Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, SOSYAL TESİSLERİNDE YOĞUN TEDBİRLER

03.07.2020 14:51

Samsun Büyükşehir Belediyesi, sahillerdeki plaj ve yürüyüş yollarını 24 saat temiz tutuyor. İşletilen sosyal tesislerde ve kafeteryalarda ise sıkı önlemler uyguluyor.

Karadeniz Bölgesinin en uzun sahil ve plajlarının bulunduğu Samsunda, havaların ısınmasıyla birlikte büyük yoğunluk yaşanıyor. Bisiklet tutkunlarının yanı sıra, oyun parklarında çocukların ve yürüyüş yapan ebeveynlerin en gözde yeri olan Adnan Menderes Bulvarındaki yoğunluk Büyükşehir Belediyesi ekiplerini de harekete geçirdi. Adnan Menderes Bulvarı ile Sahil Caddesinde 21 kafeterya ve 1 düğün salonu işleten Büyükşehir Belediyesi, saha temizliği, hijyen çalışmaları ve sosyal tesislerinde gerekli tedbir ve önlemleri alıyor.

Atakum sahil şeridindeki temizlik ve hijyen çalışmaları hakkında bilgi veren Büyükşehir Belediyesi Kültür Turizm A.Ş. Genel Müdürü Musa İlkay Güler, 95 personelle 24 saat hizmet verdiklerini belirtti. Güler, Halkımıza en iyi hizmeti vermek adına tüm imkanlarımızı ve gücümüzü seferber ederek hizmetlerimizi sürdürmeye çalışıyoruz. Ekiplerimiz sabah 5.00te mesaiye başlıyor. Mıntıka temizliğinde kumsalları, yeşil alanları ve yürüyüş yollarını atık ve çöplerden arındırarak kullanıma hazır hale getiriyoruz. Ardından sulama tankerlerimiz ile ortak kullanım alanlarını yıkıyoruz. Tuvaletler ve duş kabinleri ise anlık olarak dezenfekte ediyoruz. Bunun yanında halk plajlarımız her hafta, mavi bayraklı plajlarımız ise 3 gün de bir araçlı kumsal eleme makinesiyle eleyerek, makinenin girmediği yerleri ise el yordamıyla temizliyoruz. Vatandaşlarımız virüsten korkmadan tesislerimize, çocuk oyun alanlarına ve yürüyüş parkurlarına gönül rahatlığı ile gelebilir, imkanlardan ve hizmetlerden yararlanabilir diye konuştu.

TESİSLERDE PANDEMİ HASSASİYETİ

22 tesiste uyguladıkları koronavirüs tedbirlerine de değinen Genel Müdür Musa İlkay Güler, Salgına karşı tesislerimizde gerekli tüm tedbirleri aldık.  İlk olarak uyarı afişlerimizi astık ve personellerimizi eğittik. Personellerimizin düzenli olarak ateşlerini ölçerek takipleri yapıyoruz. Bu takipleri günlük ateş takip çizelgelerine işliyoruz. Ayrıca günlük kişisel hijyen koruyucu takip çizelgeleri de tutulmaktadır.  Maskeleriyle gelen müşterilerimize tesise girişte termal kamera veya temassız ateş ölçümü uyguluyoruz. Ayak basmalı el dezenfektan üniteleri kullandırıldıktan sonra da içeri alıyoruz. Kafeteryalarımızdaki genel kullanım alanlarımız, herkesin görebileceği şekilde sosyal mesafe planına göre dizayn edilmiştir. Müşteri tuvaletlerinin girişlerinde, geniş salonların farklı yerlerinde el antiseptiği bulunduruyoruz.  Oturma grupları, masalar, sandalyeler ve şezlonglarımızı da dezenfekte ettikten sonra kullanıma sunuyoruz. Özetle pandemi süreci sebebiyle tüm kurallara harfiyen uyuyor ve hassasiyet gösteriyoruz ifadelerini kullandı.SAMSUN UN MAVİ BAYRAKLI PLAJ SAYISI 13 E ÇIKTI

03.07.2020 14:50

Samsun Büyükşehir Belediyesine ait 12 olan Mavi Bayraklı Plaj sayısı, bu yıl 13e yükseldi. Samsun, Türkiyede en fazla mavi bayrağa sahip 6ncı il oldu.

Terme ile Yakakent arasında denize girilebilecek 29 kilometrelik sahilde Mavi Bayraklı plaj sayısı 12 olan Samsun, bu rakamı 13’e yükseltti. Büyükşehir Belediyesi'nin yatırım ve çalışmaları ile 13e çıkan Mavi Bayraklı Plaj sayısıyla Samsun, bu alanda Türkiye altıncısı oldu.

Fener Plajı, İnci Plajı, Körfez Plajı, Omtel Plajı, İncesu Plajı, Terme Karavan Plajı, Terme Çevre Eğitim Plajı, Nazar Plajı, Gençlik Plajı, Denizevleri Plajı, Denikızı Plajı ve Dantel Plajının yanı sıra bu yıl da Golf Plajı Mavi Bayrak unvanına sahip oldu.

