Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


BAŞKAN YILMAZ, VALİ ŞAHİN’E BELEDİYENİN ÇALIŞMALARINI TANITTI

08.12.2014 08:29

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Vali İbrahim Şahin’e belediyenin bazı çalışmalarını gezdirerek yerinde bilgi verdi...

Samsun’da devam eden yatırımlar ve hayata geçecek projeleri, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Vali İbrahim Şahin ile birlikte yerinde inceledi. Başkan Yusuf Ziya Yılmaz ilk olarak Vali İbrahim Şahin ile birlikte Amisos Cafe’de kahvaltı yaptı. Ardından Başkan Yılmaz, direksiyonun başına geçip makam arabasıyla Vali Şahin ile birlikte Adnan Menderes Bulvarı’ndaki sahil yolu projesini yerinde inceledi. Daha sonra raylı sistem Ondokuz Mayıs Üniversitesi İstasyonu’nda tramvaya binen Başkan Yılmaz ve Vali Şahin, vatandaşlarla bir arada yolculuk yaptı. Tramvayda yolculuk yapan vatandaşlarla sohbet eden Vali ve Başkan, daha sonra SAMULAŞ Genel Müdürlüğü Raylı Sistem Bakım Onarım ünitelerini gezerek burada SAMULAŞ Genel Müdürü Kadir Gürkan’dan bilgi aldı.

Vali Şahin ve Başkan Yılmaz yaptıkları ziyaretin ardından Büyükşehir Belediyesi Doğal Taş Elemanları Üretim Fabrikası’nı ziyaret etti. Daha sonra Toybelen’de sanayi tesislerine yönelik devam eden yeni yol çalışmalarını incelediler.

Buradan Samsun Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Samsun Doğu İleri Biyolojik Atık su Arıtma Tesisi’ne geçen Vali Şahin ve Başkan Yılmaz incelemeler yaptılar. Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz burada yaptığı açıklamada, “Çok saygıdeğer valimle birlikte Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin Samsun merkez ölçekli yürütmüş olduğu bazı faaliyetleri, sorumluluk alanındaki projeksiyonları, geleceğe yönelik planlamaları kapsayan bir dizi incelemelerde bulunduk. Bu hizmetleri ve bu hizmetlere yönelik çalışmaları incelemek ve değerli tespitlerini, önerilerini almak üzere birlikte gezi gerçekleştirdik. En son Samsun’un Atık Su Arıtma Tesisi’ni ziyaret ettik. Atık Su Arıtma Tesissimiz, iki yıla varan bir inşaat ve imalat süreci sonunda tamamlandı. Bu tesis, Avrupa Yatırım Bankası ve bunun dışında bazı kredi kuruluşlarından da krediler alarak aşağı yukarı 30 ila 35 milyon euro arasında maliyetle yapıldı. Gerçekleştirdiğimiz 105 bin metreküp gün kapasiteli ki Samsun’un şu anda tükettiği suya yakın yani temiz içme suyuna oranda kirli suyu biyolojik sistemle tamamen arıtıp bunu derin deniz deşarjı ile birlikte pompalamaya dönük bir tesis. Dünyanın en modern, en iddialı, en çevreci ülkelerine de yapılan bu tesis çok şükür geçtiğimiz 6 ay içerisinde hizmete girdi” dedi.

“43 KİLOMETRELİK SAHİLDE DAMLA KİRLİ SU DENİZE DÖKÜLMÜYOR”

Atık Su Arıtma Tesisi’nin resmi açılışının yapılacağını söyleyen Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, “İnşallah önümüzdeki günlerde bu modern tesisin, bu insanın tabiattan aldığını yine tabiata aynı temizlikte ve aynı doğalıkta iade etmesini amaç belirleyen Atık Su Arıtma Tesisi, inşallah önümüzdeki süreler içerisinde Sayın Cumhurbaşkanımızın, Başbakanımızın ve bakanlarımızın katılımlarıyla resmen hizmete açacağız. Taflan’dan buyana kadar 43 kilometrelik sahilin hiçbir yerinde damla dahi işlem görmemiş, testten geçmemiş, arıtılmamış su asla denize dökülmüyor. Bunun dışında ulaşımda, diğer alt yapı projelerine işte taş üretim tesisinden sportif alt yapıya dönük önümüzdeki günlerde şehrimizi 2017 olimpiyatlarına taşıyacak faaliyetlere dönük olan bütün hazırlıklarımız ile ilgili konular hakkında Sayın Valimizi bilgilendirmeyi çalıştım. Sağ olsunlar kendileri de bu çalışmaya zaman ayırıp katkı verdiler. Önerilerini aldım, bu doğrultuda şehrimizi geleceğe taşıyacağız” diye konuştu.

