle birlikte yapacağız. Sizlerin fikirlerini alacağız dedi.

ŞEHRİMİZE HİZMETİ BİRLİKTE YAPALIM

Başkan Demir, Canik İlçesine ulaşım sağlayan Cezaevi ve Hasköy minibüsçüler Derneğinin ev sahipliğinde minibüsçüler ile bir araya geldi. Proje ve yatırımlarını anlattığı minibüsçülerle fikir alışverişinde bulunan Demir, Samsunu daha huzurlu, daha çağdaş ve daha modern bir şehir haline getirme çabamız var. 88 tane kavşakta düzenleme yapacağız. Bütün ufak göbekleri kaldırıyoruz. Bu şehre hizmeti birlikte yapalım dedi.

HER ZAMAN İSTİŞARE EDİLECEK KİMSE MAĞDUR OLMAYACAK

Yapılacak olan düzenlemelerde kimsenin mağdur edilmeyeceğini belirten Başkan Demir, Sizlerle ilgili olan her kararı uygulamaya koymadan önce sizinle konuşup istişare edeceğiz. Tek derdimiz vatandaşımızın sağlıklı bir şekilde herhangi bir noktadan başka bir noktaya güvenli, konforlu ve minimum maliyetle ulaşmasını sağlamak. Samsun Türkiyenin en güzel şehirlerinden birisi. Önümüzde bu güzel şehirde hayata geçireceğimiz çok önemli projelerimiz var şeklinde konuştu.

BÜYÜKŞEHİRİN KAPISI HERKESE AÇIK

Samsun Büyükşehir Belediyesinin kapısının herkese açık olduğunu ifade eden Demir, Kapımıza kim gelirse gelsin en alt birimimizden en üst birimimize kadar ben de dahil herkese rahatça ulaşabilir. Telefonlarım açık. İşlerimizin yoğunluğunda telefonlarına cevap veremediklerime gün içerisinde mutlaka dönüş sağlıyorum. Sosyal medyam açık. Perşembe ve Pazar günleri randevu almadan herkes belediyeye gelebilir dedi.

ŞEHİTLERİ UNUTMADI

İdlib Şehitlerini bir kez daha anan Demir, Geçtiğimiz günlerde Samsunda şehitlerimizi uğurladık. Bir tanesi de Tekirdağda defnedildi. İnsan hele belediye başkanıysanız o evlatların hepsinin kendi evladınız gibi hissediyorsunuz. Şehitlik makamını Allah onlara nasip etti. Türkiyede en fazla şehit veren illerden biriyiz. Bayrak için vatan için ezan ve ümmet için her zaman can vermeye hazır bir milletiz. Ben yıllardır Samsunda siyaset yaptım. Bu şehrin insanları kadar asil vatanına bağlı milletine devlet adamına saygılısı yok dedi.

BAŞKANIMIZA HER ZAMAN ULAŞIYORUZ

Başkan Mustafa Demire her zaman ulaştıklarını vurgulayan Samsun Esnaf ev Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hacı Eyüp Güler, Mustafa Demir başkanım seçimde verdiği vaatleri zaman geçmeden kısa zamanda yerine getirmeye çalışıyor. Her şeyi başkanımıza iletmiyoruz. Ulaşım Daire Başkanlığımızda da çözüyoruz problemleri ama başkanımızı aradığımızda anında kendisi bizzat dönerek, problemlerimizi hızlı bir şekilde çözmeye çalışıyor. Kendisinden Allah razı olsun diye konuştuÖĞRENCİLERE BİLİNÇLİ TÜKETİCİ EĞİTİMİ

06.03.2020 11:08

Samsun Büyükşehir Belediyesinin Bilinçli bir tüketici olmaları amacıyla öğrencilere yönelik başlattığı Zabıta ve Bilinçli Tüketici eğitimleri sürüyor

Bilinçli bir tüketicinin çocukluktan yetişmesi gerektiği düşüncesiyle hareket eden Samsun Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı, 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında öğrencilere yönelik, Zabıta ve Bilinçli Tüketici eğitimleri başlattı.

