Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


BAŞKAN MUSTAFA DEMİR: 15 TEMMUZU UNUTMADIK, UNUTMAYACAĞIZ

16.07.2020 10:26

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, 15 Temmuz Darbe girişiminin yıldönümünde bir mesaj yayınladı.

Darbe girişimin 4uncu yıl dönümünde 15 Temmuzu asla unutmayacaklarının altını çizen Mustafa Demir, 15 Temmuz, Türklerin tüm dünyaya bir kez daha ne kadar asil, cesur ve kahraman bir millet olduklarını gösterdikleri tarihtir dedi.

Yayınladığı mesajda 15 Temmuz’un önemine vurgu yapan Demir şunları ifade etti:

15 Temmuz 2016 gecesi, vatan haini FETÖcülerin çıkarları pahasına ülkesine nasıl ihanet ettiklerini gösterdikleri gecedir. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğanı ve ülkemizi hedef alan hain kalkışma amacına ulaşmadan bertaraf edilmiştir. Çıkarlarını, hırslarını ülkesinin önünde tutan bu zavallılar, devletimizin ve milletimizin geleceği için tereddüt etmeden tankların, silahların üzerine kendisini siber edecek Türk milletini unutmuşlardı. Bu hainler vatan tehlikeye düştüğünde kanlarıyla kahramanlık destanı yazacak asil Türk milletini unutmuşlardı. 

15 Temmuz, Türklerin tüm dünyaya bir kez daha ne kadar asil, cesur ve kahraman bir millet olduklarını gösterdikleri tarihtir. 15 Temmuz, bir büyük demokrasi zaferinin, fedakarlığın zaferidir. Bu zaferin arkasında tanklara, uçaklara meydan okuyan gazilerimiz ve şehitlerimiz vardır. Bu zaferin arkasında tüm milletimiz vardır. 15 Temmuz bir kez daha, bu milletin bir ferdi olarak daima gurur duyabileceğimizin ispatıdır. 15 Temmuzda bu millet, Türkiyenin, önünde hiçbir engel tanımadan yoluna devam edeceğinin de ispatıdır. Vatanımızın geleceği, bekası, huzuru için gözünü kırpmadan şehadete yürüyen tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet, kahraman gazilerimize bir kez daha şükranlarımı sunuyorum. Bu vatan size çok şey borçlu.2 BİN 497 KİŞİYE EVDE BAKIM HİZMETİ VERİLİYOR

16.07.2020 10:24

Samsun Büyükşehir Belediyesi Evde Bakım ve Sağlık Hizmetleri kapsamında dar gelirli, bakıma muhtaç, engelli ve yaşlı 2 bin 497 kişiye hizmet veriyor.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Aile ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığının yürüttüğü Evde Bakım ve Sağlık Hizmeti aralıksız bir şekilde sürüyor. 63 kişilik ekip ile ihtiyaç sahibi ile dezavantajlı kesimlerin temizlik, kişisel bakımlarının yanı sıra, sağlık ve psiko-sosyal destek gibi ihtiyaçları da karşılanıyor. 17 ilçede devam eden Evde Bakım ve Sağlık Hizmeti’ kapsamında 2 bin 497 kişiye hizmet veriliyor.

Araç ve ekip sayısını artırarak 17 ilçede bakıma muhtaç, engelli, yaşlı ve dar gelirli vatandaşların yanında olarak onların sosyal yaşantılarını daha güzel bir şekilde geçirmelerini sağladıklarını belirten Kadın, Aile ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Ayhan Ergün, Yaşlı bakım hizmetlerinden faydalanmak isteyen vatandaşlarımız telefonla kendileri veya yakınları arayarak kayıt oluşturuyor. Evde Sağlık Hizmetinde ise pansuman, enjeksiyon, tansiyon ölçümü, şeker ölçümü, kan tetkiki için kan örneği alma gibi birinci basamak sağlık hizmetleri de veriliyor. Vatandaşlara verilen temizlik ve sağlık hizmetlerinin yanı sıra saç kesimi, sakal tıraşı, el ve ayak bakımı ile kişisel bakım hizmetleri de sağlanıyor dedi.