VALİ: “YAPILAN ÇALIŞMALAR İYİ ANLATILAMIYOR”

Samsun Valisi İbrahim Şahin de yaptığı değerlendirmede, “Samsun merkezi başta olmak üzere çevrede yapılmakta olan, yapılacak olan, planlanan projelerin hem inşaatlarını hem yerlerini gördük. Özellikle belediye başkanımıza teşekkür etmek istiyorum. Samsun’a geldiğimden bu tarafa fark ettiğim bir şey, Samsun’da özellikle son dönemlerde yapılan çalışmalar iyi anlatılamıyor. Samsun Batı ölçeğinde çok modern ve yaşanası bir kent olmuş. Biz kahvaltı yaptıktan sonra özellikle sahil bandını araçla gezdik. Neredeyse yarım saatimizi aldı. Türkiye’de herhalde bir başka şehir yok ki bu kadar uzun bir mesafe hiçbir engel olmaksızın yaya olarak özellikle yürüyerek dolaşabileceğiniz bir sahil bandı olsun. Bu övünülecek bir şey. Tabii biten kısmın belki iki katı kadar da şuan inşaat halinde olan tarafı var. Orası bittiğinde 15-20 kilometrelik bir hat olarak. Kim hangi taraftan yürümek istiyorsa yürüsün yaya trafiğinin rahatlıkla kullanacağı bir zemin. Oradan hafif raylı sistemi kullandık, Türkiye’de çok az vilayetlerde bu sistem işliyor. Özellikle gerek İtalya’dan ithal edilen gerek Çin’den ithal edilen hafif raylı sistemi gördük. Oradan Doğal Taş Üretim Tesisleri’ne çıktık. Buradan çok etkilendim. Herhalde bir başka belediyenin bu tarz bir tesisi yok” şeklinde konuştu.

GOLF SAHASI

Samsun’a yapılması planlanan golf sahası konusunda bilgi veren Vali Şahin şunları kaydetti: “Samsun’a inşallah en kısa zamanda bir golf sahası kazandırır mıyız onun heyecanını yaşıyoruz. Büyükşehir Belediye Başkanımızın Çarşamba tarafında gösterdikleri bir yer var. Biz de arkadaşlarımızı bunla ilgili talimatlandırdık. Oranın bir an önce arsanın golf sahasına teslim edilmesi için, bir golf sahasına üretim yapılabilmesi için hangi proseslerden geçirilmesi gerekiyorsa onlarla ilgili komisyonlarımız çalışmalarını yapıyor. Buradaki çalışmaları da yaptıktan sonra konuyu Ankara’ya paslayacağız. Ankara’da gerek ilgili bakanlık gerek Tarım Bakanlığı gerekli izni verdikten sonra Gençlik Spor Bakanımızın katkısıyla biz çok hızlı bir şekilde golf sahasını golf severlere, Samsun’a, ülkemize, hatta dünya golfçularına sunmuş olacağız.”

KUZU SEVDİLER

Başkan Yılmaz ve Vali Şahin daha sonra Çarşamba ilçesi Akçatarla Mahallesi’nde yapılması planlanan golf sahası yerini incelediler. Buradaki gezileri esnasında Vali Şahin ile Başkan Yılmaz, 20 günlük bir kuzuyu kucaklarına alarak sevdiler.BAŞKAN YILMAZ: “TURİZM’DE DAHA İDDİALI BİR VİZYON BELİRLİYORUZ”

03.12.2014 08:34

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun turizmine yönelik değerlendirmelerde bulundu...

Türkiye'nin 2023 turizm hedeflerinden Samsun'un da pay alabilir hale getirilmesi için yürütülecek hazırlıklara değinen Başkan Yılmaz, kentte turizm öğesi olabilecek her türlü materyali ilgili dinamikleri harekete geçirerek değerlendireceklerini söyledi.

