Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


GÖLALAN ŞELALESİNDE 150 KİLO ÇÖP TOPLANDI

16.07.2020 10:13

Samsun Büyükşehir Belediyesi ekipleri, hafta sonu vatandaşların ziyaret edip piknik yaptığı doğa harikası Gölalan Şelalesinde temizlik yaptı. Çevreye atılan 150 kilo çöp, alandan toplandı.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında bir süre ziyarete kapatılan ve kısıtlamaların kaldırılmasıyla yeniden açılan sahiller, parklar ve piknik alanları vatandaşların akınına uğruyor.  Vatandaşların vakit geçirdiği bu alanların tekrar ziyarete açılmasıyla birlikte özellikle hafta sonları yoğunluk yaşanmaya başlandı. Canik ilçesindeki doğa harikası Gölalan Şelalesi de hafta sonu ziyaret edilen mekanlardan biri oldu. Havaların ısınmasıyla birlikte serinlemek için Gölalan Şelalesini tercih eden vatandaşlar, piknik yaptıktan sonra bıraktıkları manzara dikkat çekti.

Yere atılan ve olduğu gibi bırakılan çöpler, bugün Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından temizlendi. 3 kişilik ekip tarafından 150 kilo çöp toplandı. Doğal güzelliği ile büyüleyen şelale de temizlik çalışmalarının düzenli olarak yapıldığı belirtildi. Özellikle hafta sonu yaşanan yoğunluğun ardından hem sahil hem de piknik alanlarında bu çalışmalar aralıksız sürdürülüyor.BAŞKAN DEMİR: HİZMETE DEVAM

16.07.2020 10:08

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Asarcık ilçesinde vatandaşlarla buluştu. Başkan Demir, İlçe belediye başkanlarımızla, ilçe teşkilatlarımızla, muhtarlarımızla, hemşerilerimizle Samsuna hizmet etmeye devam ediyoruz dedi. Demir, Benden daha fazla Asarcıka, Kavaka, Alaçama, Vezirköprü’ye hizmeti geçen çıksın. Derhal görevi teslim etmezsem namerdim. Hizmet etmeye çalışmaya devam edeceğiz diye konuştu.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, bugün önce daire başkanları ile bir toplantı yaptı. Kentte yapılan ve yapımı devam eden projelerle ilgili daire başkanlarından brifing alan Başkan Demir, daha sonra beraberinde Başkanvekili Nihat Soğuk, Fen İşleri Daire Başkanı Metin Köksal ve Özel Kalem Müdürü Süleyman Demirtaş ile birlikte Asarcık İlçesine geçti.

Burada İlçe Belediye Başkanı Şerif Kılağuz ile Koşaca ve Eynelli mahallelerinde yapılan 1150 metre, Esentepede 1800 metre ve Edilli de 700 metrelik sathi kaplama çalışmalarını inceleyerek kendisini karşılayan vatandaşlarla sohbet eden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, 4 yıl içinde tüm altyapıyı tamamlayacaklarını dile getirdi. 2024te büyükşehirlerde kırsalda altyapısını tamamlayan ilk il olacaklarını ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Şu an Asarcıktayız. Başkanımız Şerif bey burada. Ayrımız gayrımız yok. Ne diyorduk; bizim sorumluluğumuzda siyaseten Samsunda kavga, çekişme olmayacak. Aklı, fikri hizmette olanın kavgaya vakti olur mu?  Bu milletin hakkına hukukuna sahip çıkacağız. Milletin maddi imkanlarını kul hakkına girecek bir işe sebebiyet vermeden milletin hizmetine harcadığımızda böyle bereketli oluyor. Samsunla ilgili şu kadar borcumuz falan var, evet anladık.  Türkiyede proje finansmanı noktasında Ankaradan isteyip de alamadığımız hiçbir şey olmadı. İlçe belediye başkanlarımızla, ilçe teşkilatlarımızla, muhtarlarımızla, hemşerilerimizle Samsuna hizmet etmeye devam ediyoruz. Eksiklerimiz olabilir.  Hepimiz insanız hata yapabiliriz, yanlış yapabiliriz. Belediye gömleği giyen her arkadaşım vatandaşımıza saygılı olmak zorundadır dedi.

Büyükşehirin mali imkanlarının geçmiş 20 yılda sahip olduğu en zayıf yıl olduğunu söyleyen Başkan Demir, Pandemi sürecinde de gelirlerimiz düştü diyerek şunları söyledi:

