Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


AZERİ EĞİTİM MÜŞAVİRİ BAŞKAN YILMAZ’I ZİYARET ETTİ

13.11.2014 12:56

Azerbaycan'ın Ankara Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Doç. Dr. Necibe Nesibova, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz'ı makamında ziyaret etti...

Türkiye'deki üniversitelerde öğrenim gören Azeri öğrencilerin yaşadıkları sorunların çözümüne ilişkin yürütülen proje kapsamında gerçekleşen ziyarette eğitim müşaviri Doç. Dr. Nesibova, Samsun'daki 250 Azeri öğrencinin taleplerini Başkan Yılmaz'a iletti.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın yurt dışı öğrencilerden sorumlu yetkililerinin de bulunduğu ziyarette Azerbaycan'ın Ankara Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Doç. Dr. Necibe Nesibova, Samsun'daki Azeri öğrencilerle yaptığı görüşmeden söz ederek, şehirde yaşadıkları sorunlarla ilgili bilgi verdi. Samsun'un Azerbaycan'ın en büyük ikinci şehri Sumgayıt ile kardeş olması sebebiyle Karadeniz'in başkentine büyük önem verdiklerini ifade eden Doç. Dr. Nesibova, öğrencilerinin talep ve beklentilerinin karşılanması noktasında Başkan Yılmaz'dan destek istedi.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ise gerekli çalışmaların başlatılması için bürokratlarına talimat verdi. Büyükelçilik heyetine Samsun ile ilgili de bilgi veren Başkan Yılmaz, öğrenciler konforunu yükseltmek için gereken adımların atılacağını kaydetti.

Ziyarette Ankara Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Doç. Dr. Nesibova, Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz'a yöresel halılarını anımsatan el dokuma halı minyatürü, Başkan Yılmaz ise Doç. Dr. Nesibova'ya işlemeli tabak hediye etti.FKM “OTO SHOW FUARI” İLE KAPILARINI AÇIYOR

13.11.2014 12:53

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nin ilk etkinliği olan “Samsun Oto Show Fuarı”nın tanıtım toplantısına katıldı...

TÜYAP Samsun Fuar ve Kongre Merkezi'nde 18-23 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek 'Samsun Oto Show Fuarı' için geri sayım başladı. Birçok markanın yeni konseptlerini tanıtacağı fuarda, ayrıca BMW ilk hibrit otomobilini görücüye çıkaracak.

Düzenlenecek olan fuar ile ilgili olarak Anemon Otel’de Samsun Valisi İbrahim Şahin, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Salih Zeki Murzioğlu ve TÜYAP yetkililerinin katılımıyla tanıtım toplantısı düzenlendi.

Samsun’da düzenlenecek olan uluslararası fuar kapsamındaki Samsun Oto Show Fuarı’nın otomotiv sektörünü hareketlendireceğini kaydeden Vali İbrahim Şahin, "Türkiye’de 2013 yılı itibariyle 899 bin civarında araç üretilirken dünya genelinde ise aynı yılda 87 milyon araç üretilmiş. Bu kapsamda ülkemizdeki otomotiv sektörünün genişlemesi ve üretimin artmasına bu tip fuarların katkısı göz ardı edilemez. 18-23 Kasım tarihleri arasında yapılacak olan fuara 100 bini dışarıdan olmak üzere 250 bin ziyaretçi gelmesi bekleniyor. Bu rakamlar Samsun’un için çok önemli yerel yönetim olarak bu fırsatı iyi değerlendirmek gerekiyor." dedi.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ise fuarın Samsun’un tanıtımı için çok önemli bir fırsat olduğunu bu sebeple şehir merkezinden ücretsiz otobüsler ile servis yapılacağını ve fuar içinde bir de kenti tanıtan stand açacaklarını kaydetti.

Türkiye’de bu senenin ilk ve son oto show fuarının Samsun’da yapılacağını kaydeden TÜYAP Fuarcılık Anadolu Fuarları Genel Müdürü İlhan Ersözlü, "Firma olarak Samsun’daki fuarda Karadeniz Bölgesi’nin ekonomik, sosyal ve kültürel hayatına katkıda bulunacak fuarlar düzenleyeceğiz. İlk fuarımızda, büyük bir ilgi ve heyecanla beklenen Samsun Oto Show fuarı olacak. Bu yıl başka oto fuarı yapılmayacak bu sebeple tüm otomobil meraklılarını Samsun’a davet ediyoruz. Samsun fuarına 14 otomobil markası ve 15 oto aksesuar firması özel kampanyalı fiyatlarla katılacak. Hatta birçok marka yeni konseptlerinin lansmanını Samsun fuarında yapacak. Bu fuarda sadece Türkiye’den değil, Karadeniz’e komşu ülkelerden de yoğun ziyaretçi bekliyoruz. Bu yatırımı büyük bir özveriyle tamamlayan Samsun Valiliği’ne, Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na, Ticaret ve Sanayi Odası’na, Ticaret Borsası’na, OMÜ Vakfı’na ve Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı’na şükranlarımızı sunuyoruz" diye konuştu.BAŞKAN YILMAZ; “ÇİFTLİK CADDESİ, EMİNÖNÜ ÇARŞISI GİBİ OLABİLİR”

