Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


KENAN ŞARA’YI GÖZYAŞLARIYLA EBEDİYETE UĞURLADIK

12.12.2014 14:10

Geçirdiği ani kalp krizi sonucu 59 yaşında hayatını kaybeden eski Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri ve SAMGAZ Genel Müdürü Kenan Şara’yı son yolculuğuna sevenlerinin oluşturduğu büyük bir kalabalık uğurladı...

Kenan Şara, kalp krizi sonucu tedavi altına alındığı Medical Park Samsun Hastanesi’nde dün sabah saatlerinde hayatını kaybetmişti.

“Krasnodar’da Samsun İş Günleri”ne katılmak için Rusya’nın Krasnodar kentine giden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Kenan Şara'nın ölüm haberini alır almaz programını yarıda keserek Vali İbrahim Şahin ile birlikte özel uçakla Samsun’a geri döndü.

Büyükşehir Belediyesi'nde uzun süre Genel Sekreterlik görevi yapan Kenan Şara için memleketi Alaçam ilçesi Sarılık Mahallesi’nde cenaze töreni düzenlendi. Törene Samsun Valisi İbrahim Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, CHP Samsun Milletvekili İhsan Kalkavan, AK Parti Samsun İl Başkanı Fuat Köktaş, ilçe belediye başkanları, iş adamları, kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, belediye çalışanları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

İlk olarak Kenan Şara'nın evinin önünde helallik alındı. Ardından Şara'nın tabutu evinden alınıp omuzlarda Sarılık Mahallesi Camisi’ne getirildi. Burada çok sayıda vatandaşın katılımıyla cuma namazına müteakip cenaze namazı kılındı. Cenaze namazını Samsun İl Müftüsü Yrd. Doç. Dr. Hayrettin Öztürk kıldırdı. 59 yaşında kalp krizi sonucu hayatını kaybeden Şara, kılınan cenaze namazının ardından sevenlerinin duaları ve gözyaşları eşliğinde aile mezarlığına defnedildi.

BAŞKAN YILMAZ’IN GÖZYAŞLARI

Uzun yıllar birlikte görev yaptığı Şara'nın cenazesinde göz yaşlarına hakim olamayan Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, Şara’nın mezarına toprak atarak kardeşim dediği kader arkadaşına son görevini yerine getirdi.KENAN ŞARA’YI KAYBETTİK

11.12.2014 09:22

Eski Genel Sekreterimiz, SAMGAZ Genel Müdürü Sayın Kenan ŞARA, geçirdiği kalp krizi nedeniyle tedavi gördüğü hastanede bugün hayatını kaybetti.

06 Aralık Cumartesi günü göğsünde yanma ve ağrı şikayetiyle Medical Park Samsun Hastanesi’ne giden Kenan Şara’da doktorlar önce sağ tarafta tıkalı bir damar tespit etti. Doktorlar yaptıkları anjiyo ile tıkalı damarı çift stent takarak açtı. Ancak sol tarafta da bir tıkalı damar tespit edildi. Doktorların müdahalesine rağmen sol taraftaki tıkalı damar açılamadı.

Yoğun bakım servisinde tedavi altında bulunan Kenan Şara, ikinci defa kalp krizi geçirdi. Acilen ameliyata alınan, yapılan by-pass sonucu 4 damarı değişen Kenan Şara, bu sabah 09.30 sıralarında hayatını kaybetti.

Samsun Büyükşehir Belediyesi eski Genel Sekreterimiz, SAMGAZ Genel Müdürü Sayın Kenan ŞARA'nın cenazesi, yarın (12.12.2014, Cuma gunu) Alaçam Sarılık Köyü Caminde kılınacak Cuma namazına müteakip defnedilecektir.
10 ARALIK DÜNYA İNSAN HAKLARI GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN

10.12.2014 13:13

DAHA ÖZGÜR, DAHA EŞİT VE DAHA MÜREFFEH BİR DÜNYA İÇİN İNSAN HAKLARI

Tüm insanların doğuştan hür ve eşit olduğu hakikati üzerine bina edilen İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 63 yıl önce bugün, 10 Aralık 1948 tarihinde, ilan edilmiştir. Ülkemiz tarafından ilanının hemen ardından 6 Nisan 1949’da onaylanan Beyanname’nin BM Genel Kurulunca kabul edildiği 10 Aralık tarihi, insan hakları bilincinin tüm dünyada yerleşmesi ve gelişmesi açısından Beyanname’nin taşıdığı anlam ve önemin dünya kamuoyunca paylaşılması amacıyla, Dünya İnsan Hakları Günü olarak kutlanmaktadır. İLKADIM KAYMAKAMI ATLAMAZ, BAŞKAN YILMAZ’I ZİYARET ETTİ

08.12.2014 08:31

İlkadım Kaymakamı Turan Atlamaz bir süre önce kendisini ziyaret ederek ‘hayırlı Olsun’ dileklerini ileten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’a iade-i ziyarette bulundu...

