Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Başkan Şahin : Bayramlaşmanın Mutluluğunu Yaşadık

27.08.2018 07:03

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin bayram süresince dur durak bilmedi. Bayramın her gününde vatandaşlarla, sivil toplum kuruluşlarıyla ve AK Parti teşkilatlarıyla beraber oldu.
Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin Bayramın diğer günlerinde AK parti Samsun İl Başkanlığı, İlkadım, 19 Mayıs, Alaçam, Bafra ve Yakakent ilçe Başkanlıklarında ki bayramlaşma törenlerine katıldı. Vezirköprü Belediyesi Kültür ve Sanat Etkinlikleri kapsamında Kunduz Yaylası ndaki 14. Kunduz Yaylı Pehlivan Güreşleri nde bayrak yürüyüşüne iştirak etti.  Şehit ailesinin emaneti evladının sünnet merasiminde şehit ailesinin yanında oldu.  Sivil toplum kuruluşlarını ve Samsunsporu ziyaret ederek bayramlaştı.Bayramlaşma programlarına katıldı. Başkan Şahin Kurban bayramı namazını Büyük camide kıldı ve vatandaşlarla bayramlaştı. Daha sonra Büyükşehir belediyesinin Şehit Ömer Halisdemir çok amaçlı toplantı salonunda düzenlediği bayramlaşma törenine katıldı. Başkan Zihni Şahin Büyükşehir belediyesi huzur evinde yaşlılar ile bayramlaştı ve Samsunlu sanatçı Sıtkı Sezgin (Şişko Nuri) için mevliti şerif okuttu.
BİRLİK VE BERABERLİK İÇİNDE BAYRAMLAŞMANIN MUTLULUĞUNU YAŞADIK
BÜYÜK ŞEHİR SAMSUN 2023 VİZYONUNU HAZIRLIYORUZ
BİRLİKTE BAŞARACAĞIZ

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı programlar sonrasında yaptığı açıklamada şunları söyledi:  Milletimiz birlik ve beraberlik içinde bayramını kutladı. Halkımızın ibadetlerinin ve kestikleri kurbanların kabulünü yüce ALLAH TAN niyaz ederim. İlimizde Valimiz, Genel Başkan yardımcımız, milletvekillerimiz, il başkanımız, ilçe belediye başkanlarımız ve ilçe başkanlarımız ile sayısız bayramlaşma programına katıldık. Hemşerilerimizle bir ve beraber olduk. Bayramlarını kutladık. Kurban bayramı hatırlamak ve hatırlanmaktır. Kurban bayramını paylaşmaktır. Bayramlar sevgidir, dayanışmadır. Samsunumuz bunu en güzel şekilde gösterdi. Dedi

Samsun büyükşehir belediye başkanı Zihni Şahin açıklamalarında çok önemli konulara vurgu yaparak şunları söyledi:  19 Mayıs 2019 da Büyük Önder Atatürk ün Samsunumuza çıkarak milli mücadeleyi başlatmasının 100.yılını kutlayacağız. Millilik ve yerliliğin en önemli olduğu bir dönemden geçiyoruz. Her alanda büyük bir mücadele veriyoruz. Bu anlamıyla milli şuurumuzu nesilden nesile aktarmak ve diri tutmak adına önemli bir tarihtir. Bu tarih Samsunumuz için çok önemlidir. Samsun çok ayrı bir kutlama yapacaktır. 2023 yılında ise Cumhuriyetimizin 100.yılını kutlayacağız. Cumhurbaşkanımız ve genel başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan hedef 2023 talimatı vermiştir. Biz bunun gereğini yapacağız. Büyük Şehir Samsun 2023 vizyonumuzu hazırlıyoruz. Zaman zaman bazıları hakkında bilgi veriyoruz. Burada ki Büyük Şehir ifademiz belediye anlamında değildir. Sanayi, turizm, çevre, ulaşım, istihdam sağlama, tarım, sağlık, kültür, sanat ve spor, bilim, teknoloji, kentsel dönüşüm, kentsel estetik, eğitim, alt yapı, trafik, kısacası her alanda büyük bir şehir olma hedefidir. Daha çok büyümek, daha çok ileriye gitme, daha çok gelişmektir. Her alanda söz sahibi ve pay sahibi olmaktır. Ülkemize değerler katmaktır.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin yaptığı açıklamaları şöyle tamamladı:  Samsunumuz 17 ilçesi ve 1.300.000 nüfusu ve tarihi ile önemli ve büyük bir şehirdir. Çok değerli insan potansiyelleri vardır. Samsunumuzun Siyasi iradesi güçlüdür. AK parti ailesi bir ve beraberdir. Genel Başkan yardımcımız, milletvekillerimiz il başkanımız, 17 ilçemizde ki belediye başkanlarımız ve parti başkanlarımız, teşkilat kademelerimiz, meclis üyelerimiz ile uyum koordine istişare içinde Samsunumuzu 2023 hedeflerimize taşıyacağız. Hedefe hep beraber yürüyeceğiz. Valimiz, kaymakamlarımız, bürokratlarımız, sivil toplum kuruluşlarımız, muhtarlarımız, üniversitemiz, gençlerimiz, kadın kardeşlerimiz, bilim adamlarımız, basınımız toplumumuzun her kesime ile ortak akıl içerisinde olacağız. Samsunumuza hizmet için hep beraber yürüyeceğiz. Yürüyüşümüz Samsun içindir. Hemşerilerimiz içindir. Dedi.

