Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


SARIGAZELE HAYVANAT BAHÇESİ!

08.10.2019 11:07

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Sarıgazel Tabiat Parkı içerisinde bin 700 dönümlük alan içerisinde yapılacak olan Hayvanat Bahçesi ile hayvan dostlarımızı doğal yaşam alanına taşıyacağız dedi

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, 4 Ekim Hayvanları Koruma Gününde Samsuna yeni bir Hayvanat Bahçesi kazandırılacağını açıkladı. Başkan Demir, 19 Mayıs İlçesi sınırları içerisinde yer alan Sarıgazel Tabiat Parkının bin 700 dönümlük bölümüne yeni Hayvanat Bahçesi Doğal Yaşam Alanı kurulacağını duyurdu.

Başkan Mustafa Demir, 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü nedeniyle Hayvanat Bahçesi ve Güçten Düşmüş Sahipsiz Hayvan Bakım Merkezini ziyaret etti. İlçe belediye başkanlarının da katıldığı gezilerin ilkini Hayvanat Bahçesinde yapan Başkan Mustafa Demir, burada önemli açıklamalarda bulundu.

TABİAT PARKINA YENİ HAYVANAT BAHÇESİ

Mevcut Hayvanat Bahçesinin kapatıldığı yönünde çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirten Başkan Mustafa Demir, 2005 yılından bu yana hizmette bulunan Hayvanat Bahçesindeki vahşi, egzotik ve yırtıcı hayvanları ülkemizin çeşitli noktalarındaki doğal yaşam parklarına gönderdik. Çünkü bu tür hayvanların barınabilme yerleri doğal yaşam parklarıdır. Burada kalan hayvan dostlarımızı ise Sarıgazel Tabiat Parkı içerisinde bin 700 dönüm arazi üzerine inşa edeceğimiz yeni Hayvanat Bahçesi Doğal Yaşam Alanı'na aktaracağız dedi.

GEZİLECEK ALAN, KAFE VE RESTORAN

Sarıgazelde oluşturacakları Hayvanat Bahçesi Doğal Yaşam Alanı Projesinin çok amaçlı olacağını da açıklayan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Sarıgazeldeki Hayvanat Bahçesi içerisinde ziyaretçilerin, araçlarla bile gezebilecekleri alanlar oluşturulacak. Ayrıca, projede yer alan kafe ve restoranlar da ziyaretçilerin hizmetinde olacak diye konuştu.

HAYVANLARI KORUMAK, İNSANLIK GEREĞİ

Başkan Mustafa Demir ve beraberindekiler daha sonra Güçten Düşmüş Sahipsiz Hayvan Bakım Merkezine geçerek incelemelerini burada da sürdürdü. Başkan Demir, Bugün  4 Ekim Hayvanları Koruma Günü. Günün önemi nedeniyle Hayvanat Bahçesi ve Hayvan Bakım Merkezine ziyaretlerde bulunduk. Çevremizdeki hayvanlara karşı duyarlı olmak, onları korumak, insanlığımız gereğidir. Samsun Büyükşehir Belediyesi, Türkiyede örnek gösterilen  Güçten Düşmüş Sahipsiz Hayvan Bakım Merkezi ile bu görevini yerine getirmeye devam ediyor dedi.

HAYVAN BAKIM MERKEZİ, ÖRNEK GÖSTERİLİYOR

Güçten Düşmüş Sahipsiz Hayvan Bakım Merkezi ile ilgili zaman zaman ortaya atılan Hayvanlara kötü davranılıyor, iyi bakım yapılmıyor iddialarına da değinen Başkan Demir, şöyle devam etti:

İçerisinde barındırdığı Kedi Kasabası, Mama Fabrikası, Hayvan Hastanesi, Evcil Hayvan Mezarlığı ve Sokak Hayvanları Yaşam Alanları Kompleksi ile Samsun Büyükşehir Belediyesi Güçten Düşmüş Sahipsiz Hayvan Bakım Merkezi, ülke genelinde Örnek Proje olarak gösterilmiştir. Oluşturduğumuz Hayvan Bakım Kampüsü, herkes tarafından takdirle karşılanmıştır. 

İDDİALAR KESİNLİKLE GERÇEĞİ YANSITMIYOR!

