Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


HEDEF, BİN 100 KİLOMETRE!

28.04.2020 07:51

Samsunda salgına rağmen yol yapım çalışmalarını sürdüren Büyükşehir Belediyesi, Yukarı Avdan - Demircili Grup yolunu 'Beton Yol' haline getirdi. Başkan Mustafa Demir, Samsunda 2020 yılında bin 100 kilometre yol yapılacak açıklamasında bulundu

Samsun Büyükşehir Belediyesi, Koronavirüs Salgınına rağmen, gerekli tedbirleri alarak sürdürdüğü yol çalışmalarında hedefi yükseltti. Belediye ekipleri son olarak Yukarı Avdan - Demircili Grup yolunu Beton Yola dönüştürürken Başkan Mustafa Demir, 2020 yılı içinde beton, sıcak asfalt ve sathi kaplama olmak üzere bin 100 kilometrenin üzerinde yol yapacaklarını açıkladı.

BAŞKAN MUSTAFA DEMİR'İN HEDEFİ

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, göreve gelmesiyle birlikte kaliteli ve geniş yolların oluşturularak vatandaşların güvenli bir şekilde ulaşımlarını sağlanması amacıyla başlattığı yol seferberliği devam ediyor. Geçen yıl Temmuz ayında başlayan ve yıl sonuna kadar devam eden çalışmalarda 500 kilometrenin üzerinde yol yapımı gerçekleştiren Samsun Büyükşehir Belediyesi ekipleri, 2020 yılı programında yer alan yol yapım çalışmalarını sürdürüyor.

SEZON, MAYIS AYINDA BAŞLIYOR

Sezonun başlaması ile çalışmalarının hız kazanacağının altını çizen Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, 2020 yılında da yoğun yağışlar dışında ve de koronavirüse rağmen, gerekli tüm önlemleri alarak çalışmalarımızı yürüttük. Ekiplerimiz, 2020 yılının ilk çeyreğinde 60 kilometrelik yol yapımını tamamladı. Mayıs ayından itibaren, sezonun başlamasıyla birlikte çalışmalarımız hız kazanacak ve yılsonuna kadar yaklaşık bin 100 kilometrelik yolu tamamlayıp halkımızın kullanımına sunacağız dedi.

YUKARI AVDAN-DEMİRCİLİ'YE YENİ YOL

Samsun Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin, yollarda ayrıca, darlık nedeniyle karşılıklı araç geçişlerinde meydana gelebilecek kazaların önlenmesi için genişletme çalışması yaptığını, hendekler açarak su birikimlerinin önüne geçildiğini, böylece yolların uzun ömürlü olmasını sağladıklarını da açıklayan Başkan Demir, Devam eden çalışmalarımız kapsamında son olarak İlkadım İlçesi Yukarı Avdan – Demircili Grup Yolunda 4 metre olan yol genişliği 6 metreye yükseltilirken sağ ve soldan 1er metre de yağmur suyu hendeği açıldı. Grup yolunun 6 kilometresi tamamlandı. Kalan 1 kilometre de önümüzdeki günlerde tamamlanarak güvenli ve rahat bir ulaşım için kullanıma açılacak bilgisini verdi.VİRÜSE KARŞI EL ELE VERDİK!

28.04.2020 07:44

Başkan Demir, aradan geçen 1.5 aylık süreyi değerlendirdi. Samsun Büyükşehir Belediyesi, ulaşımdan sağlığa, sosyal yardımdan konaklamaya kadar her alanda aldığı tedbirlerle koronavirüs salgınına karşı mücadele ediyor. Mesai gözetmeksizin görevinin başında olan ve salgına karşı verilen mücadeleyi bizzat koordine eden Başkan Mustafa Demir, Virüse karşı bu savaşı hep birlikte kazanacağız dedi.

Samsunda Büyükşehir Belediyesi Koronavirüs Mücadelesine başarıyla devam ederken Başkan Mustafa Demir, Türkiye genelinde Cumhurbaşkanımızın önderliğinde, ilimizde Pandemi Kurulu başkanlığında tüm ilçe belediye başkanlarımızla koordineli bir şekilde başlattığımız çalışmalarımızı aynı titizlik ve özveriyle sürdürüyoruz. El ele verdik, koronavirüs ile mücadeleye devam ediyoruz dedi.

