Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


SAMSUN’UN GURURU OTELE 5 YILDIZLI AÇILIŞ

14.02.2015 20:09

Tanrıverdi Holding tarafından inşa edilen, Starwood Hotels Resorts Worldwide'in işletmeciliğini üstlendiği Karadenizin en büyük ve en lüks oteli Sheraton Samsun Hoteli bugün hizmete girdi...

Otelin açılışına Samsun Valisi İbrahim Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, AK Parti Samsun Milletvekili Mustafa Demir, Tanrıverdi Holding Yönetim Kurulu Başkanı Recep Tanrıverdi, iş adamı İbrahim Tanrıverdi, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, iş adamları ile çok sayıda davetli katıldı.

Açılış öncesi Büyükşehir Belediyesi Halk Oyunları ekibi kısa bir gösteri yaptı. Selamlama konuşmalarından sonra İl Müftü Yardımcısı Osman Ayaz'ın dua okumasının ardından otelin açılışı yapıldı.

Açılış sonrası otelin lobisinde koro ve akapella müzik üzerine Samsun'da kurulan Vocavoice grubunun gösterisi sunuldu. Gösterinin ardından davetliler otelin Yeşilırmak balosuna geçerek kokteyle katıldılar.

“BAŞKAN YILMAZ’A SÖZ VERDİK OTELİ YAPTIK”

Kokteylde konuşan Tanrıverdi Holding Yönetim Kurulu Başkanı Recep Tanrıverdi, " Samsun benim doğduğum şehir. Samsun'da doğduk, İstanbul'a gittik. Ama Samsun'a da 6 tane okul yaptık. Bizim Samsun'a otel yapma gibi bir fikrimiz yoktu. Her geldiğimizde Başkan Yusuf Ziya Yılmaz bize teklifte bulundu. O dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'da bana benim memleketime geldiğinde kalacak yatak olmadığını söyledi. Biz de otel yapmaya karar verdik. Başkan Yılmaz bize muhtelif yerleri gezdirdi. Biz buraya büyük bir beklenti amaçlayarak gelmedik. Öyle bir şey olsaydı biz buraya bu kadar büyük bir şey yapmazdık. Ama biz Başkan Yılmaz'a söz verdiğimiz için bu oteli yaptık. Bu memlekette çok Recep ve İbrahim Tanrıverdiler geldi geçti. Bir gün bizler de gelip geçeceğiz. Ama bu eserler bu memlekete kazandırıldıkça ben mutlu oluyorum" dedi.

Sheraton Samsun Hotel'in Samsun'a değer katacağını belirten Starwood Hotels Resorts Worldwide Türkiye Bölge Müdürü Sabine Dorn Ağlagül, "Kurtuluş Savaşı'nın başlangıç noktası olan Samsun, modern Türkiye'nin kuruluşunda hayati bir önem taşımaktadır. Sheraton markamız ile birlikte bu güzel şehre daha da iyi değer katacağımıza inanıyorum" diye konuştu.

“HEYECANIMIZ HİÇ BİTMEYECEK”

İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok'un konuşmasının ardından kürsüye çıkan Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, "Bugün mutlu sondayız. 1960'lı yıllardan sonra Samsun otel konusunda gelişmekte biraz yavaş kaldı. Ben Recep ve İbrahim Tanrıverdi'ye teşekkür ediyorum. Bu tesis onların çocukları yaşadıkça ailelerin gururu olacaktır. Bugün burada 14 Şubat Sevgililer Günü birbirini seven bütün dostlar bir araya geldik. Bundan sonra böyle güzel eserlerin yapılması için heyecanımız hiç bitmeyecek. İnsan yaşadığı ve yaşama tutunduğu sürece yeni şeyler yapalım diyen dürtü olduğu sürece yaşam anlamlı ve renkli olacak" şeklinde konuştu.

Türkiye'de modern anlamda otelciliğin 1950'li yıllarda başladığını belirten Samsun Valisi İbrahim Şahin, "Bu otelin yapılmasıyla ilgili çaba takdire şayandır. Bu oteli eleştiren dostlarıma da öneriyorum. Bu otele gelsinler, en üst kattaki roof bölümünde yemeklerini yesinler, akşamın serinliğinde Samsun'u seyretsinler. Elbette eleştirilecek şeyler olabilir. Emin olun hiçbir şey yapmazsanız eleştirmezsiniz. Onun için Başkan Yılmaz, Tanrıverdi grubu üzülmesin. Ufak tefek şeyler yazıldı. Onları da demokratik hoşgörü içersinde değerlendirmek lazım. Ama emin olun Samsun bir eser kazandı" ifadelerini kullandı.