Pandemi sürecinde de ekiplerin özverili bir şekilde çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Ergün, Koronavirüs sürecinde 3 bin büyüğümüz, psikologlarımız tarafından aranarak onların bu süreci atlatmalarında yardımcı olundu ifadelerini kullandı.GECE GÜNDÜZ SAHADAYIZ

16.07.2020 10:21

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, yapımı devam eden çalışmaları yerinde inceleyerek ekiplerden bilgiler aldı. Halk otobüsüne binerek sosyal mesafe ve maske kullanımına dikkat çekti. Esnaf ziyaretlerini de devam ederek Hayırlı işler diledi. Serebral Palsi hastası bir genci de evinde ziyaret edip, acil şifalar diledi.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, bugün bazı ziyaret ve incelemelerde bulundu. İlkadım ilçesi Karasamsun Mahallesi Mehmet Akif Ersoy Caddesinde tamamlanan 650 metrelik sıcak asfalt çalışmasını yerinde gördü. Kaldırım çalışmalarının sürdüğü bölgedeki esnaf ve vatandaşların talep ve önerilerini dinledi. Vatandaşların yapılan hizmetlerden duydukları memnuniyeti dile getirmesi üzerine Başkan Demir Ekiplerimiz gece gündüz işbaşında. Tüm mahallelerimizin yol ve altyapı sorunlarını öncelik sırasına göre çözüme kavuşturuyoruz ifadelerini kullandı.

BAŞKAN HALK OTOBÜSÜNDE

Daha sonra halk otobüsüne binen Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, toplu taşıma araçlarında sosyal mesafe ve maske kullanımına dikkat çekti. Ardından Serebral Palsi hastalığı olan Mustafa Cemal Akhanı evinde ziyaret etti. Gence moral ziyaretinde bulunan Başkan Demir, annesi Emine Akhan ile de görüşerek belediye olarak her zaman yanlarında olduklarını dile getirdi.

Ziyaretin ardından altyapı çalışmaları tamamlanan Sebze ve Meyve Halini gezerek yapımına başlanan 30 bin metrekarelik asfalt çalışmasını inceleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, yapılanlar hakkında bilgi aldı. Ekip arkadaşlarına başarılar dileyerek Sebze ve Meyve Halindeki esnaflara da ‘Hayırlı işler’ dileklerinde bulundu.

Gün içerisindeki ziyaret ve incelemelerini sürdüren Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, beraberinde, Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Yavuz Yılmaz, AK Parti İlkadım İlçe Başkanı Mücahit Erbin ve Özel Kalem Müdürü Süleyman Demirtaş ile birlikte Çiftlik Caddesinde de esnaf ziyaretinde bulundu.

Her zaman esnafın yanında olduklarını tekrarlayan Başkan Demir, onların fikirlerine önem verdiklerini ifade ederek, Her fırsatta vatandaşlarımızla, esnafımızla, iş insanlarımızla buluşuyoruz. Her zaman olduğu gibi şehrimizi birlikte yönetmek için istişareye büyük önem veriyoruz. Belediyemizin her birimi gece gündüz çalışmalarını sürdürüyor. Bu günleri sağlıklı bir şekilde atlatabilmemiz önemli. O nedenle Sağlık Bakanlığımızın uyguladığı tedbir ve kuralları yerine getirelim. Hijyen, maske ve sosyal mesafe gibi üç temel kuralı unutmayalım. Kurallara uyduğumuz takdirde sağlıklı güzel günleri yeniden hep birlikte yaşayacağız dedi.ŞAHİNKAYA KANYONU NDA TEMİZLİK

16.07.2020 10:18

Samsun Büyükşehir Belediyesi ekipleri, Şahinkaya Kanyonu Tabiat Parkı ve Çeltek Mesire alanında temizlik çalışması yaptı. Yapılan çalışmayla 48 torba çöpü doğadan arındırdı.

Koronavirüsü tedbirleri kapsamında bir süre ziyarete kapatılan ve normalleşme süreci ile yeniden açılan sahiller, parklar ve piknik alanları sıcak havalarda yoğun talep görüyor. Yaşanan bu yoğunluk nedeniyle çevreye bırakılan çöpler belediye ekipleri tarafından toplandı.

