Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


BAŞKAN YILMAZ: “SALIPAZARI'NDA TURİZM, DOĞAL HAYAT OTANTİZMİ İLE GELİŞECEK”

07.01.2015 09:25

Samsun ve Çevresi Turizm Alanı Altyapı Hizmet Birliği' (SAMTAB)'ın ilçelerde turizmi canlandırmak ve geliştirmek amacıyla Samsun Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde başlattığı çalışma kapsamında ikinci toplantı, Salıpazarı ilçesinde yapıldı...

Salıpazarı Turizm Eylem Planı'na alınacak yatırımlara ilişkin ilçe halkıyla istişare yapılan toplantıda Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, turizm açısından farkındalık oluşturup ilçeye katkı sağlayacak 13 maddelik yatırım konularını anlattı. Başkan Yılmaz, ilçede turizmin geliştirilmesi için ahşap eski evleri misafirhaneye dönüştürüp, doğal hayatı yaşatacak otantizmi ve yerel kültürel unsurların canlandırılmasını istediklerini kaydetti.

Salıpazarı Turizm Eylem Planı toplantısı, Salıpazarı Ziraat Odası Başkanlığı Çiftçi Eğitimi ve Konferans Salonu'nda yapıldı. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz başkanlığındaki toplantıya Samsun Valisi İbrahim Şahin, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Turan Çakır, Büyükşehir Belediyesi AK Parti Meclis Grup Başkan Vekili Nihat Soğuk, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı, Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, Ayvacık Belediye Başkanı Mustafa Belur, Salıpazarı Belediye Başkanı Halil Akgül ile Samsun ve Çevresi Turizm Alanı Altyapı Hizmet Birliği üyeleri katıldı.

Toplantının ev sahipliğini yapan Salıpazarı Belediye Başkanı Halil Akgül, turizm konusundaki taleplerini anlatıp önerilerini anlattı. İlçesinin 38 bin yıllık tarihi geçmişe sahip olduğunu hatırlatan Başkan Akgül, 28 tane tarihi caminin yanında Garpu Kalesi, kaya mezarları, Konakören Yaylası ve doğal Karacaören Şelalesi'nin turizm öğesi olabileceğini kaydetti.  Başkan Akgül, ilçeye butik otel istediklerini söyledi.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ise Salıpazarı'nda turizmi kısa sürede canlandırmaya yönelik belediye bünyesinde yaptıkları çalışmayı aktardı. Yatırım yapılabilecek 13 maddelik konu başlığı belirlediklerini ifade eden Başkan Yılmaz, "İlçelerdeki  turizm potansiyellerini tek tek harekete geçireceğiz. Ancak hepsi belli bir plan ve program dahilinde olacak. Büyük iddialar ve uzun vadeli projeler yerine bu güne kadar yapılamayıp geç kalınmış doğru yatırımları hayata geçireceğiz. Salıpazarı'nda da konaklama tesisi problemi var. Ama bu sorunu beton lüks otellerle çözmek, büyük bir hata olacaktır. Çünkü turist, evinden çıkıp bir ilçeye gittiğinde orada beton otellerde kalmak istemez. Burada yapmamız gereken şey şu; Beton butik otel yerine ilçe kültürünü yansıtan ve yaşatan iki tane ata yadigarı eski tip ahşap ev kiralayalım. Gerekirse satın alalım. Burayı doğallığını ve güzelliğini fazla bozmadan misafirhaneye dönüştürelim. Buraya yerel mutfak kültürünü koyalım ve çocuklarımız yine yerel kıyafetlerle burada turistlere hizmet versin. Turizm konusunda bu daha fazla farkındalık oluşturacaktır." dedi.

