Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


BAŞKAN YILMAZ: “TURİZM’DE DAHA İDDİALI BİR VİZYON BELİRLİYORUZ”

03.12.2014 08:34

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun turizmine yönelik değerlendirmelerde bulundu...

Türkiye'nin 2023 turizm hedeflerinden Samsun'un da pay alabilir hale getirilmesi için yürütülecek hazırlıklara değinen Başkan Yılmaz, kentte turizm öğesi olabilecek her türlü materyali ilgili dinamikleri harekete geçirerek değerlendireceklerini söyledi.

Geçen cuma günü Havza ilçesinde yapılan Samsun ve Çevresi Turizm Alanı Alt Yapı Hizmet Birliği Kasım Ayı Olağan Genel Kurul Toplantısı'na katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, toplantıda ele alınan konularla ilgili bir değerlendirme yaptı. Samsun ve Çevresi Turizm Alanı Alt Yapı Hizmet Birliği'nin kent turizminin geliştirilmesi konusunda çok önemli işler yapacağını ifade eden Başkan Yılmaz, birlik olarak yoğun bir çalışma dönemine gireceklerini belirtti.

Samsun'da turizmin gelişmesine engel olan alt yapı yatırımlarının ve eksikliklerinin büyük oranda çözüldüğünün altını çizen Başkan Yılmaz, " Samsun, Türkiye'nin 2023 hedeflerinden olan turizmde 50 milyon turist ve 50 milyar dolarlık gelir potansiyelinden rol alabilme becerisini gösterebilmelidir. Hedefimiz de bu olmalıdır. Samsun, Türkiye'nin turizm konusunda bizden çok daha fazla hareketlilik içerisinde olan şehirlerinden aslında hiç de geride değil. Ama biz geçtiğimiz yıllarda turizm konusunda eksiklikler yaşadık. Bu süreçte hangi psikolojik evrelerden geçtiğimizi çok iyi biliyorum. Örneğin Samsun'da turizm konusunda çok ciddi boyutta konaklama problemi yaşadık. Yani turizm alt yapı yetersizliğini adeta kafamızın içini çok ciddi rahatsız ettiği konuyla karşılaştık. Otel olmayan şehirde turizm mi olur dedik ve bir kaç yıl moral bozukluğu yaşadık. Bu işin böyle olmayacağını anlayan Samsun, kısa sürede kendi içinde kendi dinamikleriyle birlikte kendisine konaklama tesisi vizyonu çizdi. Bunda da biraz gecikti ama sonuçta başardı. Bu psikolojiyi şimdi üzerimizden atıyoruz. Sheraton Otel, Anemon Otel bitti.  Grand Atakum, Grand Amisos hizmet vermeye devam ediyor. Önümüzdeki günlerde de yeni oteller hizmete girecek." dedi.

Fuar ve kongre merkezi ile 5 yıldızlı  konaklama tesisi eksikliklerinin tamamlanmasının kent psikolojisinde büyük rahatlama yaşattığını vurgulayan Başkan Yılmaz, "Bütün bu sürecin temel hedefi, turizm hedeflerinden ve gelirlerinden rol alabilmektir. Samsun, üzerine düşecek rolü en iyi şekilde yerine getirecektir. Turizm alt yapı birliği de bu sebeple çok önemli. Birlik olarak her türlü turizm yatırımı ve hizmetini eksiksiz bir şekilde yerine getireceğiz. Şimdi dönüp kentsel ölçekli doğal kaynaklarımızı harekete geçirmek, bu kaynaklarımızı birer turizm öğesi haline getirmeye dönük vizyon üzerinde yoğun olarak çalışacağız. Nerede turizm potansiyeli olabileceğine dair her türlü görüş ve öneriyi bekliyoruz. Samsun'un neresinde ne olduğunu ve turizme nasıl kazandıracağımızı biliyoruz. Var olan potansiyellerimize hangi turistik kimlikleri giydireceğimizi, nasıl turizm öğesi haline getireceğimizi ve hangi dinamikleri harekete geçireceğimizi planlamaya başlayacağız. Örneğin Ladik Hamamayağı ve Havza'da turistik otel kapasite ve kalitesini yükseltmemiz lazım. Konaklama kalitesini bulunduğumuz şartların üzerine çıkartırsak ortaya daha iddialı vizyon koyabiliriz." açıklamasında bulundu.

