Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ'NDEN EN GÜZEL HEDİYE

22.01.2021 08:04

Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal medya hesabından ‘Samsun Okur’ etiketiyle başlattığı kitap çekilişinin sonuçları açıklandı. Çekilişe katılan 55 kişiye kitapları teslim edildi.

Her ay düzenli olarak yapılması planlanan kitap çekilişinin ilki gerçekleştirildi. 31 Aralık 2020 tarihinde Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal medya hesabı Instagram’ dan başlatılan kitap çekilişine 5004 yorum geldi. 75 bin 348 gösterim alan çekilişin sonuçları 10 Ocak’ ta açıklandı. ‘Samsun Okur’ etiketiyle yapılan çekilişte kitap kazanan 55 kişi belirlendi.
Bir kısmı kargo ile kazanan talihlilere gönderilirken, kitapların bir kısmı da Büyükşehir Belediyesi zabıta ekipleri tarafından adreslerine gidilerek elden teslim edildi. Büyükşehir Belediyesi, her ay gerçekleştirilecek olan çekilişle 55 kişiye kitap hediye edecek.BÜYÜKŞEHİR BİR İLKE İMZA ATTI

22.01.2021 08:03

Liselere Geçiş Sınavı’na (LGS) girecek öğrenciler için başlatılan online canlı ders hizmetiyle Türkiye'de bir ilki gerçekleştiren Samsun Büyükşehir Belediyesi önemli bir başarıya imza attı. SBB TV Youtube kanalında yayınlanan canlı dersleri takip eden öğrenci sayısı 8 günde 9 bine ulaştı.

Milli Eğitim Bakanlığı verilerine 6 Haziran 2021 Pazar Günü yapılacak LGS’ ye Türkiye genelinde 1 milyon 400 bin, Samsun’da ise 18 bin 314 öğrenci girecek. Pandemi süreci sebebiyle evlerinden çıkamayan öğrenciler sınava uzaktan eğitimle hazırlanıyor. Öğrencilerin takviye bilgi ihtiyacı sebebiyle Uzaktan Eğitim ve Öğretim Takviye Dersleri Projesi’ni başlatan Samsun Büyükşehir Belediyesi, online derslerle öğrencilerinin konu tekrarı ve soru eksikliklerini gidermelerine yardımcı olmayı amaçlıyor.

ÖZEL DERS FORMATINDA
Büyükşehir Belediyesi’nin YouTube kanalı SBB TV’de hafta içi her gün Türkçe, Matematik ve Fen Bilimleri konuları işleniyor. 16 hafta sürecek derslerde belediye, LGS adayı 8. sınıf öğrencilerini İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle 12 özel eğitim kurumundan gönüllü 24 öğretmenle buluşturuyor. Ücretsiz derslere olan ilgi ise her geçen gün giderek artıyor. 11 Ocak’ta başlayan özel ders formatındaki online dersleri izleyen öğrenci sayısı 8 günde 9 bine ulaştı. Buna göre LGS adaylarının yüzde 50’si sınava SBB TV takviye derslerini takip ederek hazırlanıyor.

PROJE BAŞARIYA ULAŞTI
Uzaktan Eğitim ve Öğretim Takviye Dersleri Projesi’nin amacına kısa sürede ulaştığını ifade eden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, öğrenciler ve veliler adına bundan büyük memnuniyet duyduğunu belirtti. Geleceğin teminatı öğrencilerin en iyi eğitimi almalarını istediklerini vurgulayan Başkan Demir, gösterilen ilginin daha da artacağına inandığını kaydetti.