Başkan Yılmaz ziyaret sırasında yaptığı açıklamada, İlkadım Kaymakamı Atlamaz’ın ziyaretinden duyduğu memnuniyeti ifade ederek, “Sayın Kaymakamımız nezaket gösterip iade-i ziyarette bulundu. Samsunumuzun merkezi konumunda bulunan İlkadım ilçemize hizmet verme yarışında kendileri ile birlikte güzel işler gerçekleştireceğimize inanıyorum. Bu vesile ile bir kez daha kendilerine başarı dileklerimi iletmek istiyor ve teşekkür ediyorum.” diye konuştu.BAŞKAN YILMAZ, VALİ ŞAHİN’E BELEDİYENİN ÇALIŞMALARINI TANITTI

08.12.2014 08:29

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Vali İbrahim Şahin’e belediyenin bazı çalışmalarını gezdirerek yerinde bilgi verdi...

Samsun’da devam eden yatırımlar ve hayata geçecek projeleri, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Vali İbrahim Şahin ile birlikte yerinde inceledi. Başkan Yusuf Ziya Yılmaz ilk olarak Vali İbrahim Şahin ile birlikte Amisos Cafe’de kahvaltı yaptı. Ardından Başkan Yılmaz, direksiyonun başına geçip makam arabasıyla Vali Şahin ile birlikte Adnan Menderes Bulvarı’ndaki sahil yolu projesini yerinde inceledi. Daha sonra raylı sistem Ondokuz Mayıs Üniversitesi İstasyonu’nda tramvaya binen Başkan Yılmaz ve Vali Şahin, vatandaşlarla bir arada yolculuk yaptı. Tramvayda yolculuk yapan vatandaşlarla sohbet eden Vali ve Başkan, daha sonra SAMULAŞ Genel Müdürlüğü Raylı Sistem Bakım Onarım ünitelerini gezerek burada SAMULAŞ Genel Müdürü Kadir Gürkan’dan bilgi aldı.

Vali Şahin ve Başkan Yılmaz yaptıkları ziyaretin ardından Büyükşehir Belediyesi Doğal Taş Elemanları Üretim Fabrikası’nı ziyaret etti. Daha sonra Toybelen’de sanayi tesislerine yönelik devam eden yeni yol çalışmalarını incelediler.

Buradan Samsun Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Samsun Doğu İleri Biyolojik Atık su Arıtma Tesisi’ne geçen Vali Şahin ve Başkan Yılmaz incelemeler yaptılar. Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz burada yaptığı açıklamada, “Çok saygıdeğer valimle birlikte Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin Samsun merkez ölçekli yürütmüş olduğu bazı faaliyetleri, sorumluluk alanındaki projeksiyonları, geleceğe yönelik planlamaları kapsayan bir dizi incelemelerde bulunduk. Bu hizmetleri ve bu hizmetlere yönelik çalışmaları incelemek ve değerli tespitlerini, önerilerini almak üzere birlikte gezi gerçekleştirdik. En son Samsun’un Atık Su Arıtma Tesisi’ni ziyaret ettik. Atık Su Arıtma Tesissimiz, iki yıla varan bir inşaat ve imalat süreci sonunda tamamlandı. Bu tesis, Avrupa Yatırım Bankası ve bunun dışında bazı kredi kuruluşlarından da krediler alarak aşağı yukarı 30 ila 35 milyon euro arasında maliyetle yapıldı. Gerçekleştirdiğimiz 105 bin metreküp gün kapasiteli ki Samsun’un şu anda tükettiği suya yakın yani temiz içme suyuna oranda kirli suyu biyolojik sistemle tamamen arıtıp bunu derin deniz deşarjı ile birlikte pompalamaya dönük bir tesis. Dünyanın en modern, en iddialı, en çevreci ülkelerine de yapılan bu tesis çok şükür geçtiğimiz 6 ay içerisinde hizmete girdi” dedi.