Turistlerin ilçelerde doğallığı ve farklı yaşam kültürlerini hissetmek ve tatmak istediğinin altını çizen Başkan Yılmaz, "Burada kalacak olan insan, ilçenin köylerindeki bozulmamış doğallığı görmek, hissetmek ve yaşamak ister.  İnanın misafirhaneye dönüşmüş eski tip köy evleri, 5 yıldızlı otelden daha çok ilgi çeker. İşte burada bu otantizmi yaşatmak ve hizmet sektörüne dönüştürmek lazım. Onlara yerel kültürlerimizi tanıtabilir, tarihi mekanlarımızı ve turistik güzelliklerimizi de gezdirebiliriz. Yerel mutfak kültürünü ve yöresel özelliklerimizi de mutlaka geliştirmeliyiz. Ayrıca turistlerin burada yanlarında götürebilecekleri bir hediye ürünü ortaya çıkarmalıyız. Turist yol değil, bata çıka köy yollarında ofrood yapmak, yürümek, gezmek istiyor. Bunlar da bizde var. Bütün bu yöresel potansiyelleri, turist evine döndükten sonra çevresine mutlaka aktaracaktır." şeklinde konuştu.

Türkiye'nin 2023'e ilişkin 50 milyon turist ve 50 milyar dolarlık hedefini mutlaka gerçekleştireceğine de değinen Başkan Yılmaz, bu pastadan Samsun'un gerekli payı alması için bütçeler ayırarak küçük yatırımlarla ilçeleri turizme hazırlayacaklarını vurguladı. İç turizmi canlandırmaya yönelik çalışma yapacaklarını da anlatan Başkan Yılmaz, sözlerini şöyle tamamladı; "Her hafta sonu bir ilçemize otobüs kaldırarak insanlarımızı ilçelerimize götürüp gezdirip tanıtabiliriz. Bu çok önemli. Nüfusumuzun büyük kısmı ilçelerimizin tamamını gezmiş değil. Bunun alt yapı ve zeminini hazırladığımızda mutlaka hayata geçireceğiz."

Vali İbrahim Şahin ise, Salıpazarı ilçesinin kısa ve uzun vadeli turizm planı için ilçede bulunduklarını belirterek, "Turizm tebessüm gibidir, turist gülümsemeyi ister. Bizlerin turist empatisi ile yol almamız gerekiyor. Siz kendinize nasıl muamele edilmesini istiyorsanız onlar da onu istiyorlar. Salıpazarı’nda turizmin nasıl gelişeceği konusunda somut adımlar atılması gerekiyor. Siz turist olduğunuzda bir yere gittiğinizde ilk aklınıza gelecek olan şey yemektir. Şu gastronomi denilen şeyi halletmemiz gerekiyor. Sadece bu yöreye özgü yemekleri öne çıkarmamız gerekiyor. Binalarımız da çok önemli. Birisi 5 yıldızlı bir otel yapsa buraya ben kabul etmem. Ama bu ahşap olsa bölgenin yapısına uysa daha güzel olur. Bu bölgede birçok eski ahşap cami var. Yüzlerce yıldır ayakta. Bizim bu ahşap binaları bulup yeniden kazanmalıyız. Dil konusu da çok önemli. Neredeyse hepimiz İngilizce biliyoruz. Ama başka diller de önemli. Örneğin Trabzon’da birçok Rus olmasına rağmen Rusça çok az konuşuluyor. Ama biz bu dili konuşursak, zamanla o bölgeyle ticari ilişkilerimiz daha da artacak. Lisan konusunda bizim tembelliği bırakıp, seferberlik gibi asgari düzeyde de olsa komşu ülkelerimizin dilini öğrenmemiz gerekiyor." Diye konuştu.BAŞKAN YILMAZ: “19 MAYIS RUHUNUN ROTASI, YENİ TÜRKİYE VİZYONU OLACAK”

06.01.2015 07:52

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün milli kurtuluş mücadelesini başlatmak üzere çıktığı Samsun'da ilk adımlarını attığı güzergah, Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından Türkiye'nin yeni vizyonu olarak yeniden düzenlenecek...

Türkiye'de konusunun uzmanı, profesyonel şehir plancılarının destekleriyle yürütülen 19 Mayıs Rota Projesi, Anıtkabir gibi ülkenin önemli mekanlarından biri haline gelecek. Projenin mimarı Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, dünya tarihinin önemli dönüm noktalarından olan 19 Mayıs 1919’un ruhunu ve meşalesini, büyük bir hassasiyet ve incelikle Türk halkının hizmetine sunacaklarını açıkladı.