9 BİN ÖĞRENCİ TAKİP EDİYOR
Uzaktan Eğitim ve Öğretim Takviye Dersleri Projesi’nin tüm kademedeki öğrencileri de kapsar hale getirilmesi ve Türkiye geneline yayılması için çalışmalar başlatacaklarını açıklayan Başkan Mustafa Demir, “Online canlı derslerimizi, her gün 9 bin öğrencimiz takip etmektedir. İzlenme ve video tıklanmada bu rakama ulaşmak eğitim anlamında sevincimizdir. Dolayısıyla projemiz, 8 günde başarıya ulaşmıştır. Bu şekilde Samsun'un en uzak ilçesindeki öğrencilerimize özel ders aldırmış oluyoruz.  İnşallah ilerleyen günlerde daha fazla öğrencimiz istifade edecek” değerlendirmesinde bulundu. 

ÖDÜLLENDİRİYORUZ
Sınava 5 ay kaldığını hatırlatan Büyükşehir Belediye Başkanı Demir, “Öğrencilerimiz, pandemi süreci kısıtlamalarından dolayı maalesef evlerine kapanmış durumda. LGS’ ye en iyi şekilde hazırlanmak için de ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyorlar. Tüm öğrencilerimize hayatlarının ilk sınavı için kolaylıklar ve başarılar diliyorum. Lakin onların eğitim mücadeleleri için bizim de bir şeyler yapmamız gerekiyordu.  Hem eksikliklerini görmelerini sağlayıp tamamlamalarına yardımcı olmak ve öğrendiklerini pekiştirmek için ücretsiz online canlı ders vermeyi ön gördük. Dersleri takip etmeleri karşılığında onları ödüllendirmek için de ders sırasında verdiğimiz şifreleri birleştirip çözen öğrencilerimize teşvik amaçlı hediyeler takdim ediyoruz”  ifadelerini kullandı.SON DEPLASMAN

22.01.2021 08:02

Samsun Büyükşehir Belediyesi, ‘İz Bırakanlar’ programında yarın 20 Ocak 1989 yılındaki kazada hayatını kaybeden Samsunspor değerlerini anacak. Başkan Mustafa Demir, Yılport Samsunspor Başkanı Yüksel Yıldırım, A Milli Takım Teknik Direktörü Şenol Güneş ve birçok değerli ismin katılacağı canlı yayının moderatörlüğünü TRT Spor’un deneyimli spikeri Erdoğan Arıkan yapacak.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Samsunspor Eski Futbolcusu ve Eski Başkanı Emin Kar ile Teknik Direktör Ertuğrul Sağlam’ın da yer alacağı, Başkan Yüksel Yıldırım, A Milli Takım Teknik Direktörü Şenol Güneş, Eski Milli Futbolcular Oğuz Çetin, Ali Gültiken ve Cüneyt Tanman’ın da video konferansla katılacağı canlı yayında hayatını kaybeden Teknik Direktör Nuri Asan, futbolcular Mete Adanır, Muzaffer Badalıoğlu, Zoran Tomiç ve otobüs şoförü Asım Özkan anılacak.
“Son Deplasman Kara Sevda” başlığı ile yayınlanacak program Büyükşehir Belediyesi YouTube kanalında saat 21.00’de başlayacak. Programda ayrıca 55 kişiye Samsunspor forması hediye edilecek.BÜYÜKŞEHİR EKİBİ TEYAKKUZDA

22.01.2021 08:00

Samsun Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı ekipleri, bölgede etkili olan kar yağışı nedeniyle hazırlıklarını tamamladı.

Kar yağışı Samsun’un özellikle yüksek kesimlerinde etkili olmaya başladı. Büyükşehir Belediyesi ekipleri kar yağışına karşı gerekli tüm önlemlerini aldı. Fen İşleri Daire Başkanlığına bağlı ekipler 23 adet greyder, 31 adet traktör kepçe, 10 adet yüklenici, bir adet paletli yüklenici, 3 adet dozer , 23 adet kar bıçaklı kamyon ve 10 adet arazöz olmak üzere 117 iş makinesiyle çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Yoğun kar yağışının yaşandığı bölgelerde teyakkuzda bekleyen ekipler, kapanan yollara, yolda kalan sürücülere anında müdahale ediyor.
Yoğun kar yağışının yaşandığı Vezirköprü ilçesinde yolda kalan bir araç, ekipler tarafından kurtarıldı. 10 santimi bulan kar kalınlığı nedeniyle yolda kalan vatandaşların yardımına koşan Büyükşehir Belediyesi ekipleri, zincir takmaları konusunda da sürücüleri uyardı.

