Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


AK PARTİ SAMSUN İL YÖNETİMİ, BAŞKAN YILMAZ'I ZİYARET ETTİ...

12.02.2015 10:50

Adalet ve Kalkınma Partisi ( AK Parti) Samsun 5. Olağan İl Kongresi'nde İl Başkanı Seçilen Muharrem Göksel ile yeni yönetim kurulu üyeleri, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz'ı makamında ziyaret etti.

Başkanlık makamında gerçekleşen ziyarette AK Parti İl Başkanı Muharrem Göksel, partinin yeni yönetim kurulu üyelerini tanıttı. Göksel, 7 Haziran'da yapılacak genel seçimlere yeni yönetim kurulu üyelerinin büyük katkı vereceğine inandığını söyledi. Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz ise İl Başkanı Göksel ile yönetim kurulu üyelerine başarılar diledi. Başkan Yılmaz, Samsun'da başlattıkları projeler ile yatırımlar hakkında da bilgi verdi.YILMAZ; "ŞEHİR KİMLİĞİ ÇALIŞTAYI" ÇABALARIMIZIN BİR PARÇASIDIR...

11.02.2015 17:12

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın organize ettiği 'Samsun Şehir Kimliği Çalıştayı'na katıldı.

Çalıştayda davetlilere hitap eden Başkan Yılmaz, organizasyonun Samsun'u geliştirmeye ve insanların hayat konforunu yükseltmeye yönelik çabalarının bir parçası olduğunu söyledi.

Samsun Şehir Kimliği Çalıştayı, Büyükşehir Belediyesi Anakent Sosyal Tesisleri'nde yapıldı. Çalıştaya Samsun Valisi İbrahim Şahin, AK Parti İl Başkanı Muharrem Göksel, Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili Turan Çakır, AK Parti Grup Başkan Vekili Nihat Soğuk, bakanlık yetkileri, Büyükşehir Belediyesi daire başkanları, ilçe belediye başkanları, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum örgütleri ile çok sayıda yetkili katıldı.

Samsun'a şehir kimliği kazandıracak çalıştayta konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, çalıştayın Karadeniz'in Başkenti adına faydalı olacağına inandığını kaydetti. Katılımların aralarında yapacakları istişarelerden yararlı fikirler çıkacağını ifade eden Başkan Yılmaz, "Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın organize ettiği şehir kimlikleri, şehir tanıtım öğeleri ve şehirlerin markalaşması yolundaki sürece dönük her şehirlerde yaptıkları çalıştaylardan bir tanesindeyiz. Bugün burada çalıştayda sizlerin Samsun'un şehir kimliği ile ilgili ortaya konulmuş olan çalışma programı ve konularla ilgili güzel tartışmaların yapılacağı ve fikirlerin ortaya atılacağını düşünüyorum. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nı memnun edecek sonuçlar çıkacağı inancını taşıyorum. Dolayısıyla bizler, dünyanın hızla kentleştiği süre içinde şehirlerimize tarif getirmek, şehirlerimizi bir kimlik etrafında yalpalamadan bir kimlik kalıbı içerisine dökülerek şehirden bahsedildiğinde onun hatırlandığı şehrin o kimlikle şahsiyet bulduğu, öz güven kazandığı bir format arayışıdır. Onun için bu çalıştaydan olumlu şeyler çıkacaktır." dedi.

