Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


2. MAKİNE GELDİ YIKIM HIZLANDI

20.01.2015 13:10

Büyük Otel’in yıkım çalışmalarına devam eden Samsun Büyükşehir Belediyesi, kiraladığı 2. İş makinesini de vinç yardımıyla otelin çatısına çıkartarak işi hızlandırdı...

Samsun Büyükşehir Belediyesi, tahliyesi tamamlandıktan sonra yıkımına başladığı Büyük Oteli oldukça ilginç bir yöntem kullanarak yıkmaya devam ediyor. Fen İşleri Daire Başkanlığı, Ankara ve Eskişehir’den 6 tonluk 2 adet ekskavatör iş makinesi kiraladı.

İlki yaklaşık 10 gün önce çalışmaya başlayan ekskavatörlerin ikincisi de önceki gün Samsun’a geldi. Yeni gelen iş makinesi bir vinç aracılığı ile otelin çatsına diğer iş makinesinin yanına çıkartıldı. Makinenin otelin çatısına çıkartılırken oluşturduğu görüntü çevredekiler tarafından ilgiyle izlendi.

2. makinenin devreye girmesi ile hızlanan yıkım çalışmaları hakkında bilgi veren yetkililer, otelin yıkımı sırasında uyguladıkları yöntemin Samsun’da ilk defa denendiğini ve binanın çatısına çıkartılarak üstten yıkıma başlayan iş makineleri sayesinde hem işin hızlandığını hem de maliyetin düşürüldüğünü ifade ettiler.BAŞKAN YILMAZ TÜRKİYE’NİN EN BAŞARILI 2. BELEDİYE BAŞKANI

19.01.2015 16:17

Yaptıkları anketlerle seçim sonuçlarını en iyi tahmin eden araştırma şirketlerinden olan ANDY-AR araştırma şirketi 2015 Ocak ayında yaptığı yerel yönetimler performans araştırmasını yayınladı...

Yaptığı icraatlar ve performansı ile 30 Mart yerel seçimlerinde 4. Kez Samsunluların takdirini ve onayını alarak Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Yusuf Ziya Yılmaz, ANDY-AR araştırma şirketi’nin 2015 Ocak ayında yaptığı yerel yönetimler performans araştırması sonuçlarına göre Türkiye’nin en başarılı Büyükşehir Belediye Başkanları sıralamasında 2. sırayı alarak bir kez daha başarısını kanıtladı.

Yakın zamanda başka bir anket şirketinin yaptığı performans ve başarı değerlendirmesinde Türkiye'nin en başarılı 8. Büyükşehir Belediye Başkanı olarak görülen Başkan Yılmaz, bu kez çıtayı daha da yükselterek en beğenilen 2. Başkan olmayı başardı.

Andy-Ar tarafından yapılan anketin sonucuna göre, 1. Sırada %65.2’lik memnuniyet oranı ile Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki gelirken, Başkan Yusuf Ziya Yılmaz hemen ardından %61.1 lik oran ile Türkiye’nin en beğenilen 2. Başkanı oldu.BAŞKAN YILMAZ: KUVEYT'TE SAMSUN'U TANITACAĞIZ

17.01.2015 20:23

Samsun'un turizm potansiyellerini görmek, ilçelerdeki tarihi ve turistik mekanlarda incelemelerde bulunmak üzere ailesiyle birlikte Samsun'a gelen Kuveyt Evkaf Bakan Vekili Dr. Adel Al Falah, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz'ı makamında ziyaret etti...

Ziyarette kentin özelikle Ayvacık ve Ladik ilçelerini çok beğendiklerini anlatan Bakan Vekili Al Falah, Samsun'un turizm ve kültür zenginliklerinin ülkesinde tanıtılmasını istedi. Tekliften dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Yılmaz ise en kısa zamanda Kuveyt'e gelip bu tanıtımı yapacaklarını kaydetti.

