Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


BAŞKAN YILMAZ'DAN MİLLİ GÜREŞÇİYE BAŞARI PLAKETİ

02.03.2015 13:19

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun’daTürkiye Güreş Federasyonu tarafından düzenlenen Büyük Erkekler Serbest Güreş Türkiye Şampiyonası'na katıldı...

Mustafa Dağıstanlı Spor Salonu'nda final müsabakaları yapılan şampiyonada Başkan Yılmaz, geçen yıl yapılan 2014 Dünya Güreş Şampiyonası'nda Türkiye'ye altın madalya kazandıran milli güreşçi Taha Akgül'e başarı plaketi takdim etti. Akgül'ü Avrupa ve Dünya şampiyonalarında gösterdiği başarıdan dolayı tebrik eden Başkan Yılmaz, olimpiyat şampiyonasında da başarılar diledi. Türkiye Güreş Federasyonu Genel Sekreteri Yusuf Açıkalın da Başkan Yılmaz'a güreşe verdiği desteklerinden dolayı kispet maketi hediye etti.BAŞKAN YILMAZ : “TARİHİ MİRASLARI KORUYORUZ”

28.02.2015 18:25

Diyarbakır Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve Diyarbakır Alan Yönetimi'nin ortaklaşa düzenlediği 'Alan Yönetimi Sürecinde Tarihi Kentler Birliği' seminerinde konuşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Diyarbakır’da yaptığı gezilerde 30’a yakın uygarlığın imzasını taşıyan eserleri gördüğünü söyledi...

Tarihi Kentler Birliği Diyarbakır Buluşması, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı ve Tarihi Kentler Birliği Başkanı (TKB) Yusuf Ziya Yılmaz’ın katılımıyla gerçekleşti. 'Doğa ve Kültürel Mirası Zengini Ülkemizde Alan Yönetiminin Gerekliliği ve Yerel Yönetimler', 'Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin UNESCO Sürecine Yaklaşımı' ve 'Diyarbakır Alan Yönetimi Çalışmalarında Son Gelişmeler' konularının ele alındığı toplantının açılış konuşmasını yapan ve aynı zamanda Tarihi Kentler Birliği Başkanlığı’nı yürüten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Diyarbakır’da yaptığı gezilerden etkilendiğini ifade etti.

1 yılı aşkındır Tarihi Kentler Birliği Başkanlığı görevini yürüttüğünü anlatan Yılmaz, Diyarbakır’da yapılan bu toplantının geniş katılımla gerçekleşmesinden heyecan duyduğunu ifade etti. Yılmaz, "Diyarbakır’a geldiğimiz andan itibaren zamanı iyi kullanmak istedik. Diyarbakır’daki bütün tarihi birikimleri tek tek ziyaret etmek, onları görüp, konuşup, istişare edelim dedik. Kentte yaptığımız gezide adeta uygarlıklar dizisi, bir çeyiz sandığı içerisinde biriktirilmiş olan, bir servi ağacı gibi sıraya dizilmiş olan, o güzel tarihi birikimleri tek tek ziyaret ettik. 30’a yakın uygarlığın imzalarını taşıyan o muhteşem eserleri gördük. Bu muhteşem eserlerin adeta tacı gibi duran Diyarbakır Kalesi'ni gördük" dedi.

"GÜÇLÜ BİR KATILIM SAĞLAMALIYIZ"

Yılmaz, Diyarbakır’ın Dünya Miras Listesi’ne girmesi kararını etkilemesi için, UNESCO’nun Nisan 2015’teki Paris toplantısına güçlü bir şekilde katılım sağlanması ve baskı kurulması gerektiğini belirterek, bir çok belediye başkanıyla katılım sağlayıp insanlık tarihinin büyük mirasını UNESCO Dünya Miras Listesi’ne kazandırmaları gerektiğini vurguladı.

"TARİHİ MİRASLAR İYİ KORUNUYOR"

Türkiye’de tarihi ve kültürel mirasın korunmasına yönelik çalışmaların arttığını, artık küçük bir belde belediyesinin bile bu yönlü çalışmalar yürüttüğünü vurgulayan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, belediyelerin yerleşim yerindeki tarihi eserleri ortaya çıkararak, onu bir ata yadigarı, insanlık tarihi hatırası haline getirmesi için çalışmalar yürüttüklerini dile getirdi.