ŞEHİRLER ARTIK ÜLKELERİN ÖNÜNE GEÇİYOR

Dünya'da ülkelerinin önüne geçen bir çok şehir olduğunun altını çizen Başkan Yılmaz, "Bir şehrin adından bahsedildiği zaman o şehrin çağrıştırdığı, o şehre ait olduğu gerek yerelde gerek ulusalda gerekse uluslararası düzeyde şehrin çağrıştırdığı bir imge vardır. Bu imge güçlendirilmeli, kuvvetlendirilmelidir. Niye kuvvetlendirilmelidir? Çünkü o imge kuvvetlendiği sürece kentsel ölçekte bir kimlik oluşur. Ve o kimlik giderek bir marka değerine doğru yürür. Uluslararası düzeyde de şehrin tanıtımına katkı verir. Şehrin tanıtımına katkı vermek demek şehri tanıtır, şehrin adı olur, kimliği olur. Onu önemsiyorum. Dünya'da ülkelerin öncesinde marka olan şehirler vardır. Newyork, Londra, Paris öyledir. Ülkeden daha fazla bilinen ve adı söylendiğinde daha fazla çağrışım yaptıran, heyecan duyulan insan yerleşkeleridir. Dolayısıyla da bu süreçte bu yolda ilerleyen şehirler, bir marka bir kimliktir." diye konuştu.

İŞİTME ENGELLİLER SAMSUN ALGISI SİGARA İŞARETİ

2017 Bedensel Engelliler Olimpiyatı hazırlık çalışmaları için şehri gelen olimpiyat komitesinden işitme engelli sporcuların işaret diliyle Samsun'dan nasıl söz ettiklerini öğrendiğini anlatan Başkan Yılmaz, "Önümüzdeki günlerde olimpiyat var. Olimpiyatlarda işitme engelliler kullandıkları dilin öğretilmesi için Samsun Valiliğimiz kurslar organize ediyor. Olimpiyat sorumluları bu süreçte gidip geliyor. Heyettekilerden bazılarının konuşurken sigara içerken iki parmaklarını ağızlarına götürmeleri dikkatimi çekti. Bir işitme engelliye Samsun'a nasıl tanıdıklarını nasıl soracağız?, Samsun'u nasıl anlatacaklar? diye sorduğumda şaşırdım. Samsun'un imgesi sigara içer gibi işaret diliyle iki parmaklarını birleştirip ağızlarına götürmeleriymiş. Sonuçta bir kimliğin oluşması insanlara turizm geliri olarak, sosyolojik gelişme olarak katkı verecektir. Bu çalışma hayırlara vesile olsun." ifadelerini kullandı.MEDENİYETLER BEŞİĞİ İLÇEYİ TURİZMDE "AMAZON SAVAŞÇILAR" TANITACAK

10.02.2015 15:05

Karadeniz Bölgesi'nin en büyük metropol şehri Samsun'un turizm potansiyelleri, Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından gün ışığına çıkarılıyor. İlçelerin turistik değerlerini tanıtıp yaygınlaştırmak için yatırım gerçekleştiren belediye, tarih boyunca bir çok medeniyetin hüküm sürdüğü Terme'yi masaya yatırdı.

Belediye, ilçe ile özdeşleşen savaşçı Amazon kadınları efsanesini turizme kazandırıp uluslararası düzeyde tanıtma kararı aldı. İlçenin Simenit Gölü ve Thermodon çayı bölgesine yerleştikleri bilinen Amazon kadınları efsanesi, uluslararası turizme hazırlanacak.

Samsun'un en büyük ilçelerinden biri olan Terme, aynı zamanda köklü bir tarihe sahip. Tarihi milattan önce 1000 yılına kadar uzanan ilçenin adını Termisus, Thermodon ve Amazon savaşçı kadınların kurduğuThamiskyra'dan aldığı rivayet ediliyor. Yerli halkı Gaskalar'dan olup ilçe sırasıyla Hititler, Frigler, Med'ler, Persler,  Romalılar, Bizans Devleti, Anadolu Selçuklu Devleti ve Canik Beyliği'nin hakimiyet sürdüğü coğrafya oldu.  Onlarca uygarlığa rağmen Terme günümüzde ise en çok Amazon savaşçı kadınlar efsanesi ile tanınıyor.

