Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


BÜYÜKŞEHİR DEN VATANDAŞLARA ÜCRETSİZ MASKE

28.04.2020 08:22

Koronavirüs salgınına karşı sıkı tedbirler uygulayan Samsun Büyükşehir Belediyesi, 4 günlük sokağa çıkma yasağının ardından korumasız şekilde dışarı çıkan vatandaşlara maske dağıttı.

Koronavirüs ile mücadele çalışmaları kapsamında Samsun’da sağlıktan ulaşıma kadar birçok alanda tedbirler alan Büyükşehir Belediyesi, vatandaşların sağlıklarını korumak için tedbirleri elden bırakmıyor. Büyükşehir Belediyesine bağlı zabıta ekipleri, sokağa çıkma yasağının bitmesiyle birlikte yoğunlaşan cadde ve sokaklarda maske dağıtımı gerçekleştirdi. Zabıta ekipleri ayrıca, vatandaşlara sosyal mesafenin ve maske kullanımının önemini de hatırlattı.

CADDELERDE MASKE DAĞITILDI

Geçtiğimiz Perşembe gününe denk gelen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla 4 gün uygulanan sokağa çıkma yasağı sonrası banka, postane, alışveriş gibi işlerini halletmek için sokağa çıkan vatandaşlar, ana caddelerde ve bulvarlarda Samsun Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı'na bağlı ekipler tarafından karşılandı. Zabıta ekipleri, sokağa herhangi bir tedbir almadan çıkan vatandaşlar başta olmak üzere maskesi eskiyenlere de maske dağıtarak yoğunluk yaşanan caddelerde vatandaşların salgına karşı korumasız ve tedbirsiz dolaşmasının önüne geçti.

SOSYAL MESAFEYE DİKKAT

Bankalar Caddesi, Mecidiye, Çiftlik Caddesi ve bulvarlarda maske dağıtımı gerçekleştiren ekipler, Samsunlulara dışarda geçirdikleri sürelerde sosyal mesafe kurallarına dikkat etmeleri uyarısında bulunurken, vatandaşların işlerini bitirmelerinin ardından kısa sürede evlerine dönmelerinin salgının önlenmesi açısından önemli olduğunu vurguladı. Ekipler, maske kullanımının önemine de dikkat çekti.

Uygulamadan duyduğu memnuniyeti dile getiren vatandaşlar da, salgına karşı halkın sağlığı için yoğun mesai harcayan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir ve belediye çalışanlarına teşekkür etti.BATIPARK A YENİ YÜZ

28.04.2020 08:18

Samsun Büyükşehir Belediyesi, küresel bir salgın haline gelen koronavirüse önlem amacıyla yasaklanan park ve piknik yerlerini adeta yeniden ele alarak çok daha kaliteli kullanım sahalarına dönüştürüyor.

Samsun Büyükşehir Belediyesi, tüm dünyayı saran koronavirüs salgını nedeniyle alınan sıkı önlemler ve uygulanan yasaklara adeta fırsata çevirmeye devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığı ekipleri, yol yapımı ve asfalt çalışmalarının ardından park, bahçe, sahil yolu ve piknik sahalarında da hummalı çalışmalar başlattı. 

BATIPARK ZEMİNİNE DÜZENLEME

Salgın nedeniyle park, sahil yolu, piknik alanı gibi yerlere getirilen yasakları fırsat bilen Büyükşehir Belediyesi ekipleri, bu sahalarda hızlı bir şekilde yenileme ve düzenleme çalışmaları gerçekleştiriyor. Çalışmaların ilk etabında Samsunluların özellikle yaz aylarında yoğun rağbet ettiği yerlerden birisi olan Batıpark Piknik Alanı ele alındı. Yağışlardan dolayı çamur ve birikintileri nedeniyle zarar gören Batıpark ın zeminini yeniden düzeltiliyor. 

GRANİT MASALAR...

Batıparkın, vatandaşların çok daha rahat, konforlu ve kaliteli bir ortamda gezebilecekleri ve piknik yapabilecekleri bir alana dönüştürüldüğünü söyleyen Park ve Bahçeler Dairesi yöneticileri, Bölgede zemin çalışmasının yanısıra çevre düzenlemesini de yapıyoruz. Daha önce alanda bulunan ve zemini toprak olan kamelyaların altına taş örüyor, yeni granit masaları halkımızın kullanımına sunuyoruz. Her kamelyanın altına ise Büyükşehir Belediyesi Doğaltaş Elemanları Üretim Tesisinde üretilen mangallardan yerleştiriyoruz bilgisini verdiler.

