Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


10 ARALIK DÜNYA İNSAN HAKLARI GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN

10.12.2014 13:13

DAHA ÖZGÜR, DAHA EŞİT VE DAHA MÜREFFEH BİR DÜNYA İÇİN İNSAN HAKLARI

Tüm insanların doğuştan hür ve eşit olduğu hakikati üzerine bina edilen İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 63 yıl önce bugün, 10 Aralık 1948 tarihinde, ilan edilmiştir. Ülkemiz tarafından ilanının hemen ardından 6 Nisan 1949’da onaylanan Beyanname’nin BM Genel Kurulunca kabul edildiği 10 Aralık tarihi, insan hakları bilincinin tüm dünyada yerleşmesi ve gelişmesi açısından Beyanname’nin taşıdığı anlam ve önemin dünya kamuoyunca paylaşılması amacıyla, Dünya İnsan Hakları Günü olarak kutlanmaktadır. İLKADIM KAYMAKAMI ATLAMAZ, BAŞKAN YILMAZ’I ZİYARET ETTİ

08.12.2014 08:31

İlkadım Kaymakamı Turan Atlamaz bir süre önce kendisini ziyaret ederek ‘hayırlı Olsun’ dileklerini ileten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’a iade-i ziyarette bulundu...

Başkan Yılmaz ziyaret sırasında yaptığı açıklamada, İlkadım Kaymakamı Atlamaz’ın ziyaretinden duyduğu memnuniyeti ifade ederek, “Sayın Kaymakamımız nezaket gösterip iade-i ziyarette bulundu. Samsunumuzun merkezi konumunda bulunan İlkadım ilçemize hizmet verme yarışında kendileri ile birlikte güzel işler gerçekleştireceğimize inanıyorum. Bu vesile ile bir kez daha kendilerine başarı dileklerimi iletmek istiyor ve teşekkür ediyorum.” diye konuştu.BAŞKAN YILMAZ, VALİ ŞAHİN’E BELEDİYENİN ÇALIŞMALARINI TANITTI

08.12.2014 08:29

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Vali İbrahim Şahin’e belediyenin bazı çalışmalarını gezdirerek yerinde bilgi verdi...

Samsun’da devam eden yatırımlar ve hayata geçecek projeleri, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Vali İbrahim Şahin ile birlikte yerinde inceledi. Başkan Yusuf Ziya Yılmaz ilk olarak Vali İbrahim Şahin ile birlikte Amisos Cafe’de kahvaltı yaptı. Ardından Başkan Yılmaz, direksiyonun başına geçip makam arabasıyla Vali Şahin ile birlikte Adnan Menderes Bulvarı’ndaki sahil yolu projesini yerinde inceledi. Daha sonra raylı sistem Ondokuz Mayıs Üniversitesi İstasyonu’nda tramvaya binen Başkan Yılmaz ve Vali Şahin, vatandaşlarla bir arada yolculuk yaptı. Tramvayda yolculuk yapan vatandaşlarla sohbet eden Vali ve Başkan, daha sonra SAMULAŞ Genel Müdürlüğü Raylı Sistem Bakım Onarım ünitelerini gezerek burada SAMULAŞ Genel Müdürü Kadir Gürkan’dan bilgi aldı.

Vali Şahin ve Başkan Yılmaz yaptıkları ziyaretin ardından Büyükşehir Belediyesi Doğal Taş Elemanları Üretim Fabrikası’nı ziyaret etti. Daha sonra Toybelen’de sanayi tesislerine yönelik devam eden yeni yol çalışmalarını incelediler.

