Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


KARDEŞ KKTC HEYETİ BAŞKAN YILMAZ’I ZİYARET ETTİ

17.12.2014 08:03

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nindeki kardeş şehrimiz olan İskele’den gelen heyet Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’ı ziyaret etti...

Son yapılan seçimlerde İskele Belediye Başkanı seçilen Hasan Sadıkoğlu, belediye meclis üyeleri İsmail Osum, Sefa Kurukafa ile İskele Belediyesi kültür sanat yönetmeni ve KKTC Türk Halk Dansları Federasyonu Başkanı Özlem Kadirağa'nın katıldığı nezaket ziyareti Büyükşehir Belediye Başkanlığı makamında gerçekleşti.

İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu, yeni yönetim olarak kardeş şehrimiz olan Samsun’u ziyaret etmek ve Sayın Başkan ile tanışmak için bu geziyi organize ettiklerini ifade ederek, her zaman sıcak ve samimi bir işbirliği içinde devam etmiş olan ilişkilerin aynı istek ve samimiyet ile süreceğini söyledi.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz da, kardeş ülke KKTC’nin kardeş şehri İskele’nin yeni belediye başkanını tanımak ve ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek konuklarına hoş geldiniz dedi.

Oldukça samimi bir ortamda devam eden görüşmenin ardından her iki tarafta birbirlerine günün anısı olarak bazı hediyeler sundu. Konuk heyet Samsun’da 1 gün sürecek gezi ve incelemelerden sonra ülkesine dönecek.BAŞKONSOLOS SUN’DAN SAMSUN HEYETİ ONURUNA RESEPSİYON

15.12.2014 10:30

Novorissisk Başkonsolosu Beste Pehlivan Sun, Samsun TSO’nun, Samsun’da üretilen ürünleri tanıtmak ve pazarlamak amacıyla Rusya’nın Krasnodar kentinde düzenlediği, “Krasnodar’da Samsun İş Günleri” adı altındaki etkinliğe katılan heyet onuruna resepsiyon verdi...

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası’nın, Rusya Federasyonu ile ekonomik işbirliğini geliştirmek, Samsun İhracat Stratejisi Planı’nda belirtilen ihracat hedeflerine ulaşmak ve hedef pazarlarımızdan olan Rusya pazarına Samsun’da üretilen ürünleri tanıtmak ve pazarlamak amacıyla, Rusya’nın Krasnodar kentinde, 11-14 Aralık tarihlerinde organize ettiği, “Krasnodar’da Samsun İş Günleri” devam ediyor.
Türkiye’nin Novorissisk Başkonsolosu Beste Pehlivan Sun, etkinliğin başladığı günden buyana bir an bile yalnız bırakmadığı Samsun heyeti onuruna Hilton Garden Otel’de resepsiyon verdi.
RESEPSİYONA KATILIM YÜKSEK OLDU
Resepsiyona, Samsun Valisi İbrahim Şahin, Amasya Valisi İbrahim Halil Çomaktekin, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Samsun TSO Meclis Başkanı Muharrem Durmuşoğlu, Samsun TSO Yönetim Kurulu Üyeleri, Meclis Üyeleri, OMÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bünyamin Şahin, diğer protokol üyeleri ile birlikte Novorissisk Belediye Başkanı Vladimir Sinyagovski, Krasnodarlu davetliler ve Samsun’dan etkinliğe katılan sanayici ve işadamları katıldı.
İŞBİRLİKLERİ ARTARAK DEVAM EDİYOR
Resepsiyonda konuşan Türkiye’nin Novorissisk Başkonsolosu Beste Pehlivan Sun, Rusya ile Türkiye’nin son yıllarda artan işbirliklerine vurgu yaparak, “Ülkemiz, Rusya Federasyonu’nun önemli ticaret ortaklarından biridir. Uluslararası ilişkilerde yaşanan güncel gelişmeler neticesinde, aramızdaki ticaretin ülkemiz lehine daha da artması kuvvetle muhtemeldir. Bu çerçevede, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası'nın öncülüğünde, Samsun’un potansiyelinin görev bölgemizde tanıtılması amacıyla düzenlediği organizasyon, son derece zamanlı bir girişim olmuştur” dedi.
“SAMSUN’UN İSMİNİ DUYMAYAN NOVOROSSİSKLİ KALMASIN”
Krasnodar bölgesinin öneminden de bahseden Beste Pehlivan Sun, “Krasnodar bölgesi, zengin ekonomisi, çok kültürlü toplumsal yapısı ve zengin coğrafyasıyla ilgi çeken bir bölgedir. Krasnodar bölgesine bağlı olan Novorossisk de liman sayesinde her daim gelişmekte olan, canlı bir ekonomiye sahip şehirdir. Novorossisk’in bir diğer önemi ise Samsun ile 2010 yılında tesis edilmiş olan ‘Kardeş Şehir’ ilişkisidir. Başkonsolosluk olarak biz de bu ilişkilere elimizden geldiğince katkı sağlamaya çaba gösteriyoruz. Samsun’un adını duymayan Novorossiskli kalmaması için uğraşmaktayız” diye konuştu.
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu da Krasnodar’a geldikleri günden beri heyetlerine yakın ilgi gösteren ve kendilerini bir an olsun bile yalnız bırakmayan Başkonsolos Beste Pehlivan Sun’a teşekkür etti. Samsun rüzgarının estiği Krasnodar’da Başkonsolos Beste Pehlivan Sun, misafirleriyle yakından ilgilendi.BAŞKAN YILMAZ “KRASNODAR’DA SAMSUN İŞ GÜNLERİ” ETKİNLİĞİNE KATILDI