SALGIN BİTECEK, ÖZLEM SONA ERECEK...

Koronavirüs sonrası hayatın normale dönmesiyle birlikte vatandaşların Sosyalleşme alanlarını yeniden ele almaya devam edeceklerini de belirten yetkililer, Salgının en kısa sürede sona ermesi ve halkımızın yeniden Batıpark, sahil yolu, Doğupark gibi alanlara kavuşması en büyük temennimiz. Bugünlere yönelik üzerimize düşen görevi yapıyor, Samsunlulara uzun ömürlü ve kaliteli hizmetler sunmaya devam ediyoruz dediler.BAŞKAN MUSTAFA DEMİRE HAKİMİYET-İ MİLLİYE TEŞEKKÜRÜ!

28.04.2020 08:14

FOX TV de Çalar Saat programını sunan İsmail Küçükkaya, 23 Nisan 1920 tarihli Hakimiyet-i Milliye Gazetesinin hem orjinal Osmanlıca hem de Türkçe basımını gerçekleştirerek halka dağıtan Başkan Mustafa Demir e teşekkür etti

FOX TVde İsmail Küçükkaya ile Çalar Saat programına, canlı yayın konuğu olarak katılan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, 23 Nisan etkinlikleri ve dağıtımını gerçekleştirdikleri 23 Nisan 1920 tarihli Hakimiyet-i Milliye Gazetesi ile ilgili detaylı bilgi verdi. Program sunucusu Küçükkaya, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demire, tarihi gazetenin yeniden basımı için teşekkür etti.

Başkan Mustafa Demir, katıldığı FOX TVdeki canlı yayın programında, Mustafa Kemal Atatürk'ün, Ulusal Bağımsızlık Savaşının önemini ve bu süreçte yapılacak işleri bütün yurda duyurmak amacıyla 10 Ocak 1920 tarihinde çıkarttığı Hakimiyet-i Milliye Gazetesinin 23 Nisan 1920 tarihli sayısını yeniden bastırarak Samsunlulara armağan ediliş sürecini anlattı.

OSMANLICA VE TÜRKÇE BASIM

Hakimiyet-i Milliye Gazetesinin yayın hayatına ilk olarak 10 Ocak 1920'de başladığını hatırlatan Mustafa Demir, İlk başyazısını da Gazi Mustafa Kemal Atatürk yazıyor. 18 Temmuz 1920den sonra haftada 3 gün çıkmaya başlıyor. 23 Nisan 1920 de TBMMnin açıldığı günkü Osmanlıca nüshasını Milli Kütüphaneden bulduk. Günümüz Türkçesine çevirdik ve yeniden bastırdık. Samsunlu hemşehrilerimize dağıttık. Ayrıca TBMM üyelerimize, belediye başkanlarımıza, valiliklere gönderdik dedi.

HER VATANDAŞIMIZ OKUMALI

Başkan Mustafa Demir ayrıca, Özellikle 23 Nisan 1920 tarihine geri dönerek, o günün bizim için ne anlam ifade ettiğini çocuklarımız ve gençlerimiz başta olmak üzere tüm halkımızın bilmesini arzu ediyoruz. 19 Mayıs 1919da Gazi Mustafa Kemal’in silah arkadaşlarıyla birlikte Samsuna çıkması ve bundan 11 ay sonra TBMMnin açılmasına giden süreci en iyi anlatan Hakimiyet-i Milliye Gazetesinin 23 Nisan 1920 Cuma günü olan baskısıdır. Gelecek noktasında kendimizi bir kez daha yenilemek, geçmişe dönerek o günkü şartlardan bugünü yaşamak, vatanımızı, milletimizi, bağımsızlığımızı anlama noktasında tüm vatandaşlarımızın okumasını istiyoruz diye konuştu.

23 NİSANDA BALKONLARDA COŞKU 

Samsunda 23 Nisan kutlamalarına da değinen Başkan Demir, 23 Nisan çok coşkulu ve güzel geçti. Üstü açık otobüsü süsleyerek Atakum ilçemizde, Cağaloğlu Bulvarından başlayarak güzel bir tur gerçekleştirdik, halkımızla beraber olduk. Balkonlar heyecan ve özlem doluydu. Pandemi bize bir kez daha bayram kutlamalarının önemini hatırlattı. Müthiş bir coşkuyla çok anlamlı bir kutlama oldu dedi.