10.11.2014 11:45

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, alt yapı çalışmaları tamamlanıp Cadde AVM'ye dönüştürülen Çiftlik caddesinin yeni haliyle göz kamaştırdığını söyledi...

Burasının Türkiye'nin her yerinden gelinip gezilecek, alışveriş yapılacak bir yer haline geldiğini ifade eden Başkan Yılmaz, esnafın da özverisi ve gayretleri ile Çiftlik'in yakın zamanda İstanbul Eminönü Çarşısı'nın çevresindeki alışveriş konsepti gibi bir yer olacağını kaydetti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz'ın talimatı ile 1 Nisan'da çalışmalara başlanan Çiftlik Cadde AVM Projesi büyük oranda tamamlanarak hizmete girdi. Vatandaşlar araç trafiğinden arındırılmış caddede adeta nefes alırken, alışveriş yapmanın ve keyifli dakikalar geçirmenin tadına varıyor.

Samsun'un en hareketli caddesi olan İstiklal Caddesinde (Çiftlik) projenin tam manasıyla tamamlanmadığını ifade eden Başkan Yılmaz, binaların caddeye bakan dış cephelerinin giydirilmesi ve iş yerlerinin estetik bir şekle büründürülmesi sürecinin ise devam ettiğini belirti.

Çiftlik Cadde AVM projesinin kentin yeni vizyonuna önemli katkı yapacağının altını  çizen Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, caddenin albenisini ve imajını daha da üst seviyelere çıkarmak istediklerini vurguladı. Bunun için binalarda oturan apartman sakinleri ile esnaflardan destek beklediklerini söyleyen Başkan Yılmaz, "Biz bu proje ile şehrimizin geçmişi ile günümüz arasında köprü kurmayı, çok sayıda hatıra barındıran Çiftlik caddesini modernizasyona kavuşturmayı düşündük. Modern şehirlerde görülen alışveriş merkezlerinin yoğunluğu Samsun'da da ortaya çıkınca bu önemli Caddemizi alışveriş merkezi standardına, konseptine uygun hale getirmek istedik. Türkiye'de bunun başka örneği yok. Çiftlik esnafının oluşturduğu dernek ile de istişareler yaptık. Buraya belli bir disiplini ve düzeni kazandırmak gerektiğini ortaya koyduk. Neticede bir proje yaptık. Zaman zaman eksiklikler olabilir. Ama bundan sonra artık Çiftlik esnafına çok görev düşünüyor. Esnafların oluşturduğu dernek yönetimi ile birlikte belirlediğimiz düzen, intizam ve disiplini ortaya koymaları gerekiyor." dedi.

Şehrin parasının bir kısmını bu proje için harcadıklarını hatırlatan Başkan Yılmaz, bunun karşılığı olarak da esnafların gereken özveri ve katkıyı vermek zorunda olduklarını dile getirerek, "Biz bu caddeyi, belli bir kalite standardına getirmek zorundayız. Hakikaten güzel bir iş ortaya koyduk. Bunun sonuçları olumlu ve güzel olursa projeyi Subaşı'na kadar uzatacağız. O bakımdan esnaflarımızın da bu standartlar çerçevesinde bizlere katkı vermeleri lazım. Dış cephe görüntülerini, cephe kaplamalarını, vitrin düzenlemelerini, reklam tabelalarını düzenleyip Bulvar AVM'de olduğu gibi bordo tenteleri belli estetikte koymaları lazım. Şuana kadar yeterli gayreti göstermediklerini görüyorum ama bunu kendilerinden rica ediyorum." Şeklinde konuştu.