Geçtiğimiz günlerde yapılan bir ziyarette, sabitlenmiş ve anesteziye alınmayı bekleyen hayvanların, izin alınarak çekilen fotoğrafları ve görüntüleri Sosyal medyada tamamen olumsuz ve aleyhte şekilde kullanıldı. Bu görüntülerin Olumsuz Algı oluşturmak için kullanıldığını biliyoruz ancak bunu kabul etmemiz mümkün değil. Güçten Düşmüş Sahipsiz Hayvan Bakım Merkezini bugüne hepiniz gezdiniz, gördünüz. Buradaki hayvan dostlarımıza nasıl davranıldığına şahit oldunuz. Hayvanlara gerektiği gibi bakılmadığı, hatta kötü davranıldığı yönünde yanlı ve yanlış bilgilendirmeler kesinlikle gerçeği yansıtmamaktadır. Merkezimizde böyle bir durum söz konusu değildir.KÜMELENME MERKEZİ İÇİN HAZIRIZ!..

08.10.2019 11:04

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, iş insanlarına, Samsunda Mobilya Kümelenme Merkezi kurulması için hazırız. Yer tespit edin, alt yapısını hazırlayalım çağrısında bulundu

Samsun Mobilyacı İş Adamları Derneğinin(MOBİD) her ay düzenlediği Sektör Buluşması Toplantısına katılan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, mevcut organize sanayi bölgelerinde(OSB) yetersiz koşullarda imalat yapan firmaları sevindirecek açıklamalarda bulundu. Başkan Demir, Mobilya Kümelenme Merkezi kurulması için hazırız dedi.

SEKTÖRÜN GELECEĞİ MASAYA YATIRILDI

MOBİDin bu ay ki Sektör Buluşması, Büyükşehir Belediyesi Bayraktepe Tabiat Parkı Restoranda gerçekleştirildi. Kahvaltının ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Başkan Vekili Nihat Soğuk, MOBİD Yönetim Kurulu Başkanı Bahattin Eker ve sektör temsilcileriyle bir araya geldi. Mobilya sektörünün geleceğinin ele alındığı toplantıda iş insanlarına hitap eden Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, İnegöldeki sektörel kümelenmeyi Samsunda da başaracaklarını kaydetti.  

SAMSUNDA BİR ZAMANLAR MOBİLYACILIK

Sektöre, gelecek vizyonu kazandırarak büyümesinin sağlanması için MOBİD ile ortak çalışma başlatmaya hazır oldukları dile getiren Başkan Demir, Samsun mobilya sektörü geçmişte Türkiyenin önemli imalat noktalarından birisiydi. Şehrimiz ciddi imalat potansiyeli ve pazar payına sahipti. Zaman içinde İnegöl gibi imalat kümelenmesi noktasında atılım yapamadığı için durağanlık yaşadık. Önümüzdeki 4.5 yılda, sizlerle ortak hareket edip istişarede bulunarak sektörle ilgili neler yapabileceğimizi ortaya koymak istiyoruz dedi.

YER TESPİTİ, TAHSİS VE ALT YAPI ÇALIŞMASI

Üretim, pazarlama ve ihracat noktasında Samsun mobilya sektörünün çağı yeniden yakalaması için iş birliği yapacaklarını vurgulayan Başkan Mustafa Demir, Teknoloji, bilimsel gelişmeler, AR-GE ve inovasyon gibi konularda emek veren iş insanlarımız var.  Biz de Büyükşehir Belediyesi olarak ne gerekiyorsa yapacağız. Sizinle müşterek hareket ederek yarının vizyoner bakış açısıyla modern mobilya sanayisinin yer aldığı bir alan oluşturalım. Yeri tespit  edip tahsis veya satın alınmasından sonra bize görev düşecek. Ulaşım arterleriniz birlikte alanı planlayalım.  Yolunu, alt yapısını hazırlayalım. Gerekli ruhsatlarınızı da verelim. Özetle, biz hazırız ve emrinizdeyiz diye konuştu. 

İş insanlarından kümelenme merkezi için talep edecekleri alan büyüklüklerini belirlemelerini de isteyen Mustafa Demir, Samsunun yakın gelecekte üretim ve pazarlamada önemli yerlere geleceğini de sözlerine ekledi.KONYA DAN SAMSUN A TAM NOT!

