Samsun Kültür Turizm A.Ş.

+90 362 457 66 33
<>

HABERLER & DUYURULAR


Başkan Yılmazdan Arıcılara Büyük Destek

05.08.2015 10:30

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, arı yetiştiriciliğinin ve bal üretiminin artması için ilçelerdeki ana kraliçe arı dağıtımına devam ediyor. Salıpazarı ilçesinde başlayan arı dağıtımını Vezirköprü ve Havza ile sürdüren Başkan Yılmaz, her iki ilçede toplam 77 üreticiye 385 adet Kafkas F1 türü ana arı verdi.

Arı yetiştiriciliğinde 4.5 milyon koloni varlığı ile Dünya’da ikinci sırada olan Türkiye, arıcılık ve bal sektörüne büyük önem veriyor. Verimli Anadolu coğrafyasının her köşesinde yılda 75 milyon ton bal Türkiye'de üretiliyor ve bu büyük potansiyelini ticarete çeviriyor. Ülke arıcılığında Ege Bölgesi ve Karadeniz Bölgesinin önemli bir ağırlığı bulunurken, hem koloni varlığının hem de bal üretiminin yüzde 50sini bu iki bölge sağlıyor.  

Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, kırsal kalkınma destekleri kapsamında Samsun’da arıcılığın geliştirilmesi ve bal üretiminin artırılması amacıyla arı yetiştiricilerine kraliçe ana arı dağıtıyor. Başkan Yılmaz, Vezirköprüde 36, Havzada ise 41 arıcıya toplam 385 adet ana kraliçe arı hediye etti. Kolonileri gençleştirip verimi artıracak ana arı dağıtım töreninde Başkan Yılmaz, arıcılara kovan sayılarını sorup arttırmalarını istedi. Arıcılara işlerini en iyi şekilde yapmalarını tavsiye eden Başkan Yılmaz, gerekli destekleri vermeye devam edeceklerini söyledi.

Havza ve Vezirköprüdeki ana kraliçe arı dağıtım törenlerinde konuşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, dünya tarihi boyunca insanlığa en büyük hizmeti yapan ve çok az emek isteyen hayvanların başında arı geldiğini hatırlattı. Başkan Yılmaz, İl ve ilçe özel idarelerinin kapatılmasıyla ilçe ve köylerdeki işlerin büyükşehir belediyesinin sorumluluk alanına girdiğini ve bundan dolayı biz de ilçelerde ve köylerde neler yapabiliriz diye turizm ve kırsal kalkınma toplantılarıyla bir eylem planı oluşturduk. İşte bu anlamda kırsal kalkınma ile ilgili arı üreticilerimiz içinde birliğimiz vasıtasıyla bu projeyi uygulamaya koyduk. Böylelikle üreticimizin de genç ana arı temin etmek için çektiği zorluğu da ortadan kaldırmış olduk. dedi.

Arıcılık üzerinde yapılan katkı ve destekleri giderek büyüten arı üreticilerine destek olmanın çabası içerisine girdiklerini aktaran Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, Arıcılıkta önem kazanan ana kraliçe arının ihtiyacını, eksikliğini bir kovandaki ana kraliçe arının yaşlanması ile beraberinde getirdiği problemleri hepimiz biliyoruz. Kovan içerisinde bulunan ana kraliçe arının yaşlanması ve işlevsel durumun azalmasından dolayı ana kraliçe arı yenileme çalışmaları başlattık. Kovanlarımızdan yaşlı arıyı değiştirip yeni genç ana kraliçe arı ile değiştirdikten sonra kovan nesli de gençleşiyor. Kovan içindeki arı kalitesi, bal üretim kapasitesinde de artarak daha bereketli bir ürün ortaya çıkıyor. ifadelerini kullandı.

Vezirköprüdeki arı dağıtım törenine Vezirköprü Kaymakamı Mahmut Kaşıkçı, Vezirköprü Belediye Başkanı İbrahim Sadık Ediz, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı, Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Mehmet Akif Özdemir, Havza Belediyesi önündeki törene de Havza Kaymakamı Alper Tanrısever, Havza Belediye Başkanı Murat İkiz, protokol üyeleri ve çok sayıda arı yetiştiricisi katıldı.