BURASI EMİNÖNÜ ÇARŞISI GİBİ OLABİLİR

Çiftlik Cadde AVM Projesi'nin şehrin modern ve estetik değerini yükselten bir proje olduğuna da değinen Başkan Yılmaz, "Bu cadde, Samsunluların ve Çiftlik esnafının malıdır. Burası Türkiye'nin her yerinden gelinip gezilecek, alışveriş yapılacak yeri haline gelecek. İstanbul Eminönü çarşısı çevresindeki alışveriş konsepti gibi bir yer olacak. Bunun için de esnaflarımızın azıcık katkı vermeleri gerekiyor. Buranın peyzajı için Yalova'dan tırlarla güzel ağaçlar getirttik. Bunları şık saksılar içinde cadde mobilyalarının çevresine koyduk. Üzülerek söylüyorum ki, bu ağaçlara zarar veriyorlar. İzmarit atıp plastik şeyler bağlıyorlar. Esnaflarımız bunları yapanlara müsaade etmesinler, sahip çıksınlar. Seyyar satıcılara dönük zabıtalarımıza katkı versinler. Burayı temiz kullanma konusunda hassasiyet göstersinler ve düzen konusunda üzerlerine düşeni yapsınlar. En azından yapmaya çalışsınlar, yetişemedikleri oranda biz belediye olarak devreye gireriz. Sahiplenmeyle ilgili kendilerinden gayret bekliyoruz." ifadelerini kullandı.BAŞKAN YILMAZ: “KAPLICA VE KIŞ TURİZMİNİN BİR ARADA OLDUĞU CENNET”

10.11.2014 11:36

Ladik’te konuşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, “Öyle bir yer ki kaplıcaya gidip sağlık turizmi yapıyorsunuz, oradan çıkıp 15 dakikada dağa çıkıp kayak yapıyorsunuz. Dünyada kaç yerde böyle bir özellik var” dedi...

