Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


TOBB BAŞKANI HİSARCIKLIOĞLU BAŞKAN YILMAZ’I ZİYARET ETTİ

29.12.2014 06:37

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) ile Samsun Ticaret Borsası tarafından düzenlenen “Üreten Samsun’un Yıldızları” törenine katılmak için Samsun’a gelen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’ı makamında ziyaret etti...

Beraberinde bazı TOBB Yönetim Kurulu üyeleri ile belediyeye gelen Hisarcıklıoğlu Başkan Yılmaz tarafından kapıda karşılandı. Belediye binası önünde hatıra fotoğrafı çekildikten sonra makamda devam eden kısa süreli ziyaret samimi bir ortamda geçerken Başkan Yılmaz ve Hisarcıklıoğlu bir süre sohbet etti. Daha sonra karşılıklı olarak hediye takdimi yapıldı ve Hisarcıklıoğlu belediye ziyaret defterini imzaladı.

Ziyarette Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili Turan Çakır, Genel Sekreter Coşkun Öncel, Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı, STSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Samsun Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Çakır, STSO Meclis Başkanı Muharrem Durmuşoğlu ve STSO’nun bazı yönetim Kurulu üyeleri de hazır bulundular.BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ 2015'İ İKİ ÖZEL KONSERLE KARŞILAYACAK

25.12.2014 08:58

Samsun Büyükşehir Belediyesi, yeni yıl sebebiyle sanatseverler için iki özel konser düzenledi...

Samsun Büyükşehir Belediyesi, 2015 yılını sanatseverlere özel konserlerle karşılamaya hazırlanıyor. İlk olarak sanatseverlerin karşısına Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi'nde 25 Aralık günü saat 19.00'da Motif Müzik Grubu, Oda Müziği Konseri ile çıkacak. Konserde Ondokuz Mayıs Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Öğretim Üyesi Seyhan Bulut flüt, Samsun devlet Opera ve Bale orkestrası Sanatçısı Canan Cihangir keman, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Öğretim Üyesi Olga Hasanoğlu piyano ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Öğretim Üyesi Özgü Bulut vurmalı çalgılarda resital sunacak. Konserde ayrıca Türk Halk Müziği havaları da yer alacak.

29 Aralık Pazartesi günü saat 19.00'da ise yine Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi'nde Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası, şef Kamuran Top yönetiminde 'Yeni Yıla Merhaba' konserini icra edecek.BAŞKAN YILMAZ: “HEDEFİMİZ 2019 DÜNYA ŞEHRİ SAMSUN”

22.12.2014 08:16

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz Doğan Haber Ajansı’na verdiği röportajda hedeflerinin Samsun’u dünya kenti yapmak olduğunu açıkladı...

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, kentsel ölçekte ulaşımdan, çevreye, mimariden imara kadar kentin şık bir şehir olması yolunda gösterilen çabaların finalini Atatürk`ün Samsun`a çıkışının 100`üncü yıldönümü 2019`da yapacaklarını söyledi. Yılmaz, "100`ncü yılda Samsun bir dünya şehri olacak" dedi.

ANAP`tan 1999’da ilk kez seçildiği Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini 3 dönemden bu yana Ak Parti`den sürdürerek aralıksız 15 yıldan bu yana kenti yöneten Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, hedeflerinin Atatürk`ün kurtuluş mücadelesini başlatmak üzere 19 Mayıs 1919`da Samsun`a çıkışının 100`ncü yılında Samsun`u bir dünya şehri yapmak olduğunu söyledi. Başkan Yılmaz, şöyle dedi:

"2019`da Atatürk`ün Samsun`a çıkışının 100`ncü yılına yakışır bir şehir vizyonu çizeceğiz. Kentsel ölçekte ulaşımdan çevreye, mimariden imara kadar fiziksel objeler olarak şık bir şehir olmalı. Yaşayana hayatı kolaylaştıracak unsurların başında ise ulaşım gelir. Ulaşım modern olmalı, ucuz olmalı, yaşayanlara iktisadi olarak güçlük vermemeli."

