Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


BAŞKAN YILMAZ, ASARCIKLARLA KARDEŞLİK İFTARINDA BULUŞTU

07.07.2015 15:01

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Büyükşehir Belediyesi ve AK Parti Samsun İl Başkanlığı tarafından organize edilen Kardeşlik İftarına katıldı.

Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı ve SASKİ Genel Müdürlüğü’nün 30 Mart seçimlerinden sonra önemli alt yapı çalışmaları gerçekleştirdiği ilçelerden biri olan Asarcık, toplu halk iftarına ev sahipliği yaptı. İlçe meydanında düzenlenen iftar programına Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Asarcık Kaymakamı Hüseyin Tutuş, AK Parti İl Başkanı Muharrem Göksel, Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili Turan Çakır, Asarcık Belediye Başkanı Şerif Kılağuz, AK Parti il ve ilçe yönetim kurulu üyeleri, teşkilat üyeleri, mahalle muhtarları ile vatandaşlar katıldı.

İftarın ardından Asarcıklı hemşerilerine hitap eden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, halkla iç içe iftar programlarını çok önemsediğini belirterek, yüksek katılımdan dolayı teşekkür etti. Herkesin evinde orucunu açacak bir tas yemeği ile iki dilim ekmeği bulunduğunu hatırlatan Başkan Yılmaz, Ancak siz, bizim davetimize icabet ettiniz. Allah hepinizden razı olsun. Ramazan, birlik demek, beraberlik dermek, kardeşlik demek, dostluk ve paylaşmak demektir. Bu akşam Ramazanın tüm özelliklerini ve güzelliklerini yaşıyoruz. Hepinize çok teşekkür ediyorum. Rabbim Ramazan dualarınızı ve orucunuzu kabul etsin. Cenabı Hak, ölmüşlerimizin günahlarını af, mekanlarını cennet eylesin. Bizimde hatalarımızı, kusurlarımızı, günahlarımızı bağışlasın. Ramazanınız ve bayramınız mübarek olsun. Diye konuştu.

Akşam namazının ardından belediye tarafından yaptırılan kafede vatandaşlarla çay sohbeti yapan Başkan Yılmaz, daha sonra ilçeden ayrıldı.BAŞKAN YILMAZ YETİM ÇOCUKLARLA İFTAR AÇTI

06.07.2015 09:18

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’ın da katıldığı, Büyükşehir Belediyesi ve AK Parti Samsun İl Başkanlığı tarafından organize edilen Kardeşlik İftarı na katıldı.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi’nin bahçesinde düzenlenen iftara Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ,Samsun Valisi İbrahim Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, AK Parti Samsun Milletvekilleri Ahmet Demircan, Fuat Köktaş ve Çiğdem Karaaslan, ilçe belediye başkanları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve Samsun’da yaşayan yetimler katıldı.

İftar sonrası konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, “Ben bu akşam Ramazan’ın güzelliğini sizlerle beraber hissettim. Oturup iftarlarımızı kendi başımıza yapabilirdik ama çocuklarınızı da aldınız, hep beraber soframızı birlikte paylaştık. Nice Ramazanlarda beraber olmak dileğiyle” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti olarak mültecilere de ev sahipliği yaptıklarını ifade eden Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ise, Bu akşam burada paylaştığımız sofra, paylaştığımız bir lokmanın anlamı çok büyük. Çünkü biz şu anda Türkiye olarak gücümüzü ve soframızı misafirlerimizle paylaşıyoruz. Ülkemizde misafir olan, evinden uzak olan ve Türkiye’nin sağladığı güvenle bugün Ramazan ayında orucunu tutabilen ve iftarını edebilen mülteciler var. Biz Türkiye Cumhuriyeti olarak hepsine ev sahipliği yapıyoruz. Bugün de burada Büyükşehir Belediyemiz hem evlatlarımıza hem ailelere ev sahipliği yaptı. Aynı zamanda burada evlatlarımıza çıkışta eşofman hediye edeceğiz diye konuştu.

