Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


BÜYÜKŞEHİR’DEN “YENİ YILA MERHABA” KONSERİ

31.12.2014 10:45

Samsun Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Kent Orkestrası “Yeni Yıla Merhaba” konseri düzenledi...

Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen konsere Vali Yardımcısı Hakan Kubalı ve çok sayıda Samsunlu sanatsever katıldı.

Kent Orkestrası tarafından düzenlenen ve şefliğini Kamuran Tok’un yaptığı konserde sevilen Türk sanat müziği ve Türk halk müziği eserlerini seslendiren sanatçılar, konserin sonunda yaptıkları zeybek oyunu ile sanatseverlerden büyük alkış aldılar.BAŞKAN YILMAZ: “VEZİRKÖPRÜ TURİZMİ İÇİN 2 YILIK EYLEM PLANI HAZIRLIYORUZ”

31.12.2014 10:44

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Vezirköprü ilçe turizminin canlandırılması ve geliştirilmesi için çalışma başlattıklarını ve hazırlayacakları 2 yıllık eylem planını vakit kaybetmeden hayata geçireceklerini açıkladı...

Samsun ve Çevresi Turizm Alanı Altyapı Hizmet Birliği (SAMTAB)'ın ikinci olağan toplantısı, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz başkanlığında Vezirköprü Belediyesi Sosyal Tesisleri'nde yapıldı.  Toplantıya Samsun Valisi İbrahim Şahin, Vezirköprü Kaymakamı Mahmut Kaşıkçı, Vezirköprü Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis,  Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Turan Çakır, Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili Nihat Soğuk, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı, Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, Ladik Belediye Başkanı Selim Özbalcı, Ayvacık Belediye Başkanı Mustafa Belur, Vezirköprü meclis üyeleri ile Samsun ve Çevresi Turizm Alanı Altyapı Hizmet Birliği üyeleri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Vezirköprü Belediye Başkanı İbrahim Sadık Ediz, ilçede turizm algısının oluşturulup ulaşım ağının iyileştirilmesi gerektiğini söyledi. Vezirköprü Kaymakamı Mahmut Kaşıkçı, ilçedeki tarihi mekanların projelendirilip restorasyonlarının yapılması, ilçeden çıkmış tarihi şahsiyetlerin yaşatılması amacıyla müzeler sadrazamlar ve köprülüler müzesi inşa edilmesi, turizm algı ve markası oluşturulmasının önemine dikkat çekti.

Daha sonra söz alan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Vezirköprü turizmini canlandırmaya yönelik belediye bünyesinde kısa sürede neler yapılabileceğine ilişkin çalışma yaptırdıkları bilgisini verdi. Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, çalışma kapsamında ilçeye turizm açısından farkındalık oluşturacak 41 maddelik konu belirlediklerini kaydetti. Bunun haricinde toplantıya katılanlardan 5'er maddelik fikir ve öneri üretmelerini isteyen Başkan Yılmaz, ''Bu toplantımız, Vezirköprü turizmi için 2015-2016 dönemini kapsayan eylem planı hazırlığıdır. Konuşmaktan öte 2 yıllık eylem planı hazırlayarak, hayallerimizde olan şeyleri konuşmak yerine uygulamaya geçirmek arzusundayız. 2 yıla sığacak çalışmaları programlayıp hemen başlamak ve bu süre içinde de bitirmek istiyoruz. İmkanlarımız sınırlı ama en azından 5 maddelik çalışmayı bitirmeliyiz. Ardından da diğer 5 maddeyi ele alacağız. Böylece yapılması gereken işleri zamanla tamamlamış olacağız. Sizlerden fikirlerinizi, önerilerini anlatmanızı istiyoruz. Sizlerin düşüncelerini de harmanlayıp eylem planımızı en doğru şekilde bitirip harekete geçeceğiz. '' dedi.