08.10.2019 10:58

Konya Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Dairesinden gelen heyet, sahipsiz hayvanların bakımının yapıldığı Hayvan Bakım Merkezi'ne övgüler yağdırarak, Samsun Büyükşehir bu alanda örnek oldu dediler

Samsunda Büyükşehir Belediyesinin sahipsiz sokak hayvanları için Güçten Düşmüş Hayvan Bakım Merkezinde oluşturduğu doğal yaşam alanı, Türkiyedeki belediyelere örnek olmaya devam ediyor. Sahipsiz kedi ve köpeklerin bakımının yapıldığı merkezi ziyaret eden Konya Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Kontrol Daire Başkanlığı heyeti, Hayvanların yaşayabilecekleri en güzel ortam oluşturulmuş açıklamasında bulundu.

KEDİ KASABASI, AHŞAP BARINAKLAR

Sahipsiz ya da bakıma muhtaç hayvanların gözetim altına alınarak hayatlarını doğal yaşam alanında daha rahat sürdürmeleri amacıyla kurulan Samsun Büyükşehir Belediyesi Güçten Düşmüş Hayvan Bakım Merkezi, ülke genelinde ilgi görüyor. 2013 yılında 165 dönüm arazi üzerinde faaliyete geçen merkez ve oluşturulan hayvan yaşam alanı, birçok belediyeye de örnek teşkil ediyor. Güçten Düşmüş Hayvan Bakım Merkezinde kediler için oluşturulan kasabanın yanısıra, oyun parkı, konforlu tek katlı ahşap barınaklar da yer alıyor. Hayvanların gıda ihtiyacının karşılanması için faaliyete geçen Mama Üretme Tesisi ise Türkiyede ilk olma özelliğini koruyor. 

KONYA BÜYÜKŞEHİRDEN ZİYARET

Aşağı Avdan Mahallesindeki Büyükşehir Belediyesi Güçten Düşmüş Hayvan Bakım Merkezinin şehir dışından son konukları Konya Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Kontrol Daire Başkanı Serdar Koyuncu ile Çevre ve Hayvan Sağlığı Şube Müdürü Nevzat Demirci oldu. Sahipsiz hayvanların barındığı doğal yaşam alanını gezerek incelemelerde bulunan Konyalı konuklar, Samsun Büyükşeheri Belediyesi Veteriner İşleri Şube Müdürü Veteriner Hekim Nurhan İşler’den bilgi aldı. 

TAMAMEN DOĞAL VE ÇOK FARKLI

Hayvanlar için yaşanabilecek en güzel ortamı oluşturan Samsun Büyükşehir Belediyesi yönetimini kutlayan Konya Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Kontrol Daire Başkanı Serdar Koyuncu, Samsundaki bu barınağı daha önce hem ulusal basında çıkan haberlerde, hem de bazı kongre ve sempozyumlarda duyduk ve öğrenmiş olduk. Böyle bir merkez için neler yapılmış, böyle bir yapıyı biz nasıl oluşyturabiliriz, yerinde gezelim, görelim istedik. Diğer şehirlerdeki barınakları da gezdim. Fakat buradaki tamamen doğal ve farklı bir ortam. Hayvanlar için gayet yaşanılabilir bir ortam oluşturulmuş. Doğal ve coğrafi şartların vermiş olduğu imkanlar çok iyi kullanılmış. Samsun Büyükşehir Belediyesi yöneticilerini tebrik ediyorum dedi.


TÜRKİYEDE İLK: MAMA ÜRETİM TESİSİ 

Mama Üretim Tesisiyle ilgili teknik bilgiler edindiklerini de ifade eden Serdar Koyuncu, Mama üretim tesisi, Türkiyede ilk olma özelliği taşıyor. Bu tesise dair, ileriye dönük biraz daha teknolojik gelişime ihtiyacı olduğuna ve bunun sağlamak için de ortak çalışmaya karar verdik. Barınak işletmeleri ve mama üretimi konusunda Samsun Büyükşehir Belediyesi ile ortak çalışmalar yapacağız diye konuştu.SAMSUNSPOR İÇİN BİRLİKTE MÜCADELE

08.10.2019 10:56

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, hafta sonu liderlik mücadelesine çıkacak olan Samsunspor ile ilgili, Samsunsporu hak ettiği yerde görmek istiyoruz. Bunun için hep birlikte mücadele edeceğiz değerlendirmesinde bulundu

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Yılport Samsunsporun Taraftarlardan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Aykut Çepninin düzenlediği kahvaltı programına katıldı. Başkan Demir, Samsunsporun bu sezon yakaladığı ivmeden memnuniyet duyduğunu belirterek, Takımımızı hak ettiği yerde görmek isityoruz dedi.