THY Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Adem Ceylan, Büyükşehir Belediyesi Başvan Vekili Turan Çakır, Meclis Başkan Vekili Nihat Soğuk, Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak, Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Necmi Çamaş ve THY Samsun Bölge Müdürü Arif Ali Gezmişoğlu'nun hazır bulunduğu ziyarette Kuveyt Evkaf Bakan Vekili Dr. Adel Al Falah,  Samsun'da bulunmaktan mutlu olduğunu kaydetti.

Gezip gördükleri ilçeleri çok beğendiklerini ifade eden Bakan Vekili Dr. Adel Al Falah, "Gördüğümüz yerler çok hoşumuza gitti. Yavaş yavaş gelişiyor ama özellikle Ayvacık'ı çok beğendik. Ayvacık, Uzungöl'den daha çok gelişecek, güzelleşecek ve aktifleşecek. İnşallah turizm yatırımları ile daha güzel olacağından eminiz. Bunun yanında Samsun'un turizm potansiyellerini tanıtmaya yönelik Kuveyt'te ilgili yetkililer ile görüştüm. Gerek iş birliği gerekse kardeş şehir konusunda mutabakata hazırız. Turizm konusunda en kısa zamanda ülkeme gelip burada Samsun'u, ürünleri, tarihi ve turistik mekanlarını, kültürünü, forklorünü  tanıtabilirsiniz. Sizleri ağırlamaktan mutluluk duyacağız. Bunun yanında Samsun'a kültür ve sanat merkezi açmayı düşünüyoruz. Başkent Kuveyt City ile Samsun'u kardeş şehir de yapabiliriz. En kısa zamanda sizleri ülkeme bekliyoruz." diye konuştu.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ise coğrafya itibariyle Kuveyt ile tarihi, kültürel ve inanç bakımından bir çok ortak özelliğe sahip olduklarını belirterek, "Şehrimde bulunmanızdan ve sizleri ağırlamaktan mutlu oldum, şeref duydum. Uluslararası ilişkileri, kardeşlik ilişkilerini çok önemsiyoruz. Sayın bakanın şehrimizi ziyaretini şans görüyoruz. Kardeş şehir ilişkisini biz de isteriz. Çok güzel bir ilişki olur. Önümüzdeki günler de biz de gelip Samsun'u orada tanıtalım. Bunun yanında Kuveyt'ten Türkçe öğrenmek isteyenleri buraya getirelim. Burada ev sahipliği yapabiliriz. Arapça öğrenmek isteyenleri de oraya gönderebiliriz. Kuveyt'te Türkçe, Samsun'da da Arapça bilen insana çok ihtiyacımız olacak. Ayvacık konusunda ise bu ilçemizi daha estetik hale getireceğiz. Şehir aydınlatmasını ön plana çıkaracağız. 2-3 yıl içinde ilçe tamamen değişecek. Bir daha geldiklerinde tanıyamayacaklar. Burada tatil köyü yapmak için de Kültür ve Turizm Bakanlığı ile temas halindeyiz." ifadelerini kullandı.

Ziyarette Başkan Yılmaz, Bakan Vekili Dr. Adel Al Falah'a içinde el işlemeli Osmanlı kaftanı bulunan tablo ile atkı hediye etti.DR. FELLAH: “ÜLKEMDE SAMSUN TURİZMİNİ TANITMAYA HAZIRIZ”

16.01.2015 15:20

Kuveyt Evkaf Bakan Vekili Dr. Adil El Fellah, kentin turizm potansiyellerini görmek, ilçelerdeki tarihi ve turistik mekanlarda incelemelerde bulunmak üzere ailesiyle birlikte Samsun'a geldi...

Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Türk Hava Yolları (THY) Samsun Bölge Müdürlüğü'nün daveti üzerine şehre gelen Bakan Vekili El Fellah, Vali İbrahim Şahin ve Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ile akşam yemeğinde buluştu. Samsun'u çok beğendiğini ifade eden El Fellah, kenti Kuveyt'te tanıtmaya ve pazarlamaya hazır olduklarını söyledi.