Tüm ilçelerde 24 saat nöbette olan karla mücadele ekipleri, mahalle muhtarları ile de sürekli iletişim halinde. Ekipler, kar yağışının etkisini daha da artırabileceğine işaret ederek vatandaşlardan zincirsiz yola çıkmamaları gerektiğine vurgu yaptı.VATANDAŞLARIN YÜZDE 82’Sİ SASKİ’ DEN MEMNUN

22.01.2021 08:00

Samsun Büyükşehir Belediyesi Çözüm Merkezi, Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Müdürlüğü ile ilgili yapılan talep ve şikayet başvurularına ilişkin 2020 rakamlarını açıkladı. 17 ilçeyi kapsayan istatistiklere göre SASKİ çalışmalarından halkın memnuniyeti ortalama yüzde 82 çıktı.

2023 yılına kadar şehrin su ve kanalizasyonla ilgili sorunlarının tamamını çözerek Türkiye’de bir ilke imza atmayı hedefleyen Büyükşehir Belediyesi SASKİ Genel Müdürlüğü, ilçelerdeki içme suyu arıtma tesisleri, atık su arıtma, şebeke suyu hatları yenileme ve kanalizasyon altyapı çalışmalarına devam ediyor.
Büyükşehir Belediyesi birimleri ile vatandaş arasında en güçlü iletişim köprüsü olan Çözüm Merkezi, 2020 yılı SASKİ başvuru rakamlarını çıkardı. Geçen yıl yapılan 90 bin 797 başvurudan 48 bin 723’ünün SASKİ ile ilgili oldu.

SASKİ’ nin müracaatları değerlendirilme, iş bitirme ve başvuru sahiplerinin bilgilendirilme süreleri ile memnuniyet istatistiklerinin yer aldığı verilerde, birimler arasındaki dağılıma da yer verildi. Birimler arası en çok başvuru 26 bin 300 kişi ile İlçe Hizmetleri Daire Başkanlığı ile ilgili yapılırken bunu 12 bin 15’i İçme Suyu Daire Başkanlığı, 8 bin 486’sı Kanalizasyon Daire Başkanlığı, bin 916’sı Abone İşleri Daire Başkanlığı ve diğer daire başkanlıkları takip etti.

130 MİLYONLUK YATIRIM
Başvuruları maksimum 2 günde çözen SASKİ’ de vatandaşın memnuniyeti yüzde 82 olarak belirlendi. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, 2023 yılına kadar Samsun’un 946 mahallesindeki yol ve içme suyu sorununu çözeceklerini belirterek şunları söyledi:
“Ulaşımdan, içme suyuna, altyapıdan üst yapıya kadar şehrin tüm sorunlarını ele aldık. Türkiye’de bir ilke imza atmak için yola çıktık ve bu hedef doğrultusunda tüm ekiplerimizle sahada gecemizi gündüzümüze katarak çalışıyoruz. Bu yıl, SASKİ uzun yıllar sonra kendi imkanlarıyla yaklaşık 130 milyon lira civarında yatırım yapar hale geliyor. Son teknoloji ile inşa edilen İçme Suyu Arıtma Tesisleri ile kanalizasyon sorunlarının çözümüne kadar birçok yatırım SASKİ Genel Müdürlüğümüz tarafından hayata geçiriliyor. Vatandaşlarımızın kurumumuzdan memnuniyeti bizi daha çok motive ediyor. Söz verdiğimiz gibi Samsun'da su problemi kalmayacak.”