BİRLİK, BERABERLİK MESAJLARI

Başkan Mustafa Demir, Samsunspor yöneticisi Aykut Çepninin Fuariçi Derya Tesislerinde düzenlediği kahvaltı programında kulüp yöneticileri ve sivil toplum kuruluş(STK) temsilcileriyle bir araya geldi. Eski Samsunspor Kulübü başkanlarından Emin Karın da yer aldığı kahvaltıda Başkan Mustafa Demir, Samsunspor için birlik ve beraberlik mesajları verdi.

ELİMİZDEN GELENİ YAPIYORUZ

Samsunsporun bulunduğu noktadan çok daha fazlasını hak ettiğini belirten Başkan Demir, Takımımıza sevdalı iş insanı ve sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle bugün bir aradayız. Samsunspor, hepimizin ortak paydası. Hepimiz takımımızın çok daha iyi yerlere gelmesini istiyor ve bunun için elinden gelen gayreti gösteriyor. Göstermeye de devam edecek. El ele vererek Samsunsporumuzu hak ettiği yere taşımak istiyoruz. Bunun için hep birlikte mücadele edeceğiz dedi.

LİDERLİK MAÇINA DAVET

Başkan Mustafa Demir, Samsunsporun hafta sonu oynayacağı Manisa Büyükşehir Belediyespor müsabakasıyla ilgili olarak, Takımımızın bu sezon yakaladığı ivme memnuniyet verici. Cumartesi günü rakibimizi mağlup edersek liderlik koltuğuna oturacağız. Bu nedenle çok ama çok önemli bir karşılaşma bizim için. Galibiyetle bitireceğimize inanıyorum. Taraftarlarımız, sezonun bu en önemli maçında takımlarını yalnız bırakmayacaktır. Hep birlikte galibiyeti ve liderliği kutlayalım diye konuştu.BÜYÜKŞEHİR ZABITASI TÜKETİCİNİN YANINDA!

08.10.2019 10:53

Samsun Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanlığı Tüketici Hakları Zabıta Amirliği ekipleri, il genelinde bakkal , market ve alışveriş merkezlerindeki denetimlerini sürdürüyor!

Samsun Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanlığı bünyesinde oluşturulan Tüketici Hakları Zabıta Amirliği ekipleri, il genelindeki bakkal, market ve alışveriş merkezlerinde Fiyat Etiketi Kontrolü denetimlerini ara vermeden sürdürüyor.

ETİKETLERDEKİ ÜRETİM YERİ VE YERLİ ÜRETİM LOGO  SU KONTROLÜ

Tüketici Hakları Zabıta Amirliği ekipleri son olarak 6502 sayılı Tüketici Haklarının Korunması konulu kanun kapsamında marketlere yönelik denetim gerçekleştirdi. Raflarda bulunan ürünleri tek tek kontrol eden ekipler, özellikle üretim yeri Türkiye olan ürünlerin etiketlerinde Yerli Üretim Logo sunun olup olmadığını ayrıca yerli üretim olmayan ürünlerin ise üretim yerlerinin Türkçe karakterle yazılıp yazılmadığını kontrol etti. Zabıta ekipleri, ürünlerin fiyatlarının etiketlere doğru olarak yansıtılıp yansıtılmadığını da denetledi.

TOPLAM 550 İŞLETMEYE UYARI

2019 yılı başından bu yana bin 500 işletmeyi denetime tabi tutan ekipler, 550 işletmeye uyarıda bulundu. Ürünlerin reyondaki fiyatıyla kasa fiyatını karşılaştıran ekipler, gerekli uyarıların yapılmasının ardından kanuni sorumluluğunu yerine getirmeyen işletmeleri ise Ticaret İl Müdürlüğü’ne bildirdi.

TÜKETİCİ HAKKI VE HALK SAĞLIĞI

Samsun genelinde denetimlerini sürdürdüklerini belirten Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanı Abdülkadir Dizman, İlgili kanun gereği, tüketicinin korunması, vatandaşların huzuru, sağlığı ve kamu düzeni için denetim ve kontrollerimize devam ediyoruz. Denetlemeye gittiğimiz işletmelerde ürün etiketlerinin yönetmeliğe uygun olup olmadığının kontrollerini gerçekleştiriyoruz. Yönetmeliğe uygun olmayan işletmelere gerekli uyarı ve bilgilendirmeleri yapıyoruz. Vatandaşlarımızın haklarının korunması adına çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz dedi.