FİYAT ETİKETİNE DİKKAT EDİN

Son olarak Atakum Ortaokulunda sürdürülen eğitim çalışmasında Tüketici Hakları Zabıta Amiri Ercan Şahin, öğrencilere bozuk ürün alındığında yapılması gerekenleri anlattı. Yaklaşık 100 öğrencinin yer aldığı seminerde, tüketim konusunda toplum olarak bilinçli hareket edilmesi gerektiğini vurgulayan Zabıta Amiri Ercan Şahin, gereksiz alışveriş yapılmamasını istedi ve alışveriş yaparken alınan ürünün kalitesine, bütçeye uygun olup olmadığına, fiyat etiketine dikkat edilmesi gerektiğine dikkat çekti.

ÖĞRENCİLERİMİZİ BİLİNÇLENDİRİYORUZ

Konuyla ilgili bilgi veren Zabıta Daire Başkanı Abdülkadir Dizman, Bilinçli tüketici, ürün satın aldığı zaman herhangi bir olumsuzluk yaşadığında nereye ve nasıl başvuracağını bilen kişidir. Özellikle gıda maddelerini alırken oldukça dikkatli olmalıyız. Alışveriş yaparken satın alacağımız ürünlerin son kullanma tarihini ve etiketlerini mutlaka kontrol etmeliyiz. Ayrıca yaptığımız her alışveriş sonrası mutlaka fiş almamız gerekir. Biz bunun için okullarda öğrencilerimizi bu konuda bilinçlendiriyoruz. Bilinçli bir tüketici olmaları için elimizden geleni yapıyoruz dedi.

Seminerin ardından öğrencilere, tüketici haklarını anlatan Bilinçli Tüketici Rehberi Kitapçığı dağıtıldı.YÖRESEL ÜRÜNLER MARKALAŞACAK

06.03.2020 11:03

Başkan Mustafa Demir, Üretim Atölyeleri kurulacağını açıkladı. Samsun Büyükşehir Belediyesinin hazırladığı Yerel Ürünler Projesi, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından kabul gördü ve Hibe Desteği aldı. Başkan Mustafa Demir, Açacağımız Üretim Atölyeleri ile yöresel ürünlerimiz markalaşacak dedi

Samsun Büyükşehir Belediyesinin Yöresel Ürünlerin Markalaştırılmasına yönelik hazırladığı Satış ve Pazarlama Sergi Alanı Projesi, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından hibe desteği ile ödüllendirildi.  Özellikle kırsalda yaşayan kadınların üretime dahil edilerek yaşam standartlarını yükseltecek proje ile ilgili sözleşme imzalandı. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Yöresel gıda ile el sanatları ürünleri markalaştırılarak satış ve pazarlanmaları sağlanacak dedi.

DESTEK TAMAM, HAYATA GEÇİRİLİYOR

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demirin 31 Mart 2019 Seçim Kampanyası döneminde açıkladığı, seçim sonrası ise Orta Karadeniz Kalkınma Ajansına(OKA) başvurusunu yaptığı Samsun Yöresel Ürünleri Markalaşıyor Projesinin mali açıdan üst düzey resmi makamlarca desteklenmesine karar verildi. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü’nün yürüttüğü ve OKAnın koordine ettiği 2019 Yılı Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı (CMDP) ile Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında değerlendirilen proje, hibe desteği almaya hak kazandı. Projenin en yakın zamanda hayata geçirilmesi bekleniyor.  

KADINLAR ÜRETİM SÜRECİNDE...

Konuyla ilgili bir açıklamada bulunan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, geleneksel ürün üretiminin azaldığı kırsal ilçelerde istihdam dışında kalan kadınları üretim sürecine kazandırmayı, istihdamlarını kolaylaştırmayı ve yaşam standartlarını yükseltmeyi hedeflediklerini söyledi. Samsun Yöresel Ürünleri Markalaşıyor Projesinin hayata geçirilmesiyle birlikte nitelikli ve üretken beşeri sermayeyi geliştireceklerini, kooperatif modeliyle kurulacak sosyal girişimlerle mevcut kapasitenin artırılacağını ve kırsal kalkınmayı sürdürülebilir temellere oturtacaklarını söyleyen Demir, Bu proje, kent ekonomisi açısından büyük önem taşıyor dedi.

