Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


BAŞKAN YILMAZ; “SAMSUN TÜRKİYE’NİN PARLAYAN YILDIZI”

24.01.2015 16:21

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, İçişleri Bakanlığı tarafından düzenlenen “Etik Liderlik Eğitim Semineri” ne katıldı...

Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi'nde düzenlenen seminere Samsun Valisi İbrahim Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, İçişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Vali Enver Salihoğlu, Başbakanlık Kamu Görevlileri Etik Kurulu Başkanı Prof.Dr. Sedat Murat, çevre illerdeki vali yardımcıları, ilçe belediye başkanları ile Samsun'da 1998-2000 yılları arasında valilik yapmış ve Kamu Görevlileri Etik Kurulu Üyesi olan Metin İlyas Aksoy katıldı.

Seminerde Samsun'un tanım videosundan sonra açılış konuşmasını yapan İçişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Vali Enver Salihoğlu, "Etik ile ilgili olarak Türkiye'de çok eski geleneksel anlayışımız var. Ancak çağdaş hukuki anlamda etik kavramı bizim yönetim literatürümüze yakın zamanda 2000'li yıllardan itibaren girdi. Yaklaşık 10-11 yıllık bir mazisi var. Gerek bakanlığımızın bünyesinde gerekse diğer bakanlıkların bünyesinde bu konu ile ilgili kuruluşlar oluşmuştu. Asıl konunun koordinasyonunu sağlamak üzere Başbakanlık bünyesine oluşturulan Başbakanlık Etik Kurulu bu konuda çok güzel, önemli ve çağdaş değerlendirmeler yapıyor. Biz genel olarak yönetimde, hayatın her türlü aşamasında ahlaklı davranmayı ilke edinmemiz gerekiyor. Ama maalesef zaman zaman bu tür etik ihlalleri oluyor. İçişleri Bakanlığı bünyesinde bakanlığımızın etik komisyonu var" dedi.

TÜRKİYE'NİN PARLAYAN YILDIZI SAMSUN

Konuşmasında etik ile ilgili bir konu anlatan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, "Bundan 1 sene önce biz Fatsa'da bir toplantı yapmıştık. O toplantıda Sakarya Üniversitesi'nden davet ettiğimiz bir hoca etik ve ahlak ile ilgili bir sunum yapmıştı. Etik ve ahlaki kavramlar arasındaki ince çizgiyi anlatan bir olayın olduğunu söyledi. Eski Meclis Başkanımız Mustafa Kalemli'nin başından bir olay geçmişti. Meclisteki koltukların derileri değiştirilmişti ve o zaman muhalefet 'ne gereği vardı' gibisinden bir kampanya yürütmüştü. Şansızlık o dönemde meclis başkanımız da Ankara'da bir daire satın almıştı. O daireyi satın aldığı müteahhit de meclisteki koltukları yapan müteahhitti. Toplu iğne başı kadar işin içinde hile yok. Herkes biliyor ama Kalemli'nin istifa etmesine giden bir süreç olmuştu ve bir şey söylemesi gerekiyordu. Mustafa Kalemli şöyle bir açıklama yapmış, 'Yaptığımızda zerre kadar kanunen ve ahlaken hiçbir hata yok ama etik olarak doğru değil' demiş. Şimdi belediye başkanımız veya bakansınız, yakın bir akrabanız sizinle ilgili bir işte ihaleye giriyor. Hukuki açıdan onun ihaleye girmesini yasaklayan bir şey yok. Bu biraz ahlaka dokunuyor ama etiğe kesin dokunuyor. Etik olarak bu doğru değil" diye konuştu.

