Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


BAŞKAN YILMAZ ; ÇOCUKLARIMIZA KALICI ESERLER BIRAKMALIYIZ...

01.12.2014 07:14

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, ev sahipliğini Havza Belediyesi’nin yaptığı Samsun ve Çevresi Turizm Alanı Alt Yapı Hizmet Birliği Kasım Ayım Olağan Genel Kurul Toplantısı’na katıldı. Toplantıda birlik üyelerine hitap eden Başkan Yılmaz, Türkiye’de başka Samsun olmadığının altını çizerek, gelecek nesillere kalıcı eserler bırakmak için herkesin var gücüyle çalışması gerektiğini söyledi.

Havza Ancere Otel konferans salonunda yapılan Samsun ve Çevresi Turizm Alanı Alt Yapı Hizmet Birliği Kasım Ayım Olağan Genel Kurul Toplantısı’na, Havza Kaymakamı  Alper Tanrısever, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Coşkun Öncel, OKA Genel Sekreteri Mevlüt Özen, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme İl Koordinatörü Bülent Turan, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Turan Çakır, Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili Nihat Soğuk, ilçe belediye başkanları ile birlik üyeleri katıldı.

Havza Belediye Başkanı Murat Ekiz’in konuşması, OKA Genel Sekreteri Mevlüt Özen ile Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme İl Koordinatörü Bülent Turan’ın sunumlarının ardından konuşma yapan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun’un Türkiye’nin 2023 hedeflerinden turizm konusunda hak ettiği payı alır hale gelmesi gerektiğini kaydetti.

Türkiye’nin şuan 25 milyon turist potansiyeli bulunduğunu hatırlatan Başkan Yılmaz, ‘’2023’te 25 milyon turist potansiyelini Türki’ye 50 milyon turiste çıkarmayı ve 50 milyar dolarlık turizm geliri elde etmeyi hedefliyor. Samsun’un da bu potansiyelden ve gelirden hak ettiği payı alması lazım. Samsun’da turizm potansiyeli fazlasıyla var. Samsun turizmde üzerine düşen rolü en iyi şekilde üstleneceğinden endişem yok. Ancak bu sürece iyi hazırlanmalı, eksikliklerimizi gözden geçirip doğru hamlelerle süratle hazırlıklarımızı tamamlamalıyız. Bu birliğin bu noktada sinekten yağ çıkarırcasına  her türlü sorunu ve hizmeti en iyi şekilde çözüm yapacağına eminim.’’ dedi.

Yıllardır kentte turizmi engelleyen en önemli sorunlardan biri olan konaklama probleminin özel sektör yatırımlarıyla çözüme kavuştuğunu ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, ‘’Uzun yıllardır turizmle ilgili konuda konaklama sorununu çok ciddi hissettik. Çok şükür böyle bir sorun merkezde kalmıyor. Ama turizm potansiyeli olan ilçelerimizde de otel ve hizmet kalitesini artırmamız lazım. Turistlere adeta ev konforu ve kalitesinde otel hizmeti verebilir hale gelmeliyiz. Turizm yatırımcılarının beklentilerini ve güvence taleplerini karşılamaya yönelik de kaynaklarımızı etkili ve verimli kullanarak karşılamanın arayışı ve hevesi içinde olmalıyız. ‘’ şeklinde konuştu.

Fuar ve kongre merkezinin de hayata geçmesine kentteki tüm turizme katkı sağlayacak unsurları harekete geçirmeye yönelik çalışma süreci başlattıklarına da değinen Başkan Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü; ‘’Şimdi Samsun’un turizmde doğal kaynaklarını faaliyete geçirme zamanı. Nerede ne olduğunu ve neler yapacağımızı biliyoruz. Bunları konuşup tartışmalıyız. Var olan potansiyellerimize hangi turistik kimlikleri giydireceğimizi planlamalıyız. Unutmayalım. Başka Samsun yok. Zamanı geldiğinde gideceğimiz yer belli. Arkamızda baki kalacak olan ise kazandırdığımız eserler ve yaptığımız hizmetler olacak. Niyetimiz bu olursa başarılamayacak hiçbir şey, çözülemeyecek hiçbir sorun yoktur. ‘’BAŞKAN YILMAZ'DAN DAYANIŞMA TOPLANTISI

01.12.2014 07:13

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz kentteki önemli devlet kurumlarından Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğü ve Meteoroloji Bölge Müdürlüğü üst düzey yöneticileri ve Büyükşehir Belediyesi üst yönetimini kahvaltılı toplantıda bir araya getirdi...