2023'e giden süreci Samsun olarak en iyi şekilde değerlendirme mecburiyetinde olduklarının altını çizen Başkan Yusuf Ziya yılmaz, "Küçük özlemler, küçük ihtiraslar, küçük hedefler, küçük hayaller, buza yazı yazar gibi kaybolup gidiyor. Kaybolmayan bir tek şey var ki o da geride bıraktığımız, insanlığa hayırlı, faydalı, çocuklarımıza, bizden sonraki nesillere bırakabildiğimiz, onların hayatını, konforunu ve refahını yükseltmeye dönük olan yatırımlar, işler ve hizmetlerdir. Başaracaksak bu hedeflere kilitlenmeliyiz. Önümüzdeki süreci en iyi şekilde değerlendirme mecburiyetindeyiz." ifadelerini kullandı.BAŞKAN YILMAZ: İLÇELERİMİZE YÖNELİK AKSİYON PLANLARI HAZIRLIYORUZ

01.12.2014 07:15

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, partisinin Samsun 57. İl Danışma Kurulu Toplantısı’na katıldı. Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’ın da katıldığı toplantıda parti teşkilatına hitap eden Başkan Yılmaz, 2014 yılını büyükşehir belediyesi hizmetleri açısından değerlendirip, yeni yılda yapılacak çalışmalar hakkında bilgi verdi...

30 Mart yerel yönetimler seçiminin ardından Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin İl Özel İdaresi’nin fes edilip büyükşehir belediyesine devrolmasından sonra 4 bin çalışanı ile büyük bir hizmet organizasyonuna dönüştüğünü ifade eden Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, “2014 yılını yeni sürecin doğum sancıları ve ilçe ilçe yapılanmalarla bitirdik. 2015 yılı her şeyden önce hizmet yarışında çok yoğun bir yıl olacak. 2015 yılına yeni bir eylem, yeni bir aksiyon planı ile gireceğiz.  Haziran seçimlerine kadar mutlaka ama mutlaka ilçelerimizde mobilize olacağız. Karla mücadelede daha profesyonel ve dinamik bir ekiple koordineli bir şekilde hareket edip, kış mevsimini sıkıntısız bir şekilde atlatacağız.’’ dedi.

Yeni yıldaki süreçte belediye kaynaklarını artırmaya çalışacaklarını ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, ‘’İL Özel İdaresi’nin Samsun ve Çevresi Turizm Hizmet Alt Yapı Birliği ve Termal Su Birliği vardı. Bu birlikler bize geçti. Bunlara yönelik toplantılarımızı yaptık. Bu birliklerin ilçeler üzerindeki aksiyonlarını, plan ve projelerini ortaya koyup uygulamaya geçireceğiz. İlçe ilçe neler yapacaklarımızı belirleyip halkımıza duyuracağız. Aralık ayında da tüm ilçelerimizi dolaşıp daha önce başlattığımız ve başlatacağımız çalışmalarla ilgili geniş çaplı istişare ve durum değerlendirme toplantıları gerçekleştireceğiz.’’ ifadelerini kullandı.BAŞKAN YILMAZ ; ÇOCUKLARIMIZA KALICI ESERLER BIRAKMALIYIZ...

01.12.2014 07:14

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, ev sahipliğini Havza Belediyesi’nin yaptığı Samsun ve Çevresi Turizm Alanı Alt Yapı Hizmet Birliği Kasım Ayım Olağan Genel Kurul Toplantısı’na katıldı. Toplantıda birlik üyelerine hitap eden Başkan Yılmaz, Türkiye’de başka Samsun olmadığının altını çizerek, gelecek nesillere kalıcı eserler bırakmak için herkesin var gücüyle çalışması gerektiğini söyledi.