BAŞKAN MUSTAFA DEMİRDEN MÜJDE

Projenin hibe desteği almasını memnuniyetle karşılayan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, kuracakları üretim atölyeleri ile yöresel gıda ve el sanatları ürünlerini markalaştırarak satış ve pazarlamasını artıracaklarını söyledi. Atölyelerdeki üretim sürecine özellikle ev hanımlarını dahil etmek istediklerini dile getiren Başkan Demir, Yöresel ve el sanatları ürünlerinin önemli bir kısmı kadınlarımız tarafından üretiliyor. Bu nedenle markalaşma projemiz ile kırsal alandan artan bir şekilde kente göç eden kadınlarımızın, geleneksel üretim yöntemlerini kooperatife dönüşecek üretim atölyelerinde uygulamaya koymalarını ve ekonomik gelir elde etmelerini amaçlıyoruz ifadelerini kullandı.

ÜRÜNLER İÇİN PAZAR VE MARKALAŞMA

Proje uygulama süresinde belirlenmiş kırsal üretim atölyelerinde diğer üretici kadınlarla bir araya geleceklerini, eğitim ve danışmanlık hizmetleriyle kendilerini geliştirmelerini sağlayacaklarını ifade eden Başkan Mustafa Demir, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

Samsunda yaşayan vatandaşlarımız tarafından dahi çok fazla bilinmeyen ancak etkili bir pazarlama planı doğrultusunda yüksek katma değer barındırma potansiyeline sahip ürünlerimiz var.  Katma değer sürecinde en önemli unsuru ise kırsalda yaşayan kadınlar oluşturmaktadır. Ürünlerin kadınlarımız aracılığıyla doğal üretim yöntemlerine sadık kalınarak pazara sunulması ve markalaşma süreciyle üretimin sürdürülebilir bir sistemde ilerlemesini arzu ediyoruz. Böylece unutulmaya yüz tutmuş geleneksel ve yöresel ürünlerin belirlenmesi ve kayıt altına alınmasıyla çok değerli bir kültürel miras gelecek nesillere aktarılmış olacak. Ayrıca doğal ve yöresel ürünlere artacak ilgiyle tüketicilerimizin taleplerini de karşılamış olacağız.

YERELDEN KALKINMA’YA SOMUT MODEL

Üretimleri tükenmek üzere olan ürünleri markalaştırmakta kararlı olduklarını altını çizen Başkan Demir, Markalaşmak, hem ürünlerin satış pazarlamasının artırılması hem de kent ekonomisi için büyük önem taşıyor. Ürünlerimizi markalaştırabilirsek, ulusal ve e-ticaretle dünya pazarlarına da girebiliriz. Projemiz sayesinde kooperatiflerle yerelden kalkınma çabalarımıza, tabi ki üreticilerimizle birlikte somut bir model sunuyoruz dedi.BAŞKAN MUSTAFA DEMİR'DEN SASKİ LOGOSU AÇIKLAMASI

27.02.2020 06:25

İDDİALAR KASITLI VE ASILSIZIDR!' SASKİnin bugüne kadar Logosunun bulunmadığını belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Bu nedenle logodan Atatürkün çıkarılması da mümkün değildir dedi

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Samsun Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğünün (SASKİ) logosundan Atatürkün çıkarıldığı yönünde ortaya atılan iddialarla ilgili bir açıklamada bulundu.  SASKİnin bugüne kadar Logosunun bulunmadığına dikkati çeken Mustafa Demir, Bu nedenle logodan Atatürkün çıkarılması da mümkün değildir dedi.

LOGO SASKİNİN DEĞİL BÜYÜKŞEHİRİNDİR

Samsunda son gün 2 gündür gerek sosyal medya mecralarında ve gerekse basın yayın organlarında Samsun Büyükşehir Belediyesi SASKİ logosundan Atatürkün çıkarıldığı yönünde yansıtılmak istenen konunun tamamen Asılsız olduğunu belirten Başkan Demir,  SASKİnin, kurulduğu 1995 yılından bu yana hiçbir zaman LOGO su olmamıştır. Bahse konu olan logo, Samsun Büyükşehir Belediyesi’ne aittir. Bu nedenledir ki, LOGO dan ATATÜRKün çıkarılması SÖZ KONUSU DEĞİLDİR ifadelerini kullandı.

