Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


BAŞKAN YILMAZ: “HEDEFİMİZ 2019 DÜNYA ŞEHRİ SAMSUN”

22.12.2014 08:16

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz Doğan Haber Ajansı’na verdiği röportajda hedeflerinin Samsun’u dünya kenti yapmak olduğunu açıkladı...

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, kentsel ölçekte ulaşımdan, çevreye, mimariden imara kadar kentin şık bir şehir olması yolunda gösterilen çabaların finalini Atatürk`ün Samsun`a çıkışının 100`üncü yıldönümü 2019`da yapacaklarını söyledi. Yılmaz, "100`ncü yılda Samsun bir dünya şehri olacak" dedi.

ANAP`tan 1999’da ilk kez seçildiği Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini 3 dönemden bu yana Ak Parti`den sürdürerek aralıksız 15 yıldan bu yana kenti yöneten Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, hedeflerinin Atatürk`ün kurtuluş mücadelesini başlatmak üzere 19 Mayıs 1919`da Samsun`a çıkışının 100`ncü yılında Samsun`u bir dünya şehri yapmak olduğunu söyledi. Başkan Yılmaz, şöyle dedi:

"2019`da Atatürk`ün Samsun`a çıkışının 100`ncü yılına yakışır bir şehir vizyonu çizeceğiz. Kentsel ölçekte ulaşımdan çevreye, mimariden imara kadar fiziksel objeler olarak şık bir şehir olmalı. Yaşayana hayatı kolaylaştıracak unsurların başında ise ulaşım gelir. Ulaşım modern olmalı, ucuz olmalı, yaşayanlara iktisadi olarak güçlük vermemeli."

Yapılan girişimlerle kentsel ölçekteki modern, zengin ve gelişmiş bir şehirde olması gereken unsurların hızla oluşturulduğunu dile getiren Başkan Yılmaz, 2010 yılı 10 Ekim tarihinde raylı sistemi açtıklarını hatırlattı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, kent için yaptıkları, vizyon ve performanslarının ilçelerde de takdirle karşılandığını anlatırken şöyle devam etti:

"Tüm bu süreçte çevreye de büyük önem veriyoruz. Çevre işlerine duyarlı olmayan bir kenti, bir yöneticiyi, bir ülkeyi çağdaş ve uygarlık yolunda yeterli görmüyorlar. Biz kentin hem atık su, hem de katı atık sorununu çözdük. Çöpten enerji üreterek yılda milyon dolar seviyesinde gelir elde ediyoruz. Türkiye`de bundan 6-7 tane var. Karadeniz`de ise başka yok. 2019`a giden süre içerisinde modern bir şehirde, bilimde, sanatta, kültürde de yatırımlar gerekiyor. Spora, sanata, edebiyata, kültüre dönük ihtiyaçlar var. Bu ihtiyaçlara dönük olan altyapıda ise eksiklerimiz var. Örneğin yeterli tiyatro, konser salonlarımız yok. Yeterli spor alt yapımız yok. Onun için de Eski Gençlik ve Spor Bakanımız Suat Kılıç ve şimdiki bakanımız Çağatay Kılıç’ın destekleriyle devam eden spor alt yapısında büyük bir hamle var şehirde. 33 bin kişilik futbol sahası, 7 bin 500 kişilik arena yapıldı. Olimpik yüzme havuzu yapılıyor. 2017 işitme engelliler olimpiyatlarına giden süre içerisinde Batı Parka bir buz pateni, okçuluk ve atıcılık tesisleri yapılacak."

Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, işiyle bütünleştiğini, ölçek olarak Samsun`a benzettiği sahil kendi Barcenola`yı çok beğendiğini anlatırken, şöyle dedi:

"Orada dünyaca meşhur mimar ve sanatçı Gaudi var. Gaudi`nin çizdiği kentsel planlama ve onun ortaya koyduğu estetik değerler şehre kimlik kazandırmış. Güzel olan her şeye bakıyorum. Çağdaşlığı çok önemsiyorum. İnsana güzel gelen şeyler neler olduğunu bulup yakalamamız lazım. Bu dönemde gençlere yönelik olarak bilimsel, eğitsel, sanata ve kültüre dönük olan bir takım donanımlarla takviyeler yapıyoruz. Onun için bir Bilim ve Teknoloji Müzesi`nin proje hazırlıkları yapılıyor. Bilimin dünyada en son ortaya koyduğu hedefleri içeren fiziksel objelere gençlerimiz elleriyle dokunma, obje olarak orada görme imkanı bulacak. Arkeoloji müzemiz iyi değil. Onun projesini Kültür ve Turizm Bakanlığı, Bilim ve Teknoloji Müzesi`nin projesini de TÜBİTAK hazırlıyor. Biz inşaatı yapacağız. Hedefimiz; 2019 dünya şehri Samsun."TARİHİ KENTLER BİRLİĞİ TOPLANTISI KÜTAHYA'DA YAPILDI