Arı dağıtım törenlerinin ardından Fen İşleri Daire Başkanlığı ekiplerinin mahallelerde yürüttüğü yol çalışmalarını yerinde inceleyen Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, yetkililerden de bilgi aldı. Ardından Vezirköprü Belediye Başkanı İbrahim Sadık Ediz ile birlikte ilçenin girişine yapılacak Köprülü Mehmet Paşa heykelinin dikileceği alanda inceleme yapan Başkan Yılmaz,  muhtarlarla bir araya gelerek sorunlarını dinledi.Başkan Yılmaz, saklı Cennet te Arap Turizm Yatırımcılarıyla Buluştu

05.08.2015 10:24

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Suudi Arabistanlı turizm yatırımcılarının düzenlediği akşam yemeğine katıldı. Yemekte Ayvacık ilçesinde başladıkları yatırımlar hakkında bilgi veren Başkan Yılmaz, ilçeyi turizm cenneti haline getirmek için ellerinden geleni yapmaya hazır olduklarını kaydetti.

Doğal güzellikleri bakımından Karadeniz Bölgesinin en büyük turistik ilçesi Saklı Cennet Ayvacık, Arap turizm yatırımcılarının gözdesi oldu. İlçede konaklama yatırımına başlayan yatırımcılar, akşam yemeği düzenledi. Samsunum-2 gemisindeki yemeğe Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ile eşi Semiha Yılmaz, Ayvacık Kaymakamı Can Kazım Kuruca ile eşi Eda Kuruca, Ayvacık Belediye Başkanı Mustafa Belur ile eşi Aynur Belur,  Medineli iş adamı Hassan Ashoor ile ailesi ve Suudi Arabistanlı yatırımcılar katıldı.

Samsunum-2 gemisiyle Suat Uğurlu Baraj Gölü’nü gezerek ilçenin güzelliklerini yeniden keşfeden yatırımcılar, Saklı Cennet’in manzaralarına bir kez daha hayran kaldı. Ayvacıka gerçekleştirdikleri yatırımlarla doğru bir iş yaptıklarını ifade eden Arap iş adamları, ilçenin turizm anlamında büyük bir patlama yapacağını söyledi. Konaklama problemlerinin çözümünün ardından turistik etkinlik ve faaliyetlerin yapılması gerektiğini ifade eden yatırımcılar, Başkan Yusuf Ziya Yılmazdan destek istedi.

Karadenizin Saklı Cenneti’ni 2 yıl önce keşfettiklerini ifade eden iş adamı Hassan Ashoor, Bizler kalabalık aileleriz ve yeşile hayranız. Bu nedenle bu güzel ilçe, bizlerin gelip gezip konaklama yapmamız için harika bir yer. Doğa harikası bu ilçe için bir kaç proje geliştirdik. Yapacağımız yatırımlarla ilçeye büyük bir katma değer kazandıracağız. dedi.

İlçenin turizm bölgesi ilan edilmesinden bu zamana kadar Ayvacıkın tanıtımı için gerekli girişimlerde bulunduklarını anlatan Ayvacık Belediye Başkanı Mustafa Belur Birçok proje geliştirdik ve çalışmalarını başlattık. Bunun yanı sıra TV programları, gazeteler, tanıtım kitapçıkları ve sosyal medya aracılığı ile birçok tanıtım çalışmaları yürüttük. Hedefimiz bu güzel ilçemizi kitli kaldığı sandığından çıkartıp dünyaya saklı kalmış güzelliklerini göstermek ve yerli ve yabancı turistleri ilçemizde misafir etmekti. Çalışmalarımız, başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Yusuf Ziya Yılmazın katkılarıyla meyvelerini vermeye başladı. Artık Ayvacık yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı, gezip görmek istedikleri bir turizm cenneti oldu. Arap misafirlerimizi ilçemizde ağırlamaktan son derece memnunuz. Bunun yanı sıra her milletten turisti de ilçemizde görmek istiyoruz. diye konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ise ilçede turizm çalışmalarına devam ederek turistik potansiyelini en üst seviyeye çıkartacaklarını vurguladı. Ayvacıkın hem Samsun hem de Karadeniz turizmi için büyük öneme sahip olduğunun altını çizen Başkan Yılmaz, Doğası, yeşili, gölü, eşsiz manzaralarıyla Ayvacık, turizmde Karadenizin en iddialı ilçesidir. Tanıtım ve yatırım anlamında bu güne kadar geri kalan Ayvacıkı şimdi tüm yönüyle ilmek ilmek işleyerek turizme hazırlıyoruz. Alt yapı çalışmalarımız süratle devam ediyor. Bunun yanında Medineli yatırımcılar da konaklama tesisi bağlamında yatırımlarını gerçekleştiriyor. Bu çalışmalar bittikten sonra planladığımız çeşitli uluslararası organizasyonlar ve faaliyetler var. İlçemizin turizm potansiyelini artırmak için de farklı bir takım yatırımlarımız olacak. 2-3 yıl içinde Ayvacık, Türkiyenin hatta Dünyanın her tarafından gezip görmeye gelinen bir ilçe olacak. Bunun için elimizden ne gerekiyorsa yapacağız.ifadelerini kullandı.