M.Ö. 8. yüzyılın ikinci yarısında yaşayan İyonyalı ozan Homeras, İlyada destanında Amazon kadın savaşçıların ilk kez ilçenin Thermodon çayı kıyısına yerleştikleri ve Thamiskyra kentini kurduklarından söz ediyor. Efsaneye göre ellerinde mızrakları, omuzlarında ok ve yayları ile erkeklerden oluşmuş Yunan ordularıyla amansızca savaşan ve  ok atmalarını engellemesin diye sağ göğüslerini kesen Amazon  kadınları, bu coğrafyada uzun süre hayat sürmüş.  Bazı tarihçiler efsanenin bu bölgede yaşandığına dair benzer görüş belirtirken, geçen yıl ilçeye gelen Unesco Yönetim Kurulu Üyesi ve Amazon kadınları araştırmacısı Rus Bilim Adamı  Litvin Vitaly, bu savaşçı kadınların Terme'de yaşadıklarını kabul ettiğini açıklamıştı.

Dünyaca ünlü efsanenin Terme sahillerinde cereyan etmiş olduğuna dair bir çok tarihçinin kanaati, ilçeyi turizm potansiyeli haline getirdi. Uzun yıllardır Simenit Gölü ve Thermodon çayı bölgesiçok sayıda bilim adamınınaraştırmalarına sahne olurken, Samsun Valiliği ile Büyükşehir  Belediyesi, bu potansiyeli turistik markaya dönüştürmeye hazırlanıyor.

Vali İbrahim Şahin ile Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz savaşçı kadınların yaşadığı iddia edilen Gölyazı mahallesi Simenit Gölü ve Termedon çayı bölgesini sahil güvenlik helikopterle dolaşıp fotoğrafladı.  Gezisi sonrası değerlendirmede bulunan Vali Şahin ile Başkan Yılmaz, göl ve çay bölgesinin büyük turizm potansiyeli olduğunu kaydetti. Vali ile Başkan, efsane ile bütünleşen bölgeyi bilimsel çalışmalarla turizme kazandıracaklarını vurguladı.

8 MART'IN PATENTİ AMAZONLARA AİT

İnceleme gezisi sırasında Terme Belediye Başkanı Şenol Kul, Amazon kadın savaşçılar efsanesiyle ilgili ilginç bir bilgi verdi. Psikolog Dr. Halis Özerk'in Samsun ile ilgili makalesinden alıntı yapan Başkan Şenol Kul, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nün Amazon kadınların erkek ordulara karşı kazandığı büyük zaferlerden kaynaklandığını söyledi. Başkan Kul, "Psikolog Dr. Özerk,  Samsun'la ilgili makalesinde1851’ den çeşitli etkinliklerle kutlanan 8 Mart'ın, aslında Türkiye topraklarında başlamış bir kadın hareketi olduğu ve bu hareketin Samsun şehrimizde yaşamış Amazonlu kadınlara ait olduğunu iddia ediyor. Daha sonra bunlardan 6 bininin Afrika’nın Dahomey bölgesine yerleştikleri ve Fransız sömürgecilere karşı kahramanca savaştıklarını ve  neticesinde 8 Mart  Dünya Kadınlar Günü olarak anılmaya başlandığını ileri sürüyor. Yani Termemizde bütün dünyaca ünlü bir efsane potansiyeli var. Bunu inşallah ülkemize ve Samsunumuza kazandıracağız." dedi.