HER KESİMDEN VATANDAŞIN YANINDA OLDUK

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, koronavirüs salgınının başlangıcından bu yana, yaklaşık 1.5 aylık sürede yapılan çalışmalarla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Salgının ilk gününden itibaren il genelinde seferber olduklarını belirten Başkan Mustafa Demir, Tüm belediye çalışanlarımızla birlikte gecemizi gündüzümüze katarak her kesimden vatandaşımızın yanında olduk. Olmaya devam ediyoruz diye konuştu.

TOPLU ULAŞIMDA SIKI TEDBİRLER

Büyükşehir Belediyesi olarak alınan sıkı tedbirlerin harfiyen uygulanması yönünde büyük çaba gösterdiklerini ifade eden Başkan Mustafa Demir, Toplu ulaşım araçlarımızda, cami, okullar, yurtlar, hastaneler, kamu kurumları, dolmuşlar, sebze hallerinde ve toplu kullanım alanlarında dezenfekte çalışmalarını hızlı bir şekilde gerçekleştirdik. Özellikle tramvay, belediye otobüsleri ve özel halk otobüslerine dezenfekte el sıvısı yerleştirdik. Toplu ulaşım araçlarımız, her sefer dönüşünde detaylı bir şekilde dezenfekte edildi. Cumhurbaşkanımızın, toplu ulaşımda maske kullanılmasını zorunlu hale getirildiğini açıklamasının ardından maskesi olmayan vatandaşlarımıza ‘ücretsiz maske’ dağıttık. Yine ulaşım kapsamında, abonman hakkı bulunan vatandaşlarımızın salgın sonrası haklarını yitirmemeleri için bir dizi önlem aldık. Özel halk otobüsü, minibüs, dolmuş ve taksi sahiplerinin belediye aidatlarını 2 ay erteledik dedi.

TESİSLER KAPATILDI, DENETİMLER ARTTI

Belediyeye bağlı tesislerin, salgının ilk anından itibaren dezenfekte edildiğini, daha sonra ise kapatıldığını belirten Başkan Demir, Ekiplerimiz, özellikle insanların yoğun olarak kullandığı ATMlerde de dezenfekte çalışması yaptı. Zabıta ekiplerimiz market, fırın, pastane ve temizlik maddesi satışı yapan yerlerde düzenli denetimler gerçekleştirdi. diye konuştu.

2 BİN 300 KİŞİYE SAĞLIK HİZMETİ

6 BİN AİLEYE YARDIM!

Başkan Mustafa Demir, Büyükşehir Belediyesi olarak halen 2 bin 300 vatandaşa Evde Sağlık ve Bakım Hizmeti sunduklarını hatırlattıktan sonra, Sokağa çıkma yasağı bulunan 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşlarımızın istekleri belediyemiz tarafından karşılandı, karşılanmaya devam ediyor. Bugüne kadar yaklaşık 6 bin aileye yardım ulaştırdık. Bakacak kimsesi olmayan 20 vatandaşımıza da konaklama imkanına kavuşturduk. Dışarı çıkmaları yasak olan belediyemize bağlı huzurevinde kalan büyüklerimizi ziyaret ettik, hal hatırlarını sorduk, hayır dualarını aldık açıklamasında bulundu.

SAĞLIK ÇALIŞANLARINA BÜYÜK DESTEK

Bu zorlu süreçte özverili çalışmalarından dolayı sağlık çalışanlarının hakkının ödenemeyeceğini ifade eden Başkan Demir, Sağlık çalışanlarımızın SAMULAŞa ait tramvay, belediye otobüsleri ve otoparklarımızdan ücretsiz yararlanmalarını sağladık. Sağlık çalışanlarımız için ayrıca şehrimizdeki otellerde ve sosyal tesislerde konaklama imkanı sunduk. Evlerine gitmeyerek otel ve kamu misafirhanelerinde kalan sağlık çalışanları için Anakent şirketimiz vasıtasıyla sabah kahvaltısı ve akşam yemeği desteği vermeye başladık. Ayrıca borçlarından dolayı suları kesik olan vatandaşlarımızın abonelikleri açıldı ve borcunu ödeyemeyecek durumda olan vatandaşlarımızın borçları Ramazan Bayramı sonuna ertelendi

KAYGI, KORKU VE STRESE KARŞI ÖNLEM

Pandemi Psikososyal Destek Hattı kurduklarını belirten Demir, Yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadelede sosyal izolasyon nedeniyle evde kalan vatandaşların bu süreçteki kaygı, korku ve streslerini en aza indirmek amacıyla Pandemi Psikososyal Destek Hattı kurduk. Yine bu süreçte şehrimizdeki lokanta ve restoranların kapatılmasından dolayı yiyecek bulmakta güçlük çeken sokak hayvanlarımız için belediyemizin Mama Üretim Tesisinde ürettiğimiz mamaların dağıtımını gerçekleştirdik.