Gezide yatırımcılarla hatıra fotoğrafı çektiren Başkan Yılmaz, fotoğraf çekiminin ardından ilçeden ayrıldı.Samsun Rotary Kulübü Yönetimi, Başkan Yılmaz ı Ziyaret Etti

04.08.2015 15:07

Samsun Rotary Kulübü Başkanı Mustafa Sabri Ceylan, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmazı makamında ziyaret etti. Ceylan, ziyareti sırasında 20 Eylül tarihinde düzenlenecek Samsun Rotary Kulübü Panayırı ile ilgili Başkan Yılmaza bilgi verdi.

Ziyarete kulüp başkanı Mustafa Ceylanın yanı sıra kulüp yönetiminden Beti Gül Ceylan, İş adamı Fahrettin Ulusoy, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Yiğit Tören, Tahsin Arapoğlu ve Sibel Dilmaçlı katıldı.Zabıtadan İzinsiz İlan Ve Afiş Denetimi

04.08.2015 15:06

Samsun Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı, kamuya ait alanlar ile binaların duvarlarına yapıştırılan reklamlar ile ilan ve afişlerle ilgili denetim başlattı. Yapılan denetimlerde elektrik trafosuna izinsiz afiş yapıştıran işletmeye 3 bin TL para cezası uyguladı.

Firma ve işletmelerin gerçekleştirdikleri izinsiz reklam faaliyetleri, Samsunda yoğun olarak artmaya başladı. İlan ve reklam afişleri için işletmelerin genel olarak meydanlara veya park, cadde veya sokak kenarlarındaki kamuya ait duvar veya alanları tercih etmesi, kullanması üzerine Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı harekete geçti. 5326 sayılı Kabahatler Kanununun 42. maddesi hükümleri gereğince şehrin genelinde denetimler başlatan zabıta ekipleri, izinsiz reklam afişi yapıştıran veya ilan asanlar hakkında hukuki işlem yaptı.

Caddelerden ara sokaklara kadar bütün şehri tarayacak olan zabıta ekipleri, kanun hükümlerini harfiyen uygulayacak.  Şehirde estetiği bozan ve çirkin görüntüye neden olan gelişi güzel reklam afişleri ve ilanları yapıştıranlarla mücadele edeceklerini ifade eden Samsun Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanı Yılmaz Açıcı, konuyla ilgili bilgi verdi. Son dönemlerde kamusal alanlara izin alınmadan asılan reklam afişlerinin arttığını ifade eden daire başkanı Açıcı, bunlara asla müsaade etmeyeceklerini kaydetti. Açıcı, yaptıkları denetimlerde izinsiz ilan ve afiş asan bir işletmeye 3 bin TL, diğerine ise bin 500 TL para cezası uyguladıkları bilgisini verdi.

Zabıtanın görevlerinden bir tanesinin de kamusal alanları korumak, toplumsal düzeni sağlamak ve haksız rekabetle mücadele etmek olduğunun altını çizen Zabıta Daire Başkanı Yılmaz Açıcı, Kamuya ait alanlarda izinsiz reklam afişleri asıldığını tespit ettik.  Bunun yanı sıra dershaneler, özel okullar ve özel kurs merkezleri de izinsiz reklam afişleri yapıştırıyor. Bunlara kanun çerçevesinde göz açtırmayacağız. Büyükşehir Belediyesi olarak elimizden gelen tüm yetkileri kullanıp gerekli hukuki işlemleri ve cezai müeyyideleri başlatacağız. şeklinde konuştu.