Amazon savaşçı kadınlar efsanesinin turizm değerini ve potansiyelini kentte artırmak ve Dünya'ya tanıtmak için yoğun çaba sarf ettiklerini hatırlatan Başkan Yılmaz, "Bu efsane, şehrimiz ve Termemiz için büyük bir turizm değeridir. 2 yıl önce Batı Park'ta hayata geçirdiğimiz Amazon Su Kanalı, Amazon Adası, Amazon Kafe ve Amazon Köyü'nün amacı buydu. Bu efsanenin kentimizle özdeşleşmesi için büyük uğraş verdik, vermeye de devam edeceğiz.Gölyazı sahillerini helikopterle gezip fotoğrafladık. Aşağıdan da arabalarla dolaştık. Şimdi bu efsanevi markaya ve yaşadıkları bölgeye yatırımlar yaparak tanıtacağız.  Konuyla ilgili Orman ve Su İşleri Bakanı Sayın Veysel Eroğlu ile konuştum. Buraya dönük çabalarımızı ve projelerimi, anlattım. Terme'deki turizm atraksiyonlarımızın içine bunu da dahil etmek istediğimizi belirttim.Bu konuda yapacağımız çok iş var. Ama önce bilimsel çalışması yapılması lazım ki buraların doğallığını ve orjinalliğini bozmayalım." şeklinde konuştu.

Samsun Valisi İbrahim Şahin ise Amazon kadın savaşçılar efsanesinin Terme turizmi için önemli bir potansiyel ve çıkış noktası olduğunu vurguladı.  Vali Şahin, "Amazonların yaşam sürdükleri ileri sürülen bölgeyi çeşitli turizm enstrümanları ile yaygınlaştırıp tanıtabiliriz.  Bu Amazon hadisesini turizmde en üst seviyede kullanmalıyız. Bunun için de gerekli çalışmalardan sonra atılacak tüm adımları atacağız.Gölde dolaşan tekneler de balık popülasyonunu ve yuvaları darmadağın edebilir. Bunlar yerine de elektrikle çalışan sessiz motorlar koyabiliriz." ifadelerini kullandı.BAŞKAN YILMAZ; GELECEĞE HEYECANLA KOŞUYORUZ...

10.02.2015 10:01

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Atakum Belediyesi'nin Köseli mahallesinde başlattığı 'Örnek Köy' projesinin açılış törenine katıldı. Burada konuşma yapan Başkan Yılmaz, geleceğe heyecanla koştuklarını belirterek, "Bizler yarın olmayacağız ama gelecek nesiller çalışmalarımızdan bahsedecek. Bizim için önemli olan da budur." dedi.

Atakum Belediyesi'nin "Örnek Köy" projesi kapsamında başlattığı ilk çalışma, Köseli Mahallesi’nde gerçekleştirildi. Mahalledeki alt yapı sorunlarını çözen ve üst yapıyı güzelleştiren projenin açılışına Samsun Valisi İbrahim Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Atakum Kaymakamı Ali Bakoğlu, Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkanvekili Turan Çakır, AK Parti Atakum İlçe Başkanı Ömer Faruk Şahin, Atakum Kent Konseyi Başkanı Doç. Dr. Bekir Şişman, Atakum Belediye Meclis Üyeleri ve muhtarlar ile mahalle sakinleri katıldı.

“ATAKUM DAHA DA GÜZELLEŞECEK”

Örnek Köy projesi kapsamında köy statüsünden mahalle statüsüne geçen Köseli Mahallesi’nde kapsamlı bir çalışma gerçekleştirdiklerini söyleyen Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, “Köseli Mahallesi’nde başlattığımız bu kapsamlı çalışma diğer mahallelerimizde de olacak. Bu örnek çalışmamız kapsamında alt yapıyı iyileştirdik, üst yapıyı güzelleştirdik. Biz bu örnek çalışma ile herkese köy statüsünden mahalle statüsüne geçen yerleşim merkezlerimizde neler yapacağımızı gösterdik. Ara yolları, ana yollarıyla sorunsuz mahalleler için çalışmalarımızı hızlandırdık. Çalışmalarımızı Büyükşehir Belediyesi ile koordineli şekilde yürütüyoruz. Bu anlamda Başkan Yusuf Ziya Yılmaz’a verdiği büyük desteklerden dolayı, gösterdiği ağabeylikten dolayı teşekkür ediyorum. Türkiye’nin en başarılı 3 büyükşehir belediye başkanından birisi olan Başkan Yılmaz’la el ele verdik şehrimizi, ilçemizi, mahallelerimizi, köylerimizi güzelleştiriyoruz. Karadeniz Bölgesinin en hızlı gelişen ve değişen ilçesi Atakum’da daha birçok önemli projeyi hayata geçireceğiz, çalışmalarımızla yarınlarımızı daha da güzelleştireceğiz. Mahallelerimiz arasındaki hizmet eşitsizliğine son vermek suretiyle sürdürdüğümüz çalışmalarımız kapsamında her yere eşit hizmet, en iyi hizmet sunuluyor. Bu yolda da devam edeceğiz” dedi.