Açılış töreni kokteylin ardından sona erdi. 221 odası bulunan 25 katlı Sheraton Samsun Hoteli'nin 150 milyon dolara mal olduğu bildirildi.BAŞKAN YILMAZ; BATI ÇEVRE YOLU İLE İLGİLİ YOĞUN MESAİ HARCIYORUZ...

13.02.2015 13:41

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, kentin uzun süredir gündeminde olan Samsun-Ankara otoyolunun parçalarından biri olacak Batı Çevre Yolu Projesi ile ilgili yoğun emek ve mesai harcadıklarını söyledi. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın proje hazırlıklarını tamamladığını açıklayan Başkan Yılmaz, 14 kilometrelik yolla ilgili en büyük engelin koridoru boşaltmaya yönelik kamulaştırmalar olduğunu kaydetti.

Hafta başı Samsunum-1 gemisinde yapılan AK Parti Büyükşehir Belediyesi Meclis üyeleri toplantısında da gündeme gelen Batı Çevre Yolu Projesi'nin hazırlık aşamasının tamamlandığı öğrenildi. Projeyi hazırlayan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, koridorun boşaltılması ve kamulaştırma sorunun çözülmesini beklediklerini Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz'a iletti.

Samsun-Sinop arası ulaşımı büyük ölçüde rahatlatacak ve kolaylaştıracak Batı Çevre Yolu Projesi ile ilgili kamuoyunu bilgilendiren Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, projenin 2019 yılına kadar bitirilmesi için kamulaştırma sorunun çözmeye yönelik yoğun emek ve mesai sarf ettiklerini belirtti. İçinde viyadük ve tünellerin olacağı 14 kilometrelik çevre yolunun Samsun-Ankara otoyolunun bir parçası olacağını ifade eden Başkan Yılmaz, "Bir konuyu çok önemsiyoruz. Bu Batı Çevre Yolu Projesi ile ilgili bir süreci yürütüyoruz. Batı Çevre Yolu yani Ada Köprüsü veya ada petrolün oralardan girip üniversiteyi arkadan geçip Çatalçam Polis Okulu'na bağlanan otoyol standardında olan bir yoldur. Eğer Samsun-Ankara otoyolu inşa edilirse Adana veya Bolu'daki gibi doğu çıkışı batı çıkışı gibi otoyol parçalarından birisi bu olacak. Bir diğeri de doğu tarafında olacak. Doğu tarafa yapılan yolla ilgili konunun Samsun-Ankara  otoyolu kapsamında düşünüleceğini tahmin ediyoruz.  Samsun-Ankara otoyolunun Ankara-Delici veya Ankara-Elmadağ geçişi  arasıyla ilgili proje bitti. Şuan bakanlık ihale hazırlıkları içerisinde olup Yap-İşlet-Devret sistemiyle yapılıp yapılamayacağını tartışıyor." bilgisini verdi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın Batı Çevre Yolu projesiyle ilgili yaptığı öneriyi kamuoyu ile paylaşan Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, "Bakanlığımızın yetkilileri, güzergah üzerindeki kamulaştırma sorunlarını çözmemiz halinde burayı otoyol bitimini beklemedin ihale edebileceklerini söyledi.  Kamulaştırma meselesini çözün demek, uygulama imar planı yapın, bu koridoru boşaltın demektir. Bu koridor da 40 metre genişliğindeki bir koridordur. Bu koridoru uygulamalarla boşaltmak da çok kolay bir iş değil. Tecrübe ve üzerinde yoğun emek vermek gerekiyor. Büyükşehir Belediyesi olarak bu konuyla ilgili yoğun mesai harcıyoruz. Bu konu kafamızda kasap çengeli gibi takılı duruyor. Her gün düşünüp 'Acaba bir yerini açığa çıkarabilir miyiz?' diye kendimizi yoruyoruz. Size kamulaştırma masrafı yaptırmayacağız dersek proje hazır. Hemen ilana çıkabiliyorlar. Bakanlığımız bize böyle bir kolaylık sunuyor. Ancak bu kamulaştırma sorununu biran önce çözmemiz lazım." ifadelerini kullandı.TÜRK-İŞ Genel Başkanı Atalay, Başkan Yılmaz'ı ziyaret etti

13.02.2015 10:26

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) Genel Başkanı Ergün Atalay, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ı ziyaret etti.

Samsun Valisi İbrahim  Şahin' in de yer aldığı nezaket ziyaretinde Türk-İş Genel Başkanı Atalay, Başkan Yılmaz' a çini sürahi, Başkan Yılmaz' da misafirine Samsun Halk Eğitim Merkezi' nin ürettiği el yapımı çini tablo hediye etti. Ziyarette Türk-İş' e bağlı sendikaların şube başkanları da hazır bulundu.BAŞKAN YILMAZ; ÜRETTİĞİMİZ KALİTELİ BALI PAZARLAMALIYIZ...