Milli kurtuluş mücadelesinin başkenti Samsun, ilk meşalenin yakıldığı 19 Mayıs 1919 rotasını Türkiye'nin 2023 vizyonu çerçevesinde planlayarak projelendiriyor. Bu vizyon proje için harekete geçen Samsun Büyükşehir Belediyesi, çalışmalarına başladı. Büyük Samsun Oteli'nin yıkımıyla start alan proje, Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın üstlendiği Panoroma 1919 Müzesi, İlkadım Anıtı, Kurtuluş Yolu, Atatürk Anıtı, Cumhuriyet Meydanı ve büyük önderin kaldığı Mıntıka Palas Oteli'ni de kapsayan meşale alan, yeni rekreasyon ve peyzaj düzenlemeleri ile Türkiye'ye kazandırılacak.

Hukuki süreç tamamlanarak tahliye edilen Büyük Samsun Oteli'nin yıkıma başlanmasıyla başlayan Türkiye'nin en büyük vizyon projelerinden olan Panorama 1919 Müzesi ve Meşale Alanı Projesi, 2 yılda tamamlanacak. Büyükşehir Belediyesi, projeyi bir yandan sivil toplum örgütlerinin görüşlerine açarken, diğer yandan da profesyonel ünlü şehir plancısı firmalarla ortak çalışmalarını sürdürüyor. Belediye, şehirde 19 Mayıs ruhunu yaşatacak ve artıracak benzersiz proje üzerinde oldukça hassas ve titiz davranıyor.

Proje hakkında ayrıntılı bilgi veren Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Büyük Samsun Oteli'nin yıkım işleminin tamamlanmasından sonra ortaya çıkacak alanı yeni bir rekreasyon ve peyzaja tabi tutarak burayı Panoroma 1919 Müzesi ve Kurtuluş Yolu ile bütünleştireceklerini söyledi. Anıtkabir gibi Türkiye'nin vizyonu olacak bir projeyi hayata geçirmeye yönelik süreç başlattıklarını anlatan Başkan Yılmaz, "Panoroma 1919 Müzesi'nden  Atatürk Bulvarı'nı çok şık bir köprü ile karşıya geçip Atatürk Anıtı'na ulaşacağız. Dünya'nın en güzel anıtlarından bir tanesi ve Samsun için adeta elmas değerinde olan Atatürk Anıtını da bu rekreasyon düzenlemesinin içine alacağız. Daha sonra Cumhuriyet Meydanı'nı da bu şık peyzajın içine dahil edip yeniden dizayn edeceğiz. Hatta oradan da Büyük Önder'in kaldığı Mıntıka Palas Oteli'ne kadar bu meşale alanını, yeni anlayışla şehir mobilyaları ve aydınlatma üniteleri ile süsleyeceğiz. Yani Atatürk'ün iskeleye çıkıp Mıntıka Palas Oteli'ne kadar kat ettiği güzergahı 19 Mayıs ruhunun rotası haline getirmeyi hedefliyoruz." dedi.

ANITKABİR GİBİ VİZYON BİR PROJE OLACAK

Projeyi ünlü imar ve şehir plancılarının uzmanlığı ile birlikte hayata geçireceklerinin altını çizen Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, "Panoroma 1919 Müzesi'ni Gençlik ve Spor Bakanlığı üstlendi.  Onun dışındaki iskeleden Atatürk Anıtını da içine alan kısımdan Mıntıka Palas Oteli'ne kadar ki bu büyük güzergahı yepyeni bir vizyonla şehrimize 2 yıl içinde kazandırmış olacağız. 2 yıl dememizin sebebi şu. Bu şehir plancısı ofisler, konuyu biraz araştırmak ve Dünya'daki benzer alan ve deneyimlerden de yararlanmak istiyor. Bazı şeyleri netleştiremiyoruz. Netleştirmek için acele de etmiyoruz. Hemen karar verip yapalım diye de düşünmüyoruz. Sivil toplam kuruluşlarının düşünce ve önerilerini de işin içine dahil ederek biraz daha tartışmak istiyoruz. Çünkü bana göre bu şehre mal olması gereken bir Türkiye Projesi'dir. Nasıl ki Anıtkabir ve etrafı ülkemize ait bir proje ise 19 Mayıs'ta Atatürk'ün Samsun'a çıkıp buradan Mıntıka Palas Oteli'ne kadar kat ettiği zaman diliminde ülkeyi nasıl kurtarabileceğine dönük kafasında düşüncelerin hasıl olduğu bu meşale alan da bir Cumhuriyet tarihinin en önemli adımıdır."  şeklinde konuştu.