İLÇE BELEDİYE BAŞKANLARI İLE KOORDİNELİ ÇALIŞIYORUZ

Büyükşehir Belediyesi olarak şehrin tamamında etkin bir mücadele için ilçe belediyeleri ile koordineli bir şekilde çalıştıklarının altını çizen Başkan Demir, Koronavirüs salgınını önlemek için Samsunun tamamında bir mücadele sürdürüyoruz. Bu kapsamda tüm ilçelerimize dezenfektan, maske ve eldiven dağıtımında bulunduk. Belediye ve ilçe başkanlarımız ile sürekli iletişim halindeyiz. Büyükşehir belediyesi olarak her zaman ilçelerimizin yanındayız. İlçe belediye başkanlarımız da bulundukları bölgede iyi çalışma yürütüyorlar. Bu zorlu süreci hep birlikte aşacağız.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞANIN ÖNDERLİĞİNDE

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın, salgının ilk gününden bu yana ortaya koyduğu tavır, aldığı kararlar ve yaptığı açıklamalarla herkese örnek olduğunu ifade eden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Cumhurbaşkanımızın yol göstericiliğinde, onun önderliğinde başlattığımız çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz. Bilim Kurulu tarafından alınan tüm kararları titizlikle uyguladık, uyguluyoruz. İlimizde sayın Valimiz Osman Kaymak başkanlığında oluşturulan Pandemi Kurulumuz da faaliyetlerini yoğun şekilde sürdürmektedir ifadelerini kullandı.

MİLLETVEKİLLERİNE, BELEDİYE BAŞKANLARINA

BÜYÜKŞEHİR ÇALIŞANLARINA TEŞEKKÜR

Samsun Büyükşehir Belediyesinin halkın sağlığının korunması ve salgının önlenmesine yönelik tüm çalışanlarıyla görev başında olduğunun altını çizen Başkan Demir,  Devletimiz her zaman vatandaşımızın yanında. Birçok gelişmiş ülke maske bulamazken, ülkemizde her eve ücretsiz maske dağıtılıyor ve para ile maske satışı yasaklandı. Türkiye aldığı tedbirler ve sağladığı başarıyla örnek gösteriliyor. Biz de aynı titizlikle halkımızın salgından etkilenmemesi için çalışıyoruz. Tüm tedbirleri aldık. Ancak vatandaşlarımıza da önemli görevler düşüyor. Zorunlu olmadıkça evlerden çıkmayalım ve hijyen ile sosyal mesafeye dikkat edelim. Bu zorlu süreci inşallah hep beraber el birliği ile atlatacağız. Ben bir kez daha başta sağlıkçılarımız olmak üzere belediye çalışanlarımıza, bu sürecin atlatılmasına katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum dedi.SAMSUN BÜYÜKŞEHİRDEN SAĞLIK ÇALIŞANLARINA TAM DESTEK

28.04.2020 07:41

Samsun Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Anakent şirketi, salgına karşı gece gündüz demeden mücadele veren sağlık çalışanları için sabah kahvaltısı ve akşam yemeği desteği vermeye devam ediyor

Samsun Büyükşehir Belediyesi, koronavirüs salgını nedeniyle zorlaşan hayatı kolaylaştırmak, vatandaşların mağduriyetlerini gidermek için gece gündüz çalışmaya devam ediyor. Büyükşehir bu kapsamda, evlerine gitmeyerek otel ve kamu misafirhanelerinde kalan sağlık çalışanları için sabah kahvaltısı ve akşam yemeği desteği veriyor.

BÜYÜKŞEHİRDEN 2 ÖĞÜN YEMEK

Samsun Büyükşehir Belediyesi, Koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele kapsamında kendilerine tahsis edilen misafirhane ve otellerde kalan sağlık çalışanlarına desteklerini sürdürüyor. Belediyenin iştiraklerinden olan Anakent Turizm Tic. Ltd. Şti ye ait tüm restoranlar, salgın dolayısıyla geçici olarak kapatılırken Sevgi Kafe Restoran ise evlerinden uzakta, otel ve misafirhanelerde kalan sağlık çalışanları için kahvaltı ve akşam yemeği servisine başladı.