Konuşmaların ardından Bakan Kılıç, iftara katılan çocuklara eşofman takımı hediye etti.LADİK İLÇESİNDE 2000 KİŞİ İFTARINI BİRLİKTE AÇTI

03.07.2015 10:30

Samsun Büyükşehir Belediyesi, geleneksel Ramazan etkinlikleri kapsamında Ladik ilçesinde iftar programı düzenledi. İftarda ilçe meydanını tamamen dolduran halkla buluşan Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, vatandaşlarla ayaküstü sohbet etti.

Büyükşehir Belediyesi halkla iftar programı, Ladik Meydanı’nda yapıldı. 30 Mart seçimlerinden sonra Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı ekipleri tarafından modern hale getirilen meydandaki iftara Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, AK Parti İl Başkanı Muharrem Göksel, Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili Turan Çakır, Ladik Belediye Başkanı Selim Özbalcı, AK Parti Ladik İlçe Başkanı Fikret Baştan, AK Parti il ve ilçe yönetim kurulu üyeleri, teşkilat üyeleri, mahalle muhtarları ile vatandaşlar katıldı.

İftarın ardından Ladiklilere hitap eden Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, iftar programına gösterilen yüksek ilginin kendisini çok mutlu ettiğini söyledi. Başkan Yılmaz, Herkesin evinde oruç açacak bir tas yemeği, iki dilim ekmeği var. Ancak siz, bizim davetimize icabet ettiniz. Allah hepinizden razı olsun. Ramazan, birlik demek, beraberlik dermek, kardeşlik demek, dostluk ve paylaşmak demektir. Bu akşam Ramazanın tüm özelliklerini ve güzelliklerini yaşıyoruz. Hepinize çok teşekkür ediyorum. Rabbim Ramazan dualarınızı ve orucunuzu hepsini kabul etsin. ifadelerini kullandı.

Akşam namazının ardından çay ocağında vatandaşlarla çay sohbeti yapan Başkan Yılmaz, daha sonra ilçeden ayrıldı.CANKURTARANLARA CANKURTARMA EĞİTİMİ

03.07.2015 10:28

Samsun Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı ve Samsun Deniz Polisi cankurtaranlara yönelik eğitim toplantısı düzenledi.

Atakum Eğitim ve Eğlence Merkezi’nde düzenlenen programa; İtfaiye Daire Başkanlığına bağlı cankurtaran ekipleri, deniz polisleri, zabıta personeli, Sahil Güvenlik ekipleri katıldı. Boğulmaların nedenleri ve boğulma vakalarına nasıl yaklaşılması gerektiği hakkında bilgiler verilen toplantıda, müdahale sonrası kıyıya alınan insanlara nasıl müdahale edilmesi gerektiği anlatıldı.

AMACIMIZ BOĞULMA RİSKİNİ EN AZA İNDİRGEMEK

Cankurtaranlara yönelik bilgilendirme konuşmasını yapan Deniz Polisi Şube Müdür Yardımcısı İrfan Kıpçak, Samsun denize girme oranı en yüksek illerden birisi. Denize kıyısı olmayan komşu illerden de Samsuna gelmesi denize giren insan sayısını artırıyor. Bu da boğulma vakalarındaki boğulma riskini artıyor. Hem deniz polisi hem de itfaiye cankurtaran ekipleri olarak amacımız bu riski en aza indirgemektir dedi.LOJİSTİK KÖY PROJESİ 2017'DE TAMAM

03.07.2015 10:10

Samsun Büyükşehir Belediyesinin % 40 hisse ile en büyük ortağı olduğu Tekkeköy ilçesine kurulması planlanan Samsun Lojistik Merkezinin 2017 yılında tamamlanacağı bildirildi.

Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı'ndan (OKA) alınan bilgilere göre, 2011 yılında hazırlanan “Samsun Lojistik Merkezi Projesinin ihalesinin 4 parçadan oluştuğu, proje ihalelerinin 2015 yılında tamamlanıp, projenin 2017 yılına yetiştirilmesinin hedeflendiği belirtildi.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının Program Otoritesi olduğu Bölgesel Rekabet Edebilirlik Operasyonel Programından (BROP) sağlanan yeni bütçe imkanlarını etkili bir şekilde Samsun için kullanabilmek amacıyla 2011 yılında Samsun Lojistik Merkezi Projesi hazırlandığı ifade edilen açıklamada, 26 Nisan 2012 tarihinde açıklanan nihai değerlendirme sonrası 11 proje Önceliklendirilmiş Projeler Listesi’ne girmeye hak kazanmış olup Samsun Lojistik Merkezi Projesi en yüksek bütçeli tek majör proje olarak müzakereye hak kazanmış ve 25 milyon euro bütçesi ile büyük bir başarı göstermiştir. Proje bütçesi müzakere sürecinde yaklaşık 42 milyon euroya ulaşmıştır denildi.

OKAnın açıklamasında projenin genel hedefleri şöyle sıralandı: Bölgede operasyonlara başlama isteğinde firmalara lojistik depo imkanlarını sağlamak için proje hedef bölgesinde bölgesel rekabet edebilirliği geliştirmektir. Samsun Lojistik Merkezi, Türkiyenin kuzey kıyısında yarım milyondan fazla nüfusa sahip Samsunda kuru-liman tipi bir tesis kurmayı hedefleyen bir yatırımdır. Şehir, Karadenizin önemli limanına ev sahipliği yapmaktadır. Samsun Lojistik Merkezi, Samsun şehir merkezine yaklaşık 15 km doğusunda, Tekkeköy ilçesi yakınında kurulacaktır. Samsun merkez limanına (ana giriş) 20 km, Çarşamba Havaalanına ise 10 km uzaklıktadır. Samsun-Ordu karayolu, lojistik merkezin 1.8 km kuzeyinden geçmektedir. Samsun-Ordu karayolu doğu-batı yönünde ana bağlantı yolu olup, aynı zamanda Samsun’u Ankara’ya bağlayan anayoldur. Samsun-Çarşamba demiryolu hattı Lojistik Merkezin tam olarak yanından geçmektedir. Samsun Tekkeköy Lojistik Köy Projesi, beş farklı büyüklükte depolardan, bir sosyal ve idari binası, bir komisyon ofisi, bir yangın istasyonu, hizmet istasyonları, benzin istasyonu, iki araç ölçüm binası, iki güvenlik binası, yollar, otopark alanları ve demiryolundan oluşmaktadır. Toplam alanı yaklaşık 670 bin m2’dir.

PROJE 2017 YILINDA TAMAMLANACAK

OKA, projenin son durumu hakkında şu bilgileri verdi: Projenin ihalesi 4 parçadan oluşmaktadır. İnşaat, inşaat müşavirliği, teknik yardım ve mal alım ihaleleri. Projenin tüm dokümanları hazır hale getirilmiş proje ihalelerinin 2015 yılında tamamlanması hedeflenmektedir. Bu 4 ihaleden inşaat müşavirliği ihalesi tamamlanmak üzere olup, inşaat ihalesine ise yakın zamanda çıkılması hedeflenmektedir. Teknik yardım ve mal alım ihaleleri ise 2015 yılının ileriki aylarında gerçekleşecektir. İhalelerin tamamlanmasının ardından çalışmalar başlayacaktır. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının Program Otoritesi’ olduğu Bölgesel Rekabet Edebilirlik Operasyonel Programı kapsamında devam eden projenin dahil olduğu dönem 2017 yılında son bulmaktadır. Proje de 2017 yılında tamamlanacaktır. Projenin yüzde 90’ı Avrupa Birliği tarafından fonlanacak. Yüzde 10 luk eş finansman ise Türkiye Cumhuriyeti kaynaklarından karşılanmaktadır. Samsun Lojistik Köy Kurulması İşbirliği protokolünü imzalayan kurumlar ve hisse oranları ise Samsun Büyükşehir Belediyesi hisse oranı yüzde 40, Tekkeköy Belediyesi hisse oranı yüzde 10, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası hisse oranı yüzde 25, Samsun Ticaret Borsası hisse oranı yüzde 15, Samsun Merkez Organize Sanayi Bölgesi hisse oranı yüzde 10 ve OKA doğal üyedir.