Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


BAŞKAN YILMAZ TÜRKİYE'NİN EN BAŞARILI 8. BAŞKANI

12.01.2015 23:25

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Türkiye genelinde yapılan ankette bir kez daha en başarılı büyükşehir belediye başkanları listesinde yerini aldı...

ORC Araştırma Şirketi 81 ilde 12 bin 600 kişiyle yapılan araştırmalar sonucu en başarılı belediye başkanlarını belirlendi. Araştırmaya göre, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz yüzde 52,4 lük oy oranı ile Türkiye’nin en iyi 8. Büyükşehir Belediye Başkanı oldu.

ORC Araştırma Şirketi tarafından 2-10 Ocak 2015 tarihleri arasında 81 ilde 12 bin 600 kişiyle yüz yüze görüşmeler gerçekleştirildi. Her belediye başkanının kendi seçmen grubunda değerlendirildiği araştırmada en başarılı belediye başkanları belirlendi.

Büyükşehir Belediye Başkanları arasında yapılan araştırmada  ilk 10’a giren büyükşehir belediye başkanları ise şöyle sıralandı; yüzde 58,1 Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, yüzde 56,0 Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, yüzde 55,4 Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, yüzde 55,1 İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, yüzde 54,8 Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, yüzde 54,0 Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, yüzde 53,9 Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, yüzde 53,5 Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, yüzde 52,4 Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, yüzde 52,0 Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu.BAŞKAN YILMAZ: “BÜYÜK SAMSUN OTEL ALANINI HALKIN HİZMETİNE SUNACAĞIZ”

12.01.2015 11:22

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, hukuki süreci tamamlanıp tahliye edilerek yıkımına başlanan Büyük Samsun Oteli arazisinin düzenlenerek halkın kullanımına açılacağını söyledi...

Başkan Yılmaz, otelin yıkılmasından sonra ortaya çıkacak alanı rekreasyona tabi tutup düzenleyerek “Panoroma 1919 Müzesi” ve Kurtuluş Yolu ile bütünleştireceklerini açıkladı.

50 yıl önce yapılan, 1997 yılından bu güne kadar da  5 yıldızlı olarak hizmet veren Büyük Samsun Oteli ile ilgili hukuki süreç tamamlanarak yıkılıyor. Samsun Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından yıkılan otelden ortaya çıkacak alanla ilgili ortaya atılan spekülasyonlara Başkan Yusuf Ziya Yılmaz yanıt verdi. Başkan Yılmaz, yıkımın tamamlanmasından sonra yeni bir bina yapılmasının hukuken mümkün olamadığını belirtti.

Hukuki sürecin tamamlanmasıyla otelin mevcut işletmecisi Kurumahmutoğlu ailesi ile görüştüklerini ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz, "Büyük Samsun Oteli'nin durumu, yıllardır süren bir hukuki süreçti. Otelin işletmecisi Kurumahmutoğlu ailesi, bu hukuki süreçte bir mücadele verdi. Ama bu mücadelenin hukuki süreci sonuçlanarak tahliye kararı çıktı. Biz de kendisi ile görüşerek bu kararı tebliğ ettik. Samsun'daki bu kangreni çözmek zorunda olduğumuzu anlatıp kendilerine yakışan bir şekilde bu tahliyeyi yapmamızda yardımcı olmasını istedik. Sağ olsun bize yardımcı oldu. Kendisine teşekkür ediyorum. Otelin içinde işleticiye ait olduğu iddia edilen malzemeleri alıp bize teslim ettiler. Biz de binanın yıkımına başladık." dedi.

Otel kısmının yeniden restore edilip yeni bir vizyon kazandırarak işletime açılmasının mümkün olmadığını belirten Başkan Yılmaz, "Binanın depreme karşı dayanıklılığı yeterli değil. Ayrıca böyle bir masrafı yaparak binayı restore edip yeniden işletime açmamız, İmar Kanunu açısından da söz konusu olamıyor. Çünkü bina denizden doldurularak oluşturulmuş alan üzerine inşa edildiği için imar problemi olan bir yerde bulunuyor. Burayı yıkıp yeni bir bina yapmamıza da imkan olmadığına göre otel binasını ve onun dışındaki diğer teferruatları kaldıracağız." bilgisini verdi.