"ŞEHİRLERİMİZİN İHTİYAÇLARI HER GEÇEN GÜN BÜYÜYOR"

İyi bir proje olmayınca iyi bir eserin ortaya çıkmadığına dikkat çeken Yılmaz, bir projenin yüzde 10’luk bedelini belediyeler olarak bulmaları gerektiğini aktardı. Diyarbakır’daki tarihi eserlerin restorasyonu için yeni kaynaklar bulunması gerektiğini bildiren Yılmaz, "Belediyelerin işi sadece tarihi değerlerin açığa çıkarılması ve bunların insanlığa sunması değildir. Şehirlerimizin ihtiyaçları her geçen gün büyüyor. İnsanlarımız, gelişmiş ülkelerdeki oluşan imkanları bizden talep ediyor. Bu işlerin yapılabilmesiyle ilgili çok gayret sarf etmemiz gerekiyor" dedi.BAŞKAN YILMAZ: “DİYARBAKIR BÜYÜK BİR TARİHSEL HAZİNEYE SAHİP”

27.02.2015 13:27

Tarihi Kentler Birliği (TKB) Diyarbakır Buluşması için Diyarbakır’a giden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı ve TKB Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Diyarbakır’ın büyük bir tarihsel hazineye sahip olduğunu söyledi...

TKB Diyarbakır Buluşması programı kapsamında bir dizi temaslarda bulunmak için Diyarbakır’a gelen ÇEKÜL Vakfı Başkanı ve TKB Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, Tarihi Kentler Birliği ve Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Tarihi Kentler Birliği ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Sezer Cihan, Merkez Valisi Nurullah Çakır’dan oluşan heyet, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı’yı ziyaret etti.

Ziyaretin ardından Başkan Yılmaz ve beraberindeki heyet Balıkçılar Başı semtinde bulunan Anzele’den başlayarak, Keçi Burcu, Ulu Camii ve Cemil Paşa Konağı başta olmak üzere kentin tarihi mekânlarını gezdi. Geziye, Vali Yardımcısı Ahmet Dalkıran, Sur Belediyesi Eş Başkanı Seyit Narin, Bağlar Belediyesi Eş Başkanı Birsen Kaya Akad, İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Murat Alökmen, Diyarbakır Alan Yönetimi Başkanı Nevin Soyukaya da eşlik etti.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Diyarbakır’da olmaktan mutlu olduğunu belirterek, "Bugün sabahtan beri Diyarbakır’ımızı geziyoruz. Her tarafında tarihi donanımları gördükçe hakikaten büyük bir mutluluk duyuyoruz. Bu kadar büyük bir tarihsel hazineye sahip olan şehrimizde daha fazla tarihsel değerlerimizi açığa çıkartmaya yönelik ve onları sadece açığa çıkartmak değil dünyada da tanıtmaya yönelik sorumluklarımızın boyutu omuzlarımızda hissettik. Hatta haziran ayında oluşturulacak olan Dünya Mirası Listesi içerisine Diyarbakır surlarımızın girmesi ile ilgili istişare ettik. Önümüzdeki aylarda Paris’e giderek, UNESCO seçiminin yapılacağı ortamda bir kamuoyu oluşturarak, bu konudaki ısrarımızı ve talebimizi vurgulamayı planladık. Diyarbakır’da olmaktan son derece mutluyum." şeklinde konuştu.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak ise "Tarihi ve kültürel mirasımızla ilgili bir panelin kentimizde düzenlenmesi bizim için son derece önemliydi. Ben başkana ve tüm Tarihi Kentler Birliği Üyesi arkadaşlara teşekkür ediyorum. Kentimize geldiler, bize onur verdiler. Sabahtan beri birlikteyiz. Diyarbakır'mızın güzelliklerini ve tarihi varlıklarını birlikte geziyoruz. Gerçekten büyük bir dünya mirası var burada ama biz yeterince tanıtamadık bunu. Şimdi el birliği ile bu tanıtım çalışmasını yürüteceğiz ve inanıyorum ki Haziran ayında Diyarbakır surları ve Hevsel bahçeleri tarihi yapıları Dünya Kültür Mirası Listesine kalıcı olarak yazılacaktır." dedi.BAŞKAN YILMAZ'DAN VERGİ HAFTASI ZİYARETİ

25.02.2015 15:47

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun Vergi Dairesi Başkanlığı'nın Vergi Haftası sebebiyle düzenlediği firma ziyareti kapsamında Poelsan Plastik Sanayi ve Ticaret A.Ş'yi ziyaret etti...