Programlara Samsun Valisi Osman Kaymak, Garnizon Komutanı Topçu Albay Recep Ali Üstün, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, Samsun Milletvekilleri Yusuf Ziya Yılmaz, Ahmet Demircan, Fuat Köktaş, Orhan Kırcalı, AK Parti Samsun İl başkanı Hakan Karaduman ve yönetim kurulu üyeleri katıldı. Bayramlaşma programlarında, ilçe belediye başkanları ve AK parti ilçe başkanları, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Coşkun Öncel, AK Parti Büyükşehir Belediyesi Meclis Grup Başkan Vekili Nihat Soğuk ile çok sayıda bürokrat, basın mensubu ve vatandaş katıldı. Samsunda incelemelerde bulunan Samsunun hemşerisi Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya ve İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Ünsal Ağaoğlu protokol bayramlaşmasında bulundu.Şahin: Spor Aşkını Yaşatmaya Devam Edeceğiz

27.08.2018 07:00

Vezirköprü Belediyesi Kültür ve Sanat Etkinlikleri kapsamında 14. Kunduz Yayla Pehlivan Güreşleri düzenlendi.
65 başpehlivanın kıyasıya mücadele ettiği güreşlerde hitap eden Başkan Zihni Şahin, geleneksel festivallerin kentin kültürel birikimine ve tanıtımına büyük katkı sağladığını belirtti.  Güreşçilere başarılar dileyen Başkan Şahin, spor aşkı sürdüğü müddetçe bu tür organizasyonları düzenlemeyi sürdüreceklerini kaydetti.Etkinliğe katılan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, kentteki spor aşkını festivallerle yaşatmaya devam edeceklerini söyledi.  Kunduz Yaylası nda düzenlenen geleneksel yağlı güreşlerine AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, Samsun Valisi  Osman Kaymak, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Ünsal Ağaoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, Eski Milletvekili Hasan Basri Kurt, Vezirköprü Belediye Başkanı İbrahim Sadık Ediz, ilçe belediye başkanları, sporcular ile güreşseverler katıldı.Büyükşehir de Kurban Bayramı Bayramlaşması

27.08.2018 06:57

İslam alemi için büyük önem taşıyan Kurban Bayramı sebebiyle Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin in ev sahipliğinde halk bayramlaşması düzenlendi.Ömer Halis Demir Çok Amaçlı Salonunda düzenlenen bayramlaşma merasimine Samsun Valisi Osman Kaymak, Garnizon Komutanı Topçu Albay Recep Ali Üstün, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, Samsun Milletvekili Fuat Köktaş, Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Ünsal Ağaoğlu, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Coşkun Öncel, AK Parti Büyükşehir Belediyesi Meclis Grup Başkan Vekili Nihat Soğuk ile çok sayıda bürokrat ve vatandaş katıldı.Bayramlaşma merasiminde engelli vatandaşlarla özel ilgilenilirken, gazeteciler ile bayramlaşma ise unutulmadı.Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, katılan herkese teşekkür etti.