12.02.2015 18:53

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun İli Arı Yetiştiricileri Birliği'nin düzenlendiği 'İyi Arıcılık Paneli'ne katıldı.

İl genelinde  arıcılıkla uğraşan tüm yetiştiricilerin ve konunun uzmanların katıldığı panelde konuşma yapan Başkan Yılmaz, Samsun'da üretilen kaliteli balın mutlaka pazarlanabilir ve ihraç edilebilir hale getirilmesi gerektiğini söyledi. Başkan Yılmaz, bu konuda üzerine düşen ne varsa yapmaya hazır olduğunu kaydetti.

SASKİ Atakum hizmet binası toplantı salonunda yapılan 'İyi Arıcılık Paneli'ne Samsun Valisi İbrahim Şahin, Samsun İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Rasim Kaplan, arı ve bal üretimi konusunda bilimsel çalışmaları bulunan akademisyenler ile arıcı yetiştiricileri katıldı.

Panelde arıcılara hitap eden Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, son yıllarda arı ve bal yetiştiriciliğine dair çok sayıda tartışma yaşandığını hatırlatarak, "Özellikle balın kalitesiyle ilgili kısım gerçek bal üretimi ve katıksız saf balı konuşmamız gerekir diye düşünüyorum. Bugün belki katıksız bal konuşacaklarınız arasında yoksa da bugün lütfen onu da konuşun. Büyükşehir Belediyesi olarak bu konuda sorumluluk üstlenmek istiyoruz. Bizim Kırsal Kalkınma Daire Başkanı arkadaşımızda burada.  Arkadaşımıza talimatımı iletiyorum.  Bu konuda yapabileceğimiz ne varsa alacağımız tavır, tutum katkı ne varsa bunu almaya hazır olduğumuzu huzurunuzda ifade ediyorum. Bu konular bugüne kadar eğer eksiksiz, kusursuz bir takım katkılar ve çabalarla yürümüş olsaydı, bugün gördüğümüz ve konuştuğumuz konuları aşmış olurduk. Demek ki bazı şeyleri eksik bırakmışız ki  bazı ihtiyaçları dünden daha fazla hisseder hale geldik. Yani katıksız bir bal nasıl olmalı kamuoyu bu konudaki tereddütleri nasıl aşmalı, insanlar bal alırken nasıl içleri rahat bir şekilde bal alabilmeyi konuşmalıyız." dedi.

Panelin son derece faydalı olacağına inandığını ifade eden Başkan Yılmaz, "Arı Allah’ın insanlara bahşettiği en hayırlı en faydalı canlılardan birisi, çalışkanlığın sembolü, insan hayatı için bu kadar önemli bir gıdayı üreten arı adeta korunması gereken her şeyimizle üzerine titrememiz gereken bir canlı, bu bakımdan onun yetiştiriciliği ve önündeki engellerin kaldırılması adına ben bu konuda Büyükşehir Belediye Başkanı olarak yapmam gereken ne varsa yapmaya hazırım. Bu konuda bütün kararlılığımı ortaya koyarım bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın." şeklinde konuştu.

Balın üretimi dışında pazardaki problemlerini önemsediğine de değinen Başkan Yılmaz, "Bir malı kaliteli üretmek ürünün pazardaki problemlerinin çözümüne katkı sağlar ama kaliteli ürettiğinizi de ispat etmeniz lazım işte o ispatı taşıyan ürünü de pazarda malınızın değerini koruyarak satabilirsiniz, bu süreçte Büyükşehir Belediyesine ve ilçe Belediyelerine ihtiyacınız olur diye düşünüyorum. Bu konuda bizim üzerimize ne düşerse yapmaya hazırız." ifadelerini kullandı.LADİK VE HAVZA İÇİN ORTAK TURİZM EYLEM PLANI HAZIRLANACAK

12.02.2015 17:52

Samsun ve Çevresi Turizm Alanı Alt Yapı Hizmet Birliği (SAMTAB) nin Havza Turizm Eylem Planı Toplantısı yapıldı. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz'ın başkanlığında düzenlenen toplantıda Havza ve Ladik ilçeleri için ortak turizm eylem planı hazırlanması kararı alındı. Ladik'in kayak, Havza'nın ise termal su ve tarih potansiyelinin birleştirileceği 2 yıllık eylem planında, her iki ilçenin önce yerli turistlere tanıtılması hedefleniyor.