Otelin yan tarafında bulunan ve içinde iki adet büyük salonu olan binanın yıkımını gerektirecek hukuki bir sorun olmadığının altını çizen Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, "Yan tarafında çok güzel iki katlı salonu bulunan ayrı bir bina var. Bu bina otelle ayrı rotasyonda. Bu binanın kullanımını engelleyen bir durum söz konusu değil. Bu binanın içine bir takım basit tefrişler yaparak burayı düğün salonu, toplantı turizmi ve galeriler olarak kullanmayı düşünüyoruz. Onun dışındaki unsurları kaldırıp komple rekreasyonunu yapacağız. Büyük bahçeyi emek de harcayarak güzel bir rekreasyon alanı haline getirmek istiyoruz. Burayı İlkadım Anıtı, Kurtuluş Yolu ve Cumhuriyet Meydanı ile de ilişkilendireceğiz. Yanındaki Yaşar Doğu Kapalı Spor Salonu'nu yepyeni bir çerçeve ile yenileyip burayı da Panoroma 1919  Müzesi haline getireceğiz. Yani Büyük Oteli kaldırdıktan sonra yapacağımız yeni rekreasyon ve peyzaj ile bu alanı, Kurtuluş Yolu ile bütünleştireceğiz. Dolayısıyla ortaya, yepyeni bir 19 Mayıs 1919 ruhu ve rotası çıkmış olacak." ifadelerini kullandı.BAŞKAN YILMAZ: “BU ŞEHİR İÇİN BAŞARILI OLMAK ZORUNDASINIZ”

12.01.2015 11:19

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, ligin devre arası kampını Antalya'da geçirecek Samsunspor teknik kadro ve futbolcularına moral yemeği verdi...

Yemekte Samsunspor yönetim, teknik heyet ve futbolculara hitap eden Başkan Yılmaz, şehrin bu güne kadar takımın başarısı için elinden geleni yaptığını ve yapmaya hazır olduğunu belirterek, karşılığında elde edilecek başarılarla mutlu olmayı beklediğini söyledi.

Samsunspor şerefine Samsunum-1 gemisinde verilen akşam yemeğine Samsun Valisi İbrahim Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, AK Parti İl Başkanı Fuat Köktaş, İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, Samsunspor Başkanı Erkut Tutu, Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili Turan Çakır, Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkan Vekili Nihat Soğuk, Samsunspor Teknik Direktörü Erhan Altın ile futbolcular katıldı.

Yemekten dolayı Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz'a teşekkür eden Samsunspor Başkanı Erkut Tutu, ''Yönetim kurulumuz, büyük özveriyle çalışmalarına başladı. İnşallah takımımızın sorunlarını çözme anlamında çabalarımız en kısa zamanda sonuçlanacak ve takımımızın sportif anlamda başarılı olması için elimizden gelen tüm gayreti göstereceğiz. Teknik kadro ve futbolcu arkadaşlarımızın tümüne teşekkür ediyorum. Çünkü bu güne kadar ki süreci Samsunspor'a yakışır şekilde geçirdiler. Bize de bu imkanı sunduğunuz için teşekkür ediyorum. '' dedi.

“YENİ YÖNETİME GÜVENİYORUM”

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, kulübün yeni yönetimini tebrik ederek başarılı olacaklarına inandığını belirtti. Yemeğe katılan herkese teşekkür eden Başkan Yılmaz, ''Beraber olma isteğimize icabet ettiğiniz için teşekkür ediyorum. Geçmişi konuşmak, sezon başından beri geldiğimiz süreci konuşmanın bir manası yok. Hele hele bir önceki sezon sonunda Mersin İdman Yurdu karşısında uğradığımız hezimeti konuşmanın da hiç bir manası yok. Bunları konuşursak bozuk bir moralle işe başlamış oluruz. O süreç içinde veya geçtiğimiz 4 ay içinde yanlışların doğruların muhasebesini gerek hocamız gerekse yeni yönetim bir şekilde ortaya koyacaktır ve bu şekilde yeni bir anlayışla kulübü yöneteceklerdir. Bundan hiç şüphem yok. Kendilerine güveniyoruz.'' diye konuştu.

