Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Başkan Şahin: Birlikte Samsun İçin Her Şeye Varız

25.09.2018 08:48

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, Bizim için tüm görüşler önemli. Birlikte, Samsun için imkanlarımız ölçüsünde yapılabilecek her şeye varız dedi.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, Kavak Dernekler Federasyonu'na bağlı Kavak Hemşehri dernekleri ile buluştu. Samsun Çok Amaçlı Salonda gerçekleştirilen ve yoğun katılımın olduğu programda herkesle tek tek tokalaşarak hatıra fotoğrafı çektiren Başkan Şahin,Hemşehri derneklerinin önemine vurgu yaparak, federasyon çatısı altında bir araya gelen Kavaklıların büyük bir dayanışma örneği sergilediğini söyledi.

KÜLTÜREL  ZENGİNLİĞİMİZLE BU ŞEHRE DEĞER KATIYORUZ

Konuşmasında birlik ve beraberlik mesajları veren Başkan Şahin,Hepimiz bu şehre değer katıyoruz. Tek başına bir hiçiz, beraber güzeliz. Bir elin nesi var, iki elin sesi var. Birbirimize destek olalım, sahip çıkalım. En çok ihtiyacımız olan, en önemli konu birlik ve beraberliğimiz diye konuştu.

SAMSUNA HİZMET ETMEK HEPİMİZİN GÖREVİDİR

Samsuna hizmet etmek, Samsun'da yaşayan herkesin görevidir. Sizlerin de bu konudaki destekleri bizim için önemli diyen Şahin, Bizim için tüm görüşler önemli. Birlikte, şehrimiz için imkanlarımız ölçüsünde yapılabilecek her şeye varız. Yeter ki milletimizin yararına olsun. Biz olaya böyle bakıyoruz şeklinde konuştu.

HER ANLAMDA ŞEHRİMİZİ KALKINDIRACAĞIZ

Samsunun tüm sıkıntılarını bildiklerini de sözlerine ekleyen Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü:Samsuna yatırımcı çekmemiz şart.Şehrimizin üç potansiyeli var. Tarım, sanayi ve turizm. Bunlar olmazsa olmazımız. Mutlaka bu potansiyelleri geliştirmek zorundayız. Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevim başladığından beri Samsunu bütün kesimleriyle birlikte kucaklıyoruz. Samsunu kalkındırır geliştirirsek ülkemizi de kalkındırmış oluruz. Biz olaya böyle bakıyoruz. Şehrimizdeki en önemli sorun olan istihdam ile ilgili de çalışma başlattık. Tarımı çok önemsiyoruz ve Tarım A.Ş.yi kurmak için adımları attık. Bununla beraber Organize Sanayi Bölgelerimizin gelişmişliğini artırmak için tüm imkanlarımızı seferber ettik. Kısacası her anlamda şehrimizi kalkındıracağız.Başkan Şahin: Roman Vatandaşlarımızın Her Zaman Yanındayız

25.09.2018 08:45

Samsun Milletvekili Fuat Köktaş ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin Roman vatandaşlarla bir araya geldiler.

Milletvekili Köktaş ve Başkan Şahin, Sevgi Cafe Restaruantda düzenlenen kahvaltı programında Karadeniz Uluslararası Roman Federasyonu ve Samsunda faaliyetlerini sürdüren Roman Derneklerinin yönetici ve üyeleri ve diğer Roman vatandaşlarla bir araya geldiler.

ROMAN VATANDAŞLARIMIZIN HER ZAMAN YANINDAYIZ

Samsunda yaşayan Romanların sorunlarının ve taleplerinin konuşulduğu programda konuşan Başkan Zihni Şahin, her konuda Roman vatandaşların yanında olmaya devam edeceklerini ifade ederek; Mahallelerdeki evlerin boyanması, spor sahasının düzenlenmesi gibi konuları belirli bir program çerçevesinde ele almamız gerekiyor. Her şeyi bir anda yapamazsınız. Uyuşturucu konuları sadece Romen vatandaşlarımızın bulunduğu yerlerin sorunu değil. Sadece Bafrada 1-2 sene içerisinde 11-12 kişi öldü. Bu uyuşturucu ticaretini yapanların acıması yok. Silahla adam vuran birisi 1 kişiyi öldürüyor ama bunlar 1000 kişiyi öldürüyor. Bu suçların cezasının artırılması gerekir diye düşünüyorum. Polisimiz narkotik olarak aslında çok iyi bir mücadele veriyor. Birçoğunu yakalıyor ama ardından başkaları türüyor. Bu konuda hep beraber hareket edersek üstesinden geliriz. Sizlerle olan diyoloğumuzu kesmeden sürdürecek ve birlikte olmaya devam edeceğiz diye konuştu.

