Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


BAŞKAN YILMAZ DUMANSIZ HAVA İÇİN DESTEK VERDİ

09.02.2015 09:13

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü münasebetiyle Mediva Hastanesi ile Türk Toraks Derneği Samsun Şubesi tarafından Halk Sağlığı Müdürlüğü'nün desteğiyle düzenlenen "Birlikte bırakabiliriz" adlı etkinliğe katıldı...

Yeşilyurt Alışveriş Merkezi'nde düzenlenen etkinlik büyük ilgi gördü. Etkinliğe Samsun Valisi İbrahim Şahin ile Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz da katılarak solunum foksiyon testi yaptırdılar. Vatandaşlar ise ücretsiz solunum forsiyon testine ilgi gösterdiler. Türk Toraks Derneği Samsun Şubesi Temsilcisi ve aynı zamanda Mediva Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Özgür İnce, test yaptıran vatandaşları bilgilendirdi ve sağlıkları için sigarayı bırakmalarını tavsiye etti. Dr. İnce," Dünya ile birlikte ülkemizde de gerek yasal düzenlemelerle gerekse sağlık Bakanlığımız ve sivil toplum kuruluşlarının çalışmalarıyla sigara ile mücadele giderek artmakta ve başarılı sonuçlar alınmaktadır. Sigaranın gerek sağlığa, gerek bütçeye zararları artık herkes tarafından bilinmekle birlikte, nikotin bağımlılığı artık tedavi edilmesi gereken bir hastalık olarak nitelendirilmektedir. Bu sebeple ' Sigara Bıraktırma Kliniklerinde' hastalar önce mevcut akciğer durumu değerlendirilmesi sonrasında kişiye özel tedavi programlarıyla sigarayla çok daha başarılı bir biçimde mücadele edebilmekte ve gayet yüz güldürücü sonuçlar alabilmektedirler. Herkese dumansız, ferah nefesli sağlıklı günler dilerim" dedi.

Mediva Hastanesi Kurumsal İletişim Direktörü Yeşim Gürsoy," Dünya nüfusunun küçümsenmeyecek şekilde özellikle genç nüfusun sigarayla başlayan ve madde kullanımıyla ilgili bu kötü alışkanlıklara karşı, kendilerini bir savunma geliştirsinler, bundan uzaklaşsınlar diye özendirmek ve dumansız hava sahasına dikkat çekmek için etkinlik düzenledik" diye konuştu.

Mediva Hastanesi Genel Müdürü Erdoğan Yaşar ise," Sağlığın içinde yıllarca yer alan ve şu anda özel bir sağlık kuruluşunun başında yönetici olarak görev yapan bir kişi olarak öncelikle belirtmek isterim ki, biz sorumluluklarımızın farkındayız. Bugün toplumumuzun özellikle genç kuşağımızın çok küçük yaşlarda başladığı bu kötü alışkanlığı kullanma oranı hiç de iç açıcı rakamlarda değil. Maalesef ki sigara içmekle başlayan ve özendirici yanlış yönlendirmelerle daha kötü alışkanlıklara uzanan bu durumdan gençlerimizi uzak tutmak bizlerinde örnek teşkil etmemesi için biran önce kurtulmak ve buna yönelik her türlü çabayı sarf etmek zorundayız. Bugün bu etkinlikte Türk Toraks Derneği'ne ve Halk Sağlığı Müdürlüğü'ne verdiğimiz destek ile bunu göstermekteyiz. Bu ve bunun gibi kurumsal sosyal sorumluluk çerçevesinde her doğru projenin içinde yer alıp destek vereceğimizi belirtmek isteriz" şeklinde konuştu.BAŞKAN YILMAZ'DAN ÜRETEN KADINLARA ZİYARET

07.02.2015 19:03

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, kadınlar tarafından hazırlanan 'Toprak Ananın Ürettikleri' adlı etkinliği ziyaret etti...