Samsun'da 2019 yılına kadar bazı hedefleri tamamlayacaklarını belirten Başkan Yılmaz, " Samsun son yıllarda Türkiye'nin parlayan bir yıldızı olma yönünde kendine bir misyon biçmiş, bir vizyon belirlemiş, geleceğe doğru koşuyor. Bu geleceğe doğru koşunun aslında kısa periyotlu bir röperi var. O röperde 19 Mayıs 2019'dur. 2019 yılına 4 yıl kaldı. Atatürk'ün Samsun'a çıkışının 100. yıl etkinliklerinin yapılacağı bir yıldır. Bu süre içersinde biz Samsun'da 100. yıla hazırlık yapan bir Türkiye'nin 2019 yılı hedefine yönelik bir röper kendimize belirleyip o 2019 yılına koşacağız. 2019 yılında Samsun'da kültüre, sanata, spora yönelik altyapı tesislerin tamamını bitirmeyi hedefliyoruz. Biz 19 Mayıs 2019 yılına kadar bazı şeyleri tamamlamak istiyoruz. 2019 yılına kadar havaalanından çıktığınızda Samsun'a gelene kadar bir Bilim ve Teknoloji Müzesi yapacağız. Ondan sonra arkeoloji müzesi, okçuluk ve atıcılık tesislerimiz, buz pateni, büyük yüzme havuzu, futbol, kapalı spor salonlarımız gibi tesislerimizi yapacağız" şeklinde konuştu.

Samsun'un çok güzel bir sahile sahip olduğunun altını çizen Samsun Valisi İbrahim Şahin, "Samsun'a geleli 4 ay oldu. Samsun'u farklı kategorilere sınıflandırabiliyorsunuz. Ama içten söylüyorum ki, Samsun'daki bu sahil bandını Türkiye'nin Ege ve Akdeniz'de görmek gerekirken bunu Samsun'da soluyor olmanın güzelliğini yaşıyoruz. Bunun için de Büyükşehir Belediye Başkanı'nı kutluyorum. Samsun'da 2017 yılında İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları yapılacak. Bu olimpiyat oyunları Türkiye'nin ev sahipliği yaptığı en büyük organizasyon olacak. Onun için biz işitme engellilerine yönelik uluslararası işaret dili öğretiyor ve öğreniyoruz. Organizasyona 6 bin sporcu, 10 bin spor adamı gelecek. 27 bin kişi de işaret dili öğrenecek. Samsun için ikinci önemli olan tarih de 1919 yılıdır. Hükümetimizin de öne çıkardığı bir tarih var oda Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılı ve 2023 yılı. Onun için bizim önümüzde 3 tane step var. Bunları Samsun adım adım gerçekleştirecek. Gerek biz valilik olarak gerekse Büyükşehir Belediyesi ekibiyle birlikte hem 2017'de hem 2019'da hem de 2023'de kendimizin önüne vizyonlar koyduk ve onları adım adım gerçekleştiriyoruz" ifadelerini kullandı.

Konuşmalarının ardından Etik Kurulu Başkanı Prof.Dr. Sedat Murat, katılımcılara "Etik Liderlik ve Kamu Etiği" konulu seminer verdi.

KATILIMCILAR SAMSUN'U GEZDİ 

Seminerin ardından Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz tarafından konuklar için Samsunum-1 gemisinde öğlen yemeği verildi. Yemekten sonra yini Başkan Yılmaz'ın rehberliğinde kısa bir Samsun turu yapıldı. Başkan Yılmaz konuklarına Bandırma Gemi Müzesi, Kurtuluş Yolu, Batıpark Amazon Adası ve Köyü ile Samsun Kent Müzesi'ni gezdirdi.BAŞKAN YILMAZ EMITT FUARINA KATILDI

22.01.2015 14:56

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, bu yıl 19’uncusu düzenlenen Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’nın (EMITT) ve Samsun stantının açılışına katıldı....

19. Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı (EMITT), Beylikdüzü TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde açıldı. Samsun bu yıl EMITT fuarına Samsun Büyükşehir Belediyesi, Samsun Valiliği, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası ve Ortakaradeniz Kalkınma Ajansı’nın (OKA) birlikte kiraladığı ve Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından tefriş edilen 160 metre karelik tanıtım standı ile katıldı.

VALİ AKSOY SAMSUN STANTINI ZİYARET ETTİ

EMITT Samsun stantının açılışına Samsun Valisi İbrahim Şahin, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Necmi Çamaş, Samsun Sivil Toplum Kuruluşları Konfederasyonu (SAMKON) Genel Başkanı H. Kaya Aşçı ile Samsunlu bazı bürokratlar, iş adamları ve vatandaşlar katıldı.

Büyük ilgi gören Samsun stantında Samsun’u temsil eden tarihi ve turistik görseller ve yayınların yanında samsun kültürünü farklı yönleri ile tanıtan yiyeceklerden giysilere kadar çok sayıda materyal ve malzeme sergileniyor.