İNSANI YAŞAT Kİ DEVLET YAŞASIN

Samsun Milletvekili Fuat Köktaş da İnsanı yaşat ki devlet de yaşasın anlayışının temsilcileri olduklarını belirterek; Yaptığımız iş ne olursa olsun gerek siyaset olsun gerek ticaret olsun gerek sizin gibi sivil toplum kuruluşları olsun kimse nerede ne zaman ne konuştuğunuzu anlamak zorunda kalmayacak. Niye hep doğruyu söyleyeceğiz. İkinci bir şıkkımız olmaması lazım biz birbirimizle gerçekleri konuşmalıyız. Güne ve zamana göre kişiye göre doğruların değişmemesi gerekir. Değişirse o zaman inandırıcılığınızı kaybediyorsunuz. Güvenirliğinizi kaybediyorsunuz. Size gösterilecek olan toleransı da zamanı da bu sefer ortadan kaldırmış oluyorsunuz. O anlamda da Zihni abiye de teşekkür ediyorum. Böyle açık ve net ortaya koyduğu için. Biz İnsanı yaşat ki devlet yaşasın anlayışının temsilcileriyiz. Dine, diline, ırkına, mezhebine vs. bakmadan insanları rahat, huzurlu, güvenli, devletin beklediklerini alabilecek şartlarda yaşamasını bilen anlayışın temsilcisiyiz. Bugüne kadar da hamdolsun böyle geldik. Diye konuştu.

BAŞARAMAYACAĞIMIZ HİÇBİRŞEY YOK

Bütün engellemelere, ülkenin üstüne örtülmek istenen kara bulutlara, kurulan tuzaklara karşın milletin takdiri, duası ve özverisiyle bugünlere kadar gelindiğini kaydeden Köktaş, sözlerinin devamında şu şekilde konuştu; Başaramayacağımız hiçbirşey yok. Bugüne kadar nasıl ta 1919 yılında beri Kurtuluş savaşından beri nasıl birlikte bu işleri başardıysak bundan sonrada Allahın izniyle başaramayacağımız hiçbir şeyimiz yok. Yeter ki samimi olalım. Yeter ki birbirimize açık sözlü olalım. Yeter ki birbirimizi Allah için sevelim. Bunları biz gerçekleştirdiğimiz sürece hamdolsun altından kalkamayacağımız hiçbir sorun, problem yoktur. Sizler için çok fazla bir şey demiyorum çünkü en iyi sizlerden sizi bilen, sizi tanıyan, sizlerle yaşayan bir kardeşinizim. Orada hiç problemim yok neredeyse. Hep birlikte simayen çoğunuzun ismini bilen, evinize gelip ayran içmiş evlerinize gelmiş bir kardeşinizim. Onda hiçbir problemimiz yok.  Sorunlarınızı sıkıntılarınızı daha taşındığınızdan beri binalar yapıldıktan beri biliyorum. İstihdam en büyük sorunumuz. Bütün kötü alışkanlıkların başında insanların başıboş olması geliyor. Sabah kalktığında ne yapacağını bilmemesi var. Onun için sizlere yaptığınız mücadele için teşekkür ediyorum. Fakat bu bireysel yapılacak iş değil. Bunu topyekûn bir seferberlik haline getirmemiz gerekiyor. Mahalle muhtarımızdan federasyon başkanımızdan dernek başkanlarımızdan yerel siyasetçiler ve yerel siyasetçilerin olduğu gibi bir de bu işin erbabı üstadı meslekleri olan emniyetimizi bu işlerle ilgili biz bu mücadeleyi topyekûn yapmalıyız.Başkan Şahin den Tramvay Yolcularına Aşure İkramı

25.09.2018 08:43

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, Muharrem Ayı sebebiyle tramvay yolcularına kendi eliyle aşure ikram etti. Hazırlanan 3 bin kişilik aşureyi dağıtan Başkan Şahin, sürücüleri de unutmadı.Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Aşure Günü’nü etkinliği, Samulaş OMÜ son durak istasyonunda yapıldı. Yolcular için Çözüm Merkezi tarafından iki ayrı yere kurulan dağıtım noktasına gelen Başkan Zihni Şahin, kendi elleriyle herkese aşure ikram etti.