KAHRAMANLARI DA UNUTMADIK

Projede Samsun özelinde milli mücadeleye büyük katkı vermiş kahramanları da unutmadıklarının altını çizen Başkan Yılmaz, "Bu milli Kurtuluş Mücadelesi, sadece Atatürk'ün ve silah arkadaşlarının verdiği bir mücadele değil. Türk halkıyla birlikte verdiği mücadele olduğu için bu mücadelenin kahramanları da var. Samsun'da ki kahramanları da var. Bu kahramanlar, Atatürk Havza'da savaş stratejisini çizdiği, padişaha telgraf çekip Anadolu'nun kurtuluşu için halkla birlikte hareket etmek için istifasını yazdığı saatlerde 'İbadet etmeye gidiyoruz' diyerek İngilizlerden saklanarak müzeye dönüştürdüğümüz Şeyh Sadi Tekkesi'nde bir araya gelip mücadeleye nasıl katkı vereceklerine dair toplantı yapmışlar. Dolayısıyla bu müzede de kahramanlarımızı işin içine dahil ediyoruz. Yani işin insani boyutu, inanç boyutu, Türk halkının kurtuluşa yönelik duyduğu imanı da var. Allah'a güvenleri var. Bu projenin bu bütün manevi hassasiyetleri de projenin içinde. İnşallah bu projeyi hayata geçireceğiz. " ifadelerini kullandı.BAŞKAN YILMAZ DENEYİMLERİNİ AKTARDI

06.01.2015 07:51

AK Parti Genel Merkezi 'Yerel Yönetimler Başkanlığı 3. Bölge' toplantısında konuşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, şehirleşme yolundaki deneyimlerini aktardı...

Toplantıda sunum yapan ve bilgilerini paylaşan Başkan Yusuf Ziya Yılmaz yaptığı açıklamada, "Yerel Yönetimler Birliği Başkanlığımızın Genel Başkan Yardımcımız Abdülhamit beyin ve onun ekibinin organize ettiği Kırşehir bölge toplantısında Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı olarak deneyimlerimi paylaşmak üzere bana görev verildi. Bu doğrultuda bende Samsunda gerçekleştirdiğimiz bazı dönüşüm projelerinin hangi finansman modelleriyle, hangi anlaşma ve mutabakatlarla hangi muhatapları ile hangi tarihler de bir takım diyalog ve mutabakatlar sağlanarak çözüldüğünü anlattım.  Umarım anlatımım iyi olmuştur ve arkadaşlarımız faydalanmıştır.” dedi.

Toplantı, Kırşehir'in tarihi güzelliklerinin belediye başkanlarına ve parti yöneticilerine aktarılmasıyla sona erdi.BÜYÜKŞEHİR’DEN “YENİ YILA MERHABA” KONSERİ

31.12.2014 10:45

Samsun Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Kent Orkestrası “Yeni Yıla Merhaba” konseri düzenledi...

Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen konsere Vali Yardımcısı Hakan Kubalı ve çok sayıda Samsunlu sanatsever katıldı.

Kent Orkestrası tarafından düzenlenen ve şefliğini Kamuran Tok’un yaptığı konserde sevilen Türk sanat müziği ve Türk halk müziği eserlerini seslendiren sanatçılar, konserin sonunda yaptıkları zeybek oyunu ile sanatseverlerden büyük alkış aldılar.BAŞKAN YILMAZ: “VEZİRKÖPRÜ TURİZMİ İÇİN 2 YILIK EYLEM PLANI HAZIRLIYORUZ”

31.12.2014 10:44

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Vezirköprü ilçe turizminin canlandırılması ve geliştirilmesi için çalışma başlattıklarını ve hazırlayacakları 2 yıllık eylem planını vakit kaybetmeden hayata geçireceklerini açıkladı...