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Çarşambalılar Yardımlaşma ve Haberleşme Derneği'nin Çarşamba, Ayvacık, Salıpazarı ve Terme ilçesinde üretim yapan kadınların ürettiği yiyecek, giyecek ve eşyaların tanıtımı ve satışı için düzenlediği 'Toprak Ananın Ürettikleri' adlı etkinliği ziyaret etti. Üretim yapan kadınlarla tek tek sohbet eden Başkan Yılmaz, "Kadınlarımızın ne kadar başarılı ve girişimci olduğunun bir örneğini daha gördük. Ben kendilerini ve bu yola onları teşvik edenleri kutluyorum" dedi.

Başkan Yılmaz'a ziyaretinde Büyükşehir Belediye Meclisi Başkan Vekili Turan Çakır, Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkan Vekili Nihat Soğuk, Çarşambalılar Yardımlaşma ve Haberleşme Derneği Başkanı Sadettin Sarıoğlu ve davetliler eşlik etti.

Dernek bahçesinde her ayın ilk Cumartesi günü gerçekleşen 'Toprak Ananın Ürettikleri' adlı etkinlikte Çarşamba ve komşu ilçeleri olan Ayvacık, Salıpazarı ve Terme'den gelen kadın üreticiler kilimden kıvratmaya, sebzeden meyveye, süpürgeden hediyelik eşyaya, süt ürünlerinden dantel işlemelere kadar birçok çeşit ürünü sergileyip satışını gerçekleştiriyor.BAŞKAN YILMAZ: “GÖLYAZI’DA KAÇAK YAPILAŞMAYA İZİN VERMEYECEĞİZ”

07.02.2015 14:58

Samsun'un tarihi ve turistik ilçelerinden Terme'de gerçekleştirilen Samsun ve Çevresi Turizm Altyapı Birliği (SAMTAB)'ın toplantısı sonrası inceleme gezisi yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Gölyazı sahillerinde kaçak yapılaşma tespit etti. Bunlara kesinlikle müsaade etmeyeceklerini ifade eden Başkan Yılmaz, sahillerdeki kaçak yapılaşmanın turizmi baltaladığına dikkat çekti...

Toplantı sonrası Samsun Valisi İbrahim Şahin, Çarşamba Kaymakamı ve Terme Kaymakam Vekili Caner Yıldız, Samsun Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili Turan Çakır, AK Parti Meclis Grup Başkanvekili Nihat Soğuk, Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı, Terme Belediye Başkanı Şenol Kul ve meclis üyeleriyle birlikte Gölyazı mahallesine gelen Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, burada gezi ve incelemelerde bulundu. Vali Şahin ile sahilleri dolaşan Başkan Yılmaz, burada kaçak yapılaşma olduğunu tespit etti.

Gezi sonrası kendisinden yol isteyen mahalle halkıyla bir araya gelen Başkan Yılmaz, kaçak yapılaşmaya izin vermemelerini istedi. Gölyazı'nın eşsiz bir doğaya sahip olduğunu ifade eden Başkan Yılmaz, "Buraları korumak öncelikle sizin vazifenizdir. Bu güzelim sahilleri en iyi şekilde korumak ve yaşatmak zorundayız. Gezerken kaçak yapılaşmalar tespit ettik. Bunlara kesinlikle müsaade etmeyeceğiz. Sizler de izin vermeyiniz. Belediye olarak bu doğal güzellikleri korumak için karakol kurmaya karar verdik. Yol yapılabilir ama yapmadan önce bilimsel olarak incelemek zorundayız ki yanlış bir şey yapmayalım ve doğayı bozmayalım. Onun için adım atarken çok dikkatli olmak zorundayız." diye konuştu.