Geçen cuma günü Havza ilçesinde yapılan Samsun ve Çevresi Turizm Alanı Alt Yapı Hizmet Birliği Kasım Ayı Olağan Genel Kurul Toplantısı'na katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, toplantıda ele alınan konularla ilgili bir değerlendirme yaptı. Samsun ve Çevresi Turizm Alanı Alt Yapı Hizmet Birliği'nin kent turizminin geliştirilmesi konusunda çok önemli işler yapacağını ifade eden Başkan Yılmaz, birlik olarak yoğun bir çalışma dönemine gireceklerini belirtti.

Samsun'da turizmin gelişmesine engel olan alt yapı yatırımlarının ve eksikliklerinin büyük oranda çözüldüğünün altını çizen Başkan Yılmaz, " Samsun, Türkiye'nin 2023 hedeflerinden olan turizmde 50 milyon turist ve 50 milyar dolarlık gelir potansiyelinden rol alabilme becerisini gösterebilmelidir. Hedefimiz de bu olmalıdır. Samsun, Türkiye'nin turizm konusunda bizden çok daha fazla hareketlilik içerisinde olan şehirlerinden aslında hiç de geride değil. Ama biz geçtiğimiz yıllarda turizm konusunda eksiklikler yaşadık. Bu süreçte hangi psikolojik evrelerden geçtiğimizi çok iyi biliyorum. Örneğin Samsun'da turizm konusunda çok ciddi boyutta konaklama problemi yaşadık. Yani turizm alt yapı yetersizliğini adeta kafamızın içini çok ciddi rahatsız ettiği konuyla karşılaştık. Otel olmayan şehirde turizm mi olur dedik ve bir kaç yıl moral bozukluğu yaşadık. Bu işin böyle olmayacağını anlayan Samsun, kısa sürede kendi içinde kendi dinamikleriyle birlikte kendisine konaklama tesisi vizyonu çizdi. Bunda da biraz gecikti ama sonuçta başardı. Bu psikolojiyi şimdi üzerimizden atıyoruz. Sheraton Otel, Anemon Otel bitti.  Grand Atakum, Grand Amisos hizmet vermeye devam ediyor. Önümüzdeki günlerde de yeni oteller hizmete girecek." dedi.

Fuar ve kongre merkezi ile 5 yıldızlı  konaklama tesisi eksikliklerinin tamamlanmasının kent psikolojisinde büyük rahatlama yaşattığını vurgulayan Başkan Yılmaz, "Bütün bu sürecin temel hedefi, turizm hedeflerinden ve gelirlerinden rol alabilmektir. Samsun, üzerine düşecek rolü en iyi şekilde yerine getirecektir. Turizm alt yapı birliği de bu sebeple çok önemli. Birlik olarak her türlü turizm yatırımı ve hizmetini eksiksiz bir şekilde yerine getireceğiz. Şimdi dönüp kentsel ölçekli doğal kaynaklarımızı harekete geçirmek, bu kaynaklarımızı birer turizm öğesi haline getirmeye dönük vizyon üzerinde yoğun olarak çalışacağız. Nerede turizm potansiyeli olabileceğine dair her türlü görüş ve öneriyi bekliyoruz. Samsun'un neresinde ne olduğunu ve turizme nasıl kazandıracağımızı biliyoruz. Var olan potansiyellerimize hangi turistik kimlikleri giydireceğimizi, nasıl turizm öğesi haline getireceğimizi ve hangi dinamikleri harekete geçireceğimizi planlamaya başlayacağız. Örneğin Ladik Hamamayağı ve Havza'da turistik otel kapasite ve kalitesini yükseltmemiz lazım. Konaklama kalitesini bulunduğumuz şartların üzerine çıkartırsak ortaya daha iddialı vizyon koyabiliriz." açıklamasında bulundu.

2023'e giden süreci Samsun olarak en iyi şekilde değerlendirme mecburiyetinde olduklarının altını çizen Başkan Yusuf Ziya yılmaz, "Küçük özlemler, küçük ihtiraslar, küçük hedefler, küçük hayaller, buza yazı yazar gibi kaybolup gidiyor. Kaybolmayan bir tek şey var ki o da geride bıraktığımız, insanlığa hayırlı, faydalı, çocuklarımıza, bizden sonraki nesillere bırakabildiğimiz, onların hayatını, konforunu ve refahını yükseltmeye dönük olan yatırımlar, işler ve hizmetlerdir. Başaracaksak bu hedeflere kilitlenmeliyiz. Önümüzdeki süreci en iyi şekilde değerlendirme mecburiyetindeyiz." ifadelerini kullandı.BAŞKAN YILMAZ: İLÇELERİMİZE YÖNELİK AKSİYON PLANLARI HAZIRLIYORUZ