PVC ve diğer kimyasal mamul, şehir şebekesi içme suyu isale hatları, kanalizasyon sistemleri, tarımsal alt yapı sulama sistemleri üzerine üretim yapan organize sanayi bölgesindeki firmanın yönetim kurulu başkanı Yaşar Dağdelen ve yönetim kurulu üyeleri ile bir araya gelen Başkan Yılmaz, üretimlerle ilgili bilgi alıp fabrikayı gezdi.

Samsun Vergi Dairesi Başkanı Zeki Yumbul'un da katıldığı ziyarette Poelsan Plastik Sanayi ve Ticaret A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Dağdelen, üretime 1994 yılında başladıklarını hatırlatarak yaptıkları çalışmalarla hakkında bilgi verdi. 52 bin metrekarelik alanda gerçekleştirdikleri iki bine yakın çeşidi Türkiye'de 400 bayiye, yurt dışında ise 33 ülkeye ihraç ettiklerini ifade eden iş adamı Dağdelen, sektördeki yeniliklere bağlı olarak mevcut ürün çeşidini sürekli olarak arttırmayı ve sektöründe bir dünya markası olmayı hedeflediklerini belirtti.

Ziyareti Vergi Haftası etkinlikleri kapsamında gerçekleştirdiklerini ifade eden Samsun Vergi Dairesi Başkanı Zeki Yumbul, "1990 yılından beri Vergi Haftaları kutlanır. Bu günkü iş yeri ziyaretimiz de 26. Vergi Haftası etkinliğimizin bir parçasıdır. Genelde kokteyl vererek kutluyorduk. Bu sene ise vergi mükellefi olan iş yerlerimize gidip tanışalım ve üretimlerini yerinde görerek yapmamız gereken bir şey olup olmadığı noktasında bilgi sahibi olmak amacıyla geldik. Vergiler, bütçemizin yüzde 86'ısını oluşturuyor. Bu nedenle ülkemizin vergiden başka gelir alternatifi yok. O açıdan vergi alacağız. Bu noktada 7'den 70'e her kesime sorumluluk düşüyor. Alınan bu vergiler de yine topluma dönecek. Samsun'da da şuana da kadar 2 milyar 200 milyon lira tahsilatımız oldu. Bunu da hazineye intikal ettirmiş olduk. Bütün amacımız vergileri toplayıp hazineye aktarmaktır. Poelsan firması da gerçekten geniş bir aile. Sektöründe farkındalık oluşturup yenilik yapmış. Dolayısıyla bütçeye önemli katkılar sağlamakta. Biz de kendilerine teşekkür ediyoruz. Kapımız her zaman açık." şeklinde konuştu.

ÜRETİME KATKI VEREN BİR YEREL YÖNETİM

Poelsan'ın gerçekleştirdikleri üretim ve pazarlama politikası ile kente büyük bir katma değer sağladıklarına dikkat çeken Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz ise, " Bu iş kalıp işi. Kaliteyi yakalamanızda en önemli şey kalıptır. Ambalaj işi de pazar da çok önemli. Rekabetçi bir ortam tesis etmek için taşeronluk müessesesi faydalı bir müessesedir. Rekabeti kurmak için bu taşeron sisteminin çok avantajları var. Biz de belediyede yapıyoruz bunu.  Burada bir şey söylemek istiyorum. Yaşar bey'i çok eskiden beri tanıyorum. Allah onu muvaffak etsin. Tırnaklarıyla tutunarak bu firmayı oluşturdu. İnşallah bize de bir görev düşer de uygulamaya koyarız. Büyükşehir Belediye Başkanlığı olarak üzerimize düşecek ne sorumluluk ve görev varsa sizin üretiminizi, kapasitenizi artırmak ve büyütmek için yapmaya hazırız. İhmalimiz varsa şayet, arayıp bizi bilgilendirin ve isteyin. Biz size katkı verelim. Sadece verdiğiniz vergilerle ilgili plaket vermekten ziyade biz de başarı öyküleri yazan firmalara katkı veren bir yerel yönetim olmak istiyoruz. Üretime profesyonel açıdan bakın. Profesyonel insanlarla çalışın. Burada olmaktan çok memnun oldum." ifadelerini kullandı.BAŞKAN YILMAZ: “ÇARŞAMBA'YI DÜNYA'YA GOLF VE YEŞİLIRMAK TANITACAK”

25.02.2015 10:31

Samsun ve Çevresi Turizm Alt Yapı Birliği (SAMTAB)'ın Çarşamba ilçesi turizm eylem planı toplantısı yapıldı. Çarşamba'nın turizm avantajlarının tartışıldığı toplantıda katılımcılara düşüncelerini aktaran Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, ilçede çok sayıda turizm potansiyeli olduğunun belirtti. Kurulacak kent müzesinin ilçeyi Türkiye'ye, hayata geçecek golf sahası ve Yeşilırmak'ın nehir gezinti tekneleri projelerinin ise Dünya'ya tanıtacağını kaydetti...