Samsun Valisi İbrahim Şahin ise devlet olarak ihtiyaçları ve alt yapı hizmetlerini karşılayacak güçte olduklarının altını çizdi. Doğal zenginliği bulunan bölgelerin doğallığını ve orijinalliğini bozmaya karşı olduklarını vurgulayan Vali Şahin, bölgede her hangi bir çalışma yapmadan önce detaylı araştırma ve çalışma yapmanın gerekliliğini belirtti.

Gölyazı mahallesinden ayrılırken makam aracını kuşatan çocuklara oyuncak dağıtan Vali Şahin ile Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz, daha sonra da iş adamı Tamer Taflan ile Çarşamba Dalbahçe Köyü Muhtarı Adem Taflan'ın düzenlediği geleneksel tirit yemeğine iştirak etti. Yemeğe çok sayıda iş adamı ile davetliler katıldı.BAŞKAN YILMAZ: “TERME’DE TERMAL SU ARAYIŞINA BAŞLAYABİLİRİZ”

06.02.2015 14:55

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz Terme ilçesinde yapılan Samsun ve Çevresi Turizm Altyapı Birliği (SAMTAB) toplantısına katıldı...

Terme Öğretmenevi'nde yapılan toplantıya Samsun Valisi İbrahim Şahin, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Çarşamba Kaymakamı ve Terme Kaymakam Vekili Caner Yıldız, Samsun Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili Turan Çakır, AK Parti Meclis Grup Başkanvekili Nihat Soğuk, Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı, Terme Belediye Başkanı Şenol Kul, Meclis Üyeleri ile SAMTAB üyeleri katıldı.

Toplantıda konuşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Terme ile ilgili yıllarca konuşulan projelerin hep konuşmada kaldığını dile getirerek, “Şimdi bunlardan 3-5 tanesini planlayıp harekete geçmek istiyoruz. 2 sene içinde yapılacak olan projeleri tespit edip hayata geçireceğiz. Bunları tamamlamış olacağız. Terme’de termal su kaynaklarının çıkartılması noktasında milletvekilimiz Tülay Bakır Hanımın da çok önemli çalışmaları var. Kendisi ile daha önce bu konuda ne yapabileceğimiz konusunda görüştük. Kendisine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının işin içine girmesi gerektiğini, bizimle protokol imzalayıp desteklemesi gerektiğini belirttim. Bakanlıkla görüşülecek. Bakanlık bizimle protokol imzalarsa bizde elimizden gelen her şeyi yapacağız. Terme’de termal su arama işine başlayabiliriz.” Diye konuştu.

VALİ ŞAHİN : “AMAZON HADİSESİNİ TURİZMDE KULLANMALIYIZ”

Samsun Valisi İbrahim Şahin ise Termelilerin artık konuşanlardan ve konuşulanlardan usandığını belirterek; “ Artık bizim kamu idaresi olarak aksiyona geçmemiz lazım. Yapmış olduğumuz çalışmaları ve eserleri önce Samsunlulara tanıtmamız lazım. Kendi halkımız bu eserleri tanır ve bilirse dışarıdan gelenlere daha rahat tanıtma ve anlatma şansı bulmuş oluruz. Amazon hadisesi Terme ve Samsun için bir çıkış yolu olabilir. Buna önce biz inanmalıyız ve bu Amazon hadisesini turizmde kullanmalıyız. Bu hikayeyi Terme ve Samsun için marka yapabiliriz. Diğer turizm potansiyeli olan ilçelerimizde olduğu gibi Terme’nin de turizm dozunu artıracak enstrümanlar ve ürünler bulmamız lazım. Bu konuları öne çıkarmamız lazım. Biz önce Samsun’u turizm alanında test etmeliyiz ki yabancı turistlere karşı hazırlıklı olalım. Başka illerden daha iyi ve alternatif mekanlar oluşturmazsak sıkıntı çekeriz. Samsun’un marka değerini yükseltemezsek yerimizde sayarız. Bundan sonra az konuşup çok iş yapalım.” Şeklinde konuştu.BAŞKAN YILMAZ; ŞEHRİN ESTETİĞİNİ BOZAN TÜM ÇİRKİNLİKLERİ KALDIRACAĞIZ.