Samsun ve Çevresi Turizm Alanı Altyapı Hizmet Birliği (SAMTAB)'ın ikinci olağan toplantısı, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz başkanlığında Vezirköprü Belediyesi Sosyal Tesisleri'nde yapıldı.  Toplantıya Samsun Valisi İbrahim Şahin, Vezirköprü Kaymakamı Mahmut Kaşıkçı, Vezirköprü Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis,  Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Turan Çakır, Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili Nihat Soğuk, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı, Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, Ladik Belediye Başkanı Selim Özbalcı, Ayvacık Belediye Başkanı Mustafa Belur, Vezirköprü meclis üyeleri ile Samsun ve Çevresi Turizm Alanı Altyapı Hizmet Birliği üyeleri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Vezirköprü Belediye Başkanı İbrahim Sadık Ediz, ilçede turizm algısının oluşturulup ulaşım ağının iyileştirilmesi gerektiğini söyledi. Vezirköprü Kaymakamı Mahmut Kaşıkçı, ilçedeki tarihi mekanların projelendirilip restorasyonlarının yapılması, ilçeden çıkmış tarihi şahsiyetlerin yaşatılması amacıyla müzeler sadrazamlar ve köprülüler müzesi inşa edilmesi, turizm algı ve markası oluşturulmasının önemine dikkat çekti.

Daha sonra söz alan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Vezirköprü turizmini canlandırmaya yönelik belediye bünyesinde kısa sürede neler yapılabileceğine ilişkin çalışma yaptırdıkları bilgisini verdi. Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, çalışma kapsamında ilçeye turizm açısından farkındalık oluşturacak 41 maddelik konu belirlediklerini kaydetti. Bunun haricinde toplantıya katılanlardan 5'er maddelik fikir ve öneri üretmelerini isteyen Başkan Yılmaz, ''Bu toplantımız, Vezirköprü turizmi için 2015-2016 dönemini kapsayan eylem planı hazırlığıdır. Konuşmaktan öte 2 yıllık eylem planı hazırlayarak, hayallerimizde olan şeyleri konuşmak yerine uygulamaya geçirmek arzusundayız. 2 yıla sığacak çalışmaları programlayıp hemen başlamak ve bu süre içinde de bitirmek istiyoruz. İmkanlarımız sınırlı ama en azından 5 maddelik çalışmayı bitirmeliyiz. Ardından da diğer 5 maddeyi ele alacağız. Böylece yapılması gereken işleri zamanla tamamlamış olacağız. Sizlerden fikirlerinizi, önerilerini anlatmanızı istiyoruz. Sizlerin düşüncelerini de harmanlayıp eylem planımızı en doğru şekilde bitirip harekete geçeceğiz. '' dedi.

Benzer turizm eylem planı çalışmalarını diğer ilçelerde de yapacaklarının altını çizen Başkan Yılmaz, ilçelerde kırsal kalkınmaya dönük de eylem planları hazırlayacaklarının altını çizdi.

Samsun Valisi İbrahim Şahin ise yaptığı konuşmada ilçelerin turizmde markalaşması gerektiğini belirtti. Dünya'da artık ülkelerin değil şehirlerin hatta ilçelerin markalaşmaya başladığına dikkat çeken Vali Şahin, ''Mutlaka marka şehirler, ilçeler oluşturmalıyız. Bu kaçınılmaz bir gerekliliktir. Bunun için yapılması gereken çok iş var. Ama bir yerden başlamak zorundayız. O nedenle fikirleriniz çok önemli. Ulaşım mutlaka ıslah edilip düzenlenmelidir. Bu konuyu karayolları ile görüşeceğiz. Yol bizim sürekli gündemimizde olacak. Bunu haricinde devlet elinin yanı sıra şahıslara müzeler yaptırabiliriz. Müze sayısını artırmalı ve ilgi çeker hale getirmeliyiz. İlçedeki tarihi konakları canlandırmalı, bunları doğal müzelere dönüştürebiliriz. Bu dönüşüm, ilçe ve aile ekonomilerinde önemli katkılar sağlayacaktır. '' İfadelerini kullandı.