SAĞLIK ÇALIŞANLARINDAN TEŞEKKÜR

Sabahın erken saatlerinde mesaiye başlayan Anakent Turizm çalışanları her gün kahvaltı ve yemek çıkartarak oteller ve misafirhaneler olmak üzere toplam 13 farklı yerde konaklayan sağlık çalışanlarına ulaştırıyor. Zorlu geçen süreçte ailelerine, çocuklarına olan özlemlerini dile getiren sağlık çalışanları, uygulamadan duydukları memnuniyeti ise, Bizlere her konuda destek olan Büyükşehir Belediye Başkanımız sayın Mustafa Demire ve Büyükşehir çalışanlarına teşekkür ediyoruz sözleriyle dile getirdi.

BAŞKAN DEMİR: BİRLİĞİMİZİN GÖSTERGESİ

Bilindiği üzere Samsunda Anemon, Neba Royal, Otel 1919 ve Kadhırga Otel, kapılarını sağlık çalışanları için açmış, bunun üzerine Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Bu zor süreç milletimiz, nasıl birlik ve beraberlik içinde olunabileceğini, Biz Bize Yeteriz cümlesinin ne kadar dolu ve doğru olduğunu göstermişlerdir. Bu birlik ve beraberliğimiz olduğu sürece başaramayacağımız, üstesinden gelemeyeceğimiz hiç bir şey yoktur. Otel işletmecisi iş insanlarımıza teşekkür ediyorum açıklamasında bulunmuştu.TIBBİ ATIK SEFERBERLİĞİ!

28.04.2020 07:39

Koronavirüsle mücadelenin başarıyla sürdürüldüğü Samsunda Büyükşehir Belediyesi, tıbbi atıkların titizlikle toplanarak bertaraf edilmesi için yoğun çaba harcıyor. Belediye, bünyesindeki Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisinde zararsız evsel atığa dönüştürüyor

Halk sağlığı ile çevre temizliğini tehdit eden koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında Samsun Büyükşehir Belediyesi, her alanda gerçekleştirdiği faaliyetlerle halkı virüsten ve diğer salgın hastalıklardan korumaya çalışıyor. Temizlik ve dezenfeksiyon  çalışmalarını aralıksız sürdüren belediye temizlik ekipleri, il genelindeki sağlık kuruluşlarına da hizmet veriyor. Halk sağlığı ve çevreye zarar verilmemesi için ekipler, pandemi hastaneleri başta olmak üzere toplam 565 sözleşmeli sağlık kuruluşunun tıbbi atıklarını topluyor. 

 STERİLİZASYON TESİSİ'NE GETİRİLİYOR 

Aralarında virüs testinde ve hastaların tedavisinde kullanılan tıbbi  malzemelerin de bulunduğu poşetlenmiş atıklar, özel tedbirlerle toplanarak Samsun Büyükşehir Belediyesi Katı Atık Düzenli Depolama Sahası içindeki Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisi'ne getiriliyor. Radyoaktif atık kontrolünden sonra yüksek basınçlı makinelerde mikroplardan arındırılan atıklar, çeşitli aşamalardan geçirilerek zararsız evsel atığa dönüştürülüyor. Tesiste, 2019 yılında bin 812 ton tıbbi atık işlenirken, virüsün etkisini hissettirdiği bu yılın mart ayında ise 49 tonu karantina yurtları ve pandemi hastaneleri olmak üzere toplam 150 ton tıbbi atığın bertaraf edildiği açıklandı.

KİMYASAL VE BİYOLOJİK İNCELEME

Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisinde yürütülen çalışmalarla ilgili bilgi veren Samsun Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı Katı Atık Yönetimi Şube Müdürü Fatih Kutbay, tesiste günde 5 ton tıbbi malzemenin işlendiklerini belirtti.  Kutbay, Tıbbi atıklar işlenmeden önce radyasyon panelinden geçirilerek içlerinde radyoaktif atık olup olmadıkları kontrol edilmektedir. Ardından konteynırlara boşaltılarak, otoklav ünitesinde yüksek sıcak basınca tabi tutulmakta,  mikroplarından arındırılmaktadır. Mikroorganizma ve canlılık faaliyeti kalmayan atıklar, zararsız evsel atık haline getirilerek parçalama ünitesinde minimize edilmektedir. Daha sonra da atık depolama sahamızda toprağa gömülmektedir. Her sevkiyattan sonra araçlarımız dezenfektan maddelerle temizlenmekte, sterilizasyon işleminin geçerliliğinin kontrolü amacıyla da kimyasal ve biyolojik indikatör analizleri yapılmaktadır bilgisini verdi.