Samsun Büyükşehir Belediyesi ekipleri doğa harikası yerlerde çöp birikintisini önlemek amacıyla adeta temizlik seferberliği başlattı. Daha önce Gölalan Şelalesinde temizlik yapan ekipler bugün de Vezirköprü ilçesindeki Şahinkaya Kanyonu Tabiat Parkı ve Çeltek Mesire Alanında çöp topladı.

İki alanda da Samsun Büyükşehir Belediyesi plastik su şişelerinden cam şişelere, piknik malzemeleri ve poşetlerden tek kullanımlık plastik atıklara kadar doğada yeri olmayan 48 torba çöpü ve atığı alandan temizledi.

Temizlik çalışmalarının aralıksız süreceğini belirten ekipler vatandaşlardan da doğaya karşı daha fazla hassasiyet göstermelerini istedi.20 MAHALLENİN ORTAK YOLU TAMAMLANDI

16.07.2020 10:16

Samsun Büyükşehir Belediyesi, 20 mahalleyi birbirine bağlayan Demirci ve Yukarı Avdan grup yolunda 4 ay süren beton yol çalışmalarını bitirdi. Mahalle sakinleri, yıllardır süren yol sorunlarının çözülmesi üzerine Başkan Mustafa Demire teşekkür etti.

Samsunun İlkadım İlçesi’ne bağlı Demirci ve Yukarı Avdan mahallesinin kışın çamur yazın ise tozdan durulmayan yol sorunu çözüldü. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir in talimatıyla 4 ay önce başlatılan çalışmalar bitirilerek 20 mahalleyi birbirine bağlayan grup yolu kullanıma açıldı. Fen İşleri Daire Başkanı Metin Köksal, Yapılan çalışmalar ile 4 metre olan yol genişliği 9 metreye çıkarıldı. 150 bin metreküp yarma, 40 bin metreküp kazı ve 60 bin metreküp dolgu yapılan 7 bin 300 metrelik yolda 20 ayrı noktada virajlar ve dere kenarları olmak üzere 250 metre uzunluğunda, 4 metre yüksekliğinde taş tahkimatı gerçekleştirildi. Mahallelerimize hayırlı olsun ifadelerini kullandı.  

Yolun kullanıma açılması ile büyük bir sevinç yaşayan mahalle halkı, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir e teşekkür ederek pankart açtı. Kışın çamur yazın ise tozdan duramadıklarını söyleyen Yukarı Avdan Mahalle Muhtarı Salim Yeşilova, Büyükşehir Belediye Başkanımız Mustafa Demir bizim çilemizi göz ardı etmedi. Yolumuz yapıldı. Yıllardır çektiğimiz çamur ve toz belasından kurtulduk dedi.

Demirci Mahallesi Muhtarı Hasan Ağu ise, Biz burada şeftali yetiştiriciliği ile geçiniyoruz. Şeftali bahçelerimizde meyveler toz yüzünden bembeyaz oluyordu. Yol olmadığı için pazara ulaştırmakta güçlük çekiyorduk. Ancak başkanımız ve ekibi sayesinde bu çileden kurtulduk. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz diye konuştu.

RÜYAMDA GÖRSEM İNANMAZDIM
Mahalle sakinlerinden olan Şeref Kara da şunları söyledi:
Ben böyle bir yolu sadece rüyada göreceğimizi düşünüyordum ama gerçek oldu. Burası işlek bir yol. Ulaşım noktasında sıkıntılar yaşanıyordu. Bozuk yollarda araçlarımız arıza yapıyordu. Şimdi yol çilemiz son buldu.

YILLARCA MAĞDURİYET YAŞADIK
Yıllarca mağduriyet yaşadıklarını ifade eden mahalle sakinlerinden Nihat Akdağ ise, Ben 62 yaşındayım. Bu zamana kadar yol yüzünden hem araçlarımız hem biz çok mağdur olduk. Yağmur yağdığı zaman kazma kürekle imece usulü yollarda çalışıyorduk. Toz, duman içindeydik dedi.