15.12.2014 10:28

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası’nın(STSO), Samsun’da üretilen ürünleri tanıtmak ve pazarlamak amacıyla Rusya’nın Krasnodar kentinde düzenlediği, “Krasnodar’da Samsun İş Günleri” adı altındaki etkinliğe katılan protokol heyeti, Krasnodar Vali Yardımcısı Ivan Peronko ve Belediye Başkanı Vlademir Evlanov’u ziyaret etti...

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası’nın, Rusya Federasyonu ile ekonomik işbirliğini geliştirmek, Samsun İhracat Stratejisi Planı’nda belirtilen ihracat hedeflerine ulaşmak ve hedef pazarlarımızdan olan Rusya pazarına Samsun’da üretilen ürünleri tanıtmak ve pazarlamak amacıyla, Rusya’nın Krasnodar kentinde, 11-14 Aralık tarihlerinde organize ettiği, “Krasnodar’da Samsun İş Günleri” etkinliği başladı. Etkinlikler kapsamında protokol üyeleri, bir dizi ziyaretlerde bulundu.
İlk ziyaret ise Krasnodar Belediye Başkanı Vlademir Evlanov’a yapıldı. Ziyarete Türkiye’nin Novorissisk Başkonsolosu Beste Pehlivan Sun, Ticaret Ataşesi Okan Pakbeşe, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Samsun TSO Meclis Başkanı Muharrem Durmuşoğlu, Orta Karadeniz Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Serkan Işık ve OMÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bünyamin Şahin katıldı.
KRASNODAR’A YATIRIM GARANTİSİ
Ziyarette konuşan Krasnodar Belediye Başkanı Vlademir Evlanov, Samsun heyetini kentlerinde ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, “İki ülke arasındaki işbirliğinin gelişmesi açısından düzenlediğiniz organizasyon çok önemli. Ülkelerimizin işbirliğinin artmasına yönelik bizlerin de katkı vermesi lazım. Sizlerin etkinliği Türk ve Rus işadamlarının ticaret ilişkilerini üst seviyelere çıkartacağına inanıyorum. Kentimizde çok sayıda Türk şirketi iş yapıyor. Şehir olarak biz de yatırım çekmek istiyoruz. Belediye başkanı olarak ilimize yapılacak yatırımları desteklemeye söz ve garanti veriyorum. Birlikte büyük projelere imza atabiliriz. Biz her zaman sizi kentimize bekliyoruz. Sizleri burada görmekten mutlu oluruz” dedi.
BAŞKAN YILMAZ HAVAYOLU BAĞLANTISI İÇİN DESTEK İSTEDİ
Ardından söz alan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, daha önceden de Krasnodar’a geldiğini hatırlatarak, “Her gelişimde buranın geliştiğini görmekten dolayı sizi tebrik ediyorum. Bundan önce gelişimde de söylediğim gibi bu bölgeyle yakın ilişkide olmayı arzu ediyoruz. Bu coğrafya o kadar bir yakın ki, bir özel uçakla Samsun’dan Krasnodar’a bir saatte geliyoruz. Samsun’dan İstanbul’a daha uzun sürede gidiyoruz. Son olarak Rus Devlet Başkanı Sayın Putin’in Cumhurbaşkanımızı Erdoğan’la görüşmelerinde vurguladıkları gibi karşılıklı ticaret