Havza Ancere Otel konferans salonunda yapılan Samsun ve Çevresi Turizm Alanı Alt Yapı Hizmet Birliği Kasım Ayım Olağan Genel Kurul Toplantısı’na, Havza Kaymakamı  Alper Tanrısever, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Coşkun Öncel, OKA Genel Sekreteri Mevlüt Özen, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme İl Koordinatörü Bülent Turan, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Turan Çakır, Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili Nihat Soğuk, ilçe belediye başkanları ile birlik üyeleri katıldı.

Havza Belediye Başkanı Murat Ekiz’in konuşması, OKA Genel Sekreteri Mevlüt Özen ile Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme İl Koordinatörü Bülent Turan’ın sunumlarının ardından konuşma yapan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun’un Türkiye’nin 2023 hedeflerinden turizm konusunda hak ettiği payı alır hale gelmesi gerektiğini kaydetti.

Türkiye’nin şuan 25 milyon turist potansiyeli bulunduğunu hatırlatan Başkan Yılmaz, ‘’2023’te 25 milyon turist potansiyelini Türki’ye 50 milyon turiste çıkarmayı ve 50 milyar dolarlık turizm geliri elde etmeyi hedefliyor. Samsun’un da bu potansiyelden ve gelirden hak ettiği payı alması lazım. Samsun’da turizm potansiyeli fazlasıyla var. Samsun turizmde üzerine düşen rolü en iyi şekilde üstleneceğinden endişem yok. Ancak bu sürece iyi hazırlanmalı, eksikliklerimizi gözden geçirip doğru hamlelerle süratle hazırlıklarımızı tamamlamalıyız. Bu birliğin bu noktada sinekten yağ çıkarırcasına  her türlü sorunu ve hizmeti en iyi şekilde çözüm yapacağına eminim.’’ dedi.

Yıllardır kentte turizmi engelleyen en önemli sorunlardan biri olan konaklama probleminin özel sektör yatırımlarıyla çözüme kavuştuğunu ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, ‘’Uzun yıllardır turizmle ilgili konuda konaklama sorununu çok ciddi hissettik. Çok şükür böyle bir sorun merkezde kalmıyor. Ama turizm potansiyeli olan ilçelerimizde de otel ve hizmet kalitesini artırmamız lazım. Turistlere adeta ev konforu ve kalitesinde otel hizmeti verebilir hale gelmeliyiz. Turizm yatırımcılarının beklentilerini ve güvence taleplerini karşılamaya yönelik de kaynaklarımızı etkili ve verimli kullanarak karşılamanın arayışı ve hevesi içinde olmalıyız. ‘’ şeklinde konuştu.

Fuar ve kongre merkezinin de hayata geçmesine kentteki tüm turizme katkı sağlayacak unsurları harekete geçirmeye yönelik çalışma süreci başlattıklarına da değinen Başkan Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü; ‘’Şimdi Samsun’un turizmde doğal kaynaklarını faaliyete geçirme zamanı. Nerede ne olduğunu ve neler yapacağımızı biliyoruz. Bunları konuşup tartışmalıyız. Var olan potansiyellerimize hangi turistik kimlikleri giydireceğimizi planlamalıyız. Unutmayalım. Başka Samsun yok. Zamanı geldiğinde gideceğimiz yer belli. Arkamızda baki kalacak olan ise kazandırdığımız eserler ve yaptığımız hizmetler olacak. Niyetimiz bu olursa başarılamayacak hiçbir şey, çözülemeyecek hiçbir sorun yoktur. ‘’BAŞKAN YILMAZ'DAN DAYANIŞMA TOPLANTISI

01.12.2014 07:13

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz kentteki önemli devlet kurumlarından Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğü ve Meteoroloji Bölge Müdürlüğü üst düzey yöneticileri ve Büyükşehir Belediyesi üst yönetimini kahvaltılı toplantıda bir araya getirdi...

Kente önemli katkıları olan ve birçok konuda Büyükşehir Belediyesi ile ortak çalışma yapan kurum çalışanlarının birbirlerini daha yakından tanıması ve şehri ilgilendiren ortak meselelerin karşılıklı olarak paylaşılıp tartışılmasını amaçlayan toplantı yaklaşık 3 saat sürdü.