Samsun, en fazla mavi bayrağa sahip Antalya, Muğla, İzmir, Aydın ve Balıkesir’in ardından 6ncılığı Çanakkale ile paylaştı.

13 plajında mavi bayrağın dalgalandığı Samsun kıyılarını alt ve üst yapı çalışmalarıyla turizm sezonuna hazırladıklarını belirten Büyükşehir Belediyesi Kaynak Geliştirme ve İştirakler Dairesi Başkanı Doç. Dr. Mustafa Güler, Mavi bayraklı plajı sayısını artırmayı, plajların yüzme suyu kalitesi, çevre yönetimi ve can güvenliği konularında standartlarının yükseltilmesini hedefliyoruz. Mavi bayrak turizm sektörü adına önemli bir ölçüt. Uluslararası öneme sahip özelliğiyle de Türk turizmine katkı sağlamaktadır. Bu yıl 13ncü mavi bayrağımızı göndere çekeceğiz. Covid-19 ile mücadele kapsamında belirlenen hususlarda tüm önlemlerimizi aldık. Bu yıl şezlong mesafeleri, donanım ve ekipmanların hijyenine yönelik önlemler ve atıkların yönetimine dair birtakım ilave kriterleri uygulayacağız dedi.TÜBİTAK PROJELERLE GELDİ

03.07.2020 14:48

Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İlhan Bayram, Samsunun iklim ve toprak yapısının, tıbbi ve aromatik bitki üretimi için son derece elverişli olduğunu belirterek, Çiftçilerimizle birlikte yerli üretim yapmayı hedefliyoruz dedi. TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Murat Makaracı ise Samsun Büyükşehir Belediyesi ile birlikte hangi çalışmalara imza atacaklarını tespit etmek üzere kente geldiklerini ve 77 adet konuyu getirdiklerini ifade etti.

Samsun Büyükşehir Belediyesi nin daveti üzerine kente gelen Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Marmara Araştırma Merkezi (MAM) Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Murat Makaracı ve TÜBİTAK Enstitüleri nin araştırmacıları; Gıda, Gen Mühendisliği, Kimyasal Teknoloji, Yer ve Deniz Bilimleri, Enerji, Malzeme, Çevre ve Temiz Üretim ile Endüstriyel Hizmetler konularında sunum gerçekleştirdi. Şehit Ömer Halis Demir Çok Amaçlı Konferans Salonunda gerçekleştirilen toplantıda Genel Sekreter İlhan Bayram, Genel Sekreter Yardımcıları, daire başkanları ve bürokratlar yer aldı.

TÜBİTAK MAM İLE SAMSUN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İŞ BİRLİĞİ

TÜBİTAK ile Samsun Büyükşehir Belediyesi arasındaki iş birliği ve bilgi alışverişinin önemli olduğunu söyleyen TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Murat Makaracı, TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi ile Samsun Büyükşehir Belediyesinin birlikte hangi çalışmalara imza atacağını tespit etmek üzere Samsun'a geldik ve 77 adet konuyu getirdik. Samsundaki tüm tesisleri gezdik. Samsun Büyükşehir Belediyemizin ihtiyaçlarına cevap verebilecek tüm alanlarda sunumlar hazırlayarak bilgilendirme yaptık. Yaptığımız toplantı ile Gıda, Gen Mühendisliği, Kimyasal Teknoloji, Yer ve Deniz Bilimleri, Enerji, Malzeme ile Çevre ve Temiz Üretim konularında her iki kurumun yapacağı iş birliğini değerlendirdik ifadelerini kullandı.

 ŞEHRE KATMA DEĞER SAĞLAYACAK

TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezinden gelen ekibi Samsun'da ağırlamaktan büyük mutluluk duyduğunu belirten Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İlhan Bayram, Tıbbi Aromatik Bitki Üretimi konusunda TÜBİTAK ile ortak bir çalışma yaparak Samsun'un potansiyelini ön plana çıkarmayı hedeflediklerini söyledi. Bayram, Tıbbi Aromatik Bitki Üretimi ve bunların değerlendirilmesi konusunu oldukça önemsiyoruz. Samsun üretim yapılacak son derece verimli topraklara sahip. Çiftçilerimizle birlikte yerli üretim yaparak ilaç sanayisine verebiliriz. Samsunda üretilen bu ürünler başta sağlık sektörü olmak üzere birçok alanda kullanılarak şehrimize katma değer sağlayacaktır diye konuştu.