BENİM GÜLMEYE, OYNAMAYA PEK VAKTİM OLMADI

Buna rağmen hız kesmeden çalışmalara devam ediyoruz.  Geçmişten devraldığımız borç miktarını da aşağıya düşürüyoruz. Siz Asarcıktan ne anlıyorsunuz bilmem ama ben Asarcık’tan Türkiyeyi anlıyorum. Türkiye Asarcıktır. Bunu bütün samimiyetimle söylüyorum. Bugün bu ülkenin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan. Ümmetin önderi. Bütün insanlığın ihtiyaç duyduğu ülkenin hizmet lideri. Anadolu dan kurduğu hizmet seferberliği ile birlikte ülkesine hizmet ediyor, kalkındırıyor. Bütün dünya insanlığı da buradan hizmet bekliyor. Arkadaşlar yıllar önce Libyaya bırakın asker göndermeyi, şu anda oradayız. Neye karşı, tam dünyaya karşı. Peki bu nasıl oldu. Bu sizin sayenizde oldu. Asarcık’ın ne olduğunu anladınız mı şimdi? Benim bir oyumdan ne olur dersiniz. O oy öyle bir oy ki Türkiyeyi şaha kaldırır. Ben kurucu il başkanlığı yaptım. İlçe teşkilatını kurmak için buraya geldiğimde, kimsenin girmediği çıkmadığı yollarda mahalle ziyaretlerimizi hatırlıyorsunuz.  Bugün bu ülkeye o gücü veren Asarcık, Ayvacık, Alaçam, Yakakent, Vezirköprü, Terme, Havza bütün Samsun. Bu hizmetler buradan türedi. 3 dönem milletvekilliği yaptım. Bakanlık, komisyon başkanlığı yaptım. 13 seçim geçirdim. Büyükşehir Belediye Başkanlığı olarak da 31 Mart’ta bir seçime geçirdim. 3 dönem bitti ‘işimizin başına dönelim’ dedik. Çocuklarımızla torunlarımızla birlikte olalım’ dedik. Ama Cumhurbaşkanımız hizmete devam dedi. Ama biz seçimle ne ile karşılaştık. Dediler ki, yüzü sert. Arkadaşlar ben çocukluğumdan beri çalışıyorum. Benim gülmeye oynamaya pek vaktim olmadı.  Estetik ameliyatı yaptıramam. Ben sert biri değilim. Bir de dediler ki; Samsunlu değil. Şimdi Samsunlunun kim olduğu anlaşıldı mı? Benden daha fazla Asarcıka, Kavaka, Alaçama, Vezirköprüye hizmeti geçen çıksın. Derhal görevi teslim etmezsem namerdim. Hizmet etmeye çalışmaya devam edeceğiz.

Başkan Demir konuşmalarını ardından ilçede ziyaretlerini sürdürerek, Aydın Mahallesinde inşa edilen camide hat çalışması yaptı.KANALİZASYON KOKUSUNA KESİN ÇÖZÜM

16.07.2020 10:05

Mert Irmağındaki kokuyla ilgili teknik çalışmalarını tamamlayan Samsun Su Kanalizasyon İdaresi (SASKİ), Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demirin talimatı ile İleri Biyolojik Koku Giderim Ünitesi kuracak.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demirin Mert Irmağındaki kanalizasyon kokusu probleminin çözülmesi talimatı üzerine çalışma başlatan ekipler, bu konuda önemli bir mesafe kat etti. SASKİ Genel Müdürlüğü Kanalizasyon ve Atık Su Arıtma Dairesi Başkanlığı ekipleri, İlkadım ve Canik ilçelerini birbirine bağlayan Mert Irmağında 5 ay süren teknik incelemelerini sonlandırdı.

Başkan Mustafa Demirin talimatı ile yapılan çalışmalar sonucunda sorunun kaynağı tespit edildi. Kokunun buradaki tesiste yer alan Terfi 1 Merkezi ve 40 metre uzunluğundaki üzeri açık havuz olduğu belirlendi. Bölgeye İleri Biyolojik Koku Giderim Ünitesi kurulacağını ve sorunu çözüme kavuşturacaklarını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Öncelikle terfi merkezindeki havuz alanı kapatılacak. Ardından merkez içindeki boş alana İleri Biyolojik Koku Giderim Ünitesi kurulacak. Koku havuzda toplanıp hapsedilecek. Ardından pis koku çeşitli kimyasal reaksiyonlarla absorbe edilerek elde edilecek temiz hava, gerekli ölçümler sonrası dışarı salınacak dedi.

 Samsunu kanalizasyon kokusundan kurtaracaklarını ifade eden Başkan Demir, Bizim arıtma sistemimiz ileri biyolojik arıtma sistemi. Olması gereken iyi bir sistem. Samsun için artı kazanımdır. Ama terfi istasyonları, bugünkü mevcut yapılaşmalar öngörülerek yapılamamış. Çünkü şehrimizin özellikle üst kodlarındaki yapılarımızdan gelen yağmur ve atık suları doğal enerjileriyle terfi istasyonlarına ulaştırmak mümkün olmalıydı. Atık suları, pompalarla 5 terfi istasyonumuza getiriyoruz. Arıtmanın ardından buradan da yine pompalarla derin deniz deşarjına gönderiyoruz. Bunlarla ilgili etütlerimiz ve sistem çalışmalarımız hızlı bir şekilde sürüyor ifadelerini kullandı.