SAMTAB Çarşamba Turizm Eylem Planı toplantısı, Göl Tesisleri'nde yapıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz'ın başkanlık ettiği toplantıya Samsun Valisi İbrahim Şahin, Çarşamba Kaymakamı Caner Yıldız, Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili Turan Çakır, AK Parti Meclis Grup Başkan Vekili Nihat Soğuk, Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı, Çarşamba Belediye Başkanı Hüseyin Dündar, Ayvacık Belediye Başkanı Mustafa Belur, belediye meclis üyeleri, birlik üyeleri ile sivil toplum örgütü yöneticileri katıldı.

Toplantının ev sahipliğini yapan Çarşamba Belediye Başkanı Hüseyin Dündar, ilçesinin turizm potansiyeli ile kültür ve tabiat varlıkları hakkında bilgi verdi. Önemli ve bir o kadar da köklü bir tarihe sahip ilçede yapılacak turizm çalışmalarının tanıtımın yanında ekonomiye önemli katkılar sağlayacağını kaydetti.

Diğer ilçelerde olduğu gibi 2 yıllık turizm aksiyon planını Çarşamba'da da hazırlayacaklarını ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, kalkınma yarışında Samsun'un projeleri kademeli olarak hayata geçtikte gelişme kat edeceğinin altını çizdi. İlçenin sahip olduğu köklü tarihi ve geçmişini yaş ortalaması yüksek kesimin bildiğine dikkat çeken Başkan Yılmaz, ''Çarşamba'nın bu tarihsel ve kültürel birikimlerini herkese tanıtmalıyız. Bunun içinde müze yapmak zorundayız. Eski köy evlerinden birini kent müzesi tarzında düzenleyip ilçenin geçmişinde olan tüm hatıralarını burada sergileyelim. Buraya öğrencilerimizi ve gençleri getirip ilçelerini tanımalarını sağlayalım. Bunun yanında ilçenin en müthiş turizm değeri ise Yeşilırmak'tır. Çarşamba özelinde en büyük avantajımız nehrin kazandırdığı verimli tarım ovasıdır. En büyük turizm değeri olan Yeşilırmak üzerinde gezinti amaçlı bir takım su araçları konulabilir.'' dedi.

Ordu Köyü'nde 5 kilometre uzunluğunda düzenlenecek güzergahı tarih, doğa ve yürüyüş yoluna dönüştürebileceklerini anlatan Başkan Yılmaz, ''Bir diğer turizm değeri ve geliri ise golftür. Son yıllarda golfe çok talep var. Büyük de ihtiyaç söz konusu. Golf Federasyonu bunun için iklimi uygun yer arıyor. Çarşamba da hem iklim hem de coğrafya itibariyle çok müsait. Bu nedenle Akça Tarla'daki bin 200 dönümlük alanın 600 dönümünde 27 delikli 3 golf sahası yapacağız. Golf sayesinde ilçe turizmine önemli katkılar sağlanacağını düşünüyoruz. Doğal zenginliklerimizle birlikte havaalanı avantajımızı da işin içine katarak golfü ilçemize kazandıracağız.' şeklinde konuştu.

Çarşamba coğrafyasının turistlerin para harcayacağı ortamlar oluşturulması bakımından uygun olduğunu vurgulayan Samsun Valisi İbrahim Şahin ise şunları konuştu, ''Başta Araplar olmak üzere yabancı ve yerli turistler, bir bölgeyi birbirlerine överek, tanıtarak ve reklamını yaparak cazibesini artırıyor. O yüzden Samsun'un da turizm açısından sayılamayacak kadar zenginliği var. Bunlar görülüp öğrenilerek ağızdan ağıza reklamı yapılacak. Golfün de burada olması önemli bir avantaj sağlayacak. Yine Göğceli Camii, turizm için eşsiz bir destinasyondur. Ahşap mimari ve estetiğe önem vermemiz lazım. Yine Yeşilırmak sebebiyle Çarşamba çok şanslı. Süratle nehri su araçlarıyla buluşturabiliriz. Ufkumuzu geniş tutup çalışacağız.'' ifadelerini kullandı.

Toplantının ardından Başkan Yılmaz, Vali Şahin ile birlikte İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nurdan Öncel Taşkıran'ı ziyaret etti.