22.12.2014 07:14

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı ve TKB Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Tarihi Kentler Birliği'nin (TKB) Kütahya’da yapılan "Kale-Çarşı-Mahalle Bütününde Ekolojik Yaklaşımlar" konulu toplantısına Başkanlık yaptı...

TBMM KİT Komisyonu Başkanı ve AK Parti Kütahya Milletvekili Hasan Fehmi Kinay'ın da katıldığı toplantıda konuşan Birlik Başkanı ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, "Birliğimiz yılda 6 toplantı yapıyor. Toplantı sayısını daha artırmalıyız.Ülkemizin değişik bölgelerinde daha fazla toplantılar yapmalıyız. Aylık olarak yaptığımız encümen toplantılarını artık illerimizde yapacağız. Büyük toplantımızın birisini de Kütahya'da yapma imkanımız oldu. Bu toplantıların 4'ü seminer 2'si buluşmadır. Kadim şehir Kütahya'da olmaktan dolayı mutluyum" dedi.

Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL) Başkanı ve Tarihi Kentler Birliği Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen de, TKB'nin gelecek yıl 15'inci yıldönümünü kutlayacağını hatırlatarak, "Dünyanın en önemli düşünürlerini yetiştiren bu coğrafyanın çocuklarının dünyada yeni kavramlar geliştirmesi ve bulunduğu yerin kimliğini kendisine yakışır biçimde gelecek nesillere aktarması gerekir. " diye konuştu.

Kütahya Valisi Şerif Yılmaz da, "Bu tarihi kültürel varlıklarıyla ilgili özellikle zaman zaman belki de en büyük endişelerimizden bir tanesi gençlerimizle ilgili, geleceğimizle ilgili bir takım sıkıntılarımızı ifade ediyoruz. Ama hiç kimse gençlerimizin bu tarihi ve kültürel dokuyu bilmesi içinde yapılması gereken çalışmaları ihmal ediyoruz. Bizler sadece fiziki mekanları ortaya çıkarmaya çalışıyoruz ama buna ruh veren insan yapısıyla da ilgilenmemiz gerekiyor, bunu yaşatmamız gerekiyor " şeklinde konuştu.

Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu da, bazı çevrelerin Kütahya'nın 3 bin yıllık bir şehir olduğunu ileri sürdüğünü ancak bunun doğru olmadığını, Kütahya'nın 7 bin yıllık geçmişi olan bir şehir olduğunu dile getirdi.

Katılımcılara Kütahya'nın tarihi mekanlarının havadan çekilmiş görüntüleri izlettirildi.
BAŞKAN YILMAZ : “SAMSUN 2015 YILINA HAZIR”

18.12.2014 12:09

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun’u 2015 yılına hazırladıklarını ve 2015 yılında da hizmetlerine doludizgin devam edeceklerini söyledi...

Samsun Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (SSMMMO) tarafından düzenlenen kahvaltıya Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Başkan Vekili Turan Çakır, Baro Başkanı Kerami Gürbüz, SSMMMO Başkanı Hayrul Kayar, oda üyeleri ve sivil toplum kuruluş temsilcileri katıldı.

Kahvaltıda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, 1 milyon 275 bin nüfuslu Samsun’u yeni yıla hazırladıklarını söyledi. Yılmaz, “Şehirde işlerimiz devam ediyor. 2014 senesinin sonuna geldik. Birkaç gün sonra 2014 yılını kapatıp 2015 yılına giriyoruz. 1 yıl daha geride kalıyor. Şehrimiz 2015 yılına hazırlanıyor. Hazırız ve işlerimiz devam ediyor. Büyükşehir hizmetleri olarak şehri geleceğe taşıyacak olan hizmetlerimizin içersinde sadece şehirde yürüttüğümüz hizmetler değil, artık ilçelerimizde çok yoğun bir inşaat, imalat ve dönüşüm projelerinin içersine girdik” dedi.