Yapılan girişimlerle kentsel ölçekteki modern, zengin ve gelişmiş bir şehirde olması gereken unsurların hızla oluşturulduğunu dile getiren Başkan Yılmaz, 2010 yılı 10 Ekim tarihinde raylı sistemi açtıklarını hatırlattı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, kent için yaptıkları, vizyon ve performanslarının ilçelerde de takdirle karşılandığını anlatırken şöyle devam etti:

"Tüm bu süreçte çevreye de büyük önem veriyoruz. Çevre işlerine duyarlı olmayan bir kenti, bir yöneticiyi, bir ülkeyi çağdaş ve uygarlık yolunda yeterli görmüyorlar. Biz kentin hem atık su, hem de katı atık sorununu çözdük. Çöpten enerji üreterek yılda milyon dolar seviyesinde gelir elde ediyoruz. Türkiye`de bundan 6-7 tane var. Karadeniz`de ise başka yok. 2019`a giden süre içerisinde modern bir şehirde, bilimde, sanatta, kültürde de yatırımlar gerekiyor. Spora, sanata, edebiyata, kültüre dönük ihtiyaçlar var. Bu ihtiyaçlara dönük olan altyapıda ise eksiklerimiz var. Örneğin yeterli tiyatro, konser salonlarımız yok. Yeterli spor alt yapımız yok. Onun için de Eski Gençlik ve Spor Bakanımız Suat Kılıç ve şimdiki bakanımız Çağatay Kılıç’ın destekleriyle devam eden spor alt yapısında büyük bir hamle var şehirde. 33 bin kişilik futbol sahası, 7 bin 500 kişilik arena yapıldı. Olimpik yüzme havuzu yapılıyor. 2017 işitme engelliler olimpiyatlarına giden süre içerisinde Batı Parka bir buz pateni, okçuluk ve atıcılık tesisleri yapılacak."

Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, işiyle bütünleştiğini, ölçek olarak Samsun`a benzettiği sahil kendi Barcenola`yı çok beğendiğini anlatırken, şöyle dedi:

"Orada dünyaca meşhur mimar ve sanatçı Gaudi var. Gaudi`nin çizdiği kentsel planlama ve onun ortaya koyduğu estetik değerler şehre kimlik kazandırmış. Güzel olan her şeye bakıyorum. Çağdaşlığı çok önemsiyorum. İnsana güzel gelen şeyler neler olduğunu bulup yakalamamız lazım. Bu dönemde gençlere yönelik olarak bilimsel, eğitsel, sanata ve kültüre dönük olan bir takım donanımlarla takviyeler yapıyoruz. Onun için bir Bilim ve Teknoloji Müzesi`nin proje hazırlıkları yapılıyor. Bilimin dünyada en son ortaya koyduğu hedefleri içeren fiziksel objelere gençlerimiz elleriyle dokunma, obje olarak orada görme imkanı bulacak. Arkeoloji müzemiz iyi değil. Onun projesini Kültür ve Turizm Bakanlığı, Bilim ve Teknoloji Müzesi`nin projesini de TÜBİTAK hazırlıyor. Biz inşaatı yapacağız. Hedefimiz; 2019 dünya şehri Samsun."TARİHİ KENTLER BİRLİĞİ TOPLANTISI KÜTAHYA'DA YAPILDI

22.12.2014 07:14

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı ve TKB Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Tarihi Kentler Birliği'nin (TKB) Kütahya’da yapılan "Kale-Çarşı-Mahalle Bütününde Ekolojik Yaklaşımlar" konulu toplantısına Başkanlık yaptı...

TBMM KİT Komisyonu Başkanı ve AK Parti Kütahya Milletvekili Hasan Fehmi Kinay'ın da katıldığı toplantıda konuşan Birlik Başkanı ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, "Birliğimiz yılda 6 toplantı yapıyor. Toplantı sayısını daha artırmalıyız.Ülkemizin değişik bölgelerinde daha fazla toplantılar yapmalıyız. Aylık olarak yaptığımız encümen toplantılarını artık illerimizde yapacağız. Büyük toplantımızın birisini de Kütahya'da yapma imkanımız oldu. Bu toplantıların 4'ü seminer 2'si buluşmadır. Kadim şehir Kütahya'da olmaktan dolayı mutluyum" dedi.

Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL) Başkanı ve Tarihi Kentler Birliği Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen de, TKB'nin gelecek yıl 15'inci yıldönümünü kutlayacağını hatırlatarak, "Dünyanın en önemli düşünürlerini yetiştiren bu coğrafyanın çocuklarının dünyada yeni kavramlar geliştirmesi ve bulunduğu yerin kimliğini kendisine yakışır biçimde gelecek nesillere aktarması gerekir. " diye konuştu.