01.12.2014 07:15

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, partisinin Samsun 57. İl Danışma Kurulu Toplantısı’na katıldı. Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’ın da katıldığı toplantıda parti teşkilatına hitap eden Başkan Yılmaz, 2014 yılını büyükşehir belediyesi hizmetleri açısından değerlendirip, yeni yılda yapılacak çalışmalar hakkında bilgi verdi...

30 Mart yerel yönetimler seçiminin ardından Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin İl Özel İdaresi’nin fes edilip büyükşehir belediyesine devrolmasından sonra 4 bin çalışanı ile büyük bir hizmet organizasyonuna dönüştüğünü ifade eden Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, “2014 yılını yeni sürecin doğum sancıları ve ilçe ilçe yapılanmalarla bitirdik. 2015 yılı her şeyden önce hizmet yarışında çok yoğun bir yıl olacak. 2015 yılına yeni bir eylem, yeni bir aksiyon planı ile gireceğiz.  Haziran seçimlerine kadar mutlaka ama mutlaka ilçelerimizde mobilize olacağız. Karla mücadelede daha profesyonel ve dinamik bir ekiple koordineli bir şekilde hareket edip, kış mevsimini sıkıntısız bir şekilde atlatacağız.’’ dedi.

Yeni yıldaki süreçte belediye kaynaklarını artırmaya çalışacaklarını ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, ‘’İL Özel İdaresi’nin Samsun ve Çevresi Turizm Hizmet Alt Yapı Birliği ve Termal Su Birliği vardı. Bu birlikler bize geçti. Bunlara yönelik toplantılarımızı yaptık. Bu birliklerin ilçeler üzerindeki aksiyonlarını, plan ve projelerini ortaya koyup uygulamaya geçireceğiz. İlçe ilçe neler yapacaklarımızı belirleyip halkımıza duyuracağız. Aralık ayında da tüm ilçelerimizi dolaşıp daha önce başlattığımız ve başlatacağımız çalışmalarla ilgili geniş çaplı istişare ve durum değerlendirme toplantıları gerçekleştireceğiz.’’ ifadelerini kullandı.BAŞKAN YILMAZ ; ÇOCUKLARIMIZA KALICI ESERLER BIRAKMALIYIZ...

01.12.2014 07:14

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, ev sahipliğini Havza Belediyesi’nin yaptığı Samsun ve Çevresi Turizm Alanı Alt Yapı Hizmet Birliği Kasım Ayım Olağan Genel Kurul Toplantısı’na katıldı. Toplantıda birlik üyelerine hitap eden Başkan Yılmaz, Türkiye’de başka Samsun olmadığının altını çizerek, gelecek nesillere kalıcı eserler bırakmak için herkesin var gücüyle çalışması gerektiğini söyledi.

Havza Ancere Otel konferans salonunda yapılan Samsun ve Çevresi Turizm Alanı Alt Yapı Hizmet Birliği Kasım Ayım Olağan Genel Kurul Toplantısı’na, Havza Kaymakamı  Alper Tanrısever, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Coşkun Öncel, OKA Genel Sekreteri Mevlüt Özen, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme İl Koordinatörü Bülent Turan, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Turan Çakır, Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili Nihat Soğuk, ilçe belediye başkanları ile birlik üyeleri katıldı.

Havza Belediye Başkanı Murat Ekiz’in konuşması, OKA Genel Sekreteri Mevlüt Özen ile Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme İl Koordinatörü Bülent Turan’ın sunumlarının ardından konuşma yapan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun’un Türkiye’nin 2023 hedeflerinden turizm konusunda hak ettiği payı alır hale gelmesi gerektiğini kaydetti.