Bu arada Samsun Eski Valisi ve şimdiki Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy Samsun stantını ziyaret ederek Vali Şahin ve Başkan Yılmaz’la uzun süre sohbet etti. Vali Aksoy, Bafra nokulu ile kıvratma yiyerek hasret giderdi. Stanta bir çok ilin valisi ve belediye başkanı da uğrayarak büyük ilgi gösterirken ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen de stantın uzun süreli konuklarından oldu.

Samsun Valisi İbrahim Şahin ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz daha sonra bazı stantlara da uğrayarak ziyaretler yaptılar. 25 Ocak’a kadar açık kalacak olan 19. EMITT Fuarı’na yaklaşık 70 ülkeden yüzlerce katılımcı olacağı ve binlerce kişinin ziyaret etmesinin beklendiği bildirildi.BAŞKAN YILMAZ’DAN SANAYİ SİTELERİNE ALTYAPI MÜJDESİ

21.01.2015 14:55

Yapımı tamamlanan ve hizmet vermeye başlayacak olan Serra Otelde düzenlenen kahvaltıya katılan Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, otel yatırımlarının kongre turizmi için çok önemli olduğunu söyledi...

Serra Otel'deki sabah kahvaltısına Samsun Valisi İbrahim Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, ak Parti İl Başkanı Fuat Köktaş,Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Çakır, Serra Otel Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Türkdönmez, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Turan Çakır, AK Parti Meclis Grup Başkan Vekili Nihat Soğuk, ilçe belediye başkanları, daire başkanları, bürokratlar ile çok sayıda iş adamı ve davetli katıldı.

Kahvaltının ev sahipliğini yapan Serra Otel Yönetim Kurulu Başkanı ve Samsun İslam Vakfı Genel Kurul Üyesi Reşit Türkdönmez, otelin artık Samsun'un malı olduğunu söyledi. İş adamı Türkdönmez, Kentin konaklama tesisi ihtiyacının karşılanmasına katkı verecek 120 yataklı otelin hayırlı olmasını temenni etti.

Kahvaltıda davetlilere hitap eden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Türkdönmez ailesinin Samsun'a çok güzel bir otel kazandırdığını belirterek, "Samsun'a kazandırdıkları bu güzel mekanda, bu güzel turizm tesisinde bir kahvaltı sofrasında buluştuk. Bizim bu sabah ki buradaki kahvaltımız 15-20 günde bir dönerli olarak yaptığımız kahvaltının tekrarı ama bu tekrarı Samsunumuza yeni kazandırılmış olan Serra Otelde yaparsak hem Serra Oteli arkadaşlarımıza tanıtmış oluruz hem de bizim olan kahvaltılarımızın tekrarı gereğini yerine getirmiş oluruz dedik. Ben otelleri özellikle kongre turizminin gelişmesi açısından son derece önemsiyorum." dedi.

Serra Otel'in kente kazandırılmasından dolayı çocuklar gibi sevindiğini söyleyen Başkan Yılmaz, "Çok şükür Serra Otel de tamamlanarak hizmete girecek. Uzunca süre Samsun'un konaklama tesisine ihtiyacı vardı. Şehrimizin ihtiyaç listesinde ikinci sırada turizmi, kongre turizmini, daha doğrusu iş hayatını bu şehirde geliştirmemiz için burada muhakkak konaklama alt yapımızın şehre yakışır vaziyette olması lazım geliyordu. Otel ihtiyacımız uzunca bir süre Büyük Otel sayesinde karşılandı ama Büyük Otel'in de idare ile olan ihtilafları hukuki problemleri ve uzunca süre devam eden ihtilafları nedeniyle bu ihtiyacı karşılayamaz hale geldi ve hizmet kalitesi düştü. Türkdönmez ailesine teşekkür ediyorum. Bu bir başarı öyküsüdür. Ama asıl başarı öyküsü bundan sonra olacak. Asıl başarı bundan sonra verilen hizmetin kalitesi ile sağlanacak. Otelin aşçısından garsonuna, işçisinden resepsiyondaki görevlisine çalışan herkes bu otelin misyoneri olması lazım. Yani 'Ben bu oteli en iyi nasıl temsil ederim' diyen bir çaba içerisinde olması lazım." uyarısında bulundu.