İSMAİL KÜÇÜKKAYA DAN TEŞEKKÜR

Hakimiyet-i Milliye Gazetesinin önemine vurgu yaparak Başkan Mustafa Demire teşekkür eden deneyimli gazeteci İsmail Küçükkaya ise, Samsun milli mücadele kenti. 23 Nisan 1920 Cuma günü, bundan 100 yıl önce basılan gazetenin tekrar basımını gerçekleştiren Samsun Büyükşehir Belediyesine teşekkür etmek istiyorum ifadelerini kullandı.BAŞKAN DEMİR DEN 23 NİSAN TURU

28.04.2020 08:12

Samsun Büyükşehirden BAYRAM etkinliği. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı sebebiyle düzenlenen etkinliğe katıldı. Marşlar ve şarkılar eşliğinde şehrin caddelerini otobüsle dolaşan Başkan Demir, çocuklara el sallayarak bayramlarını kutladı

Koronavirüsle mücadele tedbirleri kapsamında uygulanan Sokağa Çıkma Yasağı nedeniyle 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ve TBMM nin 100 üncü Yıl Dönümü, Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen etkinlikle kutlandı. Etkinlikte, bayraklar ve balonlarla süslenen Büyükşehir Belediyesi ne ait üstü açık otobüse binen Başkan Mustafa Demir, marşlar ve şarkılar eşliğinde cadde cadde dolaşarak başta çocukların olmak üzere Samsunlular ın bayramını kutladı. 

BALKONLARDAN TAŞAN COŞKU

İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen ile Atakum Kaymakamı Namık Kemal Nazlı nın da yer aldığı etkinlikte Büyükşehir Belediye Başkan Mustafa Demir, çocuklara balon ve oyuncak hediye etti.  23 Nisan coşkusunu evlerinin balkonlarını süsleyerek yaşayan Samsunlular ise etkinliğe alkış tutup Türk bayraklarını sallayarak destek verdi.

BAYRAM SEVİNCİNİ BİRLİKTE YAŞADIK

Başkan Mustafa Demir, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nı otobüsle düzenlediğimiz etkinlikte marşlar ve şarkılarla kutladık. Evlerinin pencereleri ve balkonlarında tüm Samsunlular, bayram sevincini hep birlikte yaşadık. Koronavirüs salgınından dolayı burukluk yaşadığımız bugünde balkonlarından coşkumuza ortak olan vatandaşlarımıza teşekkür eder, çocuklarımızın bayramını bir kez daha kutlarım açıklamasında bulundu.SAMSUNLULAR A HAKİMİYET-İ MİLLİYE!

28.04.2020 07:55

Büyükşehirden TBMM nin Açılışının 100 üncü Yılı için ÇOK ÖZEL bir armağan... Büyükşehir Belediyesi 23 Nisan günü Samsunlulara, 23 Nisan 1920 tarihli Hakimiyet-i Milliye Gazetesini hem orjinal Osmanlıca hem de Türçe haliyle armağan edecek. Başkan Mustafa Demir, Ulusal bağımsızlığın ne anlama geldiğini bir kere daha hatırlamak zorundayız dedi

Samsun Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Büyük Millet Meclisinin(TBMM) Açılışının 100 üncü Yılı için çok özel bir çalışmaya imza attı. 23 Nisan 1920 tarihli Hakimiyet-i Milliye Gazetesini yeniden basan Büyükşehir Belediyesi, 23 Nisan Perşembe günü Samsunlulara armağan edecek. Başkan Mustafa Demir, 23 Nisan 2020 günü halkımızın güne 100 yıl öncesinin Anadolusunu okuyarak başlamalarını istiyoruz. Ancak bu şekilde Türkiye Büyük Millet Meclisinin ve Ulusal Bağımsızlığın ne anlama geldiğini tam manasıyla öğrenebiliriz dedi.

MİLLİ MÜCADELE ÖNDERİNDEN TÜRK MİLLETİNE

Milli Mücadelenin önderi Mustafa Kemal Atatürk'ün, Ulusal Bağımsızlık Savaşının önemini, yapılacak işleri bütün yurda duyurmak amacıyla 10 Ocak 1920 tarihinde çıkarttığı Hakimiyet-i Milliyet(Milli Egemenlik) Gazetesinin 23 Nisan 1920 tarihli sayısı, Samsunlular için yeniden basıldı. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir'in talimatlarıyla Kültür ve Turizm Dairesi tarafından hazırlanan gazete, hem Osmanlıca olarak orijinal nüsha biçiminde hem de günümüz harflerine ve Türkçesine uyarlanmış haliyle 23 Nisan Perşembe günü Samsunlulara armağan edilecek. 

BAŞKAN DEMİR: HEYECANLI VE GURURLUYUZ!