Kütahya Valisi Şerif Yılmaz da, "Bu tarihi kültürel varlıklarıyla ilgili özellikle zaman zaman belki de en büyük endişelerimizden bir tanesi gençlerimizle ilgili, geleceğimizle ilgili bir takım sıkıntılarımızı ifade ediyoruz. Ama hiç kimse gençlerimizin bu tarihi ve kültürel dokuyu bilmesi içinde yapılması gereken çalışmaları ihmal ediyoruz. Bizler sadece fiziki mekanları ortaya çıkarmaya çalışıyoruz ama buna ruh veren insan yapısıyla da ilgilenmemiz gerekiyor, bunu yaşatmamız gerekiyor " şeklinde konuştu.

Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu da, bazı çevrelerin Kütahya'nın 3 bin yıllık bir şehir olduğunu ileri sürdüğünü ancak bunun doğru olmadığını, Kütahya'nın 7 bin yıllık geçmişi olan bir şehir olduğunu dile getirdi.

Katılımcılara Kütahya'nın tarihi mekanlarının havadan çekilmiş görüntüleri izlettirildi.
BAŞKAN YILMAZ : “SAMSUN 2015 YILINA HAZIR”

18.12.2014 12:09

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun’u 2015 yılına hazırladıklarını ve 2015 yılında da hizmetlerine doludizgin devam edeceklerini söyledi...

Samsun Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (SSMMMO) tarafından düzenlenen kahvaltıya Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Başkan Vekili Turan Çakır, Baro Başkanı Kerami Gürbüz, SSMMMO Başkanı Hayrul Kayar, oda üyeleri ve sivil toplum kuruluş temsilcileri katıldı.

Kahvaltıda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, 1 milyon 275 bin nüfuslu Samsun’u yeni yıla hazırladıklarını söyledi. Yılmaz, “Şehirde işlerimiz devam ediyor. 2014 senesinin sonuna geldik. Birkaç gün sonra 2014 yılını kapatıp 2015 yılına giriyoruz. 1 yıl daha geride kalıyor. Şehrimiz 2015 yılına hazırlanıyor. Hazırız ve işlerimiz devam ediyor. Büyükşehir hizmetleri olarak şehri geleceğe taşıyacak olan hizmetlerimizin içersinde sadece şehirde yürüttüğümüz hizmetler değil, artık ilçelerimizde çok yoğun bir inşaat, imalat ve dönüşüm projelerinin içersine girdik” dedi.

“MALİ DİSİPLİNDEN ÖDÜN YOK”

Kaynak sorunlarının olduğunu belirten Başkan Yılmaz, “Ülkemizde mali disiplini sağlayabilmek için hükümetimiz ciddi boyutta seçime giden süreç olmasına rağmen mali disiplinden taviz vermiyor. Belediyelere gelecek olan kaynak ve imkanlarda ‘azıcık gevşetelim belediyelerin tempolarını, belediyelerin yapacağı işlerin temposunu siyasi bir kazançla arttıralım ve bundan siyasi gelir elde ederiz’ diyen bir takım talepler olsa bile Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız asla ve asla bu konularda taviz vermiyorlar. Dolayısıyla da biz yürüttüğümüz hizmetleri biz kendimiz kaynak bularaktan yapmaya çalışıyoruz. 2014 yılındaki seçimlerden sonra kapanan İl Özel İdaresi’nden bize inanılmaz bir yük geldi. Bin tane özel idareden, 400 tane de ilçe belediyelerden olmak üzere bin 400 personel bize geldi. Bunların toplamda bize getirdikleri iktisadi aylık yük 4 milyon TL civarında oldu. Büyükşehir Belediyesinin aylık işçilik bedeli 2,5-3 milyon TL iken bunun üzerine birden 4 milyon TL daha eklendi. Bunun için hükümet biraz yardım yapıyor. Ama yaptığı yardım yetmiyor çünkü biz artacak olan gelirlerimize de güvenerek 30 Mart seçimlerinden önce ‘nasıl olsa sınırlarımız büyüyünce bu işleri de biz yapacağız’ diyerekten birçok işe kalkıştık. Ödeme güçlüklerinin içine girdik. Bu ödeme güçlüklerini telafi etmek için de kredi kullanmak ve bazı yerlerde kaynak teminine yönelik tedbirlerimizi almaya ve bunun mücadelesini vermeye çalışıyoruz. Kısacası 1 milyon 275 bin nüfuslu şehri 2015 yılına hazırladık. 2015 yılında da doludizgin hizmetlerimizi sürdüreceğiz” diye konuştu.