“MALİ DİSİPLİNDEN ÖDÜN YOK”

Kaynak sorunlarının olduğunu belirten Başkan Yılmaz, “Ülkemizde mali disiplini sağlayabilmek için hükümetimiz ciddi boyutta seçime giden süreç olmasına rağmen mali disiplinden taviz vermiyor. Belediyelere gelecek olan kaynak ve imkanlarda ‘azıcık gevşetelim belediyelerin tempolarını, belediyelerin yapacağı işlerin temposunu siyasi bir kazançla arttıralım ve bundan siyasi gelir elde ederiz’ diyen bir takım talepler olsa bile Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız asla ve asla bu konularda taviz vermiyorlar. Dolayısıyla da biz yürüttüğümüz hizmetleri biz kendimiz kaynak bularaktan yapmaya çalışıyoruz. 2014 yılındaki seçimlerden sonra kapanan İl Özel İdaresi’nden bize inanılmaz bir yük geldi. Bin tane özel idareden, 400 tane de ilçe belediyelerden olmak üzere bin 400 personel bize geldi. Bunların toplamda bize getirdikleri iktisadi aylık yük 4 milyon TL civarında oldu. Büyükşehir Belediyesinin aylık işçilik bedeli 2,5-3 milyon TL iken bunun üzerine birden 4 milyon TL daha eklendi. Bunun için hükümet biraz yardım yapıyor. Ama yaptığı yardım yetmiyor çünkü biz artacak olan gelirlerimize de güvenerek 30 Mart seçimlerinden önce ‘nasıl olsa sınırlarımız büyüyünce bu işleri de biz yapacağız’ diyerekten birçok işe kalkıştık. Ödeme güçlüklerinin içine girdik. Bu ödeme güçlüklerini telafi etmek için de kredi kullanmak ve bazı yerlerde kaynak teminine yönelik tedbirlerimizi almaya ve bunun mücadelesini vermeye çalışıyoruz. Kısacası 1 milyon 275 bin nüfuslu şehri 2015 yılına hazırladık. 2015 yılında da doludizgin hizmetlerimizi sürdüreceğiz” diye konuştu.BAŞKAN YILMAZ KASTAMONU VE TAŞKÖPRÜ’DE ZİYARETLERDE BULUNDU

18.12.2014 10:02

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Kastamonu Valisi Şehmus Günaydın, Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş ve Taşköprü Belediye Başkanı Hüseyin Arslan’ı ziyaret etti...

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı ve Tarihi Kentler Birliği (TKB) Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Safranbolu ilçesinin UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınışının 20. Yıl programına katıldıktan sonra Samsun’a dönerken uğradığı Kastamonu’da bazı ziyaretler gerçekleştirdi.

Başkan Yılmaz ilk olarak Taşköprü ilçesine geçerek Taşköprü Belediye Başkanı Hüseyin Arslan’ı ziyaret etti. Arslan’la bir süre sohbet eden Başkan Yılmaz belediye ziyaret defterini imzaladı ve ardından karşılıklı olarak hediyeler verildi.

Başkan Yılmaz’ın bir sonraki durağı Kastamonu Valiliği oldu. Vali Şehmus Günaydın’ı makamında ziyaret eden Başkan Yılmaz Vali Günaydın’a hem Samsun’da yapılan çalışmalar hem de Tarihi Kentler Birliği Başkanı olarak sürdürdüğü çalışmalar konusunda bazı bilgiler aktardı.

Yılmaz’ın son durağı Kastamonu Belediye Başkanlığı oldu. Burada Belediye Başkanı Tahsin Babaş ile bir araya gelen Başkan Yılmaz samimi bir atmosferde gerçekleşen ziyaret sırasında Babaş tarafından Başkan Yılmaz’a Kastamonu’yu tanıtan kısa bir gösterim yapıldı. Babaş daha sonra konuk meslektaşı Yılmaz’a günün anısına bazı hediyeler takdim etti. Buradaki görüşmelerin ardından Başkan Yılmaz Samsun’a gelmek üzere Kastamonu’dan ayrıldı.BAŞKAN YILMAZ, “SAFRANBOLU’DA BİR BAŞARI HİKAYESİ YAZILMIŞ”

17.12.2014 15:13

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Karabük’ün tarihi evleri ile tanınan turistik ilçesi Safranbolu’nun UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınışının 20. Yıldönümü münasebetiyle düzenlenen programa katıldı....

Program çerçevesinde ilk olarak, Kazdağlıoğlu Meydanı'nda taş duvar üzerinde hazırlanan "20. Yıl Logosu", Karabük Vali Vekili Abdullah Acar, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Prof. Ahmet Haluk Dursun, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı ve Tarihi Kentler Birliği (TKB) Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Safranbolu Kaymakamı Murat Bulacak, Kuşadası Kaymakamı Muammer Aksoy, Sapanca Kaymakamı Gökhan Azcan, Karabük Üniversitesi Safranbolu Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Gürbüz ve çok sayıda davetli tarafından açıldı.