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, iş adamı Fatih Temiz’in ev sahipliği yaptığı Ladik Belediyesi Göl Tesisleri’ndeki kahvaltıya katıldı. Ladik Gölü kıyısındaki tesislerde yapılan kahvaltıya Başkan Yılmaz’ın yanı sıra, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Coşkun Öncel, belediye üst düzey yöneticileri, Ladik Belediye Başkanı Selim Özbalcı, AK Parti Ladik İlçe Başkanı Fikret Baştan, il ve ilçe belediye meclis üyeleri ile Samsun’dan gelen iş adamları, sanayiciler ve sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri katıldı.
Kahvaltıda konuşan Ladik Belediye Başkanı Selim Özbalcı ilçenin turizm imkanlarından bahsederek, “Ladik kendisi küçük, yüreği büyük. Gerçekten cennet diye vasıflandırdığımız çok güzel bir ilçedir” ifadelerini kullandı.
YILMAZ: “HAVASIYLA SUYUYLA MİS GİBİ İLÇE”
Ladik ilçesinde düzenlenen kahvaltıda bulunmaktan dolayı duyduğu mutluluğu ifade ederek sözlerine başlayan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, “Ladik’imiz Samsun’un güneyinde, bizim Kuzey Anadolu Fayı dediğimiz deprem kuşağına yakın bir yerinde bulunan Samsun’un en tarihi, en otantik, Osmanlı’dan bize kalmış olan, hatta Selçuklu eserlerinin de izleri bulunan bir kervansaray geçiş noktası üzerinde tarihi değerleriyle, havasıyla, suyuyla mis gibi bir ilçemiz. Mis gibi dersem hiç abartmamış olurum. Yıllar içerisinde ekonomi, kentsel ekonominin çekim merkezinin Samsun sahilinde oluştuğu için Ladik büyümemiş. İyi ki büyümemiş, iyi ki bu haliyle kalmış. Bu haliyle kalmasına bizim ihtiyacımız var. Gelecekte göreceksiniz, ‘iyi ki Ladik o haliyle kalmış’ diyerek Ladik’in şu andaki bu güzellikleri turizm potansiyeli olarak Ladik’i geleceğe taşıyacak. Bunlar gelecekte bir çeyiz sandığı unsurları gibi bize lazım olur diye düşünüyorum” diye konuştu.
“LADİK ALTIN TEPSİDE SUNULUYOR”
Ladik ilçesinin Samsun’dan 89 km uzaklıkta ve 45 dakikada gidilen bir yer olduğunu söyleyen Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, “Bu kadar yakın mesafede bulunan Ladik’imizin rakımına bakıyoruz bin metre. Yani 45 dakikada sıfır rakımdan bin rakıma geliyorsunuz. Tamamen değişik bir hava, tamamen değişik bir klima oksijeni bol, güzel bir havaya ulaşıyorsunuz. Dolayısıyla bu büyük avantajlar gelecekte gelir seviyesi yükseldikçe insanlarımızın kullanabileceği nadide potansiyeller böylece açığa çıkıyor. ‘Turizm gelecekte artacak, iç turizm artacak, turizm sektörü gelişecek’ derken aslında bundan hareketle bu umutla bunları söylüyoruz. Gelecekte gelir seviyesi yükseldikçe insanlar daha mobilize oluyorlar, daha fazla hareket edebiliyorlar, bu tür olanakların ihtiyacını hissetmeye başlıyorlar. Bunun içinde potansiyel lazım, bu potansiyel de Ladik’te adeta altın tepside sunulur gibi insana sunuluyor” şeklinde konuştu.
“ARTIK MAKİNELERLE KAR ÜRETİLİYOR”
Ladik’te bulunan güzellikleri gelecekte insanların çok fazla kullanacağını dile getiren Başkan Yılmaz sözlerini şöyle tamamladı: “Bu da bizim bu ilçelerimizin gelişme dinamiklerinin motoru olacak, itici gücü olacak diye düşünüyorum. Bizler de belediye hizmetlerini planlarken düşünürken, hep bu insanlarımızın ihtiyaçlarının çeşitlenmesi ve bu ihtiyaçlarının turizme dönük boyutunda ele alarak bakıyoruz. Ladik Ak Dağ’da zaman zaman yeteri karın olmaması çok önemli bir sorun değil. Kar üreten bir makineyle beraber karsız olan günlerde buradaki ortamı çeşitlendirebilir ve değerlendirebiliriz diye düşünüyorum. Artık makinelerle kar üretilebiliyor. Hemen burada Hamamayağı kaplıcalarımız var, hemen yakınımızda tesisleşme ve alt yapı olarak yetersizlikleri yüzünden yeteri kadar ilgi duyulmadı ama şu anda bir işletmeci orayı iyileştirmeye çalışıyor, revize etmeye çalışıyor. Bu işletmecimizin yanında ilave olarak onun talep ettiği bazı şeyler var, imar planı talebi var. Bir mülkiyet sorunu çözüldüğü takdirde orada bir tesisler yapabileceğini ve bunu hatta yıldızlı bir tesisler haline getirebileceğine dönük bir takım gayretler var. Hem Ladikli olup da Samsun’da yaşayan veya hep Samsun’da olup da buralarda yatırım yapmak isteyen insanların dikkatine sunmak için özellikle bunları anlatıyorum. Dünyanın çok az yerinde bu kadar yakın mesafede kaplıca ve kış turizmi böyle birbiriyle flört edercesine, bu kadar birbirine yakındır. Bunun da ötesinde kum turizmi ve sahil turizmi bu kadar birbirine yakındır. Yani Samsun’da Atakum’dan çıkıyorsunuz 45 dakika sonra kaplıcaya, 15 dakika sonra da kayak merkezine ulaşıyorsunuz. ‘Bu dünyanın neresinde var’ diye sorsam 10 tane yer göstermezsiniz, söyleyemezsiniz. Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyesi olarak önümüzdeki günlerde bu ihtiyaçları giderecek şekilde programlarla beraber sonuçlar alacağımıza inanıyorum.”
Kahvaltının ardından Başkan Yılmaz ve beraberindekiler Ladik ilçesinde faaliyet gösteren bir su firmasının dolum tesislerini inceleyip yetkililerden bilgi aldı. Daha sonra çoğunluğu iş adamlarının oluşturduğu heyet Hamamayağı Kaplıcaları’nı da gezdikten sonra Samsun’a döndü.ÇİFTLİK TRAFİĞE KAPANIYOR

30.10.2014 14:10


Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Çiftlik’in eski Çiftlik olmaktan çıkacağını ve bir "cadde AVM" haline geleceğini açıkladı. 
Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, bir araya geldiği Çiftlik esnafına bir alışveriş koridoru haline getirmek istediği Çiftlik Caddesi ile ilgili projeyi tanıttı. Çiftlik Caddesi’ni Koruma ve Güzelleştirme Derneği üyesi esnaflarla bir araya gelen Başkan Yılmaz, yapmayı düşündükleri projenin köklü bir değişim ve dönüşüm projesi olduğunu dile getirerek, “Cadde üzerindeki binaların dış cephelerinden, caddenin altındaki tüm altyapı tesisatlarına, tretuarlar ve tüm şehir mobilyaları da dahi her şeyin değişeceği büyük bir konsept uygulamasından bahsediyoruz. Mevcut olan ve görüntüyü bozan tüm estetik kaygıları yok eden, değiştiren bir mantığın hayata geçirilmesinden bahsediyoruz” dedi.