SAMTAB Turizm Eylem Planı Toplantısı Ancere Otel'de yapıldı. Toplantıya Samsun Valisi İbrahim  Şahin ile  Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz'ın yanı sıra Samsun Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili Turan Çakır, AK Parti Meclis Grup Başkanvekili Nihat Soğuk, Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı, Havza Kaymakamı Alper Tanrısever, Havza Belediye Başkanı Murat İkiz,  havza belediyesi üyeleri ile birlik üyeleri katıldı.

Toplantının ev sahipliğini yapan Havza Belediye Başkanı Murat İkiz, ilçesinin Atatürk'ün ilk kurtuluş meşalesini yaktığı ilçe olması sebebiyle turizm için tarihi bir öneme sahip olduğunu belirterek, Havza'nın turizm potansiyelleri hakkında bilgi verdi. Havza'nın turizm avantajları ve yapılması düşünülen alt yapı projeleri hakkında değerlendirme yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, geçmişi bırakıp gelecek için artık somut adım atma zamanının geldiğini söyledi. Havza'daki turizm potansiyellerini harekete geçirmek için geldiklerini ifade eden Başkan Yılmaz, tarihi ilçenin 10 yıl öncesine göre daha temiz ve modern hale geldiğini kaydetti. Başkan Yılmaz, " önemli termal ve turizm alt yapısına rağmen Havza ilçemizi, Ladik'in Hamamayağı kaplıcalarını ve Akdağ Kayak tesislerini de işin içine alarak bütüncül bir turizm eylem planı hazırlamanın daha doğru olacağını düşünüyorum." dedi.

İki yıllık süreçte hayata geçirilecek eylem planına eski Havza konaklarından birinin restore edilmesini dahil edeceklerini açıklayan Başkan Yılmaz, "Bunlardan ilk etapta bir tanesinin restore edilip turizme kazandırılması önem arz ediyor.  Hemen birini seçip projelendirerek restore edelim. Bu restorasyon, diğer konakların tamir tadilattan geçirilmesini teşvik edebilir. 2 sene içinde Havza'da turizmi canlandırma adına 3-5 tane eser ortaya koymak istiyorum. Bizden önceki yönetimlerin yaptığı konuşup hiç bir yapamamak durumuna düşmeyelim. Tren kaçıyor. Zaman su gibi akıp gidiyor. Onun için süratle harekete geçmemiz lazım. Bu eylem planına tarihi konak restorasyonu, termali, tarihi koyalım. İçinden seçip bunları hemen fiiliyata dökelim." diye konuştu.

Samsun'da turizm potansiyellerini gün ışığına çıkarmak ve kent ekonomisine katkı verir hale getirmek için adeta çırpındıklarına da değinen Başkan Yılmaz, "Kaynaklarımız kısıtlı ama israf etmeden, doğru kararlar vererek doğru işler yapmak istiyoruz. Şüphesiz ihtiyaçlar, mevcut kaynaklarımızdan fazla olacaktır. Bunları israf etmeden yatırıma dönüştürmenin yollarını arıyoruz. Bizler seçildiğimiz yerlerin hizmetkarıyız. Kendimizi böyle görüyoruz. Hepimiz bu anlayışla hareket ederse hizmet aşkımız, arzumuz daha da artacaktır. Bunun yanında belediyeleri adam kayırma, istihdam etme, maaş ödeyen kurumlar haline getirmekten vazgeçmeliyiz.  Potansiyellerimizi şehrimize yatırımlar için harcamalıyız." şeklinde konuştu.

Havza'ya yatırım yapacak turizmcileri ve işletmecileri bulmadan önce termal su varlığını ve kapasitesini ispat etmek gerektiğinin altını çizen Başkan Yılmaz, Ladik Akdağ'a başlattıkları gezi otobüsü seferlerini planlanması dahilinde Havza'ya  koyabileceklerini de sözlerine ekledi. Toplantının ardından Havza Belediye Başkanı Murat Ekiz, Samsun Valisi İbrahim  Şahin ile birlikte Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz'a tablo hediye etti. Vali Şahin ile Başkan Yılmaz daha sonra Atatürk Evi Müzesi'ni ve eski konakları gezerek incelemelerde bulundu.

Vali Şahin ile Başkan  Yılmaz, Havza'daki toplantı ve incelemelerinin ardından Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB)'nın KOBİ ve Girişimcilik Birincilik Ödülü'nü alan Havza’da faaliyet gösteren AKRA Kimya Limited Şirketi sahibi Eyüp-Şuayip Temel kardeşleri ziyaret etti. 3 bin 600 firma arasından sıyrılarak Samsun’a birinciliği kazandıran firma yöneticileri, Vali Şahin İle Başkan Yılmaz'a fabrikayı gezdirerek bilgi verdi.