Kente önemli katkıları olan ve birçok konuda Büyükşehir Belediyesi ile ortak çalışma yapan kurum çalışanlarının birbirlerini daha yakından tanıması ve şehri ilgilendiren ortak meselelerin karşılıklı olarak paylaşılıp tartışılmasını amaçlayan toplantı yaklaşık 3 saat sürdü.

Samsunum-1 gemisindeki toplantıda konuşan Samsun Büyükşehir belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz,  toplantıya katılanlara teşekkür ederek; "Şehrimizin ve bölgemizin önemli kurumlarının belediyemiz yöneticileri ile gerçekleştirdiği bu toplantının önemli olduğunu düşünüyorum. Bizlerin hizmet noktasında yürüteceği uyumlu işbirliğinin kentimizde oluşturacağı sinerjiyi çok önemsiyorum" diye konuştu.

Başkan Yılmaz'dan sonra toplantıya katılan taraflar yürütülen ve devam eden çalışmalar hakkında birbirlerini bilgilendirerek yapılacak ortak çalışmalar ile ilgili görüş alışverişinde bulundular.

Toplantıya Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Büyükşehir Belediye Meclisi Başkan Vekili Turan Çakır,  Genel Sekreter Coşkun Öncel, Ak Parti Meclis Grup Başkan Vekili Nihat Soğuk, Genel Sekreter Yardımcıları Sefer Arlı, Zennube Albayrak, SASKİ Genel Müdürü Kamil Demircioğlu, ilgili daire Başkanları ile D.S.İ. Bölge Müdürü Ahmet Kanık, Meteoroloji Bölge Müdürü Murat Asar ve bu kurumların Bölge Müdür Yardımcıları,  Daire Başkanları ve Şube Müdürleri katıldılar.BAŞKAN YILMAZ NOSTALJİK SERGİNİN AÇILIŞINI YAPTI

28.11.2014 06:44

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yımaz, Samsun Kent Müzesi’nde sergilenecek olan “Mehmet Başarır’ın Kadrajından 1930’lu Yıllarda Samsun” konulu serginin açılışını yaptı...

Serginin açılışına Vali Yardımcısı Hakan Kubalı, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Alaçam Belediye Başkanı Hadi Uyar, Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkan Vekili Nihat Soğuk, Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Necmi Çamaş ve davetliler katıldı. 
“Mehmet Başarır’ın Kadrajından 1930’lu Yıllarda Samsun” isimli sergide 50 fotoğraf, film ve makineler bulunuyor. 
Sergi hakkında bilgi veren Mehmet Başarır’ın oğlu Yavuz Başarır, “Mehmet Başarır’ın bilinmeyen yönlerinden birisi Samsun’un ilk amatör fotoğrafçılarından ve aynı zamanda ilk sinema filimi çekenlerindendir” dedi.
ŞEHRİN ÇEYİZ SANDIĞI
Gelişmiş şehirlerin geçmişinin kent müzeleriyle anlatıldığını söyleyen Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, “Dünyanın gelişmiş şehirleri kent müzeleriyle beraber geçmişi anlatıyorlar. Geçmişi korumak için yapılması gereken işlerin başında kent müzeleri geliyor. Kent müzeleri çok önemli ve ben kent müzelerine şehrin çeyiz sandığı diyorum. Nasıl evde bir çeyiz sandığını açtığımız zaman içerisinden çıkarttıklarımızla bizi duygulandıran ve geçmişe gönderen bir duygu yoğunluğuna bizi itiyorsa bence kent müzeleri de ‘şehrin çeyiz sandığıdır diye bir tanım getiriyorum. Başarır ailesinin bugün bize sunduğu bu sergi aslında bunu daha da kuvvetlendiriyor. Biz de bizden sonrakilere gelecekte anlatabilecekleri şeyleri bırakabilmeliyiz. Onların yeri de bu sergilerdir. Ben Başarır ailesine bir kez daha teşekkür ediyorum” diye konuştu.
Konuşmaların ardından protokol üyeleri ve Başarır ailesi fertleri serginin açılış kurdelesini beraber keserek sergiyi gezdiler.
Samsun Kent Müzesi’nde açılan ‘Mehmet Başarır’ın Kadrajından 1930’lu Yıllarda Samsun’ konulu serginin 6 ay açık kalacağı öğrenildi.BAŞKAN YILMAZ ŞANLIURFA’DA