05.02.2015 14:46

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, kentin giriş ve çıkışlarının yanı sıra şehrin tarihi, turistik, kültür ve sosyolojik yaşamını olumsuz etkileyen, estetik ve güzelliğini bozan tüm çirkinlikleri ortadan kaldıracaklarını söyledi. 

2017 İşitme Engelliler Olimpiyatı'nın bunun için bir dönüm noktası olacağının altını çizen Başkan Yılmaz, Samsun'u modern, çağdaş ve estetik değeri yüksek bir şehir haline getirmekte kararlı olduklarını kaydetti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, 14 Şubat'ta test açılışı yapılacak Sheraton Samsun Oteli'nde sabah kahvaltısı verdi. Kahvaltıya Samsun Valisi  İbrahim Şahin, AK Parti İl Başkanı Muharrem Göksel, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Coşkun Öncel, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Turan Çakır, AK Parti Meclis Grup Başkan Vekili Nihat Soğuk, SASKİ Genel Müdürü Kamil Demircioğlu, belediye başkanları, iş adamları ile sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı.

Kahvaltıda son 1 ayda yaptıkları çalışmalar ve hedeflenen projeler hakkında bilgi veren Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz, "Şehrimize kazandıracağımız arkeoloji müzesiyle ilgili fikir edinmek için Antakya'da hizmete giren arkeoloji müzesini inceledik. Çok modern ve donanımlı bir arkeolojik müzesi yapılmış. ama genelde mozaik müzesi olduğunu gördük. Samsun'da ise farklı ve eserlerimizin en güzel şekilde teşhir edileceği bir arkeoloji müzesini kentimize kazandıracağız. Bunun yanında Tekkeköy kavşağına kadar devam edecek olan raylı sistem güzergahı şekillenmeye başladı. Çaykur tesislerinin arkasında yaklaşık bin dönümlük deniz dolgusunun inşaatına başladık. İlçelerimizde de gayretlerimiz var. Plan ve projelerimizi tek tek hayata geçiyoruz. İlçelerde turizmi yaygınlaştırmak için alt yapı hizmetlerini belirleyip adını koyarak harekete geçmek için talimatlar verdik." dedi.

İLÇELERDE TOPLANTI TURİZMİNİ YAYGINLAŞTIRMALIYIZ

İlçelerle olan iletişim kopukluğunu gidermek için kahvaltılı toplantıları tüm ilçelerimizde yapmak istediklerini ifade eden Başkan Yılmaz, " Bunu dönerli olarak ilçelerimizde yapabilirsek buralarda toplantı turizmini canlandırabilir, gayretleri artırabiliriz. Şuan mahallelerde yaşayan vatandaşlarımızı hafta sonu alıp ilçelerimize götürüyoruz. İnsanlarımıza ilçelerimizi tanıtacak bu uygulama başladı.  İnsanlar gidip geliyor. Çok sayıda talep almaya başladık. Otobüs yetmez oldu. Para toplayıp otobüs kiralamak istediklerini söyleyenler oldu. Bunu bütün ilçeler için yapacağız. İnsanların günü birlik ilçe turları yapmalarını sağlamaya devam edeceğiz. İç sirkülasyonu ve dinamizmi teşvik etmiş ve hareketlendirmiş olacağız." değerlendirmesinde bulundu.