“OMUZLARINIZDAKİ SORUMLULUK ÇOK BÜYÜK”

Samsun şehrinin tüyü bitmemiş yetimin hakkını dahi Samsunspor'u başarılı kılmak için özveride bulunup takıma verdiğini hatırlatan Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, ''Son 15-16 seneyi çok iyi biliyorum. İnsanlar yemedi, içmedi, kulübe  yardım etti. Yani bütün samimiyetimle söylüyorum, omuzlarınızdaki sorumluluğun boyutu büyük. O bakımdan işi çok ciddiye almalısınız. Samsun'da insanlar Samsunspor yüzünden mutsuz olmayı hak etmiyor. Ne kadar kötü teknik kadro, yönetim olursa olsun, futbolcu eğer isterse şerefini haysiyetini korur. Geçtiğimiz 4 ay içerisinde de şerefinizi haysiyetinizi korudunuz. Artık Samsunspor'u böyle hakikaten onur, gurur duyacağımız ortamlara taşımaya içtiğimiz su gibi ihtiyacımız var.'' değerlendirmesinde bulundu.

Geçen sene şehrin kulübe 19.5 milyon TL para harcadığını söyleyen Başkan Yılmaz, '' Arkadaşlar, bu şehir dolayısıyla bir şeyler bekliyor. Bu paranın karşılığında Mersin İdman Yurdu maçında yemin ediyorum 90 dakika koltuktan kalkamadım. Dizlerimin bağı çözüldü. Bütün kimyam bozuldu. 10 gün kendime gelemedim. Futbolcularımız oynamadı. Resmen rezil etti bizi. Böyle olmadı mı? Böyle bir mantık olamaz. Takımı bu hale düşürmeye hiç kimsenin hakkı yok. Kampınızı iyi yapın, ondan sonra da her maçı kazanmak zorundasınız. Başka bir alternatifiniz yok. Böyle bakmadığınız sürece bu sıkıntılar hep devam edecektir. Bu sıkıntı bizi hep böyle sünnetçi korkusu gibi tehdit eder. Bu şehir Samsunspor'un elde edeceği başarılarla mutlu olmak istiyor. Bu mutluluğu artık bu şehre tattırın. Bu şehir bu mutluluğu hak ediyor. Bu şehirde yaşayan her insan, Samsunspor'un başarısını duymayı hak ediyor.' şeklinde konuştu.

“ ÖLÜMÜNE KAZANMAK ZORUNDASINIZ”

Şehrin Samsunspor için elinden geleni yapmaya hazır olduğunu vurgulayan Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz, ''Ama elinden geleni yapması için de sizin gayret göstermeniz gerekiyor. Ben şuna inanıyorum. Ligde elde edeceğiniz her başarı şehirde olumlu karşılanacaktır ve yapabileceğini maksimum oranda yapacaktır. Büyükleriniz olarak yapmamız gereken herşeyi yapmaya hazırız. Ama başarmak zorundasınız. Sonuçta spordur ama bu sporu, Samsun için ölümüne başarmak zorundasınız. He maçı ölümüne kazanmak zorundasınız. Başarın, gelin bize deyin ki başardık, siz de yapmanız gerekeni yapın deyin. Başardığınız taktirde bu şehir yapması gerekeni yapacaktır. Başarmadığınız taktirde insanlar, hak etmedikleri mutsuzluğu yaşayacaktır. Başarmadığınız taktirde bu şehrin psikolojisinden olumlu şeyler beklemeye Samsunspor yönetiminin de, futbolcusunun da camianın da hakkı yok. Ne olur bu cümlelerimi unutmayın. Bu şehir için ölümüne başarmak zorundasınız.'' ifadelerini kullandı.

“İSTERSENİZ BAŞARIRSINIZ”

Başarının kolay olmadığını bildiğini ifade eden Başkan Yılmaz, sözlerini şöyle tamamladı; ''Allah hepinizi muvaffak etsin. Kolay bir mücadele değil. Ama herkes en az benim söylediğim kadar bilenmiş bir vaziyette lige asılacak ve başarıya kendi şehrini taşımak yönünde bir mücadele verecek. O bakımdan sizin motivasyonunuzun ve hırsınızın dorukta olmasının gereğine inanıyorum. Takım istesin, bu sorumluluğun altından hakkıyla kalkabilir. Ölümüne maçları almaktan başka çareniz yok. Mağlup olduktan sonra şehir para vermez. Kimse dönüp bakmaz. Bunun başka izahı yok. Takımın tecrübeli, teknik kabiliyeti yüksek oyuncularına çok iş düşüyor. Daha çok çalışacak, koşacak. Olduğu kadar falanı yok. Başarmak zorundayız, zorundasınız. Bu kulüp, başarmak zorundayız diyenlerden oluşmalı. Başarıya kilitlenmeli.''BAŞKAN YILMAZ: ''SAMSUN STANDARTI YÜKSEK BİR ŞEHİR''

12.01.2015 11:17

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, başta Büyükşehir Belediyesi olmak üzere merkezi hükümet ve yerel kamu yatırımları sayesinde şehirde kentsel ekonomin el verdiği ölçeğin çok üzerinde bir standart yakalandığını söyledi....