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, TBMM'nin açılışının 100üncü Yılı münasebetiyle, Milli Mücadelenin bizzat önderi tarafından halka aktarılmasında en önemli misyonu üstlenen Hakimiyet-i Milliye Gazetesinin, Meclisin açılış gününde yayınlanan sayısını yeniden basmış olmanın heyecanı ve gururunu yaşadıklarını söyledi. Demir, Gazetenin içeriğine baktığınızda Anadolunun ve İtilaf Devletlerinin Anadoluyu paylaşım girişimlerinin ne şekilde hayata geçirilmeye çalışıldığını direk olarak görebiliyorsunuz. Bu günlerde, kalbi vatan aşkıyla çarpan her ferdin yalnızca dış güçlerle değil aynı zamanda ülke içerisinde gerçekleşen ayaklanmalarla da uğraştıklarını görüyorsunuz dedi.

MEVLİT-İ ŞERİF OKUTULSUN, DUALAR EDİLSİN

23 Nisan 1920 tarihli gazetede TBMMnin 23 Nisan 1920 Cuma günü, ne şekilde açılması gerektiğini belirten altı maddelik talimatın Mustafa Kemal Paşa imzasıyla aktırıldığını belirten Başkan Mustafa Demir, şöyle devam etti:

Talimatnamenin içerisindeki en önemli noktalardan biri olarak Milli Hakimiyet düşüncesinin manevi etkisinden güç almak olduğu ortaya çıkıyor. Ayrıca Mustafa Kemal Paşa, Meclisin açılış gününün cuma gününe denk getirilerek, Cumanın feyzinden yararlanmak lazım geldiğini talimatında defaatle tekrarlıyor. Mevlid-i Şerif okutulması, Hacı Bayram Veli Camiinde Peygamber Efendimizin kutsal Sakal-ı Şerifinin ziyareti, Buhari ve Hatmi Şeriflerin okutulması talimatını Mustafa Kemal Paşa bizzat veriyor ve Meclis açılmadan evvel dualarla Allaha yakarılması gerekliliğinin üzerinde duruyor. 

100 YIL ÖNCESİNİN ANADOLU RUHU

Mustafa Kemal Atatürk ün, Anadolu insanının, Türk insanın, en önemli gücünün bağımsızlık arzusundan ve manevi dünyasının zenginliğinden geldiğini çok iyi bildiğinin altını çizen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Atatürk'ün Meclisin açılışının da bu maneviyata uygun olarak yapılmasını özellikle arzu ettiği görülmektedir. 23 Nisan 1920 Cuma gün yayınlanan Hakimiyet-i Milliye Gazetesinde bu ve bunlara benzer pek çok haber yer almakta ve o döneme ait ülkenin bulunduğu şartlar açıkça dile getirilmektedir. Dolayısıyla, biz Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak, 23 Nisan 2020 günü halkımızın güne 100 yıl öncesinin Anadolusunu okuyarak başlamalarını istiyoruz. Ancak bu şekilde Türkiye Büyük Millet Meclisinin ve Ulusal Bağımsızlığın ne anlama geldiğini tam manasıyla öğrenebiliriz dedi.

BASKIDA GERİ DÖNÜŞÜM' HASSASİYETİ

23 Nisan 1920 tarihli Hakimiyet-i Milliye Gazetesinin gelecek kuşaklara bırakılacak en önemli miraslardan biri olacağını da vurgulayan Başkan Demir, Yeni harflerle tasarladığımız nüshanın baskısını da 100 yıl öncesinin tasarımına uygun biçimde gerçekleştirdik. Orijinal nüshaya sadık kaldık. Ayrıca, gazetenin basımının yapıldığı kağıtların da geri dönüşümden elde edilen kağıtlar olduğunu özellikle vurgulamak isterim. Belediye olarak bu konuya özellikle dikkat çekmek istiyoruz. Ülkemizin kaynaklarının en tasarruflu biçimde kullanılması adına elimizden geleni ortaya koyuyoruz diye konuştu.

TÜM ŞEHİT VE GAZİLERİMİZE İTHAF

Başkan Demir, açıklamasın son bölümünde ise, TBMM nin açılışının 100. yılına armağan olarak hazırladığımız ve basımını gerçekleştirdiğimiz gazetenin başta Milli Mücadelenin Önderi Gazi Mustafa Kemal Atatürk e ve silah arkadaşlarına olmak üzere tüm şehit ve gazilerimize ithaf ediyorum. Bu duygularla, tüm dünya çocuklarının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutlarım. Gazetenin yayınlanmasını sağlayan emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarıma şükranlarımı sunarım ifadelerine yer verdi.