SALGINA RAĞMEN ARTIŞ YOK

Virüs salgınına rağmen toplanan tıbbı atık miktarlarında artış olmadığına da değinen Fatih Kutbay, Virüs dolayısıyla son 1 aylık rakamları gözden geçirdik. Hastanelerimizde poliklinik hizmetleri azaldığı için çok göze çarpan bir tıbbi atık artışı söz konusu değildir. Ancak tıbbi atıkların özellikleri ve türlerinin değiştiğini söyleyebiliriz. Şuan ki tıbbi atıklar daha çok koronavirüs tedavileri sonucunda oluşan tıbbi atıklardır dedi.

KORUNMA TEDBİRLERİ ARTIRILDI

Kovid-19 virüsüyle birlikte Katı Atık Depolama Sahasında güvenlik ve korunma tedbirlerini artırdıklarını da belirten Kutbay, Tesisimizde öncelikle halk sağlığı riskini ortadan kaldırmaya yönelik çalışmalarımızı daha da geliştiriyor, artırıyoruz. Çalışan personelimiz yüksek güvenlik ve koruma tedbirleri altında görev yapmaktadır. Günlük koruyucu önlemlerimize, gerek kişisel izolasyon, gerekse toplama, taşıma ve bertaraf aşamalarında büyük önem veriyoruz. Tüm çalışmalarımızı dikkatle sürdürüyoruz ifadelerini kullandı.ÇİFTÇİYE ÜCRETSİZ TOHUM

28.04.2020 07:36

Samsun Büyükşehir den Tarımsal Kalınmaya destek. Samsun Büyükşehir Belediyesi, , kırsal ve tarımsal kalkınmayı desteklemek amacıyla çiftçilere tohum dağıtımına devam ediyor. Bu kapsamda son olarak 500 adet 20 kiloluk silajlık mısır tohumu dağıtımı gerçekleştirdi.

Samsun Büyükşehir Belediyesi, şehrin ekonomik gelişimi için her alanda projeler uyguluyor. Bu kapsamda kırsal bölgelerin gelişimi için Samsunda, Sulanamayan tarım arazilerinde ekim alışkanlığını kazandırarak tarımsal kalkınmayı desteklemeyi amaçlayan Büyükşehir Belediyesi çiftçilere tohum desteği sağlıyor. Samsun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü işbirliğiyle yürütülen proje kapsamında çiftçilere yapılan silajlık mısır tohumu dağıtımı sürüyor.

YÜZLERCE ÇİFTÇİYE ÜCRETSİZ MISIR TOHUMU

İlkadım, Canik ve Vezirköprü ilçelerinde toplamda 6 bin dekar alanda uygulanacak proje her geçen gün büyüyerek devam ediyor. Proje kapsamında 500 adet 20 kiloluk silajlık mısır tohumu dağıtımı yapılırken, ücretsiz tohum dağıtımı çiftçileri de memnun etti. Kırsal kesimdeki çiftçilere ekim alışkanlığının kazandırılarak ekonomik katkı sağlaması ve tarıma dayalı hayvancılığın geliştirilmesi hedeflenen projenin uygulandığı üç ilçede tarım ve hayvancılıkla uğraşan yüzlerce vatandaşın gelir elde etmesi planlanıyor.

HAYVANCILIĞIN ARTARAK DEVAM ETMESİ HEDEFLENİYOR

Projenin başarıyla yürütüldüğünü belirten yetkililer, Samsun Büyükşehir Belediyesi kaynakları ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri’nin teknik destekleri ile uyguladığımız proje sayesinde birim alandan daha kaliteli ürün kazandırılması, hayvancılığın artarak devam ettirilmesi ve kaliteli yem girdisi alınmasını amaçlıyoruz. Silajlık mısır tohumunun bölge ekolojisine uygun, suya toleransı yüksek olması çiftçilerimiz için önemli avantaj. Ortalama 90 günde hasat imkanı olması da özellikle hayvanları için yem konusunda sıkıntı yaşayan çiftçilerimizin bu sorununu da ortadan kaldıracaktır. Bu projenin meyvelerini ilerleyen günlerde daha iyi göreceğiz dedi.

.