İzinsiz afiş ve ilan yapıştırılmasının kanuni boyutu ile ilgili de bilgi veren Açıcı,  Bu konuda Kabahatler Kanununun 42. maddesi açıktır. Maddede yazılı olduğu üzere meydanlara veya parklara, cadde veya sokak kenarlarındaki kamuya ait duvar veya alanlara, rızası olmaksızın özel kişilere ait alanlara bez, kâğıt ve benzeri afiş ve ilân asan kişiye, yüz Türk Lirasından üç bin Türk Lirasına kadar idarî para cezası verilecek. Aynı içerikteki afiş ve ilânlar tek fiil sayılacak.  ifadelerini kullandı.Sosyal Yaşama Döndürülen Hastalar Başkan Yılmazı Ziyaret Etti

04.08.2015 15:06

Samsun Büyükşehir Belediyesinin sosyal sorumluluk projeleri kapsamında evlerinde bakıma muhtaç felçli, parkinson, alzheimer ve demanslı hastalar ile yakınları, Başkan Yusuf Ziya Yılmazı makamında ziyaret etti.

Ziyarette aldıkları kaliteli bakım, tedavi ve rehabilitasyon hizmetinden memnuniyetlerini dile getiren hastalar, Başkan Yılmaza teşekkür etti.

Türkiyede birçok huzurevinin yanı sıra evde bakım hizmetiyle kimsesiz ve bakıma muhtaç yaşlıların ihtiyaçları karşılanırken, oluşturulan çeşitli mekânlarda da sosyal faaliyetlerde bulunmaları sağlanıyor. Bu konuda Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı da hayata geçirdiği birbirinden güzel projelerle yaşlıların yaşam kalitesini artırıyor.

Nisan ayında Hastalık Çok Zor Ama Hastaya Bakmak Daha Zor sloganı ile yeni bir projeyi hayata geçiren Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı, hasta sahipleri tarafından bakılan ancak evlerinden dışarı çıkamayan felçli, parkinson, alzheimer ve demanslı hastaları yeniden hayata bağlıyor. Proje kapsamında adeta hapis hayatı yaşayan hastaları haftanın her günü evlerinden aldıran Büyükşehir Belediyesi, hizmet satın alımı yaptığı tam donanımlı özel bir sağlık merkezinde tedavi ettiriyor. Her türlü sağlık ve sosyal aktivitenin bulunduğu merkezde hastalar, hem tedavi oluyor hem de evleri dışında düzenlenen etkinliklere katılıyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmazın talimatı ile hayata geçen projeden şuan 200 hasta yararlanıyor. Türkiyede ilk olan projeyle her türlü tahlil, tetkik ve tedavi metotlarının uygulandığı merkezde hastalara psikolojik destek de veriliyor. Sosyal etkinliklerle şiirler yazıp şarkılar söyleyen yaşlılar, Başkan Yılmazı ziyaret ederek teşekkürlerini iletti.

Mavi Kuşak Bakım ve Yaşam Merkezi Genel Müdürü Serap Yılmaz Ertetikın da yer aldığı ziyarette yaşlılar, verilen evde bakım hizmeti ve tedaviden dolayı duydukları memnuniyeti dile getirdi. Başkan Yılmaza teşekkür eden yaşlılar,  Yılmazı merkeze davet etti. Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ise eşiyle birlikte kendilerini mutlaka ziyaret edeceği sözünü verdi. Yaşlılara hizmette kaliteden ödün vermeyeceklerinin altını çizen Başkan Yılmaz, gerekli tüm ihtiyaçların karşılanacağını da sözlerine ekledi.

Misafirlerine imzalı havlu hediye eden Başkan Yılmaz, hatıra fotoğrafı da çektirdi.

Bunun yanında Yaşadığı Yerde Yaşlıya Bakım Hizmetleri Merkezi faaliyetleriyle 8 yıldır aileleri tarafından bakılan yaşlılara evde bakım ve tedavi hizmeti veren Büyükşehir Belediyesi, ev ortamında yaşlının desteklenmesi ve toplumdan soyutlanmadan yaşamına devam etmesi amaçlıyor. Yaşlıların günlük yaşamını kolaylaştıran Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı, Eşiyle veya yalnız yaşayan 60 yaş üzerinde, asgari ücretin altında gelire sahip olanları kapsayan hizmet ile evindeki günlük rutin işlerini yapmakta zorlanan yaşlılara destek olunuyor. Sağlık hizmetleri kapsamında da bakıma muhtaçların beden temizliği, sakal-tırnak kesimi ve bakımları gerçekleştiriliyor. Şu an sekiz ilçede ikibinin üzerinde yaşlıya evde bakım hizmeti veriliyor.