Benzer turizm eylem planı çalışmalarını diğer ilçelerde de yapacaklarının altını çizen Başkan Yılmaz, ilçelerde kırsal kalkınmaya dönük de eylem planları hazırlayacaklarının altını çizdi.

Samsun Valisi İbrahim Şahin ise yaptığı konuşmada ilçelerin turizmde markalaşması gerektiğini belirtti. Dünya'da artık ülkelerin değil şehirlerin hatta ilçelerin markalaşmaya başladığına dikkat çeken Vali Şahin, ''Mutlaka marka şehirler, ilçeler oluşturmalıyız. Bu kaçınılmaz bir gerekliliktir. Bunun için yapılması gereken çok iş var. Ama bir yerden başlamak zorundayız. O nedenle fikirleriniz çok önemli. Ulaşım mutlaka ıslah edilip düzenlenmelidir. Bu konuyu karayolları ile görüşeceğiz. Yol bizim sürekli gündemimizde olacak. Bunu haricinde devlet elinin yanı sıra şahıslara müzeler yaptırabiliriz. Müze sayısını artırmalı ve ilgi çeker hale getirmeliyiz. İlçedeki tarihi konakları canlandırmalı, bunları doğal müzelere dönüştürebiliriz. Bu dönüşüm, ilçe ve aile ekonomilerinde önemli katkılar sağlayacaktır. '' İfadelerini kullandı.BAŞKAN YILMAZ SEÇİM İŞLERİ BÖLGE TOPLANTISINA KATILDI

29.12.2014 06:40

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, partisinin Atakum ilçesinde bulunan Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi'nde düzenlediği AK Parti Seçim İşleri Başkanlığı Bölge Toplantısı'na katıldı...

AK Parti Seçim İşleri Başkanlığı Bölge Toplantısına, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop, SKM Başkanı İstanbul Milletvekili Mustafa Ataş, Seçim İşleri Başkan Yardımcısı ve Yozgat Milletvekili Yusuf Başer, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, AK Parti Samsun İl Başkanı Fuat Köktaş, ilçe belediye başkanları, belediye meclis üyeleri, Çorum, Ordu, Sinop ve Amasya illerinin AK Parti il başkanları, il ve ilçe başkan, kadın ve gençlik kolları başkanlarının yanı sıra çok sayıda partili katıldı. Konuşmaların ardından AK Parti İl Başkanı Fuat Köktaş, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Prof.Dr. Mustafa Şentop'a günün anısına seramik bir tablo hediye etti. Takdimin ardından toplantı basına kapalı olarak devam etti.BAŞKAN YILMAZ 3 YENİ İŞYERİNİN AÇILIŞINI YAPTI

29.12.2014 06:39

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, 3 yeni iş yerinin açılışını gerçekleştirdi...

İlkadım ilçesi Duruşehir semti Kazım Karabekir mahallesinde Sembol Börek, Çiftlik Caddesi'inde Öz Atlas Restaurant ve Kale mahallesinde de Diesre kadın giyim mağazasının açılışına katılan Başkan Yılmaz, işyeri sahiplerine hayırlı olsun dileklerinde bulunarak bol kazançlar temennisinde bulundu. Başkan Yılmaz, Diesre mağaza açılışını Samsun Valisi İbrahim Şahin ile birlikte yaptı.BAŞKAN YILMAZ: “YÜKSELEN BİR MORALLE GELECEĞE KOŞUYORUZ”

29.12.2014 06:38

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) ile Samsun Ticaret Borsası tarafından düzenlenen 'Üreten Samsun'un Yıldızları' ödül törenine katıldı...

2013 yılı vergilendirme döneminde en fazla vergi veren rekortmenlerin ödüllendirildiği törende konuşma yapan Başkan Yılmaz, Samsun'un her geçen yükselen bir morale sahip olduğunu belirterek, hep birlikte geleceğe koştuklarını söyledi.