SANAYİ SİTELERİNİN ALT YAPI SORUNLARINI ÇÖZECEĞİZ

Tekkeköy ilçesindeki Örnek, İlkadım ve 19 Mayıs sanayi sitelerinin alt yapı sorunlarını çözeceklerini ifade eden Başkan Yılmaz; "Size şehrin sorunlarını alt alta yazın dendiğinde şehirde sanayicimiz, organize sanayideki arsa ve alan temini konuları kolay olsa iyi olur, biz organizede yatırım yapmak istiyoruz, tesis kurmak istiyoruz, yeteri kadar alan bulamıyoruz derlerdi. Bunları çözmeye yönelik çabalarımız sürüyor. İnşallah önümüzdeki günlerde bir açılım içerisinde olacağız. En son yağan kar ve fırtınadan sonra küçük sanayi sitelerinden İlkadım, Örnek ve 19 Mayıs sanayilerinde yolların çok bozulduğu, alt yapının yetersiz hale geldiği söylendi. Biz de çalışmalarımızı gücümüzü hep o tarafa kaydırdık. Buralarda asfalt yol yapmayacağız. Mevcut beton yolların üzerine tekrar beton dökmeye karar verdik. Ama bunu yapmadan önce bütün bu sanayi sitelerinin yağmur suyu taşıyan, alt yapıyı da SASKİ'ye talimat verdik. Beton yol yapma inşaatına başlamadan bir kaç ay önce bunu bitirme talimatı verdik. Alt yapı maliyeti 3 milyon TL civarında olacak. Yapacağımız beton yol da en az o kadar tutacak. Yani 6 milyon TL tutarında bir parayı sanayi sitelerimize harcayacağız. Bütün olumsuzluklar en geç 2 sene içerisinde giderilecek." açıklamasında bulundu.

TERCİHLİ YOLU RAYLI SİSTEME DÖNÜŞTÜRECEĞİZ

Tekkeköy Kavşağı ile Gar kavşağı arasındaki güzergahta süren tercihli yol çalışmasını raylı sisteme dönüştüreceklerinin altını çizen Başkan Yılmaz, "Tercihli yol inşaatı diye başlattığımız ama büyük ihtimalle raylı sisteme çevireceğimiz güzergahta yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Bu çalışmayı İlkadım ve Örnek sanayi sitelerinin içerisindeki alt yapıyı da dönüştürmek ve yenilemek için yapıyoruz. Ulaşımı dünyanın en gelişmiş sistemlerinden biri olan raylı sistem ile Tekkeköy kavşağına kadar götürüyoruz. Bu buralardaki sanayi sitelerinin ulaşımına katkı sağlayacak ve Atakum'da olduğu gibi buraların da cazibesini arttıracak diye düşünüyoruz. 1,5 sene içerisinde muhtemelen 2017 İşitme Engelliler Olimpiyatı'na kadar bu yeni raylı sistem hattını bitireceğiz.  Bu raylı sistem, Tekkeköy'ü geliştirecek. Organize sanayisinden, lojistik alandan ve muhtemelen o civardaki imalat sanayinden kopmak isteyen küçük sanayicilerimizin, o tarafa yönelik ilgilerinin arttırılması gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Başkan Yılmaz Kahvaltı sonrasında Vali İbrahim Şahin ve AK Parti İl Başkanı Fuat Köktaş ile birlikte oteli gezerek incelemelerde bulundu.BAŞKAN YILMAZ: “ÇOK BÜYÜK MÜCADELE İÇERİSİNDEYİZ”

20.01.2015 13:23

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan ve yapılacak olan projeleri incelemek, istişare etmek ve bazı çalışmaları yerinde görmek için Bafra’ya gitti...

Başkan Yılmaz’a Bafra gezisi sırasında Genel Sekreter Yardımcıları Sefer Arlı, Mustafa Yurt ve Zennube Albayrak’ın yanı sıra Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin ve bazı belediye meclis üyeleri eşlik etti.

Başkan Yılmaz Bafra Belediyesi’nde düzenlenen çalışma toplantısından önce yaptığı konuşmada, Gıcı Gölü’nde yaşanan ve 7 kişinin hayatını kaybettiği tekne faciasına değinerek, “Bu  çok üzücü kazada hayatlarını kaybeden kardeşlerimize bir kez daha Allah’tan Rahmet, acılı ailelerine baş sağlığı dilemek istiyorum. Gerçekten bizim için büyük bir travma oldu. Ben hala bu acının etkisindeyim. Bu tür kazaları bir kez daha yaşamamak için dua ediyorum.” Diye konuştu.