hacmimizi geliştirmeyi içtenlikle arzu ediyoruz. Tüm çabalarımız zamanla daha iyi sonuç verecek. Ben buna inanıyorum. Bence çok kolay çözülecek bir sorunumuz var. Bu problemi daha önceden de geldiğimde seslendirmiştim. Burada bir kez daha ifade etmek istiyorum. Sayın Başkanımız da bu problemi aynen benim gibi görüp gündeme getirirse iki ülke arasındaki bürokratik sorunu çözeriz diye düşünüyorum. Bu da havayolu bağlantısıdır. Yapacağımız işbirliği için havayolu bağlantısını çözmeliyiz. Bu talebi sürekli dile getirirsek bizi yönetenler daha duyarlı hale gelebilirler. Böylelikle karşılıklı işbirliğimiz ve ziyaretlerimizi daha da gelişir” diye konuştu.
Rus basınının büyük ilgi gösterdiği ziyarette Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ve Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, ziyaret anısına Krasnodar Belediye Başkanı Vlademir Evlanov’a hediye verdi.
KRASNODAR, RUSYA’NIN KARTVİZİTİ
Heyet ikinci ziyaretini ise Krasnodar Vali Yardımcısı Ivan Peronko’ya yaptı. Krasnodar Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mikhail Flolov ve bazı üst düzey bürokratların da bulunduğu ziyarette konuşan Krasnodar Vali Yardımcısı Krasnodar Valisi Ivan Peronkov, “Sizleri burada görmekten dolayı çok mutluyuz. Türkiye ve Rusya arasındaki ilişkilerin uzun tarihi vardır. Bu ilişki hem devlet ve hem de işadamları arasında artarak devam etmektedir. Türkiye Cumhuriyeti’nin Krasnodar’a çok büyük yatırımları vardır. Türk şirketleri tarafından kentimize Avrupa’nın en büyük alışverişlerinden bir tanesi yapılmıştır. Turizmde de işbirliğimiz çok önemlidir. Krasnodar, Rusya’nın kartvizitidir ve yatırım için cazibe merkezlerinden birisidir. Krasnodar ayrıca, yatırım için en az tehlikeli olan bölge olarak kabul edilmiştir. Bu organizasyonu yaptığınız için sizlere teşekkür ediyorum. İşbirliğimizin gelişmesi adına bu organizasyonun yeni bir aşama sağlayacağına inanıyorum” şeklinde konuştu.
“TÜRK TSO’LARIN SİSTEMİNİ TAKİP EDİYORUZ”
Krasnodar Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mikhail Flolov ise ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek, “Türkiye’deki Ticaret ve Sanayi Odaları’nın çalışma düzenini iyi biliyor ve yakından takip ediyoruz. Biz de burada Türkiye’deki sistemi uygulamaya çalışıyoruz. Doğru yoldayız ve sistemimizi geliştirmeye çalışıyoruz. Sizinle işbirliği kurmak istiyoruz. Güzel bir organizasyon düzenlediniz. Biz de oda olarak bu etkinliğe elimizden geldiğince destek vermeye çalıştık. 110 tane şirketimizi bu organizasyonda ikili görüşmeler yapmak için hazırladık. Görüşmelerden iyi sonuçlar çıkacağına inanıyorum” açıklamasında bulundu.KENAN ŞARA’YI GÖZYAŞLARIYLA EBEDİYETE UĞURLADIK