Kuveyt Evkaf Bakan Vekili Dr. Adil El Fellah onuruna Amisos Restourant'ta düzenlenen akşam yemeğine Samsun Valisi İbrahim Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, THY Samsun Bölge Müdürü Arif Ali Gezmişoğlu, THY Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Adem Ceylan, Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Necmi Camaş katıldı.

Akşam yemeğinde Samsun ile ilgili düşüncelerini ifade eden Dr. Adil El Fellah, kentin turizm konusunda Kuveyt'te tanıtımı, reklamı ve pazarlanması için ellerinden gelen her türlü çalışmayı yapmaya hazır olduklarını belirtti. Ancak öncelikle kentin turizm potansiyellerini ve avantajlarını tam manasıyla öğrenmeleri gerektiğini ifade eden Bakan Vekili Dr. El Fellah, "Samsun'un tanıtılması için ülkemizde elimizden geleni yaparız ve turizme hazırız. Buraya hangi yaş aralığındaki gençler gelebilir? Aileler nasıl kalabilir? Nasıl tatil yapabilirler? Tedavi amaçlı gelenler nereye gidebilir? gibi bilgileri bilmemiz lazım ki ona göre hareket edelim. Mesela kışın, yazın veya her vakit gelebilirler mi? Turizm çok kapsamlı bir konu. Bunları bilirsek ona göre program ayarlayabiliriz. Kuveyt'te bir araştırma şirketi var. Bu şirketler turizm konusunda araştırma yapıyorlar. Samsun ilgi ilgili bir araştırma yaptırabiliriz. Türkiye'ye gelen Arap turistler üzerinde araştırma yaptırabilir, daha çok neden geldiklerini öğrenebiliriz. Bunları öğrendikten sonra Samsun'un artı ve eksiklerini görüp ona göre hareket edebiliriz. Bu araştırmaya göre pazarlama, tanıtma ve tatil programı hazırlanabilir. Daha sağlıklı ve detaylı araştırma ortaya çıkabilir." dedi.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz da yemekte Bakan Vekili El Fellah'a Samsun'un tarihi ve turistik potansiyelleri ile doğal ve kültürel zenginlikleri hakkında bilgi verdi. Kentin Karadeniz Bölgesi'nin en büyük metropol şehri olduğunu dile getiren Başkan Yılmaz, "Samsunumuzu turizm yönünden de geliştirmek ve var olan potansiyellerimizi gün ışığına çıkarmak istiyoruz. Bunun için özellikle ilçelerimizdeki eksikliklerimizi gidermek için 2 yıllık turizm eylem planları hazırlayarak, hızla yatırımlara başlayacağız. Bunun dışında şehrimiz, doğal ve turistik açıdan olduğu gibi tarihi ve kültürel bakımdan da köklü bir geçmişe sahip. Bunu geçmişten günümüze kalan eserlerimizden görmek mümkün, Samsun, yakın zaman içinde turizmde önemli bir seviyeye gelecek. Bunda Arap ülkelerinin önemli katkısı olacağını biliyoruz. O nedenle Kuveyt'te Samsun'un turizm alt yapısının tanıtılması ve anlatılması için sizlerden de destek bekliyoruz." şeklinde konuştu.

Samsun Valisi İbrahim Şahin de il genelinde görülüp gezilebilecek çok sayıda tarihi ve turistik yerler olduğunun altını çizerek, " İnşallah gelen Arap turistlerimize bu güzelliklerimizi gezdirip tanıtacağız. Başka bir zaman da Samsun'un yazını gösterme fırsatı buluruz. Çünkü şehrimizin hem yazı hem de kışı çok güzel. Bir kaç yıldır körfez bölgesi ülkelerden turizm acenteleri ve iş adamları geliyor. Özellikle bazı ilçelerimizden konut yapmak için yer satın almak istiyorlar. Trabzon ve çevresinde yer olmadığı için Arap turistler otellerde kalıyor. Ama Samsun'dan yer alıp konut yaparak tatillerini evlerinde geçirmek istiyorlar. Sizden Kuveyt'teki turizm acente sahiplerini getirip Samsun'u görmelerini sağlamanızı bekliyoruz. Samsun'u Kuveyt'te yeterince tanıtmak istiyoruz. Samsun'u çok iyi anlatabilmek ve tanıtabilmek lazım. Bunu da turizm acentelerinin programına koyabilmek lazım." ifadelerini kullandı.