Başkan Yılmaz Bafra’ya geliş nedenlerinin buradaki işleri konuşup istişare etmek olduğunu belirterek, “ Konuştuğumuz şeyleri gidip yerinde göreceğiz. Şunu özellikle altını çizerek söylemek istiyorum;  çok büyük bir mücadele içersindeyiz. Şehirlerimizi değiştirme, dönüştürme, ilçelerimizin de içerisinde bulunduğu durumdan çehresini değiştirerek çıkartmak istiyoruz.  ilçelerimizi yeni çehrelerine kavuşturmak yönünde olan dönüşüm programları kolay işler değil. Yeni bir şeyi yapmak kolay ama eskiyi, yapılmış birtakım hatalardan ve kötü kararlardan sonra ortaya çıkmış bir şehir dokusunu alıp, yıkıp veya mevcudu dönüştürerek yapmak çok daha zor. Aynı şeyi Samsun’da da yaşıyoruz. Bu hem kaynak gerektiriyor hem sosyal sorunların çözümüne dönük olan süreçleri de yönetmeyi gerektiriyor. Yani işin sosyal boyutlarını da düşünüyoruz.” Şeklinde konuştu.

Bafra’da da benzer sorunlar olduğunu kaydeden Başkan Yılmaz; “Birçok şeyi düşünüyor tartışıyoruz. Tüm bunlar için belirli bir kaynak planlaması, proje planlaması gerek. Bunları birlikte planlıyor ve yapıyoruz. Bazı şeyler belki Bafralı hemşerilerimize yavaş görünebilir ama onların düşünmediği ölçekte biz hızlı düşünüyoruz, hızlı kararlar veriyoruz ama hayata geçiş süreci ile ilgili belki sonuçları alındığı takdirde hep birlikte sevineceğimiz mutlu olacağımız güzel şeyleri düşünüyoruz.” Diye konuştu.JUDO 3. GRAND PRIX MÜSABAKALARI MART AYINDA SAMSUN’DA

20.01.2015 13:20

Türkiye Judo Federasyonu Başkanı Fatih Uysal, Samsun Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret ederek Mart ayı sonunda Samsun’da yapılması planlanan Judo 3. Grand Prix müsabakaları ile ilgili bilgi verdi...

Başkanlık makamında gerçekleşen ziyarete Türkiye Judo Federasyonu Başkanı Fatih Uysal, Gençlik ve Spor Samsun İl Müdürü Güven Özyurt ve 3. Grand Prix organizasyon sorumlusu Murat Turan katıldı. Konuk heyeti, şehir dışında olan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’ı vekaleten Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili Turan Çakır kabul etti.

Federasyon başkan Fatih Uysal geçen sene büyük bir başarı ile organize edilen 2. Judo Grand Prix mücadelelerine her türlü desteği veren ve organizasyonun başarılı olmasında büyük katkısı olan Samsun Büyükşehir Belediyesi’nden aynı katkı ve desteği beklediklerini dile getirdi. Uysal bu sene yapılacak müsabakalarda yaklaşık 90 ülkeden katılımcı beklediklerini ve bu müsabakalarda da Türkiye’yi en iyi şekilde tanıtıp sportif olarak da en iyi başarıyı hedeflediklerini dile getirdi.

Meclis Başkan Vekili Turan Çakır da, uluslararası bir spor organizasyonu olan Judo Grand Prix müsabakalarının son 2 yıldır Samsun’da başarı ile organize edildiğini belirterek, “Hem şehrimizin hem de ülkemizin tanıtımına katkı veren bu spor organizasyonu her geçen yıl daha da büyük ilgi görüyor. Böyle nitelikli ve uluslararası niteliği bulunan organizasyonlara Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak her zaman katkı verdik ve elimizden gelenin en iyisi ile vermeye de devam edeceğiz. İnşallah bu organizasyon daha uzun yıllar devam eder, Samsun’la özdeşleşir ve biz de her zaman yanında ve arkasında oluruz. Şimdiden organizasyonda emeği geçen bütün arkadaşlara Başkanım Sayın Yusuf Ziya Yılmaz, şahsım ve Samsunlular adına teşekkür ediyorum” diye konuştu.