“43 KİLOMETRELİK SAHİLDE DAMLA KİRLİ SU DENİZE DÖKÜLMÜYOR”

Atık Su Arıtma Tesisi’nin resmi açılışının yapılacağını söyleyen Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, “İnşallah önümüzdeki günlerde bu modern tesisin, bu insanın tabiattan aldığını yine tabiata aynı temizlikte ve aynı doğalıkta iade etmesini amaç belirleyen Atık Su Arıtma Tesisi, inşallah önümüzdeki süreler içerisinde Sayın Cumhurbaşkanımızın, Başbakanımızın ve bakanlarımızın katılımlarıyla resmen hizmete açacağız. Taflan’dan buyana kadar 43 kilometrelik sahilin hiçbir yerinde damla dahi işlem görmemiş, testten geçmemiş, arıtılmamış su asla denize dökülmüyor. Bunun dışında ulaşımda, diğer alt yapı projelerine işte taş üretim tesisinden sportif alt yapıya dönük önümüzdeki günlerde şehrimizi 2017 olimpiyatlarına taşıyacak faaliyetlere dönük olan bütün hazırlıklarımız ile ilgili konular hakkında Sayın Valimizi bilgilendirmeyi çalıştım. Sağ olsunlar kendileri de bu çalışmaya zaman ayırıp katkı verdiler. Önerilerini aldım, bu doğrultuda şehrimizi geleceğe taşıyacağız” diye konuştu.

VALİ: “YAPILAN ÇALIŞMALAR İYİ ANLATILAMIYOR”

Samsun Valisi İbrahim Şahin de yaptığı değerlendirmede, “Samsun merkezi başta olmak üzere çevrede yapılmakta olan, yapılacak olan, planlanan projelerin hem inşaatlarını hem yerlerini gördük. Özellikle belediye başkanımıza teşekkür etmek istiyorum. Samsun’a geldiğimden bu tarafa fark ettiğim bir şey, Samsun’da özellikle son dönemlerde yapılan çalışmalar iyi anlatılamıyor. Samsun Batı ölçeğinde çok modern ve yaşanası bir kent olmuş. Biz kahvaltı yaptıktan sonra özellikle sahil bandını araçla gezdik. Neredeyse yarım saatimizi aldı. Türkiye’de herhalde bir başka şehir yok ki bu kadar uzun bir mesafe hiçbir engel olmaksızın yaya olarak özellikle yürüyerek dolaşabileceğiniz bir sahil bandı olsun. Bu övünülecek bir şey. Tabii biten kısmın belki iki katı kadar da şuan inşaat halinde olan tarafı var. Orası bittiğinde 15-20 kilometrelik bir hat olarak. Kim hangi taraftan yürümek istiyorsa yürüsün yaya trafiğinin rahatlıkla kullanacağı bir zemin. Oradan hafif raylı sistemi kullandık, Türkiye’de çok az vilayetlerde bu sistem işliyor. Özellikle gerek İtalya’dan ithal edilen gerek Çin’den ithal edilen hafif raylı sistemi gördük. Oradan Doğal Taş Üretim Tesisleri’ne çıktık. Buradan çok etkilendim. Herhalde bir başka belediyenin bu tarz bir tesisi yok” şeklinde konuştu.

GOLF SAHASI

Samsun’a yapılması planlanan golf sahası konusunda bilgi veren Vali Şahin şunları kaydetti: “Samsun’a inşallah en kısa zamanda bir golf sahası kazandırır mıyız onun heyecanını yaşıyoruz. Büyükşehir Belediye Başkanımızın Çarşamba tarafında gösterdikleri bir yer var. Biz de arkadaşlarımızı bunla ilgili talimatlandırdık. Oranın bir an önce arsanın golf sahasına teslim edilmesi için, bir golf sahasına üretim yapılabilmesi için hangi proseslerden geçirilmesi gerekiyorsa onlarla ilgili komisyonlarımız çalışmalarını yapıyor. Buradaki çalışmaları da yaptıktan sonra konuyu Ankara’ya paslayacağız. Ankara’da gerek ilgili bakanlık gerek Tarım Bakanlığı gerekli izni verdikten sonra Gençlik Spor Bakanımızın katkısıyla biz çok hızlı bir şekilde golf sahasını golf severlere, Samsun’a, ülkemize, hatta dünya golfçularına sunmuş olacağız.”

KUZU SEVDİLER

Başkan Yılmaz ve Vali Şahin daha sonra Çarşamba ilçesi Akçatarla Mahallesi’nde yapılması planlanan golf sahası yerini incelediler. Buradaki gezileri esnasında Vali Şahin ile Başkan Yılmaz, 20 günlük bir kuzuyu kucaklarına alarak sevdiler.