12.12.2014 14:10

Geçirdiği ani kalp krizi sonucu 59 yaşında hayatını kaybeden eski Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri ve SAMGAZ Genel Müdürü Kenan Şara’yı son yolculuğuna sevenlerinin oluşturduğu büyük bir kalabalık uğurladı...

Kenan Şara, kalp krizi sonucu tedavi altına alındığı Medical Park Samsun Hastanesi’nde dün sabah saatlerinde hayatını kaybetmişti.

“Krasnodar’da Samsun İş Günleri”ne katılmak için Rusya’nın Krasnodar kentine giden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Kenan Şara'nın ölüm haberini alır almaz programını yarıda keserek Vali İbrahim Şahin ile birlikte özel uçakla Samsun’a geri döndü.

Büyükşehir Belediyesi'nde uzun süre Genel Sekreterlik görevi yapan Kenan Şara için memleketi Alaçam ilçesi Sarılık Mahallesi’nde cenaze töreni düzenlendi. Törene Samsun Valisi İbrahim Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, CHP Samsun Milletvekili İhsan Kalkavan, AK Parti Samsun İl Başkanı Fuat Köktaş, ilçe belediye başkanları, iş adamları, kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, belediye çalışanları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

İlk olarak Kenan Şara'nın evinin önünde helallik alındı. Ardından Şara'nın tabutu evinden alınıp omuzlarda Sarılık Mahallesi Camisi’ne getirildi. Burada çok sayıda vatandaşın katılımıyla cuma namazına müteakip cenaze namazı kılındı. Cenaze namazını Samsun İl Müftüsü Yrd. Doç. Dr. Hayrettin Öztürk kıldırdı. 59 yaşında kalp krizi sonucu hayatını kaybeden Şara, kılınan cenaze namazının ardından sevenlerinin duaları ve gözyaşları eşliğinde aile mezarlığına defnedildi.

BAŞKAN YILMAZ’IN GÖZYAŞLARI

Uzun yıllar birlikte görev yaptığı Şara'nın cenazesinde göz yaşlarına hakim olamayan Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, Şara’nın mezarına toprak atarak kardeşim dediği kader arkadaşına son görevini yerine getirdi.KENAN ŞARA’YI KAYBETTİK

11.12.2014 09:22

Eski Genel Sekreterimiz, SAMGAZ Genel Müdürü Sayın Kenan ŞARA, geçirdiği kalp krizi nedeniyle tedavi gördüğü hastanede bugün hayatını kaybetti.

06 Aralık Cumartesi günü göğsünde yanma ve ağrı şikayetiyle Medical Park Samsun Hastanesi’ne giden Kenan Şara’da doktorlar önce sağ tarafta tıkalı bir damar tespit etti. Doktorlar yaptıkları anjiyo ile tıkalı damarı çift stent takarak açtı. Ancak sol tarafta da bir tıkalı damar tespit edildi. Doktorların müdahalesine rağmen sol taraftaki tıkalı damar açılamadı.

Yoğun bakım servisinde tedavi altında bulunan Kenan Şara, ikinci defa kalp krizi geçirdi. Acilen ameliyata alınan, yapılan by-pass sonucu 4 damarı değişen Kenan Şara, bu sabah 09.30 sıralarında hayatını kaybetti.

Samsun Büyükşehir Belediyesi eski Genel Sekreterimiz, SAMGAZ Genel Müdürü Sayın Kenan ŞARA'nın cenazesi, yarın (12.12.2014, Cuma gunu) Alaçam Sarılık Köyü Caminde kılınacak Cuma namazına müteakip defnedilecektir.