SASKİNİN KURUMSAL KİMLİĞİNE KATKI

SASKİnin 25 yıllık geçmişe sahip bir kurum olduğunu hatırlatan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Çeyrek asırlık geçmişi bulunan SASKİnin Kurumsal Kimliğini oluşturmak adına LOGO ihtiyacı doğmuştur. Aralık 2019 tarihinden logo çalışması yapılmış ve belediyemiz logomuzun yanında SASKİ logosu ile birlikte kullanılmaya başlanmıştır diye konuştu.

KURTULUŞ'UN ŞEHRİNDE KASITLI VE YANLIŞ ALGI

Bilinen bu gelişmelere karşın son günlerde SASKİnin logosundan Atatürk çıkartıldı şeklinde gündeme getirilen iddialara tepki gösteren Başkan Demir, Yanlı, yanlış ve tamamen algı oluşturmaya yönelik çabalar, sonuçsuz kalmaya mahkumdur. Bilerek ve kasıtlı bir şekilde halkımızı yanlış bilgilendirmeye yönelik çaba içerisine girenler hakkında her türlü yasal işlem yapılacaktır açıklamasında bulundu.BAŞKAN MUSTAFA DEMİR DEN ATAKUM A MÜJDE

27.02.2020 06:21

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Atakum İlçesindeki Türk-İş Eğitim Merkezinin kütüphaneye çevrileceğini açıkladı.

Samsun Okuma Vakti projesine büyük destek veren ve eğitim alanındaki faaliyetlere katkı sağlamaya devam eden Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Atakum İlçesindeki Türk-İş Eğitim Merkezini 24 saat halkın hizmetinde olan bir kütüphaneye çevireceğiz dedi. 

EĞİTİM DENİLİNCE AKAN SULAR DURUR
Eğitime ve Türkiyenin geleceği olan öğrencilere verdiği önemi her fırsatta gösteren Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, son olarak Atakum İlçesindeki Hüseyin Avni Asal İlkokulunda öğretmen ve öğrencilerle bir araya geldi. Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci, Atakum İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet İrfan Yetik, okul idarecileri, öğretmenler ve öğrencilerin yer aldığı programdan konuşma yapan Başkan Demir, Samsun önemli bir kent. Samsun Türkiyenin en güzel şehri. Bu şehri de yönetmenin en güzel yolu ortak akıl. 7'den 77ye herkesin fikrini önemsiyoruz. Özellikle eğitim ile ilgili siz eğitimcilerimizin talepleri bizim için çok önemli. Eğitim alanında yapılan yatırımları ülkem ve geleceğimiz adına yapılan en önemli yatırımlar olarak görüyorum. Eğitim dendi mi bizim için akan sular durur. Üzerimize düşen ne varsa her zaman yanınızdayız diye konuştu.

ATAKUMA 7/24 AÇIK KÜTÜPHANE 
Samsun Okuma Vakti projesini hatırlatan ve, Eskiden biz okuyacak kitap bulamazdık. Şimdi ise okuyacak insan arama noktasında büyük kampanyalar başlatıyoruz ifadesini kullanan Başkan Demir, şöyle devam etti:

Nereden nereye geldik. Cumhurbaşkanlığımızca dünya çapında bir kütüphane açılışı yapıldı. Bugün yaptığımız ziyaretimiz anısına da ben bir müjdeyi paylaşayım. Belediye Meclisimizde Atakum Belediyemiz ile birlikte bir karar aldık. Türk-iş Eğitim Merkezinin bulunduğu alanı kütüphaneye çevirerek burasını bir kültür alanı olarak şehrimize kazandıracağız. En kısa sürede Türkiyenin en iyi kütüphanelerinden birini Atakuma inşa edeceğiz. Kütüphanemiz 7/24 açık olacak. Her yaş grubunun yararlanacağı, doktora öğrencilerinden tutun da okul öncesi öğrencilerinin kullanacağı bir konsept çok yakında halkımızla buluşacak.

MİNİK EYLÜLE PARK SÖZÜ!
Başkan Mustafa Demir daha sonra Samsun Okuma Vakti projesi kapsamında düzenlenen Her Yere Kitap, Her Yerde Kitap etkinliği için okulda oluşturulan Kitap Kumbarasına destek oldu. Sınıfları gezerek öğrencilerin taleplerini dinleyen Mustafa Demir, 2D sınıfı öğrencisi Eylül Bayrakın okullarına park isteği talebinin yerine getirileceğinin sözünü verdi. Öğrenciler de alkışlarla Başkan Demire teşekkür etti.