2017 OLİMPİYATI, SAMSUN'UN DÖNÜM NOKTASIDIR

2017'de yapılacak İşitme Engelliler Olimpiyatı'nın Samsun için dönüm noktası olduğunu anlatan Başkan Yılmaz, "Olimpiyatlar için şehrimizin sportif alt yapısını tamamlayarak plan ve programlar içindeyiz. Bu sportif ihtiyaçlar 50 milyon TL civarında yatırımı gerektiriyor. Okçuluk, atıcılık, buz pateni, bowling salonunun yerlerinin belirlenmesi, proje ve projeksiyonlarının sağlanması için bakanlık ile birlikte çalışıyoruz. Bunun yanında golfü de yetiştirmeye çalışıyoruz. 2017 olimpiyatlarına giden süreç, Samsun için bir dönüm noktasıdır. Olimpiyatlardan iki sene sonra kentimiz için önemli bir projeksiyon olan 2019 hedefi var. 19 Mayıs 1919'un 100. yıl dönümü. 100. yıl sebebiyle özel programlar, sportif ve turizm atraksiyonları olabilir. Ama şehrimizi geleceğe taşımak istiyoruz. Bunun dönüm noktalarından birisi 2017 olimpiyatıdır. Buna hazırlık için olimpiyat alt yapı, için bizi mecbur bırakıyor. 2017 hazırlıkları, 2019'un bir provasıdır." diye konuştu.

ÇİRKİNLİKLERİ ORTADAN KALDIRACAĞIZ

Şehrin estetik olarak çirkin olan tüm alanlarını olimpiyatlara kadar, yetişmezse de 2019'a kadar mutlaka ortadan kaldıracaklarını söyleyen  Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, "Havaalanından, Bafra'dan, ve Kavak'tan şehrimize gelirken yaşanan çirkinliklerin tümünü kaldıracağız. Buraları şık ve estetik görünümlü bir hale getireceğiz. 19 Mayıs 2019 şehrine yakışmayacak hiç bir şeye müsaade etmeyeceğiz. Bunlardan bir tanesi da Gülsan ve Eski sanayi siteleridir. Viyadük yapıldıktan sonra bunların çirkin görüntüsü herkes tarafından müthiş bir eleştiri ve tepkiye dönüşüyor. Bunlar bizleri artık çok rahatsız ediyoruz. Gülsan'ın oradan kaldırılmasıyla ilgili süreç dayatma noktasına geldi. Büyükşehir Belediyesi olarak gerek kredi kullanarak gerekse ne yapmamız gerekiyorsa yaparak burayı kaldırıp büyük bir rekreasyon ve peyzaj alanına dönüştüreceğiz." şeklinde konuştu.

ŞEHRİMİZİN GÖRSELLİKLERİ ÖNE ÇIKARACAĞIZ

2019'a giden süreçte kentin görselliklerini ön plana çıkarmak için vizyon projeleri hayata geçirmeye hazırlandıklarını vurgulayan Başkan Yılmaz, " 19 Mayıs 1919'un 100. yılı gerekçesiyle ortaya koyacağımız proje ve programları hayata geçireceğiz. Bunlardan bir tanesi Atatürk'ün ilk adımını attığı iskeleden Mıntıka Palas Oteli, kapalı spor salonunu, cumhuriyet meydanını, 19 Mayıs Bulvarı'nı,  Atatürk Anıtı'nın içine alan bölgeyi ilmek ilmek işlememiz gerekiyor. Bir sanatsal el değmişliği hissettirecek bir düzenleme gerekiyor. Bunun yanında proje alanını genişleteceğiz. Kale Mahallesi'ni çirkin görüntüsünden kurtarıp tarihi Samsun Kalesi'ni yeniden inşa edip burayı düzenlememiz gerektiğini, buradaki Selçuklu ve Osmanlı eserlerini de içine alan bu alanı, lise caddesini  denize kadar ulaşıma açmamızın doğru olacağını, önündeki tren istasyonu engelini ortadan kaldırmamızı tavsiye etti.  Önümüzdeki günlerde bunu gündeme getirip DDY Genel müdürümüzü davet edip bu isteğimizi ve ihtiyacımızı dile getireceğiz." ifadelerini kullandı.

Başkan Yılmaz, toplantının ardından Vali Şahin ile davetlilere Sheraton Samsun Oteli'ni gezdirdi.