'Üreten Samsun'un Yıldızları' ödül töreni, Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi'nde yapıldı. Ödül törenine Gençlik ve Spor Bakanı Çağatay Kılıç, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Samsun Valisi İbrahim Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, AK Parti İl Başkanı Fuat Köktaş, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Samsun Ticaret Borsası Başkanı Sinan Çakır, belediye başkanları ile işadamları katıldı.

Katılımın yoğun olduğu törende konuşma yapan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun'un iyi geleceğe sahip şehirlerden birisi olduğunu kaydetti. Son 10 yılda kent ekonomisinin gelişmesiyle paralel olarak şehirde büyük bir değişim ve gelişim yaşandığına dikkat çeken Başkan Yılmaz, ''Her gün yükselen bir moralle geleceğe koşuyoruz. Önümüze çıkan engelleri aşarak çıtamızı sürekli yükseltiyoruz. Samsun artık eski Samsun değil. Samsun gelişiyor ama diğer şehirler de boş durmuyor. Herkes çalışıyor ve yarıştan geri kalmama konusunda büyük adımlar atıyor, çabalıyor. Çok şükür ki Samsun, bu yarışta geri kalacak durumda değil. Geri kalması da mümkün görünmüyor. Ancak bir şehrimizin geri kalması, kalkınamaması, problemlerini çözememesi demek Türkiye'nin hızının kesilmesi, zarar görmesi demektir. Yani ülke hangi hızla gidiyorsa şehirler de o hızla gelişiyor. Onun için bütün şehirler kalkınıp gelişirse Türkiye, daha çok kalkınacak, gelişecektir.'' dedi.

Kent ekonomisinde özellikle hizmet sektöründe son 10 yılda Samsun'da büyük gelişme yaşandığını hatırlatan Başkan Yılmaz, sağlık alanında bir çok özel sektör kuruluşunun yatırım yaptığını belirtti. Şuan kentte 8 hastane ve özel hastanenin hizmet verdiğinin altını çizen Başkan Yılmaz, ''Bu hastanelerimizin her birinde 400-500 kişi çalışıyor. Lokanta sayımız 3'ten 100 çıkmış,  konaklama tesislerimizin sayısı da hızla artıyor. Buna benzer bir çok başarı öyküsü var. Bu gelişmeler ve yükselen trend, gelece yönelik umutlarımızı artırıyor.'' diye konuştu.

Samsun'un ekonomide daha hızla kalkınabilmesi için iş adamlarının kuzeydeki olan ilişkilerini artırmasının önemine de değinen Başkan Yılmaz, ''Mutlaka karşı sahillerimizdeki şehirlerle ilişkiler kurup artırmalıyız. Ekonomik açıdan güç durumda da olsalar bu bölgelerde müthiş bir pazar var. Bizim de insan ve iş gücü potansiyelimiz var. Onlar da bunu bildiği için iş birliğine aç durumdalar. O yüzden düzenli havayolu bağlantısı kurmaya çalışıyoruz. THY, bu konuda yardımcı olacak. Bu velinimettir ve kıymetini bilmeliyiz. Bu bağlantı, şehrimiz için önemli bir gelişme dinamiği olabilir. Bunun yanında bizler, ürettiğimizi çevre şehirlere değil, başka ülkelere satabilmeli, ihraç edebilmeliyiz. Onun için karşı sahillerle ticareti geliştirmeliyiz. O zaman Samsun, büyük bir kalkınma hamlesine kavuşacak, kar topu gibi ekonomisini hızla geliştirecektir.'' ifadelerini kullandı.

Samsun İlyas Kılıç TOBB Endüstri Meslek Lisesinin protokolünün imzalandığı törende, 2013 yılı vergilendirme döneminde Samsun Ticaret Ve Sanayi Odası üyesi vergi rekortmenlerine plaketleri verildi. Başkan Yılmaz, törende başarılı iş adamlarına plaketlerini takdim ederek hatıra fotoğrafı çektirdi.