Bakan Vekili El Fellah, yemekte Vali Şahin ile Başkan Yılmaz'a hurma, Vali Şahin ise El Fellah'a işlemeli çini tablo hediye etti. Dünyanın her yanında İslami ve insani destek projelerini hayata geçiren Kuveyt Evkâf Bakanlığı, cami, medrese, kuran kursu gibi ibadethane destekleri verirken, eğitim ve sosyal yardım projelerine de karşılıksız destek vermesiyle biliniyor. Bakanlık, tüm dünyada 5 ve 10 yıllık planlarla insani ve İslami yardım faaliyetleri gerçekleştiriyor.SAMSUN KONFORLU VE ÇAĞDAŞ ULAŞIMI SEVDİ

16.01.2015 15:19

Şehir içi toplu ulaşım sisteminde yolculuk konforunu yükseltmeye yönelik yapılan yatırımlar ve sunulan hizmet, vatandaşları memnun ediyor...

Toplu ulaşım araçlarındaki modernizasyon devam ederken, Büyükşehir Belediyesi bünyesinde kurulan Samsun Proje Ulaşım İmar İnşaat Yatırım Sanayi ve Ticaret A.Ş (Samulaş) Genel Müdürlüğü, tramvay ve otobüslerle taşınan yolcu sayılarına ilişkin karşılaştırmalı istatistik bilgilerini açıkladı. Ortaya çıkan veriler, toplumun sunulan kaliteli hizmeti olumlu karşılayıp desteklediğini ortaya koydu.

Kente modern bir hafif raylı toplu ulaşım sistemi kazandırmak için 2001 yılında harekete geçen Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin uzun süren mücadelesiyle Samsunlular, tramvay konforuyla yolculuk etmeye 2010 yılın ekim ayında başlamıştı. Her yıl yolcu sayısı günden güne artan 16 tramvay, ihtiyaca cevap veremez hale gelince 5 tane daha alınmıştı. 21 tramvay tam kapasite ile çalışırken Samulaş A.Ş, hem tramvay duraklarına hem de Belediye Evleri Kavşağı-Üniversite arasındaki Atatürk Bulvarı güzergahında tam donanımlı 41 ekspres otobüsü devreye soktu. Samulaş  bugün, bu iki modern ulaşımla kent içi yolcu trafiğininin büyük çoğunluğunu gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyor. Büyükşehir Belediyesi, şehir içi yolcu taşımacılığındaki ulaşım rahatlığını yaygınlaştırmak için yatırımlarına hızla devam ediyor. Bir yandan Tekkeköy Kavşağı-Shell Kavşağı arasındaki tercihli yol güzergahı yapım çalışmasını sürdüren Büyükşehir Belediyesi, diğer yandan da raylı sistem hattını uzatmanın plan ve projelerini hazırlıyor.