Kışla Mahallesine Doğalgaz Müjdesi

25.09.2018 08:41

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin belediye tarafından yapılan yatırımları yerinde incelemeye devam ediyor.

Sabahın ilk saatlerinde Büyükşehir Belediyesine ait Doğal Taş Üretim Fabrikasına giderek yapılan çalışmaları inceleyen ve yetkililerden bilgi alan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin buradaki üretimin Samsunun her yerinde kullanıldığını hatırlattı. Kent mobilyalarının büyük bir kısmının taştan çıkarıldığını da söyleyen Şahin, Tonlarca ağırlıktaki kayalar Büyükşehir Belediyemize ait Doğal Taş Üretim Fabrikamızda adeta bir nakış gibi işleniyor. Böylelikle hem şehrin doğal parke ile dekoratif taş ihtiyacını karşılıyoruz hem de istihdam ve tasarruf sağlıyoruz. Türkiyenin birçok şehrine de örnek olan bu fabrika da akla gelebilecek her türlü şehir mobilyası yapılabiliyor. İşçilerimizin büyük emekleriyle ortaya çıkan bu eserler Samsunumuzun güzelliğine güzellik katıyor dedi.

KIŞLA MAHALLESİNE DOĞALGAZ MÜJDESİ

Başkan Şahin, taş ocağı ziyaretinin ardından Kışla Deresi üzerinde gerçekleştirilen ıslah çalışmalarını inceledi. Bölgede yaşayan binlerce vatandaşın sorununa neşter vurulduğunu, çalışmalar tamamlandığında doğalgaz sorunun ortadan kalkacağını vurgulayan Başkan Şahin, Kışla Deresinde devam eden dere ıslah çalışmalarımız tüm hızıyla sürüyor. Vatandaşlarımız rahat olsun. Çalışmalarımızı en kısa sürede nihayete erdirip bölgedeki doğalgaz sorununun çözümü için gereken ne ise yapılacaktır açıklamalarında bulunarak çevrede yaşayan vatandaşlara doğalgaz müjdesi verdi.Uluslararası İntermodal Lojistik Zirvesi

25.09.2018 08:35

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, belediyenin büyük ortağı olduğu Tekkeköy ilçesinde bulunan Samsun Lojistik Merkezi nde yapılan Uluslararası İntermodal Lojistik Zirvesi ne katıldı.

Birçok kamu kurumu görevlisi ve iş insanlarının katıldığı programda Samsun Lojistik Merkezi ve Türkiye de lojistik ağının daha iyi bir konuma getirilmesi fikirleri tartışıldı. Zirvede söz alan Samsun Lojistik Merkezi Genel Müdürü Temel Uzlu, merkezin sadece Samsun değil, Karadeniz ve Türkiye için de çok önemli bir ticaret ve lojistik merkezi olduğunu söyledi.