TÜBİTAK ın belediyecilik hizmetlerinde sismik araştırma, zemin mekaniği çalışmaları olduğunu da hatırlatan Bayram, Yeni imar planlarında bu çalışmalardan faydalanmayı düşündüklerini ve özellikle Çevre ve Atık Yönetimi, Enerji Üretimi, Asfalt Üretiminde maliyetlerin düşürülmesi gibi birçok konunun da görüşülerek iş birliği çalışmalarının değerlendirildiğini sözlerine ekledi.BAŞKAN DEMİR: YAKLAŞIK 170 MAHALLEMİZİ BU YIL SUYA KAVUŞTURUYORUZ

03.07.2020 14:46

Samsun Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) 2020 yılı Olağan Genel Kurul Toplantısına katılan Başkan Mustafa Demir, Susuzluk yaşayan 170 civarı mahallemizi bu yıl sonuna kadar suya kavuşturuyoruz dedi.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir'in başkanlığında Ömer Halisdemir Çok Amaçlı Salonunda gerçekleştirilen SASKİ 2020 Yılı Olağan Genel Kurul Toplantısında Teknik İşler Komisyonu, Çevre ve Sağlık Komisyonu, Plan ve Bütçe Komisyonu, Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu, Ulaşım Komisyonu, Hukuk Komisyonu, Su Hizmetleri Komisyonu ve Kanal Hizmetleri Komisyonu seçimleri gerçekleştirildi.

Toplantıda SASKİ nin yıl boyunca görev yapacak olan komisyon üyelerinin seçimi ve 2019 yılı faaliyet raporu oylandı. Burada bir konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, susuzluk sıkıntısı yaşayan mahalle kalmayacağını ifade ederek, Vezirköprü bölgesinde de arıtma ihalesine çıkıyoruz. Bu yıl sonuna kadar Vezirköprü’ deki su sıkıntısını gideriyoruz. Susuzluk yaşayan 170 civarı mahallemizi bu yıl sonuna kadar suya kavuşturuyoruz. 70e yakın mahalleyi de 2021 yılının sonuna kadar problemlerini çözeceğiz. İçme suyu noktasında tüm vatandaşlarımızı kaliteli, kayıp kaçak oranı çok düşük suya kavuşturacağız. Denetim kontrolü ve veri toplama (Scada) sistemiyle suyun kalitesi, kayıp kaçak oranı, debilerini oradan tam olarak görebileceğiz. Bize ihbarlarla gelen kayıp kaçağı tespit etme durumundan çıkacağız. Hangi hattan ne kadar su geçiyor, arada ne kadar kayıp var sistem bize onu gösterecek. Temmuz ayında ihaleye çıkıyoruz. Önümüzdeki 4 yıl içinde Türkiye’de en gelişmiş Scada sistemine biz sahip olacağız. Bunun için biz 100 milyonun üzerinde yatırım yapacağız dedi.

Yedekli arıtma sistemi çalışmalarının da sürdüğünü belirten Başkan Demir, Selahattin Ereren Arıtma tesisine sıfırdan bir arıtma yapacağız. Günlük 300 bin metre küp kapasiteyle. Önümüzdeki yıl ihale etmeyi planlıyoruz. Onu kullanırken şu anki mevcut arıtmayı terk edeceğiz. Samsun sanıyorum ki Türkiyede yedekli arıtma sistemine sahip kent merkezinde ilk il olacak. Dünyanın bin bir türlü hali var. Şu anki arıtma sisteminde bizim irademiz dışında teknik anlamda bir sıkıntı yaşasak Samsun’a su veremeyiz. Bunun tedbirini alıyoruz diye konuştu.

Toplantıda SASKİ Genel Müdürü Fatih Yıldız bir sunum gerçekleştirerek meclis üyelerini bilgilendirdi.GÜNDE 2 BİN METREKARE ALANDA LARVA MÜCADELESİ YAPILIYOR

03.07.2020 14:44

Samsun Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı tarafından yürütülen larva mücadelesi çalışmaları kapsamında günde 2 bin metrekare alan ilaçlanıyor.

Yıl boyunca sivrisinekle mücadelede ilaçlama yapan Samsun Büyükşehir Belediyesi ekipleri, bu aylarda çalışmalarını daha da yoğunlaştırdı. Artan hava sıcaklıkları ile birlikte çoğalan larvaların insan ve çevre sağlığını olumsuz etkilemesinin önüne geçmek için harekete geçen Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı ekipleri şehrin birçok noktasında ilaçlama yapıyor. 

Özellikle inşaat çevrelerinde, asansör boşluklarında, göl ve göletlerde yoğun bir şekilde rastlanan larvalar ile yürütülen mücadele çalışmaları kapsamında dalgıç pompası, bina altı suları, rögarlar, fosseptikler, yağmur suyu kanalları, açık ve kapalı derelerde modern makineler ile larva mücadelesi veriliyor.

12 ekipten oluşan ve 50 personelin görev aldığı çalışmalarda günde ortalama 250 rögar, 20 dalgıç su pompası, 50 inşaat çevresi ve asansör boşluğu olmak üzere ortalama 2 bin metrekarelik alanda uygulama yapılıyor.