Buradan Samsun Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Samsun Doğu İleri Biyolojik Atık su Arıtma Tesisi’ne geçen Vali Şahin ve Başkan Yılmaz incelemeler yaptılar. Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz burada yaptığı açıklamada, “Çok saygıdeğer valimle birlikte Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin Samsun merkez ölçekli yürütmüş olduğu bazı faaliyetleri, sorumluluk alanındaki projeksiyonları, geleceğe yönelik planlamaları kapsayan bir dizi incelemelerde bulunduk. Bu hizmetleri ve bu hizmetlere yönelik çalışmaları incelemek ve değerli tespitlerini, önerilerini almak üzere birlikte gezi gerçekleştirdik. En son Samsun’un Atık Su Arıtma Tesisi’ni ziyaret ettik. Atık Su Arıtma Tesissimiz, iki yıla varan bir inşaat ve imalat süreci sonunda tamamlandı. Bu tesis, Avrupa Yatırım Bankası ve bunun dışında bazı kredi kuruluşlarından da krediler alarak aşağı yukarı 30 ila 35 milyon euro arasında maliyetle yapıldı. Gerçekleştirdiğimiz 105 bin metreküp gün kapasiteli ki Samsun’un şu anda tükettiği suya yakın yani temiz içme suyuna oranda kirli suyu biyolojik sistemle tamamen arıtıp bunu derin deniz deşarjı ile birlikte pompalamaya dönük bir tesis. Dünyanın en modern, en iddialı, en çevreci ülkelerine de yapılan bu tesis çok şükür geçtiğimiz 6 ay içerisinde hizmete girdi” dedi.

“43 KİLOMETRELİK SAHİLDE DAMLA KİRLİ SU DENİZE DÖKÜLMÜYOR”

Atık Su Arıtma Tesisi’nin resmi açılışının yapılacağını söyleyen Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, “İnşallah önümüzdeki günlerde bu modern tesisin, bu insanın tabiattan aldığını yine tabiata aynı temizlikte ve aynı doğalıkta iade etmesini amaç belirleyen Atık Su Arıtma Tesisi, inşallah önümüzdeki süreler içerisinde Sayın Cumhurbaşkanımızın, Başbakanımızın ve bakanlarımızın katılımlarıyla resmen hizmete açacağız. Taflan’dan buyana kadar 43 kilometrelik sahilin hiçbir yerinde damla dahi işlem görmemiş, testten geçmemiş, arıtılmamış su asla denize dökülmüyor. Bunun dışında ulaşımda, diğer alt yapı projelerine işte taş üretim tesisinden sportif alt yapıya dönük önümüzdeki günlerde şehrimizi 2017 olimpiyatlarına taşıyacak faaliyetlere dönük olan bütün hazırlıklarımız ile ilgili konular hakkında Sayın Valimizi bilgilendirmeyi çalıştım. Sağ olsunlar kendileri de bu çalışmaya zaman ayırıp katkı verdiler. Önerilerini aldım, bu doğrultuda şehrimizi geleceğe taşıyacağız” diye konuştu.

VALİ: “YAPILAN ÇALIŞMALAR İYİ ANLATILAMIYOR”

Samsun Valisi İbrahim Şahin de yaptığı değerlendirmede, “Samsun merkezi başta olmak üzere çevrede yapılmakta olan, yapılacak olan, planlanan projelerin hem inşaatlarını hem yerlerini gördük. Özellikle belediye başkanımıza teşekkür etmek istiyorum. Samsun’a geldiğimden bu tarafa fark ettiğim bir şey, Samsun’da özellikle son dönemlerde yapılan çalışmalar iyi anlatılamıyor. Samsun Batı ölçeğinde çok modern ve yaşanası bir kent olmuş. Biz kahvaltı yaptıktan sonra özellikle sahil bandını araçla gezdik. Neredeyse yarım saatimizi aldı. Türkiye’de herhalde bir başka şehir yok ki bu kadar uzun bir mesafe hiçbir engel olmaksızın yaya olarak özellikle yürüyerek dolaşabileceğiniz bir sahil bandı olsun. Bu övünülecek bir şey. Tabii biten kısmın belki iki katı kadar da şuan inşaat halinde olan tarafı var. Orası bittiğinde 15-20 kilometrelik bir hat olarak. Kim hangi taraftan yürümek istiyorsa yürüsün yaya trafiğinin rahatlıkla kullanacağı bir zemin. Oradan hafif raylı sistemi kullandık, Türkiye’de çok az vilayetlerde bu sistem işliyor. Özellikle gerek İtalya’dan ithal edilen gerek Çin’den ithal edilen hafif raylı sistemi gördük. Oradan Doğal Taş Üretim Tesisleri’ne çıktık. Buradan çok etkilendim. Herhalde bir başka belediyenin bu tarz bir tesisi yok” şeklinde konuştu.