VALİ KAYMAK: LOJİSTİK MERKEZ BİNLERCE KİŞİYE İŞ OLANAĞI DA SAĞLAYACAK

Lojistik Merkezin tam anlamıyla faaliyete geçtiğinde binlerce kişiye yeni iş imkanı sağlayacağının altını çizen Samsun Valisi Osman Kaymak,  Dünyada ve Türkiye de lojistik sektörü her geçen gün daha fazla büyümekte ve buna paralel olarak lojistik sektörünün potansiyeli gün geçtikçe daha iyi anlaşılmaktadır. Dört farklı ulaşım yapısını ve 7 tane organize sanayi bölgesini içinde barındıran Samsun, uluslararası öneminin yanı sıra Türkiyenin kuzey-güney ve doğu-batı eksenlerindeki yük koridorunun da başlangıç noktasıdır. Samsun Lojistik Merkez Projesi, ileriyi gören, geniş vizyon sahibi ve Samsunun bu alandaki potansiyelinin farkında olan yöneticilerimizin önayak olması neticesinde hayata geçmiş bir projedir. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının Program Otoritesi olduğu, Bölgesel Rekabet Edebilirlik Operasyonel Programına (BROP) 2011 yılında sunulan proje başarılı bulunmuştur. Müzakereler sonunda bütçesi 43 milyon avroya kadar çıkmış, hali hazırda Türkiyenin en yüksek bütçeli tek majör projesidir. Lojistik Merkez, farklı büyüklükte toplam 37 bin 500 m2 alana sahip 15 depodan ve depo yapılmak üzere kullanılabilecek 170 bin m2 araziden, sosyal ve idari bina, komisyon ofisi binası, itfaiye, hizmet istasyonları, yükleme-boşaltma sistemleri, benzin istasyonu, iki araç ölçüm binası, iki güvenlik binası, yollar, oto ve tır park alanları ile demiryolundan oluşmaktadır. Toplam alanı yaklaşık 670 bin m2dir. Proje ile birlikte başta girişimciler olmak üzere toptancılar, tüccarlar, esnaf ve KOBİler Lojistik Merkezdeki depolama tesisleri, yükleme boşaltma alanları, sosyal tesisler ve idari binalardan yararlanacaklardır. Proje aynı zamanda binlerce kişiye iş olanağı sağlayarak bölge halkına da ekonomik anlamda destek verecektir dedi.

Samsun Lojistik Merkezine demiryolu hattının da monte edileceğini ifade eden Vali Kaymak, Proje yalnızca Samsun daki işletmeler için değil TR83 Bölgesi, Karadeniz Bölgesi ve Samsun Limanı hinterlandında yer alan Anadolunun pek çok şehrindeki işletmeler için değer oluşturacaktır. Projenin inşaat, müşavirlik, mal alımı ve teknik yardım bileşenleri kapsamındaki çalışmalar tamamlanmıştır. Teknik yardım kapsamında lojistik merkezin yönetim planı, insan kaynakları süreçleri gibi konular çalışılmış sektöre gerekli insan kaynağının hazırlanması için eğitim programları organize edilmiştir. Proje sözleşmesi imza aşamasında, Samsun-Çarşamba demiryolu hattının Samsun Lojistik Merkezine hizmet verebilecek şekilde yapım, bakım ve onarımlarının yapılması için TCDD’den taahhüt alınmıştır diye konuştu.

MURZİOĞLU: KENDİMİZ İÇİN ÜRETME DEVRİ ÇOKTAN SONA ERDİ

Ülkelerin ve şehirlerin kendileri için değil, küresel ölçekte rekabet etmek için üretmesi gerektiğinin altını çizen Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu,Artık kendimiz için üretme devri çoktan sona erdi. Dolayısıyla artık rekabet ortamı da küresel düzeye taşındı. Küresel düzeyde rekabet, daha iyi üretmeyi daha iyi hazırlanmayı ve daha çabuk teslim etmeye zorlamaktadır. Aynı zamanda uluslararası piyasalarda pazar payını muhafaza etmeyi ve arttırmayı, düşük maliyete girdi temin etmeyi ve üretimin uluslararası rekabet edebilir fiyatlara gecikmeden zamanında arz etmeyi gerektirmektedir. İçinde bulunduğumuz Samsun Lojistik Merkezi, bahsettiğim gerekleri bizi sağlayacaktır. Bunun kazananı önce Samsun sonra da Türkiye olacaktır. Kurulduğumuz yıldan bu zamana kadar büyük emek ve çaba sarf ettik. Ülkemize yüksek standartlarda bir lojistik merkez kazandırarak önemli bir aşama kat ettik. Şimdi hedefimiz bu merkezin ülkemizin lojistik sektörünün gelişimine katkı veren en önemli aktörlerden birisi olmasıdır. Bunun için de sektördeki ulusal ve uluslararası büyük ölçekli firmaların bu çatı altında olmasını istiyoruz. Çabalarımız ve gayretimiz bu noktadadır şeklinde konuştu.

Zirve, protokol konuşmaların ardından teknik ve bilimsel sunumlarla devam etti. Atilla Yıldıztekin, Türkiye ekonomisinde lojistik sektörü ve Samsun un sektörel geleceğine bakış konusunda sunum yaparken, Aslı Gözütok ise Karadeniz Ekonomik İşbirliği ülkeleri ile olan ticari ilişkilerin değerlendirilmesi konusu hakkında sunumlarını gerçekleştirdi.

Sunumların ardından Samsun Lojistik Merkezi, Yeşilyurt Limanı ve Samsunport Limanı ziyaret edildi.