YILMAZ’DAN TAŞÇI’YA TEBRİK

Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı’yı örnek mahalle çalışmasından dolayı kutlayan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, “Başkan Taşçı burada gerçekten güzel bir iş başardı. Özellikle köy statüsünden mahalle statüsüne geçen mahallelerimizde başarılı işler yapıyor. Bugün bulunduğumuz Köseli Mahallesi’nde alt yapı sorunları çözülmüş, üst yapı güzelleştirilmiş. Ve buradaki kalabalığın yüzündeki memnuniyete bakıyorum da bu beni ayrıca mutlu ediyor. Hizmet bizim işimiz, hizmeti en iyi biz yaparız. Hem şehrimizde hem ülkemizde yakalanan enerji işte buradaki heyecanlı işlere yansıyor. Geleceğe bu heyecanla koşuyoruz. Bizler yarın olmayacağız ama gelecek nesiller çalışmalarımızdan bahsedecek. Bizim için önemli olan da budur. Benim köy statüsünden mahalle statüsüne geçen yerleşim merkezlerimizdeki vatandaşlarımızdan isteğim, köy yapısını çok kaybetmememiz. Bugün dünyanın en iyi ressamı bir doğa resmi çizmek istese bizim coğrafyamız kadar güzelini çizemez. Böylesi bir güzelliği geliştirmeliyiz ama bunu değerlerimizi de koruyarak yapmalıyız” şeklinde konuştu.


VALİ ŞAHİN’DEN PROJEYE ÖVGÜ

Samsun Valisi İbrahim Şahin, kendisinin de 10 yaşına kadar köyde yaşadığını belirterek, “Şimdi köyler mahalle oldu ama o köy ifadesi uzun süre daha dilimizde kalacak anlaşılan. Açık söylüyorum köylerde yaşayan vatandaşlarımız çok şanslı. Her şeyin doğalını yiyip içmek, şehrin trafiğinden ve stresinden uzak yaşamak cidden bir şans. Bugün burada Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, gerçekleştirdiği bu çalışmaların diğer mahallelerde yapılacağını söyledi. Bu çalışmalarla köylerimizde yaşam kolaylaşacak. Benim tek isteğim köy evlerimizi koruyalım, doğal yapımızı koruyalım” diye konuştuBAŞKAN YILMAZ: “YENİ ANAYASAYI ÇOĞUNLUĞUN SESİ YAPMALI”

10.02.2015 08:21

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, 7 Haziran'da yapılacak milletvekili seçimlerinin halkın refahı ve geleceği için büyük önem taşıdığını belirterek, seçimden sonra şekillenecek parlamento aritmetiğinin yeni anayasa yapma iradesini ortaya koyacağına inandığını söyledi...

Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grubu ile Samsunum-1 gemisinde bir araya gelen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, ülke ve kent gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Geçen hafta yapılan AK Parti Samsun İl Kongresi'nde il başkanı seçilen Muharrem Göksel ile yönetim kurulu üyelerine başarılar dileyen Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, hep birlikte el ele  verip çalışarak Samsun'u daha güzel günlere taşımanın gayreti içinde olacaklarını kaydetti.