“BAŞARI HİKAYESİ YAZILMIŞ”

Daha sonra Cinci Han’da düzenlenen etkinlik kapsamında konuşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı ve Tarihi Kentler Birliği Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Safranbolu’nun bir başarı hikayesi yazdığını ve Türkiye’ye rol model olduğunu söyledi.

Başkan Yılmaz, 1940’lı yıllarda Karabük Demir Çelik fabrikalarının burada kurulması ile 1940 ve 1974 yılları arasında 34 yıllık süreçte insanların Safranbolu’ya yönelik ilgilerinin azalması, demir çelik fabrikaları etrafında Karabük’ün oluşmasıyla Safranbolu’yu dolaylı olarak korumayı gerçekleştirdiğini anlatarak, “Safranbolu’da 1974’ten sonra da 1994'e kadar bilinçli olarak koruma fikri ve düşüncesinin gelişmesini sağlamışlar. 1994’ten sonra artık oluşmuş olan bilinç eyleme dönüşmüş ve bugüne kadar Safranbolu’da bir başarı hikayesi yazılmış. Bu işe katkı koymuşların konuşmalarını dinlerken, burada bir başarı öyküsü yazılmış ama bir başarı öyküsü yazıldıktan sonra bence başka bir şeyler de olmuş. Safranbolu bir rol model olmuş. Safranbolu Türkiye’nin her yerine örnek olacak açık hava müzesi haline gelmiş. Koruma bilinci olan, olmayan herkesin 'Safranbolu’ya gidip inceleyelim ve başarı öyküsünü nasıl yapmışlar biz de bunu örnek alalım' diyerek inceleme çabası içerisine girilmiş. Bu ülkemiz adına gurur tablosu. Başarı öyküsünün rol modeline dönüşmesi insana heyecan duyuran bir sonuca ulaşmış. O bakımdan bu başarı öyküsüne katkı olan herkese teşekkür ediyorum. Konuşmalarda bu başarıyı yazanlar, ‘bu başarı öyküsünün önündeki itici güç olan isimler değildir, tüm Safranbolu halkı’ dediler. Halkın katkısı ile olacak bir iştir. Korunmuş olan yapılmış olan binalar değildir. Safranbolu yaşam biçimidir. Safranbolu bütün hayatın içindeki iyi ve kötü günlerle ilgili topyekün bir kültürel birikiminde günümüze taşınması hadisesidir. Bu da halkla olur. O bakımdan ben de burada çok heyecan duydum” dedi.

“FİNANSAL PLANLAMA ÇOK ÖNEMLİ”

Safranbolu’daki bu birikimin ve bu güzelliğin özünün korunması gerektiğini dile getiren Başkan Yılmaz sözlerini şöyle sürdürdü; “Tarihi Kentler Birliği Başkanı olarak ÇEKÜL Vakfı ile birlikte önemli bir mücadele veriyoruz. Korumanın, tarihin, kültürün, sanatın ve bu ülkede biriktirilmiş olan her damıtılmış değerin adeta dili olmuş olan ÇEKÜL Vakfı ile birlikte çalışıyoruz. Bilmenizi istiyorum ki Türkiye’deki belediyelerin tümünde inanılmaz bir mücadele var. Koruma adına, eski değerlerimizi yaşatmaya yönelik, yapılması gerekenleri yapma adına büyük bir gayret var. Aslında bu mücadelede bana göre gerekli bilinç oluştu. İrade var artık. Ancak bu iradenin bir finansman planlaması ile bir ekonomik planlama ile desteklenmesi lazım. Bu konuda çok başarılı değiliz. Bu işle ilgili bir kaynak yaratmamız gerekiyor. Arkasında doğru bir finansal planlamanın olmadığı hiçbir iş, proje amacına ulaşamaz. TKB Başkanı olarak vurgu yapmak istediğim konu, bizim ülkemizdeki bu uygarlıklar geçidinin, serüveninin Roma’dan Bizans’a, Selçuklu’ya oradan Osmanlı’ya ve modern Türkiye Cumhuriyeti’ne giden bu süreç içerisinde bu Anadolu yaylasının her karışında bir tarihin olduğu bu yarımada da bizim yapacak çok işimiz var diye düşünüyorum.”