Hedeflerinin önümüzdeki 4 yılda Samsunda kanalizasyon ve içme suyu altyapısını tamamlamak olduğunu dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir,  bu konuda da önemli adımlar attıklarını söyledi.SASKİ DEN 42 MAHALLENİN İÇME SUYUNA KÖKLÜ ÇÖZÜM

16.07.2020 10:02

Samsun Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanal İdaresi Genel Müdürlüğü (SASKİ) 19 Mayıs ve Bafra ilçelerinde bulunan 42 mahallenin su ihtiyacını karşılayan Nebiyan İçme Suyu Arıtma Tesisini yeniliyor.

SASKİ tarafından şehir genelinde yapılan çalışmalarla mevcut sorunların giderilmesi ve uzun yıllar boyunca içme suyu ve kanalizasyon sorunu yaşanmaması hedefleniyor. Vatandaşların kaliteli içme suyuna ve kanalizasyon altyapısına ulaşması için çalışmalarını sürdüren SASKİ, Nebiyan İçme Suyu Arıtma Tesisi nde yapılacak yenileme çalışmalarıyla birlikte bölgede yaşanabilecek içme suyu sıkıntılarını kökten çözecek.

NEBİYAN İÇME SUYU ARITMA TESİSİNDE ÜRETİM ARTACAK
Bafra ve 19 Mayıs ilçelerinde 42 mahallenin su ihtiyacını karşılayan Nebiyan İçme Suyu Arıtma Tesisi nde gerçekleştirilen yenileme çalışmaları sürüyor. Yapılan çalışmalarla birlikte tesiste üretilen içme suyu miktarı artacak.

ÖNÜMÜZDEKİ YILLARDA SU SORUNUNU KONUŞMUYOR OLACAĞIZ
Samsunun 17 ilçesinde aktif olarak içme suyu ve kanalizasyon çalışmalarının yürütüldüğünü belirten SASKİ Genel Müdürü Fatih Yıldız, su sorununun çözümünde etkili adımlar attıklarını belirterek, Samsunda içme suyu sorununu tam anlamıyla ortadan kaldırmak için çaba sarf ediyoruz. Arıtma tesislerimize yenilerini ekliyor, eski tesislerimizde tadilat çalışmaları gerçekleştiriyoruz. Yapacağımız çalışmalar kapsamında önümüzdeki yıllarda Samsunda içme suyu sorununu artık konuşmuyor olacağız. Başkanımız Mustafa Demirin de belirttiği üzere bu yıl 170 mahallemizdeki içme suyu sıkıntısını gidereceğiz. Önümüzdeki yılda 70 civarı mahallede çalışma yaparak kaliteli içme suyunu vatandaşımıza ulaştıracağız dedi.SASKİ DEN 42 MAHALLENİN İÇME SUYUNA KÖKLÜ ÇÖZÜM

16.07.2020 10:02

Samsun Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanal İdaresi Genel Müdürlüğü (SASKİ) 19 Mayıs ve Bafra ilçelerinde bulunan 42 mahallenin su ihtiyacını karşılayan Nebiyan İçme Suyu Arıtma Tesisini yeniliyor.

SASKİ tarafından şehir genelinde yapılan çalışmalarla mevcut sorunların giderilmesi ve uzun yıllar boyunca içme suyu ve kanalizasyon sorunu yaşanmaması hedefleniyor. Vatandaşların kaliteli içme suyuna ve kanalizasyon altyapısına ulaşması için çalışmalarını sürdüren SASKİ, Nebiyan İçme Suyu Arıtma Tesisi nde yapılacak yenileme çalışmalarıyla birlikte bölgede yaşanabilecek içme suyu sıkıntılarını kökten çözecek.

NEBİYAN İÇME SUYU ARITMA TESİSİNDE ÜRETİM ARTACAK
Bafra ve 19 Mayıs ilçelerinde 42 mahallenin su ihtiyacını karşılayan Nebiyan İçme Suyu Arıtma Tesisi nde gerçekleştirilen yenileme çalışmaları sürüyor. Yapılan çalışmalarla birlikte tesiste üretilen içme suyu miktarı artacak.

ÖNÜMÜZDEKİ YILLARDA SU SORUNUNU KONUŞMUYOR OLACAĞIZ
Samsunun 17 ilçesinde aktif olarak içme suyu ve kanalizasyon çalışmalarının yürütüldüğünü belirten SASKİ Genel Müdürü Fatih Yıldız, su sorununun çözümünde etkili adımlar attıklarını belirterek, Samsunda içme suyu sorununu tam anlamıyla ortadan kaldırmak için çaba sarf ediyoruz. Arıtma tesislerimize yenilerini ekliyor, eski tesislerimizde tadilat çalışmaları gerçekleştiriyoruz. Yapacağımız çalışmalar kapsamında önümüzdeki yıllarda Samsunda içme suyu sorununu artık konuşmuyor olacağız. Başkanımız Mustafa Demirin de belirttiği üzere bu yıl 170 mahallemizdeki içme suyu sıkıntısını gidereceğiz. Önümüzdeki yılda 70 civarı mahallede çalışma yaparak kaliteli içme suyunu vatandaşımıza ulaştıracağız dedi.