“YENİ ANAYASAYA İHTİYAÇ VAR”

Toplantıda yeni anayasa yapımı konusunda 7 Haziran milletvekili seçimlerinin büyük önem arz ettiğine dikkat çeken Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz, "Akli dengesi yerinde, ruh sağlığı bozuk olmayan bir insan, ben nasıl yapayım da ülkeme, şehrime, aileme zarar vereyim demez. İyi yaptığını zanneden akıllılar da vardır ama insanoğlunun çoğunluğu her şeyi daha iyi yapma yönünde samimi bir mücadele verir. Fıtratımızda hep daha iyi yapmaya koşmak vardır. 7 Haziran milletvekili seçimlerine giden süreç, ülkemizin çok önemli bir sürecidir. 7 Haziran'da Türkiye, parlamentosunu yenileyecek. Bu parlamentodaki milletvekili kompozisyonu, Türkiye'nin inşallah yeni anayasa yapma yönündeki iradesini oluşturacak. Ülkenin, Türk insanının yeni anayasaya ihtiyacı var mı var. Hiç kimse bunun aksini iddia etmiyor. 'Yeni anayasaya ihtiyaç var ama sizin dediğiniz gibi değil benim dediğim gibi olsun' diyenler de var. O zaman hiç olmazsa bir noktada birlikteyiz. Yeni anayasaya ihtiyaç var. Bu yeni anayasanın nasıl olması gerektiğine meclisteki çoğunluk karar verirse bu Türk halkının çoğunluğunun arzu ettiği bir anayasa yapılacak demektir. O zaman sizin istediğiniz gibi olmamasının da sizi üzmemesi lazım. Sadece düşünce ve iradenizi ortaya koymuş olursunuz. Demokrasi budur ve demokrat bir kişilik de bunu gerektirir." dedi.

Türk halkının çoğunluğunun, toplumun ihtiyaçlarının sağlanması konusunda yeni anayasayı gerekli bulduğunu ifade eden Başkan Yılmaz, "Bunun da çoğunluğun iradesiyle yapılması lazım. Seçimde ortaya çıkacak tablo inşallah bunu gösterecek. Bizlere düşen şey, bu süreçte partimizin oyunu artırmak için hangi katkıları vereceğimizi belirlemek ve yapacağımız işlerle ilgili performansımızı artırmaktır. 7 Haziran seçimleri çok önemli." diye konuştu.

“SEÇİMLERDEN SONRA 2017 OLİMPİYATLARINA KİTLENECEĞİZ”

Seçimlerden sonra Samsun'un 2017 Bedensel Engelli Olimpiyatı'na kilitleneceğini söyleyen Başkan Yılmaz, Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın spor tesisi alt yapı yatırımları için yaklaşık 70 milyon TL para harcayacağını açıkladı. Planlanan tesis yatırımlarının zamanında tamamlanması için büyük çaba sarf edeceklerini dile getiren Başkan Yılmaz, olimpiyatların kentin 2019 hedefleri için prova niteliğinde olacağını hatırlattı. 2017'ye kadar şehirde çirkin, estetiğin bozan, modern kente yakışmayan tüm unsurları ortadan kaldıracaklarını dile getiren  Başkan Yılmaz, "Mimari, kentsel estetik, görsel kimlik, rekreasyon alanlarını, ulaşım planlamalarını, bina görselliklerini, toplu taşıma modernliğini hayata geçirmemiz lazım. Engelliler için alt yapı yatırımlarını tamamlamamız lazım. Bunlar modern bir kent için birer gereklilik olacak. Bu olimpiyata büyük önem veriyoruz. Son derece duyarlı ve hassas bir şekilde bakanlığımız ile temas halindeyiz. Olimpiyatlara kadar eksikliklerimizi tamamlayacağız." ifadelerini kullandı.

Toplantıda Samsun Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili Turan Çakır, AK Parti Meclis Grup Başkanvekili Nihat Soğuk, ilçe belediye başkanları ile meclis üyeleri hazır bulundu.