TRAMVAY, OTOBÜS VE TELEFERİK YOLCU SAYISI ARTIYOR

Tercihli yol ve raylı sistem ilave hat proje çalışmaları devam ederken, Samulaş A.Ş Genel Müdürlüğü, 2013-2014 yılları tramvay, ekspres ve ring otobüs ile teleferik yolcu taşıma rakamlarını duyurdu. Bu toplu ulaşım sistemlerini kullanan yolcu rakamlarına göre her üç toplu taşıma aracına ilgi giderek artıyor. İstatistiğe göre tramvay ve otobüslerin son yıllarda büyük ilgi görmesinin en önemli iki nedeni, modern ve konforlu araçlar olması ile dakik çalışma sistemi bulunması. İstatistik rakamlarına göre tramvaya 2013'te 21 istasyondan 17 milyon 343 bin 963 yolcu binerken, bu rakam 2014'te 18 milyon 578 bin 93 kişi oldu. 2013 yılında tramvayla en fazla yolcu 1 milyon 688 bin 863 yolcu ile mart ayında,  2014'te ise 1 milyon 811 bin 165 kişi ise aralık ayında taşındı. 2013'te 3 milyon 269 bin 585 kişi olan 41 otobüs yolcusu sayısı, yüzde 56 artışla 2014'te 5 milyon 118 bin 921 kişi oldu. 2013'te otobüsle 363 bin 698 kişi ile en fazla yolcu kasım, 2014'te ise 561 bin 624 kişi ile mayıs ayında taşındı. Teleferikle yolculuk edenlerin sayısı da artış gösterirken, 2013'te teleferikten 68 bin 769 kişi, 2014'te ise 285 bin 426 kişi yararlandı. Teleferikle 2013'te en fazla yolcu 33 bin 684 kişi ile ekim, 2014'te 66 bin 557 yolcu ile ağustos ayında taşındı. 2 yılın karşılaştırılmasında ise tramvay ile yolcu sayısı 1 milyon 234 bin 130 kişi, otobüsle taşımacılıkla yolcu sayısı 1 milyon 849 bin 336 kişi ve teleferikle yolculuk edenlerin sayısı ise 216 bin 657 kişi arttığı açıklandı.

HALKIMIZ DOĞRU OLANI BENİMSİYOR

Çağın en modern toplu taşıma sistemlerinden tramvayı Samsun halkının hizmetine sundukları için mutlu olduğunu ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, sistemin başarısının halkın yaşam konforunu ve kalitesini yükselten bir hizmet olmasına bağladı. Başkan Yılmaz, "Eski sebze meyve hali ve otogarı yeni yerlerine taşıyıp modern bir otogar yaptık. Eski otogar ile yeni otogarın satışından elde ettiğimiz kaynak, halkın refahını artırmak için planladığımız raylı sistem projesi için bizleri cesaretlendirmişti. Hemen bunu projelendirip ihale ederek çalışmaları başlattık. Sonuçta şehrimiz modern bir ulaşım modeli olan raylı sisteme kavuştu. Bunun yanında da şehrimiz modern bir otogara, sebze meyve haline ve alışveriş merkezine sahip oldu. Geldiğimiz noktada raylı tramvay taşımacılığı artık kentimizin vizyonunu değiştirmiş ve benimsenmiştir. Yolcu sayıları, ilerleyen zaman içinde daha da artacağını gösteriyor. 5 yeni tramvayla 21'e ulaşan tren sayısı kapasiteyi zorlar ve yetersiz kalırsa ilave yaparız. Tramvay ile birlikte şık ve modern otobüslerle yapılan seferlere olan ilgi de halkımız için doğru olanı yaptığımızı gösteriyor." şeklinde konuştu.

METROBÜS GELİYOR

Samsun’u toplu taşımada diğer bir modern ulaşım konforu olan metrobüse de kavuşturacaklarının belirten Başkan Yılmaz, "Şimdi de bunun heyecanını yaşıyoruz. Kentimizin yaşamı yeni bir düzene, şekle ve formata kavuşuyor. Birçok alandaki değişim ve dönüşüm modellerimiz, tek tek hayata geçiyor. Bu yeni yaşamı şehirle bütünleştirmek için toplu ulaşımda raylı sistemin önceki versiyonu olan metrobüs ulaşımı inşaatımız hızla devam ediyor. İnsanlık var olduğu sürece halkımız daha iyisini isteyecek. Biz yöneticiler de bu talepleri en iyi şekilde yönetip yerine getirmekle mükellefiz.  İnsanların talebinin yavaşladığı anlarda bile vatandaşlarımıza umut verip onların her gün atladıkları çıtayı biraz daha yukarıya kaldırarak yeni bir vizyon kazandıran bir duruş sergiliyoruz. Her şey, daha mutlu bir gelecek için.” ifadelerini kullandı.