Kişi başına düşen milli geliri şehir alt yapısı, estetik, yaşam standardı ve konforu ile mukayese edildiğinde böyle bir olumlu parametrenin ortaya çıktığını ifade eden Başkan Yılmaz, gelecekte de kenti projelerini tamamlamış kaliteli ve konforu yüksek, kendi kendine yeten, üretimi ve ihracatıyla ülke ekonomisine katkı veren bir şehir yapmak için koşturduklarını kaydetti.

Başkan Yılmaz, AK Parti Samsun Milletvekili Prof. Dr. Tülay Bakır tarafından organize edilen “Marka Bal Olma Yolunda Samsun” sempozyumuna katıldı. DSİ 7. Bölge Müdürlüğü Konferans Salonu'nda başlayan sempozyuma Samsun Vali Yardımcısı Faruk Necmi Kurt, Samsun Milletvekili Prof. Dr. Tülay Bakır, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kadir Güven ile konunun uzmanı çok sayıda akademisyen ve davetli katıldı. Sempozyum öncesinde konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, marka bal sempozyumunun Samsun için faydalı olmasını temenni etti. Başkan Yılmaz, ''Sempozyumun temel konusu olan bal, Allah'ın insanlara bahşettiği en faydalı nimetlerden birisi. Balla ilgili burada çok sayıda bilim insanı var. Akademisyenlerimiz, balın insan sağlığı üzerine etkileri, faydaları ve önemi, fiziksel ve kimyasal özellikleri, ülke ekonomisine katkılarıyla ilgili bilgi birikimlerini paylaşacaklar. Bu sempozyum sonuçları itibariyle inşallah bizleri mutlu eder.'' dedi.

''STANDARDI YÜKSEK BİR ŞEHİRİZ''

Konuşmasında bugünün ve yarının Samsun'unu anlatan Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, ''Samsun'u nasıl bir yaşam haline getirmeliyiz? sorusunu kendimize sorduğumda stratejik kentsel büyüme ve gelişme politikamız şunun üzerine oturuyor. Öncelikle şehir ve yaşam alanı olarak çağdaş ve uygar bir insanın 'Ben burada dünyanın en gelişmiş ülkesinde yaşayan bir insandan geri kalmayan donatılara sahip yaşıyorum' diyebileceği donatı eksikliği olmayan bir şehir olmasını istiyoruz. Bir kere çevre projelerini tamamlamış bir şehir olmamız lazım. Bu gün farkında değiliz belki ama çocuklarımız kirli, kanalizasyon sorununa, çöp kokusuna, cadde ve sokakların estetiğini bozan kirliliğe, çeşme suyuna güvenmeyip eve damacana ile suyu getirilen bir eve tahammül edemeyecek. Bu örneklerin sayısını çoğaltabiliriz. Bunun yanında alt yapısını, ulaşım, sağlık, rekreaktif amaçlı yapılmış yaşam ve dinlenme eksikliğini, turizm, kentsel kalkınma projelerini ve geçimini tamamlamış, kültür ve sanata dönük hazırlıklarını bitirmiş çağdaş ve modern bir şehir hedefliyoruz. Böyle bir şehrin inşa edilmesiyle ilgili süreçte şehri yönetenler olarak mücadele veriyoruz. 15 yıldır da belediye başkanı olarak gece gündüz koşturuyorum. Peki bugün neredeyiz. Aslında bugün kentsel ekonomimizin el verdiği ölçeğin çok üzerinde bir standart yakaladık. Yani bizim kentsel donanımlarımız, kent mobilyalarımız, şehir alt yapısı, estetik, yaşam standardımız ve konforumuz, kişi başına düşen milli gelirimizle mukayese ettiğimizde o gelir seviyesinin üzerinde bir standart veriyor.  Bizim şehrimizdeki talepler, başka şehirlerdekinden daha fazla. Bu açıdan Samsun, aslında örnek de bir şehir. Tarih boyunca küçük İstanbul olmuş, 'İstanbul'da ne varsa burada olsun' denmiş. İnsanlar, daha çok zenginleşmek için şehirden ayrılmış, gidenlerin torunları ise bugün aradıkları her şeyi bulabildiklerini ve 40 yıl önce olsaydı göç etmezdik diyor. Çok şükür bu seviyeye geldik.'' değerlendirmesini yaptı.