Karadeniz Bisiklet Turu 27 Eylül de Başlıyor

27.08.2018 06:46

Türkiye Bisiklet Federasyonu Samsun İl Temsilcisi Tarık Torun ve beraberindekiler Tour Of Black Sea etkinliği hakkında bilgi vermek için Samsun Büyükşehir Belediye Başkanvekili Turan Çakır ı ziyaret etti.
27 – 30 Eylül arasında düzenlenecek olan ve Uluslararası Bisiklet Birliği nin etkinlik takviminde de yeralan Tour Of Black Sea (Karadeniz Bisiklet Turu) hakkında bilgi vermek üzere Samsun Büyükşehir Belediye Başkanvekili Turan Çakır ı ziyaret eden federasyon yetkilileri organizasyonun dolu dolu geçeceğini belirtti. Başkanvekili Turan Çakır ise böyle bir spor organizasyonunun düzenlenmesi noktasında herkesi tebrik ederken ziyaretlerinden dolayı federasyon temsilcilerine teşekkür dileklerini iletti. Ziyarete Türkiye Bisiklet Federasyonu Samsun İl Temsilcisi Tarık Torun, Yarış Direktörü Kemal Ağvaz, Parkur Direktörleri Suat Torgay ve Fikret Keleş katıldı.


Osmanlı Mirası Tarihi Medresenin Restorasyonu Sürüyor

27.08.2018 06:43

Osmanlı medreselerinin en geç tarihli eserlerinden Samsun Hazinedarzade Süleyman Paşa Medresesi nin restorasyonu tüm hızıyla devam ediyor. 205 yıllık medrese, restorasyonun ardından turizme kazandırılacak.
Samsun tarihinin ilk eserlerini gün ışığına çıkarmak, kentte tarih ve kültür turizminin gelişmesine önemli katkılar sağlamak amacıyla Samsun Büyükşehir Belediyesi nin başlattığı Saathane Meydanı Projesi hızla devam ediyor. Vakıflar Bölge Müdürlüğü bünyesinde sürdürülen restorasyon faaliyetleri kapsamında Osmanlı mirası 500 yıllık tarihi Taşhan, Şifa Hamamı, Süleyman Paşa Medresesi ve Camii,restore edilerek turizme kazandırılmaya çalışılıyor.Sultan II. Murad döneminde Osmanlı himayesine geçerek, 1807–1857 arasında Hazinedârzâde ailesi tarafından yönetilen Samsun da, devrin en güzel mimari eserleri inşa edildi. Günümüze miras kalan bu eserlerden birisi de şehir merkezindeki Süleyman Paşa Medresesi dir. Sultan Abdülaziz döneminde 1893 yılında onarılan dikdörtgen mimarili medrese, Sultan 2.Abdülhamid döneminden de izler taşıyor.1914 yılına kadar eğitim yuvası olan medrese, daha sonra otel ve kahvehane olarak kullanılmıştı.
TARİH VE TURİZM ALANI OLACAK
Restorasyon ve yeni peyzajla birlikte proje bittiğinde Saathane Meydanı nın buram buram tarih kokacağını dile getiren Başkan Şahin, Saathane önemli bir dönüşüm, kültür, tarihle bütünleşme, modernizasyon projesidir. Saathane, Samsun un vizyon projelerinden birisidir. Bu sebeple projeye büyük önem veriyoruz. Burayı Samsun a yakışan, Samsun u temsil edebilecek bir tarih ve turizm alanı haline getiriyoruz. Bu tarihi dokuyu, şehrimizin bu önemli merkezini kamu yararı da göz önünde bulundurularak tüm Samsun a kazandırıyoruz. Bu eserimiz, tüm Samsun un gurur duyacağı, hepimizin yüz akı olan, şehrin gülen yüzü olacak bir yer haline gelecek  ifadelerini kullandı.

Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL) nın yürüttüğü Saathane Meydanı Proje ile tarihi taşınmaz eserlerden Taşhan orijinal haline döndürülürken, diğer mimari örnekler ise yenileniyor. Çalışmalarda ise önemli mesafe kat edildiği öğrenildi.

Projede gelinen son durumla ilgili değerlendirme yapan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, Osmanlı uygarlığının Samsun da bulabileceğimiz ilk hatıraları Saathane Meydanı ndadır. Saat Kulesi, cami, han, medrese ve hamam, Anadolu uygarlıklarının ilk eserleridir. Şimdi bu eserlerin restorasyonunu yapıyoruz. Mirasımızı en iyi şekilde korumaya ve gelecek kuşaklara aktarmaya çalışıyoruz. Bu nadide eserlerimiz, çevre düzenlemelerinden aydınlatmasına kadar pırıl pırıl, ışıl ışıl olacak. Samsunlular tarihinden mahrum kalmasın diye bu projeyi hayata geçireceğiz  bilgisini verdi.