26.11.2014 14:19

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Şanlıurfa'da düzenlene AK Parti 99. Genişletilmiş İl Başkanları ve Belediye Başkanları Toplantısına katıldı... 

Güneydoğu Anadolu Bölgesi (GAP) Tarımsal Eğitim Merkezi'nde, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun başkanlık ettiği AK Parti 99. Genişletilmiş İl Başkanları ve Belediye Başkanları Toplantısı'na il belediye başkanları ve partinin il başkanları katıldı. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Büyükşehir Belediye Meclis Başkanvekili Turan Çakır, AK Parti Samsun İl Başkanı Fuat Köktaş ve AK Parti İl Gençlik Kolları Başkanı Caner Göktepe de toplantı da yer aldı.BAŞKAN YILMAZ: “ONLARIN SORUNU BİZİM SORUNUMUZ”

26.11.2014 09:06

AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları toplantısına katılmak amacıyla Şanlıurfa'ya giden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, hiçbir zaman bu Güneydoğu’daki belediyelerimizin işi, bizim işimiz değil gözüyle bakmayacağız. Güneydoğu’daki belediyelerin sorunu bizim sorunumuzdur” dedi...

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun katılımı ile gerçekleştirilecek AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları toplantısı için Şanlıurfa'ya giden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Afyon Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş ve Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen, Karaköprü Belediyesi’ni ziyaret etti.
Ziyarette konuşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Şanlıurfa'ya gelmekten mutlu olduklarını ifade ederek, “Bugün Urfa’mızda genişletilmiş il başkanları toplantısı için buradayız. Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’nun başkanlığında burada genişletilmiş il başkanları toplantısı icra edilecek. Bu amaçla buradayız. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Abdulmahit Gül'ün organize ettiği ve belirlediği ölçekte Büyükşehir Belediyelerimiz buradaki İlçe belediyelerimizle özellikle, bu Suriye, gerekirse Kuzey Irak’tan ülkemize göç etmiş, misafir etmekte olduğumuz komşu iki ülke insanlarının burada oluşturdukları, onları misafir etme süreçleri içinde oluşturdukları ihtiyaçlar ve sorunlara yönelik buradaki ilçe belediyelerimizin verdiği mücadeleye hangi oranda katkı verebiliriz onları istişare edeceğiz” diye konuştu.
Başkan Yılmaz, “Bu katkılarda hiçbir zaman için bu Güneydoğu’daki belediyelerimizin işi, bizim işimiz değil gözüyle bakmayacağız. Bizim şehirlerimizde bizim belediyelerimizde problem olsa nasıl bizim Güneydoğudaki belediye başkanları kardeşlerimiz koşup gelip de bizim yapabileceğimiz ne var diyecekse bizde buraya o amaçla adeta koşup bir gün toplantımızdan önce geldik” ifadelerinde bulundu.
Karaköprü Belediye Başkanı Av. Nihat Çiftçi ise Belediye Başkanlarını ağırlamaktan ve ilçede misafir etmekten onur duyduklarını belirterek, belediye çalışmaları ile ilgili karşılıklı görüş ve öneride bulunacaklarını dile getirdi.
Başkan Çiftçi, günün anısına misafir belediye başkanlarına, ilçenin sembolü olan Nar figürlü gümüş işlemeli hediye takdim etti.