GOLF SAHASI

Samsun’a yapılması planlanan golf sahası konusunda bilgi veren Vali Şahin şunları kaydetti: “Samsun’a inşallah en kısa zamanda bir golf sahası kazandırır mıyız onun heyecanını yaşıyoruz. Büyükşehir Belediye Başkanımızın Çarşamba tarafında gösterdikleri bir yer var. Biz de arkadaşlarımızı bunla ilgili talimatlandırdık. Oranın bir an önce arsanın golf sahasına teslim edilmesi için, bir golf sahasına üretim yapılabilmesi için hangi proseslerden geçirilmesi gerekiyorsa onlarla ilgili komisyonlarımız çalışmalarını yapıyor. Buradaki çalışmaları da yaptıktan sonra konuyu Ankara’ya paslayacağız. Ankara’da gerek ilgili bakanlık gerek Tarım Bakanlığı gerekli izni verdikten sonra Gençlik Spor Bakanımızın katkısıyla biz çok hızlı bir şekilde golf sahasını golf severlere, Samsun’a, ülkemize, hatta dünya golfçularına sunmuş olacağız.”

KUZU SEVDİLER

Başkan Yılmaz ve Vali Şahin daha sonra Çarşamba ilçesi Akçatarla Mahallesi’nde yapılması planlanan golf sahası yerini incelediler. Buradaki gezileri esnasında Vali Şahin ile Başkan Yılmaz, 20 günlük bir kuzuyu kucaklarına alarak sevdiler.BAŞKAN YILMAZ: “TURİZM’DE DAHA İDDİALI BİR VİZYON BELİRLİYORUZ”

03.12.2014 08:34

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun turizmine yönelik değerlendirmelerde bulundu...

Türkiye'nin 2023 turizm hedeflerinden Samsun'un da pay alabilir hale getirilmesi için yürütülecek hazırlıklara değinen Başkan Yılmaz, kentte turizm öğesi olabilecek her türlü materyali ilgili dinamikleri harekete geçirerek değerlendireceklerini söyledi.

Geçen cuma günü Havza ilçesinde yapılan Samsun ve Çevresi Turizm Alanı Alt Yapı Hizmet Birliği Kasım Ayı Olağan Genel Kurul Toplantısı'na katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, toplantıda ele alınan konularla ilgili bir değerlendirme yaptı. Samsun ve Çevresi Turizm Alanı Alt Yapı Hizmet Birliği'nin kent turizminin geliştirilmesi konusunda çok önemli işler yapacağını ifade eden Başkan Yılmaz, birlik olarak yoğun bir çalışma dönemine gireceklerini belirtti.

Samsun'da turizmin gelişmesine engel olan alt yapı yatırımlarının ve eksikliklerinin büyük oranda çözüldüğünün altını çizen Başkan Yılmaz, " Samsun, Türkiye'nin 2023 hedeflerinden olan turizmde 50 milyon turist ve 50 milyar dolarlık gelir potansiyelinden rol alabilme becerisini gösterebilmelidir. Hedefimiz de bu olmalıdır. Samsun, Türkiye'nin turizm konusunda bizden çok daha fazla hareketlilik içerisinde olan şehirlerinden aslında hiç de geride değil. Ama biz geçtiğimiz yıllarda turizm konusunda eksiklikler yaşadık. Bu süreçte hangi psikolojik evrelerden geçtiğimizi çok iyi biliyorum. Örneğin Samsun'da turizm konusunda çok ciddi boyutta konaklama problemi yaşadık. Yani turizm alt yapı yetersizliğini adeta kafamızın içini çok ciddi rahatsız ettiği konuyla karşılaştık. Otel olmayan şehirde turizm mi olur dedik ve bir kaç yıl moral bozukluğu yaşadık. Bu işin böyle olmayacağını anlayan Samsun, kısa sürede kendi içinde kendi dinamikleriyle birlikte kendisine konaklama tesisi vizyonu çizdi. Bunda da biraz gecikti ama sonuçta başardı. Bu psikolojiyi şimdi üzerimizden atıyoruz. Sheraton Otel, Anemon Otel bitti.  Grand Atakum, Grand Amisos hizmet vermeye devam ediyor. Önümüzdeki günlerde de yeni oteller hizmete girecek." dedi.