Türkiye’nin şuan 25 milyon turist potansiyeli bulunduğunu hatırlatan Başkan Yılmaz, ‘’2023’te 25 milyon turist potansiyelini Türki’ye 50 milyon turiste çıkarmayı ve 50 milyar dolarlık turizm geliri elde etmeyi hedefliyor. Samsun’un da bu potansiyelden ve gelirden hak ettiği payı alması lazım. Samsun’da turizm potansiyeli fazlasıyla var. Samsun turizmde üzerine düşen rolü en iyi şekilde üstleneceğinden endişem yok. Ancak bu sürece iyi hazırlanmalı, eksikliklerimizi gözden geçirip doğru hamlelerle süratle hazırlıklarımızı tamamlamalıyız. Bu birliğin bu noktada sinekten yağ çıkarırcasına  her türlü sorunu ve hizmeti en iyi şekilde çözüm yapacağına eminim.’’ dedi.

Yıllardır kentte turizmi engelleyen en önemli sorunlardan biri olan konaklama probleminin özel sektör yatırımlarıyla çözüme kavuştuğunu ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, ‘’Uzun yıllardır turizmle ilgili konuda konaklama sorununu çok ciddi hissettik. Çok şükür böyle bir sorun merkezde kalmıyor. Ama turizm potansiyeli olan ilçelerimizde de otel ve hizmet kalitesini artırmamız lazım. Turistlere adeta ev konforu ve kalitesinde otel hizmeti verebilir hale gelmeliyiz. Turizm yatırımcılarının beklentilerini ve güvence taleplerini karşılamaya yönelik de kaynaklarımızı etkili ve verimli kullanarak karşılamanın arayışı ve hevesi içinde olmalıyız. ‘’ şeklinde konuştu.

Fuar ve kongre merkezinin de hayata geçmesine kentteki tüm turizme katkı sağlayacak unsurları harekete geçirmeye yönelik çalışma süreci başlattıklarına da değinen Başkan Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü; ‘’Şimdi Samsun’un turizmde doğal kaynaklarını faaliyete geçirme zamanı. Nerede ne olduğunu ve neler yapacağımızı biliyoruz. Bunları konuşup tartışmalıyız. Var olan potansiyellerimize hangi turistik kimlikleri giydireceğimizi planlamalıyız. Unutmayalım. Başka Samsun yok. Zamanı geldiğinde gideceğimiz yer belli. Arkamızda baki kalacak olan ise kazandırdığımız eserler ve yaptığımız hizmetler olacak. Niyetimiz bu olursa başarılamayacak hiçbir şey, çözülemeyecek hiçbir sorun yoktur. ‘’BAŞKAN YILMAZ'DAN DAYANIŞMA TOPLANTISI

01.12.2014 07:13

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz kentteki önemli devlet kurumlarından Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğü ve Meteoroloji Bölge Müdürlüğü üst düzey yöneticileri ve Büyükşehir Belediyesi üst yönetimini kahvaltılı toplantıda bir araya getirdi...

Kente önemli katkıları olan ve birçok konuda Büyükşehir Belediyesi ile ortak çalışma yapan kurum çalışanlarının birbirlerini daha yakından tanıması ve şehri ilgilendiren ortak meselelerin karşılıklı olarak paylaşılıp tartışılmasını amaçlayan toplantı yaklaşık 3 saat sürdü.

Samsunum-1 gemisindeki toplantıda konuşan Samsun Büyükşehir belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz,  toplantıya katılanlara teşekkür ederek; "Şehrimizin ve bölgemizin önemli kurumlarının belediyemiz yöneticileri ile gerçekleştirdiği bu toplantının önemli olduğunu düşünüyorum. Bizlerin hizmet noktasında yürüteceği uyumlu işbirliğinin kentimizde oluşturacağı sinerjiyi çok önemsiyorum" diye konuştu.

Başkan Yılmaz'dan sonra toplantıya katılan taraflar yürütülen ve devam eden çalışmalar hakkında birbirlerini bilgilendirerek yapılacak ortak çalışmalar ile ilgili görüş alışverişinde bulundular.

Toplantıya Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Büyükşehir Belediye Meclisi Başkan Vekili Turan Çakır,  Genel Sekreter Coşkun Öncel, Ak Parti Meclis Grup Başkan Vekili Nihat Soğuk, Genel Sekreter Yardımcıları Sefer Arlı, Zennube Albayrak, SASKİ Genel Müdürü Kamil Demircioğlu, ilgili daire Başkanları ile D.S.İ. Bölge Müdürü Ahmet Kanık, Meteoroloji Bölge Müdürü Murat Asar ve bu kurumların Bölge Müdür Yardımcıları,  Daire Başkanları ve Şube Müdürleri katıldılar.