'İLÇELERİMİZİN DE STANDARDI YÜKSELECEK''

Samsun'u gelecekte Bursa, İstanbul, İzmit yapma, nüfusunu 10 milyona çıkarma gibi bir iddia taşımadıklarını ifade eden Başkan Yılmaz, ''Çok büyümek önemli değil. Önemli olan bahsettiğim projelerini tamamlamış kaliteli ve konforu yüksek, kendi kendine yeten, üretimi ve ihracatıyla ülke ekonomisine katkı veren bir şehir olma yolunda koşuyoruz. İlçeleri de kapsayan bir sorumluluğumuz olduğu için ilçelerimizin de kent merkezinde olan donanımlara sahip olmasını istiyoruz. Bu hedefle de var gücümüzle çalışıyoruz. Bu dinamiklerin başında da turizm ve kırsal kalkınma geliyor. Ekonomiyi hayatın hiç bir kesitinden ayrı düşünmüyoruz. Kırsal kalkınma ve turizm konusunda alt yapıyı büyük oranda şekillendirdik. Turizmde bazı ilçelerimiz emekleme aşamasına geldi. Bu aşamadaki Ayvacık, Vezirköprü, Ladik ve Havza'da ilçelerimizdeki bu kıpırdanmaların temposunu yükselteceğiz. Bunu kalkınma hamlesine dönüştürmenin çabası içinde olacağız.''  şeklinde konuştu.

''OLİMPİK BUZ PATENİ VE OKÇULUK TESİSİ YAPILACAK''

2017 İşitme Engelliler Olimpiyatı'nın Samsun için önemine de değinen Başkan Yılmaz, ''Samsun için önemli bir ortam oluşturup dinamiğini artıracak. 30 bin kişi gelecek. Bu insanlara Samsun'u sosyal, kültürel ve sportif alt yapısını tamamlamış modern bir kent olarak tanıtmalı ve yaşatmalıyız. Olimpiyatlara hazırlık yapmamız düşüncesiyle tüm projelerimizi 2017'ye kadar tamamlamak üzere başlatıyoruz. Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın sportif alt yapısını tamamlamak için başlatılan projeler tamamlanacak. Buna ilaveten Batıpark'taki Yelken Kulüp'ün yanına dünya standartlarında olimpik buz pateni ile okçuluk ve atıcılık tesisleri yapılacak. Zemin etütleri ve projeleri yapıldı. İhale aşamasına geldi. Bunun yanında tüm dünyada popüleritesi artan golf sporuna sahip çıkarak şehrimize kazandıracağız. Bunu çok önemsiyorum. Golfü de 2017'ye yetiştirme çabalarımız var. Golf dünya'da hızla gelişen bir spor ve alt yapısı olan şehirlere çok şey kazandırıyor. Kentsel turizme büyük katkıları oluyor. Yakın gelecekte bu spor, çok geniş kitlelere yayılacak. Olimpiyat için Samsun'a gelecek yerli yabancı sporcu kafilelerine ilçelerimizi gezdirip tanıtacağız.” Dedi.BAŞKAN YILMAZ YENİ VALİ YARDIMCILARINI ZİYARET ETTİ

12.01.2015 11:15

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, yeni atanan vali yardımcılarını ziyaret etti.

Akşam saatlerinde gerçekleşen ziyarette Vali Yardımcısı Faruk Necmi Kurt, Ali Galip Saral, Metin Borozan ve Mehmet Ali Yıldırım'ı ziyaret eden Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, vali yardımcılarına yeni görevlerinde başarılar diledi. Yaklaşık 1 saat süren ziyarette Samsun ile ilgili bilgi veren Başkan Yılmaz, kentin gelişmesi ve değişmesi sürecinde birlikte çalışılacak olmasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Vali yardımcıları da Samsun'un gelişmesine ellerinden gelen bütün katkıyı vereceklerini ifade ederek, milli mücadelenin ilk adımının atıldığı kente hizmet edecek olmasının gururunu ve mutluluğunu yaşadıklarını kaydetti.