Fuar ve kongre merkezi ile 5 yıldızlı  konaklama tesisi eksikliklerinin tamamlanmasının kent psikolojisinde büyük rahatlama yaşattığını vurgulayan Başkan Yılmaz, "Bütün bu sürecin temel hedefi, turizm hedeflerinden ve gelirlerinden rol alabilmektir. Samsun, üzerine düşecek rolü en iyi şekilde yerine getirecektir. Turizm alt yapı birliği de bu sebeple çok önemli. Birlik olarak her türlü turizm yatırımı ve hizmetini eksiksiz bir şekilde yerine getireceğiz. Şimdi dönüp kentsel ölçekli doğal kaynaklarımızı harekete geçirmek, bu kaynaklarımızı birer turizm öğesi haline getirmeye dönük vizyon üzerinde yoğun olarak çalışacağız. Nerede turizm potansiyeli olabileceğine dair her türlü görüş ve öneriyi bekliyoruz. Samsun'un neresinde ne olduğunu ve turizme nasıl kazandıracağımızı biliyoruz. Var olan potansiyellerimize hangi turistik kimlikleri giydireceğimizi, nasıl turizm öğesi haline getireceğimizi ve hangi dinamikleri harekete geçireceğimizi planlamaya başlayacağız. Örneğin Ladik Hamamayağı ve Havza'da turistik otel kapasite ve kalitesini yükseltmemiz lazım. Konaklama kalitesini bulunduğumuz şartların üzerine çıkartırsak ortaya daha iddialı vizyon koyabiliriz." açıklamasında bulundu.

2023'e giden süreci Samsun olarak en iyi şekilde değerlendirme mecburiyetinde olduklarının altını çizen Başkan Yusuf Ziya yılmaz, "Küçük özlemler, küçük ihtiraslar, küçük hedefler, küçük hayaller, buza yazı yazar gibi kaybolup gidiyor. Kaybolmayan bir tek şey var ki o da geride bıraktığımız, insanlığa hayırlı, faydalı, çocuklarımıza, bizden sonraki nesillere bırakabildiğimiz, onların hayatını, konforunu ve refahını yükseltmeye dönük olan yatırımlar, işler ve hizmetlerdir. Başaracaksak bu hedeflere kilitlenmeliyiz. Önümüzdeki süreci en iyi şekilde değerlendirme mecburiyetindeyiz." ifadelerini kullandı.BAŞKAN YILMAZ: İLÇELERİMİZE YÖNELİK AKSİYON PLANLARI HAZIRLIYORUZ

01.12.2014 07:15

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, partisinin Samsun 57. İl Danışma Kurulu Toplantısı’na katıldı. Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’ın da katıldığı toplantıda parti teşkilatına hitap eden Başkan Yılmaz, 2014 yılını büyükşehir belediyesi hizmetleri açısından değerlendirip, yeni yılda yapılacak çalışmalar hakkında bilgi verdi...

30 Mart yerel yönetimler seçiminin ardından Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin İl Özel İdaresi’nin fes edilip büyükşehir belediyesine devrolmasından sonra 4 bin çalışanı ile büyük bir hizmet organizasyonuna dönüştüğünü ifade eden Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, “2014 yılını yeni sürecin doğum sancıları ve ilçe ilçe yapılanmalarla bitirdik. 2015 yılı her şeyden önce hizmet yarışında çok yoğun bir yıl olacak. 2015 yılına yeni bir eylem, yeni bir aksiyon planı ile gireceğiz.  Haziran seçimlerine kadar mutlaka ama mutlaka ilçelerimizde mobilize olacağız. Karla mücadelede daha profesyonel ve dinamik bir ekiple koordineli bir şekilde hareket edip, kış mevsimini sıkıntısız bir şekilde atlatacağız.’’ dedi.

Yeni yıldaki süreçte belediye kaynaklarını artırmaya çalışacaklarını ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, ‘’İL Özel İdaresi’nin Samsun ve Çevresi Turizm Hizmet Alt Yapı Birliği ve Termal Su Birliği vardı. Bu birlikler bize geçti. Bunlara yönelik toplantılarımızı yaptık. Bu birliklerin ilçeler üzerindeki aksiyonlarını, plan ve projelerini ortaya koyup uygulamaya geçireceğiz. İlçe ilçe neler yapacaklarımızı belirleyip halkımıza duyuracağız. Aralık ayında da tüm ilçelerimizi dolaşıp daha önce başlattığımız ve başlatacağımız çalışmalarla ilgili geniş çaplı istişare ve durum değerlendirme toplantıları gerçekleştireceğiz.’’ ifadelerini kullandı.