Samsunum-1 gemisindeki toplantıda konuşan Samsun Büyükşehir belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz,  toplantıya katılanlara teşekkür ederek; "Şehrimizin ve bölgemizin önemli kurumlarının belediyemiz yöneticileri ile gerçekleştirdiği bu toplantının önemli olduğunu düşünüyorum. Bizlerin hizmet noktasında yürüteceği uyumlu işbirliğinin kentimizde oluşturacağı sinerjiyi çok önemsiyorum" diye konuştu.

Başkan Yılmaz'dan sonra toplantıya katılan taraflar yürütülen ve devam eden çalışmalar hakkında birbirlerini bilgilendirerek yapılacak ortak çalışmalar ile ilgili görüş alışverişinde bulundular.

Toplantıya Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Büyükşehir Belediye Meclisi Başkan Vekili Turan Çakır,  Genel Sekreter Coşkun Öncel, Ak Parti Meclis Grup Başkan Vekili Nihat Soğuk, Genel Sekreter Yardımcıları Sefer Arlı, Zennube Albayrak, SASKİ Genel Müdürü Kamil Demircioğlu, ilgili daire Başkanları ile D.S.İ. Bölge Müdürü Ahmet Kanık, Meteoroloji Bölge Müdürü Murat Asar ve bu kurumların Bölge Müdür Yardımcıları,  Daire Başkanları ve Şube Müdürleri katıldılar.BAŞKAN YILMAZ NOSTALJİK SERGİNİN AÇILIŞINI YAPTI

28.11.2014 06:44

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yımaz, Samsun Kent Müzesi’nde sergilenecek olan “Mehmet Başarır’ın Kadrajından 1930’lu Yıllarda Samsun” konulu serginin açılışını yaptı...

Serginin açılışına Vali Yardımcısı Hakan Kubalı, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Alaçam Belediye Başkanı Hadi Uyar, Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkan Vekili Nihat Soğuk, Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Necmi Çamaş ve davetliler katıldı. 
“Mehmet Başarır’ın Kadrajından 1930’lu Yıllarda Samsun” isimli sergide 50 fotoğraf, film ve makineler bulunuyor. 
Sergi hakkında bilgi veren Mehmet Başarır’ın oğlu Yavuz Başarır, “Mehmet Başarır’ın bilinmeyen yönlerinden birisi Samsun’un ilk amatör fotoğrafçılarından ve aynı zamanda ilk sinema filimi çekenlerindendir” dedi.
ŞEHRİN ÇEYİZ SANDIĞI
Gelişmiş şehirlerin geçmişinin kent müzeleriyle anlatıldığını söyleyen Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, “Dünyanın gelişmiş şehirleri kent müzeleriyle beraber geçmişi anlatıyorlar. Geçmişi korumak için yapılması gereken işlerin başında kent müzeleri geliyor. Kent müzeleri çok önemli ve ben kent müzelerine şehrin çeyiz sandığı diyorum. Nasıl evde bir çeyiz sandığını açtığımız zaman içerisinden çıkarttıklarımızla bizi duygulandıran ve geçmişe gönderen bir duygu yoğunluğuna bizi itiyorsa bence kent müzeleri de ‘şehrin çeyiz sandığıdır diye bir tanım getiriyorum. Başarır ailesinin bugün bize sunduğu bu sergi aslında bunu daha da kuvvetlendiriyor. Biz de bizden sonrakilere gelecekte anlatabilecekleri şeyleri bırakabilmeliyiz. Onların yeri de bu sergilerdir. Ben Başarır ailesine bir kez daha teşekkür ediyorum” diye konuştu.
Konuşmaların ardından protokol üyeleri ve Başarır ailesi fertleri serginin açılış kurdelesini beraber keserek sergiyi gezdiler.
Samsun Kent Müzesi’nde açılan ‘Mehmet Başarır’ın Kadrajından 1930’lu Yıllarda Samsun’ konulu serginin 6 ay açık kalacağı öğrenildi.